Bush: Oorlog is pas begonnen Bewoners zien gemoedelijke Leiderdorpse Pinksterbloem verwelken Buddenberg op verkiezingstoernee vacatures President grijpt in wanneer veiligheid VS wordt bedreigd Verstekelingen tussen lege conservenpotten Allochtonen blij met 'pittige tante' Jonge asielzoeksters Leids opvangcentrum misbruikt 'Lammenschansweg' wil referendum over tramlijn Twee agenten gewond bij zelfmoordaanslag in Israël Leidsch Dagblad [gezette igskoeriers Schiphol litairen zoeken g door iffig Kabul t weer gaat ook naar beurs HHHHIH chter moet lening houden et culturen zssenaar in clinch met id-Holland Verkerk kens gaat lankt verder T WOORD olaas Beets i slimme streek helpt ;hts voor ene maal; A t springstok is veest, wordt srpaal iiflfliii w 5/6 O X - NR. 42836 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch woensdag 30 JANUARI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 3EQI1 door Eric Went leiderdorp - [unks, drugsdealers, criminaliteit, een groeiend aantal allochtonen en huurders die him flats illegaal onderverhuren. Veel ou dere bewoners van de Leiderdorpse Pinkster bloem zien met lede ogen hoe hun gemoede lijke straatje in razend tempo 'naar de ver dommenis' gaat. „Tachtig procent van de be woners voelt zich hier onveilig", stelt N. van Diggele. „ledereen ziet de ladingen stuff bin nenkomen", beweert een buurman. De problemen in de drie sociale huurflats van de Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp (AWL) zijn de laatste jaren explosief ge groeid, stellen veel oudere buurtbewoners vast. „Tot twee jaar geleden was hier nog niets aan de hand", analyseert P. de Vogel. „Maar sindsdien is de sfeer in rap tempo verslech terd. Aan de overkant woont bijvoorbeeld een vrouwtje van 55 die uit angst voor dat gespuis geen stap meer buiten de deur zet. En zij is de enige niet. Ook ik draai mijn hoofd wel eens om, en doe net of ik niets gezien heb." „Het zijn drugshandelaren uit Leiden die de sfeer verpesten", weet R. van der Zwan. „De woningbouwvereniging stopt iedereen maar lukraak in die flats. De straat is net een grote vergaarbak." Volgens de buurtbewoners is in middels wijd en zijd bekend dat vooral het 'ge le woonblok' van de AWL onderdak biedt aan meerdere dealers en junks. „Ik kan de flats zo aanwijzen. De politie weet dat, en de woning bouwvereniging weet dat ook. Maar ze doen er niets aan", ldaagt C. Spek. Een politiewoordvoerder erkent dat er proble men zijn in de Pinksterbloem, maar ontkent dat de politie er niets aan doet. „Er is overlast, en er is op bepaalde adressen flink wat aan loop. Daarom surveilleren we extra in de straat. Bovendien zijn de wijkagent en de ge meentelijke buurtcoördinator met het pro bleem bezig. Er wordt dus aan gewerkt." Ook T. Verdoes, directeur van de AWL be strijdt dat zijn corporatie passief toekijkt hoe de Pinksterbloem 'verwelkt'. „Voor buiten staanders lijkt het er vaak op dat wij niets doen. Maar als een woning verhuurd wordt, en de huurder voldoet aan zijn verplichtingen, dan kunnen wij niet zomaar zo'n overeen komst ontbinden. We beginnen altijd met ge sprekken, in de hoop dat we op die manier iets kunnen bereiken. En daarna zijn de mogelijk heden zo'n beetje uitgeput." Voor enkele buurtbewoners is de maat langza merhand vol. „Toen ik hier vier jaar geleden kwam wonen keken sommigen mij meewarig aan. Ga jij in die achterbuurt wonen?, vroegen ze. Maar nu begrijp ik wat ze bedoelen. Het is dat ik enorm tegen verhuizen opzie, anders was ik al lang en breed vertrokken." Pagina 5: Rubriek Stemmen: 'Drugsdealers en junks bederven de sfeer' en gevonden Ijastorie Linne De recherche onder- n de pastorie van het n-Limburgse Linne een tten, die daar maandag n bouwvakker zijn ge il. Het wordt niet uitge- dat het gaat om de stof- resten van een 7-jarig •jdat in 1931 spoorloos leen, vlak voor haar eerste lunie. De politie kreeg tlag een anonieme brief Ie vondst. Daarin werd [rband gelegd met de ver ing en mogelijke moord ftha. Per gaat uête leiden iag - De parlementaire te naar de bouwfraude :den geleid door een De liberalen zijn aan de oor het leiden van een