WD en Mooi Alkemade botsen in verkiezingsdebat Hans Verkerk in afgeslankte vorm verder RIJN VEENSTREEK Alkemade krijgt betaald* brandweercommandant Crisismanager treft regelingen D66 kritiseeiJ Rijnwoude i< in bouwzaak10 Offerman 'Een imagobedervend incident voor het bedrijf Kamerlid Verburg leidt CD A-discussie in Ter Aar Overlast in De Ridderhof alphen aan den rijn - De poli tie in Alphen aan den Rijn heeft gisteren twee groepen jongeren beboet, omdat zij zich niet hiel den aan het samenscholings verbod in winkelcentrum De Ridderhof. De jongeren zorg den volgens de politie voor overlast omdat zij zich hinder lijk in het winkelcentrum be vonden zonder duidelijk doel. De politie probeert al een tijd om de overlast in en rond De Ridderhof te bestrijden. GroenLinks geeft rubberen tegels alphen aan den rijn - De Al- phense afdeling van Groen links heeft vanmorgen rubbe ren tegels geschonken aan kin derdagverblijf Het Rupsje op het terrein van asielzoekerscen trum Getaneh Tessema aan de Eikenlaan. De politieke partij haalt daarvoor 272 euro uit de verkiezingskas. Als de tegels on der de schommel en de glijbaan liggen, kunnen de kinderen van asielzoekers veiliger spelen op de speelplaats. woensdag 30 JANUARI 200; lo Beelen: 'Een van de doelen is om poten onder stoelen van wethouders door te zagen' ll( door Janneke Dijke alkemade - De verkiezingsstrijd in de gemeente Alkemade is in alle hevigheid losgebarsten. Gis teravond debatteerden de vier politieke partijen met elkaar over de agrarische sector, op uitnodiging van de WLTO-afde- lingen Roelofarendsveen en Ade. Dat leverde vooral con frontaties op tussen Mooi Al kemade en WD-wethouder Luuk Beelen. De wethouder zocht die con frontatie. Al bij het voorstel rondje aan het begin van het de bat merkte hij op dat hij inmid dels ruim zeventien jaar wet houder is. „Dat is tevens de oor zaak van de oprichting van Mooi Alkemade, een partij die als één van de doelen heeft om poten onder stoelen van wet houders door te zagen. Dat heb ik maar vast gezegd." Over een hoop onderwerpen zijn de vier partijen - ook CDA en PvdA - het iri beginsel met el kaar eens. Zo vinden ze alle vier dat Alkemade een plattelands gemeente moet blijven, waarin plek is voot kleinschalige recrea tie. Maar daarna beginnen de verschillen al. Zo vindt het CDA dat fietspaden en zwemstrand- jes vooral bedoeld moeten zijn voor eigen inwoners. Anders wordt het te massaal, zegt Jan Uit den Boogaard. Mooi Alkemade vindt dat wat te beperkt. Lijsttrekker Nico van Brussel uitte herhaaldelijk kri tiek op de houding van de ge meente. Hij vindt dat de wet houder te veel achterover leunt. „Je moet als kleine gemeente veel op het provinciehuis rond hangen, veel meer willen beïn vloeden. Ik krijg hier een heel naar Calimero-gevoel van. Je moet zoeken naar subsidies zo dat agrariërs iets overhouden aan htm nevenfuncties." Beelen verwees dat naai' het rijk der fa belen. „Vogeltjes, madeliefjes, toeristen, weet ik wat, daarvan kan een boer niet bestaan." Dat erkende Van Brussel. „Maar die activiteiten zijn wel noodzakelijk om het veenweidegebied open te houden." PvdA'er Ronald Gerritsen sloot zich bij Van Brussel aan. „Na tuurlijk moet de agrarische sec tor aangeven wat de mogelijk heden zijn. Maar als daarvoor subsidies nodig zijn, moet je daarnaar als gemeente op zoek gaan. Er zijn subsidiepotten be schikbaar, dat wil je niet weten. Er zijn zelfs bedrijven in gespe cialiseerd om subsidies weg te slepen." Het CDA daarentegen moet weinig hebben van zulk steungeld. „Pas je als bedrijf nooit aan aan subsidies. Ze kun nen zo weer verdwenen zijn." Diverse agrarische