LEIDSE REGIO Dealers en junks bederven sfeer r Reiger krijgt nieuwe veren yeel animo VOOr taxi-korting Leidsch ÉSDagblad De Stelling R5 Wassenaar en Zuid-Holland ruziën over hoveniersbedrijf STEMMEN onnen voor tutparkeerders gstgeest - Een parkeercon- ile in het centrum van Oegst- est leverde 31 bekeuringen De politie onderzocht giste- of de parkeerschijf werd ge- uikt, de parkeertijd niet werd erschreden en de wagens tjes in de vakken stonden, n bestuurder had zijn auto een bushalte neergezet en n ander parkeerde in een cht. Ook deze twee vonden IC n bon op de voorruit. ^idenaar bestraft ]oor fatale crash |l n haag/zoeterwoude - een jarige Leidenaar is gisteren or de rechtbank in Den Haag roordeeld tot een werkstraf v n 200 uur. Ook moet hij twee ,e r zijn rijbewijs missen. De m reed op 27 november 2000 onken over de Dokter Kort- mnstraat in Zoeterwoude, rdkkelde in slaap en ramde een ;enligger. Een inzittende van auto overleed ter plekke, de J] der raakte gehandicapt. ifo-bijeenkomst uw Eikenhorst woensdag 30 JANUARI 2002 ASSENAAR - Bewoners van het idgoed De Horsten en omge- ig kunnen op 5 februari naar n informatie-avond over de uwplannen voor villa Eiken- rst. Dat wordt het nieuwe derkomen van Willem- ider en Maxima. Om het uis geschikt te maken ir het paar zijn aanpassingen Jodzakelijk. Voor omwonen- n kan de komst van het stel gevolg hebben, dat ze meer 11 rkeer door hun straat krijgen, bijeenkomst wordt gehou- in raadhuis De Paauw en £3gint om 19.30 uur. vdA'er te laat iet handtekening oorschoten Het hoofdstem- reau in Voorschoten heeft opm van der Kooy geschrapt kjn de kandidatenlijst van de dA. De sociaal-democraat y is onbereikbaar toen hij zijn ndtekening moest zetten. X ien hij terugkwam van vakan- was de inschrijvingstermijn o rstreken. Van der Kooy stond erigens op een onverkiesba- twaalfde, plaats. door Eric Went leiderdorp Cees Borreman (65) staat er tevreden bij, als me dewerkers van molenmakersbe- drijf Verbeij uit Hoogmade twee negentien meter lange, doorge roeste roeden uit de draaias van 'zijn' wipmolen takelen. Gloed nieuwe exemplaren, druipend van de tectyl, moeten ervoor zorgen dat de Munnikenmolen tegenover het Leiderdorpse AC restaurant na achttien jaar stil stand weer gaat draaien. ,,Het zou tijd worden", vindt Borre man. „Want zonder wieken is het net een reiger zonder ve ren." Een vluchtige blik op de Munni kenmolen is genoeg om te zien dat het monument uit 1890 de laatste jaren schromelijk ver waarloosd is. Het voorschild is zo verrot, dat het bouwjaar van de poldermolen nog maar net zichtbaar is. Ook de trap naar het 'binnenwerk' aan de achter kant heeft dringend een op knapbeurt nodig. De korte spruit, een soort steunbalk bij de ingang van het monument, moet wegens houtrot helemaal vernieuwd worden. Dat is de schuld van de gemeen te, beweert beheerder Borre man. „Leiderdorp is eigenaar van de molen, maar geeft geld voor onderhoud liever uit aan gouden handdrukken." Hij heeft de afgelopen jaren een paar keer vergeefs actie gevoerd voor een grote opknapbeurt. Totdat vorig jaar plotseling een schilder langskwam. „Maar die is met een weer heel hard weggelopen. Ik doe de deuren en de raam pjes, maar de rest begin ik niet meer aan, zei hij." Kennelijk is de gemeente er nu van over tuigd dat er wel iets meer moet gebeuren aan 'deze bepaald niet fraaie entree van Leiderdorp', stelt Borreman fijntjes. Ambtenaar De Groot van bouw zaken geeft toe, dat Leiderdorp het onderhoud aan de molen een aantal jaar op een laag pitje heeft gezet. „Dat