inquête en zullen die ver ordelijkheid ook nemen, iet liberale kamerlid v. Hij geldt als de ge- erfde kandidaat voor de van voorzitter, maar nog te twijfelen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De oorlog tegen het terrorisme is nog lang niet afgelopen, waarschuwde presi dent Bush afgelopen nacht in zijn eerste 'State of the Union', het Amerikaanse equivalent van de Troonrede. Tienduizenden terroristen - getraind in Af ghaanse kampen - zijn nog op vrije voeten, aldus Bush. Hij waarschuwde Noord-Ko- rea, Iran en met name Irak dat hij niet zal aarzelen in te grij pen als die landen een dreiging vormen voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Er was met hoog gespannen verwachtingen uitgekeken naar de rede, waarin de president zijn prioriteiten voor het ko mende jaar uiteenzette ten overstaan van het Amerikaanse congres. De State of the Union werd door alle grote televisie zenders uitgezonden. Zoals te voren aangekondigd ging de aandacht van Bush uit naar drie thema's; de strijd tegen terrorisme, de binnenlandse veiligheid en de kwakkelende economie. Bush; „We zullen deze oorlog winnen, ons land beschermen en onze economie nieuw leven inblazën." De president benadrukte voor al de oorlogsinspanningen die de VS nog te wachten staan. „Wat we gevonden hebben in Afghanistan bevestigt dat onze oorlog tegen terreur nog maar net begonnen is", zei Bush. Duizenden gevaarlijke, ge schoolde moordenaars hebben zich volgens hem verspreid President Bush hield vannacht (Nederlandse tijd) zijn eerste toespraak tot beide kamers van het Amerikaanse Congres. Vele malen moest hij zijn speech voor applaus onderbreken. Foto: AP/Susan Walsh over de wereld. „Deze vijanden beschouwen de hele wereld als hun slagveld, en we moeten hen vervolgen waar ze ook zijn." Hij waarschuwde dat de VS al les zullen doen om de eigen veiligheid te waarborgen. „Ik zal niet wachten op gebeurte nissen, terwijl de risico's toene men. Ik zal niet afwachten, als het gevaar steeds dichterbij komt." Zijn plan om de recessie te ke ren was volgens Bush in één woord samen te vatten: banen. Zonder de naam van Enron te noemen, vroeg hij het bedrijfs leven zich beter te verantwoor den tegenover aandeelhouders en werknemers. Pagina Binnenland: Commentaar Pagina Buitenland: Bush brengt oorlogsstemming terug in VS HET HUWELIJK door Peter Groenendijk ter aar - Het was nog donker toen een chauffeur uit het Friese plaatsje Ureterp gisterochtend zijn vrachtwagen het terrein op reed van voedselleverancier Koeleman in Ter Aar. Zijn la ding, bestaand uit pallets met lege glazen potten, was afkom stig uit midden-Duitsland. Op het afgelegen bedrijfsterrein in Ter Aar, buiten de bebouwde kom van het dorp, parkeerde de 58-jarige man zijn truck en stap te hij uit. Een werknemer van Koeleman begroette hem. Het was kort na acht uur toen de tweede truck aan de achter kant open ging, om de lading uit de trailer te halen. Ze kregen de schrik van hun leven. Bovenop de tientallen pallets met glazen potten lagen tien mannen en vrouwen, de meesten afkomstig uit Sri Lanka, anderen uit China, die de twee Nederlanders met bange ogen aankeken. Wat voor reis de Chinezen en Srilankezen op dat moment al achter de rug hadden, is niet met zekerheid te zeggen. De chauffeur laadde zijn vrachtwa gen in de Duitse plaats Oberkir- chen en tijdens een tussenstop die de man tussen die plaats en zijn bestemming Ter Aar maak te, klommen de mannen en vrouwen in de wagen. Minstens enkele uien moeten ze in de vrachtwagen gezeten hebben. De werknemer van Koeleman sloeg onmiddellijk alarm. De politie vermoedt dat de chauf feur, die de verstekelingen naar Ter Aar heeft gebracht, niets met de smokkel te maken heeft. Pagina R4: 'Een imagobedervend incident' (advertentie) )EZE WEEK: DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG EN ZONDAG* amsterdam/gpd - In Amster dam-Zuidoost, waar meer dan honderd nationaliteiten wo nen, zijn vooral Antillianen en Surinamers vol van het huwe lijk van kroonprins Willem- Alexanderen Méxima. „Onze nieuwe koningin is een alloch- toontje, het moest er een