WD: Mes in export kinderbijslag BINNENLAND Noodverordening tijdens demonstraties De gloednieuwe jacht op de autosleutel Zitmeubelen van Koekoek School houdt proefwerk op toilet )k: Haast met onderzoek bouwfraude Utrecht heeft primeur met elektrische taxi Opiniepeilingen maken liberalen tijdens partijcongres nerveus Ongemak WD Recordaantal drugskoeriers gepakt op luchthaven Curasao 'Het moet wel een beetje leuk bijven voor Maxima WaaT komt jouw talent bovendrijven? vantilWEïGlïi jolph Giuliani qir Amsterdam uige zaterdag 26 januari 2002 (TticHT - Rudolph Giuliani, (gin dit jaar burgemeester few York, komt op 15 fe- linaar Amsterdam, waar spreekbeurt houdt over management. Het is zijn tspeech buiten de VS na iftreden als Republikeins [meester van New York. ins de organisator, het As- ilee Sprekersbureau uit «richt, is de spreekbeurt eld voor mensen die mo rnet crises te maken krij- Giuliani blijft een dag in ij" tland. tapt stroom lit flatgebouw meer - Telecombedrijf keft 21 maanden lang per k stroom afgetapt van it in Zoetermeer. Bewo- fcken onraad door hoge (kosten voor de openba- jntes in het gebouw. Een tocht leidde hen naar een meter waarin de tekst 'Dit is van Ben, afblij- jHet bedrijf heeft inmid- oofd dat de bewoners mogelijk honderd i, binnenkort terugkrij- ie verhuurder spreekt van nmme fout van Ben'. ers in staat i beschuldiging ■daim - De moeder van ieisje van Nulde is gisteren tphen in staat van be- diging gesteld voor het plegen van de moord op vierjarige dochtertje. De dvan Rowena's moeder is ipen maandag al in staat uk eschuldiging gesteld, ot Ier Wanda Rikkers is deze uitgeleverd door Spanje, ia ze in augustus samen met re vriend naar toe was ge- Jat L De rechter-commissaris ari ot gistermiddag de 25-jari- idi )eder voor ten minste tien ek ïvast te houden. CK el afspraken ir Borssele' fti osch - De exploitant van mcentrale in Borssele is in wel degelijk akkoord ge- w met de sluiting van de at* ale. Dat heeft oud-minis- t v jjers van economische za- ni isteren gezegd tijdens een aal jor bij de rechtbank in Den Wijers was opgeroepen i rechtszaak waarin exploi- PZ en de Staat tegenover staan. EPZ betwist dat er en harde afspraak is ge- over sluiting van de cen- 12004. Wijers vond het eemd' dat de afspraak s vastgelegd. Als reden in noemde hij de nauwe tussen de elektriciteits- en het ministerie van ische zaken. rit bedreigt utrecht - In Utrecht rijden van af half februari elektrische taxi's. Exploitant GreenCab denkt in Europa het eerste bedrijf te zijn dat deze milieuvriendelijke ma nier van vervoer biedt. Het eerste exemplaar wordt maandag gepresenteerd in bij zijn van verkeersminster Nete lenbos. GreenCab gaat op 14 fe bruari met vijf wagens de weg op. De auto's van het merk Renault zijn uitgerust met accu's waar mee ze een actieradius van honderd kilometer hebben. Ze rijden daarom alleen binnen de gemeentegrenzen. Maas moet betogers in Rotterdam uit elkaar te houden rotterdam/anp - De gemeente Rotterdam zet vandaag de noodverordening in om te voorkomen dat rechtse en linkse demon stranten met elkaar op de vuist gaan. De ge meente heeft - na tussenkomst van de rech ter - rechts de mogelijkheid moeten geven om onder leiding van neonazi C. Kusters op zuid te betogen. Linkse actievoerders mo gen van de gemeente op de noordelijke Maasoever demonstreren. Een woordvoerder van de linkse demon stranten heeft laten weten zich niet te hou den aan de door de gemeente opgelegde verzamelplaats bij het Centraal Station in de Rotterdamse binnenstad. De