Tonnen kwartjes en dubbeltjes tellen GESPREK VAN DE DAG Generale repetitie voor Het Huwelijk m Li -v Haakon van Noorwegen, een twijfelaar Engels bedrijf doet sorteerwerk voor Coins for Care OM onderzoekt chat-sabotage 152 MENSELIJK De Britse PRINS WILLIAM is niet komen op dagen op een afspraakje met BRITNEY SPEARS dat de twee via e-mail met elkaar hadden gemaakt. Dat heeft het 20-jarige popidool gezegd tijdens een vorige week op genomen televisie-interview dat morgen zal worden uitgezonden. Van een romance tus sen de twee zou geen sprake zijn. Spears, die in Groot-Brittannië is voor de promotie van haar single 'Overprotected', had met de 19- jarige William afgesproken dat hij haar er gens zou ontmoeten, maar hij kwam niet op dagen. De twee e-mailen al enige tijd met el kaar. Interviewer Frank Skinner suggereerde dat Wil liam's broer Harry misschien leuker gezelschap is. Over de minderjarige prins Harry werd enkele weken geleden bekend dat hij weieens teveel drinkt en ook marihuana Een man die een dag eerder zijn zoon had verloren heeft zich gisteren in de dierentuin van de Portugese hoofd stad Lissabon VOOR DE LEEUWEN geworpen. Tuinman nen zagen de man over de een meter hoge muur van de leeuwenkuil klimmen en vier meter naar beneden sprin gen, in een gracht. Een leeuwin sprong daarop in het wa ter en beet de man in z'n nek. De man was op slag dood. Volgens de directeur van de dierentuin was de zoon van de man woensdag omgekomen, mogelijk bij een schietin cident. De politie bevestigde dat het om zelfmoord leek te gaan. Over de man wilde ze alleen zeggen dat hij in de 60 was. De Britse popgroep SPICE GIRLS heeft een slepend juri disch gevecht met een Italiaanse scoo ter- en motorfabri kant verloren. Het gerechtshof in Lon den bevestigde een eerdere uitspraak dat de popgroep zich schuldig had gemaakt aan MISLEIDING. De groep moet een schadevergoeding betalen en opdraaien voor de kos ten van de rechtszaak: bij elkaar 1,6 miljoen euro. De Spice Girls waren in hun glorietijd in zee gegaan met de Italiaanse fabrikant Aprilia. Het sponsorcontract bepaal de dat de fabrikant een afbeelding van de popgroep mocht aanbrengen op een van zijn scooters. Kort nadat het contract was afgesloten, stapte Gerri Halliwell (Gin ger Spice) uit de groep. De Italianen bleven vervolgens met een voorraad scooters zitten. De advocaten van de meidengroep voerden aan dat er destijds geen aanleiding was om aan te nemen dat het gezelschap uit elkaar zou vallen. Het Londense High Court stelde de Italiaanse fa brikant een jaar geleden al in het gelijk. PRESIDENT SJEVARDNADZE van Georgië verdient 400 lari (209 euro) per maand. Dit heeft hij verteld in het kader van de eerste volksteling sinds 1989, toen Georgië nog deel uitmaakte van de Sovjetunie. Sjevardnad- ze's antwoorden aan de volkstel lers, die als eerste bij hem kwa men, werden gisteren op de tele visie uitgezonden. Sjevardnadze, die samen met de laatste Sovjet president Michail Gorbatsjov een eind maakte aan de Koude Oorlog, zei dat hij prijzen had gewonnen in het buitenland en royalty's ontving van boeken die hij heeft geschreven. „Ik ben niet arm", zei hij. Sjevardnadze woont in de presidentiële residentie en zei daarnaast geen woning te bezitten. Het gemiddelde maandsalaris in Georgië ligt rond de 25 lari, een bedrag waarmee niet eens voldoende voedsel kan worden gekocht. De meeste gezinnen leven dan ook van een bijbaan die niet aan de belasting wordt