Ook bezwaar D66 tegen verkeersplan BINNENLAND 1 Kilometerheffing bedreigt klassieke auto Meeste drugspatiënten EHBO zijn toeristen uit buitenland Nieuwe 'stille' helikopter tijdens huwelijk Yad Vashemprijs voor onderduikhulp 'Alleen meer asfalt mag niet' Gebrekkige staat leger bekend Gered van menukaart Hbo-ffaude Het Oranje feest is compleet! Maxima toch gedagvaard voor aandeel in aanrijding Lijsttrekker ChristenUnie wil in de leer bij Fortuyn fensief tegen Eoholmisbruik terdam De gemeente Am- dam gaat overmatig alco- jebruik aanpakken. Zo wil loofdstad dat de waterpoli- raker optreedt tegen overlast 'l' r dronken passagiers van iervaartuigen en krijgen B villigers van studentenver- [ingen en clubhuizen een ;us over de nieuwe horeca- ,a jeving. Uit een onderzoek tl< de GG&GD bleek vorig jaar to 15 procent van de Amster- Rimers zeer veel drinkt. i g Willem' krijgt e'; ch ongelijk haag - De president van de iterdamse Hells Angels ,ts ;t zijn wapenvergunning 1 0 terug. Minister Korthals G justitie heeft bepaald dat n ischefVan Riessen van Am- dam de vergunning terecht toe ft ingetrokken. Voorzitter to Willem' raakte zijn wapen- go [unning kwijt nadat de poli- rorig jaar bij een inval in het ihuis van de Hells Angels tens en munitie aantrof. I voor moord bijzijn kleuter in - De rechtbank in Assen ft gisteren de 21-jarige man zijn 34-jarige ex-vriendin uit ipel vermoordde, veroor- d tot veertien jaar cel. De tordeelde heeft de vrouw g jaar op 26 juli met acht ssteken om het leven ge- cht. Dat gebeurde voor de van haar 5-jarig zoontje, ïkende de rechtbank de zwaar aan. kminelen lis bezocht ningen - De Groninger po- gaat criminelen thuis op een om ze aan te sporen misdaden meer te plegen, experiment dat de afgelo- drie maanden in een Gro- ;se wijk werd gehouden t zijn vruchten af te wer- Op adressen waar beken- van de politie wonen, bel- surveillerende agenten bij- lagelijks even aan om de de- uenten te waarschuwen n overtredingen te begaan, {nel bleek de illegale bedrij- peid drastisch terug te lopen. eselolie in IMaas Istricht - Een onbekende 'eelheid dieselolie, die voor (l stank zorgt, drijft in de s bij Maastricht. De olie is ïren vermoedelijk in de ri- terechtgekomen bij een 'ng tussen twee binnen- tschepen vlakbij het nabu- jt Waalse Luik. Door de hoge jerstanden en stroomsnel- 0 van de Maas kan de Indweer de olie niet ruimen. ito >en steun voor ^ntechvrij eten haag - Het kabinet is niet orl plan fiscale maatregelen te om voedsel waaraan I genetisch is geknutseld in te garanderen. dergelijke bevoordeling van 'ety gemodificeerd voedsel zou ai%en de Europese Unie op ^'Jstige bezwaren stuiten. Mi- ^er Brinkhorst van landbouw iepat gisteren in de Tweede e qner tijdens de afsluiting van debat over biotechnologie. landweer maakt h(jmpenplan' 0'wegen - De regionale brand- Nijmegen en omstreken een computerprogramma ':eld dat bestuurders en idsmakers in Nederland en .land ondersteunt in het len van besluiten in geval rampen. Het programma 'Ivac' levert alle beschik- informatie over wegen, in- ie, opslag van gevaarlijke en ruimtelijke ordening. ij' I satie na Üjspraak kan haag - Het openbaar mi- terie (OM) krijgt de mogelijk- /zjd om bij de Hoge Raad cas- tfje in te stellen tegen vrij- >o/jaak. Minister Korthals van rtzititie vindt het niet terecht I nu tegen alle uitspraken van ierïechter beroep is aan te te- fajien bij het hoogste rechts- DtJege, met uitzondering van ijspraak. Korthals wil hier- het wetboek van strafvorde- aanpassen. de bres voor latschappijleer haag - De Tweede Kamer roflniet dat maatschappijleer marginale rol krijgt in het iiehuis, de bovenbouw van o en vwo. Volgens de frac- is het juist na de gebeurte- >en van 11 september van jot belang dat leerlingen in ['burgerschapskunde' wor- ji ingewijd. Dat bleek giste- in een debat over de werk- k in het studiehuis. donderdag 31 JANUARI 2002 driebergen/anp - De Lucht- vaartpolitie zet zaterdag tijdens het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en Méxima een nieuwe helikopter in die veel stiller is dan de oude toe stellen. De heli, van het type MD 902 Explorer, moet vanuit de lucht de feestelijkheden in Amster dam observeren. De luchtvaartpolitie, die onder het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) valt, heeft de helikopter in bruikleen van een Amerikaans bedrijf. „We heb ben er vorig jaar acht besteld, maar door een tegenslag in de productie krijgen we die pas in juni", aldus een woordvoerder van de Luchtvaartpolitie. In januari kreeg de politie daar om een toestel in bruikleen, zo dat de vliegers die al waren ge traind voor de nieuwe helikop ter, hun ervaring op peil kunnen houden. Maar volgens de woordvoerder komt het natuurlijk ook goed uit dat het toestel er is voor het ko ninklijk huwelijk. „We willen na tuurlijk de meest stille helikop ter." Het nieuwe toestel maakt dan wel veel minder herrie dan de oude Bölkow-heli's uit 1970, maar het is zeker geen 'fluister- toestel', aldus de woordvoerder. leusden - De 91-jarige Johan van Dijk uit Leusden heeft gisteren de Yad Vashem-onderscheiding gekregen. Zijn vrouw Jans werd post- huum onderscheiden. Het echtpaar kreeg de hoge Israëlische onder- Zeventig procent komt in Amsterdamse ziekenhuizen door Roelf Reinders Amsterdam - Vooral buitenland se toeristen komen door drugs gebruik in de ziekenhuizen van de Amsterdamse binnenstad te recht. Bijna zeven van de tien drugspatiënten die de EHBO- post van het Onze Lieve Vrou wen Gasthuis behandelt, komen uit het buitenland. Dat blijkt uit een nog te publiceren onder zoek van het Amsterdamse zie kenhuis. Onderzoeker Elshove verklaart het grote aandeel buitenlanders door de grote aantrekkings kracht van Amsterdam als drugsstad. „Vierenzestig procent van de patiënten met drugs ge relateerde problemen heeft een buitenlands paspoort. Buiten landers komen graag naar het centrum van drugsgebruik in Nederland om het er even van te nemen." De patiënten komen misselijk, hallucinerend, met hartkloppin gen of soms in coma het zieken huis binnen. Meer dan de helft heeft hasj of paddo's gebruikt. „Veel klachten komen voort uit gebruik van meerdere middelen tegelijk", aldus Elshove. „Heroï ne en cocaïne en ook de partyd rugs xtc en ghb worden vaak te gelijk gebruikt." Het ziekenhuis ziet de gevolgen van de groeien de populariteit van ghb op de afdeling spoedeisende hulp te rug. De partydrug kan hyperventila tie en coma veroorzaken. Tach tig procent van de patiënten die met drugsproblemen in het zie kenhuis komen, is man. De ge middelde leeftijd is 29 jaar. Het Onze Lieve Vrouwe Gast huis concludeert verder dat het drugsgebruik in de Amsterdam se binnenstad de spoedeisende hulp weinig overlast bezorgt. Slechts één procent van de pati ënten op de EHBO-afdeling was ziek door drugsgebruik. Het Amsterdamse ziekenhuis heeft voor het onderzoek een halfjaar lang bijgehouden hoe veel patiënten met drugsproble men op de EHBO-post van het ziekenhuis binnenkwamen. Van de ongeveer 22.000 patiënten waren dat er 214. scheiding omdat het in de Tweede Wereldoorlog vier onderduikers in huis nam. Rechts op de foto Benjamin Krasna (rechts), woordvoerder van de Israëlische ambassade. Foto: ANP/Vincent Boon den haag/anp - Behalve de WD heeft ook D66 grote bezwaren tegen de verkeersplannen van minister Netelenbos (verkeer). Kamerlid Giskes liet gisteren in een debat weten dat haar 'en thousiasme om in te stemmen met het Nationaal Verkeers en Vervoersplan minder wordt'. WD'er Hofstra meldde maandag al het NWP 'niet beslisrijp' te vinden. Het NWP behelst een groot aantal verkeersplannen voor de periode tot 2020. Naast miljar deninvesteringen in wegen en openbaar vervoer in de grote steden en op regionaal niveau voorziet het in de kilometerhef fing en de aanleg van een snelle spoorverbinding