Lieveling jetset ontwerpt De Jurk GESPREK VAN DE DAG Kleine martelaar leeft voort in 'Casa Elian' Maxima verschijnt zaterdag in een creatie van Valentino Gedruis Prins Charles, eeuwig wachten 152 MENSELIJK De Franse bestsellerauteur FRANCOISE SAGAN (66) staat terecht op verdenking van belastingontduiking. In het gisteren begonnen proces eist het openbaar ministe rie een boete van 50 duizend euro tegen Sagan. Ze zou in 1991 een aannemer met 762.000 euro zwart geld heb ben betaald voor het herbouwen van een deel van haar door brand verwoeste landhuis. Sagan schreef in 1954 op 19-jarige leeftijd de bestseller 'Bonjour Tristesse'. Het boek werd vier jaar later verfilmd. Sagan was wegens ziekte niet bij de zitting aanwezig. De Ierse popgroep U2 is bij een rechtbank in Dublin in 't geweer gekomen tegen de voorgenomen sloop van hun opnamestudio Ha nover Quay. Het gebouw staat in een oud havengebied in de Ierse hoofdstad. Een projectontwikke laar wil op die plek een uitgaans centrum neerzetten. De leden van U2, onder aanvoering van bandleider Bono, voerden aan dat het pand te veel muziek-his- torische waarde heeft om te wor den gesloopt. De band neemt al sinds het begin van de jaren tachtig platen op in het havenge bied. De THAISE KROONPRINS Maha Vajiralongkorn is vo rig jaar in het geheim in het huwelijk getreden. Tij dens de ceremonie droeg hij een trainingspak en pantoffels omdat astrolo gen hem hadden geadvi seerd om het 'simpel te houden'. Dit meldt de krant Bangkok Post van daag in een van de zeldza me interviews met de 49- jarige kroonprins. Hij ver telde de krant over zijn hu welijk met de 30-jarige Srirasmi Mahidol na Ayud- hya: ,,Op die dag waren we zeer informeel gekleed in T-shirts, trainingspakken en pantoffels in het Nont- haburi-paleis. Wij zaten op de grond in de woonkamer toen de ambtenaar van de burgerlijke stand binnen kwam, ook erg informeel gekleed, met papieren die we moesten tekenen." Naast de civiele ceremonie heeft de kroonprins zijn huwelijk ook laten inzege nen door zijn vader, koning Bhumibol Adulyadej (74). Voor die gelegenheid was het stel wel wat netter ge kleed. De Italiaanse bar keeper Ettore Diana heeft dinsdag in Bo logna 1500 LITER CAPPUCCINO geser veerd in een giganti sche kop van 2,25 meter hoog. Volgens Diana is het een we reldrecord. Tiental len cappuccinomachines en 160 vrijwilligers waren no dig om de megabak koffie te zetten. Het vorige record, gevestigd door twee Amerikanen, bleef hangen op 1100 liter. Diana, die eerder het Guinness Book of Record haalde met een enorme kop thee en een reuzencocktail, gebruikte ditmaal 500 liter expressokoffie en 1000 liter opgeklopte melk. De inwoners van de gemeente Bergambacht doen er goed aan hun tuinkabouters zo snel mogelijk achter slot en grendel te zetten. Het zogenoemde KABOUTER BEVRIJ DINGSFRONT, dat kabouters uit tuinen steelt, is name lijk weer op oorlogspad. De afgelopen dagen werden in totaal achttien kabouters en een trol uit tuinen gehaald. Een anonieme beller eiste namens het Kabouter Bevrij dingsfront bij de Goudsche Courant de actie op. Een 24-jarige Britse heeft zichzelf te koop aangebo den op het INTERNET Omdat zij het te druk heeft om zelf een echtgenoot te vinden, zal Kay Hammond trouwen met de hoogste bieder. Internetonder- neemster Kay Hammond plaatste daarom een adver tentie bij het online-vei- linghuis QXL. De Britse zei maandag