3 SPORT 'Goed opruimen, jongens en sportief blijven!' Meesterzet S9 GESPROKEN LINKS BUÏTEN m Franse Idy Treijtel ij ingerojfer \or carrière II ooligans te lijf et netpistool rnoster sponsor lleybalteam fdane pakt 10,5 iljoen euro maandag 28 januari 2002 Heerenveen-speler Anthony Lurling over spreekkoren in Voet bal International: Spelers die zeggen dat ze het niet horen, lie gen. In het begin had ik het er heel moeilijk mee Tegen woordig ga ik er beter mee om. Als ze zingen dat mijn moeder een hoer is, maak ik er een grap je over met haar. Had je dat niet voor je kunnen houden?, zeg ik dan. Ronald Koeman in Sportweek: ,,De voetbalwereld blijkt toch heel egoïstisch ingesteld. Ieder een pakt zijn kans op het mo ment dat het hem het beste uit komt en dat heb ik ook gedaan. Jordi Cruijff over zijn vader in Johan: Dat slappe gelul van mensen die nergens vanafweten en die zeggen: 'Waarom neemt hij zijn verantwoordelijkheid voor het Nederlands elftal niet?' Hij mag niet eens bondscoach worden. Ik zou met hem kappen. Ik zou zeggen: 'Als jij geen respect hebt voor je familie, voor je eigen ge zondheid, dan wil ik je niet meer zien'." Idem: ..Het is belangrijker voor mij dat ik nog tivintig jaar een vader heb dan dat het Nederlandse volk tivee jaar van hem kan ge nieten als bondscoach. Het inte resseert me geen bal wat mensen daarvan vinden. Ajax Al -trainer Danny Blind in Sportweek: Voor een Nederlander is het bondscoachschap nu bijna een besmette functie. Het voortraject is ook zo onprofessioneel uitge voerd. Wielrenner Michael Boogerd in Sportweek: „Vorigjaar werd ik tiende in het eindklassement. Voor mij toch een goede prestatie. Maar de waardering van de pers, van het publiek, die was er niet. Fred van der Hoorn (38, FC Den Bosch) in het AD: „Vaak observeer ik spelers van de tegenpartij als ze na afloop uit de kleedkamer komen. Dan zie je de mensen met de echte drive en desire, die op recht balen als ze hebben verlo ren. Vaker zie je jongens die on aangedaan met hun tas over de schouder naar buiten stappen. Op naar het volgende potje. Geen beleving, denk ik dan. Idem, over zijn periode in Bel gië en Schotland: „Die onzin van spelers die roe pen dat ze het zo fan tdstisch in de Verenigde Arabische Emira - ten hebben. Nee hoor, ze hunke ren allemaal naar Nederland. Nergens is de grasmat groener dan hier. Idem: „Als je Koeman en Van Basten hoort praten over voetbal, dan ruik je gewoon de kleedkamer. Gewoon simpel, terug naar de basis. Waarom Windows XP als er Windows 98 is?" Möchengladbach-trainer Hans Meyer in Johan: „De Hollander lijdt onder een innerlijke tegenstelling: ener zijds maakt hij het Duitse voet bal belachelijk, maar anderzijds vreest hij het. Oud-tennisprof Jacco Eltingh, nu spits van tweedeklasser SEH, in johan: „Tijden mijn tennisperiode ben ik eigenlijk gewoon doorgegaan. Drie keer in de week voetbalden we anderhalfuur na de trai ning. En op niveau hoor." De Liberiaanse speler George Weah over de burgeroorlog in zijn land in de Volkskrant: „Tijdens wedstrijden moesten spelers en de toeschouwers veilig zijn, maar sport kan oorlog na tuurlijk nooit oplossen. Als wij stopten met voetbal, gingen zij weer aan het werk. Dan begon het hele politieke spel weer. Mart Smeets over de nieuwe bondscoaches in Trouw. „Benieuwd nu hoe de heren zich op