Kamer: Harde aanpak voetbalclubs BINNENLAND 1 Simpele oplossingen tegen slikkers bestaan niet Driehonderd buurtagenten erbij KNVB moet wanorde en racisme bestraffen met boetes en puntenaftrek Tikkende tijdbom Van Kemenade: Snel wetje maken voor eedsaflegging Drugskoeriers Suriname weer terug in Nederland D66 voelt veel voor Europese opvolger F16 Minister: Nederland houdt drugshandel zelf in stand uurmuseum ^ondergronds md - Het natuurmuseum eland wil verhuizen naar dergrondse locatie in het luin, het hoogste duin t eiland. Dit zou 8.9 mil- ïro kosten. Volgens di- e De long is er op huidige lf onvoldoende ruimte itbreiding. De gemeente- ïoet nog over de plannen n en. Burgemeester en 'O jders zijn al wel enthou- w ;n ;*|n afspraken taxateurs ia lag - Het grootste deel ti gemeenten met prijsaf- h< n met taxateurs hebben ?e et rokken na een verzoek id Waarderingskamer. In jleken 75 van de 504 ge en ongewenste afspraken pucateurs te hebben, maar re ijftig hebben met ingang ot jaar deze bepalingen ge- b t. Volgens de Waarde- le mier, die zich bezig- d. met onroerendgoedza- zi tten de prijsafspraken ji s waardeschattingen in ia j dslid neemt - Izoekers op - Drie uitgeprocedeerde vi ekers in Doom hebben m c onderdak gevonden bij i idslid. Het Iraanse stel ïdjan Borijan en Kobra s gani en hun zoon e Ij mogen niet in het loka- inghuis voor uitgeproce- ïac asielzoekers Beukenro- lfyen. De familie wil niet maar Iran maar wil zich bij he in de Verenigde Staten Tot die tijd mogen ze dl raadslid in huis wonen. cht tegen nspatrouille r=pvEN - Familieleden van te inwoners van Eindho- fe in Kashmir werden ge gaan een officiële aan- indienen bij het Indiase lt. De beide jongeman- irden op zondag 13 janu- irinagar, de hoofdstad Indiase deel van lir, gedood door leden Indiase grenstroepen |Hoewel de BSF en de po- Waarden dat de twee de itrouille met messen aangevallen, houdt de vast aan de lezing dat de een ruzie met de grens- ille op brute wijze zijn ird. Opraak voor kïnesmokkel •dam - Het gerechtshof Sterdam heeft gisteren j-jarige man, verdacht t smokkelen van ruim 3 cocaïne, in hoger be- tijgesproken. Ook zijn 40- proer acht het hof on- g. Het openbaar minis- leeft volgens de rechter te I zorgvuldig gehandeld in perzoek naar de twee hten. woensdag 30 JANUARI 2002 Bvering -kopstuk Rotterdam - De politie Rotterdam-Rijnmond hoopt met de aanstelling van bijna drie honderd buurtagenten voor alle bewoners een vast en herkenbaar aanspreekpunt te hebben. De buurtagenten zijn er bovendien altijd want ze worden bijvoorbeeid niet in gezet tijdens grote evenementen in de stad. Gisteren werden de eerste 235 van de in to taal 290 buurtagenten aangesteld. Dat gebeurde in het Feyenoord-stadion door korps beheerder en burgemeester van Rotterdam Opstelten, korpschef Meijboom en hoofdof ficier van justitie Van Brummen. Foto: ANP/Juan Vrijdag COMMENTAAR Niet president Bush maar opperbevelhebber Bush sprak vannacht zijn eerste State of the Union uit. Een rede beladen met oorlogsretoriek en bedoeld om de Amerikanen weer bij de les te krijgen. De aandacht voor de oorlog tegen het terro risme dreigt onder druk van de recessie te verslappen en dat kan Bush, die vastbesloten lijkt om als oorlogspresident de geschiedenis in te gaan, niet gebruiken. Tikkende tijdbommen, zo typeerde de president treffend de duizenden in Afghanistan afgestudeerde terroristen. Bush beloofde de Amerikanen de terroristen waar ook ter wereld te zullen achtervolgen. Staten die terroristen onderdak bie den of zelf een bedreiging voor de VS vormen, zijn vannacht opnieuw in harde bewoordingen gewaarschuwd. Opvallend was dat Bush Irak, Noord-Korea en ook Iran met name noemde. Eigenlijk verklaarde hij deze