Dwangobservatie wordt experiment BINNENLAND 2 Aanstelleritis gaat vaak van kwaad tot erger Hbo-fraude achtervolgt minister Hermans Noodverordening voor koninklijk huwelijk Toch tbs voor dader drievoudige moord v Amendement van PvdA en WD Trimbos verder met testen xtc ondanks motie Kamer Lokale partijen naar rechter Straf voor snelheidsduivels Hoge straffen voor rellen na dood Pierre Bouleij J ia: ine van Nuon raar beschadigd en - Voor de Engelse kust een van de twee experi- itele windturbines van rgiebedrijf Nuon zware ave- jgelopen. Het gaat om een ine van de Deense firma as, met een vermogen van igawatt. Een enorme wiek )t( knakt. Volgens windener- ,e eskundige J. Beurskens kan chade gevolgen hebben de plannen van Nuon om, l en met onder andere Shell, e tgelijke buitengaatse mega- Imolens te bouwen voor de rd-Hollandse kust, in de Idenzee en in het IJssel- ser geld voor ichtoffers WOU haag - Mensen die eerder 'ijljOO gulden uit de zoge- mde Maror-gelden voor Ise overlevenden van de ede Wereldoorlog hebben fangen, krijgen binnenkort eens 1800 euro. Dat is geld s overgebleven uit de pot lijk en financiële instellin- ter beschikking hadden ge- I. De Stichting Maror, die ;eld verdeelde, had vooraf marge ingebouwd. )vib-actie oot succes i haag - De muntjesactie ,Novib heeft vorig jaar on- èer 1,27 miljoen euro opge- trd. Dat is drie keer zo veel p 2000 werd opgehaald. Kvege het grote succes is de e verlengd tot juni 2002. rib schakelt jaarlijks school leren om geld in te zamelen f het onderwijs in arme lan- i. Dit jaar zijn dat Guatema- Ithiopië en Bangladesh. iganisaties op de es voor konijnen ^warden - De dierenbe- ïrming en faunabescher- g willen het afschieten van jnen op de sportvelden van port in Leeuwarden tegen- Zij willen dat BV Sport ;en om het sportveld tst om de dieren tegen te den. BV Sport kreeg eind g jaar groen licht van de ïwarder rechtbank voor het :n van de konijnen die hun tvelden vernielen. woensdag 30 JANUARI 2002 fghanen1 lar eigen 1 terug ar eigen land' iterd n!,GJ rdam - De TCA-bes tuur- van Gelderen en H. Jan- at mogen hun functies bin- de Taxicentrale Amsterdam A) en de Stichting Admini- 'G tiekantoor TCA (SAK) niet er combineren. De recht- k geeft hen tot 12 maart de lij te kiezen tussen een van le functies. SAK beheert de delen van de TCA. De recht- k wil de twee niet ontslaan, ir stelt wel dat er sprake is belangenverstrengeling. raf voor ilpverlener teren Rijn voor kening België' Kamer dringt aan op debat voor meer openheid den haag/anp - Het voorstel van de PvdA en de WD om mensen die verloederen en alle zorg mij den drie weken gedwongen ter observatie op te nemen, wordt vooralsnog een experiment. Na twee jaar volgt een evaluatie van de maatregel, waarna die wordt voortgezet ais het goed loopt en stopgezet als het geen succes blijkt. De Tweede-Kamerleden Van der Hoek (PvdA) en Passtoors (WD) willen de gedwongen observatie opnemen in de te wijzigen Wet bijzondere opnemingen in psy chiatrische ziekenhuizen (BOPZ). Doel is te bekijken of de betrokken zorgmijder een psy chiatrische aandoening heeft, zodat eerder hulp kan volgen. De ministers Borst van volksge zondheid en Korthals van justi tie waren van meet af aan fel te gen het voorstel. Het heeft volgens hen een ave rechts effect, onder meer omdat niet duidelijk is voor wie het gaat gelden en dat het betrokke nen nog verder zou verwijderen van hulp. Zij meenden ook dat zo'n voorstel eerder als initia tiefwetsvoorstel kon worden in gebracht en niet als amende ment. Bovendien vreesde Borst dat de hele BOPZ, waarin meerdere wijzigingen zijn aangebracht, door dit amendement zou sneu velen in de Eerste Kamer. Daar is geen meerderheid van PvdA en WD zoals wel in de Tweede Kamer het geval is. Als compromis hebben Van der Hoek en Passtoors gisteren ge zegd dat zij de evaluatie in hun wijzigingsvoorstel zullen opne men. Borst hoopt dat zij zo meer steun ervoor in de Eerste Kamer kan krijgen. Vandaag zou de Kamer verder gaan met de behandeling van de BOPZ, maar dag is uitgesteld. door Erwin Tuil den haag - De