ondernemers uit de zaal wilden weten waar om de gemeente niet strenger optreedt tegen ondernemers die zich niet aan het bestemmings plan houden. Het afgelopen jaar stelde Alkemade een hanc vingplan op, maar tuinder rard Tenneulen zei dat hij de uitvoering niets merkt. ,A schrijven vind ik prima, mat zeg je eerlijk dat ik het inze van ME niet goed aandi N biechtte CDA'er Uit den Bc aard op. Termeulen is het d c mee niet eens. „Je moet keer hard ingrijpen en dan v iedereen waar hij aan toe^ Maar goed, ik weet nu waar L CDA voor staat. Bedankt." Uitbreiding kerk Hoogmade is 'dronken' hoogmade - Wethouder Haasbroek (Jacobswoude) heeft de uitbreiding van de Nederlands hervormde kerk in Hoogmade afgekeurd. Hij noemt het ontwerp voor een kerkzaal naast het monu mentale kerkgebouw 'dron ken'. Burgemeester en wet houders delen die mening. Het kerkbestuur wil tussen de kerk aan de Vissersweg en de nabije pastorie een kerkzaal bouwen. Dat is nodig, omdat de kleinste kerk van Hoog made bijna uit zijn voegen barst. Het nieuwe gebouw is bedoeld voor onder meer kinderdiensten. Het liefst had de kerk de uitbouw al vorig jaar gereed gehad, maar dat lukte niet. Nu wordt de nieuwbouw op nieuw uitgesteld. Wethouder Haasbroek is allesbehalve ge charmeerd van het ontwerp dat de architect heeft inge diend. „De kerk is een monu ment Daar moet je zorgvul dig mee omgaan. In het ont werp ligt het nieuwe gebouw schuin tegen de kerk aan, waardoor het niet bij het kerkgebouw aansluit maar ook niet bij de pastorie. Het gebouw lijkt zo wel dron ken." Kerkbestuur en wethouder overleggen binnenkort over de plaats van de nieuwbouw. „Er moet een ander idee op tafel komen", aldus Haas broek. kl door Tim Brouwer de Koning ter aar - Hans Verkerk Keukens gaat verder in een afgeslankte vorm. Het voormalige familiebe drijf uit Ter Aar beperkt zich van af dit jaar tot de verkoop van keukens en badkamers. Andere activiteiten, zoals de meubelhan- del en bouwmarkten, doet het bedrijf in de verkoop. Met schuld eisers treft de Verkerk Groep na mens de vernieuwde keukendivi sie een regeling. Horn Keuken en Bad, dat Hans Verkerk in 1999 opkocht, stootte het bedrijf al weer af. Volgens directeur Fred van Duij- keren heeft Verkerk een moeilijk jaar achter de mg. In maart 2001, toen de familie Verkerk de leiding afstond aan financier Heller NMB, liepen de schulden van het bedrijf in de miljoenen guldens. Die zijn grotendeels weggewerkt, zegt Van Duijkeren, afkomstig van de gezamenlijke dochter van ING en het Ameri kaanse Heller. Het afgeslankte bedrijf, dat nu Hans Verkerk Keukens BV heet, telt 180 werk nemers en 32 filialen. De ver nieuwde keuken- en badkamer divisie denkt voorzichtig aan uitbreiding. Om met een schone lei te begin nen is een onafhankelijke crisis manager aangesteld om regelin gen te treffen met schuldeisers. In vrijwel alle gevallen gaan die onderhandelingen met leveran ciers de goede kant op, beweert woordvoerder Van Duijkeren. .Alleen één ontevreden credi teur is naar de pers gestapt met het verhaal dat hij een schik kingsvoorstel van 45 procent te weinig vindt", aldus Van Duijke ren. „Dat is zijn goed recht. Maar ik heb geen signalen ont vangen dat andere schuldeisers zijn voorbeeld volgen." Al voor de afslanking van Ver kerk Keukens liep de omzet te rug tot ongeveer eenderde van het record uit eerdere jaren, toen de oprichter Hans Verkerk met zijn vrouw en drie zonen nog de scepter zwaaiden. „Maar in die tijd zijn er ook verkeerde beslissingen genomen", zegt Van Duijkeren. „Bovendien richtte Verkerk zich toen op an dere activiteiten. Dus die re cordomzet van ongeveer 100 miljoen euro