landen in be dekte termen de oorlog. Daarmee brengt de president zich zelf in een lastige positie. Door in het bijzonder Irak voortdu rend als aartsvijand nummer 1 te bestempelen, zal Bush op korte termijn daden bij zijn woorden moeten voegen om zijn geloofwaardigheid in binnen - en buitenland te behouden. Hoe Bush de 'schurkenstaten' de nek wil omdraaien, is ech ter volstrekt onduidelijk Als hij Irak aanvalt dan krijgen de Amerikanen en hun bondgenoten de islamitische en in het bijzonder de Arabische wereld over zich heen. Cruciaal voor het succes van de operatie in Afghanistan was juist de brede coalitie tegen terrorisme die Bush - in navolging van zijn va der tijdens de Golfoorlog - wist te boetseren. Een brede coalitie tegen Irak zit er nu niet in, laat staan tegen 'ongrijpbare' landen als Iran en Noord-Korea. De krijgshafti ge taal van Bush kan zich dus tegen hem en de 'Union' gaan keren, waarmee hij een tikkende tijdbom onder de Ameri kaanse buitenlandse politiek legt. De mentaliteit die uit zijn woorden spreekt is er een van: 'lak aan de rest van de we reld'. Van wie niet voor ons is, is tegen ons. Dat werkte wel even na de schok van 11 september, maar vandaag vergt de bestrijding van het internationale terrorisme een internatio nale aanpak door Ap van den Berg den haag - De clubs die betaald voetbal spelen, zijn zelf verantwoordelijk voor ra cistische spreekkoren en wanordelijkheden in en rond het stadion. Daar moeten ze voortaan streng tegen optreden, anders moeten ze van de KNVB geldboetes en puntenaftrek krijgen. Dat zegt PvdA-Ka- merlid Middel in een reactie op ontwikke lingen in de competitie van de ere- en eer ste divisie van de KNVB. „Als de boel in de amateurcompetities uit de hand loopt, staan bonden meteen klaar met ferme disciplinaire straffen en puntenaftrek Dat moet in het vervolg ook in het betaald voetbal. Nu wordt er met twee maten gemeten", aldus Middel. De KNVB vindt de reactie van Middel zwaar overtrokken. „Het beleid dal nu wordt gevoerd aangaande voetbalvanda lisme en spreekkoren, werpt juist zijn vruchten af', aldus woordvoerder De Leede. Hij bestrijdt dat er sprake is van een toename. De KNVB straft ook clubs voor wanordelijkheden. „We hebben vo rig seizoen wel veertig keer een boete op gelegd." In puntenaftrek ziet de KNVB niets. „Want dan worden wedstrijden op de tribune beslist." Het is veel Kamerfracties een doom in het oog dat de controle op het Clubcard- systeem versloft en de Clubcard voor niet-risicodragende wedstrijden is afge schaft. Er worden tegenwoordig ook massa's cards verhuurd tegen aantrekke lijke prijzen. De Leede: „Er is een website waarop kaartjes worden aangeboden. Je moet voor de gein eens kijken. Het gaat om een paar kaartjes voor onbelangrijke wedstrijden." Tegen spreekkoren wordt volgens de fracties van PvdA, WD en CDA niet krachtig genoeg opgetreden. Middel: „Men blijft hangen in discussies en sym posia over racistische spreekkoren." De Leede bestrijdt dat. „Uit onderzoek van de échte geleerden is gebleken dat je aan spreekkoren niet te veel aandacht moet schenken. Je kunt dat het beste op een lager niveau aanpakken. De suppor ters die zich misdragen, moeten van bin nenuit worden opgevoed. Dat gebeurt ook." Sommige clubs hebben laten weten dat ze weer staanplaatsen willen introduce ren. CDA-Kamerlid Atsma wil daar niets van weten. „We moeten niet terug naar af. Als je de stoeltjes in een vak weghaalt, neemt de overzichtelijkheid af." WD-Kamerlid Rijpstra wil eerst van des kundigen weten wat de gevolgen zouden zijn van een terugkeer naar staanplaat sen. Wat de KNVB betreft, is de terugkeer van staanplaatsen in de stadions niet be spreekbaar. haarlem/gpd - Minister De Vries (binnenlandse