donorbank hoornvlies f 19,8 msmr T pl i\&Y\ TATll Bezoekers Palace Hotel in Noordwijk vinden slechts een 'gat' Ook vrouwen ingezet voor zelfmoordmissie Dweilorkest opent de strijd tegen het straatvuil RecordJackpot miljoen! (€9 miljoen) Pim Fortuyn pleit voor drugskoeriers in kooi 'M De laatste gulden verdwijnt in het winkelwagentje Leidsch Dagblad Bruidspaar dol op kroketten en spruitjes Leidsch Dagblad r Amerikanen denken Bush aak-Enron gs ziekenhuis agressieve lysepatiënt itralië verliest ep op kwestie chtelingen den streeft ir perfectie op taartbakken [stgeest zorgt Eht voor en buurt ansson akt aam naamloze ordwijk wint miraculeuze van Capelle ia vier jaar te - De ANWB vindt de apk-autokeuring ach- I 1 en pleit daarom voor nde veranderingen. De morganisatie meent dat >as vier jaar na aankoop s van drie jaar gekeurd te worden. Daama zou I o, tot hij acht jaar oud I :eer in de twee jaar naar I ing moeten. Nu is dat nemars onder sldrecord ee city - Erben Wenne- >ok zaterdag bij testwed- l i op de olympische I baan even buiten Salt I ty onder het wereldre de 1500 meter. De kwam op het snelle ijs .44,25. Het wereldre- n de Zuid-Koreaan Lee I omenteel op 1.45,20. nars had het na de zijn nee even te kwaad. De I 1 verloor onlangs de ex- strijd om het vierde I iche ticket op de 1500 I an Jochem Uytdehaage. I idgeklokte record wordt I as niet officieel erkend. (advertentie) NR.428BB LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 zaterdag 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 28 januari 2002 VRAGEN -®—A tv AA Eigenaar dringt aan op naamsverandering van veelbesproken plein BIS breekt met leverancier door Anton Diedrich noordwijk - Het Palaceplein in Noordwijk moet een andere naam krijgen. De huidige aan duiding leidt tot verwarring bij bezoekers van het nieuwe Pala ce Hotel. Dat vindt de directeur van het hotel, Jurgen Wonder- gem. In een brief verzoekt hij de gemeenteraad van Noord wijk om het Picképlein, waar het Palace Hotel sinds een maand zijn imposante deuren heeft geopend, om te dopen tot Palaceplein. Het reeds bestaan de Palaceplein, bestaande uit het Gat van Palace en een par keerplaats naast de Wilhelmi- naboulevard, moet dan ook maar anders gaan heten. Het hotel heeft al eerder een poging ondernomen om het plein ervoor dezelfde naam te laten krijgen. Toen was het ho tel nog niet geopend. De gemeente wees dat verzoek vorig jaar af. Nu is het hotel echter wel open, en volgens di recteur Wondergem gaat het inderdaad al mis met de gas ten. Bezoekers zoeken het hotel op het Palaceplein en vinden daar slechts een 'gat' waar vroeger het oude Palace Hotel stond. Dat brandde in 1978 af. Wondergem wijst op de plan nen om op het huidige Gat van Palace een groot appartemen tencomplex te bouwen, het Sea Palace Residence - ook al staat die bouw sinds het Hoogheem raadschap heeft laten weten dat er geen ondergrondse par keergarage mag komen op los se schroeven. „Ik verzoek u vriendelijk om de naam Palaceplein te wijzigen", schrijft Wondergem aan de ge meenteraad. „Het is tenslotte geen echt plein en bovendien heeft u een bouwvergunning afgegeven voor dit braaklig gend gedeelte van de boule vard." „Ik reken op uw hulp en wijs heid", sluit Wondergem zijn brief af, „want van verwarde gasten wordt Noordwijk niet beter." door Roelf Reinders leiden - Leiden krijgt mogelijk de tweede hoornvliesbank in Neder land. Het centrale orgaancen trum BIS uit deze stad overweegt een eigen hoornvliesbank omdat het heeft gebroken met de enige leverancier van hoornvliezen in Nederland, het Amsterdamse Oogheelkundig Instituut van de Koninklijke Akademie van We tenschappen (KNAW). De kwali teit van dienstverlening was ai een aantal maanden onaccepta bel, meldt BIS. De