Massale vaccinatie nekkramp 1.58 3.48 8.16 3-63 7.99 Ook Kraak stapt uit Leefbaar Nederland rt Borst: Alle jongeren inenten xtra voordelig Cheney voor rechter in Enron-zaak Vluchten kan niet meer Leiden in de ban van zwart geklede overvaller met mes Leidse Schouwburg rond kerst open Sharon betreurt het Arafat niet te hebben gedood Britse school ontruimd na vondst explosief Tekort Poelgeest loopt verder op CAO academische ziekenhuizen Bolletjasslikkar overlijdt in toestri 'Nederlands pcb In Belgisch veevoer' dLKl Leidsch Dagblad Ecihel niet onder Indruk van 'gële kaart' Brussel Slechte staat Nederlandse leger bekend in 1939 Ook Tsjechische zorg handelt in dode lichamen Leiden wil een ontmoetingsplek voor alcoholisten Muskusrat rukt op dankzij mkz-crisis Oranje boven in de regio r Marshall Het is altijd zinvol om an ie fouten te leren, naat ze dan nuttig jken NR. 42837 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad DONDERDAG 31 JANUARI 2002 I)E ANDERE JUWELIER trndo Maarsmansieeg 21 (tutfbt V&D) Centrum Leiden Tel. Ö71-3120778 www.vanGepier.cqm den haag/anp - Minister Borst van volksgezondheid wil dat alle jongeren tot 19 jaar worden inge ënt tegen hersenvliesontsteking. Daarmee volgt zij een advies van de Gezondheidsraad. De ministerraad bespreekt mor gen het voorstel van Borst. Voor de omvangrijke vaccinatieactie die tientallen miljoenen euro kost, heeft de bewindsvrouw echter geen geld. Daarom is het volgens Haagse bronnen waar schijnlijk dat de campagne be perkt wordt uitgevoerd. Zo kun nen bijvoorbeeld alle zuigelin gen de prikken tegen meningitis krijgen. Enige duizenden jongeren in Noord-Brabant en Zeeland zijn vorig jaar al ingeënt tegen me- ningokokken van het type C, de bacterie die hersenvliesontste king of nekkramp kan veroorza ken. Dat gebeurde na de dood door Timoteus Waarsenburg leiden - Een onbekende overval ler houdt de Leidse binnenstad ai twee maanden lang in zijn greep. De politie waarschuwt middenstanders inmiddels om niet alleen in de winkel te ver blijven en geeft het advies mee de kassa regelmatig te legen. „Er zijn sinds december al dertien gewapende overvallen in'Leiden gepleegd," zegt een voorlicht ster van de politie. „Het gaat in de meeste gevallen om kleine winkels met weinig personeel." De politie houdt er ernstig reke ning mee dat het in al deze ge vallen om dezelfde dader gaat. De werkwijze van de man is in vrijwel alle gevallen identiek. Hij werkt alleen en komt tegen slui tingstijd binnen. Onder bedrei ging van een mes eist hij geld om er vervolgens lopend van door te gaan. De overvallen vin den over de hele stad plaats en op de meest uiteenlopende win kels. Zo zijn in de afgelopen twee maanden onder meer overval len gepleegd op een Pizzeria aan de Robijnstraat, een videotheek aan de Verfmolen, gemakswin kels aan de Maasstraat, Heren- advertenties) I Frisco Salustiana Magere riblappen ferssinaasappeien 3lfJk zeer geschikt voor de hand 2 kil° htpipptrhh (am rundvlees kilo iAi .72 1 .39 17.98 Geen fratsen met de euro. CKXX) e aanbiedingen lijn geldig tol en met ïaterdag 2 februari 2001. de Klokkenluider van de Notre Dame II öiW®&"F vw Nü bij Blokker op VIDEO en DVD Videoband €19.99 Bij inlevering van 2 dukaten 15.99 OyP €27.99 Bij inlevering van 2 dukaten €23.99 washington/dpa/rtr - De onderzoeksinstantie van het Amerikaanse Congres, het General Accounting Office (GAO), stapt naar de rechter om vice-president Cheney te dwingen stukken af te geven over besprekingen met de top