SCHRIJVENDE LEZERS Stuitende domheid en gebrek aan stijl bij koninklijk paar --"S' ledereen kan aangifte doen per computer. Belastingdienst Fijn genieten van boeiende!) Leidsch Dagblad-artikelen Buurtbewoners waren wel bx" vergadering Koppenhinkstee Parkje tussen Vondellaan Plesmanlaan niet Theo de With houdt vast van jazz en van kroeglopen WOENSDAG 30 JANUARI 2002 Zelfs bij de meest fervente Oran jeaanhangers moet de laatste tijd toch wel enige twijfel zijn ontstaan over de vraag of het aanstaande echtpaar Alexander en Maxima wel zo geschikt is een leidende positie in het Ne derlandse koningshuis te gaan vervullen. Een reeks in het oog springende incidenten in de af gelopen weken wijst niet alleen op een onderontwikkeld intel lectueel vermogen bij met name de kroonprins, ook een opval lend gebrek aan stijl is merkbaar bij het alom bejubelende twee tal. Wat dit laatste betreft is het be zoek van Maxima en de kroon prins aan Buenos Aires teke nend. Terwijl een deel van de Argentijnse hoofdstad getroffen werd door rellen en plunderin gen, en economische misère met name de eenvoudige bevol king trof, was het Oranjepaar vrolijk kerstinkopen in de rijke buurt aan het doen. Lompheid is ook de beste term waarmee de afhandeling van Maxima van het door haar ver oorzaakte ongeluk in Wassenaar omschreven moet worden. Als Maxima enig gevoel voor stijl had getoond, was de door haar aangereden man onmiddellijk schadeloos gesteld en had zij hem, als aanvullende schade vergoeding. een plaatsje gegund in de Nieuwe Kerk op 2 februari. In plaats daarvan liet ze een val se naam opgeven en stuurde ze een lakei met een beetje geld naar de aangereden man, in een poging de hele zaak onderhands af te kopen. Het verkeersslacht offer heeft dit goedkope aanbod terecht van de hand gewezen. Verder moet gewezen worden op de financiering van het ko ninklijk huwelijk. Hoewel het natuurlijk zo is dat het jonge paar dit niet geheel zelf in de hand heeft, is het opvallend dat de kosten van '2 februari' gro tendeels op de samenleving worden afgewenteld. Met name de gemeente Amsterdam moet opdraaien voor de (steeds hoger uitvallende) kosten van het hu welijk. Dit terwijl algemeen be kend is dat het Huis van Oranje zich bij de rijkste families ter wereld mag rekenen. Waarom betalen deze mensen - die ook al geen belasting betalen en jaarlijks riante uitkeringen ont vangen, zonder sollicitatieplicht - niet voor hun eigen huwelijk, zoals iedereen? Het dieptepunt vormt de finan ciering van de stoelen in de Nieuwe Kerk. Het geld hiervoor is afkomstig uit het Prins Bern- hardfonds. Waar komt toch de ze merkwaardige gierigheid van daan? Vanuit Leiden mogen er op 2 februari 750 (voorgeselec teerde) leden van Oranjevereni gingen naar Amsterdam. Hun reis- en verblijfskosten worden niet door de Huis van Oranje betaald, maar door de gemeente Leiden. Waarom weigert het ko ninklijk huis een cent bij te dra gen voor het huwelijk? Is hun jaarlijkse uitkering misschien nog niet gestort? Tot slot, hoe pijnlijk dit ook is, moeten er vraagtekens worden gezet bij de intellectuele capaci teiten van de aanstaande koning van Nederland. Dat hij een jaar geleden een ingezonden brief van de Argentijnse ex-dictator Videla omschreef als een 'open bron', die inzake de kwestie Zor- reguieta ook maar eens geraad pleegd moest worden, kan nog door zijn verloofde afgedaan worden als 'een beetje dom'. De uitspraken die hij vorige week heeft gedaan in het veelbespro ken televisie-interview met Maartje van Wegen en Paul Wit- teman gaan echter een stuk ver der. Het rapport van de histori cus Baud, waaraan maanden is gewerkt en waarvoor tientallen mensen zijn