Waterpeil in Maas nadert kritiek punt BINNENLAND Ziekenhuis weert agressieve zwakbegaafde patiënt Vliegramp met jumbo KLM wordt herdacht Wijngaard wil toch niet de landelijke politiek in Dijkstal gokt op het gat dat Kok laat vallen Aandelen Free Record Shop naar directeur Keuze voor JSF nog niet rond Rustig verloop demonstraties Afscheid tragingen op or door storing AAC - Treinreizigers die 1 naar station Den Haag aal reizen, moesten van- n rekening houden met tingen van een kwartier i half uur. Dit kwam door oring in het alarmomroe- em op Den Haag CS. Vol- en woordvoerder van de >esten de treinen lang- rijden, omdat de machi- bij noodgevallen niet i worden gewaarschuwd, trajecten van en naar aag CS reden minder en vielen er treinen uit. mbedrijf KPN heeft het m inmiddels verholpen. vacueerd luisbrand tDAM - In Amsterdam terdagmorgen vroeg on- dertig mensen geëvacu- idat brand was ontstaan woning. Volgens de poli- en appartement uitge- vermoedelijk de woning e brand ontstond. Ande tementen liepen rook- erschade op. Er vielen •wonden. De politie weet zaak van de brand nog laar sluit brandstichting snog uit. denking van chwitz-doden tDAM - In Amsterdam n gisteren circa 1.500 de jaarlijkse Ausch- rdenking bijgewoond, chtigheid vond plaats iet middaguur in het impark bij het monu- "Jooit meer Auschwitz' j n Wolkers. Een half uur trok een stille tocht van idhuis aan het Waterloo- ïaar het park. maandag 28 JANUARI 2002 amsterdam/gpd De Haagse onroerendgoedmagnaat Van de Putte zit achter Southside Pro perty Developments, dat in de cember een belang van bijna elf procent opbouwde in Free Re cord Shop. Directeur en groot aandeelhouder Breukhoven heeft onlangs contact gehad met Van de Putte. „Ronnie heeft me verteld dat hij de stukken gaat aanbieden", aldus Breuk hoven. Eind december werd bekend dat het op het Kanaaleiland Guern sey gevestigde Southside Pro perty Developments een groot belang in Free Record Shop had opgebouwd. Lange tijd bleef on bekend wie achter de investe ringsmaatschappij zat. De Volkskrant onthulde vervolgens dat het ging om Van de Putte, bekende van makelaar Mens, maar ook van Breukhoven zelf. Mens zei tegen de Volkskrant dat de aankoop van Van de Put te ging om 'een probeerseltje'. venlo/anp - Het water in de Maas bij Borgharen in Zuid-Lim burg blijft stijgen. Het peil be droeg vanmorgen rond tien uur 44,98 meter boven NAP. Dat is slechts twee centimeter beneden de kritische grens van 45 meter, waarbij overstromingsgevaar dreigt. Vanmorgen stroomde door de Maas in Borgharen zo'n 1.960 kubieke meter water per secon de, meer dan de 1.700 die gister avond nog werd verwacht. Ter vergelijking: bij de overstromin gen in 1993 bedroeg die afvoer iets meer dan 3.000 kuub per se conde. Om problemen te voorkomen, zei het waterschap Roer en Overmaas vanmorgen te begin nen met het plaatsen van de montabele kademuren in Itte- ren. Nadat gisteravond al pom pen werden geplaatst voor het wegpompen van kwelwater in Itteren, Borgharen, Geulle en El- sloo, worden die pompen nu langs de hele Maas tot aan Roer mond neergezet. Ook het Waterschap Peel en Maasvallei in Venlo heeft inmid dels maatregelen getroffen. In Midden- en Noord-Limburg zijn de afsluiters dichtgezet van de beken die op de Maas uitmon den. Het Maaswater kan dan niet de beken instromen en overlast in het achterland ver oorzaken. Op verschillende plaatsen, waaronder Baarlo en Blerick (gemeente Venlo), zijn pompen aan het werk die het overtollige beekwater over de afsluiters heen pompen. Ook zetten de waterschappen overal in Lim burg 'coupures' in de kades dicht