woordvoerder zegt dat vanochtend zo'n vierhonderd actie voerders zich op station Lombardijen verza melen. Dit is ook de plaats waar de gemeen te de rechtse actievoerders wil laten samen komen. Een woordvoerder van de gemeente meent dat de noodverordening uitkomst biedt als linkse actievoerders zich bij station Lombar dijen verzamelen. Zij zullen dan meteen worden opgepakt. De gemeente Rotterdam had de demonstra ties van links en rechts in eerste instantie verboden. Kusters pikte dit niet en stapte naar de rechter. Deze besloot donderdag dat Rotterdam de rechtse actievoerders hun gang moet laten gaan. De gemeente zag daarop geen reden om links de mogelijk heid van demonstreren te onthouden. Door rechts op de ene en links op de andere Maasoever te houden, probeert de gemeen te te voorkomen dat beide partijen elkaar in «c h - De rijksrecherche jsteren een 55-jarige po- in van het korps Brabant aangehouden. Justitie ikt hem ervan dat hij een i in een tegen hem aan- inen strafzaak heeft be- Officier van justitie G. eft dat meegedeeld. De ak gaat over het illegaal inden hebben van muni- iteren tijdens een huis- g in de woning van de man opnieuw een hoe- eid unitie aangetroffen. Ike manier de verdachte uige heeft bedreigd, wil het belang van het on- sk niet zeggen. gdraad bundelt anisaties idam - Met steun van icretaris Vliegenthart Ie Nederlandse Jeugd- :h gisteren in Amster- ipresenteerd. Het is de te overkoepelende jonge- lisatie die Nederland ft gekend. Sinds de op- een half jaar geleden, 25 jongerenorganisaties tij de Jeugdraad aangeslo- lidorganisaties zijn ac- terreinen als onderwijs, ïk en duurzame ontwikke- )e raad wil samenwerken le tachtig lokale jeugdra- lie Nederland telt. den haag/gpd - De WD wil tien tallen miljoenen euro's bezuini gen op de export van de kinder bijslag naar het buitenland. Gis teren werd onder druk van het le dencongres in het verkiezings programma opgenomen dat in de kinderbijslagwet het zogehe ten woonlandbeginsel moet wor den ingevoerd. Dit houdt in dat de kinderbijslag voor mensen met kinderen in het buitenland wordt verlaagd naar rato van de levensstandaard aldaar. Met na me voor Turken en Marokkanen scheelt dit honderden euro's per jaar. In Den Haag is het woonland beginsel een heet hangijzer. De voorgaande keren dat de WD dit wilde invoeren, keerde de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer (inclusief coali tiegenoten PvdA en D66) zich tegen de liberalen. De partijtop van de WD had besloten het dit keer niet op te nemen in het verkiezingsprogramma. Onder druk van het congres is dit nu toch gebeurd. Behalve op het punt van de kin derbijslag, werd het verkiezings programma ook aangescherpt op het punt van de gezinsher eniging en het asielbeleid. De WD wil dat het voor immigran ten moeilijker wordt om hun (aanstaande) partner over te la ten komen naar Nederland. Op het terrein van asielbeleid werd nog eens duidelijk uitgesproken dat de partij een verbod wil op het verlenen van vervangende opvang voor uitgeprocedeerde asielzoekers door gemeenten. Verder bleef het verkiezingspro gramma voor het overgrote deel ongewijzigd. Vooraf was de par tijtop bang dat het congres het plan om de onroerend zaakbe lasting (OZB) af te schaffen, uit Minister Aartsen van buitenlandse zaken poseert voor een fotograaf tijdens het congres van de WD, gisteren in Arnhem. Foto: Toussaint Kluiters het program zou halen. Dit ge beurde echter niet. Een deel van de achterban was bang dat dit zou leiden tot een te grote be voordeling