Reliant zit met UNA in de maag ECONOMIE CAO bij Corus test voor andere bedrijven Nederland moet meer geld stoppen in kinderopvang Nuon doet geen bod op elektriciteitscentrales Veel nitraat in groenten Zalm poogt balieservice bij banken te behouden Ceres wil rekening niet betalen 'Wachten bij arts geen probleem' Donderdag staking bij Polynorm Meerderheid: Eurocent overbodig jitief signaal Greenspan iington - De economie in is voorzichtig aan het op- len. Dit signaal gaf Ame- ntralebankpresident ?enspan gisteren af tij- izijn halfjaarlijkse rede de Senaat. „Er zijn recent en zichtbaar dat de krach- raardoor de economie ha- nu afnemen", aldus nspan. De bankpresident lositief over de huizen en de lage rente sterkt ns hem de markt. nair koopt Boeings ien/anp - De Ierse lucht- ,2 prijsvechter Ryanair heeft oeing een order geplaatst 100 toestellen (type 737- en een optie genomen op ens 50 stuks. De order is is de catalogus 9,1 miljard waard, maar Ryanair daar een fikse korting op igen. De eerste toestellen 2 en dit jaar afgeleverd, de e in 2010. Met de aanschaf g de vloot verviervoudigd. onderzoek ir Wartsila - De Europese Commis- een onderzoek instellen eventuele overheidssteun 2 rartsilii in Triëst. De Finse national kan overigens ge ldoorgaan met de voorbe- igen om de productie van- volle over te hevelen naar Dat blijkt uit antwoor- ip wagen van Groenlinks larlementariër Bouwman, ns hem lijkt het erop dat de productie verplaatst r subsidies te kunnen rgie uit afval :levocentrale ad - Op het terrein van de centrale bij Lelystad komt istallatie die energie op uit afvalstoffen. Volgens tiatiefnemers van het 3 energiebedrijf Electrabel •almilieubedrijf SITA, is de lie de eerste in Nederland lij energieopwekking en fvalverbranding de hoofd- 13 telling is. De centrale jaarlijks 300.000 tot DO ton hoogcalorisch afval Iten in 36 tot 54 megawatt iciteit. chinefabriek rklust failliet irn - Machinefabriek it uit Apeldoorn is fail- rklaard door de rechtbank phen. Curator D. Jansen gistermiddag alle 59 werk- ontslag aangezegd. De r is wel positief over de ijkheden voor een door- an het bedrijf dat onder shovels bouwt voor de sche sector. Het bedrijf 1986 ook al eens failliet, werd het overgenomen legemann. Sinds 2000 het weer zelfstandig. r de rechter r 'geld terug' ichem - De Doetinchemse aat R. de Lange zet de stap op weg naar een ge lijke procedure tegen de en van wie duizenden landers nog geld te goed te hebben. Het gaat om imers aan geld-terugac- nooit een cent hebben ezien. Maandag behan- rechtbank in Arnhem rzoek om een voorlopig enverhoor te houden. In instantie draait de proce- net name om mensen die een keuken van de fir- ukengilde kochten. ang wachten lanencentra' ien - Werkzoekenden n veel te lang wachten op ïlatingsgesprek bij de voor Werk en Inkomen, tantie die 1 januari voort- uit de arbeidsbureaus en ntelijke sociale diensten, i oor zitten werkzoeken- inder inkomen. Dat heeft ouw gisteren gemeld in ief aan minister Ver- I (sociale zaken). CWI inder andere problemen imputerprogramma's. :en in Japan ir gedaald De index voor consu- nprijzen (CPI) in Japan is 1 met 0,8 procent ge- Het is voor het tweede eenvolgende jaar dat de kte, zo meldt het Japanse ireau Kyodo. Volgens de ig is de daling het gevolg toenemende concurren- (oedkope importen, •udelijke artikelen als air- oners en ijskasten wer- rig jaar 3,6 procent goed- kleding 2,2 procent, iters zelfs 38 procent, eding werd goedkoper: vrijdag 25 januari 2002 door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - In de Europese Unie sloft Nederland achteraan op het gebied van crèches en kin deropvang. Als de overheid daar niet snel