en de huidige om zet zijn net zo goed met elkaar te vergelijken als appels met pe- OEVERLOOS 'dx H cl Het bedrijf Koeleman aan de Smidskade in Ter Aar. „Dit is een goed bedrijf met eerlijke mensen." Foto: Mark Lamers door Peter Groenendijk vervolg van voorpagina ter aar - Koeleman, een bedrijf dat vooral producten als augurken en appelmoes le vert, ontkent elke betrokkenheid bij het ille- galentransport dat gisteren aankwam bij het bedrijf. Een ingewijde in de conservenindu- strie, die het bedrijf goed kent, kan zich dat ook niet voorstellen. „Koeleman is een goed bedrijf met eerlijke mensen, die zouden zich nooit lenen voor zulke praktijken. Ik hoop dat dit incident het bedrijf geen schade be rokkent." Burgemeester Epskamp van Ter Aar heeft al een even positief beeld van Koe leman. „Dit lijkt mij een toevallige samen loop van omstandigheden Volgens mij ope reert dit bedrijf netjes volgens de regels. Een vervelend voorval dus, want dit is imagobe dervend voor het bedrijf." Omwonenden van het bedrijf zeggen echter dat in de buurt wel vaker transporten aan komen met buitenlanders. De politie sluit nog niet uit dat het bedrijf bij de mensen smokkel betrokken was, maar wijst erop dat werknemers van Koeleman de politie heb ben gewaarschuwd. Daardoor acht zij het onwaarschijnlijk dat het bedrijf iets met het illegalentransport te maken heeft gehad. Bijdragen aan deze rubriek van Peter Groenendijk Kiezers in Alphen aan den Rijn moeten tot twaalf tellen voordat zij op 6 maart hun stem uitbrengen. Een wethouder uit Rijnwoude stuurt het verkeer de goede kant op, maar bestuurt daarmee volgens haar buiirman verkeerd. Verward Stel je voor: je woont in Alphen en volgt de politiek in je woon plaats niet op de voet. Begin maart word je via radio, tv en kranten opgeroepen om toch vooral te gaan stemmen. Ge meenteraadsverkiezingen, de kans om je stem te laten horen! Stel je ook eens voor dat je aan die oproep gehoor geeft. Je gaat braaf naar de dichtstbijzijnde basisschool of bejaardeninrich ting om de daar geposteerde stemmachine te bedienen. Dan komt het; je moet een keuze maken. Drie tegen één dat je na vijf minuten in verwarde toe stand het stemhokje verlaat, nadat je uit pure wanhoop op een willekeurige knop hebt ge drukt. Niet minder dan twaalf partijen staan er op de Alphense kies lijst. Alle bekende landelijke partijen zijn vertegenwoordigd, van WD tot SGP, maar ook nog eens een handjevol lokale par tijen. De onafhankelijke raads leden Verschuur en Krumpel- man gaan verder onder de noe mer Beter Alphen, Donna Vrij noemt zich tegenwoordig De Vrije Lijst en de partijtjes Leef baar Alphen en Stadspartij Al phen staan samen op een lijst, onder de naam Leefbaar Al phen. Bent u er nog? Het wordt je dus niet gemakke lijk gemaakt, daar in Alphen. Alsof je het al niet moeilijk ge noeg hebt, met die bekende Thema: Ondernemen en ontspannen ter aar - Diverse afdelingen van het CDA uit de Rijn- en Veen- streek hebben Tweede Kamerlid Gerda Verburg gestrikt voor een discussieavond in Ter Aar. Op 11 februari leidt Verburg een bij eenkomst in Het Dorpshuis. Het Kamerlid staat als zesde op de landelijke kandidatenlijst van de christen-democraten. Het thema dat centraal staat luidt: Ondernemen en ontspan nen in het Groene Hart. Produc ten uit eigen omgeving. Omdat daarbij het provinciale Streek plan Zuid-Holland Oost ter sprake komt, is provinciebe stuurder Leen van der Sar, in woner van Leimuiden, eveneens aanwezig. De bijeenkomst, waarbij ook alle CDA-lijsttrekkers uit de Rijn- en Veenstreek aanwezig zijn, begint om 20 uur. rijnwoude - De nieuwe trekker Bert Bosch van (Rijnwoude) heeft