zullen stellembij een steen koude uimedenhag tegen Wit Rusland. Staan Willem zijn vrienden dan nog klaar met een taart? En tonen onze televisie makers dat dan ook ab voor beeld hoe de bondscoach met mensen omgaat? En hoe luid keft Dickie dan?" Jaap Stam in De Telegraaf: „Er zijn de laatste twee dagen nogal wat kogels door de kerk gejaagd. De KNVB presenteerde Dick Advocaat en Wim van Ha- negem, in Porto rolde de EK-lo- ting uit de bus en ik kreeg een schorsing van vijfmaanden opgelegd voor een verboden plasje. Ik denk dat nie mand het me kwalijk neemt ab ik het meest bezig ben geweest met dat laatste. U 13 bourne - De Franse tennis- 11 Michael Llodra mag zich de jwe Eddy Treijtel noemen. Ie halve finale van het dub- ipel op de Australian Open g hij een bal tegen een vo- v die dood neerviel. Treijtel 2 d hetzelfde als doelman van 2 Llodra voelde zich wat on- 0 ikkig na zijn fatale klap, 7 ir herstelde zich snel. „Wat 9- ik er immers aan doen." J bourne - Een topspeler van 8 ruige Australische rules foot- heeft voor een wel zeer ri- 7 reuze ingreep gekozen om 5 sportcarrière te redden. 7 dat zijn ringvinger tijdens nd- Istrijden voortdurend uit de 8-1 schoot, besloot Daniel lus :k, middenvelder van Hawt- 11 it, het vermaledijde li- 8 imsdeel maar te laten am- 8 iren. Operaties hielpen nau- 4 jks en op natuurlijke wijze 1 as de vinger niet. Chick 3e- st elke keer weer met een jda jve vinger het veld verlaten. c 1 had nog wel een andere op ia de kootjes aan elkaar vast la- zetten. De 25-jarige speler 'aussie rules', een in Austra- r populaire sport, vreesde 0 hij dan de bal minder goed kunnen vangen en gooien. - De politie van Sap- 12b zal tijdens het WK voetbal nieuw wapen tegen voetbal talen inzetten: het netpis- Supporters die zich mis- - ;en krijgen een net over zich i waarin ze volgens woord- rder Masahisa Tamura 'ver- t raken en geen kant meer jj unnen'. Tamura roemt het /ei r zijn eigen korps ontwikkel- /apen, dat rechtstreeks lijkt n eend aan de stripboeken Spiderman. „We hoeven met scherp te schieten en s nen meer personen tegelijk n »en." ed) y 5.10 ian - De Hongaarse pomo- "j ce Eva Henger heeft de vol- Jali alsters van de Italiaanse eer- ivisieclub Palermo gespon- voor hun wedstrijd tegen ióBena. Palermo is de enige in de eerste divisie zonder e sponsor. Eerder bracht de een kalender uit met ge- jde foto's van de Brazüiaan- >eelster Ana Paula. 9 -4RID - De Franse voetbalve- 'T e Zinedine Zidane verdient brutojaarsalaris van 10,5 shei oen euro, zonder kampi- Bpremie. Een Spaans om- istation wist een kopie van irbeidscontract van Zidane 'er e duiken en toonde het ,g0. na op televisie. Het bestuur van Real Madrid reageerde ver vaardigd. rme Johan Derksen. Heeft deze invloedrijke voetbaljounuilbt annex éénmansguerillaleger 2. n Cruijff zo zijn best gedaan om Advocaat niet Van Hanegem wél ab bondscoach benoemd te jgen, worden ze het allebei' -22 es terzet. ;}g n wie? Advocaat zelf? De KNVB? Of mbschien -17 n Rinus Micheb, die zich naar het schijnt als vbeur van de voetbalbond sterk heeft gemaakt [Orde (her)benoeming van zijn voor- ilige protégé als bondscoach? Doet er :f toe. Een meesterzet blijft het. •et Derksen al wat zwaarder weegt? n sympathie voor Willem of zijn be- 16 nar tegen Dick? Je zult maar de psy- 15 later zijn bij wie Derksen vandaag of f 5 irgen langs gaat, niet te benijden die 7 lendokter. 