'Israëli's niet achter dood militieleider' BUITENLAND Afghanistan is nog niet verlost van al-Qaeda Georganiseerde misdaad bedreigt rechtsstaat Brazilië VS vragen Arabische landen steun voor druk op Arafat Berlusconi-krant ziet 'jihad' tegen premier Rel tussen Duitsers en Tsjechen om Sudeten Hobeika zou getuigen in zaak tegen Sharon over bloedbad in Libanese kampen Zimbabwe jaagt op buitenlandse verslaggevers '11 hi Delhi neemt oef met raket iDiiHi - India heeft vandaag proef genomen met een ra- vooi dc middellange af- id. van het type 'Agni'. ïland Pakistan heeft afwij- j gereageerd. De proef it op een moment dat de ining tussen dc landen nog zeer hoog is. Beide kern- iten hebben een grote inmacht aan de grens sa- [getrokken. Pakistan ver- rtle in een reactie dat de ifde stabiliteit in de regio reigt. New Delhi benadruk- (hter dat de test 'geen'poli- boodschap' was. en dat de pf zuiver om technische re- juist op dit moment J gehouden. mmeiding in estel Northwest ton - Op Logan Intematio- Urport, de luchthaven van "Amerikaanse Boston is van- in een vliegtuig van ivest/KLM teruggeroepen i startbaan. Er kwam tele- sch een bommelding bin- waarop de eerste vlucht ,1 |op punt van vertrekken d. werd tegengehouden, was een vlucht naar Am- lam. Onderzoek leverde op. De passagiers hadden lalvertraging van ongeveer Drie van de vier bij de *at Jagen van 11 september jkken toestellen vertrokken uit Boston. "jkistan stemt or parlement iad - In Pakistan zijn in ber parlementsverkiezin- e, Deze moeten een einde aan het militaire regime, ident Musharraf, die twee geleden door een coup aan acht kwam, heeft dit giste- ta lekendgemaakt. Hij blijft igens president. Musharraf W at alles in het werk wordt - M om te voorkomen dat nieuwe burgerregering zich Idig maakt aan machtsmis- l, zoals dat eerder het geval bij de door hem afgezette ring van premier Sharif. Die Hater wegens corruptie ordeeld. Igië: Vrouw in stuur verplicht üi Gemeentebesturen in i moeten voortaan mini- één vrouw in het dagelijks uur hebben. Het Belgisch ment is gisteren akkoord met een wijziging van ondwet die nodig was voor verplichting. Eerder al had naat er mee ingestemd, veer een derde van de Bel- e gemeentebesturen heeft een burgemeester, noch wethouder van het vrouwe- eslacht, terwijl 27 procent Ie gemeenteraadsleden wis. estijnen willen npensatie Israël kiLAH - De Palestijnse Om- Organisatie (PBC) eist 11 len euro schadevergoeding sraël wegens het vernielen iet hoofdkwartier van de iep, afgelopen week. De al op het hoofdkantoor in illah op de Westelijke Jor- oever was een vergelding een Palestijnse aanslag bij zes personen omkvva- De PBC kon het Palestijn- lioprogramma 'Stem van tina' gewoon blijven uit en, omdat het overging op re zenders en frequenties. I heeft nog niet gereageerd leis. uane Frankrijk derschept xtc - De Franse douane deze week op de snelweg lij de grens met Duitsland Dcemburg een Spanjaard ehouden die in zijn auto 300.000 xtc-pillen vervoer- le lading had een totale !de van ongeveer 4,5 mil- euro. De Spanjaard zei dat pillen in Amsterdam had tht, en dat hij op weg was Valencia. De xtc-vangst Ie op twee na grootste ooit de Franse douane. De jaard kan tot tien jaar cel en veroordeeld. rten AA: Airbus n grond houden incton - Meer dan zeven- loten van American Airli- \A) willen dat de maat- ipij haar vliegtuigen van pe Airbus A300 aan de I houdt, tot duidelijk is loor een dergelijk toestel vember kort na de start op jk Queens in New York tortte. Volgens de piloten niet mogelijk om de staart e Airbus A300, die is ge- t van niet-metallisch com- t, adequaat te inspecteren, aart van het ramptoestel tl de lucht af. De lucht- maatschappij liet gisteren i geen reden te zien de om redenen van veilig- aan de grond te houden. vrijdag 25 januari 2002 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël heeft officieel ontkend dat het iets te maken