zaken) moet zo snel mogelijk met een 'nieuw wetje' komen waarin de eedsaflegging door bijvoorbeeld politiemensen en volksvertegen woordigers goed is geregeld. Zo niet, dan bestaat het gevaar dat democratisch genomen beslui ten moeten worden terugge draaid of bijvoorbeeld boetes niet meer. gelden. Dat zei de Noord-Hollandse commissaris van de koningin Van Kemenade gisteren. Van Kemenade reageerde daar mee op de uitspraak van de Raad van State dat niet mag worden afgeweken van de gel dende eedstekst. Die houdt in dat slechts de strofen 'Zo waar lijk helpe mij God almachtig' of 'Dat verklaar en beloof ik' mo gen worden uitgesproken. Het Noord-Hollandse Statenlid - Turkije heeft Neder- fficieel om uitlevering ge- El van PKK-kopstuk Nuriye De Turkse justitie wil de ische vrouw vervolgen |et leiden van een crimi- tganisatie. Het ministerie Jstitie zegt het verzoek nog I hebben ontvangen. Ke- laakt deel uit van de pre- Tiële raad van de Koerdi- Irbeiderspartij PKK. Deze jsatie streeft al jaren naar pafhankelijke Koerdische 1 het najaar vroeg Kespir n. De Immigratie- en üisatiedienst (IND) heeft 1 weten van plan te zijn zoek af te wijzen. sr vast voor iele moorden Lag - De politie heeft gis- ben man aangehouden op pking van een dubbele d in Den Haag. Daarbij ien eind oktober een 43- [vrouw en haar 13-jarige jer om het leven. De ver- p is een broer van de ver- de vrouw. Volgens de n jfcnoot van de vrouw was \l wager uit op de 80.000 retn die hij in contanten in •lekst had liggen. Dat geld is e/i0orloos. jseparty komt "ir Eindhoven oven - De omstreden lei}party Masters of Hardco py >H) komt mogelijk op 23 at naar Eindhoven. Het d inent kwam vorig jaar ok- legatief in het nieuws tsf iet overlijden van een 16- nc jongen uit Leiden na een et k aan MoH in de Fundu- ie Zaandam. Naar aanlei- gt aarvan vaardigde burge er Vreeman van Zaanstad irbod uit in zijn gemeente ^Jergelijke gabberfeësten. Voorwaardelijke straf voor ontucht door Pauline van der Mije haarlem - Een 33-jarige vrouw uit Diemen die vorig jaar in een vliegtuig ontucht pleegde met haar kinderen en ook andere passagiers lastig viel, hoeft van de Haarlemse rechtbank niet naar de gevangenis. Officier van justitie Nienhuis had twaalf we ken gevangenisstraf geëist, waarvan vijf voorwaardelijk, maar de rechtbank heeft giste ren een volledig voorwaardelijke straf van zes maanden opgelegd. De vrouw werd aangehouden toen ze op Schiphol uit het vliegtuig stapte. Ze had onder weg haar kinderen betast en ge likt, was bij een wildvreemde man op schoot gaan zitten en had een ander in het kruis ge grepen. Het Pieter Baan Cen trum noemde haar sterk ver minderd toerekeningsvatbaar. Schiphol/anp-gpd - Een door justitie gecharterd vliegtuig is vanmorgen op Schiphol aange komen met 56 Nederlanders die in Suriname wegens drugsdelic ten zijn veroordeeld tot celstraf fen. Van hen hebben er zeven tien de hun opgelegde straf niet uitgezeten. Onder hen zijn drugskoeriers die op het vlieg veld van Paramaribo zijn opge pakt. De smokkelaars hebben gratie gekregen om enige verlichting te brengen in het ook in Suriname nijpende cellentekort. Zeven van de 56 personen moeten in Nederland nog een straf uitzit ten. Vier anderen staan in Ne derland als verdachte gesigna leerd. Zes personen hadden bij aan komst op Schiphol nog een boe te openstaan. Justitie hield er vanmorgen rekening mee dat zij niet kunnen betalen en de cel in moeten. Volgens een woord voerder van het openbaar mi nisterie zijn er voldoende cellen vrijgemaakt. De Nederlanders kwamen aan met hetzelfde vliegtuig van Mar tinair waarmee maandag 27 ille gaal in Nederland verblijvende Surinamers naar Paramaribo zijn overgebracht. Deze Surina mers waren in Nederland