KLM wacht fors kwartaalverlies ECONOMIE Het weer gaat nu ook naar de beurs Utrecht meest welvarende stad van Nederland KPN sluit een op drie Primafoon-winkels Fuji Film eerste met regeling verlofsparen 'Slaven-truckers' bivakkeren in Luxemburg Maatschappij heeft grootste terugval achter de rug Mega-veerboot in aanbouw Gemeenten moeten hogere tarieven in euro's uitleggen Kozijnenfabriek Polynorm Bunschoten naar Doorwin Batavus eist rectificatie over prijsverhoging nden pal tegen Hast Nedam rELVEEN - De vakbonden m nen de manier waarop Bal- Wcdam van zijn overtollig noncel afwil „saneren met Botte bijl Het bouwbedrijf ■preekt van een 'persoonlij- Knadering'. Morgen moe- - !12 personeelsleden naar irectie om te horen of er hen nog toekomst binnen jedrijf is of niet. In Neder- worden 125 mensen ont- K en. van wie 60 nog dit jaar. e buitenlandse vestigingen ten er 225 weg. Volgens ist Nedam zijn de afspra- goedgekeurd door de on- emingsraad. De directie is aasd over de houding van 3 onden. e.Tel stapt ar rechter 5terdam - One.Tel wil via de ter afdwingen dat KPN 61 met reclame die mislei- 1 zou zijn. De gewraakte 2 tingen staan in een door 2 rondgestuurde mailing, in vergelijkt de marktleider 8 telefoontarieven met die 1 alternatieve aanbieders. ens het telecombedrijf gaat selectief te werk bij de ver- 4 king. KPN spreekt tegen dat fergelijkende reclame' mis- 1 >nd is „We zien het geding vertrouwen tegemoet." en oplossing ideropvang terdam - De vakcentrales CNV. Unie MHP en werk- rs zijn het gisteren nog niet geworden over de proble- 1{ rond de CAO Kinderop- iDe bestuurders van de f entrales hebben meer tijd 7ig, aldus een woordvoerder de vakbond CNV/CFO. 1 ileem bij de kinderopvang t de nieuwe CAO. afgeslo- 7 door vakbond De Unie, niet it gesteund door de Abva- FNV en CNV/CFO. De 2 cgevers zeggen bereid te 3 tot aanpassingen als ze op nanier de steun verwerven de grote vakbonden. O in horeca cht nageleefd 13 ere - Zo'n 60 procent van 17 orecabedrijven leeft de niet of deels niet na, zo de FNV Horecabond. Voor- nste problemen zijn de 4 e uitbetaling en de registra- an uren. Ook blijkt het voor >men dat ondernemers he- ïal niets weten van de CAO. rakbond concludeert dit uit enlijsten die recent zijn 4 Igestuurd onder haai' leden, jond wil in de nieuwe CAO, 1 juli moet ingaan, afspre- 2 dat uitgebreider onderzoek dt gedaan naar naleving de CAO. 5 F: dollar als 1 ;haanse munt ui Het Internationaal Mo- iir Fonds (IMF) vindt dat Af- 2 listan tijdens de overscha- 4fig naar een nieuwe natio- 3 munt de komende twee tot 5 jaar de dollar als betaal- 3 del moet gebruiken. Dat zei 2 erdirecteur Warren Coats 2 de afdeling monetaire za- 2 en wisselbeleid van het IMF en persconferentie in Ka- 4 Het interim-bestuur onder s ng van Hamid Karzai heeft 1 oten tot het vervangen van 9 ude en vrijwel waardeloze 4 ani en het invoeren van j nieuwe munteenheid, maar 4 proces zal volgens Coats ge- 5 ne tijd in beslag nemen. 5 M kiest t >uwe topman 5 onk - Topman Louis V. ïistner gaat International Bu- ®jss Machines (IBM) verlaten. 3; in maart geeft hij de touw- 2! in handen van Samuel Pal- 7!ano. Tot eind 2002 blijft 3 stner nog in de directie zit- 8 Het computerconcern be- 7 ligd zo speculaties over wis- 9( igen in de top. Gerstner 4 rekt omdat hij over ruim 3 maand de pensioengerech- 2 e leeftijd van zestig jaar be- '71. Gerstners opvolger Pal- 4 ano (50) is sinds 1973 werk- 3 n bij IBM. Hij heeft nage- 7 g bij alle afdelingen van !0 I leidinggevende functies 4 ruld. Sinds september 2000 lij in de concerndirectie. 