Balkenende ziet niet veel in multiculturele samenleving BINNENLAND 2 Horrorscenario: auto weg, peuter weg Luchtmacht kiest altijd voor Amerikaans fabrikaat Tweede Kamer frustreert BaMa-stelsel Hermans Vooral gemeenschappelijke waarden en normen van belang vierjarige artsenstudie School weert stagiaire met hoofddoekje Brinkhorst wil controle op kalveren aanscherpen Pinguïn als rem op verkeer Anonimiteit van tiplijn uniek voor Nederland i herdoopt De Triomf AC - De prijs die Integra- ister Van Boxtel vorig moemde naar het voor- ij Tweede-Kamerlid Singh van GroenLinks gaat De tf heten. De prijs is be id voor allochtone vrouwen li inzetten voor verbete rt de positie van andere honc \TOUwen. Van Boxtel kde prijs begin 2001 in. Hij mde de onderscheiding ngh Varma, van wie men lacht dat ze terminaal ziek |Toen later bleek dat ze r ziekte had ingebeeld, iet ministerie de naam in. iomf wordt 17 april voor rst uitgereikt. jent gaat |de fout idam - De korpsleiding politie Amsterdam-Am- 1 heeft een 54-jarige po- jadier buiten functie ge- jp aangehouden. De jnaris wordt ervan ver- lolitie-informatie aan te hebben verstrekt. dernisering il mag ,c - Staatssecretaris ithart mag van de Twee- mer doorgaan met de mo- sering van de Algemene lijzondere Ziektekosten IZ). De Kamer is enthousi- er de vorderingen met het - leten persoonsgebonden ft. Inmiddels maken 5 mensen gebruik van de lijkheid die er in voorziet pensen de zorg kunnen ko- Se zij nodig hebben. nazie-gen »r varkens n Gezonder varkens- lat de Japanse onder- voor ogen die erin zijn een gen (erfelijke ei- ip) van de spinazieplant ken in te brengen, voor het eerst dat een in een plant met succes in DOgdier is aangebracht, al- nderzoeker Akira Iritani aka. Het spinazie-gen zet l van het varken om in li- el|ur, een onverzadigd vet- dat normaal gesproken planten, maar niet in voorkomt. In tegenstel- Dt diervet leiden onverza- vetzuren niet tot een iaat aan cholesterol.Dit Elpen bij het voorkomen 2prt- en vaatziekten. cel voor idslag broer iCHT - Tegen een 32-jari- idrechtse is drie jaar cel met dwangverpleging ge- egens doodslag op haar ige broer. De vrouw de met haar dochter bij ji. Ze sneed in augustus aar na een ruzie met haar zijn keel door. De man de dood. Volgens de was het zelfverdediging, jroer heeft haar vroeger uikt. Uitspraak: 7 februari. vrijdag 25 januari 2002 gissing tkmaker 1 - Een dronken man in is gisterochtend per on- Cl een verkeerde woning ngedrongen en met de C ide bewoner op de vuist n. De 44-jarige man had eborreld en wilde om vier morgens bij zijn ex-echt- e verhaal gaan halen. Zijn was echter zo troebel, dat ruit van de voordeur van irkeerde woning met een 11 kapot sloeg. Er ontstond chtpartij. Dat werkte ont berend. De amokmaker e toen dat hij zich vergist everkrachter Ier tralies idam - Een 23-jarige Rot- - nmer is gisteren veroor- tot dertien jaar cel voor - rie gewelddadige ver ingen, aanrandingen en dien. Ook moet hij twee offers een bedrag van 1.500 euro betalen wegens leriële schade. In drie den tijd maakte hij zeven Dffers. De Rotterdammer it elke betrokkenheid, ijn DNA komt overeen lerma dat bij drie slacht - werd aangetroffen. omobilist idt politie af Bekostiging belangrijkste obstakel den haag/gpd - De Tweede Ka mer heeft gisteravond de plan nen gefrustreerd van minister Hermans (onderwijs) om tot een ingrijpende hervorming te komen van het wetenschappe lijk en hoger beroepsonderwijs. De plannen van Hermans, ook bekend als het BaMa-stelsel (ba chelor-master) komen neer op vervanging van de bestaande vorm van hoger onderwijs door een internationaal georiënteerd en geaccepteerd systeem. In grote lijnen kon de Kamer zich in de plannen vinden, maar onenigheid over de kosten, toe gankelijkheid van het stelsel en het tijdstip van invoering, leidde tot felle discussies. De Kamer vond dat de minister te weinig concessies