'Vliegramp door fraude onderdelen' BUITENLAND Bush brengt oorlogsstemming terug 'Dusty Dutch' met supersonische brillen door desolaat Kabul Sharon akkoord met onhaalbaar beveiligingsplan Protestactie In de moskee Nichtje Bush opgepakt met kalmeringspil Onderzoek naar jxplosie Nigeria uiA - Het Nigeriaanse parie ent begint een onafhankelijk iderzoek naar de oorzaak van 1 enorme explosie van maan- ig op een militaire munitieop- igplaats nabij Lagos. De ont- m offing eiste zeker zeshonderd \t rens. De kamercommissie oet binnen twee weken rap id uitbrengen over de oor- 'u ak. het exacte dodental en de m hade van de ramp. Sommige geriaanse media schreven <j' t het dodental tot circa dui- nd kan oplopen. ^tukken satelliet allen op aarde' ashincton - Een 3.150 kilo rare satelliet zal deze week de impkring binnendringen. De teiliet zal grotendeels ver- anden, maar kleine brokstuk- -t( n zullen ongecontroleerd op rde neerstorten. Die ver- 0 ichting heeft de Amerikaanse imtevaartdienst NASA giste- n uitgesproken. De in 1992 lanceerde Extreme Ultravio- Explorer heeft meer dan dui- nd hemellichamen vastge- ;d. De satelliet zou drie jaar enst doen, maar heeft het ht jaar volgehouden. Vorig tr eindigde het observatiepro- woensdag 30 JANUARI 2002 door onze correspondent Frank Hendrickx kabul - Met enkele weken vertraging zijn de Nederlandse troepen deze week alsnog aangekomen in de Afghaanse hoofdstad Kabul. De omstandigheden zijn vooralsnog niet ideaal. Er is onvol doende eten, douchen is onmogelijk en niet iedere Afghaan is blij met de inter nationale troepen. „Sommige mensen denken dat we hun land komen bezet ten." De Nederlandse vlag wappert over Ka bul. Het heeft wat moeite gekost, maar na enkele weken onzekerheid zijn zondag alsnog 92 Nederlandse soldaten op het vliegveld van de Af ghaanse hoofdstad geland. Ze voegen zich bij de 51 kwartiermakers die al eerder arriveerden op het voormalig industrieterrein in het noordoosten van de stad. Het zwaar vervallen voormalige mi nisterie van wegenbouw herbergt nu Duitse en Britse soldaten, en tussen de verroeste kranen en machines is een tentenkamp verrezen waar andere VN-troepen de koude Afghaanse nachten doorbrengen. „Het is alle maal een beetje primitief', oordeelt kapitein Ton Asma. „Maar vergeleken met de Afghanen hebben we het na tuurlijk nog heel goed." De eerste Nederlandse soldaten heb ben hun patrouilletochten door Kabul inmiddels achter de rug. Staand in de open achterbak van een Mercedes- jeep met Nederlands kenteken rijden 'onze jongens' - met 'supersonische' brillen en lichte mitrailleurs uitge rust - door de stoffige straatjes. 'Ro buust, zonder agressie op te wekken', heet het officieel. Met het desolate Ka bul als decor heeft het tafereel veel weg van een scène uit een science-fic tion film. De Nederlandse soldaten van de ISAF (International Security Assistance For ce) moeten de komende maanden in drie districten van Kabul de vrede be waren. Elke dag moeten ze samen met plaatselijke pofitiecommandant door de straten patrouilleren om te voorko men dat de verschillende etnische groepen elkaar opnieuw naar het le ven staan. De Nederlanders, die onder het com mando van de Duitse 'battlegroup' vallen, hebben een ruim mandaat Ze mogen niet alleen geweld gebruiken als hun eigen veiligheid op het spel staat, maar ook als het doel van de missie in gevaar komt. „Het doel is veiligheid te creëren voor een vreed zame toekomst in Afghanistan", staat geschreven op de folders die de VN- troepen onder de bevolking uitdelen. Voorlopig beperken zij zich echter vooral tot verkenning. „Ik heb de hoofdwegen goed in mijn hoofd ge prent", zegt soldaat Giovanni Hard - „bijnaam Kei" - uit Almere. „Als er iets gebeurt, moet iedereen de juiste route kennen. We zijn daarom ook nog even een berg op gereden om het gebied goed te bestuderen." Het is Hards eerste missie, en de jonge soldaat is blij