4 leun voor leraliseren spoor 1 ssel - De Europese spoor- 1 [maatschappijen staan in 2 insel achter het voorstel van 2 commissaris De Palacio 2 nsport) om het goederen- 2 teer per spoor te liberalise- 1Maar de branchevereni- 2 CCFE gaf bij een nieuw- i« sbijeenkomst gisteren in 1 ssel toe dat niet alle leden 5 telfde tempo van liberalise- 2 nastreven. Zo zijn de Zwe- 2 meer voor marktwerking 2( dan de Fransen. Toch zei 2f ÜCFE dat de positieve reac- 4: Dp de EU-voorstellen gedra- 5i wordt door alle leden. woensdag 30 JANUARI 2002 Provincie Noord-Holland staat op de tweede plaats door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Utrecht is de meest welvarende stad van Nederland. Noord-Holland volgt als regio op de tweede plaats, Gro ningen en omgeving staat op nummer drie, zo blijkt uit cijfers die de Europese Commissie gisteren presenteerde. De armste gebieden in Europa liggen in Roe menië, één van de landen die binnen en kele jaren willen toetreden tot de Euro pese Unie. Jaarlijks publiceert de Commissie een overzicht van de welvaartsverdeling bin nen de EU. De binnenstad van Londen prijkt al jaren bovenaan de Europese lijst. Waai' de gemiddelde EU-burger jaarlijks 21.258 euro bijdraagt aan het nationaal inkomen van zijn land, ligt dit in de 'City' op 55.296 euro. In onderling vergelijkba re koopkrachtcijfers komen de verschil len nog scherper naar voren. Bij een EU- gemiddelde van 100 scoort Londen 242, bijna tweeënhalf keer zoveel. De hoge welvaart voor de Britse hoofd stad is deels een papieren kwestie. In Londen werken enorm veel pendelaars. Hun bijdrage aan het nationaal inkomen komt op het conto van de stad, hoewel het geld elders wordt uitgegeven. Dat geldt ook voor Brussel, met een gemid delde bijdrage per inwoner van 46.989 euro aan het nationaal inkomen de twee de welvarende stad van de EU. Luxemburg (42.314 euro per inwoner) staat vanwege het grote aantal goedbe taalde EU-ambtenaren binnen zijn gren zen op nummer drie van de lijst. Utrecht komt met 30.225 euro op de negende plaats, het resultaat van relatief veel fo renzen die er werken. De hoge plaats van Groningen vloeit voort uit de opbrengst van de gasbel bij Slochteren. Andersom is Flevoland op papier de 'armste' regio van Nederland omdat de pendelaars uit Utrecht en Amsterdam hier wel wonen, maar niet verdienen. Het kabinet heeft deze vermeende armoede jarenlang ge bruikt om voor miljoenen euro's aan Eu ropese subsidie binnen te halen voor de provincie. Echte armoede in de huidige EU bevindt zich vooral in Griekenland (Ipeiros), door Richard Mooyman Amstelveen - De KLM presenteert morgen een fors kwartaalverlies. De vliegmaatschappij maakt 's ochtends de resultaten bekend over het laatste kwartaal van 2001. De verliezen zijn voorname lijk veroorzaakt door de terugval in passagiers na de terreuraansla gen op li september. Analist J. Wirken van Van Lan- schot venvacht een netto-verlies van een kleine 108 miljoen euro. Zijn collega G. Hoppers van SNS Securities raamt een verlies van 144 miljoen euro. In hetzelfde kwartaal een jaar eerder behaal de de KLM nog een plusje van ruim vier miljoen euro. De Van Lanschot-analist ver wacht dat de KLM het gehele boekjaar (dat eindigt op 31 maart) zal afsluiten met een 'dramatisch verlies' van circa 275 miljoen euro. Hoppers gaat uit van een verlies in dezelfde orde van grootte. Het ergste lijkt voor de KLM in middels voorbij. De passagiers- vraag en de beladingsgraad zijn weer gestegen, maar de prijzen blijven onder druk staan. „Het ziet er voor de KLM weer wat beter uit", zo stelt Hoppers.Als de markt herstelt, zal de KLM snel in de positieve cijfers ko men. Voor het nieuwe boekjaar voorzien we een klein plusje.'