Rijn en Vliet breidt uit met crèche LEIDEN 8c REGIO 3uskruitfabriek in Pulicat af VOC grote vuurkracht l Winkelen met credits bij PickYourGifts 'Het was wel even schrikken' R3 j= donderdag 31 januari 2002 dior Wilfred Simons le k|DEN - Het beste buskruit van de 'l' )C kwam tussen 1620 en 1660 uit r( t Indiase Pulicat aan de oostkust van dia. Alleen al naar Batavia stuurde de ctorij jaarlijks 100.000 pond kruit, itdekte de Haags-Leidse historica Wil e jk. Met inzet van het kruit behaalde Compagnie in deze woelige jaren overhand in Azië. Ze verdreef de irtugezen en bombardeerde zich in Molukken een weg naar het spece- "e enmonopolie. ui Ji entailen musea en andere instellin- 0 n vieren dit jaar het feit dat de Ver- nigde Oost-Indische Compagnie in h 102. vierhonderd jaar geleden dus, d ?rd opgericht. Van het Rijksmuse- Amsterdam tot het Fries i'ihieepvaart Museum, elk museum 'n Jicht in eigen tentoonstellingen een 1 ider aspect van de roemruchte t indelscompagnie. In Leiden doen Z Hortus Botanicus en het Konink- il k Penningkabinet mee. De Hortus ■n t vanaf mei een wandeling uit langs p anten die met de VOC naar Leiden n gekomen. Het Penningkabinet u|ont hoe de compagniesdienaren 11 un vaak aanzienlijke kapitaal na het dfcëindigen van hun Indische carrière ifkermaakten naar 'patria'. onderzoek van Wil Dijk is eigen een bijproduct van een dissertatie zij schrijft over de handel van de op Burma. De compagnie had een bijkantoor. Veel had Burma de VOC niet te bieden. Het land was vooral geschikt als afzetgebied voor de katoenen stoffen die de compag nie van de Coromandelkust (de oost kust van India) haalde. Daarmee ver diende de VOC goed geld, dat zij ge bruikte om elders in Azië nieuwe handelsproducten te kopen. Wel kocht de VOC in het Zuid-Bur- mese plaatsje Martaban aardewerken kruiken. Deze martabankruiken - ge maakt volgens een geheim en inmid dels verloren gegaan procédé - waren tegelijkertijd geglazuurd én poreus. Op de VOC-schepen werden ze ge bruikt om water vers te houden. In de VOC-vestiging Pulicat op de Coro mandelkust werd ontdelri dat de martabankruiken ook heel geschikt waren voor de opslag van buskruit. Verzegeld met gips en lood bleef het goedje zeker tien jaar goed zonder dat het geschud of geroerd hoefde te worden. In het fort in Batavia be waarde de VOC haar buskruit dan ook in achttien manshoge martaban kruiken. Voor vervoer over zee stopte de VOC het kruit liever in houten tonnen. De historicus D. Hall beweerde in 1936 dat de VOC ooit het plan had om een buskruitfabriek in Burma te vestigen. Dijk besloot uit te zoeken of dat Idopte en kwam tot de conclusie dat Hall het desbetreffende archief stuk verkeerd had gelezen. Dijks be langstelling was echter gewekt en zij ontdekte dat het overgrote deel van het buskruit dat de VOC tussen 1620 en 1660 verschoot, uit Pulicat afkom stig was. Daarmee droeg de factorij in belangrijke mate bij aan de expansie van de VOC, want vooral in vuur kracht was de VOC haar Europese concurrenten en de Aziatische bevol kingen verre de meerdere. Pulicat was in de zeventiende eeuw een belangrijk kantoor voor de VOC. In de hele Coromandelkust werkten in 1664 zo'n 420 man, van wie er 142 alleen al in Pulicat verbleven. In 1688 liep het totale aantal VOC-dienaren zelfs op tot 683. Er waren bestuur ders, handelaren, zeelieden en ook soldaten, want de belangen van de VOC moesten goed worden be schermd. De VOC kocht er