Op vluchten Antillen extra bewakers BINNENLAND 1 'Straatrovertjes weer veel te snel op vrije voeten' Dijkstal: 'Ik laat me niet opjagen door de peilingen' Carnaval in de steigers Leefbaar Nederland hoeft giften niet te openbaren Klikken als deugd Overlast door drugskoeriers FNV wil na twee jaar ziekte weer loonaanvulling ekactie toerist 4ider resultaat iawet De zoekactie naar 1 srmiste Nederlandse toerist iony Zunnebeld (40) op het se eiland Ko Samet heeft [opgeleverd. De Reddings den Werkgroep Wester- l heeft op verzoek van fa- van af zaterdag op het ei- gezocht. De zoektocht is :n stopgezet. De Thaise had het eiland zelf al af- t, maar beschikte niet urhonden. Volgens de iep hebben vijf red- iondenteams en hun drie liders 99,9 procent van 1 eiland tevergeefs doorzocht. 4 aantal bossages was echter i nordringbaar. ede indeling eelt miljoenen s haao - De overheid kan ijks 800 miljoen euro be en als ouders met jonge eren beter in staat worden it eld hun dag goed in te de- is Dat stelt de commissie in irrangementen in een ad- e- dat ze gisteren heeft uitge- el' ht aan staatssecretaris Ver- •ai ivan sociale zaken. Basis- tnt len, kinderopvang en aller- ijetijdsvoorzieningen moe- et ntensiever met elkaar sa- lu «rerken, zodat jonge ou- hun werk en hun privé-le- aa goed kunnen combineren, i is voor de overheid ook n tig. omdat er dan meer zij sen aan het werk kunnen. I." rreltje goed en dementie [•dam - Een borreltje op jd kan mogelijk de kans op tntie verminderen. Uit on- im »ek van de Erasmus Uni- at teit Rotterdam blijkt dat >ij sen die met mate alcoholi- -n drank nuttigen, minder ;d. dement worden dan ge- f inthouders. Zwaardere til ers lopen juist weer een lu i ri ico de aandoening te ikkelen. jjj n Mierlo in riesgroep EU IAAC - De regering wil i v minister Van Mierlo af ire iigen naar de adviesgroep :o en blauwdruk ontwerpt de toekomst van de Euro- Unie. Volgens bronnen in Haag is Van Mierlo de eni- ndidaat voor de functie, ud-minister van buiten- ie zaken en oprichter van tal namens de regering lemen aan de Europese entie. Dat is een gezel- van honderd parlemen- s en regeringsvertegen- digers uit alle EU-landen iet elkaar gaan nadenken Ie Unie met tien nieuwe ten na 2004 nog bestuur- moet blijven. der actie iRabobank - Rabobank Nederland jt dat ze eerder had moe rijpen bij het Rabofiliaal nes. Dankzij de struc- i de bank kon wijlen irecteur Wijnmaalen wee jaar lang ongestoord ing gaan met het verstrek- i onvoldoende of onge- leningen aan grote zaken- es. Wijnmaalen was een ter in traineren", zegt het (kantoor nu. en met «elige tanden «de - De Albert Heijn-fili- n Enschede hebben last andpastadieven. Deze len het voornamelijk ge- op twee dure merken, aal voor gevoelige tanden: lontax en Sensodyne. ig me niet waarom alleen twee merken worden ge- f', aldus een AH-mana- 'olgens woordvoerder ts van het Ahold-hoofd- or in Zaandam zijn om cende redenen bepaalde len ineens populair bij ildieven. „De ene keer is iffie, dan zijn het scheer- is en nu is het dus tand- We verkopen die artike- ia an alleen achter de bedie- ^"fdeling of vanuit een af- vertrek", aldus Smeets. vrijdag 25 JANUARI 2002 aa ;v va £n v A-onderzoek ten uitgebreid varden - Het openbaar terie (OM) in Leeuwarden verschillende Europese n gevraagd DNA-onder- q te verrichten in het kader t e Puttense moordzaak, rzocht wordt of de DNA- op het lichaam van de vermoorde Christel Am- ^'l is uit Putten overeenko- met DNA-profielen die pgeslagen in de databan- liermee gaat het OM ver- an de opdracht die het van irechtshof in Leeuwarden opgelegd, aldus persad- it-generaal Van der Velde, u toe werd alleen gezocht databank van het Neder- Forensisch Instituut in ijk. den bosch - In een loods van een aannemer in Den Bosch kan het publiek morgen alvast een voorproefje nemen op het carnaval. Er wordt hier al enige tijd hard gewerkt aan de praalwagens die tijdens de carnaval in Den Bosch in de optocht zullen meedoen. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - Leefbaar Neder land zal voorlopig nog niet ver plicht worden om grote giften die ze krijgt openbaar te maken. De voltallige Tweede Kamer en minister De Vries (binnenlandse zaken) zijn voor openbaarheid van partijfinanciering, omdat de schijn van ongewenste beïn vloeding in de politiek moet worden voorkomen. Maar De Vries voelt niets voor gelegen heidswetgeving, zo maakte hij gisteren duidelijk. SP-Kamerlid Kant drong aan op een snelle wetswijziging zodat Leefbaar Nederland wordt ge dwongen nog voor de verkiezin gen openheid van zaken te ge ven. In een debat over subsidië ring van politieke partijen zei De Vries echter: „Ik ga de wet nu niet veranderen, alleen omdat Leefbaar Nederland eraan komt. Dat past ook niet in de geest van deze wet." Alle fracties spraken in een mo tie wel de wens uit dat Leefbaar Nederland openbaar maakt waar ze haar geld vandaag haalt. Nu zijn alleen partijen die in het parlement vertegenwoordigd zijn, verplicht tot openbaarheid. Voor stichtingen geldt die ver plichting niet. Concreet bete kent dit dat de Stichting Vrien den van Leefbaar Nederland, die dient als doorgeefluik van dona ties aan de partij, geen inzicht hoeft te geven in de mensen of bedrijven die Leefbaar Neder land ondersteunen. Ajax-voorzitter en oud-damkampioen melden zich aan Leefbaar Nederland heeft er weer twee prominenten uit de sportwereld bij: gisteren maakte partijvoorzitter Na gel bekend dat Ajax-voorzit ter Michael van Praag en dammer Harm Wiersma zich als lid hebben aange meld. Wiersma wil alsnog op de kandidatenlijst voor een Kamerzetel. Van Praag zegt dat hij zich vooral kan vinden in de aanpak van het voetbalvandalisme die LN voorstaat In het verkie zingsprogramma zegt de partij hierover dat ze voor lik-op-stuk beleid is.Verder wil ze wettelijke regelingen voor preventief fouilleren en een identificatieplicht Formeel is de aanmeldings termijn voor de kandidaten lijst gesloten maar Nagel zegt de kwestie wel te willen bespreken in het bestuur. door Mark Langeslag den haag - Straatroven vinden vooral plaats in de vier grote steden. Daar worden de 'scoo- termannekes' sinds een paar jaar met speciale politieteams bestreden. Helpt dat? Soms wel, een beetje. Groot probleem is dat straatrovers na een korte tijd in de gevangenis weer terug op straat zijn. Ze zijn doorgaans jonger dan 25 jaar, rijden rond op scooters en zijn dus verdwenen in de nacht voor je er erg in hebt. Scooters zelf zijn als buit allang niet meer interessant voor ze, sinds daar een ingebouwde veiligheidschip in zit. Mobiele telefoons nog wel. Maar eigen lijk is niets meer heilig. Oude vrouwtjes worden opgewacht bij de pinautomaat en met ge weld beroofd: ruiten van rij dende auto's worden rustig in getikt om een laptop van de achterbank te graaien. Straatroof is in de vier grote steden - Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht - korpsprioriteit. Dat betekent dat politie bestrijding ervan enorm belangrijk vindt. Een paar jaar geleden zijn overal speciale straatroofteams opge richt, vaak van een man of vijf tot tien sterk. Deze ploegen verzamelen alle aangiften en overige gegevens over straatro ven. Op basis daarvan wordt uitgezocht waar de 'hotspots' zijn: de plekken waar veel wordt geroofd. Hoe ze te werk gaan, welke trucjes ze gebruiken om straat rovers te pakken, geeft geen enkel korps prijs. Het is be kend dat agenten vaak in bur ger opereren. De teams probe ren zo veel mogelijk op straat te zijn, daar waar de aktie is. Of dat altijd lukt, is de vraag. „Het blijft toch een beetje het ver haal van de communicerende vaten", geeft de woordvoerster van de Amsterdamse korpslei ding toe. .Agenten die je inzet voor straatroof, kun je niet ge bruiken voor andere zaken die ook belangrijk zijn. Maar als het de spuigaten uitloopt, dan gaan we er flink tegen aan." In Utrecht is het aantal straat roven behoorlijk gedaald sinds Team Robuust