Oproep tot boycot van Cito-toets IETS ffl Leidsch Dagblad verkopen? 'Taxibedrijven misleiden gehandicapten' Topmanagers KPN stappen naar rechter Siemerink gepasseerd voor duel Davis-Cup [ijlaten van bolletjesslikkers >r Justitie 'geen probleem' org kan 300 miljoen euro sparen op administratie' Maxima, Maxima en nog eens Maxima Tien illegalen in vrachtwagen Ter Aar ontdekt Leidsch Dagblad NR. 42835 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch dinsdag 29 JANUARI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS uro leidt op I' irmijn tot 1 gere prijzen' iondige patiënt aat soms sel te ver pnselier met figeverfd haar dt fabriek Kennistest telt recordaantal scholen antsoen blijft orlopig nog suvellandschap ërtrek boeren n koste van ote Polder' lialli doet ■rslag uit land 1 Thorbecke leiden - De verenigingen van Jen- aplan-, Dalton-, Montessori en Vrije Scholen roepen op tot een boycot van de Cito-toets. De toets wordt door hen als erg een zijdig ervaren. Rond de tachtig procent van de groep 8-leerlin- gen van Nederlandse basisscho len doet inmiddels mee aan de kennistest. De Vrije School Mareland in Lei den is één van de scholen die principieel niet meedoet. „Een jaar of zeven geleden hebben we gezegd: we doen het niet meer", vertelt Lida lansen van de Vrije School. „Daar zijn allerlei rede nen voor. We vinden dat de Ci to-toets alleen naar de intellec tuele vaardigheden kijkt. Boven dien blijkt dat onze eindadvie zen altijd goed uitkomen. Daar hebben we dus ook geen Cito- toets voor nodig. De toets is ge woon slecht voor de kinderen, en is verder nergens goed voor." Voor 160.000 leerlingen in de hoogste groep van de basis school was het vandaag de eer ste dag van de Cito-toets. Daar mee vestigde de Eindtoets Ba sisonderwijs van Arnhemse toetsingsinstituut opnieuw een record. De meeste scholen die niet meedoen, zijn te vinden in de meer alternatieve, bijzonder- neutrale schooltypes. Maar ook protestants-christelijke basis school De Kinderkring in Wou- brugge neemt geen toets af. „De school heeft altijd gezegd: we toetsen niet, we hebben ons ei gen onderwijsmodel", weet in terim-directeur Kees Versluis. „Maar inmiddels is ook op onze school wel algemeen aanvaard dat we de Cito-toets af moeten gaan nemen. Het wordt toch onderhand door zo n beetje alle scholen voor voortgezet onder wijs gevraagd. Ik verwacht dat we volgend jaar voor het eerst De eerste opgaven bezorgden de leerlingen van basisschool De Singel in Leiden al meteen hoofdbrekens. Foto: Henk Bouwman meedoen." Het belang van de Cito-toets is de afgelopen jaren sterk toege nomen doordat het voortgezet onderwijs bij de toelating van leerlingen meer en meer een be paalde Cito-score eist. Ook de onderwijsinspectie hecht veel belang aan de Cito-toets. Een school die naar het oordeel van de inspectie te laag scoort, wordt al snel onder verscherpt toezicht gesteld. Doordat de rapporten van de inspectie sinds enkele jaren openbaar zijn, vrezen scholen dat ze met een slechte score leerlingen zul len verliezen. Pagina Ri: Het (nog altijd) beperkte belang van de Cito-toets Pagina Binnenland: Commentaar Uien de Valckenaere jhtbreuk: elders lijmen 's gebroken werd Veel bewolking 11/12° door Erna Straatsma leiden - Politici maken zich zorgen over 'misleidende brieven' die minstens vier taxi bedrijven in de Leidse regio naar gehandi capten hebben gestuurd. Daarin roepen zij de voormalige WVG-cliënten (Wet Voorzie ningen Gehandicapten) op om 1400 gulden (634 euro) aan hen over te maken voor goedkope taxiritten. Gehandicapten zijn per 1 januari 2002 in het bezit van een soort strippenkaart voor het maken van gratis lo kale taxiritten en hebben daarnaast een 'vrij besteedbaar budget' van 1400 gulden voor overig openbaar vervoer. De nieuwe rege ling maakt onderdeel uit van de onlangs in gevoerde OV-Taxi Leidse regio. De Leidse verkeerswethouder R. Hillebrand (PvdA) en het Zoeterwoudse raadslid C. Hartlooper (Progressief Zoeterwoude) uiten hun ongenoegen over de misleidende brie ven van taxibedrijven. Volgens hen worden de geadresseerden bewust op het verkeerde been gezet met de suggestie dat ze voor lo kale ritten hun budget van 1400 gulden moeten aanspreken. „Dit lijkt een poging om onder de nieuwe regeling