41 de omslag van Voetbal Intematio- l, waarvan Derksen hoofdredacteur ord stond vorige week de hartenkreet: iter e wordt bondscoachf Op diezelfde islag keken ons zes door het blad ver- perstelde kandidaat-bondscoaches aan. Marco 2C1 Basten, Ruud Gullit, Willem van Hanegem, 17 irtin Jol, Frank Rijkaard en Guus Hiddink. 14 vallende afivezige in deze portrettengalerij: :k Advocaat. yvocaat was in december al namens de KNVB or directeur betaald voetbal Henk Keslerge- Ist om Loub van Gaal op te volgen, maar gaf als antwoord, de oi>ertuiging dat dat gevaar geweken was, „22 tbrak Advocaat dus op de omslag, maar zijn -15! was, weten we nu, een schijnbeweging. Zoab c het zorgvuldig gelekte 'nieuws' van de (even- c le) aanstelling van Ruud Krol als interim- 4 idscoach tot het rookgordijn behoorde waar- xter de KNVB aan de voorwaarden sleutelde tóch met Advocaat ab bondscoach voorde l te kunnen komen. belangrijkste van die voorwaarden was Van incatnegem. '00 ewel Johan Cruijff elke keer als hem dit ge- jiagd wordt benadrukt niet in te zijn voor de 1Ö0, ictie van bondscoach, was er volgens de n"' iijjf-gezinde media in ons land maar één ge knipt voor deze baan. Cruijff. Zonder de ruggensteun van bijvoorbeeld Van Ha negem, van wie ook het Cruijff-kamp een hoge dunk heeft, zou Advocaat in bepaalde media op zeker een kopje kleiner zijn gemaakt en zo groot van stuk b hij al niet. De laatste keer dat het er naar uitzag dat Cruijff echt bondscoach zou worden was eind 1993. Ad vocaat had Oranje met succes door de voorrondes van het wereldkampioenschap geleid en was bereid een stap opzij te doen, zodat Cruijff 'ons' in Amerika wereld kampioen kon maken. Maar Cruijff be zag het toernooi vanachter zijn televi sietoestel en met Advocaat op de bok struikelde het Nederlands elftal in de kwartfinales onfortumlijk over de late re wereldkampioen Brazilië. Toen Advocaat onlangs gevraagd werd wéér bondscoach te worden, mobili seerde Derksen zich abofhij in zijn ééntje Tora Bora moest afbreken. Niets werd aan het toeval overgelaten. Op de televisie en in zijn blad was het van Advocaat dit en Advocaat dat en om de kleinheid van de 'Klei ne Generaal' te benadrukken werd Dick vanaf dan 'Dickie' genoemd, of Mister Middelmaat. Maar het allerergste venvijt dat Advocaat werd gemaakt was dat Louis van Gaal het ook in hem zag zitten. Dat alleen al maakte Advocaat ongeschikt. Cruijff, zelf niet in de markt, bood volgens een co lumn van Derksen wel zijn diensten aan als headhunter van Oranje en schoof behalve de klas van 1988 (Rijkaard, Gullit, Van Basten) ook Van Hanegem naar voren. Daarmee heeft Derksen de KNVB zelfde munitie geleverd waarmee hij nu door Henk Kesler meesterlijk b beschoten. Van Hanegem is nu volgens de voorpagina van de Volkskrant benoemd ab gelijkwaardig assis tent van Advocaat. Gelijkwaardig èn assistent? Als dat ons tegen Moldavië de kop maar niet kost. Gelukkig zijn de Denen otis bespaard gebleven en gaat Kira Eggers zich uitleven op de Noorse voetballers. Frank Snoeks Tot het betaald voetbal in 1954 zijn intrede deed, be paalde een zogenaamde keuze commissie, bestaande uit drie hoge KNVB-officials, de samen stelling van het Nederlands elf tal. En die commissie gaf ook aan hoe er gespeeld moest wor