wilde doen op het gebied van het collegegeld, het belangrijkste obstakel. Volgens het wetsvoorstel mogen onder wijsinstellingen tot vijf maal het gangbare collegegeld vragen voor de topopleidingen. Dat be drag kan dan oplopen tot 7.000 euro per jaar. Een Kamermeer derheid vond dat onaanvaard baar. Met uitzondering van de WD, de partij van de minister, zien de fracties hierin een selec tiecriterium dat de mogelijkhe den voor financieel minder draagkrachtige studenten ver minderd. Daarnaast lijkt er een hindernis te zijn opgeworpen voor de door Hermans gewenste snelle invoe ring van het BaMa-stelsel, nu de PvdA een werkgroep wil. Deze moet nog voor de zomer verslag doen aan parlement en minister over de praktische mogelijkhe den voor een snelle invoering. Volgens PvdA en D66 is er on voldoende draagvlak voor een begin met het stelsel op 1 sep tember dit jaar. Volgende week vergaderen ze verder. den haag/anp - CDA-fractielei- der Balkenende is er geen voor stander van om van Nederland een multiculturele samenleving te maken. Integratie van alloch tonen kan alleen vorm krijgen wanneer zij de uitgangspunten van de Nederlandse rechtsstaat aanvaarden en zich aanpassen aan wezenlijke onderdelen van de Nederlandse cultuur, vindt hij. „Voor mij is de multiculturele samenleving dus niet iets om naar te streven", zo zei hij giste ren tijdens een lezing in Den Haag bij de 'Dertigers van het CDA'. Hoewel immigratie de Nederlandse cultuur uiteindelijk kan verrijken, stelt Balkenende, zijn vooral gemeenschappelijke waarden en normen van belang. Bij naast elkaar bestaande cultu ren liggen de conflicten en pro blemen bij voorbaat op de loer. Het is daarom noodzakelijk om bij inburgeringscursussen de nadruk te leggen op het bijbren gen van de Nederlandse cultuur. Nu zijn de cursussen voor nieuwkomers teveel gericht op het leren van de 'foefjes' van de verzorgingsstaat, zoals het ver krijgen van huursubsidie. De discussie over het belang van de eigen normen en waarden is de afgelopen jaren nauwelijks gevoerd, omdat men bang was om van intolerantie of discrimi natie te worden beschuldigd, denkt Balkenende. „Het benoe men van problemen die worden veroorzaakt door culturele ver schillen is daardoor lange tijd erg moeilijk geweest." Volgens hem hebben de media en de politici elkaar te lang gevangen gehouden in politieke correct heid. De CDA-voorman stelt verder dat de Nederlandse samenle ving de regels die men belang rijk vindt, niet helder benadrukt. Dat schept verwarring bij de nieuwkomers. Er is, constateert hij, gebrek aan houvast over wat op straat en op school wel of niet mag. „De problemen met de vrijwel geheel uit allochtonen bestaande jeugdbendes in Rot- terdam bewijzen het gelijk van die stelling", vindt hij. Ook de doorgeschoten tolerantie en de relativering van de eigen cultuur zorgen voor acceptatie van af wijkend gedrag. Bij het debat over nieuwkomers ligt de nadruk op integratie en emancipatie. Sociale problemen zijn onderbelicht gebleven. Ook de regeringspartijen PvdA en VDD zijn, wat Balkenende be treft, niet op de goede weg. De PvdA richt zijn pijlen eenzijdig op versterking van de vaardig heden om achterstanden te be strijden. De WD probeert voor al de instroom van allochtonen te beperken en criminaliteit te bestrijden. utrecht/gpd - De Universiteit Utrecht begint in samenwerking met het Universitair Medisch Centrum Utrecht een nieuwe, verkorte opleiding Geneeskun de, Summa genaamd (School of Utrecht Medical Masters). Vanaf 2003 biedt Summa een vierjari ge medische masteropleiding aan. De nieuwe opleiding wordt ontwikkeld naast de bestaande zesjarige medische opleiding. Afgestudeerden van de Summa zijn zowel nationaal als interna tionaal gekwalificeerd basisarts en master of sciences in medici ne. Summa moet een antwoord bieden op het grote tekort aan artsen. Met Summa realiseren