uit te komen", aldus Hillebrand tijdens een vergadering van het Samenwerkingsorgaan verkeer en vervoer Leidse Regio (SLR). Hartlooper sprak over een 'heel kwalijke zaak'. Ze ver moedt dat veel ouderen gevoelig zullen zijn voor de brief en spontaan hun geld aan de taxibedrijven overmaken. Het SLR heeft in middels een verontruste brief gestuurd aan Connexxion, die met de Leidse regio een contract heeft afgesloten over de uitvoering van de OV-Taxi. Daarin worden misleidende en verwarrende citaten uit brieven van de Taxicentrale Leiden, Taxi Schutte en het Lei- derdorpse Z-Tax aangehaald. Ook de Leidse taxibedrijven De Ambassadeur, De Groot en Prangers, Taxi Voorschoten, het Leiderdorp- se bedrijf Wielkens en het Roelofarends- veense bedrijf Hogenboom hebben soortge lijke brieven aan oude WVG-klanten ver stuurd. Het SLR vraagt Connexxion in over leg met de taxibedrijven te treden. Pagina R5: 'Wij helpen gehandicapte met regeling' Voor betere afvloeiingsregeling ag/gpo - De vrijlating van jesslikkers op Curasao volgens het ministerie istitie in Den Haag geen ;em voor Nederland. De orten van de drugssmok- s zijn ingenomen en daar- 3 kans dat zij zich alsnog nelden minimaal, meldt loordvoerder. „Zij moesten tra^ao worden aangehou- 1 dat is precies wat er ge werd bekend dat Justi- Ulemstad zondag en gis- 41 van de 45 donderdag houden bolletjesslikkers leeft vrijgelaten, ch ter-commissaris gelastte aatregel omdat ze onder lechte omstandigheden in rrest werden gehouden, ijlating toont aan dat het aanse politie- en justitie- aat niet op de strengere Die 'aan de poort' is bere- laatste was volgens een Ivoerder v^n minister als overigens te verwach ten. „Dit komt niet als een ver rassing." CDA-woordvoerder Rietkerk reageert minder laconiek.Hij be pleit daarom de instelling van een visumplicht, waardoor bol letjesslikkers het recht op reizen buiten de Antillen verliezen. Korthals voelt daar niets voor. De Antilliaanse justitieminister Martha zegt dat duidelijk is ge worden dat massale aanhoudin gen" op de luchthaven niet door het justitiële apparaat kunnen worden verwerkt. „Als we nog meer geld gaan investeren in opsporen en vervolgen van jeugdige koeriers, gaat dit ten koste van preventieve maatrege len zoals opleiding en opvoe ding van jongeren. Volgens advocaat Scheperboer zaten de aangehouden bolletjes slikkers onder erbarmelijke om standigheden vast. Over de bin nenplaats was een zeil gespan- nen. Hieronder zaten 23 arres tanten. De overige arrestanten in het complex konden hierdoor niet worden gelucht. aag/gpd - De kosten in de dheidszorg kunnen met Dnderd miljoen euro om- loor dertig procent te be- 31 op administratieve slomp. Dat concludeert de iissie-De Beer die onder deed naar de administra- asten in de zorg. Het eind- rt 'Minder regels, minder is vanmorgen aangeboden lister Borst. istratieve kosten is de ieidszorg jaarlijks een euro kwijt, die vooral gebruikt om regels en uit te voeren. Ongeveer rde van de kosten wordt akt door zorgaanbieders, >t vooral door ziekenfond- Ziekenhuizen geven 142 :n euro uit als gevolg van en wetten. Volgens de iissie-De Beer kan dat be- net de helft omlaag, specifieke kenmerken van de zorgsector bieden een kli maat waarin administratieve lasten goed gedijen. Beleidsma kers, uitvoerders en de zorgsec tor zelf moeten zich daarvan voortdurend bewust zijn", aldus de commissie in haar rapport. Ook apothekers kunnen met ongeveer vijftig procent minder administratieve lasten toe, stelt de commissie. Besparing: 41 miljoen. Een relatieve uitzondering vor men de huisartsen, die jaarlijks bijna 140 miljoen uitgeven aan hun administratie. De artsen kunnen twaalf procent bezuini gen. Volgens de commissie zijn de besparingen aan de conser vatieve kant. De commissie adviseert de ge zondheidszorg om meer te in vesteren in informatietechnolo gie. Het investeringsgeld valt te halen uit de besparingen op de administratie. HET# HUWELIJK De brood- en banketafdeling van het Regionaal Opleidingen Centrum in Amsterdam is bezig met het maken van ongeveer 13.000 oranje gebakjes met de beeltenis van Willem-Alexander en Maxima erop. De taartjes, een gebaar van de gemeente, zijn bedoeld voor alle Amsterdamse verpleeg- en verzor gingshuizen. Foto: GPD/Evert