met aluminium schotbal- ken. Coupures zijn doorgangen in de kades voor openbare we gen, die nu worden afgesloten. Het waterschap Peel en Maas vallei bekijkt later vandaag of de vrijwillige kadewachten moeten beginnen met kadebewaking. De gemeente Maastricht be raadt zich over te nemen maat regelen. Alles hangt daarbij af van de nieuwe prognoses van Rijkswaterstaat. Een woordvoer der van Rijkswaterstaat in Maas tricht zei eerder op de dag dat 'het allemaal wel meevalt'. Hij denkt dat ook bij het bereiken van de kritische grens van 45 meter bij Borgharen er voldoen de middelen kunnen worden in gezet om overstromingen bij Borgharen en Itteren te vermij den. hilversum/anp - Het kabinet is verdeeld over de keuze van de opvolger van de F-16. Ministers van de WD zijn volgens de tele visierubriek Netwerk voorstan der van het Amerikaanse ge vechtsvliegtuig Joint Strike Figh ter. Coalitiegenoten PvdA en D66 zouden hun keuze nog niet hebben bepaald. D66-fractie- voorzitter De Graaf sprak zich uit voor een Europees toestel. Naar verwachting zal het kabi net vrijdag een beslissing ne men. Bronnen rond het kabinet gingen er van uit dat zou wor den gekozen voor de JSF, die de staat in totaal 6 miljard euro gaat kosten. Vanaf 2010 moet de F-16 worden vervangen. Voor de vervanging van de F-16 heeft het kabinet een bedrag ge reserveerd van tenministe 5,5 miljard euro. Het gaat om een geleidelijke vervanging van de jachtbommenwerper. Alterna tief voor de JSF zijn de Eurofigh- ter Typhoon van het Europese consortium van vliegtuigbou wers Eads en de Rafale van het Franse bedrijf Dassault. dode na ekpartij jovtN - Een 35-jarige ovenaar is zaterdagnacht woning om het leven ge- bij een steekpartij. De heeft vijf verdachten in iven en Veldhoven aan- len, nadat een van de :igen melding maakte incident. Er zou geen zijn geweest van een fa- :ama of van een misdaad culturele achtergrond, tie heeft een buurton- ik gedaan. Istokkanker er te bestrijden ^dam - Een combinatie edicijnen die eigenlijk idere vormen van kanker emd, blijkt gunstig voor en met eierstokkanker, jis onderzoekers van de I den Hoedkliniek in Rot- i heeft tachtig procent i vrouwen met eierstok- r baat bij de medicijnen- nieuwe combinatie zou ïsduur van de vrouwen gen. Beide medicijnen i veelal na chemothera- t) ruikt. nonstratie ETA-activist - Een groep van circa ze- demonstranten heeft za- ïiddag bij de Extra Be- Inrichting in Vught een demonstratie gehouden protesteren tegen de aan- g van Juan Ramon Ro- FernandezDe man 6 januari in Amsterdam iouden op basis van een ingsverzoek van Spanje, tanse justitie verdenkt betrokkenheid bij de he afscheidingsbewe- "A. De demonstranten dat Fernandez in een ;e gevangenis aan marte- zal worden blootgesteld. tbalsupporters rresteerd 'CH - Na afloop van de r< dwedstrijd FC Den Bosch (0-1) zijn drie supporters ax bekogeld met stenen anhangers van de thuis- adat de Amsterdammers nd waren met autopech, van de Ajax-supporters en zich in het ziekenhuis ■behandelen aan hoofd- !e en en de auto bleef met ri n en twee vernielde rui- r, hter. De mobiele eenheid >/jiteindelijk dertien van de eer twintig daders aan te m. ee taxibazen roerden drugs' Oi N - Twee eigenaars van v xibedrijf in Heerlen wor- van verdacht betrokken bij de handel in hard- it De twee chauffeurs re- t, srhaaldelijk bolletjesslik- an Schiphol naar Heerlen, reetal moet eind februari ie rechter verschijnen. e gaat ervan uit dat de en wisten dat het ging om rvoer van mensen met rugs. De twee taxichauf- Dntkennen de beschuldi- Rotterdam - De demonstraties zaterdag op afzonderlijke plaatsen in Rotterdam door 150 extreem-rechtse aanhangers van de Nederlandse Volksunie (NVU) en de tegendemon- stratie door 300 sympathisanten van onder meer Anti Fascistische Actie (AFA) zijn vrijwel zonder incidenten verlopen. De inzet van achthonderd agenten en het instellen van een noodverordening bleken voldoende voor een ordelijk verloop. De extreem-rechtse voor man Kusters (foto) nam zelf plaats achter het stuur van de geluidswagen. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - Het Haagse MCH/West einde Ziekenhuis hoeft van de rechter een 39-jarige zwakbegaafde Hagenaar niet meer te behandelen. De nierpatiënt misdroeg zich tijdens dialyses agressief, terroriseerde medepatiënten en bedreig de verpleegkundigen zo ernstig, dat deze massaal weigerden de man nog langer te behandelen. De rechter bepaalde in december dat het ziekenhuis de patiënt niet meer hoefde te behandelen, zo blijkt nu. De uitspraak is opmerkelijk, want de patiënt lijdt aan een nieraandoening. Als hi] geen dialyse krijgt, gaat hij dood. Het is de eerste keer dat de rechter bepaalde dat een zieken huis een behandeling die zo essentieel is voor het leven van een patiënt, mocht stopzetten. Het ziekenhuis hoefde van de rechter de man alleen te behandelen als zijn leven in gevaar kwam. Sinds decem ber is de nierpatiënt onder behandeling in een ander ziekenhuis in Den Haag, het Leyenburg. Gedwongen, want ook dat ziekenhuis wilde de man niet hebben. De rechter bepaalde echter dat het zieken huis de man een kans moest geven, om dat niet zeker was dat hij zich in een an der ziekenhuis ook zou misdragen. Ley enburg heeft inmiddels extra beveiliging ingezet om de man te begeleiden bij de dialyse. Volgens de advocaat van de man verkeert zijn cliënt in een situatie 'waar op de zorgsector niet is ingericht'. „Het is een volkomen op zichzelf aangewezen zwakbegaafde man." COMMENTAAR De gulden is niet meer. Na zeven eeuwen trouwe dienst is het vertrouwde betaalmiddel bijgezet in het museum van de monetaire curiositeiten. Vanaf vandaag is de euro officieel het enige nationaal betaalmiddel. In bijna alle landen ter we reld zou zo'n moment gemarkeerd worden met filosofische beschouwingen over de symbolische teloorgang van de na tie. Maar in Nederland constateren we enkel dat we redelijk snel gewend zijn aan de nieuwe rekeneenheid. En dat we bij de kassa soms nog wat staan te schutteren met de rare flap pen en te grote hoeveelheid slecht uit elkaar te houden muntjes. Lekker nuchter, die nationale karaktertrek houden we hoog en van die kant hebben we ons de laatste weken weer laten kennen. Bij ons geen nationale sentimenten, zoals de Duit sers de D-Mark koesterden als symbool van naoorlogse we deropbouw. Geld is geld, leert de koopmansgeest. Van het resterende culturele/financiële erfgoed doen we afstand middels een goede-doelen-collecte. Kan het Nederlandser; na de gift als fiscale aftrekpost nu het gulle gebaar van de voorjaarsopruiming. De introductie van de euro is een miljardenoperatie geweest die vlekkeloos verliep. Tenzij we collectief voor het lapje zijn gehouden en er wel degelijk tientallen geldtransporten door zware criminelen zijn overvallen, is er eigenlijk geen enkele wanklank te horen geweest. Dat is een compliment waard aan minister van financiën Zalm, bankpresident Wellink en 'mister euro' Wim Duisenberg. De enige keer dat zij een steek lieten vallen, was jaren geleden, toen ze instemden met de terugkeer van de cent. Wanneer verdwijnt die weer? Over een jaar zullen de rekenmeesters ongetwijfeld het ant woord geven op de vraag of het leven duurder is