dat het avontuur einde lijk begonnen is. „Het wachten in Ne derland was vervelend, want ik had me er erg op verheugd om naar Af ghanistan te gaan." Compleet is de Nederlandse eenheid nog steeds niet. De vliegvelden van Kabul en het nabij gelegen Bagram verkeren in dermate slechte toestand dat slechts een aantal vluchten per dag kan landen. Het Ne derlandse bataljon wacht nog op zes tig soldaten, een aantal pantservoer tuigen en tenten. De andere 17 landen die deel uitma ken van de ISAF kampen met dezelfde problemen. Zo moeten de Nederlan ders gebruik maken van de Duitse keuken, maar die is nog niet com pleet. Er is voldoende capaciteit voor 180 man, maar er zijn inmiddels 600 internationale soldaten op het kamp dat de Nederlanders vanwege het stof tot 'Dusty Dutch' hebben omgedoopt. „De porties zijn wat kleiner dan je ge wend bent", beaamt Jasper Tijl uit Groningen. Een douche is voorlopig ook niet voorhanden, net zo min als warm water. „Ik maakte eerder deel uit van KFOR en Dutchbat-3, maar dan kwam je toch in een gespreid bedje terecht vergeleken met dit." Een groter probleem is dat niet iedere Afghaan blij is met de aanwezigheid van buitenlandse troepen. „Sommige mensen denken dat we Russen zijn", zegt kapitein Asma. „Ze denken dat we hun land komen bezetten." In de hoofdstad heerst bovendien de hard nekkige opvatting dat 'de VN-troepen' wapens in beslag nemen, een idee dat wordt gevoed door de plotselinge ver dwijning van de Kalasjnikovs uit het straatbeeld. Geconfisqueerd heeft de ISAF echter geen enkel geweer. .Alleen de politie van Kabul is gemachtigd mensen te ontwapen", zegt Asma. „We weten niet zeker of dat ook gebeurt. Af en toe brengen ze wel eens berichten naar buiten, maar opslagplaatsen met wa pens hebben we nog niet gezien." Niemand sluit dan ook uit dat de Ka lasjnikovs weer even plotseling kun nen terugkeren in Kabul. „Het kan hier zeker mis gaan", zegt Asma. „Daar houden we absoluut rekening IC Veer doden bij - eweld Kashmir tinagar - Aanhoudend geweld I het Indiase deel van de om reden regio Kashmir heeft jaandagavond en gisteren ze- fr elf levens geëist. Een zeker tintig uur durend hevig vuur- /echt tussen rebellen en In- ise politiemannen in Srinagar itte vier mensen het leven. _e overige slachtoffers vielen Ij verscheidene incidenten ngs de grens met buurland ikistan. e,remier Japan jntslaat minister O^kyo - De Japanse premier Ju- chiro Koizumi heeft gisteren n populaire minister van bui- ki nlandse zaken Makiko Tana- ontslagen. Er is nog geen op- ilger benoemd. Koizumi heeft 5t ontslag van Tanaka nog niet •gelicht. Ook onderminister shiji Nogami is ontslagen, maka wordt verantwoordelijk houden voor het vertragen n een extra begroting die de panse economie een duwtje de rug moet geven. 'i asqua kandidaat presidentschap LRijs - De voormalige minister 1 binnenlandse zaken Char- Pasqua doet in de verkiezin- van april een gooi naar het ise presidentschap. Pasqua ooit een toeverlaat van de Uidige president Jacques Chi- en twee keer minister van tenlandse zaken. In 1999 :htte hij zijn eigen rechtse ij RPF op, nadat hij ge- uilleerd was geraakt met de ident. Pasqua zei gisteren it hij zich kandidaat had ge- eld. 'omdat hij het vaderland il dienen'. wooMERA - Een jonge asielzoeker die zijn lippen met een draadje aan elkaar heeft ge naaid, staat achter de tralies van een Australisch opvangkamp. Na dagen van protestac ties - andere asielzoekers begonnen een hongerstaking, dreigden met zelfmoord of dron ken giftige vloeistoffen - bereikten de Australische autoriteiten gisteren een akkoord met de voornamelijk Afghaanse asielzoekers in kamp Woomera. De asielzoekers protes teerden tegen de barre omstandigheden in het kamp, dat in de Zuid-Australische woes tijn ligt. Ook waren zij kwaad over de soms jarenlange wachttijden voordat een beslis sing wordt genomen over een asielaanvraag. Foto: Reuters/Dione Davidson