'Ik ben het gezeur over die vader spuugzat MENINGEN Over het strand moet lokale overheid niet zielig doen Noordwijks strand moet ziji huidige karakter behouden Light rail door binnenstad is wel degelijk gevaarlijk Bistro Charcoal is onrecht aangedaan met recensie Recensie Bistro Charcoal zet lezer op verkeerde been Kwetsende woorden van de Stichting Kind en Toekomst s? WOENSDAG 30 JANUARI 20 SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl In de ingezonden brief van P. Wijvekate in de krant van 2 ja nuari wordt de bezorgdheid van de Leidse bevolking over de ge plande aanleg van de Rijn Gou we Lijn afgedaan als gezeur, en vergeleken met de angst uit het verleden voor spoorvervoer. Terwijl men in het verleden juist bang was voor het onbekende, komt de huidige 'angst' niet voort uit onbekendheid, maar integendeel juist uit bekendheid met het transportmiddel (snel) tram. Terwijl treinen of heavy rail niet voor niets gescheiden aangelegd worden van andere verkeersvor- men, heeft men in Leiden het onzalige idee opgevat om een stadstrein aan te leggen, gelijk vloers met andere verkeersvor- men. Of je dit nu stadstrein. sneltram of light rail noemt, doet er niet toe, als je door een dergelijk zwaar transportmiddel wordt aangereden, zijn de ge volgen ernstig. En dit wordt nu juist door allerlei onderzoek on derstreept: de (snel) tram is een onveilig transportmiddel. Terwijl de Leidsestraat in Am- Onlangs verscheen in de Uit- krant van het Leidsch Dagblad een kritische beschouwing over Bistro Charcoal in Leiden. Ik wil hierop gaarne reageren. Het restaurant Bistro Charcoal kan zich al jarenlang verheugen in een groot aantal bezoekers. Om die reden is het raadzaam er tijdig te reserveren. Uit ervaring weet ik dat door te reserveren men daar gevrijwaard is van soms lange wachttijden. Vele malen heb ik in dit restau rant met plezier vertoefd. Mijn ervaringen met Bistro Charcoal zijn derhalve positief en staan dan ook in schril contrast met de inhoud van de recensie van Sarah Hofman. Op de betrouw baarheid van de uitkomsten van haar 'onderzoek' valt wel wat aan te merken. En betrouwbaar heid bij een onderzoek is van groot belang. Men kan de betrouwbaarheid bijvoorbeeld beïnvloeden door meer metingen te verrichten. In het onderzoek door de Uitkrant - verslaggever is deze mogelijk heid beperkt gebleven tot een tweetal bezoeken aan het res taurant en daarom is de be trouwbaarheid in dit geval een C.W. Zuiderduin, Voorhout. Na het lezen van de recensie van Charcoal, in de Uitkrant van het Leidsch Dagblad, waren wij niet van plan ooit een bezoek aan dit restaurant te brengen. Zo vernietigend hebben wij de beoordeling ervaren. Toch heb ben kennissen, die al jaren goe de ervaringen met dit restaurant hebben, ons alsnog tot een be zoek overgehaald. Het werd een zeer geslaagde avond met een gezellige entourage, attente be diening en een uitstekende maaltijd. Tussen binnenkomst en beëin diging van de hoofdmaaltijd la gen amper vijf kwartier. En het was vol. Blijldjaar hadden nog meer gasten zich niets van de bar slechte recensie aangetrok ken. Ons gezelschap vroeg zich af waar de eigenlijke oorzaak van de bijna vijandige teneur van de zijde van de 'culinair verslagge ver' van de Uitkrant zou kunnen liggen. Wij hebben de recensie nog eens inhoudelijk 'uitgeplo zen' en zie daar: er dienen zich toch wat ongerijmdheden aan. Zo menen de verslaggever en haar gezelschap het restaurant 'beslist