van de bezitters met dure huizen tegenover mensen met een goedkoop huis. Het congres werd gisteren voor al overheerst door de jongste opiniepeilingen. Daaruit bleek dat de WD zetels zou verliezen als er nu verkiezingen werden gehouden. In een enquête van het bureau Nipo verliest de WD 1 zetel en komt uit op 37. In een onderzoek van het bureau Inter view verliest de partij echter 10 zetels en valt terug naar 28. Het is vooral de partij van Pim Fortuyn die de VVD kiezers af snoept. De liberale leider Dijk stal, die vandaag tot lijsttrekker wordt gekozen, voelt er echter niets voor om onder druk van de verkiezingen een hardere toon aan te gaan slaan in de campagne. Partijvoorzitter Eenhoorn zette zich gisteravond in zijn speech wel alvast duidelijk af tegen Leefbaar Nederland: „Wij staan niet voor al te simpele oplossin gen en voor eigenbelang.'' Hij zei er niet aan te twijfelen dat de WD op 15 mei een 'klinkend verkiezingsresultaat' zal boeken. (advertentie) ibij Van Til Bij kenners van exclusief zitcomfort is de collectie van Koekoek een begrip. Geen wonder dus dat die bij Van Til Eigentijds Klassiek een prominente plaats inneemt. De tijdloze vormgeving laat zich met tal van andere Van Til-meubelen goed combineren. Temeer omdat Koekoek een enorme variëteit aan stofkeuze biedt: van romantische bloemen tot klassieke strepen en eigentijdse geometrie. amersfoort/anp - Basisschool de Wonderboom in Amersfoort is het lesgeven in verbouwde wo ningen en het afnemen van toetsen in toiletruim tes zat. De schoolleiding doet in het zicht van de gemeenteraadsverkiezingen een beroep op Amersfoortse kandidaatraadsleden geld voor defi nitieve huisvesting beschikbaar te stellen. Twintig klassen van de Wonderboom zijn onder gebracht in tien woningen, type twee onder een kap, op ongeveer honderd meter afstand van het hoofdgebouw met acht lokalen. In de woningen zijn lokalen gemaakt, simpelweg door de binnen muren eruit te slopen. Scholieren op de eerste verdieping moeten via de klas op de begane grond de trap op. Individuele toetsen worden afgenomen in de toiletruimte van nog geen twee vierkante meter. De school van directeur I. ter Haar betrok de eer- COMMENTAAR de haren vliegen. Het concept is beproefd. Tijdens het Europees voetbalkampioen schap in 2000 waren er bij de wedstrijden in Rotterdam twee supportersdorpen in de stad. Een op de linker, een ander op de rechter Maasoever. In de stad bevinden zich twee bruggen over de Maas. De politie hield deze oeververbindingen scherp in de gaten en trad op als supporters van de ene club de oversteek naar de fans van de andere partij waagden te maken. Volgens de Rotterdamse gemeentewoord voerder worden tijdens de demonstraties tussen de zeven- en achthonderd politie agenten ingezet om ongeregeldheden te voorkomen. De politie hoopt dat naast de noodverordening ook de Maas de sterke arm daarbij behulpzaam is. De WD heeft een ongemakkelijk probleem. De partij kampt, met de Tweede-Kamerverkiezingen in zicht, met een verlies aan aantrekkingskracht. Na zeven vette jaren, waarin de libe ralen electoraal een ijzersterke positie innamen, verliest de partij aan populariteit. Opiniepeilingen wijzen allemaal in de zelfde richting, alleen de omvang van het verlies verschilt De WD wordt in sterke mate bedreigd door de opkomst van Leefbaar Nederland. Het onversneden populisme van Leef baar-lijsttrekker Pim Fortuyn oefent een grote aantrekkings kracht uit op een deel van het WD-electoraat. Met de komst van Fortuyn is de WD zijn vertrouwde