tussen de vier grote steden. Giskes staat in grote lijnen ach ter de plannen, maar vindt dat er veel te weinig van terecht komt. Ze wil dat Netelenbos nog deze kabinetsperiode geld reserveert voor de kilometerheffing en de snelle treinverbinding tussen de grote steden, het zogenoemde Rondje Randstad. Het steekt haar vooral dat er wel al geld voor de aanleg van we- Rotterdam - Ze werden met 10.000 tegelijk in Hong Kong in beslag genomen en ontkwamen zo aan menselijke consumptie. Omdat ze niet meer konden worden vrijgelaten, zijn zij liefdevol opge nomen door dierentuinen over de hele wereld. Dui zend exemplaartjes vonden hun weg naar dertig dierentuinen in elf Europese landen. Ook in de Rot terdamse Diergaarde Blijdorp zwemt er een fiks aantal rond. Foto: GPD/Jaap Rozema den haag/anp - De generale staf van de Nederlandse minister van defensie was in 1939 op de hoogte van de gebrekkige staat waarin het leger toen, vlak voor de Duitse inval, verkeerde. Dat blijkt uit geheime archieven die staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) gistermiddag uit han den van de Russische ambassa deur Chodakov ontving. Volgens COMMENTAAR Creatief boekhouden en valsheid in geschrifte zijn nu niet meteen begrippen die je met het hoger beroepsonderwijs in verband brengt. En als dan Ook nog de onderwijsinspectie het sterke vermoeden uit dat er niet alleen met de inschrij vingen van studenten maar ook met tentamens en examens op grote schaal wordt gesjoemeld, dan lijkt de tijd rijp voor een diepgaand onderzoek. Maar in ons land is die conclusie niet vanzelfsprekend, ge tuige het spoeddebatje rttet minister Hermans in de Tweede Kamer. Eerst blijft de brief waarin de misstanden aan de kaak worden gesteld ruim negen weken ergens in de bureau cratie op het ministerie van onderwijs steken en zelf hoort de minister er pas geruime tijd later van. Hermans wordt nu laksheid verweten. Dat mag zo zijn, maar de discussie in de Kamer spitste zich wel erg toe op de uit glijder van Hermans in plaats van op de misstanden in het hoger beroepsonderwijs zelf. Met de verkiezingen zo vlak voor de deur doet de inhoud er blijkbaar niet zo veel meer toe. Het gaat de politici er nu louter om elkaar vliegen af te vangen. In dit geval is de inhoud wel degelijk interessant en staat de kwaliteit van het onderwijs op het spel. Simpel gezegd sjoe melen de scholen met inschrijvingen en tentamens omdat ze blijkbaar via de reguliere subsidiestromen onvoldoende geld krijgen om het onderwijs op een aanvaardbaar peil te houden. Natuurlijk is er sprake van fraude, en ook al mag dat niet, niemand steekt het geld in eigen zak. Het rijtje mislukkingen van Paars (en voorgaande kabinet ten) op onderwijsgebied wordt met de hbo-fraude er bij wel erg lang. Uiteindelijk is de jeugd het slachtoffer van het ge knoei van achtereenvolgende bewindslieden. De Kamer loopt voortdurend achter de feiten aan en is mede-verant woordelijk voor alle problemen. In dat licht is het goed dat de verkiezingen voor de deur staan. (advertentie) gen klaar ligt. „We dachten af spraken te hebben over een heel pakket maatregelen, maar daar wordt aan getornd", aldus Gis kes. Ze voelt er ook niets voor in te stemmen met de wet die tol heffen en betaalstroken moge lijk maakt, zolang er niet meer geld komt voor plannen op het gebied van openbaar vervoer. Alleen meer asfalt mag niet." Hofstra kondigde aan dat zijn fractie 'op onderdelen' tegen het NWP zal stemmen omdat een degelijke financiële onderbou wing van de verkeersplannen ontbreekt en onderdelen als de kilometerheffing en de exploita tie van het openbaar vervoer onvoldoende zijn uitgewerkt. Giskes sluit niet uit dat de Twee de Kamer de stemming over het NWP, die volgende week is ge pland, uitstelt. Het CDA ziet niets in deelname aan een regeringscoalitie die voorstander is van de huidige plannen voor de kilometerhef fing. „Op deze