door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Er zijn aanwijzingen dat verschillende vliegrampen, waar onder die van afgelopen novem ber in de New Yorkse wijk Oueens, zijn veroorzaakt door on deugdelijke, tweedehands onder delen, die door een Italiaans be drijf als 'nieuw' werden verkocht. De onderhoudsboekjes van alle Italiaanse luchtvaartmaatschap pijen worden daarom nu uitge plozen, en maatschappijen in 167 andere landen zijn gewaar schuwd. Het onderzoek is in gang gezet door de FBI en de FAA, de Ame rikaanse rijksluchtvaartdienst, naar aanleiding van het neer storten van de Airbus A300 van American Airlines in Queens. Daarbij kwamen 265 mensen om. Het vermoeden bestaat dat een ondeugdelijk onderdeel de ramp heeft veroorzaakt. Verdenkingen over frauduleuze handel in onderdelen - het zou om meer dan 10.000 stuks gaan die hun weg naar zeker 1.000 vliegtuigen hebben gevonden - bestonden in Italië al sinds 1995. Het epicentrum van de handel was het op de kleine Ro meinse luchthaven Ciampino gevestigde bedrijf Panaviation. Vorige week werden op Ciampi no en de grote Romeinse lucht haven Fiumicino zes mensen gearresteerd die bij de handel zouden zijn betrokken. Behalve Panaviation deden volgens de Italiaanse financiële recherche tx>r onze correspondent ns Bouwmans ashington - Er is geen vergis- ig mogelijk. President Bush in de Verenigde Staten heeft aar één echte missie: oorlog leren. Wie dacht dat het alle- aal wel los zou lopen door de einig enerverende afwikkeling in de strijd in Afghanistan, is >or de vannacht uitgesproken ate of the Union weer aan de euwe realiteit herinnerd. De >rlog tegen het terrorisme gaat >or. En het nieuwe front ligt in ak, afgemeten aan het aantal oorden dat de president over t land te zeggen had. ash heeft er geen boodschap in dat Europa en de Arabische ereld daar niet op zitten te achten. Alle naties kunnen aar beter in hun oren knopen at Amerika alles zal doen wat )dig is om de eigen veiligheid verzekeren. „Ik zal niet wach- n op gebeurtenissen, terwijl de risico's toenemen. Ik zal niet af wachten als het gevaar steeds dichterbij komt. De Verenigde Staten zullen niet toestaan dat de gevaarlijkste re gimes in de wereld ons bedrei gen met de gevaarlijkste wapens op aarde", zei hij. Het waren de centrale zinnen in zijn speech. George Bush sprak onomwon den taal: deze president heeft zijn koers uitgezet en die wordt consequent gevolgd. Noord-Ko- rea, Iran en Irak hebben zich stil gehouden sinds 11 september, 'maar we kennen hun ware aard', zei Bush. Amerika zal hoe dan ook tegen terrorisme wor den beschermd, beloofde hij. In die zin was Bush' eerste State of the Union een heel 'mannelij ke' speech. Een mix van intense vechtlust, gespierde waarschu wingen en gezwollen patriottis me. De hoogdravende loftuitin gen aan het adres van de Ameri kaanse natie klonken erg over dreven. Maar ze passen in het beeld dat Amerikanen van zich zelf hebben: dat ze hoge nor men en waarden hebben, veel over hebben voor een ander, en bereid zijn daarvoor te vechten. Aan dat morele zelfbeeld heeft de internationale kritiek op de behandeling van Afghaanse ge vangenen en het eigengereide optreden van de VS nog geen af breuk gedaan. De oorlogsboodschap van Bush was meer voor binnenlandse consumptie bedoeld dan voor de buitenwereld. Hij weet dat het volk hem steunt in zijn strijd tegen het terrorisme, maar hij wil het gevoel van urgentie her winnen. Opiniepeilingen wijzen erop dat de aandacht afdwaalt. Er zijn geen nieuwe terreuraanvallen geweest, en in Afghanistan lij ken de zaken onder controle, ook al is Osama bin Laden niet gevonden. Maar Bush wil zijn volk weer bij de les krijgen. Bush' waarderingscijfers zijn nog steeds ongekend hoog. Hij is de meest gewaardeerde presi dent ooit. Maar die waardering is gebaseerd op zijn handelwijze als 'commander in chief, als opperbevelhebber. Bush hoopt dat hij draagvlak