Wethouder Pechtold is weer laaiend op LWO l KUNST CULTUUR Papieren tijgers en Pegasus jVoor kunst heeft KPN geen geld meer R7 Brief met aankondiging vertrek De X uit het Volkshuis valt verkeerd iARBO Expositie 'Verboden te voederen' in Penningkabinet t j lenali kreeg Duizelingwekkend totaaltheater van Osaka Dadada-dan Tenko Caesar zeen visum 'Onbekenden' winnen Alphense schrijfwedstrijd Tekeningen van Brood en Deelder zoek donderdag 31 JANUARI 2002 vi k e 1 EUTfCRIiltACHI ^reta Carbo. Foto: GPD (positie van iches in Breda Jreda - De Beyerd, het toekom- tige Museum voor Grafisch ntwerp in Breda, exposeert tot 11 met 25 maart vierhonderd (fiches uit de verzameling van Tlartijn Le Coultre. De verza nding van Le Coultre beslaat jen periode van iets meer dan jen eeuw en bestaat uit com merciële, politieke en culturele ffifiches. Bij de expositie ver pijnt ook het boek 'A Century |f posters'. britse musical DkWer Boy George hl onden - In de Britse hoofdstad di ondon is een musical in pre- ïière gegaan over het leven an popster Boy George. De :de ïusical 'Taboo' laat de voor- e (halige Culture Club-voorman eh ien als onbekende muzikant, iet Is mega-popster, verslaafd aan de e heroïne en toont hoe hij uit lij indelijk de oosterse spirituali st ontdekte. door Herman Joustra leiden Cultuurwethouder Pecht old k opnieuw laaiend op de Leidse Welzijnsorganisatie. Die zaait voor de tweede keer in kor te tijd enorme onrust bij cultureel centrum De X, die een ruimte van de organisatie huurt in Het Volkshuis. In een brief aan het bestuur van De X, stelt de LWO, dat het cultureel centrum uiter lijk 1 Juli uit Het Volkshuls dient te vertrekken. Het accommodatiebeleid van de gemeente wijst ook in die rich ting, volgens de LWO. „Op z'n Hollands gezegd: de stoom komt uit mijn oren", reageert Pechtold briesend. „Ik heb het al eerder gezegd: zo gaan we niet met elkaar om. En nu ge beurt het wéér." Eind vorig jaar deed de welzijns organisatie al het nodige stof opwaaien door de huur van De X per 1 februari op te zeggen. Door tussenkomst van welzijns wethouder Buijing en cultuur wethouder Pechtold werd die beslissing teruggedraaid. De wethouders zegden daarbij toe naar een oplossing te zoeken. „Naar aanleiding van de eerste huuropzegging hebben we een heel indringend gesprek gehad", zegt Pechtold. „Met het rapport in de hand over de exploitatie van Het Volkhuis hebben we vervolgens een tweede gesprek gevoerd. Daarbij hebben we af gesproken dat we voor de zomer meer duidelijkheid willen heb ben over de mogelijkheden voor DeX." Pechtold heeft in de Muzieknota gesteld dat een verhuizing van De X naar Q-bus aan de Middel stegracht volgens hem de beste oplossing is. Maar daarvoor was geen raadsmeerderheid. En ook De X zelf was er niet voor. „Dat betekent dat ik naar andere mo gelijkheden ga kijken", aldus Pechtold. „Dat heb ik de LWO in het laatste gesprek ook gezegd. Want het gaat niet alleen om huisvesting. Een instelling moet ook ergens passen, moet ergens op haar plaats zijn." Directeur Comel van de Leidse Welzijnsorganisatie zegt op zijn beurt dat de soep niet zo heet wordt gegeten als hij wordt op gediend. De LWO wil cultureel centrum De X niet echt op 1 juli uit Het Volkhuis hebben. Dat De X dit uit de brief heeft geconclu deerd, berust volgens Comel op een misverstand. „De LWO is nog steeds in overleg met Buij ing en Pechtold over de situatie. Wij zeggen alleen dat de kwestie voor 1 juli moet zijn opgelost. Wat die oplossing behelst is een zaak van de wethouders. In