daar in 1999 werd opgericht: het aantal aangiften daalde van 1.055 in 1999 naar 780 vorig jaar. „Van avond rijden er bijvoorbeeld weer acht motoragenten rond in de stad met signalementen van daders op zak", zegt een politiewoordvoerder. „Die pro beren zo veel mogelijk van die scootermannekes binnen te halen." Maar lossen de speciale teams het probleem van de straatro verij ook op? De politie klaagt dat zij wel straatrovers kan blij ven oppakken, maar dat de strafrechtelijke aanpak van de ze vaak allochtone jongeren stokt. De daders staan binnen no-time weer op straat en dan begint het kat- en muisspel weer van voren af aan. De Am sterdamse korpschef Chris- tophe heeft daarom gepleit voor zogenoemde detentie scholen: een combinatie van gevangenisstraf en een vakop leiding. Daders komen pas vrij als ze hun diploma hebben ge haald. COMMENTAAR Nederland krijgt er weer een kliklijn bij, hoewel de bedenkers liever van een tiplijn spreken. Wie zware criminelen wil ver linken, kan geheel anoniem terecht op de gratis lijn van het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheersing. Na de speciale telefoonnummers tegen voetbalvandalisme, onverantwoord rijgedrag en steunfraude nu dus de 'moeder aller kliklijnen'. Nu zijn er natuurlijk wel ethische bezwaren aan te voeren te gen het fenomeen kliklijn. Hoe zit het met de privacy van burgers over wie geklikt wordt? Komt hun naam voorgoed in een bestand te staan? Het platform heeft daar nog geen ant woord op. En moet de overheid de zware criminaliteit wel te lijf gaan door een beroep te doen op de wat duistere karak tereigenschappen van de mens? Iemand verlinken is in onze cultuur geen deugd. Het idee van de kliklijn is - natuurlijk - niet hier bedacht maar over komen waaien uit de VS en Groot-Brittannië. De Britse variant resulteerde vorig jaar in vijfduizend vervolgin gen op een totaal aantal tips van zestigduizend. Dat tikt aan, zou je denken. Maar tot een groter gevoel van veiligheid bij de burger of een daling van de criminaliteit heeft het verlin ken niet geleid. En toch zit er wel wat achter de gedachte om de burger meer te betrekken bij de criminaliteitsbestrijding. Hoewel in de praktijk blijkt dat vooral criminelen zelf uit eigen belang el kaar via de kliklijn verlinken, lopen er tal van burgers gefrus treerd rond met informatie over criminelen die zij uit angst voor represailles nergens kwijt kunnen. Nu kunnen zij die informatie wel spuien en in een moeite door hun burgerzin bevredigen. Bovendien kan een goede tip de politie een hoop werk besparen. Mits er dus voldoende zekerheden worden ingebouwd om de privacy te beschermen, moet de kliklijn uit praktische overwegingen het voordeel van de twijfel krijgen. door Richard Mooyman school-Curacao - De KLM gaat meer bewakers inzetten op Antil- len-vluchten om de toenemende overlast en agressie van passa giers in te dammen. Volgens KLM-woordvoerder H. Baas zor gen onder meer feestende bolle tjesslikkers op de terugweg voor problemen. „Ze hebben een hoop geld op zak. Door alcohol- en drugsmisbruik zijn ze vaak on handelbaar." Een aantal stewards en stewar dessen heeft gedreigd zich ziek te melden als de moeilijkheden voortduren. De KLM laat op een aantal vluchten al ongewapende vrijwilligers van de Antilliaanse militaire politie meevliegen. Maar volgens de Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel heeft de overlast zich verplaatst naar de onbewaakte vliegtuigen. De KLM gaat vanaf maandag op alle 19 Antillen-vluchten per week beveiligingspersoneel meesturen. „De problemen lo pen de spuigaten uit", aldus Baas. „De sfeer aan boord is niet goed. Als het zo doorgaat, wil straks niemand van ons perso neel meer meevliegen." Naast de feestende drugskoeriers vor- door Lianne Sleufjes en Hans van Soest den haag - Hans Dijkstal zal morgen op het partijcongres van zijn WD met don derend applaus worden aangewezen als lijsttrekker voor de komende Tweede-Ka