was een be wuste keuze van het vorige col lege, omdat er vage plannen wa ren om hem te verhuizen naar een buurgemeente. Maar nu blijkt dat stilstand achteruitgang door Erna Straatsma leiden/leiderdorp - Zo'n tachtig procent van de gehandicapte klanten van De Ambassadeur en Wielkens is ingegaan op een kor tingsaanbod van beide taxibedrij ven. Ze maken geen gebruik meer van de, per 1 januari inge voerde, OV Taxi. Voor veel gehandicapten die de afgelopen jaren gebruik maak ten van gratis taxivervoer via een WVG-vergoeding (Wet Voorzie ning gehandicapten), blijkt de nieuwe vervoersregeling erg on duidelijk. Ze hebben een 'strip penkaart' van 380 zones en moeten bij elke taxirit 39 euro cent per zone (waaronder één vaste opstapzone) bijbetalen. Daarnaast hebben ze een vrij besteedbaar budget van 635 eu ro. Niet-gehandicapten kunnen ook gebruik maken van de OV- Taxi, maar betalen een hoger ta rief per zone: 4,10 euro. Een stadsrit kost hen 8, 20 euro. Wielkens (Leiderdorp) en De Ambassadeur hebben, evenals een aantal andere taxibedrijven, hun voormalige WVG-klanten het aanbod gedaan om volgens de oude regeling bij hen te blij ven rijden. Ze kunnen daarvoor gebruikmaken van hun vrij be steedbare budget. „Ik schat dat zo'n tachtig procent van onze klanten gebruik maakt van dat aanbod", zegt C. Bakker van De Ambassadeur. Ook D. Wielkens van het gelijknamige bedrijf constateert dat een mime meer derheid van zijn klanten de voorkeur geeft aan deze eigen regeling. A. Hensing is een van de vaste klanten van De Ambassadeur die de OV-Taxi niet langer ge bruikt, maar is ingegaan op het aparte kortingsaanbod van het Leidse taxibedrijf. „Ik heb de OV-Taxi één keer gebruikt, maar dacht daarna: bekijk het maar", zegt de 71-jarige Leidse invalide. „Ik moest naar de dokter en kwam veel te laat aan. En de manier waarop het allemaal gaat beviel me ook niet. Dan moet je een callcenter in IJssel- muiden bellen en die mensen die je aan de lijn krijgt weten van toeten noch blazen. En ik ben niet de enige die die erva ring heeft. Heel veel oude men sen weten zich geen raad met de nieuwe regeling." Na haar slechte ervaring is Hen sing teruggekeerd bij De Ambas sadeur. „Ik heb altijd bij dit be drijf gereden en nog nooit moei lijkheden gehad. Nee, die OV- Taxi gebruik ik nooit meer." Enkele politici uit de regio, on der wie de Leidse wethouder R. Hillebrand, uitten deze week hun ongenoegen over de eigen kortingen die taxibedrijven ge handicapten aanbieden. Ze spraken over opzettelijke 'mis leiding' van gehandicapten, die veel goedkoper uit zijn als ze de speciale strippenkaart voor taxi ritten gebruiken. Ook busmaatschappij Connex- xion, die de OV-Taxi in opdracht van het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio uitvoert, maakt zich zorgen over de aparte kor tingsregelingen. Vanavond doet projectleider Romijn, tijdens een vergadering, een 'appel op het verantwoordelijkheidsge voel' van alle taxibedrijven om de OV-Taxi tot een succes te maken. „Het gevaar zit erin dat hun acties het nieuwe systeem ondermijnen." Eltax en Taxi Schutte zijn de enige taxibedrijven die hun klanten geen aparte kortingsre- geling aanbieden. Beide bedrij ven zijn gezamenlijk eigenaar van de Mobiliteitscentrale Lei den, die alle OV-taxiritten in de regio moet verdelen onder de verschillenden taxibedrijven. (advertentie) De Munnikenmolen, een monument uit 1890, is de laatste jaren schromelijk verwaarloosd. Foto: Henk Bouwman is. Een paar jaar geleden had hij nog eenvoudig opgeknapt kun nen worden, nu