geïnterviewd, af doen als 'een mening', is niet al leen onnozel en grievend; het toont tevens aan dat Willem Alexander er kennelijk geen be nul van heeft dat dit rapport ge- i - X -V ;XX :-*r; 1 ■- y y' schreven is in opdracht van de Nederlandse regering, die de conclusies van het rapport una niem heeft overgenomen. En dan te bedenken dat de kroon prins zelf geschiedenis heeft ge studeerd! Ronduit schandelijk is het over nemen door de kroonprins van de lasterlijke uitspraak van de oude Zorreguieta, dat het wel is meegevallen met die verdwij ningen in Argentinië destijds. Want hij had zelf drie 'verdwe nen' mensen zien terugkomen. Een bottere manier om de na bestaanden van de duizenden vermoorde en gemartelde men sen in Argentinië te schofferen, is nauwelijks denkbaar. Maar misschien is dit ook wel de bedoeling? Het is bekend dat de Argentijnse elite alle wanda den van het regime Videla blijft ontkennen. Sterker nog, het re gime wordt in deze kringen op gehemeld. De aanhoudende ac ties van de 'dwaze moeders' j-' WW v - W: worden door deze mensen, van wie er veel op het aanstaande huwelijk aanwezig zullen zijn, met geringschatting gadegesla gen. Het is aannemelijk dat dit ook de zienswijze is van Méxima en Willem Alexander. Waarom no digen ze anders de 'huisvriend' pater Rafaël Braun uit om hun huwelijk in te komen zegenen, een man die Videla nog steeds beschouwt als 'morele autori teit' en die folterpraktijken ver dedigt? De opinies van een 'huisvriend' zullen toch wel be kend zijn in de familie Zorre guieta? Het is triest en zorgelijk dat deze mensen aan het hoofd komen te staan van de Nederlandse mo narchie. De aanhoudende juich stemming van het overgrote deel van de Nederlandse media en van de bevolking is voor mij onbegrijpelijk. D.A. Vervoort, Leiden. Graag wil ik iets rechtzetten wat er in het Leidsch Dagblad van zaterdag 12 januari, onder de kop 'Inspraak Vrijplaats eindigt in chaos', wordt beweerd. In het stuk van Wilfred Simons, die verslag deed van de bijeen komst van de Leidse commissie beroep en bezwaar, over het nieuwbouwplan aan de Kop- penhinksteeg/Hooglandse Kerk- grachtwordt beweerd dat er op de bijeenkomst geen buurtbe woners aanwezig waren. Dit is niet juist. Ik was wël aanwe en heb ook gesproken. In mijn betoog om mijn Iv zwaar toe te lichten, heb ik 61 nog herhaalde malen gezex1 dat ik ook namens and buurtbewoners sprak. N schien waren er ook nog and buurtbewoners aanwezig, niet aan het woord zijn ge 11 men door tijdsgebrek. Martin van der B< Leid is st (advert Al ruim twee miljoen belastingplichtigen doen aangifte per computer. De Aangiftediskette en het programma dat u via Internet kunt downloaden zijn dan ook zeer makkelijk in gebruik. Alle bedragen worden voor u uitgerekend, waardoor rekenfouten worden voorkomen. Bovendien worden alle vragen die voor u niet relevant zijn overgeslagen. En met één druk op de knop krijgt u een uitgebreide toelichting. Probeert u het ook eens. ledereen die vorig jaar aangifte heeft gedaan per computer, ontvangt dit jaar automatisch weer de diskette of een uitnodiging tot het doen van aangifte. Heeft u vorig jaar op papier aangifte gedaan, dan ontvangt u naast het formulier nu ook de Aangiftediskette [één per huishouden]. Heeft u nog vragen? Kijk dan in de handleiding bij de Aangiftediskette of op www.belastinadienst.nl. U kunt ook bellen met de BelastingTelefoon voor particulieren: 0800-0543. bereikbaar van maandag t/m donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Ik draag het Leidsch Dagblad een warm hart toe. Het is vaak genieten geblazen van de boeiende artikelen. Zo ook dinsdag 15 januari weer, van het artikel 