de brief stelt de LWO dat 'de aanwezigheid van De X in strijd is met de voorwaarden voor een soepele bedrijfsvoering'. Maar ook achter die opmerking moet De X niets bijzonders zoeken, zegt Comel. „Dat heeft alleen met de huur te maken. Verder niks." De LWO verhoogde de huur recent van 5500 euro naar 20.000 euro per jaar. De X liet daarop weten dat bedrag niet te kunnen ophoesten. Dat was het sein voor de gemeente in over leg te treden met de welzijnsor ganisatie. De brief die nu naar De X is ver stuurd is volgens Comel „con form de afspraak met beide wét- Romans A.F.Th, weer uitgesteld te m ster dam - De verschijnings- atum van 'Moeilijke voeten', iet eerste deel van de zevende in ge kroniek 'Homo Duplex' van .F.Th. (voorheen Van der Heij- en), is wederom uitgesteld, nojlet boek zou in februari voor tgaand aan de boekenweek erschijnen. Dit was al een jaar iter dan aanvankelijk de be- oeling was. Volgens uitgever Juerido ontdekte de schrijver lij het bekijken van de druk- iroeven 'nieuwe mogelijkhe- i'. Hij is 'Moeilijke voeten' met de nieuwe ideeën aan :t afronden. door Herman Joustra leiden - Ooit bij stilgestaan hoe veel dieren op geld staan afgebeeli Waarschijnlijk niet. Ja, iedereen weet dat er een leeuw op de gulden stond. En een snip op een briefje van hon derd. Maar dat is het wel zo'n beet je. Op de Neder landse euro's valt geen dier te bekennen. Nog geen vlo. En buitenlands geld hebben de meesten maar zel den in handen. Het Koninklijk Penningkabinet aan het Rapenburg maakt dui delijk dat er een complete die rentuin is te vinden op het geld dat in de loop der eeuwen is vervaardigd. Verboden te voe deren' heet de tentoonstelling die tot en met 26 mei is te zien. „We wilden eens een tentoon stelling voor het hele gezin", zegt Karin van den Berg van het museum. „Normaal gesproken krijgen we ouder publiek bin nen, is uit onderzoek gebleken. Omdat we nog ruimte hadden tussen twee tentoonstellingen ln - 'Goud' die net achter de mg is en de komende tentoonstelling over de VOC - konden we deze tentoonstelling maken." In de collectie van het Penning kabinet wemelt het van de bees ten. De verzameling is aange vuld met fraaie exemplaren uit de collectie van een particulier. Het geheel werd geordend als in een dierentuin. En ziedaar: vitri nekasten vol beestenspul op munten, papiergeld en penningen, verfraaid met foto's uit het Noorder Dieren- park in Emmen. In het museum klinken zo nu en dan ook dieren geluiden: een krijsende aap of een schreeuwend varken. In het Vogelhuis' hui zen tal van tropische vogels. Met name op papiergeld, want daarop komen hun kleuren na tuurlijk het best tot uiting. De troepiaal, de kolibrie en de fla mingo zijn present op briefjes Biljet met verschillende inheemse vogels, uitgege ven door Colombia in 1992. Foto linksboven: her- denkingsmunt uit Mauritius met de uitgestorven dodo. Publiciteitsfoto's van respectievelijk vijf, tien en vijfentwintig Antilliaanse gul dens. Ander gevogelte prijkt op bank biljetten uit Gambia en Surina me. Een vitrine verder zijn de roofvogels te bewonderen. Veel al Amerikaanse en Duitse ade laars. Een valk op een herdenk- penning van de gemeente Val- kenswaard. Het pronkstuk is een medaillon uit de dertiende eeuw, van Lodewijk de Vrome, waarop een adelaar met ge spreide vleugels staat. Verderop: een kudu en een springbok uit Namibië, een eland op een Russisch biljet. En dan het wolvenbos, met een eekhoorn, een uil en uiteraard wolven. Hier is het pronkstuk een eeuwenoud uiltje, symbool