LEI DE Buijing in de knel Javastraat is 'krankzinnigenstraat' Veel trouwjurken en een paar pakken Verkrachting is in hun ogen geen grote misdaad' REGIO Leiden wil ontmoetingsplek voor alcoholisten remeente maakt van 'Elisabeth' monument Leids Hospice houdt open huis Conflict over subsidies loopt hoog op e eurocent is s betaalmiddel /erbodig donderdag 31 JANUARI 2002 R1 Tekenen voor eluk van 'Lex' n Maxima Debat smoort n goede tedoelingen inken, zoeken botsen in - De politie heeft gister- id een volgens haar zeer iken automobilist uit Zoe- ïeer aangehouden die het erg bont maakte. De 63-ja- man reed rond half tien op Ifillem van der Madeweg hij zijn gevallen mobiele bon wilde oprapen. Tijdens poging reed hij over de denberm, om tegen een aarnpaal tot stilstand te ko- L Door de klap sloeg hij met hoofd tegen de voorruit. De tie heeft zijn rijbewijs in be- genomen. De man is over- acht naar het ziekenhuis. (advertentie) BE STELLING Ceef uw mening v.dagbladvanalmere.nl door Wim Koevoet leiden - Wethouder H. Buijing (PvdA/onderwijs, welzijn, zorg en emancipatie) zit in politieke pro blemen nu zes directies van ge subsidieerde instellingen het overleg met hem hebben opge schort. De Leidse Welzijnsorganisatie (LWO), de bibliotheek, stichting de Binnenvest (dak- en thuislo- zenzorg), het maatschappelijk werk, de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL) en de stichting Dienstverlening Leiden (ouderenzorg) hebben na twee jaar moeizaam overleg nog altijd geen overeenstem ming met de wethouder bereikt over hun subsidie. De instellin gen willen een aanvulling van de gemeente voor de gestegen loonkosten over de jaren 1998- 2001. Ook over de subsidiëring daarvan voor komende jaren bestaat onenigheid en onduide lijkheid. De directies, verenigd in het Leids Instellingen Beraad, halen in de brief waarin zij het overleg opschorten, hard uit naar Buij ing en zijn ambtenaren. Los van het feit dat er geen geld op tafel komt zijn ze niet te spreken over de wijze waarop er van gemeen tezijde wordt overlegd. Ze mis sen 'een cultuur van wederzijds respect, openheid en transpa rantie'. Het raadslid M. Hogervorst (Groenlinks) rekende gister avond in de raadscommissie voor dat het 'subsidiegat' in to taal neerkomt op zo'n 3,7 mil joen gulden. Hogervorst kreeg bijval van zo'n beetje alle frac ties met haar aansporingen voor wethouder Buijing om met de instellingen te gaan praten. Zo maar weer plaatsnemen aan de overlegtafel is voor Buijing ech ter geen optie. Hij wilde van de fracties weten hoeveel geld hij meekrijgt om het probleem op te lossen en ook waar dat geld vandaan moet komen. In het college, zo fluisteren de directies van de instellingen in de wan delgangen, heeft Buijing bakzeil gehaald. De WD en Leefbaar Leiden zijn nog het duidelijkst over 'de bandbreedte en de dekking' waarnaar Buijing vraagt. WD'er Vos zei gisteravond dat de wet houder binnen zijn budget moet blijven. Daaruit valt af te leiden dat in het college WD-wethou- der R. van der Sande ook de hand op de knip houdt. Zou Buijing dus kiezen voor het dichten van het subsidiegat dan heeft hij dit jaar 3,7 miljoen gul den minder voor welzijnswerk, kinderopvang, maatschappelijk werk, dak- en thuislozenzorg, de bibliotheek en ouderenzorg. In dat geval, zo heeft de biblio theek al aangegeven, gaat er een filiaal dicht. Ook andere instel lingen moeten dan noodmaat regelen treffen. P. Peper van Leefbaar Leiden is de enige die het probleem in één keer wil oplossen. „Vul die tekorten aan," zei hij, „geef die mensen hun subsidie." Waar hij het geld vandaan wil halen, was onduidelijk. Door de standpunten die de fracties innamen zag Buijing zich gedwongen zijn raadsvoor stel in te trekken. „Ik moet terug naar het college", zei hij met een rood hoofd. In het voorstel dat hij wilde doen, is rekening