LEIDSE REGIO Rigoureuze bezuiniging op Poelgeest Politiek debat Leiderdorp smoort in goede bedoelingen ^oorschoten wijst vrachtwagenchauffeurs weer een nieuwe plek Heel goed, want die rimpels heeft Maxima Oegstgeest wacht op Oranjemokken R5 Tekort nieuwe wijk loopt fors op Brandbrief Leiderdorp aan Postkantoren Lijstrekkersdebat in Voorschoten «handeling na ^rkeersruzie erdorp Hen 20-jarige Lei- lorper heeft gisteren een arige vrouw zwaar mishan- na een verkeersruzie op de enhoflaan in Leiderdorp, nan kreeg een woordenwis- ig met de vrouw nadat hij met zijn snorfiets passeer- )ij die ruzie sloeg hij haar een ijzeren bromfietsslot iet hoofd. De vrouw is met forse hoofdwond, een zwa- ersenschudding en een lurtje in haar schedel over- acht naar de afdeling in- ive care van het Rijnland enhuis. De man heeft te- 0 over de politie verklaard, n hij de vrouw kende en ai P ;er ruzie net haar had. Hij e aangifte van mishande- doen, omdat de vrouw hem •ns het passeren een klap in gezicht zou hebben gege- De Leiderdorper is aange- den. Leiderdorp ert actie donderdag 31 JANUARI 2002 WD voorspelbare winnaar van verkiezingsavond Houdt Leiderdorp Groen door Eric Went leiderdorp - De WD was gisteravond de grote winnaar op de verkiezingsavond van de ver eniging Houdt Leiderdorp Groen in de Mu- zenhof. Na afloop van de druk bezochte bij eenkomst gunde het publiek de liberalen maar liefst 10 raadszetels. Grote verliezers waren D66 - dat volledig weggevaagd werd - en al die bezoekers die gerekend hadden op een spette rend politiek debat. Aan het publiek lag het niet. Dat was massaal naar het cultureel centrum aan de Cor Gor dijnsingel gekomen om de lokale politieke kopstukken met elkaar te zien bekvechten. Maar tot serieuze schermutselingen kwam het niet. Of zoals de Leiderdorpse schrijver Kees Holierhoek na afloop van de discussie samen vatte: „Het poldermodel heeft weer een ver nietigende uitwerking gehad." Dat konden de organisatoren zichzelf een beetje aanrekenen. De politici in het forum kregen namelijk stellingen voorgeschoteld die volgens sommige aanwezigen de dood in de pot waren. 'Het oude dorp is meer dan alleen gezelligheid tijdens koninginnedag' was een van de discussiepunten. „Hoe kan je daar nou met goed fatsoen tegen zijn", vroeg CDA-frac tievoorzitter Jan Stevers zich verwonderd af. En toen ter discussie stond dat het woonzorg complex misschien niet bij Dillenburg maar bij het zwembad moet komen, was iedereen juist weer faliekant tegen. Het resultaat was uiteindelijk dat politieke vriend en vijand opmerkelijk dicht tegen el kaar aan schurkten, alsof de verkiezingen ach ter de rug en de college-onderhandelingen al begonnen waren. Of ze gebruikten de toege kende spreektijd om zomaar wat losse kreten uit hun verkiezingsprogramma's op te lepelen. „Het zijn net sollicitatiegesprekken", zei ie mand uit het publiek geërgerd. „Met een echte inhoudelijke discussie heeft dit weinig te ma ken." Het gebruik van een aantal technische foefjes was leuk bedacht, maar deed de avond eigen lijk ook geen goed. Natuurlijk vond het publiek het interessant om na afloop van een stelling met een elektronisch kastje een stem uit te mogen brengen, maar dat nam zoveel tijd in beslag dat de politici daardoor in ijltempo hun standpunten moesten uitdragen. En dat ging niet iedereen goed af. Zo was Aat van Gurp, lijstrekker van D66 nog maar halverwege een verhaal dat hij keurig op een A4-tje had gezet, toen de wekker afliep. Hulpeloos haalde hij zijn schouders op. „Voor de liefhebbers heb ik de clou nog op papier." Voor bezoeker J. Schokkenbroek was de con clusie