Overheid geeft het slechte voorbeeld ECONOMIE Media Markt wil snel marktleider worden Consumentenbond ziet forse prijsstijgingen bij overstap naar euro Nog 3o.ooo mobieltjes van Amerikanen verdenken regering-Bush Postbank 'niet geactiveerd' Macintosh zag winst in 2001 fors teruglopen Samenwerking BA en AA is van de baan GM sponsort anarchisten EU viert de teugels tot woede van Nederland |BG herstelt brug San Francisco nijk - HBG-dochter FCI istructors gaat met twee erikaanse bedrijven het oos- k deel van de San Francis- Dakland Bay Bridge bou- n. Het project kost ruim 1,1 jard euro. waarvan 290 mil- euro naar HBG gaat. Dage passeren 280.000 voertui- de oeververbinding. De dige brug is 2.8 kilometer 5 en werd gebouwd in 1936. de aardbeving in 1989, irbij een deel van het brug- instortte, besloot de federa- verheid tot de aanleg van nieuwe oostelijke verbin- j. Het westelijk deel wordt versterkt. exia schrapt rca 75 banen {terdam - Dexia Bank Ne- and gaat snijden in zijn per- eelsbestand. Er verdwijnen eveer 75 banen. Dexia schat bij de reorganisatie dertig veertig gedwongen ontsla- zullen vallen. Dexia is in Ierland eigenaar van de za- banken Kempen Co en ouchere. De top zei begin e maand al zich bij het ban en voor rijke klanten vooral ïchten op het vermogensbe- r. Bij Dexia Nederland wer- 1300 mensen. in Tol neemt Mega ZHM over «igraven - Groothandel Van heeft de Zuivel Han- imaatschappij (ZFIM) over- omen. Met de aankoop van branchegenoot krijgt Van toegang tot winkels in heel ierland. De onderneming •degraven kondigde on- aan via zijn winkels post n willen bezorgen. Daar- bindt het bedrijf de strijd tegen PTT Post. Van Tol en leveren samen aan onge- 900 vestigingen, vooral supers en rijdende super - rkten. Van Tol is daarnaast end van de Troefmarkt. -verbod import !es uit China ssel - De Europese Unie de import uit China van s en andere producten af- ïstig van dieren verbieden, [ens het Permanent Veteri- Comité van de EU is de trole op deze producten in na onvoldoende. Ze zouden en van verboden stoffen nen bevatten. Vooral ko- kip, garnalen en honing en onder het verbod. In D werd voor 327,7 miljoen aan vlees en andere dier- ducten uit de Volksrepu- ingevoerd. iteresse Shell snet Shanghai' nchai - Shell heeft interesse e aanleg van een aardgas- verk in de Chinese stad nghai. Dat meldde de Chi- e krant China Daily zater- De stad zoekt partners om Ërote investering van de Deg mee te delen. Behalve pl zijn ook andere grote wes- #je concerns als BP en Gaz de tice geïnteresseerd in het jject. Shanghai is nu nog af- Jtkelijk van de aanvoer van luit zee. In 2003 zal echter kanvoer uit het noorden van pia beginnen. uitse economie oeit dit jaar op' lijn - Het Duitse ministerie financiën verwacht in de ede helft van 2002 een ople- van de economie. Dat staat et jaarlijkse economische )ort van het ministerie dat nsdag door het Duitse kabi- zal worden besproken. De rj nomie van Duitsland zal het mde jaar met 0,75 procent ;ien, zo is de verwachting, junstige verwachting is ge- ;erd op de lage rente en de lig stijgende loonkosten. itiek Brussel op Ijognoses Italië ran - Italië is te optimistisch de verwachte economi- groei over 2002 en 2003. vindt de Europese Com- sie. Ondanks die kritiek zal Commissie naar verwachting >lannen van Italië wel goed- ren wat betreft het Stabili- ipact. De Italiaanse progno- omt voor 2002 en 2003 uit ?en groei van de economie 2,3 en 3 procent. Europese ?keningen komen niet ver- dan 1,3 en 2,7 procent. eyf's neemt