dat twee mannen hebben toegezegd haar li- mietprijsvan 250.000 pond (409.000 euro) te betalen. Hammond zal bei de mannen laten natrek ken op een eventueel cri mineel verleden en een ontmoeting regelen voor dat zij met de hoogste bie der in het HUWELIJKS BOOTJE stapt. De uit Bir mingham afkomstige Ham mond verklaarde in haar advertentie dat zij wil be wijzen dat het internet niet enkel wordt bevolkt door enge cyber-nerds, maar dat er ook hele gewone mensen gebruik maken van het medium. De Britse vorstin ELIZABETH II zal ter gelegenheid van de feestelijkheden rond haar regeringsjubileum op 30 april het parlement toespreken. Dit is gisteren door Buckingham Palace bekendgemaakt. Het is dit jaar vijf tig jaar geleden dat Elizabeth de troon besteeg. De konin gin houdt jaarlijks de troonrede voor de verzamelde leden van het Hoger- en Lagerhuis, maar op 30 april is het pas de vijfde keer dat zij een min meer persoonlijke bood schap richt tot de parlementsleden. De laatste keer dat ze dat deed was in 1995. Het was toen vijftig jaar gele den dat de Tweede Wereldoorlog eindigde. Elizabeth volgde haar vader, koning George VIop na diens overlij den op 6 februari 1952. De officiële kroning van de jon ge vorstin was een ruim een jaar later, op 2 juni 1953. ARNOLD SCHWAR ZENEGGER kruipt opnieuw in de huid van Conan de Ver schrikkelijke. Twin tig jaar geleden speelde hij voor het eerst de rol van de gespierde magische strijder in de film 'Conan the Barbari an'. Het werd zijn grote doorbraak. Twee jaar later deed hij ook mee in het vervolg 'Conan the Destroyer'. Schrijver en filmmaker John Milius legt momen teel de laatste hand aan het script van deel drie. De 14-jarige Wiljan Ramaker uit Dedemsvaart heeft deze week in New York 2500 euro aangeboden aan de slacht offers en nabestaanden van de terreuraanslagen in de Verenigde Staten. Het betrof de opbrengst van een BE NEFIETCONCERT in Hardenberg, dat in oktober op initi atief van Wiljan voor de getroffenen werd gehouden. Ra maker overhandigde het geld tijdens een 'ontzettend emotioneel' benefietconcert voor de nabestaanden in Carnegie Hall, zo zei zijn vader J. Ramaker na afloop. De bijeenkomst werd georganiseerd dooreen Nederlands- Amerikaans fonds, The Netherlands American Communi ty Trust. Wiljan gaf de opbrengst van het concert in Ne derland aan de 9-jarige Amy. Zij stond symbool voor de Amerikaanse organisatie Big Brother/Big Sister, die zich inzet voor kinderen die een of beide ouders zijn kwijtge raakt. Wiljan kreeg een staande ovatie nadat hij het geld had overhandigd, aldus z'n vader. Casa Elian, met de bekende foto, de rubberen band waarvan elian gered werd en de ingetrapte deur. Foto: GPD/Ans Bouwmans Het is net een groot mausole um, maar dan wel van een le vend kind. Kamer na kamer op gedragen aan de kleine Cubaan se 'heilige': Elian Gonzalez. Fo to's en collages met het lachen de, soms serieuze, jongensgelaat sieren rekken en muren. Een permanente herinnering aan de maanden durende bizarre voog- dijstrijd tussen Cubaanse ballin gen in Miami en Elians vader, de 'marionet' van de gehate Cu baanse leider Fidel Castro. De nederlaag smaakt nog steeds bitter. Twee jaar geleden was het huis van Lazaro en Delphin Gonza lez, twee oudooms van Elian, bijna permanent belegerd door journalisten die het verhaal van de kleine drenkeling volgden. Nu is het weer een gewoon op trekje in Little