den. Er was wel een bondstrai- ner, maar diens taak beperkte zich voornamelijk tot het fit en speelklaar maken van de uitver korenen, al zal hij wel een zeker contact met de keuzecommissie hebben gehad. In november 1946 speelde het Nederlands elftal in Hudders- field tegen het Engelse profteam dat met Swift, Wright, Mannion, Lawton en Finney tot een der beste uit de Britse historie mag worden gerekend. Waarom Ne derland zich daaraan waagde, was een raadsel. Het Oranje team met zijn keurige amateurs was middelmatig van kwaliteit en had mede door de oorlogsja ren weinig internationale erva ring. Kanonnenvoer voor de Britten. Kort voor de wedstrijd schreef H. Herberts, voorzitter van de keuzecommissie, in een brief aan alle spelers wat hij van hen verwachtte. Voetbal anno 1946 valt niet te vergelijken met dat van nu, maar toch: gêne neemt bezit van je als je de pupillentaal leest waarop ze werden toege sproken. Luister en huiver. Herberts: 'Het zal stellig kunnen gebeuren, dat het ons niet mee zit, in zulk geval moet men toch den moed niet laten zakken. Volhouden, doorzetten, op nieuw beginnen met inzet van alle wilskracht zal elke minuut van den wedstrijd het doorslag gevend parool zijn'. De tactische aanwijzingen: Zoodra een speler van de te genpartij den bal in zijn bezit heeft, moeten alle andere spe lers van de tegenpartij gedekt staan. Zoodra echter een speler van ons elftal den bal heeft, trachten alle andere spelers uit de dekking te loopen en vrije positie te kiezen. Speel van rechts op links en omgekeerd. Gooi het spel open en speel niet zoo kort. Plaats den bal steeds zoo, dat onze aanval er direct mee vandoor kan gaan. Plaats het leer in de vrije ruimte. Gooi snel in en ver, houdt vaart in het spel en blijf de voorhoede aan het werk zetten. Onze voorhoe de moet alle kans aangrijpen zoo lang mogelijk op de helft der tegenpartij te blijven, ten eerste dient dit ter ontlasting van onze eigen achterhoede, bovendien levert dit ook kansen voor onszelf op. Denk vooral aan het 'switchen'.' 'Van onze backs Potharst en Van der Linden zal veel gevergd worden. Denk er aan jongens, vlot en gedecideerd ingrijpen, goed opruimen, geen risico's en Als Casper van Nierop (51) zijn oude plakboeken doorbladert, bekruipt de oud-korfballer van De Danaïden een 'nostal gisch gevoel'. „We hebben re gelmatig voor een uitverkocht huis in de Vijf Meihal ge speeld. Dat waren toch gou den tijden, tjonge jonge." Zijn korfbalverleden bij de Leidse club ligt inmiddels letterlijk en figuurlijk ver weg. Van Nierop stopte bij de Leidse club toen hij 27 jaar geleden verhuisde naar Grootebroek in Noord- Holland. Drie oktober viert hij allang niet meer, en met korf ballen is hij tien jaar geleden ook gestopt. „Mijn zwager woonde in Oud karspel en hij hoorde van een makelaar dat in Grootebroek nieuwe huizen werden ge bouwd. Daar hebben wij toen ons oog op laten vallen. We wil den in de Merenwijk gaan wo nen, maar daar waren de hui zen te duur. En we gingen veel met mijn zwager om. Boven dien hield ik van vissen en dit is een waterrijk gebied. We hebben er nooit spijt van gehad. Het is hier rustiger dan in de Randstad en er is nog re delijk wat ruimte. We komen ook nog maar weinig in Leiden. De eerste twee jaar hebben we nog wel 3 oktober gevierd, maar daarna trok het niet meer