De kroon op zijn carrière MEDIA Digitenne vanaf oktober in Randstad 'Alles kan een vraag zijn' Kasteelheer Rottenberg Inkomsten tv-reclame teruggelopen 'Hofregisseur' Rudolf Spoor kijkt voor de kijker RTL 4 zoekt nieuwe soapfamilie voor GTST Rémi v.d. Elzen terug bij KRO Hilversum - Rémi van der Elzen is vanaf maandag 4 februari te rug bij de KRO. Daar presen teert zij afwisselend met Hettie Lubberding het nieuwe pro gramma KRO@yourservice op 747 AM. Het programma komt in de plaats van Route 747. In KRO@yourservice gaat de pre sentator op zoek naar antwoor den op vragen en informatie over onderwerpen die luiste raars zelf inbrengen. Aan het programma is een website ge koppeld (www.kroatyourservi- ce.kro.nl) waarop de bezoekers met elkaar in discussie kunnen en nieuwe vragen op kunnen werpen. Het programma wordt van maandag tot en met vrijdag uitgezonden tussen 8.35 en 10.00 uur. Consumentengids in de winkel oen haag - De Consumenten bond gaat haar gids ook in win kels te koop aanbieden voor niet-leden. Door de gids los te koppelen van het lidmaatschap hoopt de bond meer mensen te bereiken. Vanaf eind februari ligt het maartnummer van de Consumentengids in de schap pen. Directeur K. de Jonge van de Consumentenbond verklaar de gisteren dat niet alle 640.000 leden 'even blij' zijn met deze beslissing. „Het gevaar bestaat dat mensen opzeggen en het blad los kopen. Voor veel leden is de gids de basisreden om lid te worden van de bond", lichtte zij toe. Daarom wordt de gids in de losse verkoop ruim 20 pro cent duurder dan bij een lid maatschap. De directeur geeft wel aan dat het 'open gooien van de luiken' niet heilig is. „Stel dat leden hierdoor mas saal hun lidmaatschap gaan opzeggen, draaien we alles te- rug." De Consumentenbond wil de organisatie meer open stellen. „Mensen worden niet zo snel lid meer van organisa ties." Yorin FM in teken Borsato Hilversum - Radiostation Yorin FM staat volgende week in het teken van Marco Borsato. De zanger staat momenteel met Si- ta op nummer 1 met het lied Lopen op het water dat zij spe ciaal voor het koninklijke hu welijk hebben opgenomen. Yorin FM zendt van maandag 4 tot en met vrijdag 8 februari veel hits van Borsato uit en luis teraars maken kans op kaarten - - voor een concert dat hij exclu sief voor Yorin-luisteraars geeft in De Melkweg in Amsterdam op 27 februari. Steun Bijeen van Bedrijfsfonds den bosch - Maandblad Bijeen krijgt ruim 158.000 euro van het Bedrijfsfonds voor de Pers. Het blad dat zich richt op de multi culturele samenleving wil de fi nanciële steun gebruiken om het blad bekender te maken. Het geld is nodig voor een nieu we marketingcampagne, het vernieuwen van de website, het opleiden van allochtoon talent en het aanbieden van collectie ve proefabonnementen. „We willen vooral de doelgroep la ten kennismaken met het blad", zegt hoofdredacteur en directeur van de stichting M. de Zwaan. In 1999 kreeg Stichting Bijeen al ruim 249.000 euro van het Bedrijfsfonds. Toen kreeg het tijdschrift een andere for mule. Het blad richtte zich aan vankelijk op ontwikkelingssa menwerking. Amstelveen/anp - De inkomsten aan tv-reclames in 2001 lag 6 procent lager dan het jaar daar voor. Het afgelopen jaar is 681 miljoen euro uitgegeven aan re clames, in 2000 was dat 726 mil joen euro. Dit maakte Spot van daag bekend. De brancheorga nisatie verzamelt de cijfers van publieke-, commerciële- en re gionale omroepen. In het re cordjaar 2000 steeg de omzet met 14 procent. Toch was 2001 geen slecht jaar, aldus Spot-di recteur P. van Niekerk. De recordomzet in 2000 was vooral het gevolg van de hype rond internet en telecom. Deze sectoren hoorden vorig jaar tot de grote dalers, terwijl er ook minder tv-reclame werd ge maakt door autofabrikanten en uitzendbureaus. Bedrijven die via de televisie aan personeel proberen te komen, waren in 2001 de grote nieuwkomers. An dere stijgers waren banken en verzekeringen, de overheid, energiebedrijven en supermark ten. Volgens de Spot-directeur kie zen steeds meer bedrijfssecto ren voor reclame op televisie. Dit