Havana. Maar Ca sa Elian is geen doorsnee pand. Het is sinds kort een museum. „We houden zo de herinnering aan Elians geschiedenis le vend." Paula Medina is een van de vrijwilligers van 'Elians kleine hoekje van de vrijheid'. Ze was in de nacht van Goede Vrijdag 2000 in het huis aanwezig, toen zwaar bewapende federale agenten na vijf maanden een einde maakten aan het verblijf van Elian Gonzalez bij zijn fami lie in Miami. „De hele week hadden duizenden mensen uit de buurt het huis afgeschermd, maar die nacht waren er niet zo veel. Goede Vrijdag is een be langrijke dag voor katholieken. Lafaards riep ik, toen ik ze zag komen." Elian zat samen met een van zijn begeleiders verborgen in een kast in het achterkamertje. De foto van AP-fotograaf Alan Diaz met het angstig kijkende jochie en de vervaarlijk uitge doste agent met zijn enomie machinegeweer ging de hele wereld rond en staat nu uitver groot in het kamertje. De inge slagen deur is intact gelaten. Elian werd op 25 november 1999 door een visser voor de kust van Florida opgevist. Hij dreef rond in een autoband, de enige overlevende van een groep van twaalf Cubaanse vluchtelingen, verdronken op weg naar een betere toekomst in de Verenigde Staten. Zijn moe der overleefde de overtocht niet. Dat Elian het overleefde was een mirakel. In Little Havana werd zijn redding gezien als een teken van God en een middel om de duivel - Fidel Castro - te ver slaan. Elian werd hun nieuwe martelaar in de koude oorlog met Cuba. De voogdij over Elian - toen zes jaar oud - groeide uit tot een dramatische machts strijd. Elian werd door zijn Amerikaan se familie overladen met ca deaus, meegesleurd naar Disneyland en ondergedompeld in de Amerikaanse cultuur. „Het was zo'n droevig kind. Zijn moeder kwijt, in een vreemd land. Na een maand begon hij op te vrolijken", zegt Paula. Maar juridisch en emotioneel bleek de hereniging met zijn va der onafwendbaar. Ook al gelo ven zijn Amerikaanse familiele den nog steeds dat papa Gonza lez de voogdij onder druk van Castro heeft opgeëist. De clan rondom de Gonzalez- familie in Miami is nog steeds boos op Bill Clinton, die Elian terugstuurde naar het commu nistische Cuba. In een van de uitstalkasten staat een plakkaat: 'mijn stem heeft geteld, ik stemde op Elian'. „Ge orge Bush zou dit niet hebben laten gebeuren", zegt Paula overtuigd. Ans Bouwmans Valentino Garavani. Foto: GPD/Michel Euler Dé jurk is van Valentino! Gisteren werd het nieuws dan eindelijk officieel. Maxima verschijnt zaterdag in Italiaanse haute couture met haar Willem-Alexander voor het altaar. Daarmee schaart zij zich in een lange rij beroemdheden die zich door Valentino laten kleden. Maxima heeft haar trouwjurk een paar maan den geleden uitgezocht bij Valentino Couture in Parijs, in aanwezigheid van haar lievelingsont werper zelf. Hoe de bruidsjurk eruit ziet, weten we pas zaterdagochtend. „Op uitdrukkelijk ver zoek van Méxima houden we dat geheim", al dus een woordvoerster van Valentino. Eén ding is echter zeker: de jurk zal luxe en supervrouwe lijkheid uitstralen. Dat zijn namelijk de handels merken van Valentino Garavani zoals de mode ontwerper voluit heet. De meester zelf bleef zeer vaag over zijn recentelij- ke connecties met Maxi ma. Toen hem na zijn laatste show gevraagd werd of hij degene was die dé bruidsjurk ging maken, luidde zijn ontwijkende antwoord: „Ze komt heel vaak bij me." Discreet