keer van komen!" Breed lachend zit de Surinaamse Patricia Moha- medjoenoes (43) aan een bar retje in een supermarkt. „Méxi ma is net zo'n pittige tante als wij Surinaamse vrouwen. Ze lacht, danst en is open. Ik had nooit durven dromen dat een Zuid-Amerikaanse in Neder land koningin zou worden." Vroeger op school leerden de 'koloniaal-allochtonen' meer over de monarchie dan hun leeftijdgenoten in Nederland. En bijna iedereen heeft wel eens een lid van de koninklijke familie gezien, die immers re gelmatig een bezoek brengt aan Suriname en de Antillen. Volgens Patricia, moeder van vier kinderen en net anderhalf jaar in Nederland, kan Maxima een belangrijke rol vervullen voor de allochtone gemeen schap. Zij hoopt dat de Argen tijnse een brug vormt tussen Nederlanders en buitenlanders. In de Bijlmer is er een scherpe scheidslijn tussen de zwarte en witte bevolking.Als volwasse ne kan ik mij goed verweren. Kofi Annan komt new york/anp - Secretaris generaal van de Verenigde Naties Kofi Annan is zaterdag aanwezig bij het huwelijk van prins WUlem-Alexander en Méxima Zorreguieta. Dat is in kringen rond Annan verno men. Zijn woordvoerster kon geen nadere mededelingen doen, maar bevestigde dat de secretaris-generaal zaterdag voor een privé-bezoek in Ne derland is. Maar mijn kinderen hebben wel degelijk last van discrimi natie, ze lijden daar onder. Ik hoop dat Méxima ertoe kan bij dragen dat wij allemaal één worden." Henriëtte Frimpong (42), Gha- nees en getrouwd met een Ne derlandse man, is minder opti mistisch over de invloed van de Argentijnse op de allochtone gemeenschap. „Het is niet van zelfsprekend dat geslaagde al lochtonen hier iets doen voor hun landgenoten die het min der goed hebben. Dat zie ik om mij heen, sommigen willen niets meer met hun herkomst te maken hebben. Wij kunnen niet van Méxima vernachten dat zij ervoor zorgt dat alle na tionaliteiten gelijkwaardig met elkaar omgaan." Pagina Gesprek van de Dag: Lieveling jetset ontwerpt De Jurk Internetsite www.hdci.nl/huwelijk C&A viert het huwelijk van de eeuw met een \tra feestelijke korting op de nieuwe collectie Nie! geldig in combinatie met andere acties. EL FILIALEN ZIJN A.S. ZONDAG OPEN. VOOR INFO: 0800-022676! Burgemeester Sassenheim gaat pionieren in Vlaardingen sassenheim - De Sassenheimse burgemeester Buddenberg is een van de vier bestuurders die gaan deelnemen aan de eerste burgemeesterverkiezingen in Nederland. Dat gebeurt in het Brabantse Best en het Zuid-Hol landse Vlaardingen. Op 6 maart mogen de Vlaardingers aange ven wie ze als opvolger willen van de vertrekkende PvdA'er Stam: de 48-jarige CDA'er Bud denberg of de Groningse PvdA- wethouder Bruinsma. „Ik zit flier nu zeven jaar en heb hier het vak van burgemeester ge leerd", zegt Buddenberg over zijn sollicitatie. „Ik ben 48 en ik ben toe aan een nieuwe uitda ging" Vorig jaar solliciteerde hij met een toen hij de vacature zag voor de 74.000 inwoners tellen- Burgemeester Buddenberg Archieffoto Dick Hogewoning de stad onder de rook van de Botlek. Het zou toen nog om een 'gewone' besloten procedu re gaan. Aanvankelijk kwamen er veertien liefhebbers. Daarvan bleven er zeven over. Maar toen kreeg Buddenberg een briefje van commissaris der koningin Franssen: Vlaardingen wilde een door Eric-Jan Berendsen leiden - Zeker zes minderjarige asielzoeksters zijn het afgelopen jaar in het Leidse opvangcen trum Nieuweroord seksueel misbruikt. De daders zijn waar schijnlijk mannelijke minderja rige Angolese vluchtelingen die in hetzelfde opvangcentrum voor vluchtelingen aan de Rijns- burgerweg woonden. Dit blijkt uit een vertrouwelijk rapport van de Stichting Nidos. die verantwoordelijk is voor de opvang van de alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's). Algemeen Dagblad wist daar de hand op te leggen. Het misbruik kwam aan het licht toen de meisjes zich meld den bij de leiding van het op vangcentrum in de voormalige verpleegstersflat Nieuweroord, omdat zij ongewenst zwanger waren. Acht meisjes vroegen een abortus, maar twee van hen bleken al in verwachting te zijn voor hun komst naar Leiden. Een aantal