insulenti over 'Werpen - Het Belgische uit- iconcern Creyf s, moeder jhet Nederlandse Content, t Consulenti in Spanje genomen. Bij Consulenti ken vijftien mensen, die ge- henlijk een omzet van zes Den euro realiseren. Creyf s inmiddels veertig kanto- |in Spanje. maandag 28 JANUARI 2002 den haag/gpd - De overheid geeft niet het goede voorbeeld bij het omrekenen van guldens naar euro's. Uit een grootscheep se steekproef van de Consumen tenbond blijkt dat veel gemeen ten de invoering van de nieuwe munt hebben gebruikt om de parkeertarieven 'flink' te verho gen. Maar ook cd's, fietsen, een hotelovernachting of een hapje in de snackbar zijn duurder ge worden. Het gevoel van veel mensen dat de euro voor prijsstijging zorgt, lijkt in een aantal gevallen te kloppen. Zo is de prijs voor nieuwe cd's het afgelopen jaar gemiddeld met zo'n 10 procent gestegen van 19,49 naar 21,99 euro. Ook voor fietsen moet de consument nu zo'n 3,7 procent meer betalen dan een jaar gele den. In een aantal gevallen sig naleerde de Consumentenbond zelfs uitschieters van 20 procent. Zoals een Batavus-fiets die steeg van 489,18 naar 589 euro. De prijsstijgingen blijken uit een steekproef die de Consumen tenbond vanaf december 2000 tot nu heeft gehouden. Een pe riode waarin de euro werd inge voerd maar ook de BTW om hoog ging (op 1 januari 2001). In die periode werden de prijzen van ruim 2500 producten en diensten gevolgd, zoals voe dingsmiddelen, openbaar-ver- voertarieven, energienota's, par- keergelden en elektronica. Volgens de Consumentenbond is de euro de oorzaak als 'er for se prijsstijgingen zijn in combi natie met mooi afgeronde euro bedragen'. Een woordvoerder van de Consumentenbond zei een week geleden echter dat het ook dan nog lastig is om een ex- ta euro-effect te bewijzen. Toch is er in een aantal sectoren spra ke van een prijsstijging door de euro, concludeert de consu mentenorganisatie. En het zijn niet alleen commer ciële bedrijven die zich schuldig maken aan een verhoging van de prijzen. Ook gemeenten, de lokale overheid, hebben de prij zen verhoogd. Uit de steekproef blijkt dat acht van de elf geteste gemeenten de parkeertarieven met gemiddeld 8,8 procent ver hoogden. Ook hier waren uit schieters, zoals de gemeente Groningen die het maximum parkeertarief verhoogde met maar liefs 28 procent; van 10,89 tot 14 euro. Volgens de Consumentenbond zijn de afspraken in het Natio naal Forum ter introductie van de euro, om prijsstijgingen te voorkomen, niet altijd nageko men. De bond eist van de mi nisters Zalm van financiën en De Vries van binnenlandse za ken dat de parkeertarieven in de gemeenten onmiddellijk wor den teruggedraaid. De beide mi nisters moeten de gemeenten hiertoe dwingen. Ook moet de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) de cd-branche, fietsenhandel en vi deotheken aan een onderzoek onderwerpen. Over de laatste sector zegt de bond veel klach ten te hebben gekregen. De Consumentenbond kijkt in mei voor de laatste keer naar de prij zen. In totaal zijn tot nu toe 2750 klachten gemeld. Witte Huis doet Enron en Arthur Andersen in de ban amsterdam/gpd - Zo'n 30.000 van de 500.000 mobieltjes die de Postbank vorig jaar gratis onder haar klanten verspreidde zijn nog steeds niet geactiveerd. Vol gens Telfort, op wiens netwerk de gsm's worden aangesloten, gaat het deels om telefoons waarvan de simlock illegaal is verwijderd. Op niet tijdige activering staat een boete van zo'n 150 euro, overeenkomend met de waarde van het toestel. Via