moet de man wel zijn met zo'n beetje de hele internationale jetset als klantenkring. Altijd in perfect gesneden kostuum gekleed, met een diep bruine teint en ravenzwart kapsel is Valentino Garavani al meer dan veertig jaar de lieveling van de beau monde. Hij kleedt en kleedde de groten der aarde zoals Grace Kelly, Farah Diba, Elizabeth Taylor, prinses Marga- reth, Sophia Loren, Julia Roberts, Lady Diana, Claudia Schiffer, Elizabeth Hurley, Angelica Huston en Cindy Crawford om er maar een paar te noemen. Ook onze eigen 'jetset-koningin' Connie Breukhoven (Vanessa) behoort tot zijn vaste clientèle. De couturier werd in 1932 geboren in het Itali aanse dorpje Voghera, ten noorden van Milaan. Op zijn zeventiende vertrok hij naar Parijs om er in de leer te gaan bij de modehuizen van Jean Desses van Guy Laroche. In het begin van de ja ren zestig keerde hij huiswaarts en opende een atelier in Rome. Het is dan de tijd van La Dolce Vita. De stad Ro me wordt het decor voor vele Hollywoodfïlms en een heleboel filmsterren worden verliefd op de chique kleding van Valentino. Maar hij wordt pas echt wereldberoemd als hij in 1964 de Ame rikaanse first lady Jacqueline Kennedy als klant krijgt. De stijlvolle Jacky zou altijd een van zijn muzes blijven. Va lentino weet precies wat di va's, supersterren, prinses sen, first ladies en andere jetset-vrouwen nodig heb ben om te stralen en'vol zelfvertrouwen in de open baarheid te treden. Dat is zijn grote geheim. Zoals hij het zelf eens uitdrukte: „Vrouwen verwachten dat hun kleding hen maakt tot wat ze graag willen zijn. Ik ontmoet duizen den vrouwen. Alle maal zijn ze op zoek naar een identiteit, een ze kerheid voor zich zelf. Met mijn cre aties probeer ik ze dat te geven; al thans voor één moment" Dat hij zakelijk zo goed geboerd heeft, heeft hij te danken aan zijn levens- en zakenpartner Giancarlo Giametti die al die jaren aan zijn zijde staat. Hij is de man die het bedrijf Valentino groot maakte met winkels over de hele wereld, prêt a porter lijnen voor dames, heren en kinderen, een ac- cessoirelijn en het Very Va- lentino-parfum. Het grote moment vindt dus zaterdag plaats wanneer Maxima de Nieuwe Kerk in Amsterdam binnen schrijdt om er als onze toekomstige koningin weer uit te komen. Zij is overigens niet de eerste Latino-girl die bij de Italiaanse couturier haar bruidsjurk haalde. Zangeres Jennifer Lopez ging haar in september vorig jaar voor toen zij in een creatie van de Ita liaanse meester met Chris Judd in het huwelijk trad. De jurk van de populaire zangeres was ge maakt van spierwitte zijde en kant met een laag uitgesneden decolleté en ruglijn. Wellicht een tikkeltje te wulps voor de toch altijd wat behou dend geklede verloofde van onze kroonprins? Actrice/zangeres Jennifer Lopez trouwde in een Valentino. Foto: GPD/Joe Buissink Ook zal de jurk er niet bepaald uitzien als L spraakmakende 'trouwniemendalletje' daf lentino in de jaren '60 ontwierp voor wijleï ky Kennedy. De wereldberoemde weduwe president Kennedy gaf toen namelijk de sL rijke Aristoteles Onassis haar jawoord in e kanten mini-jurkje. Niet bepaald iets waai schoonmoeder Beatrix haar goedkeuring f zou verlenen. We zijn benieuwd. Machteld Leistra Behalve dat dit de week is van het grote feestgedruis is het ook de week van de beruchte blauwe envelop. Misschien verbeeld ik het me, maar ik had de in druk dat hij met meer geweld