'Chinezen proeven zilveruitjes' op de pagina Rijn en Veenstreek. De lokale Chi nese bestuurders zijn in Ter Aar inderdaad aan het goede adres als ze iets willen leren over een gedegen beleid. Vooral de toespraak van de burgemeester in het Chinees zal zeer verhelderend geweest zijn. Jammer dat ik deze toe spraak heb gemist. Zijn hier soms nog opnamen van? Zo ja, dan hoor ik dat graag. Ook van het artikel Aalmarkt- plaH~sühaadtwinkeliersop de pagina Leiden, ben ik wee veel wijzer geworden. Dat het om een toevoeging van zo'n 5000 vierkante meter winkel vloeroppervlak gaat, was een interessant gegeven. Nog inte ressanter was de vermelding van de opbrengst per vierkan te meter tot op de euro nauw keurig. Knap hoor. Wat ik me wel afvroeg: hoeveel tijd er nodig is om een dergelijke omzet te realiseren. Maar dat is misschien een beetje spij kers op laag water zoeken. Hoe dan ook, ik heb weer ge noten en spreek de hoop uit dat het LD op dezelfde voet doorgaat. Ted van Vlie Leidei le Maxima en Willem-Alexander tonen de io euromunt die ter heid van hun huwelijk is geslagen. Foto: AP Photo/Toussaint Kantoren, kantoren, kantoren. Splinternieuw staan ze daar bij het station, meer dan de helft staat leeg en is niet te verhuren. Er is gewoon geen belangstelling voor. Leiden is geen kantoren- stad. Maar toch gaat men maar door met bouwen. De gemeente heeft immers een plaat voor de kop. Nu hebben ze daar in het Stad huis het laatste stukje natuur in onze buurt op het oog. Het parkje met vijvertje en mooie oude bomen tussen de Ples manlaan en de Vondellaan moet er ook al aan geloven. Het enige stukje groen dat er nog in onze buurt is, een groene buffer voor dat je de stad ingaat. Er wordt hier veel gewandeld. Het personeel van Heerema en het Belastingkantoor luncht daar op de bankjes en in het gras. Honden spelen er en de politie traint er met politiehon den. Zij moeten daar leren over zwemmen, door het vijvertje heen. Ik wandel daar ook altijd met de honden. Elke zondagochtend prik ik al het vuil op. Uit de struiken, van het grasveld en uit het water. Het ziet er dan weer keurig uit. Dit doe ik al vele ja ren. Het artikel 'Sjouwen van pauze naar pauze' over de jazz-kroe- gentocht, in het Leidsch Dag blad van 24 januari, maakt op een pijnlijke manier duidelijk dat journalist Theo de With zijn lezers niet meer dan de opper vlakte gunt van wat er in Leiden leeft. De beste man had aan slechts 55 minuten voldoende, binnen een straal van pakweg 250 meter om tot zijn 'impres sie' te komen. Wie dit leest, een vermoeide, luie De V\ voor zich, die niet echt van jP houdt en eigenlijk ook niet kroeglopen. In tegenstelling het merendeel van het kroeg tochtpubliek. Jammer, want was genoeg moois te belev Maar ja, weten je lezers veel. Tom Be Nieuwegi In ons stukje groen broedt ie jaar een meerkoetje. Veel mi n sen genieten daarvan. En van jd bomen, die een prachtig pla£ g, geven. Sommige exemplai 0f zijn misschien wel oud. Veel fietsers en wandelac stoppen vaak even om uit rusten op de banken en te »je nieten van de ruimte en mooie natuur. In een artikel in het Dagblad van 25 juni 2001 weerde ambtenaar T. noos pj dat hij onze buurt uitgebr ie had geïnformeerd dat de i tuur, de bomen en ons vijvetz zouden verdwijnen voor bouw van kantoren. Ik heb ii~. en daar eens navraag gedalJ bij buren en bij mensen in straten verderop. Niemand zich iets van een schrijven hRo inneren. Het is dus gewoon waar. Dus laat deze man eens aantonen dat wij deze gebreide informatie ooit ontvangen. Het bouwen mag beslist doorgaan. Via dit schrijven ik de gemeente op andere dachten te brengen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12