van de stad Athene en de gelijk namige godin. Daarnaast ligt een Griekse euro met uil. Zeedieren, beren, dik huiden als olifanten en neus hoorns, tijgers en leeuwen, apen, dieren van de kin derboerderij, zeedieren, reptielen, fa beldieren (zo als het vlie gende paard Pegasus en de griffioen) en uitgestorven dieren com pleteren het geheel. En dit is niet eens de hele collectie. Want waar is nou bijvoorbeeld de snip? „Die paste er niet bij", zegt Van den Berg. „We hebben gekozen voor tro pische vogels. Niet voor weide vogels." (oor Hans Certsen stond kort na de Eerste Wereldoorlog aan sluit om haar afdeling ien haag - De nieuwe KPN-topman Ad icheepbouwer probeert het noodlijdende elecomconcem financieel weer gezond te naken. Vorige week werd bekend dat KPN .laar om stopt met het aankopen van kunst n dat de vermaarde afdeling Kunst "ormgeving, die de grootste en oudste be- Jrijfskunstverzameling van Nederland be- c leert, wordt opgeheven. CPN bezit ruim 6500 kunstwerken, de Tucht van ruim tachtig jaar verzamelen. Initiatiefnemer Jean-Francois van Royen i ii b het begin van een PTT-traditie waar nu door bezuinigingen een wreed einde aan komt. Van Royen schakelde als eerste systematisch ontwerpers, architecten en kunstenaars in voor de vormgeving van zaken als meubi lair, logo's, postzegels en postbussen. Na de Tweede Wereldoorlog richtte de PTT een Dienst voor Esthetische Vormgeving op, nu de afdeling Kunst Vormgeving. Marie Hé- lène Comips, sinds 1995 hoofd van de afde ling, mag nu het licht uitdoen en komt met haar medewerkers op straat te staan. Puur rationeel gezien kan Comips het be- op te heffen wel be grijpen. „Het is logisch dat je, als het zo slecht met een bedrijf gaat, een aantal acti viteiten op een laag pitje zet. Het beleid van Scheepbouwer is duidelijk: „Geen zaken doen die mogelijk niet rendabel zijn. De he le stijl van KPN moet soberder." Gelukkig gaat de bezuinigingsdrift van de nieuwe topman nog niet zo ver dat de hele collectie verkocht wordt. Comips hoopt vu rig dat Scheepbouwer slaagt in zijn missie om KPN weer gezond te maken, zodat het bedrijf in de toekomst weer kunst kan aan kopen. parus - Met een budget van meer dan vijftig miljoen euro is het met stip de duurste Franse filmproductie ooit: 'Asterix en Obelix, missie Cleopatra'. De Franse regisseur Alain Chabat, die ook het succesvolle eerste deel Asterix en Obelix tegen de Romeinen regisseerde, poseert hier als Caesar, een rol die hij zelf speelt. De Franse acteur Gérard Depardieu is weer van de partij als Obelix, de everzwijnverslindende held. Christian Clavier zien we wederom in de rol van Asterix. De film is geschoten in Frankrijk, Malta en Marokko. Foto: AP/Etienne George >en haag/anp - De Leidse schrijver Abdelkader Benali is leze week een internationale loekenbeurs in Calcutta misge- in open omdat hij geen visum ta Teeg van de ambassade van In- )0< lia in Den Haag. Volgens zijn 'n ütgever Vassallucci kreeg de au- eur van Marokkaanse komaf geen reispapieren, omdat de imbassade hem aanzag voor een Pakistaan. e( ienali diende volgens Oscar van ,w ïelderen van Vassallucci afgelo- !lts >en vrijdag een verzoek in voor :en visum. Hij was pas laat op le hoogte gebracht dat hij voor lat land een inreistoestemming lodig had. Dmdat hij maandag al naar In- jel lia wilde afreizen, sprak hij met ae ambassade af dat hij het vi sum zondagavond bij een me- lewerker zou ophalen. Daar langekomen werd hem via de 1 ntercom meegedeeld dat hij ;een papieren kreeg omdat hij 'akistaan