Muskusrat rukt weer op RIJN VEENSTREEK Houthandel Mooren verhuist naar het Veenderveld Werkgroep wil nieuw dorpshart Leimuiden Hollands glorie aan zijn eind Werkstraf voor kwart miljoen uitkeringsfraude Onvrede in Zwammerdanf over 'stadse' woningbouw Nieuwe plaag door mkz-crisis Twee hoge zendmasten in Rijnwoude Wassenaar begint als secretaris alkemade - Kees Wassenaar is gisteravond benoemd als nieu we gemeentesecretaris van Al kemade. Wassenaar was tot nu toe hoofd van de afdeling alge mene zaken. Alle politieke par tijen spraken bij zijn benoe ming lovende woorden. De PvdA kraakte daarnaast wel een kritische noot. Fractievoorzitter Schoonderwoerd gaf aan dat zijn partij liever een volledige sollicitatieprocedure had willen volgen, waarbij de gemeente verschillende kandidaten met elkaar kon vergelijken.Als de kandidaat dan als beste uit de bus was gekomen, had dat ex tra gewicht gegeven." Burge meester en wethouders vonden dat niet nodig, omdat ze de ge routineerde Wassenaar graag als gemeentesecretaris aanstel len. „Jij bent het collectieve ge heugen van de gemeente. Je hoeft niet meer ingewerkt te worden, want dat ben je al", sprak burgemeester Meerburg bij de installatie. Kret uit bestuur van de Alkeburcht alkemade - Joop Kret is na ne gen jaar afgetreden als voorzit ter van dorpshuis de Alke burcht in Roelofarendsveen. Zijn termijn zat erop. Fred Hoogenboom volgt hem op. Naast zijn voorzittersschap van de Alkeburcht had Kret nog een flink aantal andere functies, die hij wel blijft vervullen. Hij is on der meer secretaris van de ker kenraad van de hervormde ge meente in Oude Wetering, pen ningmeester van het Regionaal Netwerk Ouderenbonden Zuid- Holland Noord en verbonden aan.de buurtbus Alkemade. Twee jaar geleden stapte hij uit de gemeentelijke monumen tencommissie, omdat hij onte vreden was over de macht van deze commissie. Alkemade heeft jongerenwerker alkemade - Alkemade heeft een jongerenwerker. De 42-jarige Saskia Roosen gaat met ingang van 1 februari aan de slag voor 16 uur per week. Welzijnswet houder Nagtegaal typeert haar als iemand met 'ontzettend veel ervaring en veel kennis van za ken'. De zoektocht naar een jongerenwerker in Alkemade heeft lang geduurd. Nadat de zaken met welzijnsbureau Bo- vos misliepen, had welzijnsbu- reau PJ Partners aanvankelijk alleen beginners in de aanbie ding. Alkemade wilde echter een doorgewinterde jongeren werker. Privatisering sportvelden alkemade - De privatisering van de sportvelden in Alkema de is een feit. Vertegenwoordi gers van de voetbalclubs DOSR, Alkemania en Roac en Hockey club Alkemade hebben gister avond een contract onderte kend waarin de afspraken staan met betrekking tot het onder houd van de velden. Over deze privatisering hebben sportclubs en de gemeente zo'n driejaar onderhandeld. Peuterspeelzalen Alkemade fuseren alkemade - De peuterspeelza len De Mammoef in Roelof arendsveen en Peuterhof in Rijpwetering kunnen fuseren. Gisteravond gaf de gemeente raad toestemming voor de fu sie. De peuterspeelzalen hopen op deze manier professioneler te kunnen werken. Daarom stemt de gemeenteraad in met meer uren voor de leidingge venden. Nog meer claims voor HSL-bureau roelofarendsveen - De ge meente Alkemade stelt het HSL-projectbureau nu ook aan sprakelijk voor eventuele scha de aan het Westeinde en ande re wegen in de omgeving van bedrijventerrein het Veender- veld. Eerder maakte Alkemade kenbaar de HSL-bouwers aan sprakelijk te stellen voor claims van bedrijven, nu de definitieve weg naar bedrijventerrein het Veenderveld op zich laat wach ten. Alkemade is bang dat door het uitblijven van deze weg we- gen in de omgeving beschadi gen door zwaar vrachtverkeer. Inbraak Plantage Oude Wetering oude wetering - In een pent house