in aanraking gekomen met justitie. De groep werd begeleid door ruim vijftig marechaussees. Een van de drugsdelinquenten wordt onder politiebegeleiding weggevoerd. Foto: ANP/Robin Utrecht Koetsier van Groenlinks wilde bij zijn installatie in 1999 hier van afwijken, maar kreeg daar van Van Kemenade toen geen toestemming voor. De rechtszaak en het hoger be roep dat Koetsier hier - op aan dringen van de commissaris, die een rechterlijke uitspraak wilde - tegen instelde, pakten beide goed uit voor Van Kemenade. Die vreesde dat een afwijkende eedsaflegging op juridische be zwaren zou stuiten, waarna Sta tenbesluiten mogelijk ongeldig zouden worden verklaard. Daarop stapte Koetsier naar de Raad van State, die Van Keme nade vorige week eveneens ge lijk gaf. Daarmee zijn eerdere sussende uitspraken van achter eenvolgens de ministers Dales, Peper en De Vries, allen van binnenlandse zaken, naar de prullenbak verwezen. den haag/anp - D66 heeft giste ren in de Tweede Kamer open lijk haar voorkeur voor een Eu ropese opvolger van de F16 uit gesproken. Het kabinet spreekt vrijdag opnieuw over Neder landse deelname aan de ontwik kelingsfase van de Joint Strike Fighter (JSF) van het Ameri kaanse bedrijf Lockheed Martin. Coalitiegenoot PvdA heeft nog geen beslissing genomen, maar heeft nog veel vragen en wil in elk geval dat de Tweede Kamer tijd neemt voor hborzittingen met deskundigen. Staatssecretaris Van Hoof (de fensie) zei gisteren desalniette min te hopen en te verwachten dat het kabinet vrijdag een be slissing neemt. door Mark Langeslag den haag - Bolletjesslikkers blijven de gemoederen bezig houden; op Curacao werden er onlangs wegens gebrek aan cellen weer 41 vrijgelaten. Bij de borrel en op verjaar dagsfeestjes klinken eenvoudige oplossingen: pak pas poorten af, maak röntgenfoto's van verdachte figuren en laat desnoods iedere Antilliaan verplicht poepen. Waarom op het oog simpele, onorthodoxe maatregelen niet kun nen. Nederland gaat jaarlijks vijftig miljoen euro investeren in opsporing, berechting en vastzetten van bolletjesslik kers. Is het niet veel beter om de drugshandel economisch te treffen dan het strafrecht in te zetten? Hoogleraar strafrecht Anton van Kalmthout van de Ka tholieke Universiteit Brabant: „De lijn die justitie nu kiest, is behoorlijk dom. Met het vastzetten van bolle tjesslikkers tref je de grote jongens natuurlijk niet. Die interesseert het helemaal niets dat hun slikkers hier ver pieteren in een cel. Naar schatting 30.000 slikkers ko men jaarlijks langs Schiphol. In een topjaar pakken we er misschien 1.500. Dat is een pakkans van 5 tot 10 pro cent. Dat zet geen zoden aan de dijk. Veel beter is het om alle inspanning op de opsporing te zetten. Dan raak je ze financieel. Zo veel mogelijk slikkers pakken, hen op de poepdoos zetten en ze vervolgens met een lege maag en een dagvaarding naar huis sturen. Met veel moeite kun je dan misschien een pakkans van 25 procent ha len. Pas dan beginnen producenten dat in hun porte monnee te voelen en gaan ze wellicht op zoek naar an dere wegen om hun cocaïne in te voeren." Wiebe Alkema, woordvoerder van het ministerie van justitie: „Toegegeven, die aanpak zou wellicht best ef fectief zijn. Maar die slikkers verdienen gewoon straf. Zo simpel is het. Wanneer we ze zouden laten lopen, ont staat er rechtsongelijkheid. Andere smokkelaars zetten we wel vast voor hetzelfde vergrijp. Dat zou wel een hele vage toestand opleveren." WD-Kamerlid Jacques Niederer: „Ze zomaar laten gaan, geen haar op mijn hoofd die daar aan denkt. Die slikkers plegen ernstige misdrijven waar jarenlange ge vangenisstraffen op staan. Die moeten ze gewoon uitzit ten." Waarom worden niet alle passagiers van risicovluchten