Elzinga door onze correspondent Frans Lindenkamp buenos aires - Met nog een paar dagen te gaan, zijn Maxi ma en haar 'Guillerme Ale jandro', zoals de kroonprins in Argentinië heet, niet meer weg te branden uit de Argentijnse media. Daarbij doet de serieuze pers niet onder voor de boule vardbladen. Voor het centrum rechtse dagblad La Nacion is het sprookjeshuwelijk aanlei ding om zowat alles wat ermee verband houdt breed uit te me ten. Het is vooral luchtig en infor matief. Zo plaatste de krant voorzitster Jon van Splunteren van de Nederlandse Gemeen schap in de schijnwerpers over de organisatie van het cham- pagneontbijt waarmee het feest zaterdag in Argentinië van start gaat op het landgoed San Souci even buiten de hoofdstad. In een ander omvangrijk artikel werd erop ingegaan dat konin gin Beatrix getuige zal zijn van Maxima bij het burgerlijk hu welijk. Onder de foto van een glunderende Méxima met pre mier Kok aan haar zijde prijkt diens uitspraak: 'Je bent een van ons. Een Nederlandse'. Zondag pakte La Nacion in haar ingesloten fototijdschrift Revista uit met een kleurenre- portage van vier pagina's over ons land. In het artikel wordt uitleg verschaft over onze tole rante volksaard en de diepge wortelde overlegdemocratie. De schrijfster is erdoor gefasci neerd dat juist protestanten - die in Argentinië te boek staan als star en onbuigzaam- er een open mentaliteit op na houden en blijk geven van een enorm pragmatisme van het zoeken naar oplossingen. 'Niet de con- De Horsten De gemeenteraad van Was senaar- is gisteravond bin nen een kwartier unaniem akkoord gegaan met de aan passingen aan het landgoed De Horsten, waar Willem- Alexander en Maxima na hun huwelijk gaan wonen. Op een stukje openbaar landgoed komt bebouwing voor veiligheidsdienst en marechaussee. Volgens de gemeenteraad gaat het om een te verwaarlozen stukje groen, in verhouding met de grootte van het landgoed. frontatie, maar een dialoog op zoeken. Dan vervolgens stap voor stap het probleem uit de wereld helpen. Klinkt niet gek', aldus de schrijfster. La Nacion sluit de reportage af met oer-Hollandse recepten van erwtensoep, poffertjes en spekpannenkoeken. Dagblad Clarin, met circa 600.000 abonnees Argentinië's grootste krant, ging zondag in op de prijs die Maxima betaalt voor het prinses mogen zijn. Het bijgevoegde kleurenmaga- zine Viva besteedde er maar liefst zes bladzijden met veel tekst aan. Interessant was te le zen wat anonieme bronnen dicht bij Maxima over haar en de familie verklapten. 'Het lijkt een sprookje, maar dat is het beslist niet voor haar ouders. Voor haar moeder voelt het als of 2e haar dochter voorgoed verliest en haar vader mag mis schien zelfs niet eens bij de doop van zijn kleinkinderen aanwezig zijn', aldus een bron. Pagina Gesprek van de Dag: Meer over Willen-Alexander en Maxima Internetsite: www.hdci.nl/huwelijk den haag/anp - Zestig ontslagen KPN-topmanagers stappen naar de rechter om een betere af vloeiingsregeling af te dwingen. Advocaat O. Hammerstein van het Amsterdamse kantoor Spong Advocaten voert deze zaak. De groep heeft een vereniging opgericht om gezamenlijk tegen KPN ten strijde te trekken. Vol gens het advocatenkantoor wor den de managers behandeld volgens de kantonrechtersfor- mule. Volgens die formule krij gen managers voor elk jaar dat ze in dienst waren een vergoe ding van een maandsalaris. Van de 600 topmanagers moe ten er volgens KPN 120 weg. De betrokkenen hebben allen een persoonlijke arbeidsovereen komst. Ze vallen niet onder een sociaal plan. KPN zegt niet te zijn geschrok ken van de actie. „We hebben rekening gehouden met derge lijke proceduresaldus een. woordvoerder van het telecom- bedrijf. Het bedrijf wil niet in houdelijk op de zaak ingaan. KPN wil in 2004 uitkomen op 32.000 werknemers. Om dat te bereiken, moeten er op korte termijn 4800 werknemers uit. Daarbij vallen 2800 gedwongen ontslagen. Op termijn verdwijnen bij het telecombedrijf nog eens 1300 arbeidsplaatsen. Bogstra geeft voorkeur aan Kempes door Gertjan van Geen leiden - Met het passeren van Jan Siemerink voor het Davis- Cupteam in de wedstrijd tegen Frankrijk heeft captain Tjerk Bogtstra een gedurfd en per soonlijk lastig besluit genomen. „,Ik moet eerlijk zeggen dat ik er