WEG WIEL 2 Vliegende auto moet fileprobleem oplossen Volkswagen Polo: zeldzaam lekker kleintje Rotteveel nu deel van Mart Schilder Groe Opvallend Multistrad Nieuw logo SsangYong past Veilig bellen via techni bij ambities wereldmerk Bluetooth en stemsturi Grand Vitara wint 4x4-prijs HUISMAN Fietsenhok niet meer verplicht Financiën geeft fiets duw in de rug Tabbert T@B caravan v/h jaar oen haag - Caravanfabrikant Tabbert heeft met zijn T@B de titel Caravan van het Jaar 2002 in de wacht weten te slepen. De jury was zeer gecharmeerd van de vormgeving en het ingenieu ze interieur van deze minicara- van. Een sterk punt is ook dat bezitters van een rijbewijs-B er gewoon mee de weg opmogen. Dit komt door het lage gewicht van 750 kilo. Twinny Load nu ook skidrager den haag - Mensen die een Twinny Load hebben om hun fietsen achterop de auto te ver voeren. kunnen deze fietsdra- ger nu voortaan ook gebruiken voor het vervoer van ski's op weg naar de wintervakantiebe- stemming. De fabrikant heeft een beugel ontwikkeld, waar mee vier langlaufski's of twee snowboards rechtop mee kun nen worden genomen. De ski beugel is te koop bij alle Hal- fordsvestigingen voor 90.30 eu ro (f. 198,99). Ducati verkoopt nu via internet Milaan - Nadat Ducati ruim een jaar geleden de eerste erva ringen opdeed met via het in ternet verkopen van motoren (de beperkt leverbare Mike Hailwood Replica 900) is het hu de beurt aan een special op ba sis van de 136 pk sterke 998 S. Voor 23.000 Euro kan de be perkt leverbare 998 S Troy Bay- liss Replica besteld worden. Op deze manier geeft Ducati extra cachet aan het wereldkampi oenschap superbike dat in 2001 door Bayliss werd behaald. Internet-oordeel Aprilia Bleu Marlin rome - Wat doe je als je wilt we ten of een nieuw motorconcept aanslaat bij het grote publiek? Dan open je een discussiefo rum op internet en laat het pu bliek een oordeel vellen. De Ita liaanse motorfabrikant Aprilia bewandelt deze weg in ieder geval om na te gaan hoe de nieuwe Blue Marlin bij het pu bliek overkomt. Op de website www.aprilia.com kunnen be zoekers hun mening achterla ten over deze door Aprilia's Iva- no Beggio en het Franse ont werpbureau Boxer Design ge- cjegerde tweevyiejer. vrijdag 25 JANUARI 2002 door Arthur 't Hart 's Gravenmoer - Zakenman John Bakker uit 's Gravenmoer wil in maart beginnen met de bouw van twee auto's die ook kunnen vliegen. Wanneer de proeven met de twee prototypen in 2004 goed zijn afgelopen, wil Bakker zijn schepping op de markt bren gen. Bakker (43) heeft het con cept voor de 'Helios' zelf bedacht. Het vastgelopen wegverkeer maakt het volgens hem onver mijdelijk een verkeersoplossing in de lucht te zoeken. Als afnemers denkt hij in eerste instantie aan ondernemers, medische hulpver leners en instanties zoals de douane. Ook uit ontwikkelings landen verwacht hij belangstel ling. Voor de bouw van de twee proefvoertuigen heeft Bakker on geveer 3 miljoen euro nodig. Bak ker zegt in principe voldoende geldschieters te hebben. De Helios - een soort kleine he likopter op wielen - moet 120 km/u op de weg kunnen halen en 180 km/u in de lucht De vliegende auto zal zo'n 70.000 tot 90.000 euro kosten, maar la ter kan de prijs volgens Bakker dalen tot die van een midden klasse-auto. Bakker werkt voor de uitwerking van zijn plannen samen met de de Technische Universiteit Delft. Volgens een woordvoer ster van de universiteit gaat het om een serieus, technisch haal baar project. Nee. een Willie Wortel voelt hij zich niet.,.Het is eigenlijk heel eenvoudig", zegt John Bakker. „Wat ik heb gedaan, is gewoon