IJzersterk karakter en stalen zenuwen SPORT Vivax wint 'verschrikkelijke slachtpartij' van Alliance Boonstra loopt narj tweede plaats in Be I LZ heeft geen verwe tegen hard spel BZPg Cor van Dusseldorp scoot driepunter in voorronde Mj IM-norm Van Blitterswijk en Smeets Van der Veen wint op Weisse* Jeugd LOHC wint zaaltitel Rotterdam - De jeugdselectie van LOHC heeft in Rotterdam het zaalhockeykampioenschap van het district Zuid-Holland veroverd. De Leids/Oegstgees- ter formatie bleef de teams van befaamde hockeyclubs als HGC, HDM en Rotterdam voor. De eerste plaats in het districts kampioenschap levert de jeug dige ploeg van LOHC deelname op aan het landskampioen schap zaalhockey, dat komend weekeinde in het Indoor Sport centrum in Eindhoven wordt afgewerkt. Scholtes tweede in toernooi Hattem hattem - Rob Scholtes is twee de geworden bij een internatio naal toernooi kunststoten in Hattem. De Voorschotense bil jarter had. met nog tien figuren te gaan. meer dan dertig pun ten achterstand. Uiteindelijk bleef er nog één over in het voordeel van de Duitser Laak- Reitsma wint voorlaatste veldrit lisse - Peter Reitsma heeft de vijftiende veldrit in de reeks competitiewedstrijden bij RTV De Bollenstreek op zijn naam geschreven. Hij bleef gisteroch tend onder anderen Noordwij- ker Simon Apperloo (tweede) en André van de Reep uit Hiüe- gom (derde) de baas. Met deze overwinning verstevigde de in woner van Nieuw-Vennep zijn leidende positie in de tussen stand. Zondag wordt in Lisse de finale verreden. Bij de vetera nen won Dolf Meijer uit Voor hout. Hij profiteerde van de af wezigheid van Leen van der Niet (Noordwijk). die tien zeges boekte. Meijer verdrong boven dien zijn naaste concurrent van de eerste positie in het alge meen klassement. Mooie zege Bas Lantrok boksen - Bas Lantrok boekte een opvallende overwinning in de finale van de Open Zuid-Ne derlandse Bokskampioen schappen. In Maastricht ver sloeg de Leidenaar zaterdag avond Anwar Schafy uit Eind hoven. die in de voorafgaande dertien partijen ongeslagen was gebleven. Lantrok boekte een nipte overwinning op punten: 79-78. De Leidse bokser zet de komende maanden het boksen op een laag pitje, omdat hij vandaag is begonnen aan een opleiding bij het Korps Mari- maandag 28 JANUARI 2C arnhem - Leidenaar Cor van Dusseldorp (RDC) heeft in de voorronden voor het Neder lands Kampioenschap Dammen (Papendal) dit weekeinde een remise en een winstpartij aan z'n score toegevoegd. Afgelopen zaterdag kwam hij niet door de verdediging heen van Gerbrand Hessing, maar een dag later strafte hij een tijdnoodfout af van tegenstander Harry Clas- quin, waarna hij een winnende afwikkeling kreeg. Zijn clubge noot nationaal jeugdkampioen Arjen de Mooij was minder for tuinlijk. Hij verloor tweemaal ongelukkig in gewonnen stand. Richard Meijer voegde, met eni ge hulp van de tegenstanders, vier punten aan zijn tot Hetzelfde scenario h; w Woubruggenaar Eric-J; Reenen: een remise en n van z'n opponent een p; een dag later. Regiona; kampioen Erik Hooge haalde twee keer van(£ slechte positie remise. In de halve finale bij de v doen de RDC-vrouwen k> Kromhout en de Leids Hol het heel goed. Beidt a: men dit weekeinde één winst en scoorden een waardoor Mariëlle Krom a haar poule nu op de plaats staat en Gera Hol j poule aan de leiding g< pi vervolg is op 9 en 10 febr fc Kaiker tweede in Zilveren Schaats Groningen - Dennis Kaiker is op de 500 meter als tweede ge ëindigd in de strijd om de Zilve ren Schaats. In Groningen won hij gisteren de sprintafstand, maar moest na het zilver van zaterdag op de kortste afstand genoegen nemen met de twee de plek in de eindrangschik king. Het lid van de kernploeg opleiding sprint werd twee keer derde op de 1000 meter. door Mare Kok wuk aan zee - Het heeft even geduurd, maar op 35-jarige leef tijd is Jevgeni Barejev eindelijk op de voorgrond getreden. De