nog niet te laat' (naar ik mag aannemen in verband met de afgedraaide bediende') te hebben bezocht. En toch blijken zij 'in de natafelfase' te zijn be land. Maar als de andere gasten reeds aan het natafelen zijn, ben je toch wel wat aan de late kant, volgens ons. En dit wordt nog eens onderstreept door het feit dat 'slechts twee van de drie za len' open waren. Bij het tweede bezoek was het blijkbaar moeilijk een plaats te vinden. Wij vragen ons af: welk slecht restaurant zit vol? En wij hebben de kaart bestudeerd en constateerden dat we deze wel degelijk verrassend vonden. Ik ben een tevreden abonnee van het LD, maar zal voortaan geen aandacht meer schenken aan de rubriek 'Uit eten' omdat ik er een hekel aan heb om op het verkeerde been te worden gezet. K. Rohen, Voorhout. Op de rubriek Klankbord van 9 januari, over het onderwerp buitenlandse adoptiefkinderen voor homoparen, wil ik reage ren. Ik heb mij heel erg gestoord aan de woorden 'kinderen leve ren' van mevrouw Treur, direc teur van Stichting Kind en Toe komst. Zo komt buitenlandse adoptie als een puur zakelijke transactie over. Jammer dat juist zo n persoon zo'n woordkeus maakt. Voor adoptiefouders en kinderen zijn de woorden zeer kwetsend. Een kind krijgen, bio logisch of adoptief, is bovenal een kostbaar geschenk. Dat dit kosten met zich meebrengt, weet ieder weldenkend mens. N.H. van Delft-van Schie, Katwijk. sterdam in de brief van Wijveka te wordt genoemd als voorbeeld hoe het ook kan, zou hij/zij bij goed opletten moeten weten dat de gemeente Amsterdam het ja renlang gedogen van fietsers in de Leidsestraat recent heeft be ëindigd, juist vanwege de veilig heidsaspecten die gepaard gaan met menging van trams, voet gangers en fietsers in één ver keersruimte. Politiemensen en gemeentelijke ambtenaren me nen juist dat de tram uit de Leidsestraat zou moeten ver dwijnen. En als men de aanleg van de Amstelveenlijn (een snel tramverbinding tussen Amster dam centraal en Amstelveen) zou mogen overdoen, zou dit ondergronds geschieden. Zie hier hoe men van het verle den kan leren. Dan is een (kost bare) gang naar Karlsruhe wel licht niet nodig om te besluiten om de Rijn Gouwe Lijn niet door de dmkke Leidse binnen stad te laten rijden. Thed van Leeuwen, Leiden. Het strand is toeristisch ge zien één van de belangrijk ste pijlers van onze woon- en badplaats. Vele inwoners heb ben er direct of indirect mee van doen. Diverse bedrijven (van leverancier tot strandex- ploitant) hebben er baat bij. Het strand kent vele kanten. Zowel voor de regelgever (ge meente) als de uitbaters en be zoekers (regionaal, nationaal en internationaal). Maar, en dat is minstens zo belangrijk, ook voor de Noordwijkers. En daar om moeten we het juist voor hen zo plezierig mogelijk ma ken om op ons 'eigen' strand te recreëren. Onder recreatie versta ik zeilen, surfen, sportvissen, zwemmen, wandelen, zonnen en ga zo maar door. Ook het pikken van een terrasje en het eten van een ijsje op het strand vallen hier onder. En juist daar moeten we als lokale overheid niet te zielig over doen. Die paar fantasti sche zomeravonden waar we allemaal zo naar snakken; laat iedereen met een drankje en een hapje zo lang mogelijk bui ten zitten. Met andere woor den: stuur de Noordwijkers niet voor elf uur 's avonds naar bed. Laat ook de mensen die een ge zellige barbecue willen organi seren op het strand lekker hun gang gaan. Daar hoort natuur lijk ook een muziekje