is er wel wat meer aan de hand." Voor vervanging van de roeden en herstel van de draaias krijgt Leiderdorp binnenkort een ge peperde rekening van 45.000 euro gepresenteerd. „En dat is nog niet alles", voorspelt De Groot. „Binnenkort ga ik naar burgemeester en wethouders om meer geld los te weken, voor een nieuw voorschild." Als de 'wisseltruc' aan de voor zijde van de molen na anderhalf uur takelen afgerond is, werpt een medewerker van Verbeij hoofdschuddend een blik op de verroeste roeden, die klaarliggen voor transport naar de schroot hoop. „Daar kunnen we niets meer mee. Maar ja, hoe zouden wij eruit zien als we 100 jaar oud zijn, zonder dat we onszelf fat soenlijk onderhouden hebben?" den haag/wassenaar - Wasse naar is tegen uitbreiding van de activiteiten van J. van den Dool BV aan de Oostdorperweg. Gis teren eiste de gemeente bij de Raad van State schorsing van de milieuvergunning die de provin cie het bedrijf hoveniersbedrijf gaf. De gemeente vindt dat de vergunning onvoldoende garan ties biedt voor een verantwoor de bedrijfsvoering. Het hoveniersbedrijf van Van den Dool was oorspronkelijk ge vestigd in de kern van Wasse naar. Na de verhuizing, twintig jaar geleden, werden de activi teiten uitgebreid met composte- ring, het scheiden van bouw- en sloopafval en containeroverslag. De nieuwe vergunning maakt op- en overslag van 15.000 ton bouw- en sloopafval mogelijk. Wassenaar beweert dat de pijn vooral in de geluidsoverlast zit. De provincie zou bij de vaststel ling van de ruimbemeten bo vengrenzen zijn uitgegaan van de oude situatie. Van bestaande rechten kan volgens de gemeen te geen sprake zijn, omdat de oude vergunning al verlopen was voordat de nieuwe werd aangevraagd. Zuid-Holland vindt die houding onredelijk, omdat het bedrijf al zo lang aan de Oostdorperweg is gevestigd. De provincie ver moedt dat de oppositie van Wassenaar vooral wordt ingege ven door de angst, dat de lande lijke Oostdorperweg wordt ont sierd door lelijk en rumoerig vrachtverkeer. De provincie vindt dat overdreven, gezien de nabijheid van rijksweg 44, vlieg veld Valkenburg een een aantal andere bedrijven langs de Oost dorperweg. De Raad van State doet over veertien dagen uitspraak in het schorsingsverzoek. WETEN WAARVOOR JE KIEST Leidsch Dagblad houdt u de komende periode als geen ander op de hoogte van het nieuws rond de nationale- en gemeenteraadsverkiezingen. Voor een (proef)abonnement belt u 071 -512 80 30. Zie ook de bon op de voorpagina. opgericht I nu-in I860 De wereld om je heen. de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen bezoekt het ,;idsch Dagblad één straat in elke gemeente in de regio. De «woners spreken zich uit over de problemen van die straat, an politieke voorkeur en waar het op het gemeentehuis over ,»u moeten gaan. Daaruit komt een stelling voort, waarop een fntal lijsttrekkers vervolgens reageert. Welke straat bezocht 'ordt, bepaalt de burgemeester door blind te prikken op de jattegrond. Michiel Zonnevylle stuurde de redactie naar de pksterbloem in Leiderdorp. Pinksterbloem - Leiderdorp chotelantennes in soorten en maten, lege wipkippen, nderige grasveldjes en over- ille vuilcontainers. Denk dat eg, en er blijven drie eenvor- ige sociale huurflats en een nge rij duplexwoningen over. at is de Pinksterbloem in een 13 itendop, de klinkerstraat die ,n Splinterlaan met de Van der arckstraat verbindt. „Een ty- 13 sch Leiderdorps jaren vijftig hiurtje", omschrijft burge meester Zonnevylle zijn 'blinde :0 uze'. Maar bewoners van de mnksterbloem