iets aan doet, dreigt in dit land een 'serieus probleem' te ontstaan om vrouwen aan het werk te houden. Het volgende kabinet dient zich beter aan de Europese afspraken houden en moet geld uittrekken voor veel meer opvangplaatsen, zo luidt de boodschap uit Brussel. Van de vijftien EU-lidstaten sco- Kabinet houdt zich niet aan Europese afspraken over betaalbare voorzieningen ren alleen het traditionele Ier land en zuidelijke landen als Spanje, Griekenland en Italië slechter dan Nederland bij de verdeling van werk tussen man nen en vrouwen. Finland en Zweden liggen ver op kop; daar hebben ongeveer evenveel man nen als vrouwen een betaalde baan. Maar ook in Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Por tugal en Duitsland werken naar verhouding veel meer vrouwen dan in Nederland. Relatief veel Nederlandse vrou wen stoppen met werken wan neer ze een kind krijgen. Die ge gevens houden rechtstreeks ver band met de beschikbaarheid en de betaalbaarheid van goede kinderopvang, zegt de Europese Commissie. „Een land als Ne derland, dat daar consequent niet genoeg in investeert, raakt onontkoombaar in de proble men en houdt zich bovendien niet aan de afspraak" waar schuwt een woordvoerder van het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie. In 1999 hebben de Europese re geringsleiders en staatshoofden afgesproken dat de gemiddelde deelname aan het arbeidsproces in de EU in tien jaar moet stij gen van 61 naar 70 procent. Om dat te bereiken zijn er twintig miljoen nieuwe banen nodig, waarvan elf tot twaalf miljoen voor vrouwen en vijf miljoen voor ouderen. De Europese Commissie vindt het hoog tijd om de lidstaten op hun plicht te wijzen. „Als het in dit tempo doorgaat, komen we er niet", al dus de woordvoerder. Tijdens de Europese top in Bar celona, die voor 15 en 16 maart staat gepland, worden de staats hoofden en regeringsleiders ge confronteerd met de feiten. De Europese Commissie komt met een aantal aanbevelingen om meer vrouwen en meer ouderen aan het werk te krijgen en te houden, zoals meer aandacht voor scholing, speciale maatre gelen voor mensen die de zorg hebben voor kinderen, zieken of ouderen, belastingfaciliteiten en een betere beloning. De woord voerder: „Het is allemaal niet nieuw, maar er gebeurt nog absoluut onvoldoende. Daarom draaien we de volumeknop maar een beetje verder open". Onderzoek Consumentenbond utrecht/gpd - Reliant Energy in Houston slaagt er vooralsnog niet in om een koper te vinden voor de voegere UNA, de Utrecht se en Noord-Hollandse elektrici teitsproducent. Ook Nuon, dat in teresse had, heeft geen bod ge daan. Sinds de stroomcrisis in Ca- iifornië en de val van energiereus Enron, is de bankwereld uiterst terughoudend met kredietver strekking aan stroombedrijven. Reliant kocht UNA in 1999 voor ruim 2 miljard euro. Daarmee beschikt het in Nederland over een opwekkingscapaciteit van 3.400 megawatt elektriciteit. UNA zou de springplank wor den voor verdere expansie op de Europese energiemarkt. Daar is weinig van terecht gekomen. Amper twee jaar later werd het bedrijf in de etalage gezet en is het personeelsbestand van 1.000 mensen teruggebracht tot 500. De verkoop van UNA leidde tot protesten van het Utrechtse Sta tenlid Jansen. Hij vond dat de belangen van de werknemers werden verkwanseld, in ruil voor een miljardeninjectie in de overheidskas. „Het is duidelijk dat het een krankzinnig hoog bedrag was, dat Reliant voor UNA betaalde." Ook de perspectieven voor de werknemers van UNA zijn er volgens Jansen niet beter op ge worden: „Als ze er nog zitten, want ik heb begrepen dat de helft van het personeel inmid dels weg is." Reliant Energy Power Genera