zou zijn. folgens de uitgever beraadt Be- ïali zich over stappen tegen de ambassade omdat hij schade ijdt. Op 22 februari komt een lieuwe roman van de schrijver Uit, waarvoor hij in Calcutta zepromotie wilde maken. Een woordvoerder van de diplo- ra! natieke post meldt dat vooral de late aanvraag de oorzaak is eweest en niet de vraag of hij ^akistaan was of niet. „In onze ogen hebben wij het visum niet ;eweigerd." Volgens de woord voerder is sprake van 'een mis verstand.' muziek recensie Coen Polack Concert: Osaka Dadada-dan Tenko. Gezien: 30/1, Stadsgehoorzaal, Leiden. De eerste klappen komen het hardst aan. De volle Stadsge hoorzaal trilt op zijn grondves ten als een percussionist van Osaka Dadada-dan Tenko op een van de gigantische trom mels beukt. Terwijl her en der nog geroezemoes klinkt en mo biele telefoons nog wat piepen en zoemen, verstomt de don- derkracht in een enkel ogenblik alle geluid in de zaal. De geschiedenis van Osaka Dadada-dan Tenko spreekt tot de verbeelding. Voordat de groep in 1992 voor het eerst op trad, ondergingen de muzikan ten een jarenlange fysieke en muzikale training. Het resultaat staat als een huis: er valt geen klap verkeerd. De percussionis ten van de slagwerkgroep uit Osaka spelen met machinale precisie en houden dat ook ge makkelijk twee uur vol. De groep bestaat uit zes man nen en vier vrouwen. De man nen bluffen elkaar af door op steeds grotere trommels steeds harder te slaan. Ze hitsen elkaar op door het slaken van karate- kreten. Menige rockband zal ja loers zijn als ze de vrouwen ho ren spelen op de Samisen, een soort lapanse driesnarige banjo De vrouwelijke trommelaars blijven lachen alsof ze een schaaltje zelfgemaakte sushi aanbieden. Foto: WFA/Dennis Beek De dames zijn ook niet vies van lachen alsof ze je een schaaltje dan Tenko is muzikaal totaal waarmee ze perfect synchroon de Tneest swingende en melodi euze riffs op de zaal loslaten. een stevig staaltje trommelbeu ken: leuk detail is dat ze daarbij zelfgemaakte sushi aanbieden. Een avondje Osaka Dadada- theater. Behalve begenadigde beukers zijn het ook ervaren entertai ners. De trage traditie van het kabuki-theater wordt versne den met de esthetiek van de samurai en de energie van vechtsporten. Nummers van duizelingwekkend ritmisch ni veau wisselen af met theatrale gimmicks, zoals een soort'ten nisspelletje, waarbij een on zichtbare, maar duidelijk hoor bare 'bal' van trommelvel naar- trommelvel kaatst. Na de pauze wordt het geheime wapen ingezet: een gigantische taiko trommel, die ongeveer zo groot is als het mannetje dat er op slaat. Het bespelen van zo'n taiko is wat inspanning betreft te vergelijken met een Olympi sche prestatie en het voortge brachte geluid heeft meer weg van de schokgolven van een dieptebom dan van muziek. Als je gedachten even dreigen af te dwalen of je iets te gemak kelijk meedeint op het stug doorroffelende ritme van htm spel, trekken ze je er weer met de haren bij door een tandje sneller te spelen. Enkele num mers worden begeleid door een danser die de voorstelling ook spannend houdt. Osaka Dadada-dan Tenko krijgt van het uitzinnige publiek een staande ovatie, waarna een toe gift volgt van gestructureerd klappen: zij klappen voor, de zaal klapt na. Maar om het ni veau van deze jonge percussie giganten te kunnen halen moet je van heel goeden huize ko men. houders. De oplossing ligt bij hen." Pechtold zegt enorm met de kwestie in zijn maag te zitten. „Ik ben echt met stomheid ge slagen. Ik weet niets van een af spraak