bepaalde in ternetsites werd het vrijmaken van de simlock tegen betaling de afgelopen maanden veelvul dig aangeboden. De simlock koppelt het toestel aan het net werk van Telfort en maakt het onmogelijk de telefoon op net werken van andere mobiele aanbieders te gebruiken. De gratis Postbanktelefoons zorgden vorig jaar voor de nodi ge commotie. Er deden zich veel fouten voor bij de ingebruikna me. Klachten werden door de Postbank traag afgehandeld. Uiteindelijk riep de Consumen tenbond ontevreden klanten op de telefoon terug te sturen naar de Postbank. De Postbank was juist tot de grootschalige en miljoenen eu ro's vergende gratis verspreiding van de telefoons overgegaan om het mobiel bankieren een flinke impuls te geven. Volgens cijfers van Telfort zijn met de geacti veerde mobieltjes inmiddels 100.000 overboekingen gedaan. Dat betekent dat een op de vier, vijf bezitters er ooit een bank- transactie mee heeft gedaan. Telfort is niet ontevreden over die cijfers. Het beltegoed van de telefoons werd twee miljoen keer opgevraagd. Telfort wil nieuwe diensten voor mobiel betalen ontwikkelen. Daarom wordt met grootwinkel bedrijven en bioscopen gepraat. Probleem is dat zij niet louter met Telfort in zee willen, maar graag zien dat alle netwerken mobiel betalen ondersteunen. maastricht/anp - Detailhan- delsorganisatie Macintosh heeft in 2001 de nettowinst zien te ruglopen tot 4,3 miljoen euro. In 2000 werd nog een winst van 18,3 miljoen euro behaald. Door een ingrijpende reorganisatie en winkelsluitingen moest het ver- koepelende bedrijf een buiten gewone last voorzien van ruim 20 miljoen euro. Macintosh, met diverse winkel ketens in de non-food-sector, zag de omzet vorig jaar licht stij gen van 803 naar 810 miljoen euro. Dit kwam volgens het be drijf vooral door een hogere om zet bij Kwantum, Halfords en BelCompany. De omzet in de modetak viel juist lager uit, vooral bij de keten Superconfex. Daar is inmiddels een reorgani satie begonnen, waarbij het aantal werknemers aanzienlijk wordt teruggebracht en 28 win kels moeten sluiten. Vorig jaar zomer werd besloten de 22 winkels van BelCompany in Duitsland te sluiten en wer den de activiteiten van fietske- ten BikeWorld (met twaalf win kels) afgestoten. In 2002 ver wacht het Macintosh meer kos tenstijgingen, onder meer op het gebied van pensioenen en verzekeringen. Voor het bedrijf komt daarom de prioriteit te lig gen op margeverhogingen en beheersing van de kosten. Wegens 'onvoldoende zicht op ontwikkeling van het consu mentenvertrouwen' durft Mac intosh geen concrete verwach tingen uit te spreken over de omzet- en resultaten. De jaarcij fers over 2001 worden begin maart gepubliceerd. new vork/anp - Naarmate de Amerikanen meer informatie krijgen over het faillissement van energieconcem Enron, neemt hun wantrouwen in de regering-Bush en de Republikei nen op dat punt toe. Nu denkt al tweederde (67 procent) dat de regering-Bush informatie over het Enron-schandaal achter houdt of liegt over de relatie tus sen overheid en energieconcem. Dat is 14 procent meer dan een week geleden, zo blijkt uit een enquête van de krant The New York Times en nieuwszender CBS. De stijging komt doordat het percentage dat gelooft dat de re gering iets achterhoudt is toege nomen: van 44 naar 58. Het aantal ondervraagden dat denkt dat de regering of regerings functionarissen ronduit liegt bleef 9 procent. Slechts 17 pro cent denkt dat de regering de hele waarheid vertelt. Vorige week was dat nog 19 procent. Zeven