tion Benelux - zoals UNA tegen woordig heet - verwijst voor commentaar over de verkoop plannen door naar het hoofd kantoor in Houston. Daar wenst men ook niet te reageren. Saillant detail: de Califomische gouverneur Davis beschuldigt uitgerekend Reliant ervan de oplossing van de energiecrisis in de weg te staan. Reliant zou de productie beperken, om de prij zen op te drijven en meer winst te maken. Dat wordt overigens wel bestreden door Reliant. Nuon is in elk geval niet langer in de race voor de UNA-centra- les. Woordvoerder Sikking: „We zijn als energieleverancier geïn teresseerd in energiecentrales. De UNA-centrales leveren ook energie aan ons. Maar onze strategie is erop gericht om al leen voor de piekvraag zelf de energie te kunnen leveren. An ders moet je inkopen op de APX, de stroommarkt. Dat is veel duurder." Volgens Sikking zou een aan koop van de UNA-centrales hebben betekend dat Nuon veel meer stroomopwekkingscapaci teit heeft dan nodig is voor de eigen klanten. „Dat wilden we niet," aldus de zegsman. Sikking benadrukt dat het niet uitbrengen van een bod geen gevolg is van de weinig floris sante gang van zaken in de energiewereld. den haag/anp - Veel groente bevat ongewenste hoeveelheden nitraat, in een enkel geval meer dan de wet toestaat. Dat heeft de Consumentenbond vastge steld na onderzoek van zeven tien soorten in september en oktober. Paksoi, spinazie, kropsla, radijs, veldsla, koolrabi en bleekselderij hebben de hoogste nitraatge middelden als deze groenten niet biologisch verantwoord worden geteeld. Biologisch ge teelde groente heeft vaak de helft van het gemiddelde ni traatgehalte. Alleen bij Chinese kool scoort de biologische vari ant juist slechter. Een teveel aan nitraat kan scha delijk zijn. De stof vormt in het lichaam nitriet, dat de zuurstof in het bloed vermindert. Dat kan de gezondheid van baby's en peuters schaden. In combi natie met andere stoffen kan ni traat ook kankerverwekkend zijn. Nitraat in groente is vooral afkomstig van kunstmest. „De overdadige toepassing van kunstmest heeft het nitraatge halte de laatste jaren doen stij gen", zegt de bond. „Veel reguliere telers in Europa hebben moeite om onder de wettelijke grenzen te blijven. De biologische telers gaat dit ge makkelijker af omdat ze alleen dierlijke mest met mate toepas sen. Die geeft minder nitraat." De eco-groente ziet er volgens de bond vaak wel slechter uit: veel bruine bladeren, minder fris loof en sneller bederf. De onderzochte groente komt zowel uit de buitenlucht als uit de kas. Waar de onderzochte porties vandaan kwamen, weet de Consumentenbond niet. In de winkels waar de groente werd gekocht, ontbrak vaak de verplichte aanduiding van het land van herkomst. den hjlag/gpd - Minister Zalm (financiën) wil 'iets' van de ser vice aan de balies van de ban ken behouden. Dat blijkt uit een brief die Zalm gisteren aan de Kamer heeft gestuurd. Hij heeft hierover inmiddels overleg ge voerd met de banken. Door bezuinigingsmaatregelen op de kantoren voelen bijvoor beeld gehandicapten en oude ren zich in de kou gezet. Deze klanten kunnen niet meer fat soenlijk geld van hun rekening halen omdat ze (vanuit een rol stoel) niet bij de geldautomaat kunnen of niets van dat appa raat begrijpen. Maar Zalm heeft bij de banken over meer zaken opheldering gevraagd. Hij constateert ook dat het aantal filialen wordt te ruggebracht en dat de banken minder vaak rekeningafschriften versturen. „In principe zijn ban ken hierin vrij: er zijn geen wet telijke belemmeringen," schrijft Zalm. Maar klachten uit de maatschappij hebben hem toch tot het gesprek aangezet. De banken hebben nu beloofd dat zij de problemen in