man die Vladimir Kramnik anderhalf jaar geleden als secondant aan de wereldtitel schaken hielp, stond gisteren als winnaar van het 64ste Corus-toernooi zelf in de spotlights. Barejev genoot. „O, de toernooiorganisatie wil dat ik zeg dat dit mijn grootste overwin ning ooit is. Geen probleem." La chend: „Dit is gigantisch!" De droge humor van de klassiek geschoolde schaker Jevgeni Ba rejev staat in schril contrast met de brute uitbarstingen van de man die hij als titelhouder op volgt. Garry Kasparov, de afgelo pen drie jaar winnaar in Wijk aan Zee, is de verpersoonlijking van arrogantie en bluf. Kasparov klopt zichzelf steevast hard op de borst, schreeuwt van de da ken hoe knap en groots zijn da den zijn. De timide ogende en zacht pra tende Barejev is in alles het te genovergestelde. „Ik vind eigen lijk helemaal niet dat ik hier zo goed gespeeld heb", stelde hij gisteren laconiek vast. Alleen de partij tegen Laurier stemt mij tevreden. En voor de rest? Voor al die nederlaag tegen Khalif- man hakte er flink in. Die partij ruïneerde bijna mijn hele toer nooi. Dat was niet best." Met zijn bescheiden uitspraken doet Barejev zichzelf veel te kort. Zes overwinningen tegen slechts een verliespartij kun je moeilijk als matig bestempelen. Sterker zijn sterke herstel na zijn enige nederlaag twee ronden voor het eind van het toernooi, getuigt van stalen zenuwen en een ijzersterk karakter. „Oké, mis schien was mijn prestatie toch niet zo slecht", liet de nummer elf van de wereld zich met moei te overtuigen. En wat hij met de hoofdprijs van 10.000 euro gaat doen? „Ik zal mijn zege van avond op grootse wijze vieren. Met een half glaasje champag ne." Met zijn score van negen pun ten uit dertien partijen weer hield Barejev de aanstormende schaakjeugd van een totale machtsovername. Want nog geen week nadat de pas 18-jari- ge Oekraïner Roeslan Ponoma- riov zich tot jongste FIDE-we- reldkampioen schaken ooit liet kronen, scheelde het maar een half puntje of de even oude Alexander Grisjoek was de ge deelde winnaar van Co rus. Grisjoek heeft zich ontpopt als een verademing in het toemooi- schaak. Terwijl veel spelers tij dens het loodzware toernooi 'extra rustdagen' inlassen met het spelen van korte remises, wil de jeugdige Moskoviet daar niks van weten. Creatief, vol vecht- door Jan Bey wuk aan zee - In de grootmeestergroep C van het Corus schaaktoernooi hebben de Leidenaars Stefan van Blitterswijk en Jan Smeets een geslo ten Internationaal Meestemorm behaald. De voor het Leidsch Schaakgenootschap uitkomen de spelers kwamen tot een score van 4,5 punten uit negen partijen en dat was precies voldoende voor de norm. In de voorlaatste ronde op zaterdag speelde Van Blitterswijk tot veler verrassing een snelle remise tegen de laaggenoteerde Israëlische Masha Kli- nova. Zij scoorde tot op dat moment slechts twee remises en ging met zwart maar al te graag akkoord met het remiseaanbod van Van Blitters wijk. De LSG'er had het halve punt nodig om zijn IM-norm, die binnenkort verjaart, veilig te stellen. Voor Jan Smeets was de laatste ronde beslissend, nadat hij zaterdag de Amsterdammer Ron Nep in een Slavische partij had verslagen. Al na ze ventien zetten stond de Leidenaar in een riante positie en niet veel later pakte hij de zege. Giste ren trok liij tegen de 14-jarige Daniël Stellwagen aan het langste eind. De twee jaar oudere Smeets kwam goed te staan uit de doorschuif- variant van het Frans en zat beter in de partij. „Op een moment in de partij kon hij groot na deel verhinderen door een kwaliteitsoffer met tussenschaak. Maar toen hij dat niet zo handig deed, kon ik met het verrassende dame-c7 on- dekbaar mat dreigen", zei Smeets, die zijn eerste (en belangrijkste) EM-norm scoorde. Van Blitterswijk ging in zijn laatste partij onver wacht snel onderuit tegen de Moldavische grootmeester Viorel Iordachescu. In de analyse