aan de Plantage in Oude Wetering is deze week ingebro ken. In de periode tussen maandag en woensdag zijn in brekers via het dakterras bin nengekomen. Een buurtbewo ner ontdekte dat er was inge broken, omdat hij zag dat het raam al de hele dag openstond terwijl de bewoners niet thuis waren. Daarom is ook nog niet bekend wat is weggenomen. donderdag 31 januari 2002 Gemeente Alkemade wint van projectontwikkelaars door Janneke Dijke roelofarendsveen Houthandel Mooren aan het Zuideinde in Roelof arendsveen verhuist naar bedrijven terrein het Veenderveld. Het is het vijfde bedrijf dat nu nog in het dorp is gehuisvest en kiest voor een tweede leven op het nieuwe bedrijventerrein langs de A4. Op het Veenderveld ver dubbelt Mooren in oppervlakte. De verhuizing naar het Veenderveld is noodzakelijk voor de houthandel. Op de hoofdvestiging aan het Zuideinde 100 is de rek er uit. Daarom huurt Mooren er drie andere bedrijfsruimtes bij: aan De Lasso Noord en elders aan het Zuideinde, maar ook die zitten vol. De huur van die ruimtes kan Mooren zodra de nieuwbouw klaar is opzeg gen. In totaal beslaan de bedrijfsruim tes 4000 vierkante meter. Op het Veenderveld bouwt Mooren een grote bedrijfshal waarin al het hout wordt opgeslagen en waar vandaan de ver koop plaatsheeft. Voor de 8000 vier kante meter grond betaalt het bedrijf 580.000 euro. Om de grond op het Veenderveld te kunnen bemachtigen, moest Mooren twee loodsen aan de Korte Goog in Roelofarendsveen verkopen aan de gemeente Alkemade. De gemeente maakte eerder deze week bekend 2000 vierkante meter grond aan de Korte Goog te hebben gekocht van Mooren Vastgoed Beheer, de BV die de be drijfshuisvesting van Houthandel Mooren en dochteronderneming Kar wei Roelofarendsveen verzorgt. „Wij zoeken al jaren naar een nieuwe loca tie", verklaart directeur H. Mooren. „Daarom hebben we ons zodra dat kon ingeschreven voor het Veenderj veld." De gemeente, die het Veender veld samen met projectontwikkelaar Heembouw ontwikkelt, verbond daar echter een voorwaarde aan: Mooren mocht best naar het Veenderveld ver huizen, als de gemeente de grond aan de Korte Goog mocht kopen. Het be drijventerrein aan de Korte Goog grenst namelijk aan het oude veiling terrein, een groot gebied midden in Roelofarendsveen dat in handen is van de gemeente en dat de nieuwste woonwijk van Roelofarendsveen moet worden. Mooren bevestigt dat hij voor de ver koop van de grond aan de Korte Goog is benaderd door diverse projectont wikkelaars. Zij waren echter geen aan trekkelijke partij voor Mooren. „Het is heel simpel: zij hadden de grond aan het Veenderveld niet. En het is ons al lemaal te doen om uitbreiding van de houthandel." Mooren vindt het overi gens bijzonder dat de gemeente de grond rond het veilingterrein allemaal zelf koopt. „Ik vind dat zeer vooru strevend. Voor Roelofarendsveen 1( het in elk geval goed, want er is hi f dringend behoefte aan woningen e diverse prijsklassen. Daar is nu ka ;l op." Mooren hoopt dat zijn nieuwbouw ;i, het voorjaar van 2003 klaar is. I e houthandel aan het Zuideinde, 30 jj, vierkante meter, gaat vooralsnog n tegen de vlakte. „Deze loods is p,e twaalf jaar oud. Hij is nog lang niet je geschreven." Wat er op korte termi c mee gaat gebeuren, weet hij nog nie ,r doorloopt tot op het plein. Slechts een enkeling was bang dat het een 'stinkende sloot' zou worden. Een andere ontwerper, Bonnie Chopard, had kritiek op de te massale bebouwing ten noorden van het plein, zoals voorgesteld in het plan van De Jong. Zij stelde in haar alterna tief Casba-achtige bebouwing voor. „Daarin is een grote varia tie mogelijk met dakterrassen en tuinen en kan met een grote be bouwingsdichtheid worden ge bouwd naar de wensen die de bevolking heeft", aldus de bouwkundig ingenieur. „Men