geworden door de euro, of winkeliers stiekem de prijzen hebben ver hoogd en klanten in de ijdele hoop dat producten allemaal goedkoper zijn geworden meer zijn gaan uitgeven. Wie het zekere voor het onzekere neemt, rekent nog even door in guldens. Een passender grafschrift voor de nationale munt is er niet: in onze gedachten leeft hij voort. Nabestaanden crash Tenerife bijeen door Carlo Nijveen heemstede - Familieleden van de slachtoffers van de vliegramp op Tenerife komen in maart bijeen voor een speciale herdenking. Op woensdag 27 maart is het precies 25 jaar geleden dat op het Spaanse vakantie-eiland twee Boeings 747 van de KLM en de Amerikaanse luchtvaart maatschappij PanAm op elkaar botsten. Bij het ongeluk - het grootste in de Nederlandse luchtvaartgeschiedenis - kwa men 574 mensen om het leven. De herdenkingsplechtigheid is een initiatief van de onlangs op gerichte Stichting Nabestaanden Slachtoffers Tenerife in Heem stede. Met een oproep in diverse dagbladen begonnen die stich ting en de KLM het afgelopen weekeinde een zoektocht naar de nabestaanden van de ramp. De krantenadvertentie was no dig omdat geen adressenbe stand is bijgehouden. Ook een kwart eeuw na de vlieg ramp bestaat nog altijd ondui delijkheid over de oorzaak. Aan de botsing op het vliegveld van Santa Cruz gingen in elk geval diverse fouten en technische mankementen vooraf. De ramp, waarbij alle 234 passagiers en 14 bemanningsleden van het KLM- toestel omkwamen, voltrok zich in dichte mist. De KLM-boeing boorde zich bij het opstijgen in het toestel van PanAm, dat nog aan het taxiën was. Een Spaans onderzoeksteam stelde destijds vast dat de gezagvoerder van het KLM-toestel zonder toestem ming van de verkeerstoren aan de start was begonnen. De Stichting Nabestaanden Slachtoffers Tenerife en de KLM zijn nog druk bezig met de voor bereidingen voor de in maart te houden herdenkingsplechtig heid. Bij het monument voor de slachtoffers op de Amsterdamse begraafplaats Westgaarde wordt voorafgaande aan de vliegram pherdenking waarschijnlijk een ceremonie gehouden. groningen/anp - Henk Wijn gaard wil geen lid van de Twee de Kamer worden voor Leefbaar Nederland. Hij zegt per ongeluk op de landelijke kandidatenlijst van de partij te zijn beland. De in Emmen woonachtige zanger had het inschrijvingsformulier verkeerd ingevuld: „Ik ben nooit goed geweest met formulieren." Wijngaard wilde zich eigenlijk kandidaat stellen voor de Em mer gemeenteraad, maar teken de als Tweede-Kamerkandidaat voor het kiesdistrict Assen. Hij maakte afgelopen week aan de regionale tóescommissie bekend dat hij geen plek in de landelijke politiek ambieert. „Ik wilde nooit de Kamer in, maar ik hoop dat mijn bekendheid Leefbaar Nederland meer zetels zal ge ven", aldus Wijngaard. De zan ger zegt zich bij deze partij te hebben aangesloten 'uit angst voor de afbraak van de samenle ving' en om de 'arrogantie' van de Hilversumse dj's aan de orde te stellen. Campagneleider Van der Linde van Leefbaar Nederland begrijpt de keuze van Wijngaard om zich terug te trekken. Hij sluit niet uit dat de partij in de verkiezings campagne nog een beroep doet op de zanger. (advertentie) door Lianne Sleufjes en Hans van Soest arnhem - Geen scherpe one-li- ners, geen harde toon. Hans Dijkstal presenteerde zich zater dag op de algemene ledenverga dering van de WD liever als een nieuwe vader des vaderlands. Zijn tactiek wordt alleen nog niet door zijn hele achterban begrepen. Dijkstal oogstte in de aanloop naar het congres veel kritiek op het feit dat dat hij zich te weinig als de grote WD-leider presen teert. Op politiek