merverkiezingen. Het applaus kan echter niet verbloemen dat er binnen de WD steeds meer mensen nerveus beginnen te worden. In de peilingen leek de WD een halfjaar geleden nog moeiteloos de grootste partij van het land te worden. Nu moet ze door de spectaculaire op komst van Leefbaar Nederland terrein prijsgeven aan de FVdA. Dijkstal zou zich meer moeten profile ren om het tij te keren, vinden daarom velen. Hij mengt zich te weinig in het politieke debat en zou zich meer moe ten afzetten tegen de anderen. Maar zelf heeft de WD-leider geen bood schap aan die adviezen. Hij wil zijn strategie niet aanpassen onderweg naar 15 mei. „Ik wil de verkiezingen niet op die ma nier voeren", reageert hij. „Ook al wijst het congres me zaterdag definitief aan als lijsttrekker, dan nog zal ik me niet als de WD-kandidaat voor het Torentje presenteren. Als mijn partij de premier mag leveren, dan zien we wel wie daar voor de meest geschikte kandidaat is. Ik en anderen zijn daarvoor beschikbaar. En dat zeg ik niet om me er makkelijk van af te maken, maar omdat ik weiger mee te werken aan een verkapte vorm van de gekozen minister-president. Ook al zou het volgens sommigen ver standiger zijn me nu al als kandidaat premier te presenteren, ik weiger uit opportunisme het staatsrecht met voe ten te treden." U wordt vaak gebrek aan profiel verwe ten. De uitgesproken meningen laat u over aan partijgenoten als Kamp, Wil- ders en Hofstra. Zelf blijft u op de ach tergrond. „Die kritiek raakt me absoluut niet. Dat is gewoon de handicap als je politiek leider bent. Ik heb nu een andere ver antwoordelijkheid dan toen ik Kamer lid was en het woord voerde over poli tie en onderwijs. Toen werd mij nooit verweten dat ik de koers niet wilde dic teren. Nu heb ik een andere rol. Ik geef leiding aan een team met interessante mensen. Ik laat me niet opjutten door de peilingen om alle woordvoerder schappen naar me toe te trekken en me zo meer te onderscheiden op politiek gevoelige terreinen. Ik houd me bezig met de algemenere onderwerpen." De WD leek op weg naar een histori sche verkiezingsovenvinning. Nu zakt de partij in de peilingen. Is het geen tijd voor een andere strategie? „Nee. Leefbaar Nederland slaagt er door veel televisiegeweld en onortho doxe methoden in om in de peilingen zestien zetels af te pakken van de be staande partijen. Zes van ons, tien van de anderen zoals PvdA en D66. Dat is voor iedereen even wennen. De strijd gaat door tot aan de verkiezingen en daarna zien we hoe we ons hebben kunnen verweren tegen de nieuwko mer en hoe de onderlinge verhoudin gen zijn veranderd." Jullie leken slapend op weg de grootste van Nederland te worden. „Dat heeft me wel eens ongerust ge maakt. In al die jaren ging het in wezen Hans Dijkstal. Foto: GPD/Phil Nijhuis te gemakkelijk. Ik heb me daarom nooit iets aangetrokken van opiniepeilingen, noch geroepen dat wij de grootste zou den worden. Ik heb altijd geweten dat er aan het eind van een kabinetsperio de een hoop lawaai komt. Wij hebben er bewust voor gekozen de campagne pas na dit weekeinde te beginnen. En die voeren we tegen PvdA, tegen CDA, D66, Groenlinks en Leefbaar Neder land. Zo gaat het altijd. Ik wil uit gaan van onze eigen kracht en niet een ne gatieve campagne voeren tegen bij voorbeeld Pim Fortuyn." Waar zal de campagne zich op toespit sen? „Voor de WD zal in ieder geval een de gelijk begrotingsbeleid centraal blijven staan. Daarnaast zullen we veel aan dacht besteden aan de overheid die meer ruimte moet laten aan individue le burgers. Maar we gaan bijvoorbeeld niet het onderwerp asielzoekers onder druk van Pim Fortuyn ineens hoger agenderen." Hoewel de WD jarenlang de discussie bepaalde over het asielbeleid, lijken jul lie dit punt nu toch kwijt geraakt aan Leefbaar Nederland. „Het is het noodlot van de WD dat we veel thema's zijn kwijtgeraakt. Wij wa ren de partij van de financiële degelijk heid, dat zijn andere partijen nu ook. Wij waren de