houden er ande- i kwalificaties op na. '^De schandvlek van Leider- 1( >rp", schampert H. van Poel- lt est, als haar gevraagd wordt P :t straatje te typeren. Zij windt bepaald geen doekjes om. De nks, drugsdealers, kleine cri- inaliteit, onderhuidse span- ei ngen tussen allochtonen en ,e itochtonen en de rommel op ;r raat kunnen haar gestolen n orden. „Ik hoop hier binnen r< jf jaar weg te zijn." Terwijl ze v nog maar net woont. „Maar e zie dat het verkeerd gaat. De mste wijk van Leiderdorp ei ordt wel heel erg multi-culti. e verhoudingen kloppen niet 'e eer. En dan kan de regering >t(el willen dat er niet racistisch e ïdacht wordt. Maar dump aar eens vier verschillende culturen in een portiek bij el kaar, in flatjes die te klein zijn, en zo gehorig als het maar kan. Dat is vragen om problemen." Zij is niet de enige die er zo over denkt. Ook R. van der Zwan ('Het gaat hier steeds meer op de Bijlmer lijken'), C. Spek ('Een paar rotte appels be palen de sfeer') en N. van Dig- gele ('Ik voel me een gekooide in mijn eigen huis') zien met le de ogen aan hoe het bergaf waarts gaat met de buurt. „Die Zonnevylle zal best even geslikt hebben toen hij deze straat op de kaart prikte. En anders leest hij al die brieven uit de buurt niet goed", gnuift een bewoner van de 'gele flat'. Vooral de drugsdealers en junks in de woningblokken zijn veel bewoners een doorn in het oog. „De hele dag bellen er vage ty pes aan. Laatst heb ik er binnen het uur vier heen en weer zien wandelen met hun snuif', ver klaart Spek ('Zeg maar Coby, zo noemt iedereen me hier'). Zij weet nog goed hoe een van de junks 'van drie hoog' een paar jaar geleden slachtoffer werd van een schietpartij. „Dat gaf een hoop onrust en ellende in de straat." Ook Van der Zwan herinnert zich dat incident nog goed. „Zonde. Want het was zo'n mooie meid. Maar ze gebruikte, hè. Drie keer per week stond de politie voor haar deur. Dat kind is in een paar jaar tijd helemaal naar de kloten gegaan." De geruchtmakende dood van Appie K, zo'n zeven jaar gele den, ligt veel bewoners even eens nog vers in het geheugen. „Dat was een drugsdealer met een pitbull. Op een dag lag hij dood in zijn flat. Zelfmoord, zeggen ze. Maar bij zijn begra fenis op Rhijnhof wemelde het van de recherche", aldus Coby. Die 'drugslui' in de straat zijn een verschijnsel van de laatste tijd, analyseert P. de Vogel. „Tot een paar jaar geleden hadden we nergens last van. Maar nu is het regelmatig raak. Dan ont staat er ruzie en slaan ze elkaar zowat de hersens in. Politie er bij, veel geschreeuw, je kent dat wel." „Laatst werden er nog een paar hasjpaffers geboeid af gevoerd", weet Van der Zwan. „Ook haalde de politie onder in de flat een kelder leeg. Die stond vol met gestolen fietsen." Toch is het niet louter kommer en kwel in de Pinksterbloem. Want ondanks alle problemen willen de meeste bewoners voor geen goud weg uit hun straatje. „Omdat de meesten hier al meer dan 25 jaar wonen. Dat schept een band", legt Co by uit. „We zitten echt niet da gelijks bij elkaar op de koffie. Maar als het nodig is zijn we er voor elkaar. Die saamhorigheid willen we houden. Daar vech ten we voor." Ook buurman Moustafa ('Dit is een gemoede lijk buurtje'), R. van der Zwan De Pinksterbloem is de schandvlek van Leiderdorp. Daar iets aan veranderen heeft weinig zin. Elk dorp of elke stad heeft namelijk een ach terbuurt. Hugo Langenberg, WD: Achterstandswijken zijn nooit acceptabel. Zwakkeren moeten ('Ik trek me weinig van alle pro blemen aan') en P. de Vogel ('Ik ben en blijf een