van het bankroete ener- gieconcem Enron. GAO-directeur Walker, heeft deze unieke stap in de histo rie meegedeeld in een brief aan de leiders van de Con gresfracties. De GAO wil de documenten inzien om er achter te komen of Enron in vloed heeft gehad op de in houd van het energieplan van de regering-Bush. Cheney maakte deel uit van een werkgroep die het ener gieplan moest opzetten. Daarin kwam ook aan de or de in hoeverre er sprake moest zijn van deregulering. Enron was daarvan sterke voorstander. Chéney zei zondag dat hij niet van plan is het GAO de stukken te geven omdat dat zou betekenen dat hij nooit meer vertrouwelijk met ie mand zou kunnen praten. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat de regering verwacht van de rechter ge lijk te krijgen. „De president houdt vast aan zijn principes. Het Witte Huis zal voor de rechtbank voor zijn rechten vechten en verwacht te win nen", aldus woordvoerder Fleischer. HET W HUWELIJK van een aantal jongeren. Voor de C-variant is sinds kort een vaccin op de markt. Ook een vaccin tegen meningokokken-B is nagenoeg klaar. Dat zijn de in Nederland meest voorkomende types. Als gevolg van hersenvliesont steking kunnen kinderen plotse ling overlijden. De symptomen zijn hoofdpijn, koorts, braken, blauwpaarse plekjes op de huid en een stijve nek. Drie verschil lende bacteriën kunnen de ern stige vorm van deze ziekte ver oorzaken: haemophilus influen za type b (Hib), de pneumokok en de meningokok. Deze bacte riën kunnen ook tot ernstige vormen van bloedvergiftiging leiden. Tegen infectie door de Hib-bacterie worden alle zuige lingen in Nederland al sinds 1993 ingeënt. In de toekomst wil Borst ook vaccinatie tegen de pneumokok. Politie: Blijf niet alleen in winkel Amsterdam - Valt er nog te ontsnappen aan Het Huwelijk? Het lijkt van niet. Wie gisteren overdag in bed bleef om 's nacht nog een beetje normaal door Amsterdam te kunnen kuieren, zag opeens een bedekte gouden koets voorbijrollen (foto boven), bij wijze van proefrijden voor zaterdag. Wie naar de Arena ging, zag geen voet bal maar 250 Leidse studenten die de wals oefenden voor het feest van morgenavond (foto links). Zelfs in de woestijn is er geen ontko men aan. Vier Nederlanders brengen Het Paar vanuit het verre Afri ka een gelukwens. Leidenaar Maarten Reijn (links) reist momenteel met z'n motormaten door de Sahara. De mannen die zich de Travel- maniacs noemen, steken via Marokko en Mauritanië dwars door de woestijn om met een bocht door Burkina Faso en Nigeria te eindi gen in Tunesië. Ze zijn nu vierenhalve week onderweg. In maart moet hun tocht zijn voltooid. Pagina Gesprek van de Dag: Meer over Willem-Alexander en Maxima. Internetsite www.hdci.nl/huwelijk Foto's: GPD, Travelmaniacs straat en de Hoge Rijndijk, een winkel aan de Korevaarstraat en een winkel aan het Vijf Mei plein. De benzinepomp aan de Haagweg is zelfs al twee keer doelwit geweest. „Een aantal overvallen is gelukt, een paar keer is de overvaller zonder buit gevlucht," zegt de politie. „De man schijnt altijd geheel donker gekleed te gaan, post een tijdje voor de wuikel en is erg agressief. Ik begreep dat hij zijn overvallen doet onder be dreiging van een mes," zegt een gewaarschuwd winkelier die lie ver anoniem blijft „Vooral door zijn kleding en vanwege het feit dat hij de winkel eerst even in de gaten houdt zou je hem moeten herkennen. In elk geval kreeg ik het advies mee om zo weinig mogelijk geld in mijn kassa te hebben. En om goed op te letten. Een