opgegeven. Haakon en zijn vrouw Mette-Marit. Foto: EPA/Lise Aserud Willem-Alexander heeft negen collega's in Europa. Wie zijn zij en wat doen ze? Een serie portretten van de troonopvolgers. Vandaag de vijfde aflevering: Haakon van Noorwegen. Het moet een vreemd gesprek zijn geweest daar in het konink lijk paleis van Oslo. Broer en zus knus op de bank bij de open haard. „Ik wil je wat vragen", zegt kroonprins Haakon tegen Martha Louise, die misschien net zit te lezen in het flinterdun ne romannetje van haar geliefde (en inmiddels verloofde) Ari Behn. „Kun jij geen koningin worden en mijn rechten op de troon overnemen? Mijn vriendin Mette-Marit heeft geen zin in al die poespas en ik wil haar niet kwijt Alsjeblieft?" Niemand die er bij is geweest, dus zo zal het wel niet precies zijn gegaan, maar feit is dat Haakon (20 juli 1973) zijn zus heeft gevraagd zijn taken over te nemen. Een huwelijk met Mette-Marit Tjes- sem Hoiby was voor hem op be langrijker dan de Noorse troon. De twee jaar oudere Martha Louise - de Noorse opvolgings- regels, waarbij jongens nog voor meisjes gingen, zijn pas later veranderd - paste voor de eer en Mette-Marit veranderde 'uit lief de voor Haakon' alsnog van me ning. Dat Mette-Marit geen trek had in een leven in een gouden kooi was gezien haar achter grond zeer begrijpelijk: onge huwde moeder, feestbeest eer ste klasse C.Bij mij waren de remmen wat losser dan bij mijn generatiegenoten"), beschuldi gingen van drugsgebruik, geen afgemaakte opleiding, Niet be paald het materiaal waar prin sessen - buiten die van Monaco althans - traditioneel van zijn gemaakt. De Noren moesten dan ook flink slikken toen Haak on met haar op de proppen kwam en ook nog eens met haar ging samenwonen. Maar inmiddels zijn ze ge trouwd, is de dip in de populari teit van het koningshuis omge bogen en kan Mette-Marit niet meer stuk. Zelfs het Duitse bou levardblad Bild schat haar voor alsnog hoger in dan Maxima. Haakon - momenteel werkzaam op het ministerie van buiten landse zaken - is ook tevreden met zijn besluit de weg naar de troon open te houden. „Je hebt lang geworsteld en diep na moeten denken om uiteindelijk zelfstandig te besluiten de plicht die je door je geboorte is opge legd, ook te vervullen", aldus een ontroerde koning Harald tij dens het huwelijksdiner. Martha Louise zal nog het meest opgelucht zijn, want de keuze van haar broer en schoonzus maakte voor haar de weg vrij te kiezen voor Ari Behn. Ze geeft haar koninklijke titels op en be gint een eigen bedrijf. AJs ze die avond 'ja' had gezegd tegen haar broer, dan had de Noorse geschiedenis een verrassende wending gekregen. Hans Jacobs Een koninklijk huwelijk is net een toneelstuk: tijdens de gene rale repetitie moeten alle spe lers hun rol tot in detail ken nen. Ieder pasje moet worden geoefend. In Amsterdam schui felen militairen nu al langs de route van de rijtoer, nauwkeu rig inspecteren ze htm terrein. Ook de zes paarden die de Gouden Koets moeten trekken en de 84 die deel uitmaken van het gevolg, zullen op een nog geheim moment door het cen trum van de hoofdstad draven. In de Nieuwe Kerk en de Beurs van Berlage testen sprekers hun stemmen voor de microfoon en hoffunctionarissen zien met het draaiboek in de hand streng toe of de voordrachten geen secon de te lang duren. Of de hoofdrolspelers zelf ook meedoen, is niet duidelijk. Maar geoefend wordt er zeker, weet Jean-Paul Wijers, direc teur van het bedrijf 