Geen sterrenrol voor 'First Lady' 'Het liefst had ik ook op krukken gelopen' Maxima moet zich staande houden in koninklijk mijnenveld Koningshuis onder tieners ongekend populair 26 JANUARI 2002 verstand bestaan over Maxima's rol, toen haar werd gevraagd of ze zou gaan werken voor een baas. .Jawel, voor déze baas", antwoordde de kroonprins stellig. Maxima heeft echter een belangrijk voordeel: zij kan voor een belangrijk deel zelf in vulling geven aan haar rol als part ner van het staatshoofd, een functie die de afgelopen 112 jaar alleen door mannen werd uitgeoefend. Méxima heeft de ervaringen van haar mannelijke voorgangers goed bestudeerd. Wilhelmina's echtge noot Hendrik omschreef zijn rol spottend als: 'Ik ben slechts bagage'. Prins Bernhard legde de basis voor een eigen functie met zijn alom ge prezen inspanningen tijdens oorlog. „Zonder de oorlog was ik slechts een marionet op het toneel van mijn land geweest", zei hij daar zelf over. En prins Claus stapte een tikje naïef in het koninklijke huwelijk. Een am- bassadeurspost zoals hij gehoopt had, zat er niet in. En op ontwikke lingssamenwerking, zijn geliefde ter rein, kwam hij pijnlijk in de knoop met de ministeriële verantwoorde lijkheid. „Méxima is een intelligente vrouw met tot voor kort een kosmopoli tisch bestaan en een eigen carrière", zegt Henk te Velde, historicus met speciale aandacht voor de monar chie. „Klassiek gezien is het voor een vrouw gemakkelijker dan voor een man om partner van het staatshoofd te zijn. Voor vrouwen zijn gewoon weg meer taken beschikbaar, bij voorbeeld in het sociaal werk of in de liefdadigheid. Dat was is de ne gentiende eeuw al zo en dat is nu niet anders." Galerie Hoewel zij met een jaarlijkse toelage van ruim 730.000 euro niet om inko men verlegen zit, zal Méxima als in telligente, zelfstandige, jonge vrouw toch een eigen werkterrein ambië ren. Liefdadigheid komt al snel in beeld, of - zoals her en der al wordt geopperd - een functie waarin zij zich bezighoudt met minderheden. Kunst heeft ook haar warme belang stelling, vertelde Maxima in het tv- Een dame met natuurlijke koninklijke allure. Een zegen voor de monarchie. Maxima heeft haar intrede gemaakt als een ware vedette, ledereen is het erover eens: ze lijkt een geboren koningin. Maar de functie aan de zijde van de kroonprins vergt meer dan een innemende glimlach. Haar belangrijkste taak: haar echtgenoot onvoorwaardelijk steunen bij zijn 'bijzondere levensopdracht'. door Berrit de Lange Een leven zonder eigen carri ère, een strikt verbod om vrijelijk haar mening te uiten en continu in de schijnwerpers te staan. Een bestaan als echtgenote van de troonopvolger is geen gemak kelijke klus. Van Méxima wordt ver wacht dat zij als toekomstige 'First Lady' haar leven in dienst stelt van Willem-Alexander. Hij wordt immers koning. Voor deze zware functie is een vrouw nodig die hem niet alleen onvoorwaardelijk steunt, maar hem ook stimuleert, adviseert en zo nodig corrigeert. Alexanders 'bijzondere le vensopdracht' vergt een solide thuisbasis. De kroonprins liet bij de aankondi ging van de verloving al geen mis- interview met Maartje van Weegen en Paul Witteman. Ze heeft zelfs al eens met het idee gespeeld een ei gen galerie te openen. Er is ook nog een andere optie: het moederschap. „Er is in de grondwet niets vastge legd over haar rechten en plichten", zegt professor A. Postma, hoogleraar staatsrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen, die onderzoek deed naar de staatsrechtelijke positie van de echtgenote van de kroonprins. „Bij alle taken die Méxima op zich neemt, geldt allereerst: ligt dit poli tiek niet gevoelig? Prinses Mathilde van België is logopediste en zou best een praktijk om de hoek kunnen be ginnen vóór een paar dagen in de week. Voor de econome Méxima ligt dat anders. Bij alles wat zij doet, moet ze zich afvragen of het geen controverses zou kunnen veroorza ken. Tot nu toe doet ze het voortref felijk, ze weet kennelijk goed wat er van haar wordt verwacht." Met haar inmiddels gevleugelde uit spraak 'Jij was een beetje dom' liet Méxima zien al prima te voldoen aan de eis haar echtgenoot waar no dig te corrigeren. „In deze situatie was de uitspraak correct", zegt Post ma. Als het gaat om een verliefd stelletje, valt zo'n uitspraak natuur lijk anders dan bij een