bij. Van overlast hoeft dan helemaal geen sprake te zijn. We hebben tenslotte 13 kilometer strand beschikbaar voor onze inwo ners. Niet voor niets treffen vele duizenden Noordwijkers van jong tot oud elkaar bij één van Peter van Bockhove. Foto: Henk Bouwman de drukbezochte Noordwijk Op Zee Festivals op het strand. Voor elk wat wils: van een vis serskoor tot een bekende house-dj. lammer dat we dan al om 24.00 uur naar huis moeten van de gemeente. Noordwijk mag niet worden vergeleken met - wat anderen zo graag doen - 'Zandvoortse of Scheveningse toestanden'. Toch moeten we er voor waken dat we niet stil blijven staan in de tijd. Kortom: de wensen van de mensen veranderen en daar moet je op inspelen. Ontwikke lingen mag en kun je niet tegen houden. Dat is economisch on verantwoord. De vraag bepaalt de markt. Willen er meer mensen ergens zitten, moet je meer ruimte scheppen. Of je dat nu doet met grotere ter rassen of met meer terrassen is niet relevant. Wat mij betreft mag iedereen zo veel als mogelijk genieten van al het moois dat er op en nabij het strand te vinden is. Dit hoeft nooit ten koste te gaan van de kwaliteit van het strandle ven. Noordwijk is en Noordwijk. Peter van Bockhove, Noordwijk Totaal. Wie kiezen we en waarom? In de aanloop naar de gemeenteraads verkiezingen van 6 maart komen op deze plek wekelijks twee kandidaat-politici aan het woord over een kwestie in hun gemeente. Vandaag Noordwijk. Peter van Bockhove (Noordwijk Totaal) en Theo Alkemade (CDA) spreken zich uit over het te voeren strand beleid. Het CDA heeft a blijft altijd een te rughoudend be leid gevoerd ten aanzien van ver anderingen op het strand. Het Noordwijkse strand heeft een kar akter dat wij graag behouden: vrij toegankelijke en vrije recreatie stranddelen, open ruimten en vrije natuur, afgewis seld met strand paviljoens waar versnaperingen te verkrijgen zijn. Het CDA is er voorstander van dat de gemeente Noordwijk grip heeft en houdt op de ont wikkelingen op het strand en om deze reden de strandver- pachting in eigen hand houdt. Het CDA is niet tegen vernieu wingen en veranderingen, maar veranderingen moeten gestoeld zijn op een beleid en ergens toe leiden. Een voorbeeld hiervan is het ontwikkelde masterplan voor de ontwikkeling van de boulevard. Het uitgangspunt voor dit masterplan is allure. Het strand, de boulevard en de achterliggende bebouwing vor men één geheel. De visie voor het strand moet hierop aanslui ten. Visie vaststellen, plannen en uitvoeren is wat anders dan het uitonderhandelen van een wensenlijst van de pachters, waaruit in hoofdzaak alleen economisch gewin spreekt. Er is in het collegebeleidspro- Theo Alkemade. Foto: Henk Bouwman gramma gekozen om uit te gaan van het bestaande en dit te behouden. Een taxatieproce dure om investeringen in de strandpaviljoens mogelijk te maken, is zondermeer door het CDA ondersteund. Zo ook het uitbreiden van het paviljoenop pervlak om de toegankelijkheid voor kinderwagens, bolderkar ren en rolstoelen te verbeteren, is van harte ondersteund door het CDA. Echter in de nu opge stelde strandnota kan deze ex tra ruimte zondermeer ingezet worden voor de verdere uitbrei ding van de exploitatie en hele maal niet voor waar het voor is bedoeld. Extra verzorgde opslagruii voor strandmateriaal als li stoelen ondersteunt het C ook. Een punt waar het Cl zich sterk voor maakt, is d strand de plaats is voor he krijgen van versnaperinge de boulevard