over het sturen van die brief. Het is natuurlijk ook niet slim om zo'n brief sturen voor dat er een oplossing is. Ik denk dat de brief duidelijk maakt dat het voor de LWO alleen draait om de vraag: hoe komen we snel mogelijk van lastpak De X af? Nou, dat geldt voor mij dus niet." door Theo de With alphen aan oen rijn - De jaar lijkse schrijfwedstrijd van het Li terair Café Alphen aan den Rijn is door twee onbekende schrij vers gewonnen. Andrea Floris won in de categorie poëzie met haar gedicht 'Schepping'. Bij proza was Ingrid Teemstra de eerste met het verhaal 'Foto's'. Dertien genomineerden moch ten gisteravond in het Parkfilm huis hun inzending voordragen. Het publiek kreeg ook een stem en koos zijn eigen winnaars. Die keuze week af van die van de vijfkoppige jury. De toehoorders kozen voor de Alphense Marion Bruijnen (proza) en Wim Hartog uit Bodegraven (poëzie). De jaarlijkse schrijfwedstrijd van het Literair Café heeft inmiddels gevestigde namen voortge bracht als de Marokkaanse schrijfster Naima El Bezaz en kinderboekenauteur Guurtje Le- guyt. De laatste jaren waren het vaak bekenden die de prijzen mee naar huis namen. Des te verrassender was het dat de eer ste prijzen gisteravond naar mensen gingen die zich niet eerder bij het Literair Café had den gemanifesteerd. De Alphense Andrea Floris oogstte veel waardering met een gedicht over haar vader die iets aan het smeden is op een aam beeld. „Een intrigerend ge dicht", zei juryvoorzitter Els Scheerder. Ingrid Teemstra, ook uit Alphen, verraste met een verhad over een moeder die een verjaardagsritueel vastlegt met een camera. De kaarsjes op de taart blijken echter vuurfontei- nen die Tninder onschuldig zijn dan gedacht. „Een bijzonder perspectief', constateerde de jury. „De camera registreert ge nadeloos wat er gebeurt." Het thema van de schrijfwedstrijd was dit jaar Vuurwerk'. amsterdajm/anp - De erven van Herman Brood en Jules Deelder eisten gisteren in kort geding voor de president van de recht bank in Amsterdam 64 tekenin gen terug van Gallery Donker sloot. De galerie zegt maar acht tekeningen in bezit te hebben. De rest is vooralsnog spoorloos. De rocker/kunstenaar en dich ter maakten de tekeningen in de jaren tachtig. Van de 64 werken op A4-formaat zou een boek uit komen. De tekeningen werden daarvoor overgedragen aan uit gever G. van Wulften. Maar Van Wulften BV ging failliet en ook latere onderhandelingen liepen op niets uit. Xandra Brood, de erfgename van Herman, en Deelder willen nu de tekeningen terug van Gal lery Donkersloot, die deze in be waring heeft. De galerie weigert dit. Volgens galeriehouder Wil lem van Roy is Van Wulften ei genaar van de tekeningen en kunnen Deelder en de erven van Brood deze niet zomaar opei sen. Van Wulften zou duidelijk heid kunnA scheppen in de si tuatie, maar van hem wordt taal noch teken vernomen. Alleen hij kan aangeven of hij eigenaar is van de tekeningen en of hij acht of meer tekeningen in bewaring heeft gegeven bij Gallery Don kersloot. De president van de rechtbank bepaalde gisteren dat als Van Wulften niet binnen afzienbare tijd aantoont dat hij de eigenaar is van de tekeningen, Gallery Donkersloot de acht tekeningen moet afgeven aan de eisers. Om te bepalen of de galerie meer te keningen in bewaring heeft of zou moeten hebben, wordt de zaak aangehouden tot 15 maart. De president geeft de partijen tot dan de tijd om via getuigen verhoren meer duidelijkheid over de zaak te krijgen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19