.' Volgens Wirken zal de vlieg maatschappij ook de komende zomer hinder blijven ondervin den, omdat er minder verre va kanties worden geboekt. De KLM-kas is minder hard ge slonken dan aanvankelijk werd gevreesd. Wirken schat dat er nog circa 1,3 miljard euro aan reserves over is van de 1,4 mil jard euro waarmee de KLM de crisis inging. Volgens hem is dat onder meer te danken aan de verkoop (en het terugleasen) van twee toestellen, de verkoop van het belang in de Noorse maatschappij Braathens en de overheidsbijdrage voor de direc te schade na 11 september. De positie van de KLM als vier de luchtvaartmaatschappij in Europa is volgens de analisten versterkt nu British Airways (BA) en American Airlines (AA) voor lopig afzien van innige samen werking. Een dergelijk verbond werd beschouwd als een obsta kel voor een eventuele nieuwe krimpen aan den ussEL - Medewerkers van scheepswerf Van den Giessen-de Noord pau zeren op de steiger tijdens de bouw van een mega-veerboot voor de Franse rederij Brit tany Ferries. Het nieuwe schip wordt het grootste veer ooit op het traject tussen Frank rijk en Engeland. Het wordt 173 meter lang, heeft capaciteit voor ruim 2000 passagiers, en autoparkeerbanen van twee kilometer lang. Foto: ANP/Ton Borsboom door Ingrid van Wifferen den haag - Regen, storm en hittegolf wor den geld waard. Binnenkort is het mogelijk om op de beurs te speculeren op het weer. Op die manier kunnen bedrijven, die af hankelijk zijn van de weersomstandighe den, zich indekken tegen teleurstellende temperaturen. Bierfabrikant Heineken waagt zich echter niet aan 'weeropties'. In de Verenigde Staten is het al sinds 1997 mogelijk om geld te zetten op regen of zonneschijn. In Europa is Euronext nu in Parijs begonnen met een weerindex. Météo France (het Franse KNMI) maakt de index door de gemiddelde tempera tuur in vijf regio's te berekenen. Op basis van deze gegevens stelt de beurs contrac ten op voor bedrijven die risico willen 'verkopen' aan beleggers. De index zou nuttig zijn voor bedrijven die veel te lijden kunnen hebben onder het weer. Zoals bierfabrikanten die min der bier verkopen als het koud is, of ak kerbouwers bij wie de oogst mislukt bij te veel of te weinig regen. Op basis van de weerindex kan een bierfabrikant uitreke nen welke schade hij loopt bij een kille zomer en die helemaal of gedeeltelijk 'verzekeren' met opties. Zodra het slecht weer is, leveren die geld op. Heineken verzekert zich echter niet tegen slechte zomers. „Het weer is niet zo'n eenvoudig in te schatten risico. Boven dien is het ook nog van belang op welke dag het slecht weer is. Bij een internationaal bedrijf als Heine ken is het risico ook nog eens wereldwijd gespreid." Volgens een woordvoerster van Euronext kan het nog wel een tijd duren voordat de weerindex in Amsterdam wordt gein- Spanje (Extremadura) en Portugal (Azo- ren). De welvaart is hier ruwweg de helft van het EU-gemiddelde. In de toekomsti ge EU-landen is de situatie nog triester. Een inwoner van delen van Roemenië draagt jaarlijks 3.813 euro bij aan het na tionaal inkomen, achttien procent van hetgeen gewoon is in de EU. In Bulgarije ligt dit niet veel hoger. Beide landen ho pen vanaf 2007 tot de Unie toe te treden. De rijkste regio's in de kandidaatlidstaten zijn Praag (26.358 euro per inwoner) in Tsjechië en Bratislava (20.286 eurofin Slowakije. Ook Cyprus scoort goed met een bijdrage van ruim 18.000 euro per in woner. Deze landen zullen