monopolie op de rech terzijde van het politieke spectrum kwijt. Rechts van de partij is er inmiddels een groepering die de kiezer nog directer tege moet treedt. Het verkiezingscongres van de WD weerspiegelde gisteren het ongemak van de liberalen. Het congres was zich bewust dat de afgang van minister Korthals eerder deze week de posi tie van de partij als bewaker van 'law and order' had onder mijnd. Dus was er een beweging om op gevoelige thema's scherpere standpunten in te nemen: geen export van kinder bijslag naar het buitenland, extra belemmeringen voor huwe lijkspartners van buitenlanders en een verbod op vervangende opvang voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Tegelijk koesterde een forse meerderheid 'de parel' van het programma: afschaf fing van de onroerendezaakbelasting voor de eigen huisbezit ter. Met een uitgesproken programma is de WD er niet. Veel belangrijker voor het terugwinnen van kiezers is de vraag hoe Hans Dijkstal de strijd met zijn elecotorale concurrent For tuyn aangaat. Een ding is zeker: de WD-leider moet zijn voor zichtige opstelling opgeven en een agressievere stijl kiezen. Hoe langer hij daarmee wacht, hoe groter het verlies voor de WD straks uitvalt. willemstad/anp - Op luchtha- ven Hato op Curasao zijn don derdag 45 drugskoeriers aange houden die op het vliegtuig naar Amsterdam wilden stappen. Nooit eerder werden zoveel drugssmokkelaars op een dag opgepakt. Dit heeft het open baar ministerie (OM) gisteren in Willemstad bevestigd. Eerder werd bekend dat die dag 37 drugskoeriers in één KLM- toestel wilden stappen. Circa 90 procent van alle aangehouden drugskoeriers waren bolletjeslik kers. Bij de rest werden drugs in de koffers of op het lichaam aangetroffen. De koeriers zijn afkomstig uit Nederland, Antil len, Brazilië, Suriname en de Dominicaanse Republiek. Van wege het cellentekort hebben 25 arrestanten de nacht van don derdag op vrijdag op de over dekte binnenplaats van het poli tiebureau overnacht. De 'first offenders' met minder dan een halve kilo drugs bij zich worden met een dagvaarding vrijgelaten. den haag/gpd - anp - Premier Kok begint de voortdurende rel letjes rond Maxima Zorreguieta beu te worden. De minister-pre sident liet dat merken na afloop van de ministerraad naar aanlei ding van de berichten over de Argentijnse priester die volgen de week bij de huwelijksinzege ning zal zijn. 'Padre' Braun zou volgens een artikel in het week blad Vrij Nederland hebben ge sympathiseerd met het militaire regime van dictator Videla. De publicatie werd gevolgd door veel media-aandacht en vragen van de Socialistische Partij. „Het huwelijk moet wel een beetje leuk blijven voor Maxima", al dus Kok die de aanstaande van kroonprins Willem-Alexander in bescherming nam. „Het is voor haar al een enorm gemis dat haar vader er niet bij is." De ne gatieve berichten hoefden daar nog niet eens bij. De premier vond overigens wel dat de media uiteindelijk een genuanceerd beeld gaven van het verleden van de priester, zo'n beetje de huisgeestelijke van de Zorreguieta's. Volgens Kok is Brauns aanwezigheid bij het huwelijk voor de regering nooit een probleem geweest. „De regering heeft zijn werk ge daan vóór de publicatie. Er is onderzoek gedaan naar Braun." Kok kan zich nog steeds vinden in de uitkomsten daarvan. Op de vraag of Kok zelf nog een beetje uitkijkt naar de festivitei ten rond het huwelijk, ant woordde hij: „Daar ga je als mi nister-president helemaal van krullen." ste woningen al in 1998. De nieuwbouwwijk Nieuwland, waar