van SoW-kerken GELOOF SAMENLEVING Roken voor het sporten bezorgt lichaam valse start Kerken in de clinch met 'onmogelijke' brandregels p gi(Jooi VOOF IIII Zebravis geeft lichi bij watervervuiling Behoudende fracties geven alternatief voor fu:" Gebedsbeweging Nederland en Vlaanderen in kaart gebracht WETENSCHAP Marsreizigers en ploegwerkers hebben zelfde bioklokprobleei! woensdag 30 januari 20< 'Ik durf midden in de kerk een vuur te stoken en dan is er nog niets aan de hand' door Wim Schrijver en Silvan Schoonhoven leiden/utrecht - Bij strikte nale ving van de veiligheidsvoor schriften kunnen in met name eeuwenoude kerken geen kerk diensten meer worden gehou den. Kerken vragen daarom 'uit voerbare richtlijnen'. Eeuwenoude dorpskerken wor den nog altijd voor de dienst ge bruikt. In de winter zijn de godshuizen wat moeilijk warm te krijgen, maar het lukt. Maar volgens de aangescherpte veilig- heidstoeschriften mogen de deuren niet meer dicht. Die gaan namelijk niet, zoals is voorgeschreven, naar buiten open. Met name bij monumen tale kerkgebouwen vormt de eis van een minimum aantal kerk deuren die naar buiten open gaan een groot probleem, aldus Jaap Broekhuizen, secretaris van de commissie kerkelijke gebou wen van het Interkerkelijk Con tact in Overheidszaken (CIO-K). Broekhuizen werkt bij het staf bureau juridische zaken en col leges van het landelijk diensten centrum van de Samen op Weg kerken in Utrecht. Het college van beheer van een oude kerk, aldus Broekhuizen, ontving een brief van bouw- en woningtoezicht, waarin stond dat de deuren tijdens het ge bruik van de kerk maar open moesten blijven. Het enige alter natief: de kerkdeuren na eeu wen zo veranderen, dat ze wel naar buiten open kunnen. Dominee Z de Graaf, die kerkt in de eeuwenoude dorpskerk van Katwijk, kent het probleem. ,,Het speelt op dit moment erg bij ons. Als we ons aan de regels zouden houden, mochten er niet meer dan 300 mensen in het gebouw.'' Arnold Vroomans, koster-be heerder van de Leidse Hoog landse Kerk maakt zich geen zorgen over verscherpte regels. Hij 'piekert er niet over om de portalen te verbouwen'. Volgens hem heeft de monumentale kerk een 'perfecte sprinklerin stallatie' en genoeg uitgangen om in geval van brand de kerk gangers snel op straat te krijgen. Officieel mag hij 2200 mensen Het interieur van de monumentale Maranathakerk in Alphen aan den Rijn, vier jaar geleden ernstig beschadigd door brand. Archieffoto: Engel Lameijer in het gebouw hebben. Tijdens de El Cid-week zat hij echter zonder zorgen op 2500. „Die 2500 studenten zijn er in nog geen twee minuten uit. Ik ben sneller mensen kwijt dan het station." Vroomans beaamt dat sommige brandweerkorpsen met hun re gelgeving te ver doorslaan. Ook hij kent voorbeelden van kerken die ingrijpend moesten worden verbouwd. De precieze regels verschillen van korps tot korps, zegt hij. En ook de naleving is niet overal even streng. „Je krijgt weieens een brief dat je een ca lamiteitenplan moet hebben, maar daar hoor je later nooit meer iets van. Volgens Broekhuizen worden er door sommige korpsen wel 'on mogelijke eisen' gesteld. „In een wijkkerk in Zoetermeer is het via de zogenaamde gebruiksver gunning verboden dat de kinde ren van de kindemevendienst met een kaars van de kerkzaal naar hun eigen ruimte lopen." Brandblusapparaten wil Vroo mans niet zien in de Hoogland se Kerk. ,Als die verplicht wor den, zet ik ze er gelijk weer uit. Er was hier ooit een meneer die brandslangen verkocht. Die zei dat volgens de voorschriften aan elke