na afloop duidelijk. „Er was vanavond veel te weinig ruimte voor kwinkslagen en pro vocaties." Maar gelukkig was Holierhoek er ook nog. „Er waren te weinig strijdpunten", vond ook hij na afloop. „De politici zijn van avond als modderkruipers naar elkaar toege- kropen." Dat uiteindelijk de liberalen als grote winnaar uit de bus kwamen, was ook niet verwonder lijk, vond CDA'er G. Hoogervorst. Zijn partij hield aan de bijeenkomst slechts twee zetels over. „Maar representatief was het publiek vanavond natuurlijk niet. Houdt Leiderdorp Groen heeft namelijk een heel hoog WD-ge- halte. Dus die uitslag kon ik van tevoren al voorspellen." imond - De Leiderdorpse ling van de SP voert van- id actie bij het AC restau- Daar houdt de Bouwbond een bijeenkomst voor haar n over de toekomst van de 111 0. Onlangs bereikte de Soci- "^conomische Raad (SER) akkoord over een nieuw iel voor de WAO. Voordat louwbond FNV met het 1 instemt wil zij van de le- horen hoe die erover den- De SP is van mening dat SER-akkoord de problemen j0.11 de WAO niet oplost. Van "J tandpunt wil de partij van- P1 id de bezoekers van de ^-bijeenkomst overtuigen, djleden delen daarom fol- uit waarin de vakbondsle- worden opgeroepen de 3-overeenkomst te verwer- ectificatie V-Taxi - Het bericht onder de Veel animo voor taxi-kor- dat gisteren op deze pagi- tond, vermeldde een ver- taxitarief. Niet-gehandi- len die gebruik maken van V-Taxi betalen geen 4,10 per zone, maar 4,10 gul- (ofwel 1,86 euro). door Nancy Ubert oegstgeest - Wethouder Meester gaat 'rigoureus bezuinigen' op de verdere inrichting van de Oegst- geestse nieuwbouwwijk Poel geest. De gemeente kampt met een exploitatietekort van 5,7 mil joen euro. Dat bedrag kan oplo pen tot bijna 7,8 miljoen, als staatssecretaris Remkes volhardt in zijn besluit om 'locatiesubsidie' terug te vorderen. Meester (Pro gressief Oegstgeest) spreekt van een 'afschuwelijk resultaat'. Met zeven bezuinigingsvoorstel len hoopt Meester het tekort op Poelgeest terug te dringen. Ze wil de bouw van een aantal pro jecten versnellen en een aantal voorzieningen versoberen. De wethouder denkt daarbij aan de brug in het verlengde van de Lange Voort en het geplande stadspark aan de noordkant van de nieuwbouwwijk. De bouw van een milieu-educatief cen trum wil (MEC) wil ze helemaal schrappen. Van lastenverzwaring voor de burgers willen Meester en haar collega-bestuurders niets weten. „De oplossing voor dit pro bleem moet binnen de bestaan de plannen worden gevonden." Door vaart te maken met de bouw en verkoop van woningen krijgt de gemeente een hogere renteopbrengst. Nog dit jaar wil Oegstgeest beginnen met de bouw van 395 woningen, ver deeld over vijf projecten. De plannen daarvoor zijn bijna al lemaal goedgekeurd. Door de woningproductie op te schroe ven wil Meester ook haar goede wil tonen aan staatssecretaris Remkes. Die eist twee miljoen euro subsidie terug, omdat Oegstgeest haar bouwafspraken niet is nagekomen. De gemeen- Versnelde woningbouw in Poelgeest moet de gemeente hogere rente-inkomsten opleveren. Foto: Hielco Kuipers te vecht dit besluit van de staatssecretaris aan. Een groot deel van de geplande bezuinigingen heeft te maken met het groen in de als 'milieu- wijk' opgezette woonomgeving. Het beoogde stadspark verliest waarschijnlijk een dure uitzicht heuvel met trappen en helling- baan en het natuurgebied wordt een stuk kleiner. Het gaat om de uiterste punt van het land schapsplan. De grond waar het MEC was gepland, kan verkocht worden als woningbouwlocatie. Op het terrein kunnen twee vil la's komen. Tenslotte overweegt Meester Leiden een