onderworpen aan een inwendig onderzoek? Dat kan toch met scanners, röntgenapparatuur en dergelijke? Van Kalmthout: „De autoriteiten mogen wel de bagage van alle passagiers in een vliegtuig controleren. Maar als het om inwendig onderzoek gaat, moeten ze een rede lijk vermoeden van schuld hebben. Dat zijn altijd indivi duele vermoedens, op basis van tips, recherchewerk of informatie van het cabinepersoneel. Diegenen die bijvoorbeeld niet eten en drinken tijdens de vlucht zijn natuurlijk verdacht. Van deze mensen mag je de ontlasting onderzoeken. Röntgenfoto's mogen vooralsnog alleen worden ge maakt als de verdachte daarmee instemt." Alkema: „De douane heeft nog niet de beschikking over scanners die drugs in het lichaam opsporen. We doen wel onderzoek naar apparatuur die voor dat doel in an dere landen wordt gebruikt. Als ze goed werken, schaf fen we dat aan. We moeten nog wel uitvinden of het wettelijk is toegestaan." Waarom wordt eigenlijk niet van alle drugskoeriers het paspoort afgenomen? Niederer: „Dat is van de zotte natuurlijk dat dit niet ge beurt. Paspoorten van drugskoeriers moeten standaard worden afgepakt. Daarnaast moet de staatssecretaris van justitie elke bolletjesslikker tot ongewenst vreemde ling verklaren. We moeten er alles aan doen dat ze niet per ommegaande met een volle maag weer het vliegtuig naar Nederland pakken." Van Kalmthout: „Bolletjesslikkers met een dagvaarding wegsturen is voldoende. Dan komen ze Nederland niet meer in want ze staan geregistreerd. Paspoorten afpak ken geeft alleen maar ellende. Je ziet hoe moeilijk het is om illegalen zonder geldige documenten het land uit te zetten." Alkema: „We mogen pas een paspoort afpakken als ie mand wordt verdacht van een strafbaar feit waarop ten minste vier jaar gevangenisstraf staat. Dat was niet altijd het geval. Maar we gaan werk maken van het afpakken van paspoorten. Op dit moment maken we afspraken met de landen waar de slikkers vandaan komen." willemstad/anp - De Neder landse politiek pakt het bestrij den van de omvangrijke drugs handel in Nederland en de Ne derlandse Antillen niet serieus aan. Daardoor kan die handel al jaren in stand blijven en zelfs groeien. Dit zei de Antilliaanse minister van justitie Martha gis teren. Volgens Martha houdt Nederland zich alleen bezig met symptoombestrijding zoals het cellentekort. Dat terwijl ze het probleem bij de wortel, de enor me vraag naar drugs in Neder land, moet aanpakken. De re cente ophef over de bolletjes slikkers in Nederland is volgens Martha een bewuste poging om in verkiezingsstijd WD-minister Korthals te beschadigen. Niet om te zorgen dat de drugshan del beter wordt bestreden. „Het is in de Tweede Kamer geen enkel moment gegaan over structurele maatregelen om drugshandel tegen te gaan", vindt de bewindsman uit Cura sao. „Dan moet je zorgen dat er niet meer zulke grote hoeveel heden cocaïne de Antillen bin nenkomen en Nederland moet een veel strenger drugsbeleid voeren." Nederland heeft vol gens hem nog een veel te grote aantrekkingskraAt op interna tionale drugsorganisaties. Zolang Nederland deze proble men niet aanpakt, zal er niets ten goede veranderen, vreest Martha. En daar ondervinden buren, zowel dichtbij als verder weg, de vervelende gevolgen van. De Antilliaanse minister doelt daarbij niet alleen op de landen rondom Nederland, maar ook op de Antillen. „Frankrijk heeft een paar jaar geleden niet voor niets openlijk geroepen dat Nederland een narcostaat was." De huidige maatregelen die Martha's Nederlandse ambtge noot nam onder druk van de Tweede Kamer, zullen in zijn ogen dan ook niet leiden tot be perking van de cocaïnesmokkel naar Nederland.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3