tot zondagavond laat over heb nagedacht en gediscussieerd", zegt Bogtstra vanuit Milaan. In plaats van de Rijnsburger speelt Edwin Kempes. De eerste ronde van de Davis Cup tegen de titel verdediger heeft op 8, 9 en 10 fe bruari in Metz plaats. De onder grond in het omnisportcentrum Les Arenes is gravel. Vanuit dat oogpunt is het logisch dat Sie merink buiten de ploeg is gela ten. Kempes is een gravelspeler van huis uit. Siemerink prefe reert snelle banen. Bogtstra: „Daarbij heeft Jan de laatste twee maanden weinig gespeeld. Hij kan het niveau wel aan, maar dan moet hij wel wedstrij den in de benen hebben." Het is niet de enige reden voor de keuze voor Kempes, de num mer 147 van de wereld en daar mee de achtste Nederlander achter Schalken, Van Scheppin gen, Van Lottum, Wessels, Slui ter, Siemerink en Verkerk. „Een belangrijke reden is ook, dat ik een goede dubbelspeler naast Paul Haarhuis wil hebben." De eerste optie in het team is Sjeng Schalken, maar de Lim burger is al veroordeeld tot het spelen van twee, vermoedelijk zware partijen in het enkelspel. In de halve finale tegen Frank rijk was Schalken zo veimoeid van zijn vijfsetter tegen Nicolas Escudé, dat hij in het dubbel weinig klaarmaakte. „Ik heb het uitvoerig met Haarhuis erover gehad en hij had niet zo veel vertrouwen in de combinatie met Siemerink. Dat ging de laat ste keer niet goed. Ik heb Kem pes zien dubbelen en Paul heeft tegen hem gespeeld. Hij heeft meer vertrouwen in Kempes", aldus Bogtstra. Pagina R7: Bogtstra: 'Jan passeren was niet gemakkelijk ter aar - In een vrachtwagen in Ter Aar zijn vanochtend tien il legalen ontdekt. Ze komen ver moedelijk uit Zuidwest-Azië. De vrachtwagen, afkomstig uit Duitsland, kwam vanochtend aan bij een bedrijf aan de Smidskade in Ter Aar. De Duitse chauffeur trof bij het lossen de tien verstekelingen aan. De poli tie heeft de chauffeur meegeno men voor verhoor. Het is niet uitgesloten dat hij bij de men sensmokkel betrokken is ge weest. De tien illegalen, zowel mannen als vrouwen, verkeren volgens de politie in goede gezondheid. Ze zijn overgedragen aan de vreemdelingendienst. Geertsema twee in Landsmeer leiden-landsmeer - Het Leidse WD-raadslid Alexander Geert sema is in de race voor het bur gemeesterschap van Lands meer. De kans dat hij eerste burger wordt is echter aanzien lijk geslonken nu de vertrou wenscommissie de Zevenaarse PvdA-wethouder Bert Mewe op één heeft gezet en Geertsema op twee. Wanneer de definitie ve benoeming volgt, is nog niet bekend. Triumph weg uit Myanmar Amsterdam - Lingerieprodu- cent Triumph International trekt zich terug uit Myanmar (voormalig Birma). Het bedrijf was de afgelopen maanden mikpunt van kritiek van men senrechtenorganisaties, omdat het met zijn verblijf in het land het militaire regime aldaar zou steunen. Triumph zegt dat het 'wegens het publieke debat in Europa' stopt met de productie van bh's en ander ondergoed in Myanmar. Overreden vrouw wandelt weg utrecht - Bij station Lunetten in Utrecht is gisteren een vrouw tussen de spoorrails gaan liggen en overreden door een trein, zonder daarbij gewond te ra ken. Reizigers zagen de vrouw rond half zes van het perron af springen. Ze ging tussen de rails liggen en dekte met haar handen haar ogen af. Direct daarna reed een intercity, waar van de machinist al aan de noodrem had getrokken, over haar heen. Na afloop stond de vrouw op en liep ze weg. Vliegtuig stort in Ecuador neer quito - In het grensgebied van Colombia en Ecuador is van daag het zoeken hervat naar een Boeing 727-100 van de Ecu- adoraanse maatschappij TAME, die daar gisteren is verdwenen. Het toestel had 92 mensen aan boord. De Boeing was uit de Ecuadoraanse hoofdstad Quito vertrokken naar Tulcan in het Andes-gebergte, en verdween in dichte mist bij het inzetten van de landing. Het toestel heeft mogelijk een van de ruim 4.700 meter hoge vulkanen in het gebied geraakt. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wel Naam MD V gratis. Straat CB Postcode Plaats Telefoon (i-v m. controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro -□ 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi) automatische betalng <s mjn bank-gironummer. Handtekening: 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1