'Protocol- bureau' in Den Haag. Het hof heeft deze unieke specialist 'in protocol en gastvrijheid' speci aal in de arm genomen om de ceremonie in de Nieuwe Kerk gladjes te laten verlopen. „We hebben het huwelijk van prins Constantijn en Laurentien ook begeleid vertelt Wijers. Con stantijn en zijn aanstaande de den destijds zelf ook mee aan de generale repetitie. Zo'n dertig a veertig medewer kers van het Protocolbureau zullen op 2 februari in de Nieu we Kerk aanwezig zijn om 2000 gasten naar de juiste plaatsen te begeleiden. De gastheren en - vrouwen zijn gescreende stu denten van de Hogere Hotel school. Voor deze klus hebben ze een extra training gehad. „Ze horen te weten hoe ze de gas ten moeten aanspreken". Niet alleen Alexander, maar alle prinsen dragen de titel 'Konink lijke Hoogheid', toch nuttige in formatie. En dat prins Charles His Royal Highness heet, is voor een gastvrouw ook handig om te weten. Zonder een strakke generale re petitie gaan dingen de mist in, weet een hoffunctionaris. Dat was tijdens de inhuldiging van VRIJDAG 25 JANUARI 2002 Een groep hoge militairen bezocht gisteren het centrum van Am sterdam om de route te lopen voor het militair ceremonieel op de dag van het huwelijk. Foto: GPD/Evert Elzinga er werkelijk alles weet van etiquet- hoort. Om te voorkomen dat »1< te, goede manieren en veel er- zijn gekroonde vriend ergens Di varing heeft in het begeleiden achterin zit, kan de kroonprin in van vips, is Het Huwelijk toch besluiten om hem toe te voe- dr wel een zeer speciale klus. De gen aan het 'bruidspersoneef ht regels van het hof schrijven dat wel vooraan in de kerkbai j voor dat achter de naaste fami- mag neerstrijken. Als dit tears |e lieleden de koninklijke hoofden zo'n acht a tien personen - in volgorde van zogeheten 'an- compleet is, zit er niets ander ut ciënniteit' een zitplaatsje krij- op dan achter in de rij aanslii w gen: de langst zittende troon- ten. opvolger zit dus ergens voor- Het is een heel gepuzzel, maj go aan. Zo maakt Prins Charles van Wijers geen onvertogen van Groot-Brittannië een goede woord. „Het is bijzonder oml kans op een ereplaats. Het zo n huwelijk betrokken te zij se wordt pas echt ingewikkeld als Wij voelen ons zeer vereerd." een vorst nog niet zo lang op de m troon zit, maar bijvoorbeeld wel Berrit de Lange tot de intimi van Alexander be- en Carine Neefjes Het openbaar ministerie is een onderzoek begonnen naar het mij 3e lukken van de chat- en videosessie op internet met Willem-Alexai te der en Maxima dinsdagavond. Computerspecialisten van het korp >e landelijke politiediensten voeren het onderzoek uit. De 'digitaal-n di chercheurs' moeten uitzoeken of er strafbare feiten zijn gepleegd. De chatsessie van het verloofde paar met honderd geselecteerde burgers liep uit op een fiasco. Al binnen enkele minuten lag de sit ei van het koninklijk huis eruit. KPN was berekend op enkele tiendu r zenden belangstellenden. De teller registreerde echter ruim drie miljard 'hits'. Nader onderzoek van de KPN heeft uitgewezen dat hackers vanaf n het begin van de sessie verschillende pogingen hebben gedaan 01 de site plat te leggen. De meeste werden door beveiligssystemen i fj geweerd, maar de aanval op de typist, de vertaler van gesproken woord naar tekst, was fataal. KPN vermoedt dat de hackers het IP-adres van de typist hebben ten te achterhalen, waarna een massale stroom data naar dit adre |jg werd gestuurd. Ook een betere beveiliging had volgens