hbo-fraude lijkt voor onderwijsminister Her mans vlak voor de verkiezingen nog een vervelend staartje te krijgen. Een Kamermeerderheid wil een spoeddebat over de kwestie, nog voordat het onder zoek van het ministerie is afge rond. Initiatiefnemers en coali tiegenoten PvdA en D66 kregen steun van alle andere partijen, inclusief Hermans eigen WD. De affaire kwam vorig jaar no vember aan het licht toen twee klokkenluiders, De Jong en Van Leeuwen, naar buiten kwamen met beschuldigingen van fraude door een aantal hogescholen. De fraude volgt, zo stellen de klokkenluiders, een vast pa troon. Buitenlandse studenten komen via allerlei programma's naar Nederland om een studie te volgen die niet gesubsidieerd wordt door het ministerie van onderwijs. De hbo-opleiding schrijft ver volgens deze studenten nog maals in voor een studierichting aan dezelfde hbo die wel geld krijgt van Onderwijs. De student weet van niets en de hbo strijkt het geld op voor een student die geen gebruik maakt van het on derwijs. Op die manier zouden hbo-op- leidingen ten onrechte tussen de 35 en 50 miljoen euro ont vangen hebben. De Kamer ver moedt dat dit niet de enige me thode van frauderen is geweest. Minister Hermans heeft al twee keer kamervragen moeten be antwoorden. De eerste keer be loofde hij een accountantson derzoek. De uitkomst daarvan stemde somber. Hermans sprak van vermoedens van creatief boekhouden en speels oprekken van de regels. Zelfs valsheid in geschrifte werd niet uitgesloten. Er zou een nader onderzoek worden ingesteld. De antwoorden op een tweede reeks vragen laat volgens de Ka mer te lang op zich laten wach ten. Er kan op zijn minst een tussenrapportage gegeven wor den, zo vindt PvdA-kamerlid Hamer. Vooral bij PvdA en D66 leeft het gevoel dat de minister informa tie achterhoudt. Uit eigen on derzoek trekken de fracties de conclusie dat er ongerijmdhe den zitten in de antwoorden van het ministerie. Bovendien twij felen de partijen aan het en thousiasme van Hermans om opening van zaken te geven. Het ongemak voor de minister wordt verder vergroot door de ogenschijnlijke verstrengeling van belangen. Een lid van de Hbo-Raad is tevens voorzitter van het college van bestuur van de in opspraak geraakte Saxion Hogescholen in Deventer en Enschede. Het betreffende lid is volgens de instelling al enige tijd op vakantie en niet bereikbaar. Op zich is Hermans niet verant woordelijk voor de Raad. Maar zijn ministerie heeft dit advies orgaan wel klakkeloos gevolgd toen de raad zei dat er helemaal geen sprake was van fraude. De Hbo-Raad stelt dat de accoun tantsrapporten altijd zijn geac cepteerd door het ministerie. Nooit is daaruit enig gesjoemel gebleken. Dus is er is niet aan de hand, zo luidt hun conclusie. De Kamer wil snel een debat omdat het parlement deze week praat over hbo-opleidingen die geld gaan krijgen voor zoge noemde mastersopleidingen. Vandaag wordt bekend of het debat er komt. i haag - WD en CDA willen haanse asielzoekers in Ne land naar huis terugsturen, pituatie in hun land is nu j genoeg, stellen beide frac- Zij wijzen erop dat Groot- nnië eerder deze week al oot Afghaanse asielzoekers gaan wijzen. Staatssecre- Kalsbeek (asielzaken) moet 1 beleid nu ook aanpassen. A-bestuurders oeten kiezen den haag/anp - Met een nipte meerderheid heeft de Tweede Kamer gisteren een motie van het CDA aangenomen om het testen van xtc-pillen op party's te verbieden. Minister Borst van volksgezondheid wil wel graag laten testen op lokatie om in zicht te krijgen in trends en de gebruikers in te lichten over de gevaren. Desondanks zet het Trimbos Instituut het testen van de drugs op feesten voort. CDA, WD, SGP en Christen- Unie, met 75 zetels precies de helft van de Kamer, vinden dat met het testen een verkeerd sig naal wordt afgegeven over hard drugs. De rest van de Kamer, PvdA, D66, GroenLinks en SP, steunt wel het idee voor een proef van het kabinet. Nu wor den pillen vooral op bureaus ge test. Een hoofdelijke stemming bracht gisteren uitkomst. Door afwezigheid van meerdere Ka merleden van de linkse partijen, stemden 