vooral ka toenen stoffen. De beste kwaliteit ging naar Europa en werd er met woekerwinsten verkocht. Min of meer bij toeval bleek dat er in de regio ook een goede kwaliteit sal peter te koop was, een grondstof voor buskruit. Salpeter was bovendien goedkoop: elf cent per pond vonden de VOC-handelaren niet duur. Houtskool, het tweede ingrediënt, kon bij lokale handelaren worden ge kocht. Zwavel, de derde grondstof, kostte in Nederland maar 3,5 cent per pond en werd daarom (als scheepsballast) uit Nederland geïm porteerd. De VOC maakte bovendien winst door zwavel te verkopen aan lokale Aziatische heersers. Buskruit werd gemaakt door de grondstoffen fijn te stampen met be hulp van een watermolen. Daarna werden ze in de juiste verhouding en onder toevoeging van alcohol of uri ne gemengd en tot koeken geperst. De 'koek' werd door een zeef geperst, waardoor zich korreltjes vormden. Hoe fijner de zeef, hoe fijner de bus kruit. Grof buskruit ging in de kanon nen, fijn buskruit was vooral geschikt voor musketten en pistolen. Al snel kwam er in Pulicat een grote productie op gang en vervoerden VOC-schepen buskruit naar factorij en op Ceylon, Malakka en vooral naar Batavia. Daar werd het buskruit overgeladen op oorlogs- en handels schepen die gebruikt werden voor de verovering van de Molukken (waar de VOC een monopolie op productie en handel in kruidnagel en nootmuskaat vestigde). Een ander deel ging naar de 'retourvloten', de galjoenen die twee keer per jaar vanuit Batavia naar de Republiek terugreisden. De buskruitfabriek produceerde in veertig jaar miljoenen ponden kruit, stelde Dijk vast. Toch begon de VOC zich na verloop van tijd zorgen te maken over de massaproductie in Pulicat. Werd de compagnie niet te afhankelijk van één bedrijf? Stel dat concurrenten Pulicat veroverden. Dat de fabriek zou ontploffen (wat niet denkbeeldig was). Of een schip vol buskruit dat naar Batavia op weg Een platte grond van de factorij van Pulicat uit het midden van de zeven tiende eeuw. Afbeelding: ARA was. Dan zat de VOC in heel Azië en op de lange thuisreis zonder vuur kracht. Daarom besloot de VOC na 1660 om de productie over te hevelen naar Java en te 'lokaliseren' in kleine fabriekjes. Op de totale productie maakte één ontploffend fabriekje dan minder uit Maar zo lang het duurde, concludeert Dijk, 'diende de bus kruitfabriek de compagnie goed'. KPN Business Center in Leiden in spanning over lot I leiden - Ondersteboven van het ïieuws dat KPN het gros van d rijn Business Centers sluit, zijn te niet in Leiden. Leuk is an- lk Iers uiteraard, maar de tien A jersoneelseden wachten voor- t< opig af. Hun lot is nog ondui- ;a lelijk. II Het was wel even schrikken", o aegt manager Jo An van der li Schoot van de telefoonwinkel, ij De vestiging op industrieterrein Roomburg bedient de zakelijke klanten van KPN met een mo biele telefoon. Er zijn dertig Business Centers in Nederland, —Iwaarvan er 21 dicht moeten. ""'De negen overige vormt het be drijf om tot Primafoon Service centers. Van de circa 150 Pri- mafoonwinkels blijven er hon derd over. KPN maakt pas later bekend om welke vestigigingen het gaat. Van der Schoot is niet bepaald gelukkig met de onwetenheid waarin de werkgever haar en haar collega's laat. Of KPN het zo goed aanpakt? „Daar laat ik me niet over uit." Maandagavond werd het Leid- se personeel op een bijeen komst in Amersfoort ingelicht. Van der Schoot noemt het 'glo bale