sen willen geen eenheidsworst meer." De Jong benadrukte dat het nog gaat om de ontwikkeling van een visie. „We moeten niet ver wachten dat het precies zo wordt als op de tekeningen, maar we moeten wel een aan 3 zaken afbakenen en vooral go aangeven wat we niet willen." Of de plannen haalbaar zijn, nog maar de vraag. De gemee te Jacobswoude wil de voorsti len van de werkgroep wel in b handeling nemen, eJs die ma geen geld kosten. Aangezien g- aankoop van de historisc j hoeve en de noodzakelij ;t grondsaneringen bij de voorm^ Uge busgarage samen enk< miljoenen guldens kostten, het twijfelachtig of bijvoorbee j" een parkeergarage tot de mog lijkheden behoort. Leden van de werkgroep werki naar aanleiding van de reacti op de diverse plannen aan tw nieuwe ontwerpen. Die prese teren zij na de verkiezingen maart tijdens een openbare b eenkomst. den haag/alphen - De officier van justitie heeft gisteren tegen een 53-jarige vrouw en haar 36- jarige vriend uit Alphen, die sa men voor bijna een kwart mil joen gulden uitkeringsfraude pleegden, bij de Haagse recht bank een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf geëist. De twee verdachten waren al ja ren buren van elkaar, toen de man bij zijn buurvrouw introk als kostganger. Als zodanig werd hij ook aangemeld bij de sociale dienst. Langzamerhand groeide er echter een relatie tussen de twee. Naar eigen zeggen sliepen de verdachten sinds 1988 samen in een bed. Hoewel haar vriend zo'n drieduizend gulden per maand verdiende, bleef de vrouw eenbijstanduitkering ontvangen. Pas twee jaar gele den ontdekte de sociale dienst dat er iets niet klopte. Bij inzage in de rekeningen van de vrouw bleek dan ook dat ze er een ge zamenlijke rekening op nahield met haar geliefde. Zij nam daar geregeld geld van op. Door ja renlang te verzwijgen dat ze een J relatie hadden benadeelden verdachten de sociale diei voor bijna 250.000 gulden wa< van zij ongeveer de helft moet» terug betalen. In die jaren hielden de vrouw haar vriend er een relatief rian levensstijl op na. Zo maakten reizen naar de Verenigde Statf en Indonesië en gingen ze 1 vakantie naar Italië en Frankri Daarnaast hielden ze geld ov r om hun hobby's, zoals het ho den van vissen, te bekostige[s Volgens de vrouw was het lev< dat ze leidde echter niet zo lux >j eus als het leek. „Ik ben in ps chotherapie en heb dat alti zelf betaald. Daar is veel geld lc gaan zitten", aldus de verdacht De officier van justitie hield ha T voor dat mensen die echt v<r£ een bijstandsuitkering moett leven nauwelijks geld hebb(js om normaal in hun onderhol a£ te kunnen voorzien. Ondanks enorme omvang van de fraui je eiste de officier geen onvoC|j( waardelijk celstraf omdat bei< verdachten voor het eerst my justitie in aanraking kwame n Uitspraak over twee weken. Angst voor aantasting pittoreske sfeer den haag/zwammerdam - Wo- ningbouw op het De Gierterrein tast het pittoreske karakter van Zwammerdam aan. Dat beweer den tegenstanders van de 'st^i- se' plannen vanuit het stadskan toor in Alphen aan den Rijn de ze week bij de Raad van State in Den Haag. Het plan voor het terrein aan de Vinkenbuurt in Zwammerdam zorgt nog steeds voor behoorlijk wat onvrede, zo verzekerde Zwammerdammer A.P.Jr Strookman. „We zijn het er alle maal wel over eens dat er wo ningen moeten komen op het terrein van De Gier", aldus Strookman. „Maar dat mag geen vrijbrief zijn voor de gemeente om maar te doen waar ze zin in heeft." Volgens hem dreigt er door 'het stadse denken' in Al phen stedelijke bebouwing te ontstaan. „We leven in een klei ne gemeenschap, die goed met elkaar omgaat. Zo'n groot over heidslichaam als Alphen heb ben we helemaal niet nodig", mopperde de Zwammerdam mer. Woordvoerder namens- het-ge meentebestuur, K. Schoonder