de school in ligt, bleek echter veel kinderrijker dan was ingeschat. Ook nieuwe onderwijsmethoden en klasseverkleining eisten meer vierkante meters per scholier op dan was in geschat. De gemeente Amersfoort koos volgens Ter Haar voor noodvoorzieningen omdat de ver wachtingen voor de lange termijn de bouw van definitieve lesruimte niet zou rechtvaardigen. Een misvatting zegt Ter Haar, omdat nieuwe inschat tingen uitwijzen dat het oorspronkelijke schoolge bouw ook over twintig jaar nog veel te klein zal zijn. Lobbyen bij de gemeente leverde volgens de directeur nog niets op. Onlangs werd geld beschikbaar gesteld voor op nieuw een noodoplossing. Daarmee worden over een jaar twee kantoorgebouwen aangepast voor de huisvesting van nog eens zestien klassen. (advertentie) Surf naar het Hoogheemraadschap van Delfland. www.hhdelfland.nl Dief schakelt met voortschrijdende technologie over op andere aanpak Op«nlngttl|dan: Ma-Di-Wo 9 30-17.30 uur Oo-Vr 9 30-21 00 uur Za 9 30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM rd 2 Uag/gpd - Minister Kort- pj, an justitie moet het open- ministerie (OM) tot spoed n met het onderzoek naar aude. Het onderzoek s. uwfr; tls mogelijke strafbare feiten )el} zo mogelijk zijn afgerond I(l at de parlementaire en- 0J commissie bouwfraude iet werk gaat. Dat zei pre- fok gisteren na afloop van Wsterraad. 'M is inmiddels een onder- begonnen naar mogelijk •are feiten door bouwbe- n, werknemers en op- itgevers. Ook het kabinet is en eigen onderzoek bezig, de Nederlandse Mede dingingsautoriteit NMa. De Tweede Kamer wil nu een parlementaire enquête. Dat on derzoek zou nog voor Prinsjes dag moeten zijn afgerond. De timing is van groot belang voor het strafrechtelijke onder zoek. Betrokkenen die door de enquêtecommissie worden ge hoord kunnen niet meer ver volgd worden voor de uitspra ken die ze voor de commissie hebben gedaan. Daardoor kun nen mogelijke verdachten niet meer door het OM worden ver volgd. Kok riep minister Kort hals daarom op spoed te zetten achter het justitiële onderzoek. Korthals is als minister verant woordelijk voor het OM en kan het aanwijzingen geven. „Het onderzoek moet het liefst zijn afgesloten voor de commissie begint met haar verhoren", ver klaarde hij. Het kabinet bekijkt ook nog of het eigen onderzoek kan wor den aangeboden aan de com missie. „We willen de commis sie zo veel mogelijk van dienst zijn", aldus Kok. Ook de NMa, de 'kartelpolitie', stelt een on derzoek in naar mogelijke illega le prijsafspraken tussen bouw bedrijven. „Mogelijk kunnen die tussenrapportages maken die de enquêtecommissie kan gebrui ken." door Folkert van der Krol en Wessel Penning Rotterdam - De autodief van tegenwoor dig rommelt niet meer met haarspeldjes, een schaar en stroomdraadjes. Nieuwe, waardevolle auto's zijn zonder de met spe ciale chips aangeklede autosleuteltjes domweg niet meer te stelen. De logische nieuwe trend: diefstal van autosleuteltjes. Een lucratieve business. Want zeg nou zelf: Wie bergt zijn autosleuteltjes thuis altijd goed op? Vroeger was het anders. De autodieven waren kwajongens, vingervlugge knapen die in een mum van tijd elke auto op gang kregen. Mannen die het als gedeti neerden zelfs tijdens het weekeindverlof nog presteerden om een hele rits auto's te stelen. Hun eerste weekeindvangst: die middenklasser op de parkeerplaats van de gevangenis. En hun laatste weekeind- auto parkeerden ze brutaalweg ook weer bij de gevangenis voor de deur. De tijden zijn veranderd, de technologi sche kennis