koppel dat al dertig jaar getrouwd is. Maar ze zal dag in dag uit alert moeten zijn. Ze leeft in een gouden kooi." Kwetsbaar Historicus Amout van Cruyningen, auteur van het boek Trouwen met Oranje, raadt Méxima aan na het huwelijk een stapje terug te doen. „Om rustig een eigen inhoudelijke taak te zoeken, iets dat niet al te spectaculair is. Ze moet vooral niet op de loop gaan met de publiciteit die er nu is. Ze heeft haar intrede in het staatsbestel gemaakt als een ve dette. Die sterrenrol bevalt haar dui delijk prima en het publiek geniet. Maar daarin schuilt tegelijkertijd het gevaar van vulgarisering (onder het volk brengen, red.) van de monar chie. Het maakt een koningshuis kwetsbaar als je van zulke sentimen ten afhankelijk bent." Maxima, op deze foto tijdens de bruiloft van de Noorse kroonprins Haakon en Mette-Marit afgelopen zomer, geniet van haar publieke optredens. Foto: Reuters Het gevaar dreigt ook dat Méxima met haar enorme uitstraling en charme haar echtgenoot in popula riteit zal gaan overschaduwen. Alexanders adviseurs en koningin Beatrix zullen dat koste wat kost wil len voorkomen. De kroonprins heeft er niet voor niets voor gekozen met het specialisme watermanagement juist inhoudelijk goede sier te ma ken. „Hij zal na het huwelijk weer wat meer op de voorgrond moeten treden," vindt Van Cruyningen. „Méxima moet op haar beurt besef fen dat zij haar status ontleent aan Willem-Alexander. Nu is hij nog ver liefd en geniet hij vol trots van alle aandacht voor haar. Maar ik vraag me af of hij het leuk blijft vinden dat, zodra hij iets inhoudelijks naar vo ren wil brengen, alle aandacht stee vast is gericht op het pakje en de haardracht van zijn echtgenote." Maar is Méxima er wel de persoon voor om een stapje terug te doen?, vraagt historicus Te Velde zich af. „Het publieke optreden gaat haar goed af en ze vindt die rol duidelijk aantrekkelijk. Ze begeeft zich in een mijnenveld, maar ze bezit de na tuurlijke flair om het er goed vanaf te brengen. Ze heeft al een sterke posi tie, dus ik zou Méxima aanraden het na het huwelijk een tijdje rustig aan te doen. Kijk de kat uit de boom. Het is in niemands belang om het sprookje te veel op te kloppen." Verstomd Méxima heeft er voor gezorgd dat al le kritiek op de monarchie is ver stomd. „Daar zit tegelijkertijd een groot risico", aldus Te Velde. „Het is journalisten eigen zich een beetje te schamen als ze beseffen dat ze een prinses zo aanbidden. En dan kan de toon bij het minste of geringste dras tisch omslaan." De historicus is benieuwd hoe de koninklijke rol Méxima na het huwe lijk zal bevallen.Als straks de aan dacht geluwd is, kan het gevoel ont staan van: 'Daar zit ik dan'. Dan komt wellicht het besef dat ze bij voorbeeld nooit meer een betaalde baan kan aannemen." Aan het einde van de kennisma kingstour zei Méxima dat zij het af en toe moeilijk heeft met de beper king van haar privé-leven. In kleine kring zou zij zich onlangs hebben la ten ontvallen dat ze met enige nos talgie terugdenkt aan haar leven in New York. Te Velde: „Dat kan ik mij voorstellen. Er gloort haar nu een toekomst van linten doorknippen." kend op 17 mei, de verjaardag van Méxima, een schoolreisje naar Frankrijk had. Om toch iets voor haar grote idool te doen, zong het 13-jarige meisje in haar eentje op een plein heel hard twee coupletten van het Wilhelmus. Wat haar klasge noten daarvan vonden, interesseert Gaby niets. Je bent tenslotte fan of niet. Sinds de aankondiging van de verlo ving tussen de kroonprins en de Ar- - gentijnse, vorig jaar maart, is Gaby verkocht. Ze zoekt op internet zoveel mogelijk informatie op over Méxi ma, trekt het liefst iets oranjes aan, heeft zeven (van de vijfden) couplet ten van het Wilhelmus uit het hoofd geleerd en schrijft geregeld een brief aan haar idool. In haar slaapkamer, temidden van allerlei prullaria, hangt een ingelijste brief aan de muur van de hofdame van Méxima. De aardige woorden van Gaby heb ben de aanstaande bruid goed ge daan, blijkt hieruit. Als het op haar idool aankomt, zet het tienermeisje haar verlegenheid opzij. „Méxima, ik hou van u", schreeuwde ze vorig jaar mei toen ze na afloop van de trouwerij van Con- stantijn en Laurentien heel even oog in oog kwam te staan met Méxima. „Ze heeft me wel gehoord, hoor", vertelt Gaby tevreden. „Ze draaide