woerd, ontkende in Den Haag dat het Alphense bestuur onvol doende oog heeft voor de lts Zwammerdamse proportie 4, „We proberen op de schaal v< k Zwammerdam het goede to doen. We zijn er ons van bewu dat dat een andere schaal is da sa Alphen", aldus de gemeent ambtenaar. Hij verdedigde due ook de bestemmingsplanwija h ging, die de bouw van 24 wial ningen op het De Gierterre g mogelijk maakt. Het zou hel r maal niet te grootschalig worn den en juist prima in de omg ving passen. De tegenstanders uit Zwamme dam raakten niet overtuigd e bleven bij hun eis tot verniel ging van de gewraakte besten i mingsplanwijziging. Binnen e( r week of zes blijkt of de Raad v: State daaraan gehoor geeft. E< vernietiging zou het begin kui nen zijn van een nieuwe rondr waarin plannen 'in overleg m de buurt tot stand komen', o]1* perde één van de Zwamme dammers. Overigens heeft de gemeenl 'e vooruitlopend op de uitspra;1 van het Haags rechtscollege, een bouwvergunning afgegeve voor de woningen. Ook daartire gen maakten de omwonende 'c bezwaar. De bezwaarschriftei commissie van de gemeen IS1 moet nog uitspraak doen. Nu de oevers nog niet zijn begroeid, moeten de vallen worden gezet om de muskusrat te kunnen bestrijden. Deze schadelijke beesten halen per jaar een kruiwagen zand uit de dijken. Foto: ANP door Peter Groenendijk leiden/regio - De muskusrat rukt weer op. Jarenlang leek de plaag van de muskusrat, die dijken en oevers beschadigt, onder controle. Maar door de mkz-crisis lijkt een nieuwe plaag te zijn ontstaan. Bestrijders en het wa terschap Oude-Rijnstromen maken zich zor gen. Tijdens de mkz-crisis in 2001 hebben de muskusrattenbestrijders op diverse plaatsen in Zuid-Holland maandenlang hun werk niet kunnen doen. In die periode heeft de muskusrat zich razendsnel voortgeplant, blijkt nu. „Je kan wel van een explosie spre ken", zegt André van Veen, hoofd van de muskusrattenbestrijding in het rayon Rijn land West In 2001 werden in totaal 60.000 muskusratten gedood in Zuid-Holland, bij na een verdubbeling ten opzichte van de ja ren daarvoor. „En in 2002 wordt dat aantal zeker niet lager", aldus Van Veen. In 1997 leek de muskusrattenplaag in deze provincie onder controle. In dat jaar werden 34.000 muskusratten gevangen, een histo risch laag aantal. In de daaropvolgende ja ren stabiliseerde het aantal gevonden ratten. Maar de mkz-crisis gooit roet in het eten. Van Veen: „In die maanden hebben we op veel plaatsen niet kunnen vangen. Juist in een tijd van het jaar waarin die beesten vol op jongen. Daar ondervinden we nu de ge volgen van. We moeten de achterstand die toen is opgelopen, snel wegwerken." In 2002 lukt dat volgens hem nog niet. Hij vreest dat de toename van het aantal ratten zal leiden tot veel schade. Muskusratten be schadigen dijken, oevers, dammen, land bouwgewassen en wegen. Ook graven ze gangen onder landbouwvelden, waardoor vee en trekkers wegzakken en ernstige scha de oplopen. Plekken in de Leidse regio waar de muskusrattenexplosie het meest zicht baar is, zijn Nieuwkoop, de Gnephoek bij Alphen, Koudekerk aan den Rijn, Hazers- woude, Alkemade, Wassenaar en Noordwij- kerhout. Een woordvoerder van de provincie beves tigt de toename van muskusratten. „Tijdens de mkz-crisis konden de beesten tien weken lang ongehinderd jongen. Bovendien krij gen de rattenvangers het steeds moeilijker, omdat veel oevers niet meer kaal mogen worden gekapt vanwege natuurbehoud. Daarin kan de rat zich prima verstoppen." Een extra probleem is dat sinds oktober vo rig jaar alle 68 muskusrattenvangers uit de provincie zich enkele maanden maar op één gebied hebben gericht: de Krimpenerwaard. hi die omgeving deed zich een extreme plaag voor, waardoor de provincie alle an dere regio's een tijd heeft laten rusten. In