twee concepten die zich hebben bewezen - autorijden en vliegen - met elkaar combineren. Daar uit gaan we iets maken waar vraag naar is, wat de markt wil." John Bakker „Met een heli of een vliegtuig zit je altijd vast aan vliegvelden. En het toestel moet na afloop van de vlucht naar een hangar. Je kunt dus nooit rechtstreeks reizen van het punt waar je vertrekt naar het punt waar je moet zijn. Aan de ande re kant zie je het verkeer steeds verder vastlopen. Nu al grijpen ondernemers steeds vaker naar de helikopter. Maar dat is een ingewikkeld en heel duur appa raat en je hebt een echte piloot nodig om 'm te vliegen. Ik dacht: als je de vliegdrempel wil Zo zou de Helios boven de stad kunnen vliegen. Foto: GPD/Spark design Engineering. Ontwerp van de vliegende auto zoals John Bakker die wil bouwen. Foto: GPD/Spark Design Engineering verlagen, dan moet het ding ge woon bij je thuis in de garage kunnen staan. Vandaar rij je naar een heliveldje in de omge ving en stijg je op. In de buurt van je bestemming zet je 'm aan de grond en het laatste stukje leg je af over de weg. Zo heb je een simpel vervoermiddel dat je rechtstreeks van de ene naar de andere plek brengt en de files mijdt'' Anderhalf jaar geleden stapte hij naar een Ridderkerks ingeni eursbureau om te zien of het technisch haalbaar zou zijn. En het mocht ook geen vliegend mindervalidenkarretje worden. De afdeling Lucht- en Ruimte vaart van de Technische Univer siteit Delft werd benaderd om ervoor te zorgen dat het ont werp een stabiel en veilig toestel oplevert dat voldoet aan de ei sen. Tot dusver heeft Bakker de niet geringe ontwikkelingskos ten uit eigen zak betaald. Vol gende maand richt hij een be drijf op, waarin investeerders 3 miljoen euro moeten steken. En dan begint in maart de bouw van twee prototypes. Tweeën half jaar later moeten die volle dig zijn uitgetest en daadwerke lijk rijden én vliegen. De eerste is speciaal voor Indo nesië en China. „Daar zit veel potentiële vraag naar dit con cept. De economie groeit er, de infrastructuur is slecht, de af standen groot. En daarvoor bie den wij een van-deur-tot;deur oplossing met een betrouwbare, eenvoudige en goedkope tech niek." Zakenmensen en over heidsdiensten ziet hij daar als zijn eerste klanten. Contacten met een Indonesische firma die de vliegende auto in licentie wil bouwen zijn er al. De Helios wordt aangedreven door een standaard auto-diesel- motor. Verder wordt ook zoveel mogelijk gebruik gemaakt van bestaande autotechniek. Dat le vert grote voordelen op: iedere garage kan 'm onderhouden. De Helios moet wel onder 650 kg startgewicht blijven, want daar boven schrijft de Rijkslucht vaartdienst de toepassing voor van (dure) luchtvaart-gecertifi ceerde onderdelen. Het appa raat wordt dus gebouwd van kunststof, die met koolstofvezel is versterkt. De aanstaande chauffeur/piloot dient er wel rekening mee hou den dat de politie dus ook kan informeren naar zijn (basis-) vliegbrevet. En er moeten - bij bedrijventerreinen - helisites ko men. Bakkers geesteskind neemt genoegen met eenvoudi ge grasveldjes van zo'n 50 bij 50 meter, zolang er maar geen bo men en hoogspanningskabels in de buurt zijn. De Helios is geen totaal nieuw idee. In de VS waren dergelijke toestellen al voor de Tweede Wereldoorlog in gebruik, al kon den die alleen maar vliegen en niet rijden. Net als een heli heeft de gyrokopter wentelwieken bo venop, maar die worden niet aangedreven door een motor. De wieken gaan uitsluitend draaien door de snelheid en de wind. De voortstuwing komt in Bakkers ontwerp van twee pro pellers aan de achterkant. De enige functie van de wieken is het toestel stabiliteit verlenen. Dankzij die draaiende vleugels kan het toestelletje verticaal lan den, als een helikopter. Bij het opstijgen heeft hij net als een gewoon vliegtuig een aanloop nodig, maar die kan kort blijven doordat de grote wieken gaan meehelpen zodra er enige snel heid is bereikt. 