universi teit en UMC Utrecht voor het eerst een Nederlandse Genees- kundeopleiding volgens de ba- chelor-master-structuur. De verkorte opleiding Geneeskunde biedt plaats aan 48 studenten. amsterdam - Op de Bloemgracht in de Amsterdamse Jordaan heeft men wel een heel bijzondere manier gevonden om het verkeer het wat rus tiger aan te laten doen. Als het straks kouder wordt, is men hier in ieder geval gewaarschuwd voor overstekende pinguïns. Foto: ANP/Cor Mulder helmond/gpd - De stage van Hadisa Messaoudi op een ka tholieke basisschool in Hel mond heeft precies een dag ge duurd. Omdat de stagiaire een hoofddoekje droeg, kreeg ze aan het einde van de dag te horen dat ze met dit kledingstuk niet langer welkom was. Schooldirecteur Adriaans beves tigt de gang van zaken. „Het is een regel dat kinderen noch me dewerkers een hoofddoekje mo gen dragen. We hebben respect voor andere geloofsovertuigin gen, maar we weten dat er uitin gen aan vast zitten die niet met geloofsbeleving, maar met cul tuur te maken hebben." De onderwijsinspectie stelt dat leerlingen het recht hebben een hoofddoekje te dragen; wat de leerkrachten betreft, is het een zaak voor de arbeidsinspectie, aldus een woordvoerder. Maar de arbeidsinspectie spreekt dat tegen: het wordt overgelaten aan de scholen zelf. En bij con flicten is er de commissie Gelij ke Behandeling of de rechter. De onderwijsbond AOb vindt dat iedereen op school het recht heeft zich te kleden zoals hij wil. „Mits daarmee anderen in de school niet worden gekwetst. Het hoofddoekje moet geen probleem zijn." den haag/gpd - De afgelopen week zijn drie gevallen bekend geworden van kalveren die wer den behandeld met illegale groeibevorderaars en toch in het consumptiekanaal zijn terecht gekomen. Landbouwminister Brinkhorst heeft naar aanleiding van deze incidenten besloten de controle aan te scherpen. Het gaat in alle drie de gevallen om kalveren die zijn behandeld met chlooramphenicol. Dat is een antibioticum dat voor de mens kankerverwekkend is. In de kalvermesterij wordt chloor amphenicol gebruikt als illegale groeibevorderaar. Het genees middel is al vanaf 1994 verbo den. De zaak kwam vorige week aan het licht toen bleek dat een la boratorium twee testresultaten had verwisseld. Daardoor was een besmet kalf vrijgegeven voor export naar Duitsland en daar lag het vlees al in de winkels. Op 21 en 22 januari kwamen de uit slagen binnen van monsters van kalveren die positief waren. De monsters waren al in november genomen en de kalveren al in december geslacht. De controles worden uitgevoerd door de Stichting Kwaliteitsga rantie Vleeskalversector (SKV). De SKV is een particuliere orga nisatie die namens de sector controles uitvoert. De monsters zijn onderzocht door TNO, maar daar duurde het door de drukte twee maanden voordat de uitslag bekend was. Brinkhorst vindt dat onaccepta bel. Hij gaat nu het controle-ap paraat doorlichten en indien nodig de regels aanscherpen. Rotterdams meisje na tip teruggevonden rotterdam/gpd - Een 2-jarig meisje uit Rotterdam is gisteren urenlang spoorloos geweest nadat de auto waarin zij zat, werd gestolen. Dat gebeurde terwijl haar moeder een volle tank aan het afrekenen was bij een pompstation. Ze had de sleu tels in het contactslot laten zitten. De peuter werd na een tip aan het einde van de middag teruggevonden. Het kind was ongedeerd, maar overstuur en werd direct naar haar ouders gebracht. Een aanhouding werd niet verricht. De politie gaat er vanuit dat de dader het op de wa gen had gemunt en het kind pas later heeft opgemerkt. De opvallende autodiefstal van gisteren is niet uniek. De afgelopen tien jaar wer den in Nederland verschillende keren au to's gestolen waarin nog kinderen zaten. Dat gebeurde onder meer twee keer in Den Haag, maar ook in Waalwijk en Til burg. In alle gevallen werden de kinderen ongedeerd teruggevonden. Voor