gehouden met een gedeeltelijke compensatie van de loonkostenontwikkeling voor dit jaar. De wethouder wil de boeken over voorgaande ja ren definitief sluiten. Geen van beide is naar de zin van de instellingen maar ook de gemeenteraad kan niet uit de voeten met dit voorstel. CDA'er De Jonge: „U stelt voor het ver leden te laten rusten en in de toekomst wel te compenseren, maar we moeten schoon schip maken omdat anders met de in stellingen geen afspraken en contracten kunnen worden ge maakt." Ook PvdA'er Hesselink deed een dringend beroep op de wethou der om met de directies tot overeenstemming te komen. „Dan pas kunnen we het heb ben over wat we van de instel lingen verwachten." WD'er Vos wees erop dat het opschorten van het overleg de problemen nog groter maakt. Zo had met de LWO al een contract moeten zijn afgesloten voor een welzijnswerkpakket voor dit jaar, waarvan reeds een maand voorbij is. Aan de besprekingen daarover komen gemeente en directeur Comel alsmaar niet toe. „De problemen stapelen zich op", aldus Vos. door Wim Koevoet Een gedoogplek voor gebruikers van hard drugs is in Leiden niet nodig en veel te duur. Wel is een overkapte ontmoetingsplaats voor alcoholverslaafden, al dan niet op een vaste plek, het over wegen waard. Wethouder Buij ing wil medio februari met raadsleden op excursie naar En schede waar successen worden geboekt met een zogenaamde VOP, een verplaatsbare ontmoe tingsplek. De kosten voor een Leidse VOP bedragen zo'n twee ton (in guldens). Buijing streeft naar een '24- uurszorgstructuur'. Dit om de overlast van mensen die ver slaafd en dak- of thuisloos zijn en die met psychische of psy chiatrische problemen kampen, in te dammen. Deze groep is in Leiden circa 200 personen groot. Zij kunnen soms nergens terecht en bevolken de Leidse parken, hangen rond in open bare ruimten of rond winkels en veroorzaken daar veel overlast. De politie treedt wel op en deelt zogenoemde verwijderingsbeve len uit, maar probleem daarbij is dat er geen plekken zijn waar deze mensen naartoe kunnen worden gestuurd, waardoor het probleem zich slechts ver plaatst. Met gedoogplekken kunnen de hiaten in de Leidse zorgstruc- tuur worden gedicht. Zo kent Leiden nog geen gebruikers ruimte voor harddrugsverslaaf- den. Buijing wil hier echter niet aan beginnen. Er worden te veel dure eisen aan gesteld zoals een geschikte locatie, de permanen te aanwezigheid van twee hulp verleners, een medische achter- wacht en allerlei veiligheids maatregelen. De kosten worden geschat op zes ton (in guldens). Volgens de wethouder is welis waar sprake van overlast door harddruggebruikers maar hij vindt deze niet ernstig. Boven dien is het aantal gebruikers, zo'n vijftien personen, beperkt. De verschillende fracties lieten zich gisteravond nog niet uit over de nota 'Naar een sluitende 24-uurszorgstructuur'. Zij ne men pas in april een standpunt in, na de inspraakprocedure. |r Robbert Minkhorst Het oude Elisabeth-zie- lis aan de Hooigracht in heeft een beschermde is gekregen. De gemeente l het gebouw aangewezen nonument. Eigenaar SLS is zeer gelukkig mee. kostte burgemeester en wet- ders weinig moeite om het malige ziekenhuis de speci- itatus van monument te ge- zegt verantwoordelijk wet- der A. Pechtold. Het is een >nder complex, met fraaie n. Bovendien onderschrij- B en W de bevindingen van monumentencommissie in en. Die besloot vorig jaar op n gelegenheid - iets wat niet jebruikelijk is - na te gaan of Elisabeth speciaal genoeg was voor een beschermde sta tus. De commissie oordeelde unaniem: ja. Dat unanieme advies maakte het voor B en W extra makkelijk om het gebouw aan te wijzen als monument, aldus Pechtold. De commissie noemt bepaalde de len van het gebouw zeldzaam, fraai en waardevol. Hoewel sommige delen minder bijzon der zijn, droeg de commissie toch het gehele