70 parlementariërs voor het verbod en 66 tegen. Borst beraadt zich nog of zij de motie gaat uitvoeren of naast zich neerlegt. Het Trimbos Instituut gaat voor lopig door met het testen van xtc-pillen in diverse uitgaansge legenheden in ons land. Alleen als de minister besluit de motie uit te voeren, zal het instituut stoppen met de xtc-testen. utrecht - Scholieren kijken onthutst toe hoe een grijparm een bromscooter vermorzelt die bij een snelheidscontrole in beslag is genomen. Dit vormt een onderdeel van een preven tieve bromfietscontrole in Utrecht. Foto: GPD/Marnix Schmidt door Fokke Zaagsma ijMuiDEN - De lokale partijen in Nederland willen tot het Euro pees Hof doorvechten om sub sidie te krijgen. Het is volgens de overkoepelende Vereniging van Plaatselijke Politieke Groeperin gen (VPPG) oneerlijk dat lande lijke partijen geld krijgen uit Den Haag en lokale partijen niet. Na diverse afwijzingen van het ministerie van binnenlandse zaken loopt er nu een zaak bij de bestuursrechter. „Het druist in tegen het gelijk heidsbeginsel zoals is vastgelegd in de grondwet. Als de bestuurs rechter negatief beslist, stappen we naar de Raad van State. Die zal het verzoek zeker afwijzen, want de staatsraden daar zijn vaak ook adviseur van de rege ring", aldus VPPG-bestuurslid J. Klugkist. Vervolgens zal de VPPG naar "Europese rechters stappen. Het gebrek aan financiën was de grote klacht van de vele lokale partijen die zaterdag aanwezig waren op het VPPG-congres in IJmuiden. Zij moeten de dub beltjes omdraaien om hun ver kiezingscampagnes te kunnen betalen. Als de rechter de loka len gelijk geeft, wil de VPPG het geld verdelen over de talrijke partijtjes in het land. Een ver deelsleutel moet nog worden bedacht. De VPPG heeft recent een ge schillencommissie in het leven geroepen voor haar ruim twee honderd leden. Een ruzie bin nen een lokale partij of tussen twee lokale partijen in één ge meente kan aan de commissie worden voorgelegd. Het advies is bindend. terdam - Een 44-jarige am- incechauffeur uit Zaandam steren door de rechtbank in sterdam veroordeeld tot een ind voorwaardelijke celstraf, veroorzaakte in september een dodelijk ongeval toen ip weg was naar een spoed- racht. Volgens de rechtbank de verkeersveiligheid bo- het belang om snel bij een htoffer of patiënt te zijn. amsterdam/anp - Tijdens het koninklijk hu welijk in Amsterdam geldt een noodveror dening voor een deel van de binnenstad. Dit maakte burgemeester Cohen gisteren be kend tijdens de commissievergadering Alge mene Zaken. De verordening geldt in prin cipe vanaf donderdag 12.00 uur tot en met zondag middernacht. Cohen zal de noodverordening mogelijk eerder intrekken of als het nodig is verlen gen. De verordening geeft onder meer aan dat niemand in de eerste veiligheidsring rond het Paleis op de Dam, De Nieuwe Kerk en de Beurs van Berlage mag komen. Alleen genodigden, bewoners in het bezit van spe ciale papieren en mensen die voor hun werk in het gebied moeten zijn worden in de eer ste ring toegelaten. Eenzelfde regime geldt voor het gebied rond de ArenA en het Concertgebouw als daar de festiviteiten voor het huwelijk plaatshebben. Op gebouwen rondom de huwelijkslocaties en langs de route van de Gouden Koets mag niemand op de daken. De politie zal wel toezicht houden vanaf daken, maar politie commissaris Van Riessen ontkende dat daar scherpschutters klaarzitten. Ze zijn echter wel paraat. Bewoners in de veiligheidsgebieden mogen geen voorwerpen aannemen die een gevaar voor de veiligheid kunnen opleveren. De politie kan hier op controleren en ook 'bomcontroleurs' zijn bevoegd het hele ge bied uit te kammen. In de veiligheidsgebie den mag verder niet worden gefietst en er mag niet op straatmeubilair worden ge klommen. Op sommige plaatsen geldt een vaar- en afrneerverbod. Cohen zei tijdens de vergadering niet van plan te zijn bestuurlijke ophouding toe te passen, hoewel hij het ook niet uitsloot. Het middel werd ingevoerd voor Euro 2000 om relschoppers uit voorzorg twaalf uur te kun nen opsluiten. Het is nadien in Amsterdam