Amsterdamse hoornvlies bank kon niet langer garanderen dat hoornvliezen uit donorzie kenhuizen op elk moment van de dag konden worden geprepa reerd. „We kregen zelfs het be richt dat de bank alleen maar op bepaalde dagen kon werken", zegt directeur T. de By van BIS. „Dat was niet meer verant woord." Het Oogheelkundig In stituut kan door personeelste korten en ziekte niet meer aan de eisen van BIS voldoen. Vol gens De By heeft de hoornvlies bank wel steeds goede hoorn vliezen kunnen leveren. Door de problemen hebben oogartsen transplantaties moe ten afzeggen. „Dat is heel verve lend voor patiënten", zegt De By. BIS haalt sinds januari alle hoornvliezen van banken in Bel gië en Duitsland. Daarom is niet voor elke geplande transplanta tie een geprepareerd hoorvlies beschikbaar. Het Leidse orgaan- centrum wil van de import af. Import van vliezen is duur en uiteindelijk slecht voor de kwali teit, aldus De By. „Import is een noodmaatregel." BIS overweegt zelf een hoornvliesbank in Lei den op te zetten. „De oogartsen zien dit wel zitten. Het is logis tiek het handigst om dat in Lei den te doen." Hij zegt dat BIS de nieuwe hoornvliesbank niet zelf kan beheren. BIS wil de extra kosten die het centrum maakt om de hoorn vliezen uit het buitenland te ha len op het Oogheelkundig Cen trum van de KNAW verhalen. Het gaat om enige honderddui zenden euro's. De By is bereid met de Amsterdamse hoorn vliesbank verder te gaan. „We willen wel keiharde garanties dat het nooit meer voorkomt dat we niet meer bij de bank te rechtkunnen." Volgens interim-directeur P. van 't Klooster van het Oogheelkun dig Instituut kampt de hoorn vliesbank met een capaciteits probleem. Er zijn vacatures en er zijn 'te veel mensen ziek', zegt hij. „De KNAW doet er alles aan om de hoornvliesbank te be houden, we proberen ons per soneel weer gezond te krijgen." Van 't Klooster weigert in te gaan op het idee van het centra le orgaancentrum BIS om een eigen hoornvliesbank in Leiden op te zetten. Leiden gaf zaterdag op ludieke wijze het startsein voor de campagne voor een schonere stad. Foto: Eric Taal Aanslagen in Jeruzalem en Tel Aviv door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Voor het eerst heeft een vrouw zich geschaard in het legioen Palestijnse zelfmoord commando's dat aanslagen heeft uitgevoerd in Israël. Gis termiddag blies de 21-jarige Shi- naz Amuri uit Nablus op de Westelijke Jordaanoever, zich op in de drukke Jaffastraat in Jeru zalem. Een 81-jarige Israëlische man kwam daarbij om en hon derd voorbijgangers raakten ge wond. Twee mensen verkeerden vanochtend nog in levensge vaar. In Tel Aviv raakten vanmorgen vroeg drie mensen gewond toen een Palestijn in het wilde weg het vuur opende op voorbijgan gers, voor hij door de politie werd doodgeschoten. Volgens de Israëlische media heeft zich de afgelopen maanden een aan tal vrouwen aangemeld bij Ha rnas. Maar die zou principiële bezwaren koesteren tegen het uitzenden van vrouwen op zelf moordmissies. Dat een vrouw een zelfmoord aanslag uitvoerde, zadelt de vei ligheidsdienst op met een extra probleem. Tot nu toe was bij controles de aandacht vooral gericht op jonge Palestijnse Pagina Buitenland: Amerikanen hebben hun buik vol van Yasser Arafat door Bas Benneker leiden - Zaterdagmiddag twee uur. Voor de Hartebrugkerk in Leiden heeft zich een bont gezelschap verzameld. Een team van vier vegers in het groen-gele uniform van de dienst Milieu en Beheer danst op muziek van de fanfare - voor de gelegenheid omgedoopt tot 'dweilorkest'. Een man in tweedjas en een enorme broek die als vuilnisbak dient, deelt bal lonnen uit. Twee mobiele vegers zitten op driewielige bakfietsen met een contai ner voorop, in de vorm van een blauw witte koe. Bij een kraampje