complex voor. De indeling is vrijwel intact ge bleven, en het Elisabeth is een van de weinig overgebleven bin nenstadsziekenhuizen in Neder land. Bovendien is de cultuur historische waarde groot, omdat het katholieke ziekenhuis een zeer belangrijke rol heeft ge speeld binnen de geschiedenis van de Leidse gezondheidszorg. Vorig jaar stond het gebouw nog op de nominatie om te worden gesloopt, totdat de Stichting Leidse Studentenhuisvesting het kocht van het Maarssens Bouw bedrijf (MBB). Het MBB zag er geen brood meer in nadat de stad en politieke partijen zich sterk maakten voor behoud. Al leen B en W hielden zich lang op de vlakte. „We zijn inderdaad lange tijd terughoudend ge weest", zegt Pechtold, „maar in middels is wel gebleken dat het ziekenhuis heel veel voor de stad betekent." De SLS reageert opgetogen. „Hier zijn we erg blij mee", zegt N. Stikkelorum van de directie. „We willen zelfs de Rijksmonument-status. De aan vraag - van het Cuypersgenoot- schap - juichen we toe. Die sta tus verdient het gebouw." Stikkelorum zegt dat de plannen van de SLS met het gebouw en de beschermde status elkaar niet bijten. In overleg met de ge meente en met de buurt wil de stichting afspreken wat er na ok tober 2005 gebeurt, als het con tract met de universiteit en de gemeente over de huisvesting van internationale studenten af loopt. Waarschijnlijk wordt het complex verbouwd tot een wooncomplex, mogelijk voor zowel jong als oud. Pechtold is daar nog niet hele maal gerust op. „Mijn zorg is wat dan over drie jaar de moge lijkheden zijn. Ik twijfel of wat de SLS wil, wel kan of past, zon der eventueel geweld te doen aan het complex." Stikkelorum: „We gaan voor behoud van de monumentale delen." Een leerlinge van de Zijlwijkschool tekent wat in het 'trouwboekje' van het gisteravond gesloten huwelijk. Een paar klasgenootjes inspecte ren jurken. Foto: Mark Lamers leiden - Aandacht voor het hu welijk - en voor het koninklijk huwelijk in het bijzonder - is er op dit moment op veel basis scholen. Maar de Zijlwijkschool in de Merenwijk heeft daar wel een heel aparte draai aan gege ven. De gangen van de school hangen vol met trouwjurken en pakken. Van leraren, ouders en leerlingen. In het laatste geval gaat het natuurlijk niet om trouwjurken, maar om de outfits van bruidsmeisjes en -jonkers. „Dit is de tweede week van het project huwelijk/koninklijk huis", vertelt Marleen Marijt, leerkracht van groep 7. „Vorige week ontstond eigenlijk spon taan het idee om een paar trouwjurken in de school op te hangen. Vrijdag hingen we een oproepje in de school voor ou ders en nu hangen er al zeker veertig jurken. Diezelfde middag stond al een aantal moeders op de stoep met hun eigen jurk. Moeders zijn over het algemeen ook wat trotser op hun trouw pak dan mannen. Het aantal he renkostuums dat hier nu hangt is veruit in de minderheid." De bonte verzameling trouwja ponnen maakt de kinderen in elk geval duidelijk dat de ene trouwjurk de andere niet is. Aan het plafond hangen traditionele, witte jurken met enorme slepen naast een middeleeuws ogend trouwpak met kanten kraag. Fel gekleurde trouwjurken verraden een huwelijksdatum ergens midden jaren zeventig, sober gekleurde mantelpakjes lijken te duiden op een bescheiden hu welijk in kleine kring. Aan één jurk is duidelijk te zien dat de draagster een knalfeest heeft ge had. De onderkant ervan is vol ledig zwart en versleten. De originele aankleding trekt veel bekijks. Niet alleen van de leerlingen maar ook van de ou ders. Veel vaders en moeders lo pen even naar binnen om te kij ken. De reacties zijn stuk voor stuk enthousiast, hoewel som mige moeders het zien van de jurken toch wel wat confronte rend vinden. „Dat ik daar in paste", mompelt een moeder als ze haar eigen jurk in volle glorie aan de muur ziet hangen. „Er komen hier inmiddels