heeft gehad met de moord op de Libanese oud-militieleider Elie Hobeika, gisteren in Beirut. „We verwerpen met afschuw de po gingen om de schuld op ons af te schuiven", staat in een gister avond in Jeruzalem uitgegeven verklaring. De Libanese regering heeft on middellijk na de explosie van de fatale autobom, waarbij ook drie van Hobeika's lijfwachten om het leven kwamen, laten blijken dat ze Israël verantwoordelijk houdt. Volgens president Emile Lahoud is de moord uitgevoerd 'door mensen die niet willen dat Hobeika in België zal getuigen'. Hobeika commandeerde in 1982 de beruchte christelijke Fa- lange-militie, toen deze honder den Palestijnen om het leven bracht in de vluchtelingenkam pen Sabra en Chatilla. De Falan- ge was destijds bondgenoot van Israël, en een Belgische recht bank zal begin maart beslissen of premier Ariel Sharon, destijds minister van defensie, in Brussel terecht moet staan op beschul diging van het plegen van mis daden tegen de mensheid. Na het bloedbad van Sabra en Chatilla bepaalde een Israëli sche onderzoekscommissie dat Sharon had moeten beseffen wat er ging gebeuren toen hij de Falange toestemming gaf de kampen binnen te trekken. Na de bekendmaking van die con clusie trad Sharon af als minis ter van defensie. Hij werd verder niet vervolgd. In Palestijnse vluchtelingen kampen in Libanon werd giste ren de dood van Hobeika, bijge naamd 'de slachter', gevierd. Hij was een man met vele vijanden, ook al omdat hij steeds wisselde van loyaliteit. Na het vertrek van de Israëliërs uit Beiroet verbond hij zich aan Syrië, later werd hij minister van energie in het Liba nese kabinet. Ook in de per soonlijke sfeer was hij gehaat. Terwijl hij minister was zat zijn voorganger in de militie, Samir Jaja, gevangen wegens een reeks moorden. Ook de invloedrijke families Chamoun en Jumblatt hadden de nodige rekeningen met hem te vereffenen. In Israël gaat men er van uit dat de conclusie van een door de Li banese regering beloofd onder zoek al vast staat. Israël zal de schuld krijgen, zo wordt alge meen aangenomen, omdat men in Beirut geen behoefte heeft aan een nieuwe interne span ningen. Hobeika heeft in juli vo rig jaar gezegd dat hij, als de tijd daarvoor rijp zou zijn, nieuwe onthullingen zou doen 'die te maken hebben met heel veel mensen in Libanon'. Een paar maanden later voegde hij eraan toe dat hij bereid is naar Brussel te gaan om te ge tuigen tegen Sharon. Hij her haalde dat onlangs tegenover bezoekende Belgische parle mentsleden. Hij vertelde hen ook dat hij vreesde voor zijn le ven. Volgens David Kimche, die des- Van Hobeika's Land Rover (rechts) bleef niets over, net als van de au to van zijn lijfwachten (links). Foto: AP/Osama Attar tijds namens de geheime dienst zou in dat geval met onthullin- Mossad contacten onderhield met de Falange, was de kans dat Hobeika inderdaad in België zou getuigen zeer klein. Israël door onze correspondent Jordanië en Saudi-Arabië vraagt tyusha-raketten, had moeten af- ties verwacht, na de liquidatie kendmaken dat hun bemidc gen komen 'die niet in Hobei ka's belang zijn', vertelde hij in een interview met de Israëlische televisie. harare - In Zimbabwe wordt jacht gemaakt op buitenlandse journalisten die het land in strijd met de wet op een toeristenvi sum zijn binnengekomen. Dat heeft de regering gisteren ge meld. Volgens de krant The Herald, een spreekbuis van de regering en de regerende ZANU-PF, wordt journalisten van Britse en Zuid-Afrikaanse bladen onder dak geboden door de MDC, de belangrijkste oppositiepartij. Re geringswoordvoerder Charamba zei dat de autoriteiten van plan zijn deze journalisten op te pak ken, maar hij zei niet wat er met hen zal gebeuren. Buitenlandse journalisten mo gen sinds enige tijd alleen in Zimbabwe werken met uitdruk kelijke toestemming van het mi nisterie van informatie, en dan nog alleen om specifieke nieuwsontwikkelingen te ver slaan. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Amerikanen zijn bezig hun druk op de Palestijnse president Arafat en diens be stuur op te voeren. In gisteren uitgegeven verklaringen toont Washington er begrip voor dat Israël de bewegingsvrijheid van de Palestijnse president dras tisch heeft beperkt. In brieven aan de regeringen van Egypte, Jordanië en Saudi-Arabië vraagt president Bush om steun voor zijn pogingen om Arafat er toe te bewegen serieus werk te ma ken van terreurbestrijding. Hij levert ook bewijsmateriaal voor de directe betrokkenheid van het Palestijnse bestuur bij de smokkel van vijftig ton wa pens naar de Palestijnse gebie den. Israël onderschepte vorige maand het schip 'Karine-A', dat de wapens, waaronder Ka- tyusha-raketten, had moeten af leveren voor de kust van Gaza. Premier Ariel Sharon brengt op 7 februari een bezoek aan het Witte Huis. Vandaag vergadert de Amerikaanse president met zijn ministers Colin Powell (bui tenlandse zaken), Donald Rum sfeld (defensie) en een aantal adviseurs over de te volgens koers in het Midden-Oosten. De bijeenkomst is extra urgent, nu Israël een Palestijnse terreurac ties verwacht, na de liquidatie van een aantal militieleiders. Gisteren nog maakten Israëli sche raketten een eind aan het leven van de 26-jarige Bakr Hamdan, een lid van Izzedin al- Qassem, de militie van de isla mitische verzetsbeweging Ha rnas. Twee andere Hamas-leden die bij hem in de auto zaten, kwamen eveneens om. De verwachting is dat de Ameri kanen na het beraad zullen be kendmaken dat hun bemidde laar, generaal b.d. Anthony Zin- ni, niet naar het Midden-Oosten zal terugkeren vóór beide partij en een aantal maatregelen heb ben genomen die de kans op een periode van rust vergroten. Arafat zal de milities die in zijn gebied opereren harder moeten aanpakken, en Israël moet een eind maken aan de liquidaties, die volgens Amerika de span ning alleen maar vergroten. door onze correspondent Hans Celeijnse rome - Het rechtse Italiaanse dagblad II Giomale onthulde gisteren een 'internationaal me- diacomplot' tegen premier Sil vio Berlusconi. „Onze democra tisch gekozen premier is door journalistieke samenzweerders uitgeroepen tot volksvijand nummer één", schrijft de krant in een voorpagina-artikel waar de verontwaardiging van af druipt. De samenzweerders huizen vol gens de krant in de Brusselse burelen van de internationale journalistenvakbond IFJ. Bij pu blieke omroepen werkende IFJ- leden begonnen namelijk maandag een actie tegen wat werd genoemd 'de mediadicta- tuur in Italië'. Zij vinden dat de Europese rege ringen en instituten van de Eu ropese Unie ten onrechte geen aandacht schenken aan het be langenconflict van Berlusconi, die regeringsleider én eigenaar van een media-imperium is. „Hij is volksvijand nummer één voor de publieke omroep in Eu ropa", heet het in een maandag op internet gepubliceerd pam flet. II Giomale behoort tot Berlusco ni's media-imperium. Zijn zoon en dochter zitten in de raad van bestuur van de krant. Het is dan ook niet echt verbazingwekkend dat de krant de IFJ-actiegroep 'Talebani' en de actie een jihad' (heilige oorlog) die maar één doel heeft: Berlusconi zoveel mogelijk schade toebrengen. Volgens de krant produceert de actiegroep 'absurde verzinsels' en is de Italiaanse pers zo pluri form als maar zijn kan. „Wij zijn de vijfde democratische macht ter wereld, de bakermat van de Westerse beschaving en de kun sten, maar we worden behan deld als de eerste de beste Britse ex-kolonie", fulmineert II Gior- nale. Voor zowel actievoerders als krant zijn er actuele redenen tot opwinding: de raad van bestuur van staatsomroep RAI moet ko mende maand worden vervan gen; Berlusconi-tegenstanders vrezen dat hij ook de publieke omroep onder controle krijgt door politieke vriendjes op die bestuurszetels te laten benoe men. Bovendien wordt dezer dagen in het parlement