zorgt volgens hem de ko mende jaren voor een stabiele re, opwaartse omzetontwikke ling. Voor 2002 rekent de bran cheorganisatie op een omzetstij ging van 5 procent. woensdag 30 JANUARI 2002 1 Hij heeft een hekel aan kitscherigheid en romantiek. Rudolf Spoor toont liever ineengestrengelde handen of ingetogen flakkerende kaars, dan een dose-up van een door emoties overmand gezicht. De kerkelijke inzegening van het huwelijk van Willem-Alexander en Maxi ma beschouwt hij als de kroon op zijn carrière. De NOS-regisseur gaat na 42 jaar met pensioen. „Tv is een schitterend medium. Maar je moet er o zo voorzichtig mee zijn, omdat je een huiskamer binnenkomt zon der aan te bellen." Tijdens de bruiloft van kroonprins Haakon van Noorwegen in augustus zat Rudolf Spoor achter de Noorse regisseur in de reportagewagen om ideeën en ervaring op te doen voor de feestelijkheden in Amster dam. Foto: NOS/Coos vd Veen door Berrit de Lange Hilversum - Mak voor het kroonprinselijk huwelijk loopt een van nature statige, lange en slanke gestalte keurig in pak met een flinke, op hardbord geplakte plattegrond door de Nieuwe Kerk. Rudolf Spoor (63) heeft de twintig camera's waarmee hij de plechtigheid komende zaterdag in beeld brengt minutieus inge tekend. Hij kent het godshuis inmiddels als zijn broekzak; hij heeft er lang van tevoren al vele uren doorgebracht om de sfeer op te snuiven en alle mogelijk heden voor cameraposities op zich in te laten werken. Niets ontsnapt aan zijn kennersoog; de vijf imposante kroonluchters met elk meer dan driehonderd kaarsen moeten bijvoorbeeld een stuk omhoog getakeld wor den om de camera's vrij zicht te bieden op het binnenschrijden de bruidspaar. „Ik kijk voor de kijker," verklaart Spoor. Elfstedentochten, de jaarlijkse intocht van Sinterklaas, het 150- jarig jubileum van de Neder landse Spoorwegen, de stille tochten in Enschede en Volen- dam, de herdenking van de Her cules-ramp in Eindhoven; Spoor bracht alle 'gebeurtenissen van nationaal belang' van de afgelo pen decennia op de buis. De tv- kijker heeft vrijwel geen weet van de technische hoogstandjes die de regisseur vaak moet uit halen om alles zo soepel en vol ledig mogelijk in beeld te bren gen. En zo hoort het ook, vindt Spoor. Hij dankt het predikaat 'hofre- gisseur' aan de vele uitzendin gen die hij maakte met en over de leden van het koninklijk huis. Koninginnedag, de bruiloften van de prinsen Maurits, Bern- hard jr. en Constantijn, Prinsjes dag, het portret van koningin Beatrix ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag in 1988 en, recentelijk, het tv-interview met Willem-Alexander en Maxima. Een werkrelatie die veel diplo matie vergt, want de Oranjes zijn niet bepaald dol op publici teit. Spoor heeft door de jaren heen een vertrouwensband op gebouwd met de koninklijke fa milie. „Als er bij interviews op namen over moesten, werkte zij altijd heel professioneel mee," aldus Spoor over Beatrix in een vraaggesprek. .Anderzijds weet ik nu ook waar zij een hekel aan heeft. Dat is voornamelijk aan fel licht." Dat hij allerlei beperkingen krijgt opgelegd bij koninklijke programma's, bestrijdt hij be slist: Als ik me niet vrij zou voe len als regisseur, zou ik dit vak niet zo lang volwaardig hebben kunnen uitoefenen." Een anekdote die steeds weer wordt aangehaald in zijn 42-jari- ge carrière, is de scène 'Beatrix te paard' voor het portret in 1988. Een cameraman in een jeep moest de vorstin in volle galop op het strand vasüeggen, maai' het motorgeronk over stemde het hoefgetrappel. Wil lem-Alexander, toen begin twin tig, was niet te beroerd om daar na op te stijgen met een micro foon in zijn laars, zodat het ge luid van een paard in volle galop alsnog kon worden vastgelegd. Maanlanding Spoor begon zijn carrière als ca meraman. Hij stond in die hoe danigheid op een brug over de Delftse gracht om de begrafenis plechtigheid van Wilhelmina in 1962 vast te leggen. Enkele maanden later filmde hij Elfste dentocht-winnaar Reinier Pa ping bij zijn doorkomst in Bart- lehiem. Zijn huidige baan dankt hij aan