fikse kri - op burgemeester en wethoui van zijn gemeente. Zij zijn bi totstandkoming van woni bouwproject Offerman in gel1 ke gebleven. Vooral wethoi Uljee krijgt de zwarte piet totj. schoven. Op het terrein van vleeswaï fabriek Offerman aan de H Rijndijk verrijst dit jaar een partementencomplex met nly dertig luxe woningen, allen in het duurdere segment. En terwijl Rijnwoude zich voorgenomen om in elk ningbouwproject minstens procent in te ruimen voor so le huurwoningen of goedkj0 koopwoningen. Wethouder ee kwam met projectontwil^s laars Bosman en Niersnn' overeen dat zij tussen 50.000,ei 100.000 euro 'smartengeld' v talen, omdat zij in het prors geen sociale woningbouw op ei men. Met dat bedrag kan, al Uljee, op een goedkopere lo tie wel sociale woningbo plaatshebben. In eerste instai had alleen de PvdA Rijnwoi kritiek op die oplossing. Maar Bosch heeft, nu de prei ze omvang van de vergoed (73.000 euro) bekend is, ooi geen goed woord over voor oplossing. „Met zo'n bedrag gin je natuurlijk niets", all Bosch. „73.000 euro is absol niet afdoende om het bestaaJ probleem op te lossen. Deze tuatie zint me dan ook niet. r, je wat wilt doen aan het tel aan sociale woningbouw, mw je er ook je best voor doen. D111 geen oplossing." Uljee heeft u vergoeding van 73.000 eurc nl omschreven als 'een leuke s geld', maar Bosch lacht daari^j „Ja, dat is leuk geprobeerd de wethouder. Hij probeert nu goed te praten. Teverge Hij is hier in gebreke geblevi net als de rest van het colleg Uljee legt de voorgestelde goeding morgen voor aan de meenteraad. Die beslist of U wel of niet akkoord mag gi met het aanbod van de projt ontwikkelaars. Bosch, voormalig huisarts Hazerswoude, is bij de komei gemeenteraadsverkiezingen Rijnwoude de nieuwe fijstti ker voor D66. Fractievoorzi Herman Haarman stopt raadslid. Hij staat op de ze plaats van de nieuwe kieslijst 1] 1= partijen die tegenwoordig steeds meer op elkaar lijken en steeds vaker pragmatisch te werk gaan. Nee hoor, we maken het nog wat ingewikkelder, met naamsveranderingen, lijstver- bindingen en afsplitsingen. Hoe kan de politiek van de gemid delde inwoner verwachten dat die van twaalf partijen weet waar ze voor staan? Wie overi gens denkt dat het er in alle ste den wel zo aan toe gaat, heeft het mis. In Leiden, dat toch echt anderhalf keer zoveel in woners heeft, staan 'slechts' ne gen partijen op de lijst. De meeste kiezers laten zich bij hun keuze waarschijnlijk leiden door hun landelijke voorkeur. Wie Melkert wel aardig vindt overkomen, stemt op de Al phense PvdA. Wie gecharmeerd is van Pim Fortuyn stemt op Leefbaar Alphen, ook al heeft die partij naar eigen zeggen niets te maken met Leefbaar Nederland. En wie het echt niet meer weet, doet zijn ogen dicht en prikt. Hadden ze het maar niet zo ingewikkeld moeten maken. Burenruzie Ruzie in de normaal zo rustige Oude Rijnstreek. Rijnwoude verplicht zijn bedrijven sinds kort om gevaarlijke transporten niet meer door de dorpskern van Hazerswoude te laten rij den, maar via de Burgemeester Smeetsweg naar de Nl 1. Of an dersom, natuurlijk. Klein pro bleem: een deel van die route ligt niet in Rijnwoude, maar in Zoeterwoude. De Zoeterwoudse wethouder Henk van der Kooi beviel dat idee niet. Vooral niet, omdat hij niet was ingelicht over die nieu we regel. Gerda Geenjaar, de Rijnwoudse wethouder die de verplichte route bedacht, had hem wel even om toestemming mogen vragen voor zij de pers inlichtte. Zoeterwoudse Henk voelde zich gepasseerd. Zijn ze in Rijnwoude lekker van die ge vaarlijke transporten af, rijden ze door woonwijken in Zoeter woude! Zo gaan wij, als moge lijke