Aanval op ziekenhuis Kandahar BUITENLAND Fransen smullen van zoveelste politieke schandaal Al-Qaeda werft met gruwelvideo's Britten Amerikanen hebben hun buik vol van Yasser Arafat De waarheid volgens Jean-Marie Dedecker Onenigheid binnen Amerikaanse regering over status gevangenen op Cuba Australië verliest greep op vluchtelingenkwestie Welkomstgeschenk Iware explosies n kazerne Nigeria AGOS - Een brand in een muni- jeopslagplaats in de Nigeriaan- e stad Lagos heeft gisteren neer dan dertig zware explo- ies veroorzaakt. Volgens een ioge militair zijn er waarschijn- jk veel slachtoffers omdat de ipslagplaats vlakbij een kazer- ie en een grote woonwijk ligt. )e explosies waren in de hele ien miljoen inwoners tellende tad te horen. In dichtbevolkte rijken vlak bij de kazerne brak laniek uit toen de reeks ont- loffingen maar niet ophield, londerdduizenden mensen ijn op de vlucht geslagen. Dui- endcn mensen zijn door de amp dakloos geworden. Vol- ens de politie worden veel mensen vermist, vooral kinde- herdachten van lanslag gedood iew delhi Bij een vuurgevecht eeft de Indiase politie vanoch- »nd in Hazaribagh, in het oos- tn van het land, twee Pakis- janse mannen doodgescho- »n. Zij zouden betrokken zijn eweest bij de aanslag dinsdag p het Amerikaanse informatie- entrum in Calcutta, waarbij ijf politiemensen omkwamen n twintig gewonden vielen. ospin kandidaat iresidentschap mus - De Franse premier Lio- el Jospin heeft gisteren aange- even dat hij van plan is zich ididaat te stellen voor de in pril te houden presidentsver- iezingen. Verwacht wordt dat lij nog tot eind februari zal rachten voor hij zich officieel andidaat stelt. President Jac- ues Chirac zal zijn kandida- jur waarschijnlijk kort na Dspin aankondigen. tussen gedood bij anslag helikopter ioskou - De explosie van een evechtshelikopter boven Tsje- ijenië heeft aan alle veertien ïzittenden het leven gekost, en van de slachtoffers is vol- ens het Kremlin onderminister an binnenlandse zaken gene- aal Michail Roedsjenko. Hij ras belast met de veiligheidssi- ïatie in het zuiden van Rus- ind. Ook een andere generaal ie bij het ministerie werkte, wam om. De helikopter is raarschijnlijk opgeblazen door trijders voor een onafhankelijk sjetsjenië. es doden door awines in Alpen hamonix - In de Franse Alpen ijn dit weekeinde vijf mensen mgekomen door lawines. Gis- eren werden in de buurt van tfegève in de Haute-Savoie de Ijken gevonden van twee Zwit- ierse toeristen en hun Franse pds. Zij waren zaterdag door ien lawine bedolven. Eerder za- erdag had een groep skiërs bij lept-Laux in Isère een lawine •eroorzaakt door buiten de pis- e te gaan skiën. Twee winter- jorters vonden de dood, een erde raakte gewond. Vrijdag ezweek een skiër die bedolven iras geraakt onder een lawine ij Valmorel in de Savoie. uid-Koreaans cabinet gewijzigd Eoui - President Kim Dae-jung an Zuid-Korea gaat de komen- e dagen politieke en maat- chappelijke leiders van het ind ontmoeten met het oog op en wijziging in de samenstel- ng van de regering. Dit heeft et Blauwe Huis, het presiden- ële paleis in Seoul, vandaag la- in weten. Eerder was gemeld at de voltallige Zuid-Koreaan- regering morgen af zou tre- en. ournalist VS in 'akistan ontvoerd ew york - De Amerikaanse rant The Wall Street Journal eeft vier foto's ontvangen 'aarop de sinds woensdag in akistan vermiste journalist laniel Pearl is te zien met een istool tegen zijn hoofd ge rukt. Een Pakistaanse groepe- ng zegt Pearl onder 'onmen- elijke omstandigheden' vast te ouden. De ontvoerders maken len vergelijking met de Ameri- aanse legerbasis op Cuba. De leweging eist dat de gevangen U-Queda en Talibanstrijders |aar een betere behandeling tijgen. Explosies doden 27 Chinese kompels •eking - Twee explosies in een olenmijn in het noorden van ihina hebben 27 mijnwerkers et leven gekost. Een eerste ntploffing doodde zaterdag egentien kompels. Toen zon- ag een ploeg de Nuanerhe- ïijn in de provincie Hebei in ing voor een reddingspoging, eed zich een tweede explosie oor, waarbij nog eens acht ïijnwerkers