de plaats is ti restaurants. Het CDA is vo een nette uitstraling van o y strand en daar passen gee plastic bakjes en frituurlui Een ander punt is het mak van reclame. Aangezien al 1 het uitgangspunt is, is afg< ken het komende seizoen n perkt reclame te maken vo rl kwaliteitsmerken. Deze do e stelling is nu al achterhaal! t omdat afgelopen seizoen 11 van al uitwassen zijn gesig A leerd nota bene voor de ni je te ontwikkelen boulevard1 »ii 4,5 miljoen euro. De opzie a Ola- en Colavlaggen, wapp n: door elkaar ver boven de d ;e toppen uit. En verspreid o ie het strand worden parasol ei met dezelfde reclame verh d' tegen de afspraken in. Is d e het nagestreefde kwaliteita ls leid of een specifiek Noorc rl Ola/Colabeleid? Met deze e steek kunnen naar ons inz de boulevard, het strand e achterliggende bebouwing nooit in afstemming met e y hoogwaardig worden inge Het CDA heeft liever een 1; ic pachtprijs dan een vergrot t van de exploitatie. e Theo Alkemade CDA. KLANKBORD serieus probleem geworden. De betrouwbaarheid is niet gewaar borgd: het resultaat van het on derzoek zegt om die reden ei genlijk niets. Betrouwbaarheid kan ook bij voorbeeld mede beïnvloed wor den door toedoen van personen die het onderzoek verrichten. Uit het bericht begrijp ik dat het tijdstip van de twee bezoeken aan het restaurant niet gelukkig was. Het moet 's avonds laat zijn geweest, een niet al te gebruike lijke tijd om van de faciliteiten van de keuken gebruik te ma ken. Dat men toch nog een tafel kreeg aangeboden, is juist een teken van goede service. Ook na het bericht in uw het Leidsch Dagblad hebben wij met vrienden een bezoek aan het restaurant gebracht. Ons is gebleken dat de service niet is gewijzigd: gewoonweg uitste kend Gelet op het vorenstaande lijkt mij de conclusie gerechtvaar digd dat Bistro Charcoal door de recensie onrecht is aangedaan. p Sinds Willem-Alexander ander halve week geleden de conclusie van het rapport van professor Baud relativeerde, is het hek weer van de dam. De opmerking van de aanstaande bruidegom dat het Baud-rapport niet meer was dan 'een mening' heeft dis cussie over de betrokkenheid van Maxima's vader bij het junta-re gime van Videla nieuw leven in geblazen. Premier Kok is het nu zat. Hij vindt dat het gekrakeel over het verleden van Jorge Zor- reguieta maar eens een keer af gelopen zijn. Heeft Kok gelijk, moet Nederland ophouden met zeuren? Pauline Slot, schrijfster uit Oegstgeest die al eerder haar licht over deze kwestie liet schijnen in de Volkskrant en bij het actualiteitenprogram ma Nova: „Ik ben het ermee eens dat het gekrakeel over de vader moet ophouden. In plaats daarvan moet er gekrakeel ko men over de uitspraken van Willem-Alexander, dat is veel re levanter! Hij is veel te defensief bezig door overtuigende weten schappelijke zaken als het rap port van professor Baud naast zich neer te leggen. Zo raakt hij in de clinch met de wetenschap en het halve volk. Als hij mijn buurman was, kon het mij niet schelen, maar als kroonprins kan hij zich dat gewoon niet veroorloven." Carolien van Egmond, secreta ris van de Oranjevereniging van Rijnsburg, de grootste oranjevereniging van Neder land: „Ik ben het gezeur over Maxima's vader spuugzat. Het verleden van haar vader is niet dat van Maxima, dus ze moeten haar er niet mee opzadelen. Als Nederlander sta ik er wel achter dat Jorge Zorreguieta niet op haar bruiloft mag verschijnen, maar als mens vind ik dat we haar