die periode heeft de muskusrat zich in deze regio, net als tijdens de mkz-crisis, ongehin derd kunnen voortplanten. „Volgende week keren alle vangers weer te rug naar hun eigen gebied", meldt het wa terschap Oude Rijnstromen. „En dat is noodzakelijk om de huidige problemen het hoofd te bieden. Maar het is niet genoeg: er moeten snel nog tien vangers bij. Anders houden we de populatie in de provincie niet binnen de perken." LEiMuiDEN - Het centrum van Leimuiden ondergaat grote ver anderingen. Op papier, tenniin- ste. Een speciale werkgroep' denkt na over de inrichting van een nieuw dorpshart. Tijdens een bijeenkomst van de werkgroep kwamen deze week de eerste schetsen op tafel. Vijf verschillende ontwerpen wer den ingediend, alle gemaakt door stedenbouwkundigen. De overeenkomsten tussen de plannen waren opvallend: in al le gevallen is sprake van een centraal plein zonder parkeer plaatsen, een parkeergarage on der een nieuw te bouwen woon complex en handhaving van de historische Hoeve van Beieren aan de Stapenseastraat. Waardering kreeg de schets van Foko de Jong, vanwege de ruime opzet, het groen en de sloot die runwoude - KPN en Libertel richten dit jaar beide een zendmast op van ruim 40 meter in Rijnwoude. Wet houder Uljee ziet geen enkel bezwaar tegen de komst van de masten. De zendmasten leveren de gemeente een ex traatje op van zo'n 6.000 euro per jaar. KPN bouwt een 43,5 meter hoge mast aan het Oostvaart- pad in Hazerswoude-Dorp. Dat was formeel al besloten en Uljee bepaalt op dit mo ment samen met KPN de juiste locatie van de mast. Li bertel heeft onlangs toestem ming gekregen om een 35 meter hoge mast op te rich ten aan de Omleidingsweg in Benthuizen, vlakbij de be graafplaats. In beide gevallen wil Uljee de grond verhuren, wat per geval ongeveer 3.000 euro oplevert. De WD-fractie is als enige partij tegen de komst van de zendmasten. ben gevonden. Tenslotte moet een huis bij de Blauwe Molen in Rijpwetering wijken voor de HSL. Het huis staat al leeg, maar kan nog een jaar blijven staan. Centrumplannen mogen geen extra geld kosten hoogmade - Hollands glorie vergaat De prachtige oude hoe ve aan de Boskade 12 in Hoog- made, compleet met rieten dak en glas-in-loodramen, moet wij ken voor de hogesnelheidslijn. Nu de bewoners, de familie Post, vertrokken zijn naar een tijdelijke woning, hebben slo pers de boerderij alvast onaan trekkelijk gemaakt voor krakers. De familie Post verhuist over enige tijd naar een speciaal woonwijkje voor HSL-gedupeer- den in de Hoogmadese Bospol der. Hun buurman Van Leeu wen wil daar ook heen verhui zen, maar hij wil zijn monu mentale boerderij meenemen. Enige haast is geboden, want Van Leeuwen mag tot 1 april aan de Boskade blijven. Ver moedelijk dient hij volgende week een bouwaanvraag in bij de gemeente Jacobswoude. Het opnieuw opbouwen van zijn monument is niet eenvoudig, omdat het perceel in de Bospol der dicht bij de molen aan de Doespolderkade ligt. De boerde rij van Van Leeuwen mag de molen niet de wind uit de wie ken nemen. Op een andere plek, in het Lei- derdorpse deel van de Bospol der, halen slopers het huis neer van de familie Van der Valk. Zij zijn inmiddels vertrokken naar Boskoop. De familie woonde op het laatst pal naast de HSL- boortunnel. Ook enkele huizen aan de Zuidweg in Rijpwetering, die van de families Borst en Ho- geboom, gaan binnenkort tegen de vlakte, vermoedelijk half fe bruari. Drie huizen aan het Westeinde en één aan de Hoo- geveenseweg bij Hazerswoude- Dorp worden later dit jaar ge sloopt. De HSL-bouwers wach ten met slopen tot de bewoners vervangende woonruimte heb- De boerderij aan de Boskade in Hoogmade is niet aantrekkelijk meer voor krakers. Foto: Eric Taal

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16