pilaar een brandslang moet hangen. Ik zei: doe even nor maal, ik heb 32 pilaren. Ik durf midden in de kerk een vuur te stoken en dan is er nog niets aan de hand. Het dak is 29 me ter hoog: voordat dat boven is, jeetje nog aan toe, dan moet er nogal wat gebeuren zeg." Het CIO-K zal volgens Broekhui zen namens de gezamenlijke kerken aandringen op 'redelijke en uitvoerbare richtlijnen' voor de brandveiligheid van kerkge bouwen. „Nu wordt het kerkge bouw vaak over één kam ge schoren met bioscopen en dis co's, waar het toch anders toe gaat." Ook moet er meer duidelijkheid komen over het toepassen van richtlijnen, vindt Broekhuizen. Als voorbeeld noemt hij het lan delijke advies over kerstversie ring, waar de Vereniging van Brandweerkorpsen begin de cember mee kwam: echte kerst bomen mochten onder voor waarden, de plaatselijke brand weer zou controleren. Eerder deze maand foeterde Jacques Klok van de interkerke lijke commissie geldwerving bij de presentatie van Kerkbalans al tegen 'kostenverhogende absur diteiten'. „Als we niet oppassen, dreigen onze kerkgebouwen permanent leeg te staan door het optreden van veiligheids ambtenaren." de bilt - Twee behoudende orga nisaties binnen de Nederlandse Hervormde Kerk stellen een unie van de drie Samen-op-Wegker- ken in plaats van een fusie voor. De Confessionele Vereniging en de Gereformeerde Bond hebben dit voorstel gisteren aangeboden aan het SoW-synodebestuur. De dreiging van scheuren over schaduwt het SoW-proces, zei voorzitter ds. G.D. Kamphuis van de Bond bij de presentatie van de plannen in De Bilt. Delen van de kerk zullen zich terug trekken als de fusie nu wordt doorgezet. Het elan en de bevlo genheid van het begin zijn in de breedte van de kerk verdwenen, aldus Kamphuis. In het voorstel voor een unie blijven de Hervormde, Gerefor meerde en Lutherse Kerken, die al enkele tientallen jaren worste len om volledige eenheid te be reiken, zelfstandig. Zij behou den hun grondslag van Schrift en belijdenis, hun kerkorde en hun ambtelijke vergaderingen. Wel krijgen plaatselijke gemeen ten de mogelijkheid om tot vol ledige eenheid te komen. Voor het geheel van de Unie van SoW-kerken komt er een Unie synode, die op praktische terrei nen grote bevoegdheden krijgt (arbeidsorganisatie, financiën, predikantstraktementen en op leidingen). Deze Uniesynode wordt kleiner en slagvaardiger dan de huidige triosynode van ruim 180 leden. Bond en Vereniging hopen dat dit voorstel in de kerkenraden en regionale kerkvergaderingen wordt besproken, van waaruit de synoden worden ingelicht. leiden/utrecht - Nederland en Vlaanderen tellen negentien landelijke gebedsinitiatieven. Joel News, een Nederlands bul letin voor gebed en opwekking, heeft alle landelijke gebedsacti viteiten in kaart gebracht. Onge veer de helft is in de laatste vijf jaar ontstaan. Daaruit blijkt dat de gebedsbeweging groeit, con cludeert Joel News. Op de lijst staan onder meer de Evangelische Alliantie, die jaar lijks de Nationale Gebedsdag, de Week van Gebed en de Kroon- bede aan de vooravond van prinsjesdag organiseert, het Glo bal Prayer Network van de Jo- han Maasbach Wereldzending en de jongerenorganisatie The Call, die zich met veertig ge bedsgroepen in het land richt op een 'geestelijke revolutie' on der jongeren. Verder kunnen Het Confessioneel Ge h< meerd Beraad, het Comi a Behoud van de Nederl i Hervormde Kerk en de Sti( x Vrienden van Kohlbrugge het voorstel. Het voorstel heet 'Opdat len één zijn' (woorden vatk zus). Vaak wordt daarin d ka druk gelegd op het woorc