partij van de criminali teitsbestrijding, anderen hebben dat overgenomen. Dat schept een dilemma voor de verkiezingen. Als WD'er ben ik tevreden met wat we hebben bereikt. Er is veel omgezet in beleid waar we in de jaren tachtig niet eens over mochten praten. Maar het brengt de handicap met zich mee dat we de punten die we toen nog hadden om ons mee te profi leren, nu kwijt zijn. Dan moet je op zoek naar waar nu de verschillen zitten met andere partijen." PvdA-leider Melkert heeft gezegd dat hij meer mogelijkheden ziet om met het CDA en GroenLinks verder te gaan. Hoe zit dat bij u? „De WD zal een groot deel van het huidige beleid inzet maken voor de ver kiezingen. Vooral het financieel-econo- mische beleid. Met wie ik dat straks kan voortzetten, is mij in principe worst. Maar als ik reëel ben, weet ik dat dit met de ene partij makkelijker kan dan met de andere. Hoewel er verschillen zijn met PvdA en CDA zie ik dat er met beide partijen uiteindelijk wel tot af spraken is te komen. Zoiets zie ik niet bij GroenLinks. Niet omdat ik het niet wil, maar omdat ik niet zie hoe we de verschillen kunnen overbruggen. Leef baar Nederland is moeilijker te beoor delen. Het programma is zo onduide lijk Ik heb nog nooit een financiële on derbouwing van hun programma ge zien. Je kunt wel roepen: 'een kwart van de ambtenaren moet eruit', maar welke ambtenaren dan bijvoorbeeld? De handicap bij die partij is dat ik nog steeds niet weet waar ze voor staat. Maar uit principe zal ik van geen enkele partij bij voorbaat zeggen dat die te min is." men volgens Baas ook 'opge schoten jongeren' een pro bleem. Overigens zijn de meeste bolletjesslikkers op de heenweg juist zeer rustig. Zij eten en drin ken niet en zitten volgens het cabinepersoneel vaak met een deken over hun hoofd omdat zij misselijk zijn. De veiligheid aan boord is volgens Baas eigenlijk een taak van de overheid. Die zou te hulp moeten schieten. Zo zou de Nederlandse overheid 'air-marshalls' moeten meestur en. „In Duitsland en Engeland is dat al ingevoerd." Ook de Ondernemingsraad van de KLM pleit ervoor dat de over heid voortvarender te werk gaat bij het aanpakken van drugs koeriers en raddraaiers. „Wij willen dat op Curasao wordt ge zorgd voor afdoende maatrege len", aldus voorzitter J. Bulters. Bij verscherpte drugscontroles op de luchthaven van Curasao zijn gisteren 37 drugskoeriers aangehouden die op één KLM- toestel wilden stappen, zo meldt het Algemeen Dagblad. „Dat aantal is indicatief voor de om vang van het probleem", aldus Baas. „De vraag is hoeveel bolle tjesslikkers er wel aan boord zijn gekomen. En we hebben het hier over nog maar één dag." amsterdam/anp - Vakcentrale FNV wil dat gedeeltelijk arbeids ongeschikte werknemers na twee jaar ziekte toch weer een aanvulling op hun loon krijgen. De werknemersvereniging wil hierover met werkgevers afspra ken maken. Vorige week vrijdag heeft de FNV in de Sociaal-Economische Raad (SER) een akkoord op hoofdlijnen gesloten over een nieuw WAO-stelsel. Daarin is af gesproken dat werknemers die tussen 35 en 80 procent zijn af gekeurd hun loon in het eerste ziektejaar volledig krijgen door betaald. In het tweede jaar krij gen zij echter nog maar 70 pro cent en dit mag niet door af spraken in CAO's (porden aan gevuld. Over de jaren daarna waarin een werknemer nog steeds ziek is, zijn echter geen afspraken ge maakt, betoogt de FNV. Juist daarover moet de Stichting van de Arbeid (Star), waarin werkge vers- en werknemersorganisa ties zitten, zich de komende we ken buigen. De vakbonden FNV Bondgeno ten en de CNV Bedrijvenbond waren in hun eerste reacties op het SER-akkoord vooral op het punt van de zogeheten boven wettelijke loonaanvulling kri tisch. FNV Bondgenoten, de grootste vakbond van Neder land, noemde het 'een inbreuk op onze onderhandelingsvrij- heid' zelf geen afspraken meer over dit onderwerp te mogen maken in CAO's.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3