gewaarschuwd mens telt immers voor twee." Exclusieve serie van 20 voorstellingen van Herman van Veen (advertentie) door Jan Rijsdam leiden - De Leidse Schouwburg opent dit jaar voor het eerst rond de kerstdagen de deuren voor het publiek. Herman van Veen brengt van 13 tot en met 30 december Verboden te la chen', een serie van 20 voorstel lingen van Alfred Jodocus Kwak voor de hele familie. De nieuwe voorstelling is exclu sief voor de Leidse Schouwburg en dus in geen enkel ander the ater te zien. De kaartverkoop be gint dit voorjaar. Andere thea ters boeken met langlopende voorstellingen goede resultaten. Voor Leiden is een dergelijke se riebespeling van de schouwburg nieuw. Schouwburgdirecteur Van Mossel steekt dan ook zijn nek uit met de exclusieve reeks voorstellingen, die ook veel pu bliek van buiten Leiden moet trekken. Er komen zo'n 10.000 kaarten beschikbaar voor in totaal 20 matinee- en (vroege) avond voorstellingen. Dat betekent dat Leiden in de kerstperiode de strijd aanbindt met kerstcircus sen en, bijvoorbeeld, de musi cals van Van den Ende die in de decembermaand ook zeer po pulair zijn bij het uitgaanspu bliek. „Ik vind dat kerst en theater bij elkaar horen", zegt Van Mossel. „Eigenlijk is het dus de nor- 'Rot geschrokken van Fortuyn' door Ruud Sep alphen aan den rijn - VlCe- voorzitter Emma Kraak van het district Leiden van Leefbaar Ne derland heeft haar partij de rug toegekeerd. Kraak is zich 'rot ge schrokken' van de uitspraken van lijsttrekker Pim Fortuyn die er vorige week voor pleitte om bolletjesslikkers op Schiphol in kooien op te sluiten. Als politi cus uit de PSP-hoek wil zij zich niet langer met deze partij ver eenzelvigen. „Ik zeg mijn lid maatschap op. Er gaat straks een mailtje uit." Kraak is de zoveelste LN'er die het voor gezien houdt. Vorige week bedankte onder anderen ook de voormalige Oegstgeester wethouder Menno Smitsloo voor een plaats op de kandida tenlijst voor de Tweede Kamer. Kraak stond overigens niet op die lijst. Het plotselinge vertrek van Kraak uit de landelijke partij, heeft geen gevolgen voor haar ambities in de plaatselijke, Al- phense politiek. Zij hoopt als nummer drie op de gecombi neerde lijst van Leefbaar Alphen en de Alphense Stadspartij straks in de gemeenteraad van haar nieuwe woonplaats te ko men. Kraak staat op de lijst als vertegenwoordiger van de Stadspartij, in haar eigen woor den 'een partij zonder vrijages met welke landelijke partij dan ook'. Emma Kraak was in het verle den voor de partij Progressief Akkoord (PAK) lange tijd raads lid en korte tijd wethouder in Ter Aar, en vertegenwoordigde de combinatie GroenLinks/De Groenen in de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. maalste zaak van de wereld dat we als Leidse Schouwburg rond de kerstdagen een mooi product aanbieden voor jong en oud. Vanaf het moment dat ik in Lei den kwam werken was het mijn wens om de schouwburg in die periode open te houden." De feestdagen zijn een toptijd voor theater. Daarom durft Van Mossel het wel aan om met een serie familievoorstellingen te ko men die publiek uit het hele land trekt. „Herman van Veen is erg popu lair, dat bleek de afgelopen de cembermaand nog toen hij in de Leidse Pieterskerk en ook el ders in het land voor uitver kochte zalen speelde." jeruzalem/afp-anp - De Israëli- sche premier Sharon betreurt het dat hij de Palestijnse leider Arafat begin jaren tachtig niet in Libanon heeft kunnen ombren gen. Sharon zegt dit in een van daag door het dagblad