zijn passie voor ruimtevaart. Spoor begon zijn regieloopbaan in de jaren zestig als regisseur van de NTS-uitzendingen over de Apollo-vluchten, waaronder de maanlanding van de Apollo 11. „Voordat ik bij de omroep in dienst kwam in 1957, vuurde ik voor mijn hobby zelfgemaakte raketten af in Zandvoort", her- inhert hij zich. „Dat was een nogal gevaarlijke bezigheid, er gebeurden ongelukken mee. In Amsterdam raakte iemand zwaar gewond doordat een pijp ontplofte. De AVRO kwam naar mij toe om een programma te maken over dit onderwerp. Dus ik vertelde hen mijn verhaal en vroeg of ik eens mocht komen kijken in Hilversum." Het sluitstuk van zijn loopbaan, het huwelijk van Willem-Alexan der en Méxima, noemt hij 'de kroon op zijn carriere'. Spoor bereidt zich al maanden voor op wat nu al het 'huwelijk van de eeuw' wordt genoemd en waar van de beelden over de hele we reld zullen gaan. Zo zat hij tij dens de bruiloft van kroonprins Haakon van Noorwegen in au gustus achter de Noorse regis seur in de reportagewagen on ideeën en ervaring op te doen voor de feestelijkheden in Am sterdam. In de Nieuwe Kerk zal Spoor z ker niet schromen om hele gr< close-ups te maken van Maxii en Willem-Alexander, zei hij o langs in een interview met Ma tin Simek voor de RVU-radio. „Haar gezicht vraagt- daarom i dat van de prins van Oranje ook." Zijn bemoeienis gaat ver. Zo heeft Spoor met ds Terlinden van te voren de preek doorger men. Hij wil precies weten wa neer de predikant een indrin gende passage voordraagt, zod hij tijdig kan kiezen voor een 1 close-up, in plaats van voor ee stemmig flakkerende kaars, ee gracieus bloemstuk of een to taalshot. De NOS-regisseur on derhoudt zich zelfs met de blo menman, vertelde hij Simek. verzoek hem bijvoorbeeld om een extra waterspray 's ochten vroeg, dat geeft de bloemen ni die extra verfrissing." Met het woord romantisch is Spoor erg voorzichtig, hoewel hij niet zal schromen vreugde tranen te laten zien. „Zoals da prachtige moment tijdens het huwelijk van Maurits en Maril IT ne. Op een zeker moment gaf 3 prins Maurits haar, onzichtba [f dacht hij, een zakdoekje, zij droogde schielijk haar tranen o gaf het verfrommeld weer ten Dat zijn de pareltjes in mijn handen." Dankzij de regisseur en zijn team zullen miljoenen tv-kijkc Mdxima zaterdag aan de arm 2è van Willem-Alexander naar he si altaar zien schrijden. Maar, ze Spoor, „Een mooi waardering j cijfer beschouw ik als het groo ste compliment." Consumentenprijs 200 euro voor antenne en decoder, exclusief abonnement van een onzer verslaggevers den haag - De 25 populairste tv- zenders, ook de commerciële, kunnen binnenkort digitaal via de ether worden ontvangen. Op de camping, de boot of in de au to, en dat in dvd-kwaliteit en goedkoper dan tv via de kabel. Het consortium Digitenne krijgt daarvoor morgen groen licht van het ministerie van verkeer en wa terstaat. Digitenne is een samenwer kingsverband van KPN Telecom, Nozema, NOB, NOS, HMG, SBS, Canal+ en KinderNet. Het con sortium bindt de strijd aan met kabelmaatschappijen als Case- ma, Essent en UPC. Die geven nu nog samen dik negentig pro cent van de tv-zenders door via een netwerk van kabels in de grond, dat via een klein stekker doosje de huiskamer binnen komt. Voor digitale tv-ontvangst via de ether, vanaf oktober dit jaar in de Randstad en uiterlijk in 2004 in de rest van Nederland, is geen vaste aansluiting nodig. Een abonnement bij Digitenne plus decoder en een kleine antenne volstaan voor de consument. De abonnementskosten liggen volgens Digitenne maandelijks 'enkele euro's lager' dan bij een kabelaansluiting. De ontvangst set van decoder en antenne, die vijftien centimeter hoog is, gaat zo'n 200 euro kosten. De set kan overal op een tv wor den aangesloten waar Digitenne via de ether te ontvangen is. Het consortium begint binnenkort in de Randstad aan de aanleg van een landelijk netwerk van zenders op zendmasten. Na de Randstad volgt de rest van het land. Het initiatief van Digitenne heeft veel weg van de ouderwet se, analoge ontvangst via de ether met behulp