verhit gedebatteerd over wetgeving die belangenverstrengeling zoals die van Berlusconi moet uitsluiten. De premier heeft overigens on langs nog categorisch verklaard dat hij er niet aan denkt om zijn meerderheidsbelang in Media- set - dat onder meer drie com merciële tv- en radiozenders in eigendom heeft - te verkopen. De Afghaanse interim-premier Hamid Karzai bracht gisteren een bezoek aan buurland China, waar hij ook de Grote Muur bezocht. Foto: AP/Greg Baker kabul-washington/anp-afp- rtr-dpa - Afghanistan is nog niet volledig gezuiverd van strijders van het terroristische netwerk al-Qaeda. Amerikaanse troepen raakten gisteren in de buurt van de stad Kandahar slaags met le den van al-Qaeda, en brachten vijftien strijders om het leven. In het gevecht raakte een Ameri kaan lichtgewond. De zender ABC meldde dat bij het gevecht 27 aanhangers van Osama bin Laden gevangen zijn genomen. In een stadion in Kandahar kwamen gisteren duizenden Af- ghanen bijeen. Plaatselijke krijgsheren riepen daar om een heid en de terugkeer van ex-ko ning Zahir Shah. De gouverneur van de provincie Kandahar, Gul Agha, sprak op de bijeenkomst geruchten tegen over een aan staande aanval van zijn troepen op zijn rivaal Ismail Khan, die zijn machtsbasis in de westelijke stad Herat heeft. In Kabul is gisteren weer een in ternationale krant van de persen gerold. De Kabul Weekly ver scheen met 10 pagina's artikelen in de plaatselijke talen Dari en Pashto en in het Engels en Frans. Het blad verscheen eer der van 1993 tot 1996, maar werd verboden toen de Talibtfn aan de macht kwamen. De krant bericht onder meer over de do norconferentie voor Afghanis tan, de opleiding van vrouwelij ke leraren en de heropening van het theater in Kabul. beriun/ap - De Tsjechische pre mier Milos Zeman heeft zich de woede van Duitse politici op de hals gehaald met zijn opmer king dat Sudetenduitsers 'de vijfde kolonne van Hitier' en 'landverraders'waren. Minister van buitenlandse zaken Joschka Fischer zal volgende maand een bezoek aan Praag brengen, in een poging de plooien glad te strijken. Zeman deed zijn gewraakte uit latingen in een reactie op de re geringscrisis in Oostenrijk, waar de rechtspopulistische FPÖ schermde met een petitie voor de sluiting van de kerncentrale in het Tsjechische Temelin. De FPÖ wilde de toelating van Tsje chië tot de Europese Unie blok keren als de centrale, op slechts vijftig kilometer van de Oosten rijkse grens, open blijft. In een interview met het Oostenrijkse tijdschrift Profil haalde Zeman fel uit naar de extreem-rechtse FPÖ, die hij op één lijn stelde met de nazi's. Dat Zeman ook de Sudetenduit sers in zijn tirade betrok, heeft kwaad bloed gezet in de Bonds dag, maar ook in Beieren, waar veel Sudetenduitsers terecht kwamen nadat de Tsjechoslo- waakse regering hen aan het eind van de oorlog massaal uit de regio's Bohemen en Moravië verdreef. Tijdens een emotio neel debat in de Bondsdag wees Fischer op de Duits-Tsjechische verklaring van 1997, waarin bei de landen vaststelden dat het verleden niet mag worden ge wroken door collectieve schuld of collectieve bestraffing. De oppositionele CDU wil dat bondskanselier Gerhard Schro der aandringt op een formeel excuus van Zeman. Edmund Stoiber, de premier van Beieren die in september lijsttrekker van de CDU/CSU is bij de Bonds dagverkiezingen, heeft Zeman een brief geschreven waarin hij het betreurt dat de Tsjechische regeringsleider de Sudetenduit sers 'collectief veroordeelt'. Stoi ber zei dat Zeman er verstandig aan zou doen om zijn woorden publiekelijk terug te nemen. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De Braziliaanse president Fernando Henrique Cardoso heeft deze week opnieuw een pakket maatregelen afgekondigd om de explo sief groeiende georganiseerde misdaad een halt toe te roepen. Maar het lijkt een strijd die niet meer is te winnen. Daarvoor is de maffia te diep geïnfiltreerd in het politieapparaat en in de poli tiek Weinig Brazilianen keken er écht van op, maar zijn onthulling toonde wel aan hoezeer de ge organiseerde misdaad de wortels van de de mocratie aan het aantasten is. Verleden week verscheen Andinho, Brazilië's meest gezocht misdadiger, gemaskerd op de televisie. Aan hem wordt de golf aan ontvoeringen toege schreven in het rijke Campinas, de Braziliaan se versie van Silicon Valley op zo'n honderd kilometer van Sao Paulo. Gehuld in kogelvrij vest met het opschrift 'Po- licia Civil' erkende Andinho dat hij samen met hoge politiechefs lucratieve kidnappings orga niseert. De bende van Andinho wordt ervan verdacht begin deze maand een ontvoerde huisvrouw te hebben vermoord. Ze kreeg tij dens de geplande vrijlating voor de deur van haar huis drie kogels in haar rug, omdat haar man het geëiste losgeld niet bij elkaar had we ten brengen. Afgelopen weekeinde werd Brazilië opnieuw opgeschrikt door een gruwelmoord, ditmaal met een politiek karakter. Burgemeester Celso Daniel van Santo Andre - een industrierijke voorstad van Sao Paulo - werd twee dagen na zijn ontvoering dood gevonden op een zand weg. Hij was met tien kogels van dichtbij afge schoten. Daniel, een van de kopstukken van de linkse Arbeiderspartij (PT), lijkt het slacht offer te zijn geworden van zijn eigen onkreuk baarheid en die van zijn partij. Santo Andre geniet een dubieuze reputatie als overslagcen trum voor drugs en gestolen vrachtwagenla dingen. De vermoedens worden steeds sterker dat de georganiseerde misdaad Daniel heeft geliqui deerd. De misdadigers onderhouden volgens experts nauwe contacten met extreemrechts, en niet zelden is het twee handen op één buik met de politie op de achtergrond. Die int gre tig om de wet in de kast te laten liggen of neemt in sommige gevallen zelfs actief deel aan misdaden. Dat concludeerde vorig jaar ook al een parlementaire onderzoekscommis sie. Mogelijk is Daniel vermoord omdat hij de maffia het vuur aan de schenen legde. De ge doodverfde PT-presidentskandidaat Lula da Silva kreeg gisteren in ieder geval wel het spoedberaad met sociaal-democratische pre sident Cardoso waarop hij had aangedrongen. Veel PT-politici worden de laatste tijd met de dood bedreigd. „De moord is een waarschu wing aan het adres van de PT en een frontale aanval op de rechtsstaat. De boodschap is dui delijk. De maffia is tot alles in staat en niets houdt haar tegen", stelt politicoloog Gabriel Cohn van de Universiteit van Sao Paulo. Bewijs is er bijna niet, maar parlementariërs van onbesproken gedrag signaleren dat ex treemrechts de 'politieke arm' aan het worden is van machtige drugs- en wapenhandelaren. Zij bespeuren een toenemende 'Colombialise- ring' van Brazilië'. De georganiseerde misdaad heeft vooral baat bij het in stand houden van de corruptie. Daartoe saboteert de maffia de democratie en financiert ze verkiezingscam pagnes. Ook wordt op grote schaal geïnfiltreerd in het politieapparaat. Dat gebeurt in alle deelstaten, maar met name in Sao Paulo. Het aantal ont voeringen in het economische hart van het land is vorig jaar vervijfvoudigd tot boven de driehonderd. In heel Brazilië vonden er in 2001 522 ontvoeringen plaats. Ook staan de gevangenissen in Sao Paulo wagenwijd open: 20.000 gevangenen wisten vorig jaar te vluch ten, velen met hulp van bewakers. Met de moord op Daniel is voor president Cardoso een grens overschreden. Hij wil het leger nu inzetten bij de criminaliteitsbestrij ding, want de politiekorpsen falen vreselijk. Ook zoekt hij het in hogere gevangenisstraffen en de bouw van federale gevangenissen voor de zwaarste criminelen. Maar de belangrijkste maatregel waar criminologen al lang op aan dringen laat nog steeds op zich wachten: een morele schoonmaak bij en samenvoeging van de inefficiënte deelstaatpolitiekorpsen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7