van de tien ondervraag den geloven dat de financiële handelwijze van Enron, die leid de tot de ondergang van het concern, wijdverspreid is in het Amerikaanse bedrijfsleven. Zo'n 45 procent van de onder vraagden denkt dat de Republi keinen nauwere banden hebben met Enron-functionarissen dan de Democraten, zo blijkt verder uit het onderzoek. Het Congres heeft een nog slechter imago. Driekwart van de ondervraag den vindt dat de volksvertegen woordiging zich teveel laat beïn vloeden door het zakenleven. Energieconcem Enron en de ac countantfirma Arthur Andersen zijn door het Witte Huis in de ban gedaan. In een brief zijn alle federale instanties opgeroepen hun contracten met beide be drijven op te zeggen. Enron was de grootste donateur aan presi dent Bush' verkiezingscampag ne. Sinds het begin van de poli tieke carrière van Bush schonk het bedrijf hem ruim 600.000 dollar. Overigens is het Witte Huis niet van plan documenten over con tacten met de top van Enron vrij te geven. Dit zei vice-president Het bedrijfslogo bij het hoofdkantoor van Enron in Houston is beplakt met reclame voor een humoristi sche website onder de kop 'te koop'. Het Congres stelt een onderzoek naar het bankroet van de energie reus, het grootste financiële schandaal in de historie van de VS. Foto: AFP/Hector Mata Cheney gisteren in vraagge sprekken met de nieuwszenders Fox en ABC. In het verleden wa ren er contacten van Cheney met Enron over de energiepoli- tiek van de regering-Bush. De onderzoeksinstantie van het Congres wil stukken over die be sprekingen hebben. washington/rtr - Een tweede poging tot samenwerking van British Airways en American Airlines is afgeketst. Autoriteiten in de VS stelden te hoge eisen, waardoor beide partijen geen heil meer zagen in samenwer king. Grootste struikelblok was het inleveren van vluchtcapaci- teit op luchthaven Heathrow. De eventuele samenwerking heeft een samengaan van KLM met BA altijd in de weg gestaan. KLM heeft in Northwest Airlines al een sterke partner in de VS. Met het mislukken van de be sprekingen valt een barrière tus sen BA en KLM weg. Een woordvoerder van KLM zegt de berichten te volgen, maar kan niets zeggen over een eventuele toenadering van KLM en BA. Hij wijst erop dat beide maatschappijen wel onlangs op een beperkt aantal vluchten naar het Midden-Oosten zijn gaan samenwerken. londen/rtr/anp - De Ameri kaanse autoproducent General Motors steunt onbedoeld via de anarchistische popgroep Chum- bawumba organisaties die tegen het kapitalisme strijden, zo meldde de Britse krant The Ob server gisteren. GM kocht van de band een nummer om te gebruiken voor tv-reclame. De groep sluisde de bijna 100.000 dollar voor de helft door naar een actiegroep die bedrijven kritisch volgt. De andere helft komt toe aan een alternatieve mediagroep. Beide organisaties kondigen in de krant aan het geld deels aan te wenden om GM dwars te zitten. Unilever sponsort op soortgelij ke manier de strijd tegen het globalisme. Een deel van de winst van ijsfabriek Ben Jer ry's gaat naar een liefdadig heidsfonds. Uit deze pot wordt onder meer het Center for Eco nomie Justice gesteund, een groep activisten tegen globalise ring. Het meeste geld komt ten goede aan milieuverenigingen. Autoroute du Sud naar de beurs parijs/ANP - Een aantal grote tolwegen in het zuiden van Frankrijk komt in particuliere handen. De Franse regering gaat volgens mediaberichten 49 pro cent van haar belang in Auto routes du Sud de la France ver kopen. Ze hoopt daarmee 1,5 