Maariv gepubliceerd samengevat vraag gesprek. Het volledige interview volgt morgen. Sharon ontkent in het interview dat hij Arafat als nog wil laten doden. „Als Arafat doet wat wij eisen, dan wordt hij weer een gesprekspartner", al dus Sharon. De premier was mi nister van defensie toen Israël in 1982 Libanon aanviel. Daarbij vielen meer meer dan 15.000 doden, voornamelijk burgers. Bovendien zijn mede onder zijn verantwoordelijkheid naar schatting 2.000 Palestijnen om- gebrachtdoor rechtse christelij ke milities. Pagina Buitenland: Officieren willen Westoever heroveren voorschoten - De Britse School aan de Jan van Hooflaari in Voorschoten is vanmorgen ont ruimd nadat een 'explosief was aangetroffen op het schoolplein. „Wat het precies, is weten we niet. Alleen dat het klein is eh i dat het er gevaarlijk uitzag", al dus een woordvoerder van de 1 politie. De Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) is ingescha keld om het projectiel onscha delijk te maken. Het explosief werd om half tien ontdekt. Uit voorzorg zijn drie woningen naast de school ontruimd. Alle zevenhonderd leerlingen (kin deren van elf tot en met achttien jaar) zijn samen met negen leer krachten tijdelijk ondergebracht in het achterste gedeelte van de sporthal. oegstgeest - Oegstgeest wil ri goureus bezuinigen op de wijk Poelgeest. De actuele exploita- tiecijfers van de nieuwbouw wijk wijzen op een tekort van 5,7 miljoen euro. Dat bedrag kan oplopen tot bijna 7,8 mil joen als staatssecretaris Remkes volhardt in zijn beslitit om 'lo catiesubsidie' terug te vorde ren. De burgers mogen niet de dupe worden van de financiële tegenvaller, vindt het college van B en W van Oegstgeest, dat naarstig op zoek gaat naar op lossingen voor het tekort. De wijk zal waarschijnlijk minder fraai worden ingericht. Pagina R5 zoetermeer - „Een goed ak koord en een mooi opstapje voor de komende onderhande lingen in de overige ziekenhui zen", reageert Berg van de vak bond CEO op de nieuwe CAO voor academische ziekenhui zen. Verpleegkundigen van 55 en ouder kunnen één dag min- der gaan werken met behoud van salaris: 60-plussers mogen twee dagen minder werken. De regeling geldt voor de zwaarde re verpleegkundige functies. Pagina Economie Amsterdam - Een bolletjessiik- ker is vanochtend tijdens een vlucht van Curasao naar Am* sterdam overleden. De 25-jartge Amsterdammer kreeg lichame lijke problemen, waarop twee artsen in het vliegtuig hem te hulp schoten. De hulp moclrf niet baten. brussel - De Belgische ministet van volksgezondheid Aelvoet wil een onderzoek naar het vèt dat een Nederlands bedrijf heeft geleverd aan een veevoe derbedrijf in het West-Vlaamse Roeselare. Dat vet zou hiet vol- gens de normen zijn gècöritro- leerd en bevat mogelijk pcb's. - Het gaat om 29 ton vet, gele verd door het Nederlandse be drijf NOBA. In België is de laat ste dagen grote opschudding ontstaan na de ontdekking dat f de giftige stof pcb in kippen- efi varkensvoer was terechtgekó- men. L- alR Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst i NaamMC eken gratis. Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (i.vm. controle naDezorging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij autwnfltiscfie betalng is mfn bank-grcnummer Handtekening: 712141 LH 400114 Stuur deze bon In eën ènveWp, v1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservfcé. Antwoordnummer 10050 2300 VB leiden www.leidschdagblad.nl ■- ■«-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1