plannen'. „Iedereen rea geert een beetje gelaten, af wachtend. Het wordt pas echt spannend als je hoort dat je moet sluiten. Er vallen geen ge dwongen ontslagen. Iedereen krijgt een plekje binnen KPN." Van der Schoot durft niet te voorspellen wat met de Leidse vestiging gebeurt. „Dat is heel moeilijk in te schatten. Ik kan niet voor alle Business Centers kijken, maar hier doen we het goed. Alleen telt winst niet als enige. Er zijn zoveel factoren die meespelen, dat ik het echt niet weet." Leiden lig in een gebied waar relatief veel Business Centers zijn gevestigd. Dat zou ook een reden kunnen zijn voor KPN om de winkel in Leiden te slui ten. Leids verzorgingshuis succesvol met project 'integratie van een generatie' door Wim Koevoet leiden - Door giften van vier fondsen voor een totaalbedrag van 100.000 euro kan Rijn en Vliet in Leiden Zuid-West het pro ject 'integratie van een generatie' verder uitbouwen. Directeur F. van Oosten is niet alleen blij met het geld, waarmee de bouw van een kinderdagverblijf van 24 kind plaatsen in het verzorgingshuis mogelijk wordt, maar ook met de erkenning die er aan vast zit. Hij concludeert dat de pogin gen van Rijn en Vliet om kinderen in aan raking te brengen met de bewoners, van wie de gemiddelde leeftijd 85 jaar is, ui terst serieus worden genomen. Het verzorgingshuis aan de Aaltje Noor- dewierlaan is het enige in de wijde omge ving dat op deze manier voorkomt dat bejaarden 'geïsoleerd raken van de we reld om hen heen'. Volgens Van Oosten is de kans op zo'n isolement groter als de bewoners alleen maar met generatiege noten omgaan. „Andersom geldt ook dat het goed is voor de beeldvorming van jongeren als ze zien dat er ook ouderen bestaan. Vroeger kwam je meer ouderen thuis tegen of op straat. Tegenwoordig moet je daarvoor in verzorgingshuizen en verpleeghuizen zijn." De schooltuinen bij Rijn en Vliet vormen een reeds bestaand onderdeel van het project 'integratie van een generatie'. Hierin werken elk jaar veertig kinderen. De kroon op hun werk is het grote tuin feest met hun ouders en grootouders. „Een leuk feest met muziek", aldus Van Oosten Ook zijn er met enige regelmaat gezamenlijke boerenkoolmaaltijden met de kinderen die in de tuinen werken. Het internetcafé waar jongeren de bewo ners van Rijn en Vliet wegwijs maken op het world wide web is eveneens een suc cesnummer. „We zijn hiermee op be scheiden schaal begonnen en inmiddels bestaat de bezoekersgroep uit twintig kinderen en evenzoveel ouderen. Met opzet is de verhouding één-op-één." Van Oosten noemt verder de samenwer king met de streekmuziekschool. „De be doeling is om samen muziek te maken. Net als voor de andere onderdelen van het project geldt dat het nadrukkelijk niet de bedoeling is dat de ene generatie de ander vanachter glas gaat zitten bekijken. Kinderen helpen de ouderen met com puters, ouderen lezen kinderen voor. We dringen niets op. Als er ouderen zijn die niets met kinderen te maken willen heb ben, nou, dan kan dat ook" Het kinderdagverblijf is de volgende stap. Van Oosten laat de organisatie en de di rectievoering daarvan over aan een reeds bestaande crèche, die er een filiaal bij krijgt. Voor de verdere toekomst wordt gedacht aan een schoonheidsspecialiste voor ouderen én jongeren in het bij Rijn en Vliet behorende wijkcentrum. Dit is goed voor duizend bezoekers per week. „Het valt niet mee om je te isoleren bij Rijn en Vliet." j Eca mteek mor ntcuwi uil dc regio. Tdetoon. 