omkwamen. maandag 28 JANUARI 2002 door onze correspondent Henk Glimmerveen parus - Een zoon die zijn vader aanklaagt bij de Franse geheime dienst en de Amerikaanse FBI, een gewezen popster die zegt te beschikken over gegevens die de Franse republiek kunnen laten ontploffen en een voormalig mi nister en kandidaat bij de komen de presidentsverkiezingen die wordt beschuldigd van het on derhouden van maffiose betrek kingen. Het zijn de belangrijkste ingre diënten van het jongste politieke schandaal in Frankrijk. Óf gaat het om een gepeperde soap? Vast staat in elk geval dat heel Frankrijk smult van een ongelo felijk verhaal. Centrale figuur in deze zoveelste politieke thriller is Didier Schuller, ooit een snel rijzende ster in de gaullistische RPR-partij van president Jac ques Chirac. De man nam in 1995 de benen naar zonniger oorden, toen hem het bericht bereikte dat Justitie hem wilde verhoren over een corruptieschandaal met wo ningwetwoningen. Schuller was directeur van de HLM, de maat schappij die alle woningwetwo ningen in het departement Hauts-de-Seine bij Parijs be heerde. Hij werd ervan beschuldigd bouwmaatschappijen renovatie werkzaamheden van de wonin gen te gunnen in ruil voor steek penningen. Schuller verdween met de noor derzon, niemand wist waar hij verbleef. Alleen het dagblad Le Monde traceerde hem twee jaar nadien in de Bahama's. Sinds dien was Schuller spoorloos. Tot afgelopen week zoon Antoine Schuller in het dagblad Le Pari- sien kwam vertellen dat paps zich in de Dominicaanse Repu bliek ophoudt. Hij heeft een schuilnaam aangenomen, en leeft 'als een pasha tussen de miljardairs'. Antoine had zowel de Franse geheime dienst als de FBI op de hoogte gesteld van de verblijf plaats van zijn vader, maar die deden niets met zijn informatie. Ook president Chirac, premier Jospin en diverse ministers wa ren door Antoine geïnformeerd, maar ook daar hield men zich naar zijn zeggen oost-indisch doof. Schuller junior, ten einde raad, zocht de publiciteit. En had succes. Twee dagen na zijn onthulling in Le Parisien ver zocht het Franse ministerie van justitie via Interpol de aanhou ding van vader Schuller. Het verhaal zou daarmee ten einde zijn geweest, ware het niet dat zoon Schuller afgelopen za terdagavond in het veel bekeken televisieprogramma van Thierry Ardisson antwoord kwam geven op de door iedereen in Frankrijk gestelde vraag waarom een zoon zijn vader door de mangel had gehaald. Het antwoord van An toine was zowel eenvoudig als spectaculair: hij wilde zijn vader beschermen: „Men weet nu dat mijn vader in contact staat met de maffia. Als hij nu wordt ver moord, zal iedereen beseffen dat zijn dood het resultaat is van het corruptieschandaal uit de jaren negentig", was de redene ring van zoon Schuller. Maar, zo waarschuwde hij, als vader Schuller op gewelddadige wijze om het leven komt, zal een schat aan gegevens vrijkomen over betrokkenheid bij fraude en omkoping van andere hoog geplaatste Fransen. Die gege vens zijn opgeslagen op een harde schijf in de computer van ex-popzangeres Marie Laforêt, zo liet hij weten. Madame Lafo rêt is de ex van de voormalige partner van Didier Schuller. Wat weinigen in Frankrijk overi gens weten is dat Marie Laforêt in het verre verleden ook al be trokken is geweest bij niet al te frisse zaakjes. Ze is ervan be schuldigd in de jaren zestig tot een groep van extreemrechtse politici te hebben behoord die betrokken zou zijn geweest bij de ontvoering van de Marok kaanse politicus Ben Barka. De leider van de Marokkaanse op positie werd op klaarlichte dag met hulp van de Franse politie door de geheime dienst van ko ning Hassan in Parijs ontvoerd, en diezelfde dag nog vermoord. In antwoord op de vraag van tv- presentator Ardisson waarom vader Schuller sinds zijn vlucht nooit kon worden gearresteerd, zei zoon Antoine dat zijn vader kon rekenen op steun van hoog geplaatste figuren in de Franse politiek, onder wie 'een zekere voormalig minister van binnen landse zaken van Corsicaanfce origine' en 'de president vari een landje, genaamd