uit de Algemene Plaatselijke Verordening gehaald. Cohen legde zich destijds bij dit besluit neer. De burgemeester liet toen al weten dat hij herinvoering van de bestuur lijke ophouding aan de gemeenteraad zou voorleggen als bij grote evenementen signa len opduiken die dit rechtvaardigen. Signalen dat de kosten de pan uitrijzen, zijn er niet, volgens de burgemeester. Wel lopen de kosten voor de veiligheidsmaatregelen op, omdat deze na de aanslagen van 11 sep tember in de Verenigde Staten zijn aange scherpt. den haag/anp - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren toch tbs opgelegd aan een van de twee daders van de geruchtma kende moord op drie Ieren in april 2000 in een appartement in Scheveningen. In hoger be roep kreeg 24-jarige hoofddader zestien jaar cel en tbs met dwangverpleging. De medeple ger (21) werd twaalf jaar cel op- gelegd. De rechtbank oordeelde in no vember 2000 nog dat de man nen allebei volledig toereke ningsvatbaar waren tijdens de moordpartij. Destijds kreeg de hoofddader achttien jaar celstraf en zijn compaan tien jaar. Het gerechtshof baseert haar afwij kende vonnis op het rapport dat het Pieter Baan Centrum (PBC) over hem opstelde. De man schoot onder invloed van drank en drugs de broers Vincent en Morgan Costello en Damien Monahan dood. Hij zegt dat hij zich door hen be dreigd voelde. Zijn compaan zou Vincent nog met een mes hebben gestoken om er zeker van te zijn dat hij dood was. Nadat de daders twee dagen tussen de lijken in het ap partement hadden gezeten, pro beerden ze de stoffelijke over schotten in stukken te zagen en te verbranden. Later werden de verminkte lijken gevonden. Het gerechtshof wil dat de hoofddader vanaf mei 2004 on der behandeling komt te staan. Volgens de rechtbankpresident zal deze behandeling zeer inten sief en langdurig zijn. Het ge rechtshof onderschrijft de con clusies van het PBC. De man kan bij verkeerde omstandighe den opnieuw paranoïde com plotscenario's bedenken, stelt het hof. Zijn gestoorde persoonlijkheid kan in combinatie met versla vingsgedrag leiden tot soortge lijke zware delicten als in Sche veningen. 'Berichtgeving over rampen leidt tot paradox bij traumaverwerking' 1 haag - Minister Netelenbos rkeer) geeft voorlopig geen tnbreed toe in het conflict is ontstaan met België over Jzeren Rijn. De kosten van in ere herstellen van de goe- enspoorlijn tussen de Ant- pse haven en Duitsland, die eeltelijk over Nederlands ndgebied gaat, komen in icipe ten laste van België, zo ft de minister de Tweede ner gisteren laten weten. ;ië wil dat Nederland ook de temonnee trekt. Behalve r de kosten en de verdeling i die kosten is er ook onenig- 1 over maatregelen die idzakelijk zijn om het milieu paren. den bosch/gpd - Het gerechts hof in Den Bosch heeft gisteren laten merken dat het zwaar tilt aan geweld tegen de politie. Het hof deed uitspraak in de zaken van twee vrienden van Pierre Bouleij uit Den Bosch, die eind 1999 door een politieman werd doodgeschoten. Een groep vrienden van Bouleij raakte, nadat diens dood be kend was geworden, in gevecht met politieagenten. De agenten bewaakten de woning van het slachtoffer, waar rechercheurs begonnen waren aan hun on derzoek. De politierechter in Den Bosch veroordeelde de vrienden van Bouleij voor het openlijke ge weld tegen de politie en later in de Bossche binnenstad tot werkstraffen van 140 uur of drie maanden gevangenisstraf. Bo vendien moesten ze de agenten die zich het meest in het nauw gedreven voelden een schade vergoeding van duizend gulden betalen. De meeste vrienden van Bouleij gingen daartegen in beroep, maar trokken dat ijlings in toen een van hen in hoger beroep een zwaardere straf kreeg. Een van de vrienden zette het hoger beroep echter door en ook hij heeft nu een hogere straf gekre gen. Het gerechtshof legde hem gisteren tien maanden gevange nisstraf op waarvan vier voor waardelijk De schadevergoe ding werd ook verhoogd Een andere vriend van Bouleij die wel bij de rellen in de Bos sche binnenstad maar niet bij het geweld tegen de agenten be trokken was, hield