kaart brengen en inventariseren hoe ze kunnen worden opgelost. Ze betrekken hierbij- maatschappe lijke organisaties zoals de Chro nisch Zieken- en Gehandicap tenraad Nederland en de Con sumentenbond. Zalm meldt in zijn brief ook een eerste bescheiden succes bij het vergemakkelijken van de over stap van een rekeninghouder naar een andere bank. De ver eniging van banken NVB gaat in overleg met de Consumenten bond een verhuisservice ont wikkelen. Hierdoor moet het bijvoorbeeld mogelijk worden dat automatische incasso's bij een overgang automatisch wor den omgezet. Niet bekend is wanneer deze service wordt in gevoerd. Nummerportabiliteit (het mee nemen van het eigen rekening nummer naar een andere bank) is nog lang niet aan de orde, schrijft Zalm. De banken heb ben hem overtuigd van techni sche problemen die optreden bij deze service. jvmsterdam - De Amerikaanse stuwadoor Ceres, die in Amsterdam een peperdure con- tainerterminal heeft laten aanleggen, wil van de gemeente Amsterdam uitstel van zijn eerste betalingstermijn. Volgens havenwethouder Dales gaat het om ongeveer 1,5 mil joen euro. De wethouder zegt niet in te gaan op het verzoek van Ceres-eigenaar Kritikos. Amsterdam heeft 128 miljoen euro geïnvesteerd in het project. De terminal is sinds de zomer klaar, maar er heeft zich nog steeds geen klant aangediend. Volgens Dales vindt de Ceres-eigenaar dat hij al genoeg geld in het project gestoken heeft. De gemeente moet haar investering terugverdienen door de huur die ze van Kritikos ontvangt en door de havengelden. Bij gebrek aan klanten loopt Amsterdam deze inkomsten, die bij succes van de terminal zouden kunnen oplopen tot tienduizenden euro's in de week, ook al mis. Ceres-eigenaar Kritikos zei in een reactie dat hij de gemeente Amsterdam niet offici eel om uitstel van betaling heeft gevraagd. Foto: ANP/Marcel Anthonisse den hjlag/anp - In tegenstelling tot de irritatie over vertraagde treinen of bussen vinden veel mensen het rondhangen in wachtkamers van de (tand) arts geen probleem. Dat zeggen ruim duizend huishoudens in een onderzoek dat de Consu mentenbond gisteren publiceer de. Bij de huisarts zit 81 procent maximaal een kwartier te wach ten. Bij de tandarts is dat 91,5 procent. De artsen nemen in 95 procent van de gevallen vol doende tijd voor de patiënt, zo blijkt uit de enquête. zaandam/bunschoten/anp - Werknemers van deurenfabri kant Polynorm Bruynzeel in Zaandam leggen volgende week donderdag het werk neer. De 250 personeelsleden willen naar het hoofkantoor in Bunschoten optrekken om een sociaal plan af te dwingen voor de sluiting van hun fabriek. Hout- en Bouwbond CNV en FNV Bondgenoten verklaarden gisteren dat waarschijnlijk ook personeel van de Polynorm-ves- tiging in Bunschoten meedoet. „Want ook in de kozijnenfabriek dreigen tientallen mensen hun baan te verliezen", aldust FNV- bestuurder Holterhues. De acties zijn het gevolg van woensdagavond stukgelopen onderhandelingen over een so ciaal plan. Volgens de bonden heeft de directie het personeel geschoffeerd door alle eerder besproken regelingen plotseling van tafel te vegen. Directielid Spierings noemt de 'bokshouding' van de bonden jammer. Volgens hem heeft de directie een zeer acceptabel bod op tafel gelegd. Verder wijst Spierings erop dat hoe langer de bonden wachten, hoe minder ruimte er overblijft voor een goed sociaal plan". Volgens hem stroomt maandelijks zo n 700.000 euro weg uit de kas van de deurenfabriek. mjvastricht/anp - Een meerder heid van de Nederlanders vindt de munten van één en twee eu rocent overbodig. Dit blijkt uit een representatieve steekproef van onderzoeksburo R&M on der ruim 900 mensen. Zestig