herindelingpartners en rechtgeaarde VVD'ers, toch niet met elkaar om? En dus schuw de de gepikeerde buurman Henk de grote woorden niet: leugens, incorrect handelen, verkeerd bestuur - dat was zo'n beetje de terminologie die hij toepasselijk achtte. De Engelsen hebben hier een mooie term voor: much ado about nothing. Veel geschreeuw om niets, dus. Want die gevaar- Tekening: Maarten Wolterink lijke transporten (het zijn er een paar per week, van en naar één fabriek en één tankstation) rij den al jaren volgens de route die Gerda aanwees. Via de Bur gemeester Smeetsweg naar de Nil, dat is namelijk de kortste weg. Waar maakt Henk zo'n punt van? Gerda besloot gistermiddag om niet terug te schelden. Een beetje overdreven, noemde ze het gedrag van haar collega. En jammer: niemand vindt het leuk om zo in de hoek te wor den gezet. Dat Rijnwoude tevo ren geen contact heeft gezocht met de buurgemeente, dat be strijdt ze. Maar ze maakt er geen welles-nietes-spelletje van. Met much ado about no thing bereik je immers niet zo veel. En dus keerde de rust al snel weer terug in de Oude Rijnstreek. door Janneke Dijke alkemade - Na lang praten hebben de gemeente Alkemade en de vrijwillige brandweer een com promis gesloten: de brandweer krijgt een betaalde commandant. De huidige vrijwillige comman dant, Gerard van Graas, houdt een slag om de arm, want de gemeenteraad moet in februari nog een besluit nemen over het voorstel. De vrijwillige brandweer Alkemade diende in het jaar 2000 een verzoek in bij de gemeente om twee betaalde, fulltime krachten. Naast een betaalde commandant willen de brandweerlieden graag een fulltime beheersmedewerker. Zo iemand moet zich onder meer bezighouden met het on derhoud van de voertuigen en de begeleiding van de oefeningen. De gemeente weigerde aanvanke lijk hiervoor geld vrij te maken. Later besloten burgemeester en wethouders dat ze een com mandant voor acht uur en een beheersmedewer ker voor achttien uur wilden aanstellen, maar de gèmeenteraad vond dat te weinig. Daarom stellen B en W een compromis voor: de aanstelling van één fulltime commandant. Het is de bedoeling dat Van Graas die functie gaat vervullen. Hij is nu nog bij de Regionale Brand weer Rijnland in dienst als beroepsofficier op lo gistiek en technisch gebied en in zijn vrije tijd werkt hij onbetaald voor de brandweer Alkema n Straks wil hij met het werk voor de region brandweer stoppen. Volgens hem is de noodzaak van een betaa commandant overduidelijk. „Het zou een 1 opluchting voor mij zijn, want nu heb ik eigen twee banen. Allerlei mensen met wie ik als co mandant van de brandweer Alkemade zal moet doen, werken overdag. Dat betekent dat i veel werk voor Alkemade tijdens mijn and werkzaamheden doe. Ook 's avonds ben ik n< klaar." Een ander nadeel dat hij ziet, is dat slecht toekomt aan het maken van beleid. „Je p wel eens wat op, maar je moet het ook afmak Bovendien ben ik nu slecht aanspreekbaar." Dat B en W het verzoek om een beheersmedev j ker niet honoreren, vindt hij jammer. Nu oefei 1 enige vrijwilligers te weinig, omdat zij zich moe bezighouden met het onderhoud van de inver ris. „En dat terwijl we het aantal oefenavonden genlijk al moeten uitbreiden", aldus Van Gr Hij heeft liever iemand die overdag tijd heeft v dit soort klussen. Hij hoopt dat de gemeente termijn zijn idee overneemt. Van Graas komt niet in dienst van de gemeer maar de regionale brandweer detacheert hem. 56-jarige brandweerman is veertig jaar in die bij de overheid. Eind 2004 mag hij vervroegd sti pen, ook als hij op detacheringbasis gaat werkei «jfj

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16