Frankrijk'. Dat liet aan duidelijkheid niéts te wensen over: Antoine doelde op ex-minister Charles Pasqjra en op Jacques Chirac. Soap of werkelijkheid? Lauijen Schuller, dochter van Didier en zus van Antoine, zei gistereh in een gesprek met de krant Jour nal du Dimanche te geloveü dat haar broer wordt gemanipu leerd door vrijmetselaars. Pa Schuller zou inmiddels de Do minicaanse Republiek hebben verlaten. Volgens de laatste be richten bevindt hij zich thans op Haïti. kandahar/ap-rtr - Amerikaanse com mando's hebben vannacht in het Afghaan se Kandahar een ziekenhuis aangevallen waar zich strijders van de terreurbeweging al-Oaeda ophielden. De actie volgt na een periode van relatie ve rust in Afganistan. Gebruik makend van de duisternis trokken de Amerikanen gisteravond het ommuurde complex van het Mir Wais ziekenhuis binnen. De commando's kregen steun van gevechts helikopters. Het is niet bekend of bij de Amerikaanse actie gewonden zijn geval len of dat de commando's al-Qaeda-strij- ders gevangen hebben genomen. Journalisten zeiden dat zich de afgelopen tijd nog een zestal strijders van al-Qaeda in het ziekenhuis ophielden. Het ging om gewonden die achterbleven toen de Tali ban, de fundamentalistische heersers die al-Qaeda-leider Osama bin Laden een veilige haven boden in Afghanistan, Kandahar in aller ijl verlieten. Ze sloegen op de vlucht voor de oprukkende Noor delijke Alliantie. Binnen de Amerikaanse regering is intus sen onenigheid ontstaan over de status van de gevangen Afghanen op Cuba. De VS weigeren de gevangen genomen strij ders de status van krijgsgevangene, om dat ze aan die status rechten kunnen ontlenen. Amerikaanse media hebben het afgelopen weekeinde melding ge maakt van een geheim rapport waarin de meningsverschillen aan de Amerikaanse top worden besproken. Met name de mi nister van buitenlandse zaken Powell zou beklemtonen dat de VS zich om diplo matieke redenen moeten voegen naar de Conventies van Genève. Hij stelt dat de gevangenen van Guantanamo ook onder het internationale recht vallen. Tal van 'hardliners' die president Bush van ad vies voorzien, menen evenwel dat de ge vangenen De Amerikanen houden op Cuba zeker 158 mensen vast van 25 ver schillende nationaliteiten. londen/anp - In Britse moskee- en circuleren snuff-video's, waarop gruwelijke moorden en mishandelingen te zien zijn. Die opnamen worden gebruikt om mensen te recruteren voor al- Qaeda, het terreurnetwerk van Osama bin Laden. Dat meldde de Britse zondagskrant The Ob server gisteren. De banden wor den verkocht om fondsen te werven voor 'de islamitische zaak'. Op een video met de titel 'Alge rije' is te zien hoe fundamenta listische strijders gewonde Alge rijnse dienstplichtigen de keel afsnijden. Ook zijn slachtingen onder burgers in het Noord- Afrikaanse land te zien. Na de gruweldaden feliciteren de da ders elkaar, en spreken zij een dankgebed uit. De opnamen zijn volgens The Observer anderhalf jaar geleden gemaakt, en in de periode vóór 11 september verspreid door de extremistische organisatie Sala- fistische Groep voor Prediking en Strijd (GSPC), die nauwe banden onderhoudt met Bin La den. De commentaarstem op de band roept op tot 'heilige oorlog tot de dag des oordeels'. Een stem zegt tegen de kijkers cfat zij 'moeten doden in de naam van Allah tot zij zelf gedood wor den', met als beloning 'een eeu wigdurende plaats in het para dijs'. Een tweede video toont gruwe lijke beelden uit Afghanistan. Daarop zijn Talibanstrijders te zien die soldaten van de - toen nog - oppositionele Noordelijke Alliantie onthoofden na een ge vecht. Een aantal andere ban den toont soortgelijke bloedstol lende scènes. Journalisten van The Observer slaagden erin enkele videoban den aan te schaffen voor tien pond (ruim 16 euro) per stuk Volgens de krant is er in Giroot- Brittannië een grootschalige wervingscampagne aan de gang van extremistische Algerijnse groepen die banden hebben met Bin Laden. Een aantal video's zijn verspreid onder gelovigen die de moskee in Finsbury Park in noord"-Lon- den bezoeken. Twee