heel wat aandoen door haar vader te weigeren. Het is niet verkeerd dat er ophef over is geweest, maar nu moet het af gelopen zijn. We moeten dat De kleine, 8 jaar oude Maxima Zorreguieta bezoekt samen met haar vader (rechts) een landbouwmarkt in Buenos Aires, in augustus 1979. Foto: GPD/AP Photo meisje gewoon een heerlijke dag gunnen. Dan kan ze na 2 febru ari lekker fris de toekomst in gaan zonder de last van haar va der met zich mee te dragen." Mies Bouhuys, schrijfster, voorzitter van Steun aan Ar gentijnse Moeders (SAAM) én initiatiefneemster van de Stichting Comité Nationaal Ge schenk Mensenrechten: „Het is helemaal geen gekrakeel, het is de realiteit! Mensen moeten we ten met wie ze te maken krijgen. Er is met dit huwelijk iets tot stand gekomen tussen het Ne derlandse koningshuis en een Argentijnse familie waarvan het hoofd een misdadiger tegen de mensenrechten is. Dat blijft. In de toekomst zullen zich hierover nog incidenten voordoen, Jorge Zorreguieta zal hoogstwaar schijnlijk nog voor een tribunaal moeten verschijnen. Schuldigen mogen niet vrij rond blijven lo pen. Met onze Stichting Natio naal Geschenk Mensenrechten willen wij een alternatief huwe lijksgeschenk geven aan de slachtoffers van de militaire dic tatuur 1976-1983. Het is belang rijk om ook die kant van Argen tinië te laten zien. Begrijp me goed, ik ben niet tegen het hu welijk van Willem-Alexander met Maxima. Als mensen van elkaar houden, moeten ze met elkaar trouwen. Maar ik ben ze ker niet blij met de band met de Argentijnse familie Zorre guieta." De stelling 'Het gekrakeel over het verleden van de vader van Maxima moet nu maar eens een keer afgelopen zijn' wordt onderschreven door een ruime meerderheid van de lezers die hun stem uitbrachten via de Leidsch Dagblad-site. Zo'n tweederde van de stemmers is het met de stelling eens. Een derde vindt dat we nog lang niet zijn uitgepraat over het feit dat papa Zorreguieta 'fout' was ten tijde van het Videla-regime. Een selectie uit de reacties die binnenkwamen via www.leid- schdagblad.nl. Sandra Groenendaal, Leiden: „Er is lang niet genoeg 'gekra keel' over het verleden van de ze man, plus de mening van zijn dochter en aanstaande schoonzoon over dit verleden. Maar eigenlijk hoorde ik het liefst maar helemaal niets over de Oranjes." K. van der Maat, Zoeterwou- de: „Waarom moeten Neder landers altijd van die wereld verbeteraars zijn? Dit lijkt mij een interne (Argentijnse) kwestie, waar Maxima al hele maal niets aan kan doen." W.J. van Enk, Hoofddorp: „De man was fout en heeft er nog aan verdiend ook." P.C. Wüts-de Groot, Sassen- heim: „Met de stelling ben ik het helemaal eens. Laat die twee toch lekker van elkaar ge nieten." Bert Kemner, Sassenheim: „Het is al door menigeen ge zegd: de heren politici hebben allemaal boter op het hoofd. Ten tijde van het WK voetbal in Argentinië was Freek de Jonge de enige die ophef maakte. De heren politici wa ren toen te gast bij dictator Vi dela. Het is typisch iets voor de politiek om zich roomser dan de paus voor te doen. Een va der weigeren een huwelijk van zijn dochter te laten bijwonen. Wat een kleinburgerlijk gezeik. Wat een kruideniersmentali teit. Wat typisch Hollands. Ik schaam mij voor de politiek en een ieder die deze beslissing ondersteunt." A.C. van Klink, Oude Wete ring: „Kritiek is er alleen van de intellectuele kant van onze samenleving. Er zou wat mij betreft ook eens gekeken moe ten worden naar de