rekening te sturen. Volgens Oegstgeest is het ook de schuld van Leiden dat Remkes locatiesubsidie terugvordert. Leiden had tijdig het Trekvaart plein moeten herinrichten, vindt de wethouder. De gemeenteraad van Oegst geest heeft nu de actuele cijfers binnen, waarom zij in novem ber vroeg. Volgens wethouder Meester is de volksvertegen woordigers niet eerder zo'n ge detailleerde exploitatieopzet voorgelegd. „Ze hebben er wel iswaar twee maanden op moe ten wachten, maar nu zijn wel alle kosten en opbrengsten ge raamd die we konden traceren." Meester volgde in april vorig jaar haar partijgenoot Van Eisen op. De terugvordering van de lo catiesubsidie en het miljoenen bedrag dat de gemeente voor de jachthaven moest neertellen, vielen haar rauw op het dak. „Gadverdamme, om het maar eens heel onparlementair te zeggen. Ik was hierop onvol doende voorbereid. Als de ge meenteraad mij verantwoorde lijk stelt voor de miljoenente genslag heb ik dat maar te ac cepteren. It's all in the game." leiderdorp - Dat ouderen de dupe dreigen te worden van de sluiting van het postagentschap in het Oude Dorp, baart de ge meente Leiderdorp 'grote zor gen'. De gemeente heeft de di rectie van Postkantoren BV een brandbrief geschreven. Leiderdorp ziet de plannen die Postkantoren BV heeft voor het agentschap aan de Hoogmade- seweg totaal niet zitten. Vanaf 2003, zo is de bedoeling, wordt de dienstverlening terugge bracht naar een beperktere schaal. Van een bijna volwaar dig postkantoor zo,u dit agent schap worden omgezet in een servicepunt, waar uitsluitend een beperkt assortiment post diensten wordt geleverd. Wij achten dit een zorgelijke ont wikkeling', schrijven burge meester en wethouders. Zij zijn van mening dat het postagent schap in belangrijke mate bij draagt aan de leefbaarheid in het Oude Dorp. B en W hebben berekend dat ruim 1300 ouderen door sluiting van het agentschap gedupeerd raken. 'Terwijl wij juist willen dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen'. De gemeente heeft ook Tweede-Ka merleden gevraagd aandacht te schenken aan de kwestie. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) coördineert de acties in de richting van het par lement. Expositie van kindertekeningen prinselijk paar in Wassenaar r Nancy Ubert §e iSenaar - Prins Willem- ;v' ander die lijkt op zijn colle- Charles. Maxima Zorreguieta frivole, rode, grote hoed. en Maxi hangend aan een ichute. zittend op een on- vaterschip of badend in een 'ain roze hartjes. 'Hiep hiep v" ra voor Willem-Alexander en öma'. Is gisteravond is in het Was- 01 larse cultureel centrum Wa- sir een tentoonstelling van u' lertekeningen. -collages en 00 lderijen te zien met het the- ei< 'Het huwelijk van Zijne Ko- m dijke Hoogheid de Prins van «nje en mevrouw Maxima reguieta'. it klinkt erg serieus", vindt negenjarige kunstenares sje van der Stoel. „Ik heb ge- ^J)n gewerkt hoor. En het was 1 Miesje krijgt met negen ere kinderen les van beel- d kunstenaar Maayke Schui- 1a. Miesje heeft het meeste nt, vinden haar studiegeno- Het groepje exposeert met keer Maxima'. Maxima in itskool, Méxima in pastel en tie rl, Méxima als collage en als v< kenportret. Ieder kind heeft toekomstige koningin op die vu manieren vastgelegd. Die d.sachtige kwartetten hebben mooie plaats gekregen in dienar. ijj h is het groepje niet hele- J tevreden. „Lullig, lullig, g." En de kinderen zeggen nog een keer: „Lullig." Ze voknen het bijna niet verwerken ig De serie 'Vier keer Maxima' is te zien op de tentoonstelling 'Hiep hiep hoera voor Willem-Alexander en Maxima' in het Wassenaarse cultu reel centrum Warenar. Foto: Taco van der Eb dat drie kinderen een prijs krij gen voor de beste prestatie. Ter wijl een deskundige jury een be oordelingsronde maakt, maakt het groepje zich kwaad, „Lullig voor al die kinderen die geen prijs krijgen. Dat ons werk hier hangt is toch al een prijs op zich." (Als ze straks gaan horen dat Linde Magree uit hun groep in de prijzen is gevallen, slaat de stemming subiet om) Deze expositie is een cadeautje voor de liefhebber van kunst, vindt de burgemeester. „Want hier hangt werk van kinderen die duidelijk getalenteerd zijn." Iedere uitspatting is uniek. Maar de krijttekening op zwart papier die bij de ingang van het cen trum hangt is wel een hele grote uitzondering. (Aan het einde van de avond blijkt dit kunst werk van de negenjarige Lars Remmerswaal ook in de prijzen te vallen.) Maxima en Alexander staan met hun wangen tegen el kaar afgebeeld. Maar dat niet al leen: ook kijken ze elkaar schuin en schalks in de ogen. De elfjarige Kiki de Cler heeft net als haar vijf andere jonge fa milieleden een workshop bij oma Dons van der Gronden- Deppe gevolgd. De kleinkinde ren hebben van 'Omi' geleerd dat je met stukjes stof scheuren en plakken de meest bijzondere creaties kunt maken. Kiki tover de een bruidstaart die bijna evenveel treden heeft als een trap. Bovenop staat het prinse lijk paar. Broer Maurits de Cler (8) staat voor zijn collage. „Ge lukkig heeft Maxima haar bruik- sjurk aan", concludeert hij te vreden. Nichtje Marjolein van der Gronden bewondert het werk van Maurits' zusje Lisa. „Heel goed gedaan, want die rimpels heeft Maxima echt." De expositie 'Hiep hiep hoera voor Willem-Alexander en Maxi ma' is tot en met 3 maart op werkdagen te bezichtigen van 10.00 tot 16.00 uur, in het week einde is dat uitsluitend mogelijk bij evenementen. De organisa toren onderzoeken of het moge lijk is een reizende tentoonstel ling te maken. Zeker is dat de kunstwerken worden gebundeld en op een goede dag aan het aanstaand koninklijk paar over handigd worden. oegstgeest - Basisschoolleer- lingen in Oegstgeest krijgen hun Oranjemokken waar schijnlijk pas na het huwelijk van Willem-Alexander en Méxima. Oorzaak zijn pro blemen bij de Tielse produ cent, die is overspoeld met bestellingen. Eigenaar A van Helden van het gelijknamige Tielse recla- me-artikelenbedrijf is 'ver schrikkelijk ongelukkig' met de situatie. „Gisteren is er iets misgegaan met de productie van de mokken. Er is op een of andere manier lucht geko men onder de opdrukken. Met zulke misdrukken wilden we de kinderen echt niet af schepen." „Ik ging vanmorgen kijken bij de productie en daar zag ik dat sommige mensen met bloeddoorlopen ogen aan het werk waren. Die mensen hebben we naar huis ge stuurd." Bij het productiebedrijf wordt dag en nacht gewerkt om de mokken, met een foto van Willem-Alexander en Maxima en het nieuwe logo van de gemeente Oegstgeest, toch nog voor zaterdag te kunnen leveren. Van Helden hoopt dat de lading mokken morgen alsnog om 12.00 uur bij het gemeentehuis in Oegstgeest arriveert. De dis tributie naar alle basisscho len moet daarna plaatsvin den en daardoor wordt de kans klein dat leerlingen vrij dagmiddag met de mok naar huis kunnen. Aanvankelijk stond de uitrei king van de eerste Oranje mokken afgelopen maandag gepland op basisschool Ge- vers-Deutz Terwee. Dit werd eerder al uitgesteld naar van daag. Van teleurstelling bij de leerlingen is volgens een leer kracht van de school nog geen sprake. „We hebben ze wijselijk maar niets verteld", aldus een woordvoerder. „Daar worden ze alleen maar zenuwachtig van." voorschoten - Het lijsttrekkersdebat van