al-Qaeda- verdachten die vast zitten in de VS, onder wie Richard Reid (de man met de bomschoenen) hebben volgens The Observer deze moskee bezocht. Elf kinderen dreigen met zelfmoord matejce - Ethnische Albanezen vervoeren trots twee gedode wolven op de motorkap van hun tractor in Matejce, Macedonië. Met de dieren heetten zij de multi-ethnische politie macht welkom, die gisteren voor het eerst het dorpje betrad. De term 'Wolven' heeft een speciale betekenis: het was de naam van een voormalige speciale eenheid in het Macedonische leger. Foto: EPA/George Lucovski sydney/afp-rtr - Elf Afghaanse kinderen in een Australisch vluchtelingenkamp dreigen met zelfmoord als zij niet worden vrijgelaten. De kinderen, in leef tijd variërend van 14 tot 17 jaar, zitten zonder ouders in het afge sloten kamp. De Australische re gering verliest haar greep op de vluchtelingenkwestie inmiddels steeds verder. Het dreigement van de kinde ren, dat door asieladvocaten naar buiten is gebracht, bete kent dat het conflict tussen de asielzoekers en de Australische overheid zich verder verhardt. De vluchtelingen willen niet ja renlang in afgesloten kampen wachten op een beslissing over hun asielaanvraag. Vier kinde ren uit Irak die eveneens had den gedreigd met zelfmoord, zijn daar op teruggekomen. Zij vreesden dat het dreigement hun kansen op een verblijfssta tus zou verkleinen. Zaterdag gingen vijf asielzoekers in het kamp Curtin, 1.300 kilo meter ten noorden van Perth, in hongerstaking uit solideniteit met de actievoerders in de Ram pen Woomera en Maribyrnong. Vijf anderen, vier Iraniërs en een Afghaan, werden in het zieken huis opgenomen, nadat; zij schoonmaakmiddelen hadden ingenomen. Twaalf dagen geleden begon de actie in Woomera. Inmiddels doen 370 actievoerders mee. De voornamelijk uit Afghanistan en het Midden-Oosten afkomstige asielzoekers protesteren oqk te gen de slechte leefomstandighe den in de kampen en het besluit van de regering om geen nieuwe asielaanvragen in behandeling te nemen. De laatste twee jaar zijn ongeveer 8.000 illegale im migranten in Australië aangeko men, volgens de Verenigde Na ties een record. Premier John Howard gjeniet onder de Australiërs grote steun voor zijn beleid, maar oppdsitie- partijen komen langzamerhand met kritiek. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het was een slecht weekeinde voor Yasser Arafat en zijn Palestijnse Autoriteit. Vrij dag verwondde een zelfmoord- commando ruim twintig men sen in het centrum van Tel Aviv. Gisteren was het de beurt aan Jeruzalem, waar een dode en veertig gewonden vielen in de langzamerhand wegens terreur aanslagen beruchte Jaffastraat in Jeruzalem. De Israëlische premier Ariel Sharon had er weer twee rede nen bij om hard uit te halen naar wat er nog over is van de Palestijnse gebieden. Ameri kaanse steun lijkt daarbij voor lopig verzekerd. President Geor ge Bush lanceerde zaterdag zijn tot nu toe felste aanval op de Palestijnse leider. „Ik ben zwaar teleurgesteld in Arafat," zei hij. „Hij moet er alles aan doen om de terreur uit te roeien. Het be stellen van wapens, die onlangs zijn onderschept, hoort daar niet bij. Dat is juist het bevorde ren van terreur." In Ram all ah, waar Arafat een soort huisarrest uitzit, kwam de klap hard aan. Een zichtbaar ge schokte minister Saib Erakat, de belangrijkste Palestijnse spreek buis voor de buitenlandse me dia, zei te vrezen dat Israël de kritiek van Bush zal gebruiken als excuus voor hardere acties. „Ik heb altijd gedacht dat de Amerikanen de rol vervulden van de redder van Palestijnse en Israëlische levens", zei hij. „Ze moeten Sharon niet belonen, maar hem juist tegenhouden en generaal Zinni weer hierheen sturen." Maar de Amerikaanse bemidde laar zou geen zin meer hebben om zich verder druk te maken. De Israëlische kranten Ma'ariv en Yediot Aharonot schreven gisteren dat Zinni Arafat onlangs 'een onverbeterlijke leugenaar' heeft genoemd. Hij zou de hoof den van de Palestijnse veilig heidsdiensten hebben vergele ken met maffialeiders, die op scheppen over de