Minder last in Ridderhof RIJN VEENSTREEK 'Mensen aan de top geven gevoelens bloot' inenwagen blijft favoriet bij polderloop _:herpere i'lontroles p wegen ld Alphen Alphense kunstenares Gerda Jonker verzorgt workshops schilderen voor bedrijven Gemaal zit bouwer in de weg ontmoeting jubileum ian den rijn - De [moeting in Alphen aan wordt dit jaar gehou- 12 tot en met 22 juni. lement, waarbij de i lende sportverenigin- eigen tak van sport en beoefenen, bestaat ie organisatie bereidt ibileumactiviteiten natie /hiplash n den rijn - De re- fdeling van de Whip- iting Nederland houdt lari twee informatie sten in het Rijnland lis in Alphen aan den le ontmoetingsruimte ilftzichtweg kunnen en andere belangstel- iwel om 13.30 als om •cht voor inlichtingen whiplash, die veel it bij slachtoffers van ongelukken. Inlichtin- 2-444050. maandag 28 januari 2002 Politietoezicht loont volgens winkeliers AAN den rijn De gaat op drie wegen lphen aan den Rijn controleren op isovertredingen. De Hollands Midden met controles op de 3} rijksweg Nil (Al- rijksweg A4), de ou- (Alphen - Bodegra- de N207 tussen Al- Boskoop het aantal Iers terug te dringen, week maandag 05j het 'Regionaal Ver- idhavingsteam' met itroles. is op andere we- langer bezig met in- snelheidscontroles. fers blijkt dat deze ijze loont. Het aantal 'ingen op de N209 leneweg in Rijnwou- [de N445 (Hoogeveen- issen Benthuizen én i) liep terug. Dejjo- ipt op deze rti&hier minder verkeerson- :n. In Nederland ko- jaarlijks zo'n 1.100 om in het verkeer, ilitieregio Hollands telde in 2001 35 ver ten tegen 36 in het blitiecontrole bestaat fns niet alleen uit -Jdsmetingen. Ook let. ^Mtie scherp op andere zoals rijden door let niet dragen van de irdel en rijden onder 1 i van alcohol. door Annette Lameijer alphen juin den rijn - De extra surveillance van de politie en het samenscholingsverbod in De Rid derhof in Alphen aan de Rijn wer pen hun vruchten af. De overlast van hangjongeren in en rond het winkelcentrum is met tachtig procent afgenomen volgens de voorzitter Hendriks van winke liersvereniging De Ridderhof. De maatregelen zijn sinds begin no vember van kracht in De Ridder hof en omgeving. „Natuurlijk zal het best zo zijn dat deze jongeren elders hun heil zoeken", zegt Hendriks. „Wij hebben in elk geval geen last meer." Ook René ten Brink van de supermarkt Cl000 beves tigt dat de situatie-een stuk beter is dan voorheen. Ook de politie is tevreden over het resultaat. Vorige week zijn er nog wel vijf jongeren in de parkeergarage opgepakt wegens overtreden van het samenscholingsverbod. De winkeliersvereniging is nog niet overgegaan tot het plaatsen van videocamera's. „Zowel de vereniging van ondernemers als de vereniging van eigenaren moet akkoord gaan voordat we camera's plaatsen", zegt Hen driks. Ook kijkt de vereniging naar een mogelijkheid om een andere toegang te realiseren, zo dat niet ieder willekeurig per soon na sluitingstijd van de win kels De Ridderhof kan binnenlo pen. Eind 1999 bracht de winkeliers vereniging het probleem van de hangjongeren ter sprake bij del "Vereniging van appartementen eigenarenvereniging' van De Ridderhof. De overlast veroor zaakte een onveilig gevoel en betekende een kostenpost van duizenden guldens. Na overleg met de gemeente en de wijk agent is toen besloten een rol luik te plaatsen. De toenmalige voorzitter van de winkeliersver eniging Ten Wolde was enthou siast: door het rolluik verdween de overlast van vernielende jon geren. Medio vorig jaar ontstonden er in De Ridderhof en omgeving echter opnieuw problemen met hangjongeren, ditmaal in de parkeergarage onder het winkel centrum. Cerda Jonker: „Het leuke van de workshops