worden pet jes, pennetjes en ballonnen uitgedeeld met de tekst Leiden ruimt op'. Het gezelschap geeft het goede voor beeld. Met het veegt earn in de voorhoede trekt de colonne ten strijde tegen het zwerfvuil in de Haarlemmerstraat. Voor op gaan de vaandeldragers: De wethou ders Laurier (Wijkbeheer) en Van der Sande (Veiligheid) en Peter Labruyère, die de winkeliersvereniging vertegen woordigt. De stoottroepen rapen blikjes, papier en ander vuilnis op en dumpen alles in de bakfietscontainers of in de vuilnisbroek van de man in de tweedjas. Er lopen twee reinigingscontroleurs mee en in de achterhoede speelt het dweilor kest krijgshaftige muziek. Helemaal ach teraan sluit een reinigingswagen de rijen. Het oorlogspad wordt grondig aange veegd. De symbolische actie markeert het begin van het project Opruimen Haarlemmer straat. Het project komt voort uit de vruchtbare samenwerking tussen Winke liersvereniging Haarlemmerstraat en ge meente. Allebei dragen ze hun steentje bij aan het schoon maken en houden van de winkelstraat. De vereniging huurt twee vegers in van de sociale werkplaats DZB die er permanent en fulltime op toe gaan zien dat de straat netjes blijft. De gemeente belooft op haar beurt voortaan dagelijks en direct na sluitingstijd het af val van de winkeliers op te halen en de vuilnisbakken te legen. Het project, dat onderdeel is van de meerjarige campag ne 'Leiden ruimt op', draait zes maanden op proef. Pagina Ri Leiden bindt strijd aan tegen het vuil (advertentie) HUWELIJKSTREKKING 29 JANUARI Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. HET ^HUWELIJK Hilversum - 'Het Jeugdjournaal sprak met de Prins van Oranje en mevrouw Maxima Zorre- guieta', zo kondigde presenta tor Hans Smit het tweede tv-in- terview van de maand gister avond aan. 'Bah, wat klinkt dat officieel', vond collega-intervie wer Brecht van Huiten. „Maar het is ook een beetje officieel", waarschuwde Smit de kijker tjes. Van Hulten en Smit schoven op kasteel Drakensteyn aan met een lijst met vragen die deels door kijkers van het Jeugdjournaal waren inge diend. Heeft u vroeger wel eens strafwerk gehad? Eet u werke lijk van gouden borden? En: Bent u zenuwachtig voor de grote dag? De vragen boden het paar de kans eens flink te ont dooien voor de tv-camera's. Dat lukte toch niet helemaal. Alexander en Maxima deden de interviewers dit keer hartelijk zelf open, maar in het dagelijks leven hebben ze daar bedien den voor. Die zijn er niet elke dag, 'maar we hebben wel een persoon die helpt alles een beetje gezellig te maken' als er bezoek komt, vertelde Maxima. Het paar eet niet van gouden borden, Willem-Alexander houdt niet van koken, Maxima wel. Hoewel ze in hun drukke bestaan vaak hun toevlucht ne men tot een magnetronmaal tijd. De prins was als kind al dol op spruitjes en Méxima lust graag kroketten, en ja, die heb ben ze in Argentinië ook. Ze verzinnen regelmatig listen om de pers te ontlopen, maar wel ke dat zijn? Tja, dat zouden we wel eens willen weten! Willem-Alexander had een jeugdfoto meegenomen van zichzelf met zijn eerste hond. „Een heel bijzondere labrador met een zwarte vlek achter zijn linkeroor." Méxima toonde een plaatje van zichzelf als school meisje in de aardrijkskundeles. Of ze wel een strafwerk kregen? „Natuurlijk!", aldus prins stel lig, „ik was zeker niet het braaf ste jongetje van de klas." Zijn bruid praatte en lachte te veel in de klas, en dat is haar wel eens op honderd strafregels ko men te staan. Het stel verkiest de muziek van Jennifer Lopez boven die van Kylie Minogue. Natuurlijk is het paar zenuw achtig voor de bruiloft. Willem- Alexander ligt er wel eens wak ker van en Maxima moet nog flink oefenen op lopen met haar bruidsjapon aan. En of ze gaan zoenen