071-5356457. 071-5321921 dereen kent het airmiles-sys- em, waarmee klanten kunnen laren voor kortingen, cadeaus reistickets. PickYourGifts YG) uit Leiden biedt bedrijven u een zelfde soort service aan internet. „Ze kunnen via ons :n eigen bedrijfsshop op het temet openen: een shop met ;n keur aan producten, arran- ementen, evenementen en ips. Een digitale winkel waar erknemers en relaties met de redits' die het bedrijf aan hen Beft toegekend een keuze kun- Bn maken uit een speciaal uit- 12 izocht assortiment", legt Ray- jjj ond Lentz (28) uit. •a Bntz heeft PickYourGifts opge- it samen met Robert Kroo- iberg (28) en Jeffrey Michels 1). Lentz: „Robert is - samen iet Jolijn Klück - voornamelijk irantwoordelijk voor de verko- Bn, Jeffrey voor de productont- ikkeling en ik hou me vooral ïzig met de markt en de leve- nciers." ÏG is in 2000 ontstaan vanuit i gedachte dat het internet een ima hulpmiddel is bij het on- Brhouden en verbeteren van laties met werknemers en za- ïlijke contacten. Lentz: „Met et oncept van PYG heeft een (drijf binnen twee weken een gen bedrijfsshop op het inter- Bt, zonder dat men zich zorgen ïeft te maken of tijd hoeft te steden aan de aankleding en ichting van de shop en de lo- stieke afhandeling van de be- ellingen." Ons motto is: 'de zorgen voor ns; de credits voor u'. Wij ne- nen al het werk bij de bedrijven it handen. Doordat de winkel Jua kleur, logo en ander beeld- "j: lateriaal volledig wordt aange- ast aan de huisstijl van het eelnemende bedrijf, kan dat de lop presenteren als iets van zichzelf. Het enige dat de werk gever hoeft te doen, is het toe kennen van credits - de airmi- les, zeg maar - aan de mensen die daar volgens hem recht op hebben." PickYourGifts biedt bedrijven onder meer de mogelijkheid om via de bedrijfsshop productpre sentaties en -introducties te doen en persoonlijk aandacht te geven aan bijvoorbeeld Kerstmis en verjaardagen. Lentz: „Zo kan een directeur zijn werknemers of klanten via een videofilmpje in een e-mailbericht persoonlijk feliciteren of toespreken. Tege lijkertijd ontvangt de werknemer of de klant extra credits die in de winkel kunnen worden be steed." De producten die PYG aanbiedt variëren van Italiaanse stropdas sen, wijnen, beauty- en huis houdelijke producten tot korte vakantietrips en uitjes. En ver der gadgets, zoals een spreken de spaarpot of een pluche her- tenkop voor aan de muur. Daarnaast biedt de shop ook mogelijkheden om gespaarde punten te schenken aan ver schillende goede doelen. PickYourGifts werkt hiervoor sa men met onder andere Memisa, Stop Aids Now, Warchild, Juli ana Kinderziekenhuis, Wilhel- mina Kankerfonds en Clini Clowns. In oktober vorig jaar hebben Lentz, Kroonenberg en Michels hun site aangepast en ver nieuwd. Daarbij kan het bedrijf, dat gebruik maakt van de PickYourGifts-diensten zelf in vulling geven aan de eigen onli ne-shop. Lentz: „Het bedrijf kan de winkel dus naar eigen inzicht inrichten met logo en assorti ment. PYG blijft daarbij zelf de techniek, het onderhoud van de shop, het cadeau-assortiment, de logistiek, de klantenzorg en de behandeling van het spaar systeem voor haar rekening ne men. Lentz meent dat zijn bedrijf een succes is. „Ik geloof dat er in Nederland nog maar één ander bedrijf in de markt is, dat biedt wat wij bieden, en de aanvragen lopen inmiddels binnen. Daar naast zijn we ook druk bezig met het uitbouwen