op de deurmat kletterde dan voorgaande ja ren. Leuker werd het ons al lang niet gemaakt, maar voortaan is het ook een stuk moeilijker. We gaan namelijk voor het eerst met het nieuwe belasting stelsel in de weer. De boxen één tot en met drie. Zulke veranderingen begint de overheid altijd met de beste intenties. Het oude belastingsysteem is in de loop der jaren van een overzichtelijk parkje uitgebot tot een dichte jungle, waarbin nen alleen heel lepe adviseurs nog de li anen weten. Dan wil de politiek er ri goureus het kapmes in. Het invullen van het belastingformulier moet een fluitje van een eurocent worden. Iedere fiscaal zwakbegaafde moet de was kun nen doen. Maar dan gaat het vervolgens toch snel weer mis, want diezelfde poli tiek brengt tijdens heftige Kamerdiscus sies verfijningen, uitzonderingen en aparte doelgroepen aan. Het eind van dit tragische lied is dat we vanaf 1 janu ari 2001 in Nederland met een nieuw belastingstelsel zitten dat nog eens vele malen ingewikkelder is dan het vorige. Dat wist ik natuurlijk, het zinderde al lang onrustig door me heen, maar een menselijke eigenschap is het om onaan gename zaken zo ver mogelijk weg te stoppen in een achterhoofd. Dan ploffen ineens die envelop en die diskette toch op de kokosmat en valt aan het noodlot niet meer te ontkomen. Ik had dezer da gen liever de erker volgeplakt met rood- witblauw crêpepapier, een oranje wor tel aan de buitendeur gehangen en graag voor dag en douw met vlag en toeter achter elk feestelijk dranghek ge staan, maar de aangiftediskette besliste anders. Ik moest achter de computer en wel meteen, want als het onheil een maal binnen is, moet je het meteen be strijden. Moest het nou uitgerekend deze week? Er zit een republikeinse vijfde co lonne bij de Belastingdienst. Blijkens een verklarende tekst op de dis kette ben ik voor de krant een soort alfa hulp met bijverdiensten. Daar kan deze oppassende burger in komen. Maar de tekst wordt dreigender. Is mijn boek houding wel op orde? Hoe staat het met mijn 'balans'? (Whatever that may be) Het ergste citaat volgt: 'als u resultaat uit overige werkzaamheden heeft, dan moet u daarvan een administratie heb ben bijgehouden. Deze kan meestal van bescheiden omvang zijn'. De fiscus neemt misschien genoegen met een schoenendoos, ook wel schoenenbox ge noemd, want humor hebben ze op de inspectie. Die schoenendoos van renc had halverwege verleden jaar al ovaj stensvol moeten zijn met papieren d tuigen van brood, drank en spelekst geet het maar. Hoe zorgelozer eethoi raakt na een paar uur in de herbè dartel en drankzuchtig gezelschamf minder hij er aan denkt een bonn vragen voor de aftrekbare kosten if ten. Onlangs werd ik verblijd met eervpv kenbon. De fiscus doet bij een denpa geschenk zijn oogje dicht. Ik had t)H graag 'Hetseksuele leven van Catim M.voor gekoch t, maar het werd inif kende belastinggids voor sprokkeeve, geschreven door bijklussende insmet teurs in hun avonduren. Komendjor terdag zit ik voor de televisie met jk a schoot mijn schoenendoos en dieVli tinggids. Laat maar komen die giaa koets. er ferb WOENSDAG 30 JANUARI 2<L Willem-Alexander heeft negen collega's in Europa. Wie zijn zij en wat doen ze? Een serie portretten van troonopvolgers. Vandaag de laatste aflevering: Charles, prins van Wales. Aftreden is binnen de Britse koninklijke familie een vies woord. Sinds koning Edward VIII in 1936 