achter gronden van die groep." Het gekrakeel over het verleden van Maxima's vader moet nu maar eens afgelopen zijn K. Allany, half-Argentijns en kok van Argentijns grillrestau rant El Gaucho in Leiden: „Wij moeten daar niet meer over pra ten. Zij krijgt de schuld van haar vader. Dat is onzin! Als mijn fa milie iets fout doet, krijg ik de schuld. Waarom? We leven toch niet in 1800!" Bert van der Velde, makelaar en voorzitter van de vereniging Koninginnedag Leiden: „Ik ben het ermee eens, premier Kok heeft het deze week al goed ver woord. Willem-Alexander is een leuke Hollandse vent en hij heeft een leuke meid gevonden met wie hij graag wil verder le ven. Iedereen heeft nu zijn zegje gedaan, ik denk dat we het ver leden moeten accepteren. En gezien de populariteit van Maxi ma denk ik niet dat het volk daar veel moeite mee zal heb ben." David Barnauw, voorlichter bij het Nationaal Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) te Amsterdam: „Wat een onzin- stelling! Allereerst is het geen ge krakeel. Dat rapport ligt er, klaar, en daarin is heel duidelijk vastgesteld dat vader Zorre guieta geen onnozele techno craat was, maar overal van wist. Door de uitspraak van Willem- Alexander dat het rapport van professor Baud ook maar 'een mening' is, heeft hij de discussie opnieuw opgerakeld. Wie zaait, zal oogsten. Premier Kok wel zeggen: 'En nu is het pen!', maar zoiets kun je van bovenaf opleggen. Ik het er wel mee eens dat wek 1 tijdens het huwelijksdiner «j mond over moeten houdei Wat er na het huwelijk gebi Dat hangt af van de feiten nog boven water komen." al Marcel Boland, gemeente-ij raadslid van Groenlinks Uii Katwijk: „Papa Zorreguiet2|l het Videla-bewind betrokken geweest, daar kan hij niet zjt 1 maar afstand van doen. Dióvi ken moeten boven water kcjat men. Als een 'normaal' ierr zich met zulke praktijken b houdt, komt hij in het geva j1 maar Zorreguieta loopt noj steeds vrij rond. Er mag op hamerd worden dat dat nif maar kan. En als Maxima d last van heeft, tja, dat zij da maar zo." Johan Vlemmix, oprichter de Emily-fanclub, nu fulltf fan van het koningshuis, e*11 tainer en auteur van het b 'f 'Maximaal onthaal': „Pers( lijk vind ik dat we er nu een over moeten ophouden, all inmiddels geregeld en iede is tevreden. In 1978, bij het voetbal in Argentinië, hoon bijna niemand over het Vid regime, voetbal was toen vi1 belangrijker. Waarom nu w 'r dat gezeur? Van mij mag de der komen, je moet het ziei!r: een vader-dochterrelatie er vader hoort erbij te zijn als dochter gaat trouwen. Prob het verleden eens te laten r in deze situatie, iedereen w ook dat het regime Videla fc was, maar daar kan Maxim ook niets meer aan doen. IJ vind dat zij en haar familie noeg gedaan hebben om te gen dat het allemaal niet gi was. Laat het een hele moo dag worden op 2-2-2002. Saskla Decorte H ;ok Stelling neme via het intern*; Lezers van het Leidsch Da| blad kunnen zich via de site van de krant (www.leidschdagblad.nl) 10 spreken over actuele kweS ties. Wekelijks wordt een 'opiniepeiling' gehouden waarvan de uitslag elke woensdag in de rubriek Klankbord, op de pagina A,|J ningen, wordt gepubliceen Om lezers zonder internet^ niet uit te sluiten kan ook schriftelijk (postbus 54,23^ AB Leiden) worden gerea- geerd. De stelling van dez< week waarop u - tot en maandag - kunt reageren luidt: De eurocent is als betaal^' middel overbodig

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20