naar ver wachting in 2004 lid worden van de EU. fusiepoging tussen BA en de KLM. De Nederlanders werken al nauw samen met het Ameri kaanse Northwest Airlines, een concurrent van AA. De Van Lanschot-analist ver wacht echter niet dat er nu snel een nieuwe fusiepoging zal ko men. „Het is een complexe zaak. Het gaat daarbij onder meer om landingsrechten in Amerika." De laatste fusiepo ging strandde omdat de KLM vreesde die rechten in de VS te verliezen vanwege de dominan te positie van de Britten in de fusiemaatschappij. den haag/gpd - KPN gaat flink snijden in het aantal Primafoon- vestigingen en Business Centers. Van de circa honderdvijftig Pri- mafoons blijven er honderd over en van de dertig Business Centers gaan er eenentwintig dicht. Negen Business Centers worden, samen met vijf Prima- foonvestigingen omgevormd tot nieuwe Primafoon Servicecen ters. Dat hebben de 1260 personeels leden te horen gekregen van de directie van hun bedrijfsonder deel, KPN Retail. Er vallen bij de verkooppunten geen gedwon gen ontslagen. Wel gaat KPN er van uit dat 385 werknemers voor het eind van dit jaar uit ei gen beweging opstappen. Op het hoofdkantoor van KPN Re tail in Den Haag vallen wel ge dwongen ontslagen. Daar moe ten 166 van de 230 werknemers voor eind april 2003 zijn vertrok ken. Dat melden bronnen bin nen KPN. Een KPN woordvoerster beves tigt dat er veranderingen op til zijn bij Primafoon en Business Centre, maar zegt dat de plan nen voor de nieuwe organisatie nog niet vastomlijnd zijn. Over inkrimping van het personeels bestand bij KPN Retail wil de woordvoerster geen concrete mededelingen doen. KPN is bezig op alle fronten de kosten fors terug te dringen. Het telecomconcem heeft een schuldenlast van 23 miljard door aankoop van het Duitse mobiele belbedrijf E-Plus en pe perdure licenties voor het nieu we mobiele netwerk umts. Criterium voor sluiting van ves tiging is het feit of ze al dan niet winst maken. Naar verluidt zou heel KPN Retail geen winst ma ken. „Wij verlenen heel veel ser vice en dat kost geld. Wij verko pen mobiele telefoons, terwijl de winstgevende tikken door KPN Mobile worden terugver diend," aldus een werknemer van een KPN Business Center. Welke vestigingen dicht gaan is nog niet bekend. Dat wordt pas twee maanden voor de feitelijke sluiting bekendgemaakt. tilburg/gpd - De 1400 mede werkers van Fuji Photo Film BV in Tilburg kunnen als eersten in ons land via het bedrijf sparen voor langdurig verlof. Het gaat om fiscaal vriendelijk sparen voor een zogenaamde 'sabbati cal leave', een onbetaalde perio de opfrisverlof. Gisteren tekenden het Japanse bedrijf en Rabobank Nederland daartoe een contract. De Rabo bank is daarmee een van de eer ste financiële dienstverleners in ons land die verlofsparen in haar pakket opneemt. Inmiddels hebben zich twaalf medewer kers van Fuji voor de regeling aangemeld. Manager Personeelszaken M. Naan van Fuji juicht de regeling toe. „Lange termijnverlof kan heel nuttig zijn voor het berei ken van persoonlijke doelen in deze snelle omgeving, welk doel dat ook mag zijn". Voor het be drijf heeft het volgens Naan gro te voordelen wanneer mensen na hun verlof met hernieuwde energie hun werk doen. Mede werkers kunnen sparen voor een verlofperiode van zes tot twaalf maanden. Het verlofsparen is mogelijk door een wijziging van de belas tingwetgeving. Het door de werknemer gespaarde tegoed zet de werkgever op een spaar rekening om de werknemer ge durende zijn verlofperiode sala ris plus de gekweekte rente uit te kunnen keren. Voor de werk gever blijft het dus een