van grote an tennes op het dak. Daarmee kunnen ook nu nog tv-zenders worden ontvangen, zij het alleen die van de publieke omroepen. Digitenne is van plan om straks een pakket van de 25 meest be keken tv-zenders, dus ook com merciële kanalen als SBS 6, Yorin en RTL 4, via de ether door te geven. Daarnaast wil het consortium ook de 16 meest be luisterde radiozenders aan gaan bieden. Gisteren beleefde Digitenne een eerste proefuitzending via de ether. Die verliep naar verluidt vlekkeloos. De kabelmaatschappijen, die de voorbije jaren voor miljarden euro's in hun netwerken heb ben geïnvesteerd, gaven gisteren in een eerste reactie aan niet bang te zijn voor hun nieuwe concurrent. Woordvoerders van de maatschappijen wijzen erop dat Digitenne bijvoorbeeld niet de mogelijkheid biedt om via de tv-aansluiting snel te internet ten, zoals dat nu al een aantal jaren kan via de kabel. hilversum/anp - Reinout Oer lemans C^rnie) werd jaren ge leden nog gewoon van de straat geplukt als acteur voor de soap Goede Tijden, Slechte Tijden (GTST). Maar tegen woordig is RTL 4 dat iets te willekeurig. Daarom begint de commerciële zender komend najaar met het project 'De fa milie X', waarbij iedereen in Nederland auditie kan doen voor een rol in GTST. Volgens RTL 4-programmadi recteur L. van der Goot wor den overal in het land audities gehouden, die ook op tv te zien zullen zijn. Uiteindelijk bepaalt de kijker wie in aan merking komt voor een rol. Zooi; ontstaat een clubje van nieuw 4J acteurs die in 2003 als familie hun entree zullen maken in GTST. Van der Goot benadrukt dat dp nieuwkomers goed zullen wor den begeleid. „We willen geenS( risico lopen met een succesvo programma als Goede Tijden. Maar dit project maakt deel ui van een filosofie die wij al lan ger aanhangen, namelijk dat we dicht bij de kijker willen staan." OP DE AFTITELING Felix Rottenberg nodigt politici, machthebbers en tyconen uit in Slot Rottenberg om met hen van ge dachten te wisselen. Vanavond ontvangt de kasteelheer als eerste Henk Westbroek. Foto:NPS/GPD Hilversum - Veel details willen de makers van Slot Rottenberg, de komende veertien weken op woensdag de nieuwe invulling van 'de late avond' Nederland 3, nog niet zeggen over het pro gramma. Mede omdat er al ge noeg praatshows op de vader landse televisie ten onder zijn gegaan aan hoge verwachtin gen, vindt eindredacteur Paul Vloon. „Maar er zitten ook wat verrassende elementen in die zelfs sommige medewerkers nog niet eens weten." Vloon excuseert zich daarom veelvuldig als naar het hoe en waarom van Slot Rottenberg wordt gevraagd. „Ja, sorry. Ik kan er niet zo heel veel over ver tellen. We nemen het program ma bijna live op en het is de be doeling dat het spontaan wordt. Een vast element is in elk geval presentator Felix Rottenberg, van wie momenteel ook de do cumentairereeks Het geheim van de Akbarstraat is te zien. Met een aantal 'familieleden' heeft de voormalige politicus zich teruggetrokken in het afge legen Slot Rottenberg, zo meldt het persbericht van de NPS. 'Ondanks stellige voornemens slagen zij er niet in zich afzijdig te houden van politieke en maatschappelijke ontwikkelin gen. Politici, machthebbers en tyconen worden op het slot uit genodigd om te praten over macht en invloed, over smaak en leiding geven en wat daarbij allemaal mis kan gaan.' Henk Westbroek, zanger en mede-op richter van Leefbaar Nederland, is vanavond de eerste genodig de. „Het zal over politiek gaan, maar nog meer over hypocrisie en wat een mens allemaal kan beroeren", licht Vloon nog iets toe. „Het is niet de bedoeling dat het saai wordt. We willen amuserend zijn, maar niet op pervlakkig. Dat betekent ook weer niet dat er een showtrap in zit of dat er bands optreden. Er is in principe altijd één hoofd gast, maar uit de meest onver wachte hoeken kan iets komen. Ook de zogenaamde familiele den, want in de wereld van be drog en nep moet je niets voor waar aannemen, spelen een rol. Felix reageert op dat alles." „Toen we Slot Rottenberg aan het voorbereiden waren, heb ben we veel bij Felix