maar ook het woord allen i belang, aldus Kamphuis. Samen-op-Wegproces mo in mislukt worden beschouw >t het niet door allen kan wiijl meegemaakt." De voorzitter van de Confèe nele Vereniging, ds. J. ter Slin wees erop dat zijn organ j dit voorstel als een groein v en niet als een eindstation „Wij willen naar die kerker eenheid toe. Maar in de hi in situatie lukt dat nog niet." ijl BE ROEP El) bidders terecht bij bedrijfsbid- stonden, de Internationale Bij- belbond, die 375 gebedsgroepen op basisscholen ondersteunt, en PrayerWave, dat tieners helpt om op hun school een groep te beginnen. Leiden en omgeving kent zowel afdelingen van deze landelijke gebedsgroepen als plaatselijke initiatieven, zoals de groep 'Ge bed voor Leiden' die maande lijks aan de Oude Vest bijeen komt. 'Strategisch gebed voor steden en naties' is de specialiteit van de organisatie Serving the Na tions. Bij diverse organisaties kunnen mensen gebedsverzoe- ken indienen, die 'voorbidders' in hun gebeden opnemen. Bij het Gebedsnetwerk Vlaanderen kunnen voorbidders per e-mail een 'gebedsdossier' opvragen. 3eijerlani fi ken;voor I P.J. Teeir^ NEDERLANDSE HERVORMDE Beroepen: te Harderwijk (wijl H. Russcher te Oud-Beijerlai Veen, J. Beider te Nieuw-Lek land, te Zijderveld, H.J. Donl Wilsum; te Castricum, M. Bej$t te Vorden. Toezegging van beroep: te B ven, G.D. Kamphuis te Amsti veen. Bedankt: voor Oud-Beijerlani van Zwet te Hoevelaken; derdijk-Middelweg, P. Veenendaal. GEREFORMEERDE KERKEN r| Beroepen: te Grijpskerk, M.HM genburg te Strijen, die dit bej heeft aangenomen. k/y Aangenomen: naar Raamsdor Palma te Hijken, die bedankt! Koudekerke. GEREFORMEERDE GEMEENTij" Beroepen: te Emmeloord, J. per te 's-Gravenpolder; te Ouwe erland, F. Mulder te Scherpers te Klaaswaal, L. Blok te Ermet Lisse, G.J. van Aalst te Riddel te Middelburg-Centrum, C.J. Meeuse te Nunspeet. Bedankt: voor Zoetermeer, A.fie Schot te Krimpen a/d IJssel. door Ria Willemse Roken is een zinloze bezigheid, maar de combinatie roken en sporten is zo mogelijk nog zin lo zer. Toch verdient een sigaret na het sporten bij veel rokers een grote voorkeur. Paffen na het sporten 'smaakf extra goed, me nen verstokte rokers. Sporten in plaats van te roken is een veel gezondere optie. Dat roken de gezondheid schaadt weet iedereen. Toch zijn er (top) sporters die regel matig een sigaret opsteken. Vreemd, want roken vormt juist een belemmering bij inspan ning. Er kan minder zuurstof naar de spieren worden ver voerd. Na het inademen van de lucht wordt de zuurstof, door de wand van de longen, vastge klonken aan het hemoglobine (Hb) in de rode bloedcellen. De deeltjes gaan op die wijze met de bloedstroom mee naar de spieren en organen. Een nood zakelijk proces om sportief in actie te kunnen komen. Een rokertje vlak vóór het spor ten bezorgt het lichaam een 'valse start'. „Door het roken van een sigaret wordt direct vijf procent hemoglobine bezet door schadelijke stoffen", stelt inspanningsfysioloog prof. dr. Peter Hollander. „Op die plek ken kan dus geen zuurstof meer binden. Voor sport is dat uiterst onhandig." Hemoglobine is eigenlijk speci fiek bedoeld om zuurstof te ver voeren, maar er doet zich een lastige kwestie voor als er een peuk in de buurt is. Het schade lijke koolmonoxide uit een siga ret bindt zich liefst tweehonderd tot driehonderd maal gemakke lijker aan hemoglobine dan zuurstof. De giftige dampen klampen zich vast op de plek waar zuurstof zou moeten zit ten. Zodoende blijft er domweg minder plaats over voor de zuurstof om mee te gaan