is, dat topmensen zich met schilderen bloot durven te geven." Foto: Mark Lamers door Jan Westerlaken alphen aan den rijn gerda Jonker, kunstenares uit Alphen aan den Rijn, geeft workshops schilderen. Ze doet dat nu een jaar of drie. En met plezier, zegt ze. Niet de eersten de besten nodigden haar uit. Zo verzorgde zij een sessie voor de wereldtop van AKZO, de NOS was enthou siast over één van haar work shops en bij de ANWB hangen de uitingen van een dagje schil deren op een prominente plaats uitgestald. Workshops schilde ren, hoe kom je op het idee? Het is tenslotte niet aan iedereen ge geven om iets met penseel en verf te presteren. Het idee om workshops schilde ren te geven, ontsproot drie jaar geleden op een feestje waar de vijftigste verjaardag van een fa milielid werd gevierd. De hele familie maakte samen drie schil derijen. Iedereen, groot en klein, leverde daaraan een bijdrage. „Ik vond dat zo leuk", zegt Jon ker, „dat ik tegen mezelf zei: dat wil ik. Zo is het gekomen." De vraag waarvoor ze zich zag geplaatst was:*hoe bereik ik het bedrijfsleven? Brieven schrijven werkte niet. Dus maakte ze een website. Die had succes. Eerst benaderden vooral enkelingen haar voor een workshop. Wat la ter kwamen de bedrijven erop af. De NOS, ANWB, Randstad en AKZO. Jonker: „Stuk voor stuk waren het ook voor mij bijzon dere ervaringen. Als ik zie wat de topdirecteuren van AKZO hebben gepresteerd, geweldig. Ze hebben samen een schilderij -gemaakt. Ik kan niet anders zeg gen dan dat het een prachtig werkstuk is geworden. Maar het allerleukste was wel, dat die eenzame mannen of vrouwen aan de top hun gevoelens met schilderen bloot durven geven. Geweldig hoor." De Alphense kunstenares vertelt dat een workshop geen kwestie is van een paar schildersezels neerzetten, beschermende kle ren aantrekken, verf en penseel verstrekken en vervolgens ver ven maar. „Ik ben zeker een week bezig met de voorberei ding", zegt Jonker. „Het komt geregeld voor dat mensen met een thema naar me toe komen waarover ze willen schilderen. Nou, dat schud je niet zo maar even uit je mouw. Ik pluis boe ken na, kijk op internet en luis ter soms zelfs naar muziek. In derdaad, er komt heel wat voor kijken voordat een doek of pa neel klaar is." Heeft ze ooit een opdracht ge had waarmee ze zich geen raad wist? Jonker: „Nee, dat is me ge lukkig nog nooit overkomen. En vastgelopen ben ik ook geen en kele keer. Ik betrap me er ach teraf wel eens op, dat ik het voor mezelf wel eens moeilijkèr maak, dan dat het voor de men sen die aan een workshop mee doen hoeft." Dat niet iedereen kan schilde ren, noemt de Alphense kunste nares een fabeltje. Ze heeft nog nooit meegemaakt dat een deel nemer met een mondvol tanden stond. „Iedereen schildert ge woon. Je moet wel de juiste handreiking doen. Ze zijn na tuurlijk geen kunstenaar. Maar schilderen kunnen ze allemaal. Geef iemand een kwast, een blik verf en een kale deur. En hij schildert. Als je een hand, arm en vingers hebt kun je het. Zorg er wel voor dat er goed materi aal voorhanden is. Een kunste naar kan, als het moet, met modder schilderen. Dat mag je van iemand die aan een work shop meedoet niet verwach ten." Ooit, herinnert Jonker zich, had ze er een uitschieter bij. Ze ver telt: „Bij eqn..familieworkshop zat een zakenman, die schilde ren eigenlijk maar zozo vond. Die man ging na tijdje helemaal om. Hij maakté vervolgens eén4; landschap dat zo geweldig in el kaar stak, verbazingwekkend. Weet je, daar krijg ik het nu nog wam van. Zoiets kun je vergelij ken met het sprookje 'Geest uit de fles'. Soms maak je iets los in mensen dat allang sluimert." Het doel van een workshop schilderen is de