Leiden wil collectief energiecontract Oranjebitter in een koninklijke etalage Willem de Zwijgerlaan gedeeltelijk onder de grond REGIO Huurders blij met sociaal statuut voor sloopwoningen Inanciering brede school nog niet rond nL Fraudeur stuurde tonnen naar Thailand Eventueel referendum pas volgend jaar LEIDEN leiden - Uiterst tevreden zijn de Leidse huurdersorganisaties mét het sociaal statuut voor huur ders van huizen die in de nabije toekomst gesloopt gaan worden. De regeling omvat onder meer een verhuiskostenvergoeding die de vergelijking met andere regelingen in het land goed kan doorstaan. Daarnaast zijn er af spraken voor een 'unieke' huur- gewenningsregeling, en voor rang en goede begeleiding bij het vinden van een andere wo ning. Hoewel het sociaal statuut is op gesteld om de rechten van de bewoners van te slopen huizen in de Van Hogendorpstraat en omgeving te garanderen, geldt de regeling ook voor alle andere toekomstige stadsverbeterings- en sloopplannen in Leiden. „In de meeste andere steden zijn de regelingen uit het sociaal statuut niet stedelijk, maar slechts per wijk of complex vastgelegd", constateren de huurdersbelan genverenigingen. „In Leiden is het gelukt om een sociaal sta tuut voor alle huurders af te sluiten." De huurdersbelangenverenigin gen dichten zichzelf een belang rijke rol toe bij de totstandko ming van het sociaal statuut. „Maar met de goedkeuring er van is het werk van de huur dersorganisaties natuurlijk nog niet klaar. De komende jaren wordt nauwlettend toezicht ge houden op de uitvoering van al le regelingen." ^Robbert Minkhorst - Het mag dan lang heb- jeduurd, maar nu zou er in de zaak zitten: de vor- van een brede school in i-Noord. De lange voorbe- ig is het waard geweest, de drie schoolbesturen gemeente, die vanochtend :onvenant ondertekenden. wordt de eerste brede in Nederland waarbij de klassieke 'zuilen' in opgaan: de protestants- lelijke, de katholieke en de iare. Maar de financiering niet geregeld. Tde ondertekening van het enant, vanochtend in A (thuis 't Spoortje, hebben de ^ente en de schoolbesturen ^vastgelegd. Nu is er geen YU meer terug. De brede jpl in Noord is straks niet al leen een plek waar kinderen les krijgen, maar ook hulp bij hun huiswerk, en waar ze kunnen sporten of muziek maken. Van 's ochtends acht tot 's avonds zes uur leren ze rekenen, teke nen en schrijven, en daarnaast kunnen ze in en om het school gebouw voetballen, tuinieren, spelen en hun huiswerk maken. Kinderopvang, een peuterspeel zaal, buurtopbouwwerk en zelfs een politiepost moeten in de brede school opgaan. „Het wordt het hart van de wijk", zei onderwijswethouder Buijing. Een probleem is nog de finan ciering van de brede school. De regelingen van het rijk zijn niet toegerust op een brede school van meer zuilen. Het telt de school als één onderwijsvoor ziening, in plaats van drie. En dus zou de nieuwe school wei eens minder geld kunnen krij gen. „Dat vormt nog echt een belemmering", aldus Buijing. „Voor mezelf zie ik een rol weg gelegd. Het kan zo zijn dat we onszelf te kort doen." Dat is na tuurlijk niet de bedoeling. Voorlopig begint de brede school na de zomer in de huidi ge vier schoolgebouwen in de wijk. Het uiteindelijke doel is één complex, een soort campus, op een centrale plek in de wijk. Het nieuwe gebouw moet dan in de buurt van winkelcentrum Kooiplaza verrijzen. Het duurt alleen nog jaren eer het zover is. Buijing: „De grote vraag is: hoe kun je nou voorkomen dat het een grote leerfabriek wordt? We willen intimiteit creëren." B. Vork, voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL), vulde aan: „De eigen heid van elke zuil moet zoveel mogelijk zijn gewaarborgd." Prijsvoordeel op gas en elektriciteit voor inwoners door Marijn