in het bloed. En minder zuurstof in de spieren belemmert de inspan ning. Rook voor het sporten enkele si garetten en de hartslag schiet ook nog eens ongewild direct met tien tot twintig slagen per minuut omhoog, zo is uit on derzoek gebleken. Een grove verspilling van kostbare energie, want die hartslagverhoging le vert geen enkel rendement. Bij iemand die dagelijks twintig sigaretten rookt is het energie verbruik zelfs continu met veer tien procent verhoogd. Weder om dient de energie nergens voor. Na een pittige sportactiviteit is het opsteken van een sigaret eveneens een pijniging van het lichaam. Peter Hollander, zelf een kettingroker „De toevoer wegen staan wagenwijd open, alle rotzooi kan eenvoudig naar binnen. Misschien is het effect van de troep op het lichaam zelfs groter dan normaal." Opmerkelijk genoeg zegt een sporter meestal geen enkele hinder te ondervinden van rookactiviteiten. Dat is verklaar baar. Het lijf van een verstokte paffer maakt automatisch meer rode bloedlichaampjes aan. Ter compensatie. Het lichaam pro beert zichzelf te beschermen te gen een zuurstoftekort. Het transport van zuurstof wordt op die manier tijdelijk op peil ge houden en de sporter merkt geen direct verval in presteren. Die conditionele achteruitgang sluimert echter wel door. Lichamelijke klachten als gevolg van roken worden pas op lange termijn zichtbaar. Het lijf, dat ja renlang gepijnigd is met giftige rook, kan na verloop van tijd plotseling gaan tegensputteren. In de medische wereld wordt niet voor niets gesproken over het aantal 'pakjaren'. Het aantal pakjaren is het aantal jaren dat een roker of ex-roker een pakje sigaretten per dag verstookt heeft. Wie bijvoorbeeld ooit in zijn leven zes jaar een half pakje per dag heeft gerookt, heeft me disch gezien drie pakjaren ach ter zijn naam. Op een gegeven moment doe men de problemen op. Bij de één wat eerder dan bij de ander. „Rokers hebben vaak klachten aan het bewegingsapparaat", al dus huisarts Marise Koch uit Apeldoorn. „Ook doen zich pro blemen voor met de bloedvaten in de benen. Pijn, blauwe plek ken. Tevens veroorzaakt roken hart- en vaatziekten. Dat was ook het geval bij de voormalige topvoetballer en trainer Johan Cruijff. De 54-jari- ge Amsterdammer verbond in de jaren zeventig nog heel opti mistisch zijn naam en beeltenis aan een sigarettenmerk. Nadat Cruijff hartproblemen kreeg, tij dens zijn periode als coach van Barcelona, stopte hij subiet met roken. In plaats van met een si garet, nam hij op de trainers- bank plaats met een lolly in zijn mond en maakte een reclame spotje voor een antirookcam pagne. Met z'n voeten hield hij een pakje sigaretten hoog om het vervolgens weg te trappen, waarbij de sigaretten alle kanten opvlogen. Cruijff: „In mijn leven heb ik twee grote ondeugden gekend: roken en voetbal. Het voetballen heeft me alles in mijn leven gegeven. Het roken heeft het me bijna afgepakt." Sigaretten met opzet verslavend Stoppen met roken is lastig, ook omdat de tabaksindustrie van alles aan sigaretten toevoegt om ze verslavender te maken. Enke le van de toevoegingen: Suiker: bij verbranding van suiker komt het kankerverwekkende acetaldehyde vrij en dit bevordert het verslavend effect Bij jeug dige gebruikers werkt suiker als smaakverbeteraar. Ammonia; maakt 29 procent extra nicotine vrij, die normaliter opgesloten zit in zoutkristallen in de tabak. Pure nicotine: bereikt binnen tien seconden na inhaleren de hersenen en geeft een kick. Cacao: bevat theobromine, geeft de verstokte roker tijdens het roken