na de partij toonde de Hongaarse topgrootmees- ter Peter Leko nog wel aan dat Van Blitterswijk het beter had kunnen doen. De Leidenaar hield behalve zijn 'verse' IM-norm ook enige rating winst over aan het toernooi. De grootmeesters Istratescu en Rogers eindigden met 6,5 punten op de eerste plaats en promoveren daarmee naar de grootmeestergroep B. In de B-groep leed Oegstgeestenaar Ivan Sokolov zaterdag een verrassende nederlaag tegen de ex- Europees kampioen Tregubov. In de laatste ron de hield Leidenaar John van der Wiel streekge noot Sokolov in een Nimzo-Indische partij met actief tegenspel op remise. De Pool Krasenkov won de B-groep met acht punten uit elf ronden. atletiek - Miranda Boonstra eindigde gisteren als derde in de halve marathon van Best. De Leidse atlete was in Noord-Bra bant ruim vier minuten langza mer dan winnares Annelieke van der Sluis: 1.20.16 om 1.15.57. Nummer twee Sandra ter Horst finishte in 1.16.34. Boonstra toonde zich tevreden over het herstel van een pees- blessure in haar enkel. „Dit was de eerste keer dat ik weer pijn vrij heb kunnen lopen. Ik heb ook al meegedaan aan de halve marathon in Egmond, maar toen was ik nog niet fit. Nu ging het veel beter." Uithoorn Boonstra loopt komend week einde een crosswedstrijd in Uden. Ook Erika van de Bilt zal daar aan de start verschijnen. Gisteren stond de Leidse loop ster op het podium in Uithoorn. Van de Bilt finishte in de wed strijd over tien Engelse mijl als tweede, in 57.22, en gaf ruim een minuut toe op winnares Pe tra Kaminkova-Drajzajtlova uit Tsjechië. De Leidse was zelf bijna tweeën halve minuut sneller dan een andere Tsjechische, Jana Kli- mesova. Ze toonde zich 'voor het moment tevreden'. Alles wat ik nu loop is bedoeld om de basis te kweken die ik straks in het zomerseizoen nodig heb. Maar vandaag heb ik me niet gespaard. Je moet af en toe ook voluit durven gaan. Volgende week zal ik me waarschijnlijk weer een beetje inhouden." Royce Kortekaas spaarde zich evenmin. De triatleet liep even eens in Uithoorn, op de tien ki lometer. In het begin van de wedstrijd eiste Kortekaas eigen lijk te veel van zijn lichaam, in een poging om met de besten cl mee te kunnen. Dat 14, aardig, want de Lisser cj kwam met Henk van Ve e, Edgard Creemers (beid Leiden Atletiek) in een terecht dat jacht maakti twee koplopers. l Ook de sterkste regioatl j bij dat duo. Willem Boon Spartaan kon Hakim NajU, tijd volgen, maar finishtdu delijk op ruim een halve als tweede. Zijn tijd walg Van Velzen en Creemers den als derde en vierde, aA! Kortekaas. Bert van Gal g, den Atletiek) legde besla e zesde plek. San Sebastian Kamiel Maase is gisterei Spaanse San Sebastian v worden in een sterk bez ei temationale cross. De 3 jc atleet van Leiden Atletie ie december zilver won bij ropees kampioenschap pen, moest vier Afrikaag. pers voor zich dulden. 0, De tien kilometer lange v a1 werd gewonnen door de niaan John Yuda in 28.4' ten. Maase finishte di minuut later in 29.29 tfi als beste Europeaan. Hij liet niet alleen de ge g, meerde Spaanse atleti e) jandro Gomez en Fabian a; ro achter zich, maar 00 ai pees crosskampioen Setot bid uit de Oekraïne. q Dordrecht De Alphense sprinter Ungerer werkte in Dt n aan zijn kampioenschap In de nieuwe indoorhal Ungerer de 60 meter af seconden, waarmee hij van vorige week in Zu met 0.03 verbeterde. lust en met niets ontziend aan vallend schaak veroverde hij de afgelopen twee weken de harten van de schaakfans in Wijk aan Zee. De gevestigde schaaktop (Kas parov, Kramnik, An and) moet het in de broek doen voor deze compromisloze speler. Grisjoek, die een grote toekomst wordt voorspeld, is immers voor de duvel niet bang. Zoals hij enige jaren er ook niet voor terug deinsde om zijn studie in te rui len voor de ondoorzichtige jungle die professioneel schaak heet. „Waarom zou ik bang zijn", haalt Grisjoek zijn schou ders