voor zijn ande re plannen - zoals belastingver lagingen of naar olie boren in Alaska - krijgt en houdt, door te blijven hameren op zijn ambi ties en werk als oorlogspresi dent. Ongeveer driekwart van de State of the Union ging over de oor logsinspanningen of over de vei ligheid van het land. Het derde belangrijke agendapunt was de economie. Amerikanen maken zich zorgen over de recessie. Bush wil niet in dezelfde val lo pen als zijn vader, die niet werd herkozen omdat hij de econo mie verwaarloosde. Dus wijdde Bush er enkele mooie woorden aan. Zijn opmerkingen over het scheppen van werk waren min of meer in de oorlogsspeech verweven, op een manier die het voor de Democraten erg moei lijk maakt hem daarop aan te vallen. In november zijn er weer verkie zingen en Bush doet zijn best niet bij onverkwikkelijke partij twisten betrokken te raken. Hij verwacht dat hij op die manier de meeste stemmen kan winnen voor de Republikeinen. Verder kwamen alle van tevoren geuite verwachtingen uit. Er was veel applaus, maar liefst twee staande ovaties binnen twee mi nuten. En de woorden Enron en Osama bin Laden vielen niet. Bush wil zich het liefst ver hou den van het schandaal rond het energiebedrijf, ook al bepleitte hij betere gedragsregels voor het bedrijfsleven. En wat Bin Laden betreft: ook Bush kan niet uit leggen waarom deze 'grote na tie' hem nog niet heeft kunnen pakken. oor onze correspondent d Bloemendaal El aviv - Premier Ariel Sharon eeft gisteren laten weten dat hij kkoord gaat met een voorstel dor het extra beveiligen van de rens tussen Israël en de Weste- Jke Jordaanoever, met name in "jruzalem. (et plan is een gezamenlijk ont- (erp van generaal-majoor Uzi lay an, voorzitter van Israëls rationale Veiligheidsraad, en de truzalemse politie-commissa- k Mickey Levy. Maar Sharons jat betekent niet automatisch jat het ook zal worden uitge- perd. „Na iedere reeks aanval- tn komt dit voorstel op tafel, maar in de praktijk gebeurt er nooit wat," citeert de Israëlische pers een hoge politiebron. De bezwaren zijn niet alleen fi nancieel van aard - de voorzie ningen kosten enorm veel geld - maar vooral ook politiek. De rechtse partijen in Israël zijn bang dat grensafscheidingen een precedent scheppen in on derhandelingen met de Palestij- nen, en dat geldt nog eens extra voor Jeruzalem. Het oorspronkelijke plan voor ziet in onder meer het bouwen van elf kilometer muur tussen Arabische en joodse delen van Jeruzalem en het oprichten van wegversperringen binnen de stad. Maar minister van open bare veiligheid Uzi Landau zei eerder deze week in een toelich ting dat daarvan geen sprake zal zijn. Israël adverteert Jeruzalem als zijn 'eeuwige ondeelbare hoofd stad' en het opwerpen van fysie ke afscheidingen past niet in die visie. „Er komen absoluut geen muren of wegversperringen in de stad," verzekerde Landau de commissieleden. Extra veilig heid in Jeruzalem zal voorna melijk bestaan uit meer politie en paramilitaire grenspolitie op straat en een groter aantal be veiligingscamera's. Sharon denkt in dezelfde lijnen als Landau, en dat geldt ook voor Jeruzalems burgemeester Olmert. „Iedereen die me kent weet dat ik niet zal meewerken aan het uitvoeren van een plan dat ook maar enigszins de in druk zou kunnen wekken van een verdeling van Jeruzalem," zei Olmert gisteren. Herbouw van de hechte afscheiding die tot 1967 bestond tussen het Is raëlische en het (toen nog) Jor daanse deel van de stad is fysiek onmogelijk - het niemandsland bestaat niet meer - en uit het oogpunt van veiligheid zinloos. De muren en wegversperringen waarin het plan van Dayan en Levy voorziet, zullen wat de re gering betreft alleen verrijzen tussen Jeruzalem en naburige Palestijnse steden als Ramallah en Bethlehem. Waarschijnlijk zal op die manier een extra aan tal Israëlische nederzettingen in bezet gebied binnen de ge meentelijke 'veiligheidsgrens' worden gehaald. Ook