manier voelen wij daar niets voor", aldus CDA- Kamerlid Eurlings gisteren tij dens het debat. „Dat wordt dan oppositie voor het CDA", con cludeerde de bewindsvrouw droog. Oranje burgers 5 stuks 4,55 Als het kwik daalt, stijgt de stemming bij de Keurslager. Tijdens de winterpretweken t/m 2 maart kunt u daarom weer volop genieten van de lekkerste aanbiedingen. Hier heeft u alvast een voorproefje. In toepasselijk Oranje, dat begrijpt u. Zin in nog meer winterpret? Kijk dan op www.keurslager.nl de documenten had het leger te weinig geweren, lieten de gas maskers lucht door en wisten de meeste soldaten niet hoe ze hun wapen moesten bedienen. De door de Duitsers gestolen ar chieven werden door het Rode Leger buitgemaakt en naar Mos kou gebracht. De Nederlandse en Russische regeringen werden het in 2000 eens over teruggave. schijnen, maar kan de zaak in dat stadium ook door advocaten worden afgewikkeld. Van den Bent besloot gisteren Maxima toch maar te dagvaar den, omdat hij zich door de Rijksvoorlichtingsdienst bedon derd voelt. Een woordvoerder van die dienst zou hem vorige week hebben gesuggereerd dat er nog te praten viel over een schadere- geling. Voor Van den Bent was dat de reden af te zien van een kort ge ding waarin hij een voorschot op de schadevergoeding eiste. Dagenlang wachtte hij tever geefs op een volgens hem toege zegd telefoontje van de RVD. Zijn advocaat: „Toen dat giste ren nog niet gebeurd was, zei hij tegen me: 'Geef nu maar gas, ik heb er nu genoeg van'." den haag/gpd - Méxima Zorre- guieta is gisteren gedagvaard door de vleeshandelaar uit Was senaar met wie zij in oktober vo rig jaar een aanrijding had. Een deurwaarder heeft de dagvaar ding gistermiddag overhandigd aan de bewakers bij het paleis Huis ten Bosch. Vleeshandelaar Van den Bent vindt dat hij ten onrechte de schuld van de aanrijding heeft gekregen en daarom wil hij zijn schade op Maxima verhalen. Hij zegt dat hij behalve de directe schade door zijn gebroken been ook schade heeft geleden door dat hij een aantal weken niet heeft kunnen werken. De eerste zittingen van de civie le procedure zullen komende maand beginnen. Volgens de advocaat van Van den Bent hoeft Méxima niet zelf te ver- den haag/anp - Lijsttrekker Ve ling van de ChristenUnie heeft gisteren lijsttrekker Pim Fortuyn van Leefbaar Nederland (LN) 'advies' gevraagd over de beste strategie bij de komende verkie zingscampagne. In de peilingen groeit Leefbaar Nederland, con stateert Veling. „En de pers loopt likkebaardend achter u aan." Hoe kan dat terwijl For tuyn toch echt wordt betrapt op onnadenkendheid en inconse quente uitspraken, vraagt Veling zich in een ironisch bedoelde open brief aan de LN-voorman af. Volgens Veling staat in het verkiezingsprogramma van Leefbaar Nederland alles wat de kiezer wil horen. „Bureaucratie moet worden tegengegaan. Asielbeleid moet rechtvaardig zijn. Zorg, onderwijs en open baar vervoer moeten worden verbeterd." Veling deelt al deze goede doelen, zegt hij in de brief. „Roept u maar, zegt u te gen de kiezers, wij zullen doen wat u wilt. U suggereert de men sen dus eigenlijk dat iedereen zijn zin krijgt. Maar bent u niet bang dat de mensen daar door heen kijken?" Misschien is deze strategie genoeg voor veel zetels op 15 mei, aldus Veling. „Maar mijn partij werkt niet zo, vrees ik. Het zal niet makkelijk zijn de ChristenUnie mee te krijgen in een aanpak op basis van wat ik heb ontdekt in uw stijl." Met zijn open brief zegt Veling duidelijk te willen maken dat in de politiek behoefte is aan par tijen die idealen en ideeën na streven en niet aan partijen die alleen op de korte termijn den ken en alles veroordelen wat niet deugt. „Roepen dat alles anders moet is echt niet vol doende. Er zijn ook oplossingen nodig en bij Leefbaar Nederland hoor ik die niet." door Boris Peters den haag - Minister Netelenbos (verkeer) wil dat ook klassieke au to's ouder