Kramp leiden - Wel de lusten maar niet de lasten van de vrije energie markt. Dat hoopt het stadsbe stuur de Leidse inwoners aan te kunnen bieden door een collec tief contract voor gas en elektrici teit te bedingen bij een van de energiebedrijven. Een gezamenlijk contract kan prijsvoordeel en gunstige leve ringsvoorwaarden opleveren, meent het college. Leiden is bij weten van wethouder Hille- brand de enige gemeente in Ne derland die de mogelijkheden van zo'n collectief leveringscon tract onderzoekt. Uiterlijk per 1 januari 2004 wordt de energiemarkt voor particulieren vrijgegeven. Voor alsnog is de consument overge leverd aan één aanbieder. Daar van af te zijn is positief voor de consument, mits de prijzen naar beneden gaan. Of dat straks ook daadwerkelijk gebeurt, betwijfelt Hillebrand. „Er zijn voorbeelden uit het buitenland bekend waar energiebedrijven vooral voor de grootverbruikers gingen stun ten. Om met hen contracten te kunnen sluiten werd energie onder de kostprijs aangeboden. Met alle gevolgen van dien." Een mogelijk ander negatief ef fect van de liberalisering van de energiemarkt is een hardere op stelling van de leveranciers bij betalingsproblemen. Om dit te ondervangen heeft het college besloten de mogelijkhe den van een collectief contract te onderzoeken. Een grote groep kan immers betere voorwaarden bedingen dan een eenling, is de redenatie van het college. Buurgemeenten zijn eveneens welkom om in te haken op het initiatief. „Als bijvoorbeeld Zoe- terwoude mee wil profiteren van de voordelen die Leiden met zijn 50.000 huishoudens weet te regelen, is dat uiteraard prima", zegt Hillebrand. Hij benadrukt dat de gemeente geenszins van plan is om straks voor 'energiebedrijfje' te gaan spelen. „Wat wij willen aanbie den is te vergelijken met een collectieve ziektekostenverzeke ring die de werkgever aan zijn werknemers aanbiedt." Een ex- tem bureau gaat de komende maanden voor Leiden onder- zoekeri wat de mogelijkheden zijn en waar de gemeente op moet letten bij de onderhande lingen. Voor de zomer wil de ge meente een definitief besluit ne men over dit plan. Als besloten wordt door te gaan dan gaat de gemeente in onder handeling met energiebedrijven in binnen- en buitenland om te kijken wie het beste aanbod voor de inwoners heeft. Het stadsbestuur let daarbij niet al leen op de prijs, maar ook op de garantie die het bedrijf biedt op de levering van de energie, op de betalingsvoorwaarden en op het milieuvriendelijke 'groene randje' dat er omheen zit. Nuon, verzekert Hillebrand, heeft geen voorrang. „We hebben als ge meente weliswaar aandelen in dat bedrijf. Maar het beheer van die portefeuille zullen wij uiter aard strikt scheiden van de on derhandelingen voor het collec tieve energiecontract." Levendig debat rer agrarische ctor Alkemade thouding diefstal I - De politie heeft gister- ag een 41-jarige Leidenaar ihouden op verdenking iefstal. De man was even en betrapt toen hij in de- g< in van een horecagelegen- te lan de Nieuwstraat een monnee wegnam. jen maatregelen en Vogel i - Het College van Be- van de Universiteit Lei- 1 iet geen aanleiding tot het ni n van maatregelen tegen n idse historicus H. Vogel. a4gentiniëkenner van de aIjoep Talen en Culturen van jjis-Amerika kwam de afge- |ah dagen in het nieuws om it jij ten onrechte de titel Ueraar' heeft gevoerd. 