thuis geze ten. Daar staan een stuk of zes telefoons, die constant rinkelen. Tevens komen er voortdurend mensen over de vloer die iets met hem willen bespreken. In feite gebeurt in Slot Rottenberg precies hetzelfde. Het decor is zo dat Felix zich thuis voelt en zijn gang kan gaan." Eric de Bie Slot Rottenberg wordt vanavond om 23.10 uur bij NPS op Neder land 3 uitgezonden. Wat een regisseur en een came raman doen bij een televisiepro gramma ligt voor de hand, maar wat is de rol van al die andere personen op de aftiteling? In een serie verhalen vertellen televisie- medewerkers over hun werk. Vandaag: kwisredacteur. aalsmeer - Wat is geen nummer van Prince? Waarvoor staat de letter O in de afkorting OPEC? Met dit soort vragen worstelt Bert de Vries dagelijks. Hij is re dacteur van de TROS-kwis 1 te gen 100,de spelshow die gepre senteerd wordt door Caroline Tensen waarin één hoofdkandi daat het tegen honderd mensen in het publiek opneemt en ze door middel van vragen moet zien weg te spelen. De hoofdtaak van een redacteur bij één tegen 100 is het beden ken van vragen. Deze zijn on derverdeeld in categorieën als eten drinken, algemeen, poli tiek en muziek. Per kandidaat worden er een serie vragen be dacht, onderverdeeld in makke lijk en moeilijk. De vragen lopen op in niveau. Andere werkzaamheden van Bert zijn het maken van de korte filmpjes die bij de vragen horen, kandidaten begeleiden tijdens de opnames en teksten op de autocue zetten. Een afwisselen de baan dus, waar meer bij komt kijken dan het bedenken van vragen. Naast het werk bij één tegen 100, maakt Bert ook de vragen voor Ron en Andrés Bingopaleis. Voor het maken van de vragen beschikt de redactie van 1 tegen 100 over onuitputtelijke bron nen. Naast internet, televisie, tijdschriften en kranten is er op de redactie een heuse biblio theek aanwezig met allerlei na slagwerken, gerangschikt op ca- Bert de Vries verzint vragen voor de kwis i tegen 100. Foto: Ton Kastermans tegorie en complete reeksen en cyclopedieën. Volgens Bert is het daarom ook niet moeilijk om steeds maar weer nieuwe vragen te bedenken. „Het werk verveelt niet, omdat elke vraag weer anders is." Na zijn HBO-opleiding commu nicatie heeft Bert een basiscur sus regie/montage en camera werk gevolgd en kwam daarmee bij het programma terecht. On dertussen heeft Bert al een on telbaar aantal vragen bedacht, over de duizend waarschijnlijk. Hij is vanaf de eerste dag be trokken bij 1 tegen 100, dat er al meer dan vijftig uitzendingen op heeft zitten. „In het begin was het wennen, je moet een omslag maken in je denken. Alles wat je tegenkomt kan een vraag zijn." Het leuke van werken 'bij één van de beste programma's van Nederland', is volgens Bert het feit dat hij op televisie vragen voorbij ziet komen die hij ge maakt heeft. Ook dat gemiddeld 1,4 miljoen mensen per afleve ring naar zijn werk kijken maakt zijn baan bijzonder. „En het is goed voor mijn algemene ont wikkeling, voegt Bert toe. De grote trots van 1 tegen 100 is dat de show nu ook in België en binnenkort ook in Duitsland te zien is, met Linda de Mol als presentatrice. Getest De kandidaten van de spelshow hebben steeds de keuze tussen een makkelijke of een moeilijke vraag. Of een vraag bestempeld kan worden als makkelijk of moeilijk wordt uitvoerig getest op de redactie en tijdens screenings. Bert: „Op een gege ven moment heb je zo'n erva ring opgebouwd dat je wel kar zeggen wat mensen wel en nie weten." De 1 tegen 100-redacteur koes tert geen wrok als kandidaten het antwoord op zijn vragen n weten. „Het hoort erbij, het ka voorkomen dat iemand een makkelijke vraag niet weet. Als$ diegene het hele spel moedig speelt en veel moeilijke vrager neemt, krijg je sympathie voor diegene en dan is het wel erg jammer als het fout gaat." Hoewel hij dagelijks vragen be denkt blijft Bert in zijn vrije tijr)r< ook quizzen kijken. „Wat dat betreft blijf ik ook gewoon een kijker. Ik doe ook stoer op de bank als ik het antwoord op ee vraag weet." Laura Wennekes p

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10