op, „in Rusland is de toe komst van ieder beroep onvoor spelbaar." weissensee/anp - Bert Jan van der Veen heeft gisteren de mara thonwedstrijd om het open Oostenrijks kampioenschap op de Weissensee gewonnen. De schaatser uit Joure had na 84 ki lometer 31 seconden voor sprong op Gerben van Ard Alderts die tweede werden. Aan de wedstriji slechts twaalf A-rijders terdag waren de toppen marathonschaatsen noa om de KNSB-beker in Ass Ronald Heemrood maakt rentree bij Katwijk waterpolo - De Zijl/LGB won zaterdagavond gemakkelijk van UZSC. In Utrecht werd het 7-12 in Leids voordeel. Door deze ze ge blijft de Leidse ploeg onbe dreigd aan de leiding in de eer ste klasse en is het kampioen schap met de daaraan verbon den promotie naar de hoofd klasse een kwestie van tijd. UZ SC is een ploeg met een gemid delde leeftijd van boven de der tig. Routine genoeg dus, maar conditioneel kwamen de Utrechtenaren duidelijk tekort. In de eerste periode bleef UZSC nog wel in de buurt, maar dit kwam vooral doordat De Zijl de kansen niet verzilverde. Toen dit onderdeel in het vervolg van de wedstrijd beter verzorgd was, liep De Zijl/LGB gemakkelijk weg. Halverwege stond het 4-6, het eindsignaal kwam bij 7-12. Doelpunten Zijl/LGB: Niels loor (4), Rob Dubbeldeman (2), Serge Dietz (2), Joost Wielaart (2). Ivo Dietz (1) en Twan Martijn (1). Vivax staat na dit weekeinde op de tweede plaats in de eerste klasse. Een positie die trainer Michel van der Zeeuw voor de competitie niet voor mogelijk had gehouden. In Zaandam werd met 5-7 gewonnen van Al liance. In eerste instantie speel de Alliance met een zoneverde diging. Vivax wist daar na een stroeve start wel raad mee. Na 2-5 schakelde Alliance over op een press. Wat er daarna ge beurde stemde van der Zeeuw Kjeld Boonstoppel van Katwijk zwemt naar het doel van De Meer. Foto: Taco van der Eb tot nadenken. „Met polo had het allemaal weinig meer te ma ken. Het was een verschrikkelij ke slachtpartij. Gelukkig verlo ren we geen spelers en hielden we de voorsprong vast Maar zo hoeft het eigenlijk niet meer van mij." Doelpunten Vivax: Sjors Verburg, Koen Plasmeijer. Martijn Odems, René Moerland, Alex Bolomey, Bram Ten- derlo en Erik Melein. Katwijk liet in de slotseconden de winst tegen De Meer glippen. Een wanhoopsschot bracht de Culemborgers twee seconden voor tijd langszij (7-7). De Kat- wijkers hadden dit gelijkspel overigens aan zichzelf te wijten. Als de ploeg van coach Ruud Plouvier bij een 4-2 voorsprong de kansen wat beter had benut, was de zege binnen geweest. Nu kon De Meer in de buurt blijven en in de slotseconden nog een onverdiend punt wegkapen. Coach Ruud Plouvier had in de laatste periode nog een grote verrassing voor het Katwijkse thuispubliek. Ronald Heem- rood. de man die met grote me dische problemen een aantal ja ren geleden moest afhaken bij LZ 1886, maakte zijn rentree. Dat 'de lange' uit Katwijk het nog lang niet verleerd is bleek al snel. Hij scoorde twee keer. Plouvier: „Het zat er al een tiidje aan te komen. Hij traint voor zichtig mee en dat gaat goed. Zo hadden we zaterdag toch nog een winnaar in onze gelederen. Doelpunten Katwijk: Alex Sieval (3). Ronald Heemrood (2). Dirk Haasnoot en Arie van der Horst. Koudekerk speelde tegen DAW wel een goede wedstrijd, maar punten leverde dat niet op. De ploeg uit Alkmaar was met 8-11 te sterk. Coach Kimpel was niet ontevreden. „Zo'n wedstrijd moeten we spelen tegen de mindere goden, dan heb ik er wel vertrouwen in. Nu kwamen we er in de slotfase niet meer aan te pas, mede door een con ditionele achterstand." In de derde periode stond Koudekerk op 5-6 en was er nog van alles mogelijk. In de vierde en laatste periode was DAW de sterkste. De Alkmaarders wonnen met 8- 11. Doelpunten Koudekerk: Lars Bergsma (3), Sander Emeis (2), Rob Westgeest (2) en Peter Bergsma. Sassenheim leverde een prima resultaat af door met niet min