de Voorschotense politie ke partijen is op zaterdag 16 februari in het Ambachts- en Baljuw huis in de Voorstraat. Vanaf vier uur discussiëren WD, CDA, PvdA, Groenlinks en D66 onder leiding van Jaap Breunesse over onder meer ouderenbeleid, verkeer, volkshuisvesting, nieuwbouw of ver bouwing van het cultureel centrum, de inrichting van het centrum, zwembad Het Wedde en de moeilijke financiële positie van de ge meente. :u lcj r Jan Preenen q «schoten - Vrachtwagenchauffeurs in Voorscho- krijgen nieuwe parkeerruimte. Voortaan moeten ïun wagens neerzetten op de Van Beethovenlaan n, ien de Weddeloop en de rotonde bij de Mozart- Op dit moment staan de auto's nog ten noorden de Weddeloop bij de accommodatie van de 'v( k" en softbalclub Adegeest. De kosten voor deze eep vallen ongeveer tienduizend euro hoger uit de 48.000 euro die er eerst voor was uitgetrokken. it teravond waren de politieke partijen opvallend lfl sgezind over de nieuwe locatie. Die verandering houdt in dat leden en bezoekers van Adegeest hun auto's vlakbij het complex kunnen neerzetten. De vereniging dringt daar al jaren op aan. Op dit mo ment worden de auto's nog neergezet in de berm aan de andere kant van de Van Beethovenlaan of een stukje verderop aan de Weddeloop. De vrachtwagen chauffeurs zien niets in de verhuizing. Zij vinden het weggegooid geld en zijn bang dat zij op termijn ner gens meer terechtkunnen. Twee weken geleden waren de politieke partijen nog uiterst verdeeld over de nieuwe locatie. CDA en D66 waren het eens met een voorstel van burgemeester en wethouders om slechts een deel van de parkeerstrook voor vrachtwagens op te schuiven in de richting van de rotonde. WD en PvdA drongen toen al aan op vol ledige verplaatsing, terwijl Groenlinks de vrachtau to's eigenlijk het liefst helemaal niet in het dorp wilde. Volgens B en W was er te weinig ruimte aan de ande re kant van de Weddeloop. Wethouder Draijer wees daar gisteravond nogmaals op. „We moeten de vrachtwagenchauffeurs dezelfde ruimte aanbieden als ze nu hebben. We moeten niet vergeten dat ze hun auto's straks niet meer kwijt kunnen aan de Thorbeckeweg. Eerder is de strook aan het Station slaantje al vervallen. Als de chauffeurs dan hun wa gens buiten de strook neerzetterrrzijn ze weliswaar in overtreding, maar kunnen ze geen bekeuring krijgen. Er is dan immers te weinig ruimte. Via de politie heb ik daarover overleg gehad met justitie." Dankzij een voorstel van D66 werden de partijen het toch met elkaar eens. H. Smits: „Tijdens de commis sievergadering heb ik inderdaad nog ingestemd met het plan van het college, maar eerlijk gezegd heb ik toen iets over het hoofd gezien. Namelijk dat de hui dige parkeerstrook half in een bocht ligt, waardoor de situatie onoverzichtelijk en gevaarlijk is. Daar heb ik nota bene in het verleden zelf vaak op gewezen. Om een einde te maken aan de discussie heb ik daarom geopperd alsnog de hele strook te verplaatsen door de middenberm op de Van Beethovenlaan ten zuiden van de Weddeloop in te korten en minder ruimte vrij te laten voor het zebrapad dat er ligt. Zonder dat dat uiteraard ten koste gaat van overstekende voetgan gers." Groenlinks steldenog voor in de Zuid-Hoflandse Polder achter de Krimwijk op de grens van Voorscho ten en Leiden een plek voor de vrachtwagens te reser veren. Fractievoorzitter Harlaar: „Het is beter dat die wagens niet in de bebouwde kom staan. Maar aange zien het nog jaren kan duren voordat zo'n nieuwe lo catie er is, stemmen wij in met het plan van D66. De wagens moeten toch ergens staan."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17