van een sigaret wat extra lucht Door cacao kan de nicotine dieper worden geïnhaleerd. Cacao in een sigaret zou kwaadaar dige huidtumoren veroorzaken. En dan nog dit: de populairste merken bevatten veelal de meeste additieven. door Peter de Jaeger Oplichtende zebravissen waar schuwen voor gifstoffen in het water. Voor deze nieuwe aanpak om tijdig watervervuiling op te sporen, ontwikkelde biochemi cus Paul Russell van de universi teit van Cincinnatti een nieuw monitorsysteem. Hij bracht en kele genen in de zebravis die ac tief worden bij gevaar. Al dertig jaar is bekend dat vis sen in de buurt van een olieraffi naderij een hoger niveau van een bepaald enzym bevatten dan vissen vijf kilometer verder op. Russell zocht jaren naar een manier om de vis een signaal te laten afgeven zodra het gif de genen activeert die het enzym produceren. „Dit kon pas wor den gerealiseerd dankzij gen technologie", aldus Russell in tijdschrift New Scientist. Samen met toxicologen van de universiteit van Wised maakte Russell de eerste Lv kensteinvis, die licht geeft n|te zwemmen in vervuild wate^p bracht een menselijk gen i^ actief wordt wanneer pcbLt dioxine aanwezig zijn. Hij pelde dit gen aan het lucifqjj gen, dat bij vuurvliegjes L voor oplichting in het donk|st andere samengestelde g! koppelde hij het luciferase aan het gen dat bij forel tqe pressie komt bij bloots% aan zware metalen, aan een,] tengen dat reageert op oxj ten of aan een menselijk ge gevoelig is voor oestrogenef „De zebravis is gevoeliger L', vervuiling dan alle pepeve technische testen", zegt Rif „De zebravissen zullen duik blijven dan guppies in dej^ renwinkel. Maar de techri goedkoper en efficiënter d&t huidige meetinstrumenten.^ "It;: Paffen na het sporten smaakt extra goed, menen verstokte rokers. Foto: GPD/Cees Zorn washington/belga - De biologi sche klok van de mens kan zich niet aanpassen aan een dag die geen 24 uur duurt. Dit eist zijn tol bij astronauten, reizigers over lange afstanden en mensen die in ploegen werken, zo blijkt uit onderzoek van ruimtevaart organisatie NASA. De NASA heeft nu onderzocht hoe de ingebouwde klok van de mens dagen verwerkt die geen 24 uur duren. Bijvoorbeeld voor een missie naar Mars, waar een dag 24,65 uur duurt. Aanpassen aan verschillende lengtes van een dag is daar cruciaal. Proefpersonen kregen in een weinig verlichte ruimte - in een ruimtevaartuig is het nooit hele maal donker - een vast werk/rust schema. Om hun re actie op verscheidene lengtes van een dag te meten werd het gehalte aan melatonine, een hormoon dat de slaapactiviteit van het lichaam regelt, gemeten. In een normale dag-nachtcyclus stijgt het melatonineniveau on geveer twee uur voor de slaap, om aan te geven dat menlr op de nacht moet voorbereilr Medewerkers van het Natf Space Biomedical Researc|' stitute (NSBRI) stelden vai de groepen met een vast^ uurcyclus van dag en nacB geëigende melatoninecycli slaap konden behouden, bij zwak licht te vergelijkeif' dat van een kaars. Hun biq, sche klok bleef de tijd aaf hand van de dag volgen P kortere of langere dagen m kon zich niet aanpassen. Het melatonineniveau bij was hoog toen ze wakker en laag wanneer ze probe te slapen. Dat maakte het hen moeilijk te slapen o vooropgestelde tijdstip. Vooral astronauten en werkers komen met het bleem in aanraking, zegt d SA. Het NSBRI zoekt nu na genmaatregelen. Dat ge niet alleen met het oog o reis naar Mars. Het is ook doeling een oplossing te voor andere slaapstoornis

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14