zich even om en glimlachte naar me." Tijdens het kennismakingsbezoek van het verloofde stel aan Den Haag hoefde Gaby zelfs een dag niet naar school op voorwaarde dat ze het te gen niemand zou vertellen. Toen Méxima vorig jaar in Zweden haar been brak, verklaarde Gaby zich soli dair door wekenlang ook mank te gaan lopen. „Het liefst had ik ook krukken gehad, maar dat mocht niet van mijn moeder." Een peuter zeurt om een 'Maxima-staartje', Turkse tienermeisjes lezen in de tram ongegeneerd het blad Oranje-Boven en puberjongens doopten bun haar in de oranje verf toen de kennismakingskaravaan in de buurt kwam: het koningshuis is onder de jeugd ongekend populair. Drie fans vertellen. door Bernice Breure Zijn broer is fan van Britney Spears, maar Jelland Sprang (16) wordt niet warm of koud van deze Amerikaanse tienerster. Als het aan hem ligt, hangt hun gezamenlijke slaapkamer vol met foto's van zijn idolen: prin ses Marilène, prinses Annette, prin ses Laurentien en natuurlijk Méxi ma. De liefde van deze Oranjefan dateert al van ver voor de komst van de Ar gentijnse in de koninklijke familie. „Op mijn negende hield ik al een spreekbeurt over de koningin", ver telt Jelland. Later gaf hij al zijn zak geld uit aan tweedehands boeken over leden van het Koninklijk Huis. In afwachting van officiële fotoboe ken houdt hij van de jongste genera vertrek een koets instapten, klom Sanne over de afscheiding en rende op het stel af. „Ik moést mijn teke ning geven." Het pakketje voor de bijna-prinses bestond uit een tekening met hart jes, een pasfoto van Sanne, een briefje met 'dat ik haar zo leuk vind' en haar adres in Alkmaar 'voor als ze terug wil schrijven'. Het lukte Sanne niet de spullen persoonlijk te over handigen. „Iemand anders van de stoet heeft mijn cadeautje aange pakt." Het pakketje is aangekomen, daar van kreeg Sanne enkele dagen later het bewijs in handen. Trots toont ze de brief van de Rijksvoorlichtings dienst met de handgeschreven adressering 'Aan mevrouw Sanne Haller'. In de envelop zaten twee fo to's van Willem-Alexander, en een portret van koningin Beatrix 'omdat van Méxima nog geen foto's be schikbaar zijn'. Nu kijkt de kroon prins in twee glimmende fotolijstjes haar gewichtig aan vanaf het bu reautje op haar kamer. Boven San- ne's bed hangt een foto van het aan staande bruidspaar, geknipt uit een roddelblad. Sanne heeft niet veel interesse in an dere leden van het koninklijk huis, het gaat haar alleen om Méxima. „Ik vind haar heel leuk. Waarom? Vooral hoe ze praat. En ze lacht veel." De toekomstige kroonprinses heeft veel mooie kleren en gaat in een heel groot huis wonen. Toch zou Sanne niet graag in haar schoenen staan. „Ze heeft niet zoveel vrijheid. Ze wordt straks een beetje opgesloten in een gouden kooi", zegt ze be dachtzaam. „Maar Méxima redt het wel. Ze wordt gelukkig, dat moét ge woon." Voor de Haagse Gaby Stahlecker (13) was het *ècht balen' dat ze uitgere tie zelf plakboeken bij. Op school praat hij niet veel over zijn liefhebberij, maar thuis ontko men ze er niet aan. Als zijn jongere zusje een pepermuntje uit zijn Wil- helmina-blik wil, moet ze eerst het goede antwoord geven op een 'ko ninklijke' vraag: 'In welk jaar werd Beatrix 18?'. Of: 'Noem de volledige achternamen van prinses Annette'. Hoewel alle aandacht nu uitgaat naar Méxima, is Marilène van den Broek, de vrouw van prins Maurits, zijn grote favoriet. Jelland herinnert zich exact de bekendmaking van de zwangerschap van Marilène. „Dat was op 30 oktober 2000. Het werd even kort meegedeeld in het tien- uurjournaal. Ik lag al in bed, maar mijn vader maakte me er voor wak ker." 'Superblij' was hij, toen hij vo rig jaar de eerste foto's van baby An na op internet zag. „Ik stond echt te schreeuwen achtëf de computer." Jelland Sprang weet nog niet of hij komende zaterdag vanuit zijn woon plaats Vroomshoop naar Amsterdam gaat. „Misschien zie ik wel minder dan op televisie." Sanne Haller (12) stond met haar neus vooraan tijdens het bezoek van het verloofde stel aan de Alkmaarse kaasmarkt. Maar door alle drukte had ze helemaal niets van het prin selijk paar kunnen zien. Toen Méxi ma en Willerft-Alexander bij hun Niet alleen ouderen, maar ook de jeugd loopt weg met de aanstaande bruid. Foto: ANP/Robin Utrecht

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 47