van hen zei te zijn misbruikt door landgenoten buiten het opvangcentrum. Po litie en hulpverleners hebben echter niet kunnen bewijzen dat het om verkrachting ging. Uit de notitie van Nidos, een in stelling voor ambulante jeugd hulpverlening met het hoofd kantoor in Utrecht, blijkt dat een groep Angolese ama's zich later in het centrum steeds op standiger ging gedragen tegen over hulpverleners. Er bleek in het gebouw regelmatig seksueel verkeer te zijn tussen ama's. Een woordvoerster van de Stichting Nidos meldt dat het niet om een notitie, gaat maar om een brief van een collega aan een andere collega. „Een interne brief die is gelekt. Hoe, is ons een raadsel. Het is een brief die een situatie van dat moment beschrijft. Inmiddels is die situatie verbeterd." Een woordvoerster van het COA kent de inhoud van de brief niet. „Dus daar kunnen wij niet op reageren. De voogdij van ama's valt onder Nidos." De politie was niet in staat om te reageren. op de lightrailverbinding snel heden van 50 kilometer per uur gemaakt. De bewoners, die de Lammen schansweg nu al uiterst ver- keersonveilig vinden, verzetten zich met hand en tand tegen deze route. Ze willen dat de tram over bestaand spoor naar Leiden Centraal rijdt. Volgens Van Oosten is het tra ject van de Rijn Gouwe Lijn 're ferendabel'. In de nieuwe tijde lijke referendumwet zijn vol gens hem maar twee typen be sluiten uitgesloten van een volksraadpleging, namelijk be stemmingsplannen en een plan waarover al (deel)besluiten zijn gevallen. door Wim Koevoet leiden - Bewoners van de Lam menschansweg zinspelen op een referendum over het traject van de Rijn Gouwe Lijn. Volgens woordvoerder F. van Oosten is zo'n volksraadpleging 'het laat ste wat je doet' en zijn de actie voerders 'op dit moment er ook nog niet aan toe'. „Maar we la ten de mogelijkheid nadrukke lijk open." De Lammenschansweg-bewo- ners zijn fel gekant tegen het voorkeurstracé van de gemeen te. Die wil de tram tussen Gou da en Noordwijk dwars door de Leidse binnenstad laten rijden: vanaf station Lammenschans, de Lammenschansweg op, rich ting Breestraat en Blauwpoorts- brug naar Leiden Centraal. Op de Lammenschansweg worden Pagina Ri: Eventueel referendum pas volgend jaar om het leven r.De veiligheids dienst vraagt zich nog altijd af of de Palestijnse vrouw die zich afgelopen zondag opblies in het centrum van West-Jeruza lem, inderdaad een zelfmoord missie wilde uitvoeren. Het is mogelijk dat ze de bom, die ze in een tas bij zich droeg, ergens heeft willen plaatsen, maar bij vergissing de ontsteking heeft geactiveerd. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Twee agenten van de Israëlische veiligheidsdienst zijn vanochtend ernstig gewond ge raakt bij wat de politie om schrijft als 'vermoedelijk een zelfmoordaanslag'. Een Pales tijnse automobilist botste met zijn auto tegen de Volkswagen bus, waarin de twee zaten, dicht bij de grens tussen Israël en de Westelijke Jordaanoever. Daar op explodeerde een zware bom. De Palestijn kwam bij zijn actie Pagina Buitenland: Sharon akkoord met politiek onhaalbaar beveiligingsplan burgemeesterverkiezing in de vorm van een raadgevend refe rendum. Of hij nog wilde mee doen? Buddenberg stuurde een éénregelig briefje terug: hij bleef kandidaat. „Politiek is niet voor bange mensen", zegt hij. Maar uiteindelijk bleek alleen de Gro ninger Bruinsma dat ook te vin den. Hoe het zal gaan lopen in de ko mende maanden, Buddenberg heeft er nog geen idee van. „Het wordt pionieren." Buddenberg beseft dat hij in de verkiezings strijd de Vlaardingers duidelijk zal moeten maken wat hij met de stad wil, maar tegelijkertijd is hij niet thuis in de stad. Pagina R7: Vertrek Buddenberg komt ongelegen voor Sassenheim Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wet Straat Postcode Plaats Telefoon (Lvm controle nabezexging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 Ij kwartaalabonnement automatische betaling C 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening 712141 automatische betahng s min bank-yonummer ~T~ _L 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1