het teleco en bedrijf deze aanval niet kunnen voorkomen. d( U Cavaleristen van de Nederlandse en Belgische militaire politie oefenden in Brussel in vol ornaat voor het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima. Foto: EPA/Olivier Hoslet koningin Beatrix in 1980 het ge val. Toen was er vooraf niet ge oefend hoe lang het zou duren voordat alle kamerleden hun eed hadden afgelegd. Het hof had hier in het draaiboek drie kwartier vooruit getrokken, op de dag zelf bleek dat al in één kwartier gepiept. „De inhuldi ging was hierdoor een half uur eerder afgelopen. Bij dit huwe lijk moeten we voorkomen dat de koninklijke gasten veel te vroeg zo maar buiten op de stoep staan", aldus een ingewij de. Als Méxima en Alexander zelf niet op de 'oefenwedstrijd' aan wezig zijn, wordt er gebruik ge maakt van zogeheten stand- ins' (invallers). „Om bijvoor beeld te testen of de camera het bntidspaar tijdens het 'ja woord' goed in beeld krijgt, kunnen ook een adjudant en een hofdame even een klein to neelstukje opvoeren en figuren als bruid en bruidegom", ver telt een hoffunc tionaris. Burgemeester Cohen, die het burgerlijk huwe lijk voltrekt in de Beurs van Berla ge, is wel zelf aanwezig op de 'generale'. Aan gezien de akoes tiek in deze trouwzaal rampzalig is, moet hij zijn toespraak goed oefenen. Hij krijgt een piepklein micro foontje op zijn revers, zodat hij zijn eigen geluid opvangt en dat van het bruidspaar. Ook hier draait alles weer om de televi siekijker: via de minimicrofoon van Cohen moet het volmondi ge jawoord van Alexander en Maxima goed te verstaan zijn voor de miljoenen mensen die thuis voor de buis zitten. Voor de me dewerkers van het Pro tocolbureau is tijdens deze 'halve finale' in de Nieuwe Kerk vooral de 'placering' (wie waar moet zitten en waarom) een flink karwei. Hoewel het team Coins for Care is een Nederlandse actie voor het goede doel, maar Engelsen doen het werk. Zij ver werken de munten die in Neder lander zijn opgehaald. De teller staat op 230.000 euro. „De grote stroom moet nog komen." In een nauwelijks beveiligde hal op het industrieterrein van Bur gess Hill, zo'n zestig kilometer ten zuiden van Londen, raapt John Baker een cent van de grond. „Die is ook hier niets meer waard", zegt hij, terwijl hij plastic zakken met guldens en knaken in een stelling legt. Hier liggen ze nou, die goeie ouwe munten, keurig naast elkaar, in blauwe bakken. Binnenkort waardeloos door de invoering van de euro, maar waardevol voor vele goede doelen. Coins for Care heeft de hulp van Baker ingeroepen voor het ver zamelen, sorteren en tellen van de munten die Nederlanders de afgelopen maanden in bussen en buizen hebben gestopt, in winkels, bij benzinestations en supermarkten. Al 21 jaar doet Bakers familiebedrijf CoinCo niets anders dan munten verza melen en sorteren voor allerlei bedrijven en voor allerlei acties over de hele wereld. Deze inzameling doet hij er bij, al is het wel een grote, want alle landen waar de euro is inge voerd hebben zo'n liefda digheidsactie. In alle Eurolanden is de nationale munt binnen kort immers niets meer waard. België bijvoor beeld noemt het 'Change for Future'. Baker heeft het aantal werknemers uitge breid van 25 naar 60 en heeft grotere vrachtwagens aangeschaft, die door heel Europa in elk geval voor dertien ton aan muntge- wicht kunnen vervoeren. In Nederland halen ze van Groningen tot Maastricht en van Den Helder tot Vlissingen de zakken met