op de grote dag? „Dat houden we als een verrassing." Pagina Gesprek van de Dag: Meer over Willem-Alexander en Maxima Internetsite www.hdci.nl/huwelijk umuiden - Een kooi voor maxi maal twintig drugssmokkelaars op Schiphol. Wie op de luchtha ven wordt betrapt, zou daarin moeten blijven tot zijn rechts zaak is afgelopen, als het aan Pim Fortuyn ligt. „Dat schrikt af, zou ik zeggen." De lijsttrekker van Leefbaar Nederland zei dat zaterdag op een congres van de landelijke Vereniging Plaatselij ke Politieke Groeperingen (VPPG) in IJmuiden. Pim Fortuyn ziet wel wat in een dergelijke aanpak om 'het rechtsgevoel te herstellen'. Dat zou zijn aangetast doordat drugssmokkelaars niet werden opgepakt wegens cellengebrek. Fortuyn prees voorts lokale raadsleden en wethouders om dat ze naar de burgers luisteren. „Dat in tegenstelling tot de ge vestigde partijen. „Neem het kiezen van een lijsttrekker. Bij hen komt er geen kiezer aan te pas. Dan zou bij de WD minis ter Gerrit Zalm lijsttrekker zijn geworden. Als de PvdA verstan dig was geweest, hadden ze ge kozen voor zo n lekkere knul als staatssecretaris Bos." Gun uzelf in tweede kans ALE bij BeOne rhof 67 Alphen a/d Rijn Blokhuis 2 Lisse leiden - Sinds middernacht is de gulden definitief verle den tijd. Officieel is de oude Nederlandse munt geen wettig betaalmiddel meer. Na 700 jaar is Nederland in recordtijd overgestapt op de nieuwe munt. Maar wie goed zoekt, vindt hier en daar nog wat vergeten appara ten die alleen maar guldens eten. Zo zijn bij de Cl000 in winkelcentrum Kopermolen nog niet alle winkelwagentjes europroof. De oorzaak daar van ligt niet bij de supermarkt, maar bij de klanten. „We zijn vorig jaar al begonnen met het ombouwen van de wagentjes met sloten waar zowel guldens als euro's in passen. Maar veel mensen hier in de Merenwijk nemen hun winkelwagentje mee naar huis", vertelt de assis tent-bedrijfsleider. „Die staan dan standaard in de schuur en komen zo af en toe eens terug. Ik schat dat er nog enkele tientallen wagentjes in de wijk staan, die niet zijn omgebouwd. Zo gauw we ze zien, worden ze met een omgebouwd. We hebben hier nieuwe sloten lig gen." In zwembad Poelmeer in Oegstgeest werken de kluisjes de komende twee weken nog met rijksdaalders. „We hadden gehoopt dat de kastjes al op de laatste dag van het vorige jaar vervangen zouden zijn, maar er zijn wat problemen met de leverancierlaat de manager van het zwembad weten. Het zwembad heeft overigens vol doende knaken in huis, zodat bezoekers niet hun eigen oude geld hoeven mee te nemen. Het euroleed blijft verder beperkt tot wat parkeerauto maten die nog niet zijn omgebouwd voor de euro. Maar wie dacht daar zijn laatste guldens te kunnen besteden, komt bedrogen uit. De paar automaten in Noordwijk die euro's weigeren, zijn afgeplakt, zodat er helemaal geen geld in kan. Uit de 160 oude parkeerautomaten in Leiden die niet voor de euro worden omgebouwd zijn alle binnenwerken verwijderd, zodat ook geen guldens meer kunnen worden uitgegeven. Wie nu nog van zijn guldens af wil, kan ze. vanaf van daag alleen nog maar inwisselen bij de bank. Maar het lijkt erop dat nog maar weinig mensen de oude munt in huis hebben. „Ik heb hier al drie weken geen gulden meer gezien", vertelde gisteren een ober in een bekend Haags restaurant. „Het is net alsof de mensen die gul den niet meer wilden en, omdat het toch moest, zo snel mogelijk over wilden op de euro." De gulden is definitief geschiedenis. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling C 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automatische betalmg s min bank-gronummer Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl rHVHilflTl'HIIUfi'R

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1