zelfs wildvreemden binnenstappen", zegt juf Marleen. „Ze hebben gehoord wat hier hangt en wil len het met eigen ogen even be kijken." Te midden van al die jurken werd gisteravond ook een echt 'huwelijk' voltrokken. Twee kleuters - voor de gelegenheid omgedoopt tot WiUem-Alexan- der en Maxima - gaven elkaar ten overstaan van al hun klasge nootjes het jawoord. Het huwe lijk verliep vlekkeloos, met het zoenen had de Leidse prins ech ter wat meer moeite. heuren in huizen, deuken in ito's, afgereden buitenspie- Ul Is en een verzakte straat lardoor de riolering kapot is. it resulteert natuurlijk weer in uipnkoverlast. Vette aanslag op ruiten door de uitlaatgassen 30 n vrachtauto's, geluidsover- it, kinderen die niet buiten ii innen spelen vanwege de 44 ukte en volwassenen die nau- er elijks op de stoep durven te va pen omdat dat te gevaarlijk is. iwoners van de Javastraat bben inmiddels een heel ar- naal aan klachten opge- bl( luwd over de in hun ogen to ankzinnige verkeerssituatie in pe in straat. „Woongenot? Hoe idoelt u? De vissen schudden 5A hun aquarium. Het is de te logste tijd voor eenrichtings- =si rkeer." 1 hJavastraat is een smal straat- doJ tussen Kooizicht (een zij- aat van de Kooilaan) en Su- matrastraat. Sinds de herinrich ting van de Lage Rijndijk heeft de straat te kampen met een constante stroom sluipverkeer. Vrachtwagens en andere pro jectielen op vier wielen kiezen het straatje om het eenrich tingsverkeer op de Lage Rijndijk te omzeilen. De Javastraat - tweerichtingsverkeer - kari de enorme drukte eenvoudigweg niet aan. Bewoner Ben Blankenstein er gert zich al jaren aan de situatie en heeft een buurtonderzoek gehouden. De resultaten daar van bevestigden zijn bangste vermoedens. „Er komen alleen al zo'n 100 auto's van de ge meentereiniging per dag door de straat omdat hun thuisbasis hier vlakbij is aan de Admiraal Banckertweg. De mensen zijn het spuugzat. Als twee auto's el kaar hier in de straat tegenko men, schieten fietsers, brom- COA werkt aan veilige sfeer in Nieuweroord De smalle Javastraat wordt massaal gebruikt door sluipverkeer dat de Lage Rijndijk omzeilt. Foto: Henk Bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen i 0 71 - 53 56 424 mers, motoren maar ook men sen in een invalidenwagen de stoep op. Je zal maar nietsver moedend uit je huis komen. Ik heb het zelf meegemaakt. Het is levensgevaarlijk. Want daar hou je toch geen rekening mee, dat je hier in de straat op de stoep wordt aangereden?" Volgens Blankenstein was het de bedoeling dat verkeer van industrieterrein De Waard via de Sumatrastraat, Willem de Zwijgerlaan en Kooilaan rich ting centrum zou rijden. „Maar dat gelooft natuurlijk niemand. Vrijwel al het verkeer gaat vanaf de Sumatrastraat meteen links af de Javastraat in." En ook het verkeer richting De Waard maakt massaal gebruik van de Javastraat. „Dan kijken ze bij de Zijlsingel de Lage Rijndijk af, zien een file en rijden via de Sieboldstraat of Driftstraat bij ons de straat in. Dit is een krankzinnige straat geworden." Naar aanleiding van de vele klachten voerde de gemeente een jaar of twee geleden een verkeerstelling uit. „Er werden twee kabels over de straat ge legd en toen was het ineens n. •.-/', herinnert Blankenstein zien. „Wat bleek? De afdeling Verkeer van de gemeente had een afspraak gemaakt met de reinigingsdienst. Gedurende de vier dagen van de telling zou den er geen vuilniswagens door de straat rijden. Daar word je toch moedeloos van, om tegen zoveel onbenul te strijden." Wethouder Ron Hillebrand (verkeer) blijkt op de hoogte van de problematiek. „De op lossing is nabij. Het is eerder een kwestie van weken dan van maanden" Volgens hem is er druk gestudeerd op oplossin gen „Er is inderdaad sprake van veel sluipverkeer. Eenrich tingsverkeer is bespreekbaar. Over twee weken wordt er met de