de 37-jarige moeder van het meisje werd het scenario van een slechte mis daadfilm gisteren even werkelijkheid. De boze droom duurde al met al zes uur. Weg auto. En weg dochtertje, dat op de achterbank zat ingesnoerd in een kinder stoeltje. Grote paniek bij de ouders was het ge volg. En grote consternatie bij de politie, die de stad met man en macht uitkamde naar de verdwenen peuter. Op de regio nale radio werden mensen gewaar schuwd niet zelf de auto te benaderen maar onmiddellijk 112 te bellen als die werd gezien. Dat was in belang van de veiligheid van het kind. De bewakingscamera's van het pompsta tion hadden de diefstal niet vastgelegd. Ze hangen allemaal binnen en zijn niet op de pompen gericht. den haag/gpd - Nog dit jaar kan iedereen die iemand verdenkt van zware criminele activiteiten geheel anoniem een tiplijn bel len. Het Nationaal Platform Cri minaliteitsbeheersing opent daarvoor een gratis telefoon nummer. Totale anonimiteit moet mensen over de streep ha len om tips te geven over zaken als vuurwapenbezit en terroris me. De telefonisten moeten tijdens één gesprek alle belangrijke in formatie uit de beller halen, want na dat gesprek kan de bel ler niet meer worden getraceerd. De tiplijn heeft geen nummer herkenning. Bellers hoeven bo vendien geen echte aangifte te doen of te getuigen in een rechtszaak. Het Nationaal Platform Crimi naliteitsbeheersing (een samen werkingsverband van het minis terie van justitie en het bedrijfs leven) keek het anonieme klik- systeem af van landen zoals En geland en de Verenigde Staten, waar de hulp van anonieme bel lers al jarenlang wordt gebruikt. Volgens projectleider Wesselink draait het systeem daar met suc ces. „Tien procent van de tips in Engeland levert bruikbare infor matie voor de politie op en één procent leidt naar de daadwer kelijke oplossing van een zaak", vertelt hij. In Nederland zijn al meerdere tiplijnen, maar de absolute ano nimiteit van de tiplijn is nieuw. Hoofddocent rechtstheorie in Utrecht Ippel, volgt de toene mende klikwoede met argwaan. Hij is bang dat de privacy van de mensen waarover wordt geklikt niet goed genoeg wordt be schermd. „Het is heel belangrijk dat voorzichtig wordt omgegaan met de informatie die klikkers geven. Anonieme informatie is niet altijd zo betrouwbaar." door Lianne Sleutjes den haag - 'Onze jongens' moe ten een nieuwe jachtvlieger heb ben. De 138 Fió's van de lucht macht zijn bijna aan vervanging toe. Vandaag of volgende week kiest het kabinet tussen de drie kandidaten. Het moet raar lopen als dat niet de Amerikaanse Joint Strike Fighter (JSF) wordt, leder-' een wil Amerikaans fabrikaat, de luchtmacht voorop. Als het gaat om vliegend materi eel voor de krijgsmacht, komt Nederland uit bij Amerikaanse spullen. Zo verloor de Franse jachtvlieger Mirage begin jaren zeventig van de Amerikaanse F16, en in de jaren negentig de Frans-Duitse Tigre helikopter van de Apache. En nu moet het kabinet kiezen tussen de Ameri kaanse JSF, de Europese Euro- fighter Typhoon en de Franse Rafale. Een van de drie moet over tien jaar de huidige F16's gaan vervangen. Met de order is zo'n vijf tot zes miljard euro gemoeid. Staatsse cretaris Van Hoof (defensie) heeft sinds zijn aantreden bij al le fabrikanten gepingeld om te zorgen dat de prijzen uiterst scherp zouden zijn. De lucht macht heeft haar keus echter al Het prototype van de Joint Strike Fighter van Lockheed Martin. Foto: Reuters gemaakt. Zij wil de JSF, volgens haar het beste toestel. Maar het is ook een gewoonte om Ameri kaans te kiezen. „Ik ben niet verbaasd dat de JSF de grootste kanshebber is. De Nederlandse luchtmacht is ver weven met de Amerikaanse luchtmacht", zegt oud-PvdA- Kamerlid en defensiespecialist Dankert. „Men traint met hen, de Engelse taal is gemakkelijk. De Nederlandse luchtmacht heeft veel respect voor de Ame rikanen. Amerika is een