bui tenlands en Neder lands geld op. De trucks dumpen het geld bij Baker voor de deur. Kisten vol munten staan daar, niet te tillen, honderdduizenden kilo's bij el kaar. „Daarom is er hier ook geen strenge beveiliging nodig. Probeer maar eens wat geld mee te nemen, je tilt je een ongeluk aan een zak geld die nog geen honderd gulden waard is. Ik hoef niet eens hard te lopen om je in te halen", zegt Baker la chend. Hij kan aan het gewicht voelen hoeveel een zak munten ongeveer waard is. „Het bedrag verschilt per land. Een kilo Ne derlandse munten, van alles door elkaar, is rond de 26 euro." In een grote hal zitten tientallen werknemers achter een tafel met een heleboel kleine blauwe bak jes. In groepjes werken ze voor een speciale actie. „Iemand met Coins for Care bezig? vraagt Baker. Een vrouw steekt haar vinger op. De hele dag staan er zakken uit Nederland naast haar en daaruit stort ze steeds een berg op haar tafel. Als een ma chine sorteert ze de munten op het land van herkomst. Guldens, marken, franken, lires; je kunt het zo gek niet verzinnen of ze ziet het. Na die eerste schifting gaan de bakken naar andere tafels, waar ze heel soepeitjes op waarde worden gesorteerd. Bijna met zijn ogen dicht gooit een jongen Bij CoinCo International worden de miljoenen ingezamelde munten handmatig op land gesorteerd. Foto: GPD/Dave Thomson ze in het goede bakje; een gul den komt echt niet bij een stui ver en één peseta niet bij de muntjes van tien peseta's. „Het ziet er misschien eenvoudig uit", merkt Baker op, „maar je hebt echt wel een maand of drie nodig voordat je dit werk met een bepaalde routine kunt doen." Dat is de belangrijkste re den waarom Coins Woordvoerder Esther Jacobs: „Ook al zouden wij genoeg vrij willigers kunnen vinden die dit werk willen doen, zeven, acht uur per dag, dan zouden we er alles bij elkaar toch veel meer werk aan hebben en dus ook veel duurder uit zijn." Zodra de bakjes behoorlijk vol zijn, moet een lijst ingevuld worden met daarop muntsoort en aan ballen. Die gege vens worden al lemaal in een computer inge voerd en om gerekend naar waarde in eu ro's. De mun ten gaan in zakken, meestal van doorzichtig plastic, en zodra er een vracht wagen vol is, rijdt die naar de centrale bank van het betreffen de land. Frankrijk krijgt zijn franken terug, Duitsland zijn marken en de Nederlandse Bank zijn stuivers, dubbeltjes, kwartjes, guldens, knaken en vijfjes. De centrale bank controleert al les en maakt vervolgens het be drag, via een commerciële bank, over aan CoinCo. Directeur Ba ker stort het daarna op de reke ning van Coins for Care. „Met inhouding van tien procent. Dat lijkt misschien veel, maar voor al het werk is het echt een schijntje", vindt Baker. Tot nu toe heeft hij zo'n 230.000 euro naar Nederland overgemaa de tegenwaarde van ongevf tien ton munten. De verwa ei ting is dat de actie zeker eei miljoen euro oplevert, ook ft er naar schatting veel meer honderd miljoen euro aan muntgeld in Nederland aai zig. Baker: „De grote stroom m nog komen. De actie is op tember begonnen, maar to (r was de euro er nog niet. To Kerst is het erg stil geweest e maar sinds januari begint 1 lopen. Mensen merken ine dat ze echt niets meer aan buitenlandse munten hebq_ en doen ze nu pas weg." De goeie ouwe gulden, binnenkort waardeloos door de invoering van de euro, maar waardevol voor vele goede doelen. Foto: ANP/Phil Horvat

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2