dan 25 jaar straks een kilometerheffing opgelegd krij gen. De belangenorganisaties van klassieke rijders zijn er alles behalve blij mee. Vrijgesteld van de motorrijtui genbelasting zijn ze, al die be stuurders van oude Citroën DS'en, Volvo Amazons, Dafjes, Kevers, MG's, Peugeots en alle andere auto's van 25 jaar of ou der. Zeker voor de rijders op gas scheelt dat jaarlijks een flink be drag. Geld dat veelal weer net zo hard verdwijnt door onder- houds- en reparatiekosten. Als het aan de minister ligt is het echter afgelopen met de vrijstel ling. Met de geplande invoering van de kilometerheffing in 2004 - als vervanger van de motorrij tuigenbelasting - wil ze ook be stuurders van oude auto's ge woon per kilometer gaan laten betalen, zo bleek dinsdag. De Federatie van Historische Automobiel- en Motorfietsclubs (Fehac), met zo'n tweehonderd aangesloten verenigingen die samen goed zijn voor ruim 65.000 leden, reageert voorzich tig. „Wij zijn in ieder geval blij dat de minister heeft aangege ven dat ze auto's met een bouw jaar tot ongeveer de jaren vijftig wil blijven vrijstellen", zegt Fe hac-jurist Tiddo Bresters. „Verder zijn wij in principe van mening dat ook de vrijstelling voor auto's van vijftig tot vijfen twintig jaar oud in principe moet worden gehandhaafd", vervolgt hij. Tot nu stond dat volgens Bresters ook als uit gangspunt in de samenvatting over betalen per kilometer. Bresters bestrijdt het idee dat vf veel mensen alleen in een klas sieker rijden om goedkoop uit te zijn: „De vrijstelling heeft er niet toe geleid dat er heel veel oude auto's rond rijden en al hele maal niet tot veel afgelegde kilo meters. De bezitters van deze auto's hebben bovendien veel andere kosten, zoals een hogere onderhoudsfrequentie en dure benzine. Ik denk dat ze veelal niet veel minder kwijt zijn dan iemand met een moderne mid denklasser." De Fehac vraagt zich wel ernstig af of de installatie van de beno digde apparatuur voor de kilo meterheffing bij oude auto's wel mogelijk is. „Er zijn immers nog heel veel auto's met een zes volt installatie." Moderne auto's werken met een 12 volt systeem. Bij de Volvo V44 Vereniging is voorzitter Egbert Braaksma een uitgesproken tegenstander van een eventuele afschaffing van de vrijstelling van de motorrijtui- i genbelasting. „Doel van onze vereniging is het instandhouden van klassieke auto's. Niet door ze weg te zetten in een porse leinkast maar door ze op de weg te houden. De voorgenomen maatregel vormt daar een ern stige belemmering bij. Onze le den - dat zijn er samen met een ander Volvo-register waarmee we veel samenwerken ongeveer 4.600 - zijn veelal geen mensen met grote vermogens maar juist mensen die na enige interne fa miliediscussies het nodige geld in een oude Volvo hebben geïn vesteerd. Die ze dan vervolgens, al dan niet met vrienden, 2elf onderhouden en/of restaureren om het nog enigszins betaalbaar te houden. Velen van hen zijn hobbyisteh en ik betwijfel of er veel zijn die meer dan vijfduizend kilometer per jaar rijden." Daar komt bij dat de klassiéke auto's voor Braaksma een stuk cultuurgoed zijn, dat moet wor den bewaardJfcDe mobiliteit heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de maatschappij, het is goed om daar enkele vroege voorbeelden van te bewaren voor het nageslacht." Gerrit van Hofwegen, voorzitter van de Citroën ID/DS Club met zo'n 3.700 leden, vindt het idee om de ontheffing voor klassie kers af te schaffen ook 'een slecht plan'. „Dat betekent een modificatie van de auto, waar door de originaliteit van de au to's wordt aangetast. Een uitgangspunt van onze club is nu juist de auto's zo origineel mogelijk te houden." Ook Van Hofwegen wijst erop dat de meeste leden van zijn club hooguit vijfduizend kilo meter per jaar rijden. Invoering van een kilometerheffing zou volgens hem dan ook weinig op leveren.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3