tot 2 miljard euro te verdienen. De werknemers krijgen in dit plan 5 procent van de aandelen. De rest wordt via de beurs in Parijs aan particuliere beleggers aan geboden. Daarmee vervalt vol gens de Financial Times een eerder plan om delen van ASF onder te brengen bij particuliere bouwondernemingen. In drie tot vijf jaar naar twintig grote elektronicazaken in Nederland door Marie-Louise Thissen rotterdam/gpd - De Media Markt Groep, die in 1999 in Rot terdam zijn eerste vestiging opende, heeft ambitieuze plan nen voor de toekomst. „In drie tot vijf jaar willen wij twintig vestigingen in Nederland heb ben. Onze bedoeling is, evenals in andere Europese landen, marktleider in consumenten elektronica te worden.'' Dit zegt Pieter Haas, een van de drie directeuren. De elektroni- caketen is de dochter van het Duitse moederconcern Media Markt Satum, op haar beurt weer onderdeel van het Duitse Metro. Metro is het op drie na grootste detailhandelsconcern in de wereld en heeft een note ring aan de beurs in Frankfurt. „Onze uitbreiding - wij hebben nu zes vestigingen in vijf ste den - wordt gefinancierd door onze Duitse moeder", legt Haas uit. „In vele landen van Europa zijn wij marktleider, zoals in Duitsland, maar ook in landen als Polen en Hongarije. In België hopen wij dit jaar een vestiging te openen." Jaarlijks wordt er in de Europese landen 190 miljard euro aan consumentenelektronica, inclu sief computers uitgegeven. Daartoe behoren huishoudelijke apparaten als koelkasten, was automaten, maar ook koffiezet machines, stofzuigers, kleu- rentv's, audio-, video- en foto apparatuur. Duitsland is koplo per met in totaal per jaar 49 mil jard euro, Nederland volgt er gens in de middenmoot van de top-tien met 11 miljard euro. Vorig jaar zijn de bestedingen met twee procent gestegen ver geleken met het jaar daarvoor. Nederlanders staan erom be kend dat zij een flink bedrag, ge middeld 653 euro per jaar, uit geven aan consumentenelektro nica. Dat is zelfs meer dan de Duitser met 596 euro of de Fransman met 547 euro, maar weer veel minder dan de koplo per, de Zwitser met een beste ding van 1029 euro. In Nederland moet Media Markt opboksen tegen het Vendex concern als marküeider. Vendex is eigenaar van winkelketens als Modem Electronics, Dixons, Dixtone, It's en Kijkshop en ook van de warenhuizen Bijenkorf en Vroom Dreesmann. Samen verkopen deze winkelketens aan elektronica de grootste hoeveel heden. Haas: „Wij onderscheiden ons van de concurrentie door nooit duurder te zijn dan de goed koopste concurrent in een loka le markt. Daarbij is de keuze in onze superstores altijd twintig procent groter dan bij de groot ste concurrent. Wij staan voor innovatie. Wij willen voorop lo pen bij nieuwe ontwikkelingen. Dat lukt ons aardig, dankzij de grote hoeveelheden, die ons moederbedrijf kan inkopen. In onze zaken kunnen de klan ten kennis maken met alle nieuwtjes, die de markt biedt. De mensen kunnen een nieuw Een van de zes Media Markt-filialen aan de Arenaboulevard in Amsterdam. Foto: Ron Pichel espresso-apparaat of een digita le fotocamera voelen, ze kunnen ermee werken en natuurlijk ko pen. De X-box van Microsoft bijvoorbeeld hebben wij als eni ge nu al in huis voor demon straties, terwijl de verkoop pas op 14 maart van start gaat. Elke drie maanden komen er nieuwe computers op de markt, die sneller zijn en meer kunnen." Media Markt groeit hard, dank zij het openen van steeds meer vestigingen. Over 2000 werd een omzet van 90 miljoen euro be haald, een