bewoners overlegd." Eric-Jan Berendsen door Wilfred Simons leiden - De ama-afdeling van het Leidse asielzoekerscentrum (azc) Nieuweroord aan de Rijns- burgerweg ademt de sfeer van een jeugdhonk: gezellig en rom melig. Stoelen, banken en tafels staan schots en scheef door de grote ruimte. De minderjarige asielzoekers hebben het 'pent house' van Nieuweroord op de twaalfde etage en daarmee het mooiste uitzicht van Leiden. In een zijkamer is zelfs een com pleet uitgeruste beautysalon in gericht. Cadeautje van de Rotary Leiden en Leiderorp. De etage kan afgesloten worden, alleen de ama's en hun begeleiders hebben sleutels. Toch hebben al die voorzorgen - hoogste etage, afsluiting, het creëren van een gevoel van vei ligheid - niet kunnen voorko men dat zeker zes minderjarige asielzoekers in Nieuweroord zijn verkracht. De daders zijn Ango lese jongeren, die zich binnen het asielzoekerscentrum 'geïso leerd' hebben opgesteld en niet wilden luisteren naar hun bege leiders. In totaal ondergingen acht meisjes een abortus, van wie twee al zwanger waren voor ze naar Nederland kwamen. Het is niet verbazingwekkend dat zulke zaken gebeuren, zegt Agnes Verhulst van Pharos, het in Utrecht gevestigde kennis centrum voor Vluchtelingen en Gezondheidszorg. Voor een deel zijn die verkrachtingen terug te voeren op de andere cultuur van het herkomstland, waar vrouwenrechten niet bestaan. Voor een ander deel is het ook te wijten aan de ervaringen van die jongens. „Ze hebben geweld, mishandeling en onrecht mee gemaakt en hebben voor hun leven moeten vrezen. Anders waren ze hier niet." Sommige jongeren, voegt Verhulst daar aan toe, zijn misschien kindsol daten geweest, hebben wapens gedragen en zelf geschoten. „Dat moeten ze allemaal van het ene op het andere moment vergeten. In een asielzoekers centrum moeten ze 'normaal doen'." Dat 'doen alsof er niets gebeurd is' kost de jongeren moeite. In het licht van wreedheid en oor logsmisdaden is stoppen voor een rood stoplicht een haast be lachelijke verkeersregel. Ze heb ben 'geleerd' om voor zichzelf op te komen en te nemen wat ze willen. „Ik kan me wel verplaat sen in zo'n potente jonge knul, die alleen is en die veel heeft meegemaakt. Die vindt ver krachting geen grote misdaad", aldus Verhulst. Het cluster Hollands Midden van het Centraal Orgaan Asiel zoekers doet zijn best om in Nieuweroord een veilige sfeer te scheppen. Dat blijft moeilijk: de asielzoekers hebben niets te doen, vervelen zich daardoor snel en klitten bij elkaar in het grote trappenhuis van Nieuwer oord. Situaties lopen daardoor gemakkelijk uit de hand. Verhulst vindt dat zowel de be geleiding als de doorstroming van asielzoekers tekortschiet. Het COA beschouwt één bege leider op vijftig ama's al als een goede score. Verhulst vindt het veel te weinig. Na twee maan den moeten-de minderjarige asielzoekers vanuit het azc naar 'kleine wooneenheden', een rij tjeshuis bijvoorbeeld waar ze met vier of acht bij elkaar kun nen wonen. Dan is er ook beter toezicht en begeleiding moge lijk. „Die doorstroming faalt", zegt Verhulst. „Soms zitten ze wel twee jaar in een AZC. Dan vraag je om misstanden." leiden - Om mensen in Leiden kennis te laten maken met een hospice, houdt Issoria, de orga nisatie die in de stad zo'n tehuis wil openen, een workshop. Be langstellenden kunnen daar voorlichting krijgen. Een hospi ce is 'een gastvrij huis dat is in gesteld op de verzorging en ver pleging van mensen in hun laat ste levensfase'. Voor de verzor ging van terminale patiënten zoekt Issoria vrijwilligers. De workshopmiddag is op zaterdag 9 februari in de St. Josephschool in de Oppenheimstraat. Belang stellenden kunnen kiezen uit drie verschillende programma's. Deelname is kosteloos. Aanmel den kan via 071-5720256 of 3416374.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13