gevoelige ter reinen laat hij het woord aan partijgenoten, zo was de alge mene klacht. Hierdoor zou hij te flets zijn en het in de verkiezin gen afleggen tegen met name Pim Fortuyn die door zijn optre den veel kiezers van de rechter flank van de WD afsnoept. In zijn speech liet Dijkstal zich tegenover een zaal vol scepti sche toehoorders echter niet verleiden om openlijk de aanval op Fortuyn in te zetten. „Dat is mijn stijl niet." Evenmin door spekte hij zijn toespraak met harde, rechtse taal. Met zijn meer verzoenende toon presen teerde hij zich eerder als de Samenzwering haalt lijst overhoop „Het kwam als een donderslag bij heldere hemel." Door een kongsi van lokale afdelingen kreeg zittend WD-Kamerlid Nie- derer zaterdag volkomen onverwacht te horen dat de ledenver gadering hem fiks lager op de kieslijst had gezet. Tijdens het congres in het sportcentrum Papendal vroeg lange tijd geen van de afgevaardigden het woord. Maar bij nummer 39, de plek van Niederer, greep het congres ineens massaal in. Diverse afdelin gen hadden enkele weken geleden al met elkaar afgesproken vanaf dit nummer eikaars kandidaten te steunen. Door deze kongsi zakte Niederer uiteindelijk terug tot nummer 47. Voor WD-Kamerlid Patricia Remak verliep de stemming nog ramp zaliger. Zij trok zich zaterdag terug uit de race. De partijtop had haar geplaatst op nummer 43. Toen zij door toedoen van de opstandige WD-afgevaardigden nog met anderen moest din gen om plaats 54 hield ze het verder voor gezien. nieuwe Kok die als PvdA'er altijd wat boven de partijen zweefde, dan als de nieuwe Bolkestein. Door deze opstelling toonde Dijkstal ruggengraat ten opzich te van de nerveuze partijbaron nen. Hij koos een andere strate gie dan illustere voorgangers als Hans Wiegel. Die was. net als Bolkestein, erg populair bij de eigen achterban, maar zag geen kans zijn partij de grootste van het land te maken. Iets waar Dijkstal wel op aast. Ondanks de slechte peilingen heeft de nieuwe WD-voorman hier nog steeds gerede kans toe. Behalve dat de grootste concur rent, de PvdA, ook op verlies staat, blijkt uit onderzoek dat Dijkstal ook onder niet-traditio- nele WD-stemmers als beste kandidaat wordt gezien om Kok op te volgen als premier. Dijk stal gokt erop dat hij deze kie zers op 15 mei kan verleiden het bolletje achter zijn naam rood te maken. Desalniettemin liet Dijkstal zich niet door partijvoorzitter Een hoorn uitdagen om zichzelf uit te roepen tot kandidaat-pre mier. Dat vindt hij staatsrechte lijk onjuist (Nederland kent im mers geen gekozen minister president), ook al morden veel WD'ers dat 'de man in de straat dat niet snapt'. Die zou willen weten wie straks het land leidt als de WD de grootste wordt. Het zou de WD electoraal goed uitkomen als Dijkstal zich wel als de toekomstige premier zou presenteren. Dijkstal heeft zich door zijn op stelling wel in een moeilijke spa gaat gebracht. Hij moet én de traditionele WD-stemmer niet verliezen aan Leefbaar Neder land én kiezers van andere par tijen proberen te overtuigen op hem te stemmen. Om de nieu we Kok te kunnen worden, heeft hij daarom de hulp ingeroepen van toch weer Bolkestein en Wiegel. Zij moeten in de ko mende campagne de oude WD-stemmers aan de partij zien te binden. Dit terwijl Dijk stal zich met zijn gematigder toon kan richten op de rest van de kiezers. SfCWI VOOR WERK OF INKOMEN GA JE VOORTAAN NAAR CWI CENTRUM VOOR WERK EN INKOMEN CWI werkt nauw samen met de gemeentelijke sociale diensten. UWV/Gak, UWV/Guo, UWV/Cadans. UWV/Uszo en UWV/Bouwnijverheid.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3