van de inter netwinkel en onze service. Grote bedrijven en overheidsinstellin gen als Debitel, UPC Media, Ge- tronics en Provincie Utrecht hebben de weg al naar ons ge vonden." Juliette Cilissen uit de Leidsch DagblacLl HC HilïV IÏIV ANNO 1902 Vrijdag 31 Januari LEIDEN - Reeds geruimen tijd heeft men kunnen zien, dat aan het huis, waarin is gevestigd het agent schap der Nederlandsche Bank, op de Breestraat, alhier, het bordje aangebracht was, waarbij dit pand te huur werd aangeboden. Daaruit bleek, dat weldra het agentschap ergens anders gevestigd zou worden en wij wijzen er op, dat dit a.s. Woensdag 5 Februari zal geschieden. Dan zal het agentschap gevestigd zijn - laten wij maar een bekend inwoner noemen - tegenover het woonhuis van notaris Coebergh. Maken wij van deze gelegenheid gebruik om den heer Graf met zijn nieu we woning geluk te wenschen, dan spreken wij daar bij tevens den wensch uit, dat hij tal van jaren al daar kantoor moge houden zoodat zijn medeingeze tenen van zijn bekende welwillendheid en voorko mendheid eveneens nog vele jaren zullen kunnen profiteeren! ALGEMEEN - Volgens opgave van 'Bureau Veritas' zijn in December 1901 verongelukt 85 zeilschepen en 30 stoomsschepen. Er worden 4 schepen ver mist. ANNO 1977 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van liet Lddsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. LEIDERDORP-Het judo toernooi dat sportschool Van Houdt afgelopen zondag in sportzaal 'Op Dreef heeft georgani seerd ten bate van sport voor gehandicapten kin deren, heeft een bedrag van 2000 gulden opgele verd. Er waren 470 deel nemers en circa 500 be zoekers. Het toernooi stond open voor deelne mers van 6 tot 16 jaar. Foto: Archief Leidsch Dagblad Maandag 31 januari LEIDEN - De bewoners van de 192 zogenaamde 'platte daken' woningen - gelegen tussen Sophia- straat en Bernhardkade - in Leiden-Noord staan voor een belangrijke beslissing. De komende maan den zullen zij moeten besluiten of de slopershamer in hun huizen wordt gezet en of op die plaats 92 nieuwe woningen zullen verrijzen. Een belangrijke rol bij het doorhakken van die knoop zal de vraag spelen, hoe hoog de huren van die nieuwe woningen zullen worden. Want een inkomensenquête in de buurt heeft uitgewezen, dat de huidige bewoners geen huren van 300 tot 400 gulden per maand kun nen betalen. Vandaar dat de gemeente samen met de bewonerscommissie in de slag moeten met het ministerie van Volkshuisvesting, om tot een aan vaardbare huurprijs te komen. Probleem voor de bewoners van de 'platte daken' is, dat men in feite tussen twee vuren zit. Aan de ene kant is er de steeds slechter worden kwaliteit van de woningen, aan de andere kant de vrees, dat er straks onbetaalbare huren uit de bus zullen komen. De 192 woningen in Noord waarom het gaat, werden in de jaren 1922-1923 gebouwd. Dicht opeenge pakte boven- en benedenwoningen, waaraan de tand des tijds inmiddels flink heeft geknaagd. Zo flink, dat toen in het begin van de zeventiger jaren de re novatie in de mode kwam, dit complex woningen van de LWS onmiddellijk werd genoemd. Het is achteraf geen haalbare kaart gebleken. De kosten van de vrij wel identieke woningen in het Haagwegkwartier wa ren zo hoog, dat staatssecretaris Schaefer aankon digde, dat het de eerste maar ook de laatste maal was, dat hij zulke hoge bedragen voor renovatie zou toekennen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15