echte Leider dorper') peinzen er niet over om de huur van hun flatwonin gen op te zeggen. „Daarvoor zijn we te verknocht aan deze buurt." Bovendien gloort er een sprankje hoop. In de wijk Zijlkwartier is vorig jaar een proefproject gestart. Buurtge richt werken heet dat. Coby doet mee aan de vergaderingen die regelmatig in het buurthuis gehouden worden. „Daar be spreken we onze problemen met de gemeente, de woning bouwvereniging en de politie. Een goed initiatief. Want er is best iets van deze wijk te ma ken." Ook Mohammed Ben Mal- moun, een flatbewoner van Marokkaanse afkomst, ziet de toekomst van zijn straat niet somber in. „Deze buurt heeft wat extra aandacht nodig. Dan wordt de Pinksterbloem weer een bloeiende bloem. Boven dien wordt het hoog tijd dat al lochtonen en autochtonen meer met elkaar praten. Want al die culturen in een straat kan een verrijking van de samenle ving zijn." Mevrouw Van Poelgeest gelooft daar niet zo in. „Wat moet er hier nou veranderen", vraagt ze zich af. „Elk dorp heeft een achterstandswijk. En daar ho ren dit soort negatieve ver schijnselen nu eenmaal bij. Daar is niets aan te doen." Eric Went geholpen worden. Goed onder houd. een schone buurt en wijkgericht werken zijn hier voor de instrumenten. Tevens vind ik dat integratie van al lochtonen via werk moet wor den bevorderd. Wel is het zo dat achterover leunen en den ken 'dat regelt de overheid wel' geen oplossing is. Arie Roest, CDA: De Pinksterbloem is geen schandvlek. De woningen zijn oud, maar de AWL heeft daar veel aan gedaan, en doet dat nog steeds. Maar wat bewoners doen, dat kan je niet helemaal sturen. Wijkgericht werken is wat dat betreft het sleutel woord. Dat zorgt ervoor dat wij signalen krijgen. En die pakken we vervolgens ook op. Victor Molkenboer, PvdA: Het buurtoverleg is hét plat form om problemen in de buurt op te lossen. Leefbaar heid en veiligheid zijn centrale thema's in dat overleg. De Pinksterbloem is absoluut geen achterbuurt. Criminaliteit en drugsoverlast moeten natuur lijk wel worden aangepakt. Ge lukkig is in het Zijlkwartier de sociale controle groot. Dat is in andere wijken wel eens anders. Aat van Gurp, D66: De afgelopen tijd is in goed overleg met de buurt het nodi ge gedaan aan verbetering van de woonsituatie en leefomge ving van de Pinksterbloem. Drugsoverlast bedreigt de vei ligheid in de buurt. Nu het nog kan lijkt een buurtgerichte aan pak noodzakelijk Dit is een ge zamenlijke verantwoordelijk heid van bèwoners. gemeente bestuur en politiek. Dirk Jan van den Heuvel, Chiisteniinie-SGP: Elk dorp een achterbuurt? On zin! Drugsdealers moeten door de burgemeester en de politie hard worden aangepakt. Drugs gebruikers moeten worden gé- holpen. Wat betreft allochtonen staan wij voor integratie, zoveel mogelijk gespreid over ons dorp. Dan zal de Pinksterbloem weer een bloem zijn! Don Mac Gillavry, Groen links: Dat elke gemeente een 'minde re buurt' heeft kan waar zijn, maar dat betekent niet dat daar niets aan kan veranderen. De sloppenwijken uit de 19e en be gin 20e eeuw in de grote steden bestaan ook niet meer. Andere tijden andere problemen, waar altijd een oplossing voor te be denken is. Simon Weeda, BurgerBelan- gen Leiderdorp: De gemeente lijkt in dit geval op de goede weg. Er is een dia loog gaande met de bewoners. Wij vinden bovendien dat er wijkraden moeten komen. Ook moet de politie de auto uit en de straat op, en moet de inte gratie van (etnische) minderhe den actief bewaakt worden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17