1 fdvoerder W. van Ameron- n een reactie: „Het College jhem daar op aangespro ken heeft geconstateerd dat ^Handelsblad, waarin hij 5sllpinie had geschreven, die 3rjieeft gecorrigeerd." d Be 'g* wij zijn er helemaal klaar hoorn. Ik heb ook al een fa pak keukenrollen klaar •in. Want als ze ja zegt, is het Jeurd. Dan moet ik huilen. de verloving was het ook al p zegt Ineke van Tongeren nvervalst Leids. „Dat zegt Ier niets hoor, want ze huilt al bij Spoorloos", weet haar Ed. „Ze is een emotionele ïw." Maar ook hij kijkt nu al :en lang uit naar het konink- ze huwelijk. lcj koninklijk huwelijk tussen is Wilem-Alexander en zijn lcj entijnse aanstaande Maxi- houdt de gemoederen al lang bezig in huize Van igeren. Het koningshuis, en met name de oudste telg B(j Beatrix en Claus, is popu- bij Ed en Ineke. Of zeg maar list dat ze idolaat zijn van stel. „Willem-Alexander was in leuke vent En Maxima is :maal fantastisch. En weet je A ik nou zo leuk vind? Wil- -Alexander is zoveel vlotter en spontaner geworden sinds hij Maxima kent. Ja echt hoor, geweldig paar." Het behoeft geen nadere toe lichting dat de familie Van Ton geren oranjegezind is. En de liefde van de Van Tongerens voor het koninklijk paar is ook de buurt niet ontgaan. Sterker, dat zou schier onmogelijk zijn. Van grote afstand valt hun met banieren en vaandels versierde huis in de Gerard Brandtstraat al op. Wat eens een gewoon rij tjeshuis was, is voor de gelegen heid omgetoverd in een Oranje paleis. Een soort levensgrote aankondiging van het huwelijk. Rood-wit-blauwe vlaggen en vaandels aan de gevel, afgewis seld met tal van oranje zaken. En dat is slechts de buitenkant. Hun ruime vensterbank aan de straatzijde - zelf spreken ze lie ver over hun 'etalage' - is ver bouwd tot een soort oranjemu seum. Oranje kronen, een grote tuinkabouter die voor de gele genheid in koninklijke kleuren De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 door Maarten Dekker den haag/leiden - Ze vervalsten bankafschriften, loonstrookjes en arbeidscontracten, zetten ze op naam van niet-bestaande personen en probeerden daar mee een betaalrekening te ope nen. Als dat lukte, werd telkens een flink krediet aangevraagd bij de bank. De bende fraudeurs bestond onder anderen uit twee Leidenaars. Tegen een van hen werd gisteren voor de rechtbank in Den Haag een jaar gevange nisstraf geëist. De 45-jarige man fungeerde vol gens het openbaar ministerie als contactpersoon tussen de 'loop jongens' en het brein van de groep zwendelaars, een 40-jari- ge Hagenaar. Samen verblijven de twee mannen permanent in Thailand en omdat Nederland geen uitleveringsverdrag heeft met dat Aziatische land, bleef het verdachtenbankje gisteren leeg tijdens de behandeling van hun rechtszaken. De andere Leidenaar (36) kwam wel opdagen. Hij bekende een deel van de aantijgingen: hij haalde op diverse adressen in Nederland post op en zorgde er voor dat de inhoud van die en veloppen - meestal aanvraagfor mulieren voor een bankreke ning of krediet - op de gewenste plek terechtkwam. Soms vulde hij ook zelf valse gegevens in op de papieren, zo vertelde hij de rechters. De betrokken bank trapte in de val, omdat de fraudeurs de for mulieren steevast per fax in stuurden en daarbij refereerden aan een (niet-bestaande) af spraak die ze eerder met een medewerker van het filiaal had den gemaakt. De bank kreeg geen argwaan, omdat de namen van die medewerkers altijd klopten. Zodra de bank een krediet ver strekte, maakte de Leidenaar het bedrag over naar een rekening in Thailand. Het totaalbedrag liep in de tonnen. Zelf hield hij twee keer 2.000 gulden als een soort provisie. Zijn opdrachtge vers namen het er ondertussen van in de Thaise zon. De officier van justitie hield gis teren rekening met de geringe winst die de man aan zijn frau duleuze praktijken overhield. Ze eiste tegen hem een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Een 30-jarige man uit Oud-Ade hoeft, als het aan de aanklaag ster ligt. iets minder lang te wer ken, omdat hij maar een paar keer hand- en spandiensten ver richtte voor de hoofdverdach ten: 100 uur werken en een voorwaardelijke celstraf van vier maanden. De rechtbank doet over twee weken uitspraak, ook in de zaak van de Hagenaar. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - De bewoners van de Lammenschansweg en omge ving zinspelen op een referen dum over de Rijn Gouwe Lijn, als laatste redmiddel om de om streden route te wijzigen. Een eventuele volksraadpleging sa men met de Kamerverkiezingen in mei kan volgens bewoners woordvoerder F. van Oosten niet meer. Hij mikt op de verkie zingen voor Provinciale Staten, volgend jaar. Volgens de ambtelijk projectlei der van de Rijn Gouwe Lijn, H. Noordhof, zijn er 31 bezwaar schriften ingediend. „Veel pro testen gaan vergezeld van een groot aantal handtekeningen, dus eigenlijk gaat het om een veelvoud van dat aantal. Het aantal en de aard van de be zwaarschriften hebben uitstel noodzakelijk gemaakt." Noordhof, die er niet in slaagt haar irritatie over het groeiende verzet tegen de tram te verber gen, kan niet zeggen of een refe rendum tot de mogelijkheden behoort. Wethouder A. Pechtold (D66) kan ook nog geen uitsluit sel geven, maar zijn adviseurs en hij zelf, zegt hij, achten de kans klein. De wethouder wijst erop dat de Rijn Gouwe Lijn een 'planstudie' is die door de provincie wordt verricht. „Die is eindverant woordelijk. Leiden heeft slechts een adviserende taak en heeft een voorkeur voor het traject door de binnenstad." Pechtold bestrijdt dat bij de be sluitvorming over de Rijn Gou we Lijn geen bestemmingsplan nen aan de orde zijn. „Die moe ten juist worden aangepast van wege het voorkeurstraject van de gemeente. Bestemmings plannen vormen dus juist het voornaamste gemeentelijke aanknopingspunt. En bestem mingsplannen zijn niet referen dabel, dat staat zwart op wit in de nieuwe wet." (advertentie) Videofilm over •schiedenis oordwijkerhout door Jos van Duinen leiden - De plannen om van de Willem de Zwijgerlaan gedeelte lijk een tunnel te maken, het EWR-terrein te bebouwen en het Kooiplein in te vullen wor den steeds concreter. Dat bleek gisterenavond tijdens een bij eenkomst van de betrokken wethouders Hillebrand en Lau rier met belangengroepen in noord. Als het aan Hillebrand ligt wordt de Willem de Zwijgerlaan niet volledig ondertunneld. Er zal voor de nieuwe torens bij de Groenoordhallen een glooiing van asfalt ontstaan die de torens verbindt met het EWR-slacht- huistenein. „Er komt op die plek als het wa re een dak over de weg. Bij de Gooimeerlaan en de Kooilaan willen we de weg laten zakken", aldus Hillebrand. Problemen met de verkeersstroom richting Kooilaan wil de wethouder op lossen door een ontsluiting aan te leggen via de Surinamestraat, de Timorstraat en de Ringkade. De Gooimeerlaan wordt in de plannen een stuk in de richting van de Groenoordhallen ver legd, om de verkeersafvloeiing daar te regisseren. „Dan heb je de Willem de Zwijgerlaan op drie plekken onder de grond en kun je je inderdaad afvragen of je dan niet het hele stuk moet ondertunnelen", zegt Hille brand. Het antwoord is wat hem betreft 'nee'. „Want je raakt ver schillende zijtakken kwijt waar veel verkeer moet afslaan. Dan los je zo weinig op." Het Kooiplein, en het gedeelte Kooilaan ernaast, zijn in de visie autoluw. C. Vrouwe, projectlei der van dit gedeelte, ziet op het plein zeven winkels en een extra supermarkt ontstaan. „Behalve een winkelplein, willen we een zorgplein en een schoolplein creëren. Dat schoolplein zou moeten komen waar nu de Wil lem De Zwijgerlaan ligt. Niet ver van de Brede School." Op het EWR-terrein zijn plan nen voor de bouw van 322 hui zen. Hillebrand: „Er is veel vraag naar woningen vlakbij het cen trum. We willen daarom naar een hoge dichtheid van tachtig woningen per hectare streven. Dit zullen hoofdzakelijk eenge zinswoningen zijn, die in smalle straten staan. We