onderlinge ver bondenheid van mensen bin nen een bedrijf verstevigen. „Ze drukken dat uit in de vorm van een gezamenlijk werkstuk, een schilderij, bijvoorbeeld. Na die workshop gaan ze met iets tast baars naar huis. Dat is ook een eis die ik altijd stel." De leukste tot nu toe? Jonker hoeft daar niet over na te den ken. „Ik vind ze eigenlijk alle maal leuk. AKZO, ANWB, noem maar op. Wat ik wel bijzonder vond was, een workshop op een school met moeilijk lerende kin deren. Twee uur hebben ze ge concentreerd geschilderd. Het is toch geweldig als je zulke kinde ren zolang achtereen kunt boei en? Ja, daar ben ik wel een beet je trots op." koudekerk juin den rijn - Het nieuwbouwplan voor de Kerklaan in Koudekerk, dat 36 woningen omvat, is in gewijzigde vorm naar de gemeenteraad gestuurd. Met het oorspronkelijke plan was niet zo veel mis, maar een rioolgemaal in de buurt gooide roet in het eten. Het plan voor de Kerklaan, pal naast het PWA-zwembad, omvat twaalf gelijkvloerse huurwoningen voor senioren, tien seniorenwo ningen in de koopsector en veertien duurdere huizen met meer op pervlakte en grotere tuinen. Projectontwikkelaar Volker Wessels stuitte bij het ontwerp op een probleem, dat in eerste instantie niet was opgemerkt. Een klein, onooglijk gebouwtje aan de noordkant van het gebied bleek het plaatselijke rioolgemaal van het Hoog- heemraadschap van Rijnland te zijn. „We mogen in de buurt van dat gemaal niet bouwen", zegt een woordvoerder. „Milieuvoor schriften. Het gebied in een cirkel van 30 meter rondom het gemaal moet vrij worden gehouden. De projectontwikkelaar licht het nieuwe plan op 5 februari toe in het gemeentehuis Rijnwoude. i «Cs Leidsch DagbladAlMJHIlftlïlV ANNO 1902 Dinsdag 28 Januari HAZERSWOUDE - De eerste jaarvergadering der 'Vereenigingtot ziekenverpleging in het gezin' werd gisteravond gehouden in de benedenzaal van café 'Rodenburg'. De voorzitter bracht zijn jaarverslag uit waaruit bleek dat de vereeniging, die geheel plaatse lijk is en voorloopig zal blijven, in den korten tijd van haar bestaan reeds heel wat goeds heeft uitgewerkt. Reeds 55 keer werden verplegingsmiddelen aan zie ken verstrekt en, blijkens ondervonden sympathie en waardeering was daardoor reeds herhaalde malen het lijden van rijken en armen verlicht. Nog veel ge lukkiger achtte de voorzitter diegenen van de 132 leden en 16 donateurs, die van de middelen der ver eeniging nog geen gebruik hadden behoeven te ma ken. Het bestuur der vereeniging wil de werkzaamheden, binnen den kring van haar statuten uitbreiden en goede denkbeelden over ziekenverpleging versprei den door middel van lezingen. Van verschillende zij den wordt er bij het bestuur op aangedrongen, dat ook vrouwen en meisjes in de gelegenheid zullen worden gesteld, om dergelijke lezingen bij te wonen. ANNO 1977 Toto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiatc b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.iL (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van hel leidsch Dagblad, Rooscvcltstraat 82 te Leiden. IJ krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Vrijdag 28 januari BENTHUIZEN - Eén van de verdachten in de affaire Benthuizen heeft bekend brieven te hebben ont vreemd en gekopieerd. Het gaat om één van de vijf verdachte ambtenaren. Officier van justitie mr. Cees van Steenderen wilde vanmorgen nog geen nadere mededelingen doen omtrent de identiteit van de ver dachte. OUD ADE - VI0S uit Oude Ade de toneelvereniging die de laatste jaren zo opvallend veel publiek trekt, gaat binnenkort het vijftienjarig bestaan vieren met een aardige stunt. Ter gelegenheid van het derde lustrum wordt de 800 dorpsgenoten een