procent van de onder vraagden zegt dat de kleinste munten niet hadden hoeven worden ingevoerd. Dertig pro cent is het daar niet mee eens, de rest heeft geen mening. De eurocenten liggen al direct van af de invoering onder vuur. Su permarkten klagen dat de beta lingen met centen veel tijd kos ten. Ook in andere eurolanden staan de centen ter discussie. In Finland worden ze al niet ge bruikt. Uit de enquête blijkt ver der dat ruim 80 procent van de mensen europrijzen terugrekent naar guldengetallen. De helft van de omrekenaars doet dit vrijwel altijd. Een kwart van de ondervraagden zegt zich te ver gissen bij betalingen. Vooral jongeren tussen de 18 en de 24 zeggen zich weieens te verreke nen, van de 65-plussers is dat maar 15 procent. door Pieter van Hove ijmuiden - Het onvermijdelijke is gebeurd: na vier ellenlange ron des is het overleg over een nieu we CAO voor de 10.000 werkne mers van staalconcern Corus in IJmuiden zonder resultaat beëin digd. De vakbonden vonden het bod van de leiding, een structure le stijging van jaarlijks één pro cent naast een eenmalige uitke ring van een half procent, veel te mager. De leden van de bonden mogen zich binnenkort uitspreken over het voorstel, maar de kans dat ze met het tegenbod instemmen is nihil. Daarvoor is het verschil met de looneis van vier procent eenvoudig weg te groot. Onder het personeel heerst momenteel een grimmige stemming: acties zijn niet uit te sluiten. Het argument van het manage ment van de IJmuidense vesti ging van de multinational is sinds het begin van de CAO-on- derhandelingen ongewijzigd ge bleven: gezien de slechte finan ciële situatie van Corus is het onverantwoord een grote loon stijging voor de Nederlandse werknemers door te voeren. Bo- Rollen plaatstaal: eindproduct van de walserij bij Corus in IJmuiden. Archieffoto: United Photos De Boer/Torna Tudor vendien zouden door het inwil ligen van overige bondseisen (betere ouderenregelingen, flexibeler arbeidsvoorwaarden) de totale loonkosten met nog eens vijftien tot 25 procent stij gen. Voor de Nederlandse directie onmogelijke eisen, gezien de miljoenenverliezen die het be drijf - met name in het Verenigd Koninkrijk - maakt. Herstel van de internationale staalmarkt doet zich naar verwachting pas in de tweede helft van het jaar voor. Vandaar dat de onderhan delaren van Corus continu heb ben gewezen naar resultaten van het concern als geheel. De Nederlandse bonden daarente gen kijken alleen naar de belan gen van hun leden met het ar gument dat de loonstijging gelij ke trend moet houden met de inflatie. In zekere zin verschilt de situatie bij Corus IJmuiden niet veel van die bij Philips Nederland. Deze grote ondernemingen zijn dit jaar als eerste begonnen met onderhandelingen over een nieuwe CAO. Wat dat betreft staan de bedrijven model voor veel CAO's die later in 2002 wor den afgesloten. Andere opval lende overeenkomst: zowel bij Philips als bij Corus zijn de on derhandelingen inoqgddels stuk gelopen wegens te grote ver schillen tussen de looneisen (in beide gevallen vier procent) en de nulgrens waarvan de direc ties uitgaan. In vakbondskringen wordt al ge fluisterd dat de ondernemers graag de adviezen van de VNO- NCW ter harte nemen. De werk geversorganisatie liet na de aan slagen van 11 september direct weten dat een loonbod van vier procent onhaalbaar was gezien de tegenvallende economie. De vakbonden kregen nog een standje voor de hoge eis. Hoe het ook zij: bedrijven zullen de komende tijd met interesse de ontwikkelingen bij Corus vol gen. De uitkomst bepaalt mede de inzet bij de onderhandelin gen voor andere CAO's.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9