stijging van 23 pro cent vergeleken met 1999. Het aantal werknemers is gegroeid van 150 naar 1000. Hoe de verwachtingen zijn voor dit jaar blijft onduidelijk. Haas: „Wij verkopen vooral luxe appa ratuur. Dat kan een dubbel- deurs Amerikaanse koelkast zijn, een dvd-apparaat of een platte kleurentelevisie, die je als een schilderij aan de muur kan hangen. Vooral van die dvd's denken wij er nog vele te verko pen. Slechts negen procent van de Nederlanders heeft deze ap paratuur in huis. Maar de consument moet ver trouwen in de economie blijven houden. Als dat niet gebeurt dan geven ze geen geld uit, ze ker niet aan luxe zaken. Wij moeten als winkelketen ook concurreren met reisorganisa ties of autodealers. Klanten kun nen nu eenmaal maar één keer hun salaris uitgeven. Als men sen liever voor een auto of een vakantiereis naar een zonnig land kiezen, dan komen ze niet naar onze winkels." van onze correspondent Mare Peeperkorn brussel/gpd - Landbouwers uit de twaalf nieuwe lidstaten van de Europese Unie moeten vanaf 2004 steun uit Brussel krijgen. De Europese Com missie acht directe inkomens hulp gerechtvaardigd, ook al stijgen de EU-uitgaven hier door met minimaal vijf mil jard euro per jaar. Het Neder landse kabinet is ontstemd over de plannen en dreigt de subsidies voor alle boeren te verlagen. Woensdag presenteert het da gelijks bestuur van de EU haar rapport over de kosten van de uitbreiding van de Unie. Afge lopen weekeinde kwamen topambtenaren bijeen om de laatste 'losse eindjes' netjes af te binden. Vanwege de ver gaande financiële gevolgen ging de ontmoeting met ge heimzinnigheid gepaard. Ko pieën van het vertrouwelijke rapport werden genummerd uitgedeeld, om eventuele 'lek ken' makkelijker op de spo ren. De Commissie wil de boeren uit de nieuwe lidstaten in 2004 25 procent van het be drag verstrekken dat hun hui dige EU-collega's ontvangen. In de twee jaar erna loopt dit op tot 35 procent om na 2006 geleidelijk naar het volledige bedrag toe te groeien. De Commissie rekent op 2,5 miljard extra uitgaven door de steun in 2006. Dat is op te vangen binnen de marges van het budget zoals dat voor 2000-2006 is afgesproken. Vanaf 2007 schat de Commis sie de kosten op minimaal vijf miljard euro per jaar. De EU- regeringsleiders dienen daar over nieuwe afspraken te ma ken voor 2007-2013. Het Nederlandse kabinet vindt de inkomenshulp voor nieuwkomers 'onwenselijk'. Volgens minister Zalm is het ook in strijd met eerdere af spraken. Zalm vreest enorme extra uitgaven als straks mil joenen Poolse, Hongaarse en Tsjechische boeren hun hand in Brussel kunnen ophouden. Bijkomend probleem voor Zalm is dat de Commissie het de Oost-Europese boeren makkelijk wil maken om de inkomenssubsidie aan te vra gen. In plaats van de om slachtige proRfclure die voor Nederlandse landbouwers verplicht is, volstaat voor de nieuwkomers een simpeler formulier. Den Haag dreigt de subsidies voor alle Europese boeren te verlagen als de kos ten teveel stijgen. De Commissie wil ook de fi nanciële steun voor arme re gio's (aanleg wegen, havens, scholing) in de kandidaatlan- den veilig stellen. Dergelijke steun is normaliter verbonden aan een evenredige bijdrage van het land zelf. Omdat veel van de nieuwkomers dat niet kunnen opbrengen, verlaagt de Commissie deze eigen bij- drage-eis. De extra uitgaven voor deze regionale hulp wor den geraamd op zeven miljard euro in 2004 oplopend tot tien miljard in 2006. moremfoit.atcn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7