vorm van onbetaald verlof, omdat de werknemer zelf zijn salaris voor de verlofperiode bij elkaar spaart. Verlofsparen kent twee vormen: geldsparen en tijdsparen. Bij de eerste vorm mag de werknemer tien procent van zijn brutoloon per jaar belastingvrij wegzetten. Over dat hogere brutobedrag wordt rente uitgekeerd. In feite is er sprake van uitstel van be lastingheffing, omdat tijdens de - verlofperiode wel belasting wordt betaald. Bij tijdsparen spaart de werkne mer maximaal tien procent van zijn arbeidsuren per jaar en le vért daarvoor overuren of verlof dagen in. Rabobank Nederland beheert en registreert voor het bedrijf beide regelingen. Ver lofgangers' moeten zeventig procent van hun huidige salaris opnemen. In de praktijk komt het er op neer, dat na ongeveer drie tot vier jaar sparen de 'sab batical' kan worden opgeno men. troduceerd. De index is volgens haar in eerste instantie bedoeld voor professio nele beleggers. Maar als banken dit pro duct gaan aanbieden, kunnen ook parti culiere beleggers een gokje wagen op het weer. Volgens Peter Paul de Vries, directeur van de Vereniging Effecten Bezitters (VEB), kunnen zij dat beter laten. „Weeropties zijn helemaal geen beleggingen, maar een gokje op het weer. Eigenijk valt het me behoorlijk tegen van een serieuze beurs als Euronext dat ze tijd en energie steken in gokken op het weer." den haag/gpd - De gemeenten die de euro-invoering hebben 'misbruikt' om tegelijk hun ta rieven te verhogen, krijgen een brief-op-poten van minister Zalm van financiën. Dit heeft hij gisteren in de Tweede Kamer toegezegd. In de Kamer werd gistermiddag tegenover minister Zalm stevige kritiek geuit op een groot aantal gemeenten die de omrekening van guldens naar euro's hebben aangewend om hun tarieven te verhogen. Vooral de tarieven van het parkeren en de burger lijke stand (huwelijken) zouden aan euro-inflatie lijden. Een van de gemeenten die het het bontst hebben gemaakt is Groningen. Zalm had zijn ambtenaren laten uitzoeken wat er aan de hand was. Hij legde gisteren de Kamer uit dat de stijging van de huwe lijkstarieven bleek te komen doordat per 1 januari de stijging van ambtenarensalarissen van vijf procent moest worden door berekend. De stijging van de parkeertarieven had te maken met een gelijktijdige wijziging van het gemeentelijk parkeerbe leid. „Gewoon onhandig om het tijdsstip van de invoering van de euro te gebruiken voor dat soort verhogingen. Als ze dat nou op 1 februari hadden gedaan, was er niets aan de hand geweest", zei de minister. Hij gaat alle ge meenten die hebben verhoogd een brief schrijven waarin hij er op aandringt aan de burgers uit te leggen dat de prijsverhogin gen niet het gevolg zijn van de invoering van de euro, maar van gewijzigd beleid. bunschoten/anp - De bouwacti- viteiten van Polynorm komen alsnog ten dele in handen van Doorwin uit Eindhoven. Door de verkoop lijkt de reorganisatie van de kozijnenfabriek in Bun schoten van de baan. Doorwin was eerder in de race voor de bouwtak van Polynorm. De overname ketste echter af omdat de verliesgevende deu- renfabriek in Zaandam te veel kosten met zich meebracht, al dus Doorwin-directeur Kersten gisteren. De overname behelst nu twee verkoopkantoren in België en Polen en de kozijnenfabriek in Bunschoten. Dat laatste onder deel zit midden in een reorgani satie die enkele tientallen banen kan gaan kosten. Volgens Ker sten is nog niet helemaal duide lijk wat er in Bunschoten moet veranderen. „Maar het kost zeer weinig tot geen arbeidsplaat sen." Polynorm heeft zich sinds 1999 steeds meer gericht op