elders langs de grens tussen Israël en de Westelijke Jordaan oever, die nu nog zo lek is als Zwitserse gatenkaas, zouden af scheidingen infiltratie door ter roristen moeten bemoeilijken. Maar zelfs de meest optimisti sche voorstanders van het plan geven toe dat een vast besloten zelfmoordcommando altijd zijn weg naar Israël zal weten te vin den. rome - De Italiaanse premier Sil vio Berlusconi trekt lachend zijn schoenen uit, gisteren bij zijn be zoek aan een moskee in Rome. Het was een nieuwe poging van hem duidelijk te maken dat hij verkeerd is begrepen toen hij kort na de aanslagen van vorig jaar 11 september opmerkte dat de westerse beschaving superieur is aan de islamitische. Berlusconi had in de moskee een ontmoe ting met ambassadeurs van ver scheidene islamitische landen. De conservatieve mediamagnaat verbijsterde velen met zijn ver klaring over de superioriteit van de westerse beschaving. Hij zei naderhand dat hij verkeerd was begrepen. Berlusconi ontving in middels de ambassadeurs van een aantal moslimlanden. Ook bracht hij in november vorig jaar zijn eerste bezoek aan een islami tisch land, Tunesië. Foto: Reuters/Maurizio Brambatti ook de bedrijven New Tech Ita lia en New Tech Aerospace aan de handel mee. Tijdens de inval van eind vorige week werd voor 2,7 miljoen euro aan onderdelen in beslag genomen. Volgens Italiaanse bronnen kwamen de onderdelen van ge- kannibaliseerde A300's van Ali talia, en in minstens één geval zelfs van een op Sicilië neerge stort vliegtuig. De 'nieuwe' on derdelen werden doorverkocht aan vooral kleinere maatschap pijen in en buiten Italië. Volgens de Italiaanse rijkslucht vaartdienst was er een grote markt voor deze lager geprijsde onderdelen, omdat vooral klei nere maatschappijen om te overleven naar goedkope oplos singen voor onderhoud gingen zoeken. Overigens waarschuwde de Amerikaanse luchtvaartinspec tie al in 1993 voor ondeugdelijke reserve-onderdelen. De inspec teur-generaal zei toen dat de markt werd overspoeld met 'ou de rommel' na het faillisement van een aantal grote maat schappijen, zoals PanAm en Eastem.Ook onderhoudsbedrij ven die van die maatschappijen afhankelijk waren gingen rom melen met onderdelen, om zo zelf maar niet failliet te gaan. De KLM betrekt geen reserve onderdelen van de verdachte Italiaanse bedrijven, aldus woordvoerder H. Baas. Hij sluit vrijwel uit dat KLM-toestellen rondvliegen met onderdelen die niet aan alle normen voldoen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Niets menselijks is de Amerikaanse presidentiële familie vreemd. Na de alcohol perikelen van 'first-twins' Jenna en Barbara Bush, is het nu de beurt aan Noelle, de 24-jarige dochter van George Bush' broer Jeb. Ze werd maandagavond opgepakt, toen ze probeerde het kalmeringsmiddel Xanax aan te schaffen met een vervalst re cept. Jeb Bush is gouverneur van Flo rida, en hij hoopt in november te worden herkozen. Hij en zijn vrouw Columba zijn diep be droefd, zo hebben ze laten we ten. „Medicijnmisbruik is een serieus probleem waar veel fa milies in ons land mee kam pen", aldus de mededeling van Jeb Bush, die er verder niets over wil zeggen. Noelle is gireren weer. vrijgela ten. Volgens de politie van Tal lahassee meldde Noelle zich na bij het drive-in loket van een apotheek, na een telefoontje van iemand die zich voordeed als arts. De apotheker belde de po litie. Xanax is een medicijn te gen depressie, slaapproblemen of onrustigheid, vergelijkbaar met valium. Columba Bush is actief in een hulporganisatie voor gezinnen met drugsproblemen, en het echtpaar heeft er ooit melding van gemaakt dat een van hun drie kinderen met een drugs probleem heeft gekampt. Het is niet bekend of dat Noelle of een van haar twee broers was. Ze is nooit eerder gearresteerd, ze heeft een jaar in Florida ge studeerd maar het is niet be kend wat ze nu doet.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7