zo, terwijl ik toch een geboren Lei- denaar ben, dat kun je ook nog wel horen. Het korfbal kon me ook niet in Leiden houden, nee. Ik had al wat aardig jaartjes meegespeeld met het eerste, dus daar had ik niet zo'n pijn in mijn buik van. Ik was 24, 25 jaar toen we weg gingen. Een jaar of vijf heb ik in de hoofdklasse gespeeld. Op het veld, maar later speelden we ook microkorfbal in de hoofdklasse. Dat waren super tijden voor ons. Ik vond het zaalkorfbal leuker. Het ging sneller, het was leuker voor het publiek en er hing een mooi sfeertje. Er was ontzettend veel belangstelling, want er waren in Leiden toen heel veel korfbal clubs. Kampioen zijn we nooit geweest en dat is wel jammer, want we hadden er wel een ploeg voor. Ik beschouwde mezelf toen wel als topsporter, ja. We trainden keihard en we leefden er ook voor, je liet er een biertje voor staan. Het hoogtepunt voor mij was dat ik werd gekozen voor het Nederlands team. Ik heb er drie keer voor gespeeld, waarvan een keer voor het jeugdteam. We speelden toen maar twee interlands per jaar en het keu- zebeleid was een beetje ama teuristisch. Maar het was toch het hoogste wat je kon berei ken. Na de verhuizing heb ik eerst bij DTS in Enkhuizen gespeeld, in de tweede klasse, daarna ben ik gaan tennissen en toen ben ik naar Ados in Hoorn gegaan. Toen ik 42 was ben ik gestopt, ik speelde niet meer in het eer ste, maar op een lager niveau met jonge jongens. Toen dacht ik: ik schei er maar mee uit. Nu tennis ik nog, daar ben ik ook fanatiek in, hoor. En vissen, Sonja en Bianca van der Velden. NK synchroonzwemmen. Utrecht, januari 2002. Foto: Pix online. sportief blijven'. 'Neem je voor dat door jouw spel, jouw wilskracht, jouw overgave en je heilige wil om je land te dienen deze groote ont moeting voor Nederland inder daad een historische gebeurte nis wordt'. 'We gaan gezamenlijk naar Huddersfield, we gaan pro- beeren wat nog niemand gelukt is: we gaan pogen van het En gelse elftal te winnen, op z'n minst om gelijk te spelen. De daad is aan jou, w.g. H. Her berts'. H. Herberts wist absoluut niet waarover hij het had en wat hem te wachten stond. Enge land verpulverde Nederland met 8-2. Ruud Paauw (dit is aflevering 14 van een se rie over de geschiedenis van de sport) Nederland-Engeland iri 1946. Van links naar rechts: Kraak, Potharst en de fameuze Engelse spits Tommy Lawton. Foto: Archief. daar ben ik gek op. Ik volg mijn oude verenigingen nog wel en met De Danaïden hebben we met Pinksteren een reünie van oud-spelers. Dan gaan we een weekendje kampe ren. Het is met De Danaïden helaas niet meer wat het is geweest, ik denk dat dat komt doordat de jeugd nu veel meer te doen heeft dan vroeger. Het korfbal is ook veranderd. De tactiek is veel belangrijker geworden, ik vind het niet meer zo mooi. Twee, drie jaar geleden werd ik als oud-speler nog uitgenodigd voor een interland, maar het korfbal trok me toen niet meer zo. Wel de gezelligheid, maar dat gold voor de meeste top pers. Maar ja, ik denk dat iedere sporter vindt dat het in zijn tijd beter was. Voetballers vinden dat ook, maar misschien is dat wel helemaal niet waar." Casper van Nierop wordt onreglementair verdedigd door een speel ster van Het Zuiden. Rechts Trudy Nap van De Danaïden. Foto: Ar chief

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 29