grote mogendheid en Nederland is als klein land toch afhankelijk. Eu ropa is een onontgonnen gebied voor de luchtmacht, als het gaat om elkaar kennen." Dankert zat in 1974 in de Twee de Kamer toen moest worden besloten of de Nederlandse ge vechtsvliegers voortaan met F16's zouden vliegen of met Mi- rages. „De F16 gaf meer zeker heden op het punt van de prijs. Maar de doorslag gaf in feite de tendens van de luchtmacht om Amerikaans te kiezen. Die lobby voelde je heel duidelijk. Vlieg tuigbouwer Fokker had ook wel een vinger in de pap, die kon immers meebouwen, maar de luchtmacht bepaalde heel dui delijk de opvolger. Die wilde en wil altijd het mooiste van het mooiste. Tot in het Kamerdebat hebben we nog geprobeerd om onder de F16 uit te komen maar dat lukte niet. De luchtmacht had de keus al bepaald." Volgens oud-minister van de fensie Van Eekelen, tegenwoor dig WD-senator, bestaan op het departement van defensie drie culturen. „De marine zegt: We bouwen het zelf op de werf in Vlissingen. Dè landmacht koopt materieel van de plank. En de luchtmacht vertrouwt op Ameri kaans materieel. Dat was zo in de tijd van de Koude Oorlog en dat is nog steeds zo." Van Eeke len, staatssecretaris op defensie van 1978 tot 1981 en daar minis ter van 1986 tot 1988, besloot zelf tot aankoop van dertien Ori- on-patrouillevliegtuigen voor de marine. „Ja ook Amerikaans. Maar goedkoper dan de toen malige Franse tegenkandidaat." Ook deze keer zou het Ameri kaanse toestel goedkoper zijn dan de Typhoon en de Rafale. Maar generaal b.d Macco, lob byist voor het Europese consor tium dat de Typhoon produ ceert, stelt dat de concurrenten 'JSF-keuze doorgestoken kaart' Als Nederland nu kiest voor de JSF riekt dat sterk naar doorge stoken kaart Dan is er geen sprake geweest van een vrije en open concurrentie en stond de Nederlandse keus al lang vast. Dat zegt directeur-generaal Cotté van het Franse Dassault „In dat geval zijn citroenen met bananen vergeleken ".aldus Cotté. Het Amerikaanse vliegtuig vliegt nog niet, heeft geen bewape ning en de Amerikanen geven alleen een prijsindicatie, die al leen maar kan stijgen. Cotté vindt het dan ook een schandaal dat in de Nederlandse pers een prijsvergelijking is verschenen. De JSF van Lockheed-Martin zou komen op 40 miljoen euro per stuk, de Rafale van Dassault op 59,4 miljoen. „Hoe kun je nu vergelijken wat niet te vergelijken is", aldus Cotté. van de JSF geen eerlijke kans hebben gehad. Hij meent dat belangrijke ele menten in de discussie over de opvolging van de F16 buiten be schouwing zijn gelaten. Zo zou de prijs/kwaliteit verhouding niet zijn meegewogen, omdat de JSF nog in ontwikkeling is. Ook is er volgens Macco onvoldoen de bekend over de levensduur- kosten van de JSF. Absolute on zin, reageert een defensie woordvoerder fel. Aan alle fabri kanten zijn dezelfde gegevens gevraagd. JSF-fabrikant Lockheed Martin heeft Van Hoof 10 miljard euro aan orders voor de Nederlandse industrie gegarandeerd als Ne derland meedoet. Maar voor die deelname moet Nederland vooraf wel een entreekaartje be talen van 800 miljoen euro. Het ministerie van defensie zelf wil daarvan 432 miljoen euro beta len, het bedrijfsleven is bereid er ongeveer 200 miljoen euro in te steken. Er is nog een financieel gat, maar Defensie gaat ervan uit dat het kabinet dit oplost. Aanvan kelijk had minister Zalm (finan ciën) nog zijn bedenkingen. Maar zijn bezwaren zijn ver dwenen nu het bedrijfsleven zelf ook meebetaalt. Zelfs PvdA-frac- tievoorzitter Melkert lijkt ge wonnen voor de JSF, ook al mort PvdA-defensiespecialist Timmermans dat het parlement enkele weken nodig heeft voor een besluit. Lockheed Martin wil echter een snelle toezegging. WD en CDA hebben eerder al gezegd mee te willen doen. De JSF lijkt de gevechtsvliegers niet meer te kunnen ontgaan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5