aantallen wa pens die ze bezitten. Sharon daarentegen zou hij hebben omschreven als een innemende 'vaderbeer'. Zinni zou de opmerkingen heb ben gemaakt tijdens een diner op de Israëlische ambassade in Washington, ter gelegenheid van een bezoek van stafchef lui tenant-generaal Shaul Mofaz. Maar The Jerusalem Post meldt vanmorgen dat Zinni dat tegen spreekt. „Het zijn leugens en grove verdraaiingen van men sen die het vredesproces willen schaden." Mensen die bij het diner waren noemen de berich ten zwaar overdreven en incor rect. Ze zeggen dat Zinni zich 'openhartig' heeft uitgelaten over een aantal bij het vredes proces betrokken personen, maar hij zou zijn kritiek gelijke lijk hebben verdeeld. Zinni's reis is al een paar keer uitgesteld wegens het voortdu rende geweld, en het afgelopen weekeinde heeft de Amerikaan se regering na overleg op het hoogste niveau besloten dat er heel wat zal moeten gebeuren om bemiddeling weer mogelijk te maken. door onze correspondent Pascale Thewissen oostende - De vechtlust is ver dwenen. Jean-Marie Dedecker, notoir dwarsligger, enfant ter rible van de Belgische Senaat, is moe en tot op het bot vernederd. Een week nadat uitlekte dat hij een journalist van de commercië le televisiezender VTM de cel van Mare Dutroux had binnenge smokkeld, is weinig meer over van de branie en de ijdelheid die hem zo kenmerkt. Heel België is over Dedecker heen gevallen. Het is hem niet in de koude kleren gaan zitten. In zijn kantoor aan het strand van Oostende vecht de contro versiële, liberale politicus tegen zijn tranen. De telefoon rinkelt onophoudelijk, maar Dedecker geeft geen interviews meer. „U bent de laatste." De oud-judocoach van de Belgi sche nationale ploeg is het naar eigen zeggen zat om als speelbal gebruikt te worden in de oorlog tussen de commerciële en de publieke omroep. „Ik wil m'n kop niet meer in de krant, ik wil Senator Jean-Marie Dedecker wordt belaagd door de Belgische pers. Foto: Reuters/Francois Lenoir dat er een eind komt aan deze beschadigingscampagne. Ironisch genoeg was het juist zijn lust naar publiciteit die hem in de problemen bracht. De se nator bezocht op 4 januari de van kindermoord en ontvoering verdachte Mare Dutroux. Een journalist van de VTM ging mee. Dedecker: „De afspraak was dat hij mij voor en na het gesprek zou interviewen over de 'ont hullingen' van Dutroux." Het liep anders. Dedecker zei eerst dat de journalist per toeval mee naar binnen mocht, omdat de journalist voor zijn chauffeur werd aangezien. De verslaggever en ook Dedecker voelden zich niet geroepen het misverstand uit de wereld te helpen. Het le verde VTM een exclusief inter view op met Mare Dutroux, dat vorige week werd uitgezonden op de commerciële televisiezen der. Naar nu pas blijkt, had Dedec ker van meet af aan een deal met VTM om in elk geval frag menten van het gesprek met Dutroux uit te zenden. Het was dus helemaal geen 'toeval'. „Ik dacht: wat als Dutroux me écht 'iets gaat vertellen? Het volk heeft toch het recht om geïnfor meerd te worden. De mensen zitten met veel vragen. Waarom zit Dutroux al zes jaar zonder proces in de cel?" Als gevolg van die 'bekentenis' moet Dedecker zich vandaag opnieuw verantwoorden vopr het partijbureau van zijn Vlaam se Liberalencn Democraten, de partij van premier Guy Verfiof- stadt. Enkele partijgenoten fie- pen het afgelopen weekeinde op om Dedecker op de keien te zet ten. Dedecker, fel: „Ik stap piet op, nooit niet." De voorzitter van de Senaat zou Dedecker liefst de toegang tot de Eerste Kamer weigeren. In zijn ogen is de Oostendse parlementariër 'één van de grootste demagogen van Vlaanderen'. Dedecker zelf vindt echter nog steeds dat hij het gelijk aan zijn kant heeft. Hij wijst naar de bloemen op zijn bureau, grist een stapel faxen van tafel. „Zie hier: allemaal steunbetuigingen. Niet iedereen is tegen mij. Deze mensen zeggen: doe zo verder, Jean-Marie. Ik heb mijn nek uit gestoken. En ik word ervoor be straft. Er wordt geschoten op de boodschapper."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5