in hoger be roep dezelfde straf als de politie rechter hem oplegde: vier maanden gevangenisstraf, te vervangen door drie maanden werkstraf. door John van Oppen Nijmegen - Als een arts mensen plompverloren vertelt dat hun lichamelij ke klachten psychisch van aard zijn, voe len zij zich in hun hemd gezet. Zeker bij slachtoffers van rampen is het onverstan dig een bikkelhard onderscheid te maken tussen psychische en fysieke factoren. Slachtoffers voelen zich dan beschuldigd van 'aanstelleritis'. Ze proberen dan op alle mogelijke manieren proberen hun 'gelijk' binnen te halen. Dat leidt alleen maar tot groeiend onbegrip, wederzijds wantrouwen, verwijdering en frustraties. Dr. Joost van der Gulden, bedrijfsarts voor de Nijmeegse Universiteit en docent aan het Universitair Medisch Centrum St. Radboud, betoogde dat gistermiddag op het symposium Gezondheidsbeleving in relatie tot (milieu)rampen. Hulpverle ners van GGD's, Riaggs, arbodiensten, brandweer en gemeenten bespraken er de beste manier van nazorg aan slachtof fers van rampen. „Het is gekunsteld om meteen onder scheid te maken tussen de psychische en fysieke aard van klachten", aldus Van der Gulden. „Beter is het om in een gesprek uit te leggen dat je klachten kunt begrij pen vanuit een dubbele verklaring, waar mee rekening wordt gehouden met zo wel lichamelijke als geestelijke aspecten. Wie begrijpt dat een alledaagse emotie zoals 'boosheid' zich lichamelijk kan ui ten, vindt het niet meer dan logisch dat een buitengewone emotie zoals ram penstress óók lichamelijke consequenties kan hebben. Die benadering opent de weg naar adequate hulpverlening." Van der Gulden wees op het verschil in nazorg tussen Bijlmerramp en vuur werkramp. „In Enschede ontstond een vertrouwensbasis met slachtoffers door dat er meteen onderzoek was gedaan. In het rampgebied waren vrij gekomen gifti ge stoffen gemeten, bij bewoners bloed en urinemonsters afgenomen. Al die ge gevens waren met ellcaar vergeleken. Mensen accepteerden de uitleg. Na de Bijlmerramp was dat allemaal niet of te laat gebeurd en daar voelde men zich niet serieus genomen." Van der Gulden hekelde de rol van mas samedia bij rampen. Zo kan het steeds weer laten zien van de dramatische beel den van de WTC-torens in New York de sastreuze gevolgen hebben voor slachtof fers van de Bijlmerramp. „Televisie maakt zo veel meer in je los dan een krant. Op krantenpapier overheerst de rationele toon en de afstandelijkheid. Wat je leest, kun je bovendien zelf relati veren en van een context voorzien. Je be paalt voor een groot gedeelte ook zelf wat je wilt weten en wat je wilt overslaan. Bij tv-beelden ontbreekt die filter. Angst en verdriet van mensen komen ongeremd in beeld. Dan kan een traumatisch ervaring die je zelf nog niet volledig hebt verweria, weer levensecht bovenkomen." Van der Gulden zou wensen dat programmama kers zich bewust waren van dat effect. „Maar uit het oogpunt van kijkcijfers is voor hen het dramatische effect juist in teressant." De manier waar op massamedia berich ten over rampen, leidt volgens Van der Gulden sowieso tot paradoxale situaties. „Vroeger, na het zinken van de Titanic, duurde het vijf weken yjordat het nieuws bij de dorpspomp lag. Bij de aanslag in New York duurde dat vijf seconden. Zo krijgen mensen het gevoel dat hun leef wereld gevaarlijker wordt, terwijl er in werkelijkheid steeds minder fout gaat in hun alledaagse bestaan, al kun je rampen nooit uitsluiten." Van der Gulden vindt trouwens dat bur gers best meer werk mogen maken van de veiligheid in hun leef- en werkomge ving. „Mensen hebben, als het gaat om rampenbestrijding, vaak hun mond vol van goede regelgeving. Maar als je als ar- bodienst een ontruimingsoefening houdt, roept iedereen 'flauwekul'. En als je op een afdeling probeert uit te leggen hoe een brandblusser werkt, let niemand op en doen ze lacherig. Mensen wijzen snel met het vingertje naar abstracte in stituties zoals de overheid, maar het ei gen veiligheidsgedrag ligt meestal be droevend laag."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5