der dan 17-5 te winnen van De Hoom. Tot halverwege kon De Hoom partij blijven geven (4-2). Daarna was Sassenheim opper machtig. Elke combinatie lever de resultaat op. In een omme zien was het 12-3. In de laatste periode was de thuisploeg iets minder scherp maar de Sassen- heimers boekten wel een klin kende zege. Topscorers Sassenheim: Leon Bakker (6) en Jerrv Leepel (4). Alkemade won met 5-7 van Delft. Hoewel het moeilijker ging dan verwacht, was de zege zeker verdiend. Na een snelle 2- 0 achterstand kwam Alkemade goed terug. Doelpunten Alkemade: Jeroen Duve- kotte (2), Ivo Scholz (2). Ruud Koster, Frank de Hey en Ton Kloosterman. Vrouwen Bij LZ 1886 verliep de wedstrijd tegen PSV hetzelfde als het duel van vorige week tegen Heidel- berg. De Leidse vrouwen verlo ren in Eindhoven met 14-5. Na een snelle achterstand (3-1) was LZ de betere ploeg, die veel kan sen kreeg maar deze niet wist te verzilveren. Daarna stortte de ploeg in en kreeg de grote ne derlaag gestalte. Topscoorster LZ 1886: Noeki Klein (2). De vrouwen van De Zijl/LGB wonnen ruim van de reserves van Rapido. In Haarlem was de Leidse kampioenskandidaat met 1-7 veel te sterk. door Dirk Kloos waterpolo - AZC blijft ongesla gen in de hoofdklasse C. Het na twee wedstrijden eveneens nog zonder puntverlies zijnde AZPC uit Amersfoort werd eenvoudig met 13-7 terug gewezen. Na een stroeve start had AZC in de der de en vierde periode geen kind meer aan de tegenstander. In eerste instantie had AZC moeite met de zoneverdediging van AZPC. De Amersfoorters schermden midvoor Tjerk Kra mer goed af en de AZC-voor- waartsen verzuimden gebruik te maken van de ruimte die recht voor het doel ontstond. Bij 3-2 in de tweede periode nam coach Eric Noordegraaf een ti me out. Hij fluisterde zijn spe lers in om meer van afstand te schieten. Zijn woorden misten hun uitwerking niet. Bob Breb- de en Joeri Stoffels zorgden nog in de tweede periode voor 5-2. Het derde speldeel bracht de beslissing. AZC schakelde een tandje hoger en AZPC kon geen weerwerk meer bieden. Rustig en gedegen aanvaisspel van de Alphenaren zorgde ervoor dat er al snel een 11-4 tussenstand op het scorebord verscheen. In de laatste zeven minuten liep AZC nog naar 13-4 alvorens het de teugels wat liet vieren. Zo bleef AZPC een grotere afstraffing be spaard. Het eindsignaal kwam bij 13-7. Periodestanden: 3-1, 5- 2,11-4 en 13-7. Doelpunten AZC: Joeri Stoffels (3), Niels Zuidweg (2), Pietcr Boot (2), Bob Brebde (2), Michiel Vork, Kimmo Tho mas, Kiel! Boom en Björn Boom. LZ 1886 blijft moeite houden ie met uitwedstrijden. In Ite met BZPC werd de Lei r vooraf winstkansen toe ra Achteraf mocht LZ 1886 ze met de behaalde 7-7. Ze ia de mannen van coach Wie ra overigens nog niet ar punt. omdat BZPC protèc tekende tegen de uitslagtor in Bodegraafs voordeeik; nadat er was gescoord, Jfer gerhorst van LZ 1886 p commentaar op de leid En vervanging uit het wafel stuurd. ni De scheidsrechters liefij wedstrijd vervolgen mefcv; tegen zeven spelers. 1n BZPC had LZ met eerder minder moeten starten, ec Reemnet was vrij zeker in zaak. „Na een doelpunt ot alle spelers geacht wiss e te zijn. Daardoor hoeft ni met een speler minder toe nen te worden." De prot^ia missie heeft in deze heler woord. LZ 1886 balancelaj de rand van de nederlaajal degraven. De Leidenaa lo den geen verweer op ht >e spel van BZPC. Pas in di En se, toen LZ tegen een Tjit terstand aankeek, ontwa ui Leidse hoofdklasser. Giek door de arbiters die cc optraden tegen het hard 2, graafse spel werd d terstrand weggewerkt, la was echter het maxima la; bare. Periodestanden: 1 tri 5-3 en 7-7. la Doelpunten LZ 1886: Michiel (2), Martijn Laurense, Frans horst, Mathieu Spros, Marko en Arnold Spros. fir Jevgeni Barejev leed in Wijk aan Zee één nederlaag. Hij won zes partijen. Foto: ANP/Hans Steinmeier

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26