bijna vier uur durende musical gepresenteerd die VIOS van A tot Z zelf in elkaar heeft gedraaid. De 37-jarige planoloog ir. Johan Streefkerk schreef in zijn eentje de enorme lap tekst en Ab Helmus nam het niet minder bewerkelijke muzikale gedeelte voor zijn rekening. De decors werden vervaardigd door 'duizendpoot' Piet Pouw jr. Dat is een hele klus geweest. Om te beginnen moest hij een enorm schil derij vervaardigen dat tijdens de musical als verge zicht dienst zal doen. Andere decors vengbrdigde hij van wat in het dorp bijeengeschraapt afwhout en oude lakens. Zo makkelijk gaat dat in Oud Ade. De kostuums zijn ook van eigen makelij. Daar is Annie de Haas even voor gaan zitten. Ze is geen lid van VIOS maar ze produceerde toch met liefde een stuk of twaalf 'landelijke rokken met bijpassende blou ses'. Els v.d. Geest zorgt voor de kapsels en Leo Bak ker neemt met Piet Pouw het grimeren voor zijn re kening. Blijft nog over Leo Verboket, die enorm veel vrije uren heeft gestoken in de aanleg van een per fecte geluid- en lichtinstallatie. Zelfs rioolpijen zijn er aan te pas gekomen om schijnwerpers te monte ren. De musical is zo geschreven dat alle dertig leden van VIOS op de planken kunnen komen, onder regie van bollenkweker Piet Pouw sr. Het is de eerste musical van eigen Oud Adese bodem met als thema de 'uit verkoop' van het platteland aan stedelingen. LEIDEN - De koninklijke vereniging 'Litteris Sa crum' voerde 'Het Flauwge vallen Paard' op van Fran- coise Sagan. Foto: Archief Leidsch Dag blad Iwe steptoertocht trekt slechts twee deelnemers oude-dorp - Slechts ppers hebben belang- loor het nieuwe onder- de Hazerswoudse Pol- UJ Tussen de honderden fers die gisteren onder omstandigheden een kwamen hardlopen door pgebied ten oosten van pude viel het duo dat wejor de steptoertocht Jnauwelijks op. „Mis- _lde 'hype' van het step- er over", zegt organisa- ,1 Smits. I83yn Timmermans (11) toch leuk om te heb- jgedaan op haar zilver- Ti "ijstep, die ze vorig jaar irklaas kreeg. „Het was p »,it gemakkelijk", zegt lIW Met haar trainings- nji staat ze uit te dampen E van 4,5 kilometer.Al ii U halve sinaasappel die je Dntrolepost krijgt, was |e moeilijk te eten on- k. leppen." de geringe animo blijft s. icht voorlopig deel uit- fan het sportieve pro- 1S), dat voetbalvereniging 1 pudse Boys organiseert jtste zondag van janua- Iri, maart en april. Dat- Idt voor de skeelertoch- rvoor de belangstelling I kleiner wordt. In 2001 Ie laatste polderlopen als gevolg van de klauwzeercrisis. I hardlopen 1. N. Strijk (Multi ,43, 2. D. Smits Hazers- Boys 5.58, 3. K. Plezier pudse Boys) 6.21; j 1. N Koetsier (AV47) J Meyer 8.58, 3. J. Koet- 1. J. van Drunen (PAC Vooral hardlopers leven zich op de laatste zondag van de maand uit in de Hazerswoudse polder. Foto: Eric Taal Rotterdam) 19.31, 2. S. Strijk (Multi Suplies) 19.50, 3. P. Ple zier (Hazerswoudse Boys) 19.56; vrouwen: 1. Y. van Drunen (N &N) 22.39, 2. R.Hooftman (AV'47) 25.40, 3. P. van Zomeren (N&N) 25.57 10.000 m: 1. E.S. Strijk (Multi Suplies) 39.00, 2. T. Verburg (SC Antilope) 39.38, 3. P. van Leeu wen (T.T.B.) 40.35; vrouwen: 1. C. Krijgsman (SC Antilope) 46.01, 2. Y. van de Harst (SC An tilope) 48.07, 3. L. Adriaanse (AV47) 53.39 15.000 m: 1. H. van de HU SC AntUope) 59.30, 2. Van Amster dam (Leiderdorp) 1.02:41, 3. H. Oomen 1.03:21; vrouwen: 1. N. van de Hengel (AntUope) 1.16.09, 2. J. de Graaf (N&N) 1.17.48, 3. J. Zwart 1.22:06 21.097 m (halve marathon): 1. J. Schipper (Roadrunners Zoe- termeer)1.26:17, 2. P. Los (N&N) 1.28.00, 3. J. van Leeuwen (SC Antilope) 1.28.07; vrouwen: 1. B.Kuiper (TTL) 1.51.40

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13