Idezen daarom voor ondergronds parkeren. En we kiezen voor woningdifferen tiatie. We denken aan twintig procent huurwoningen en tach tig procent koopwoningen." Om dit te bewerkstelligen wil de ge meente het gasverdeelstation aan de singelkant verplaatsen. Een kostenpost van 2,2 miljoen euro. De uitgebreide presentatie van de plannen laat weinig tijd voor discussie. De leden van de wijk- groep zien vooral de groen strook niet zitten. Ze vrezen dat die strook tussen de Maresingel en het Noorderpark naast de nieuw te bouwen woningen de splitsing tussen Groenoord en het Noorderkwartier nog groter maakt dan die al is. „We willen sociale woningbouw terug, en geen groen", is een veelgehoord geluid. Hillebrand is echter van mening dat Leiden-Noord pas ievensloopbestendig' wordt, als er betaalbare koopwoningen voor gezinnen uit Noord en se- De Willem de Zwijgerlaan, die in de nieuwste plannen van de gemeente slechts gedeeltelijk ondergronds gaat. Foto: Dick Hogewoning niorenwoningen worden ge bouwd. Andere zorgen worden door de wijkvoorzitters uitgesproken over de kruidenier op de hoek. Zij vrezen dat deze te maken krijgt met een moeilijke concur rentiepositie, en koesteren de sociale functie van dit soort winkels. Wethouder Laurier weet ze gerust te stellen. „Het is net als met boeren die iets voor het milieu doen. Die krijgen subsidie. Buurtwinkels vervullen een sociale functie. De gemeen te zou dit moeten subsidiëren." Ook Hillebrand denkt er zo over. Over twee weken is er een soort gelijke discussieavond met raads- en fractieleden. Ed en Ineke Van Tongeren schenken alvast een glaasje Oranjebitter in hun 'etalage' op het aanstaand huwelijk. Foto: Hielco Kuipers is gestoken, foto's en portretten van Willem-Alexander en Maxi ma, Oranjebitter en ga zo maar door. Eigenlijk is het ondoenlijk om 'even' te beschrijven hoe hun etalage er nu uitziet. „We maken wel vaker een the ma-etalage. Rond kerst, pasen en de herfst. Ziet er altijd erg gezellig uit", vertelt Ed. „Maar een Oranje-etalage hebben we nog nooit gehad. Zelfs niet voor het WK." Maar goed, het huwe lijk is dan ook heel andere koek. Bovendien heeft Nederland hierbij wel de deelname veilig gesteld. Binnenskamers is het al niet veel anders. De knusse huiska mer is ook al in stelling ge bracht voor aanstaande zater dag. Op alle tafels liggen oranje kleedjes. De glazen staan al klaar, volle flessen Oranjebitter ernaast. Smarties in een schaal tje in onze nationale kleuren, oranje chocolaatjes en dito ge kleurde popcorn. „We zitten de hele dag aan de buis gekluis terd. Niet alleen natuurlijk, maar met een hoop visite", zegt Ineke opgewonden in onver valst Leids. „Het huwelijk wordt een hoogtepunt. Ik zal er niets van missen. En om tien uur 's ochtends nemen we het eerste Oranjebittertje al." Ondertussen dwalen de ge dachten van Ineke alvast af naar aanstaande zaterdag. Ze is benieuwd hoe de jurk van Maxima eruit zal zien. „Ze ziet er vast prachtig uit. Ik hoop haar ooit eens in het echt te kunnen ontmoeten. Ik heb Bea trix wel een keer van dichtbij gezien. Ook leuk, maar Willem - Alexander en Maxima zijn wel mijn favoriet. Die hoop ik toch wel een keertje in levenden lijve te zien." Toch vinden Ed en Ineke dat er ook een schaduwkant aan het huwelijk zit. Op iets minder en thousiaste toon gaat ze verder. „Ik vind het wel verschrikkelijk voor Maxima dat haar ouders er niet bij kunnen zijn. Je trouw dag zonder je vader en moeder! Weet je wat mij nou zo mooi lijkt? Iedereen zit maar te pieke ren wat het volk als cadeau aan het paar moet geven. Nou, ik zou het wel weten", zegt Ineke onomwonden. „Laat haar ou ders als verrassing overkomen. Prrrachtig toch?" Timoteus Waarsenburg

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13