de troon opgaf voor zijn Amerikaanse vriendin, de reeds tweemaal gescheiden Wallis Simpson, rust er een taboe op. Koningin Elizabeth (75) herdenkt volgende week woensdag haar gouden regeringsjubileum, maar niemand die ook maar durft te fluisteren dat ze eens aan haar pensioen moet gaan denken. In Nederland en Luxemburg mogen de vorsten op hoge leef tijd hun kroon aan de wilgen hangen, in de rest van Europa gaat de koning(in) door tot de laatste adem. Dat is natuurlijk zeer frustrerend voor de Britse troonopvolger Charles (14 no vember 1948). Die moet vrezen dat hij nooit uit de wachtkamer zal komen. De oma van de prins van Wales is inmiddels 101. Ze is welis waar sinds november niet meer in het openbaar verschenen, maar desondanks verrichtte ze vorig jaar nog 51 officiële han delingen - zes meer dan het jaar daarvoor. Dat is natuurlijk niets vergeleken bij Charles zelf (455 in eigen land, 98 in het buitenland) of de 392 op tredens van haar dochter, maar het geeft de kroonprins wel te denken. Tegen de tijd dat zijn eigen moeder die gezegende leeftijd bereikt, en waarom zou ze dat niet, dan heeft ze net haar 75- jarig jubileum achter de rug en nadert Charles zijn tachtigste verjaardag. Veel koningschap zit er op zo'n moment niet meer in. Charles doet er daarom verstandig aan zich in plaats daarvan te concentreren op het vader schap, tot nu toe niet zijn sterkste punt zoals on langs nog bleek uit de puberale escapades van jongste zoon Harry. Charles is wel eens omschreven als een 'emotio nele eunuch', door zijn harteloze ouders velr E loosd en in de steek gelaten en daarom zelfj 01 niet goed in staat liefde te geven. itb Hij moest op 32-jarige leeftijd min of meer Inoe trouwen worden gedwongen. Dat vriendenlen milie een ongeschonden muurbloempje volud hem vonden deed hem aanvankelijk niet vt Charles kwam zo ook wel aan zijn gerief, ei vendien had hij in ene Camilla Parker-Boi een getrouwde, maar ruimhartige officiers1 een trouwe minnares. Wat moest hij met d< gen kinderjuf Diana? Het antwoord op die vrai hij eigenlijk nooit weten tl gt den, al trouwde hij met han 1 juli 1981. Jarenlang hebbaeti de schijn kunnen ophoudt W bij vlagen ging het zelfs gcplc er kwamen twee gezonde jen gens ('the heir and the spiral de opvolger en de reservelij ft had Charles liever een do(| ja gehad en liet hij dat ook zodat de toekomst van del narchie was veilig gesteld, m* Maar toen Diana een ge; ven wenste, de dwangbuiè w het hof van zich afwierp el aandacht gilde, zocht Ch; snel weer zijn toevlucht ti immer begripvolle Camillj afloop is bekend. Charles na de dood van Diana in een heel leger specialiste! zet om zijn imago op te vikek Zijn tirades tegen modern* c chitectuur en genetische md: pulatie, en pleidooien voor organische landkar geven echter nog steeds het beeld van een excentriekeling, ook al heeft hij inmiddels ejlj r gen website (www.princeofwales.gov.uk). Tegenwoordig besteedt hij ook meer tijd a; zoons. Deze maand werd hij in de pers zelfde 1 prezen als 'een zorgzame en goede vader', ijiai dat neemt niet weg dat de meeste Britten h$ ir graag overslaan. Tegen de tijd dat Elizabethji. 1 geest geeft, is het tijd voor prins William - di ra met de levensduur van zijn overgrootmoedl richtlijn, ook al 45 jaar oud zou zijn. Hans Jacobs lis Prins Charles. Foto: Reuters/Christian Charisius

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2