de auto branche en werd vorig jaar ge kocht door staalconcern Voest- Alpine. Het zocht sinds oktober 2001 een koper voor de twee an dere divisies, de installatiepoot en de bouwtak. Die laatste leek aan Berkvens uit Someren te worden verkocht. De voorlopige overeenstemming die daarover werd bereikt, leidde echter niet tot een definitieve overeen komst, zo bleek gisteravond. Van de bouwactiviteiten blijven nu drie onderdelen in Duits land, Frankrijk en Nederland over. De niet-verkochte deuren- fabriek in Zaandam wordt opge heven. De vakbonden onder handelen daar nog steeds over een sociaal plan voor de ruim 250 mensen die op straat komen te staan. Daarbij wordt ook de reorganisatie bij de bouwactivi teiten meegenomen. heerenveen - De Consumenten- bond heeft zich de woede op de hals gehaald van fietsenfabri- kant Batavus. De dochter van het beursgenoteerde Accell eist bij de rechter in kort geding dat de bond haar aantijgingen over de vermeende prijsverhogingen door de komst van de euro in trekt. Volgens de Consumentenbond heeft onder andere de fietsen- branche de komst van de euro aangegrepen om zijn prijzen te verhogen. De bond heeft de Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa) gewaagd een onder zoek in te stellen. Volgens Bata vus heeft de Consumentenbond echter twee verschillende typen fiets met dezelfde naam vergele ken. De prijzen zijn volgens de fietsenfabrikant wel gestegen, maar dat zou niets met de euro te maken hebben. luxemburg/anp - Al bijna een week bivakkeren 170 chauffeurs uit Tsjechië, Slowakije, Bulgarije en Roemenië, met hun wagen op een parkeerplaats aan de rand van de hoofdstad Luxem burg. Zij strandden daar omdat hun werkgever, expediteur Kra- lowetz, op non-actief staat na invallen. Politie nam vervolgens computers in beslag in vestigin gen van het bedrijf in acht lan den. De Europese transportbond ETF heeft gisteren aan de bel getrok ken bij de Luxemburgse rege ring. ETF-secretaris-generaal Zinke vindt dat de Luxembur gers zich het lot van Oost-Euro- pese truckers in dienst van Luxemburgse bedrijven meer zouden moeten aantrekken. De Duitse Justitie heeft Kralo- wetz aangepakt wegens illegale praktijken. Het bedrijf betaalt de chauffeurs geen loon, maar tien eurocent per kilometer, wat vol gens Hubert Hollerich van de Chauffeurs van transporteur Kralowetz bivakkeren op een parkeer plaats net buiten de stad Luxemburg. De Duitse Justitie is een onder zoek begonnen naar uitbuiting door het bedrijf. Foto: Reuters/Raoul Somers Luxemburgse vakbond OGB in Europa absoluut verboden is. De chauffeurs zijn verder niet verzekerd tegen ziekte of ar beidsongeschiktheid. „Ze krij gen maar één of twee weken va kantie per jaar. Daarbuiten heb ben ze geen mogelijkheid om naar hun gezin te gaan. Ze leven in hun wagen zonder wc of was gelegenheid, eakoken daar hun potje. Het zijn saven." De chauffeurs zouden sinds september zelfs helemaal niet meer zijn betaald. OGB en het Rode Kruis bieden steun. Het bedrijf van de Oostenrijker Kra lowetz heeft bij elkaar zo'n acht honderd Oost-Europese truc kers in dienst. Officieel is het een Luxemburgs bedrijf, maar volgens Hollerich gaat het om een brievenbusonderneming met een handjevol werknemers. Er zijn volgens Hollerich nog meer expeditiebedrijven die zich aan zulke praktijken bezondi gen. De bond verwijt de Luxem burgse autoriteiten dat ze het kennelijk belangrijker vinden om tal van transportbedrijven onderdak te bieden 'dan om te controleren wat er op hun grondgebied gebeurt'. T-::o.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9