vergroot. Karretjes van een jaar of vier oud zijn nog steeds een ge makkelijke prooi voor de ouderwetse, ambachtelijke autodief. Maar nieuwe au to's niet. De fabrikanten hebben die uit gerust met speciale chips. Zonder auto sleutels komt de autodief niet ver meer. De auto zelf kan hij - met hamer of glas- zaag - nog wel in. Maar om de motor aan de praat te krijgen is een speciale sleutel met ingebouwde code nodig. „In iedere autosleutel van tegenwoordig zit een chip, waarmee het contact geacti veerd moet worden", zegt Anton van der Logt van importeur Nimag BV in het Zuid-Hollandse Heinenoord. „Het sim pel doorverbinden van wat electriciteits- draadjes - zoals je vaak ziet in films - kan gewoon niet meer. De chip van het con tact luistert alleen naar de chip van de sleutel. Je kan tegenwoordig ook niet zo maar meer naar een sleutelmaker om wat autosleuteltjes bij te laten maken. Volgens Van der Logt is het tegenwoordig 'voor honderd procent' onmogelijk om zonder autosleutels een vrij nieuwe auto te stelen. „Ik heb het idee dat er tegen woordig vooral oude auto's worden ge stolen. En een relatief nieuw fenomeen is het carjacking. Rijden de dieven gewoon een auto aan. Dwingen ze de bestuurder uit te stappen en gaan ze er vervolgens met de auto vandoor." Vooral grote, dure merken - BMW, Mer cedes, Audi en Volkswagen - zijn een ge liefd doelwit van de carjackers. Inmiddels wordt door die fabrikanten gewerkt aan een automatische centrale deurvergren deling, die autokapers buiten de deur moet houden. Maar deskundigen heb ben reeds opgemerkt dat gewapende car jackers op geen enkele manier afgeremd kunnen worden. Voorspeld is reeds dat de autodieven gewelddadiger methoden zullen gaan gebruiken. Volgens de politie gebeurt het carjacken momenteel meer dan ooit, maar bijvoor beeld in de Rijnmond - al jarenlang lan delijk koploper wat betreft voertuigcrimi- naliteit (4350 gestolen auto's in 2001) - maakt men zich momenteel vooral zor gen over de diefstal van autosleutels. Voor een beetje inbreker is het een sim pele klus zo'n bosje sleutels te bemachti gen. Wie eenmaal een voordeur van een woonhuis heeft beslecht, stuit als vanzelf op autosleuteltjes. Het is immers een rare gewoonte van Nederlanders om de sleuteltjes open en bloot in de hal of de woonkamer achter te laten. Een koud kunstje voor de dief, want de auto staat ook vrijwel altijd voor de deur. En anders wijzen de merktekens op de sleutel wel de weg naar de juiste auto. Vooral de Hoeksche Waard was de afge lopen weken een vruchtbaar jachtgebied voor sleuteldieven, die mogqfljjk - de poli tie weet het nog niet zeker - in bendever- band opereren. Steeds hetzelfde ritueel. Een gaatje boren, de woning binnendrin gen, autosleutels en ander waardevol spul meenemen. En wegwezen in de wa gen van de slapende bewoners. De inbre kers annex autodieven hebben het daar bij vooral gemunt op nieuwe auto's van gangbare merken in de duurdere klasse. Want het ging weer om een Volkwagen, een Audi A4 en een zeer sportieve Audi TT. Er is al voor tonnen euro's buitge maakt. Dom, dom, dom van de automobilisten die de autosleutels voor het grijpen laten liggen, vindt woordvoerder Hans Stoop van de Rotterdamse politie. „Ons advies: Leg de sleuteltjes niet op een plek die voor iedereen zichtbaar is. Leg ze dus niet, zoals zovelen, op het tafeltje in de hal. Want dan maak je het de dieven wel erg gemakkelijk. Als de auto dan voor deur staat, rijden ze er - zonder braak - zo in weg."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3