50 meter is vol gens Bakker voldoende. De twee proef-voertuigen die Bakker wil bouwen, hebben twee zitplaatsen achter elkaar. Als de Helios als auto verder moet worden de wieken samen geklapt en als ski's boven het dak vastgezet. Ook de propellers achter zijn inklapbaar. De toe stelletjes zijn bedoeld voor een vlieghoogte tot maximaal 1.300 meter. haarlem - Autobedrijf Rott met vestigingen in Bloeme en Haarlem maakt voortaa deel uit van de Martin Sch Groep. De Seatdealer heet ook sinds 1 januari niet lai Rotteveel maar Martin Sch Door de technische ontwil lingen, de snelle opeenvolj van nieuwe modellen en e consument die steeds hogi sen stelt aan service was s< vergroting noodzakelijk. Tot de Martin Schilder Gro horen niet alleen Seatdeali maar ook Audi, Volkswage Skoda maken er deel vanu groep heeft vestigingen in maar, Beverwijk. Bergen, cum, Heemskerk en Heert waard. Daar komen nu du Haarlem en Bloemendaal Martin Schilder doet meer alleen auto's verkopen en derhouden. De organisatie vert ook diensten als finan ring, leasing, autoverhuur, deherstel, sleepdienst en 1 ring en inbouw van acces Martin Schilder blijft in Hi en Bloemendaal op de bel adressen gevestigd. Milaan - De Italiaanse mo brikant Ducati keert met d Multistrada terug in het s ment van zware motorea Multistrada moet zijn man staan op zowel asfalt als d buiten. Daartoe bouwde D een compleet nieuwe mot rond een uiterst stijf buize frame. Om gewicht te bes[ viel de keuze op een enkel opgehangen achterwiel. 0 werd een nieuw luchtgeko motorblok ontwikkeld, de TS. Deze L-twin heeft brai injectie en twee bougies p Under. Lichtgewicht alumi velgen, vering voor sport» bruik en van superbikes gi de remsystemen vervolma het beeld van de nieuwelii Aan het design is veel aam besteed. Huisontwerper Pi Terblanche veroorzaakte c een probleem: een deel va motorminnende pubüek 1 niets hebben van de vorm van de nieuweling. In 200! de Multistrada op de marl Een zeldzaam fijne compacte auto. Hoewel cilindertal en motorinhoud niet veel goeds doen vermoeden, rijdt de Polo geweldig vlot, zij het een tikje rumoerig. Het onderstel doet het uitnemend en ruimte en zitcomfort voorin zijn prima. Een verrassend fijne kleine VW, die wat minder prijzig had moeten zijn. Foto: Pon door Rien van der Steen leusden - Veel mensen vinden het een prachtige kleine auto. Ouderen, maar ook jongeren lo pen er nog eens een keer om heen om dan de duim omhoog te steken. Onderweg gebeurt dat trouwens niet. Alsof hij met zijn vier ronde koplampen op straat vereenzelvigd wordt met de klei nere Lupo. De nieuwe Volkswagen Polo is een grotere auto geworden. Een compact in gezinsformaat ei genlijk. Net zo groot als de eer ste generatie Golf. Jammer dat die fors gegroeide maten tot een hoge prijs geleid hebben. Met de euro heeft dat in elk geval niks te maken. Deze Polo is leverbaar met een 1.2 Uter 3-cilinder motor, waar van we de sterkste versie met twaalf kleppen leenden. Een ru moerige motor, maar wel ver rassend vlot en ook lekker soe pel. Daar helpt een precies schakelende versnellingsbak veel aan mee. Kijkend naar de vermogensgrafiek is de motor niet echt imposant. Maar in de hand valt hij reuze mee. Na een koude start roffelt hij een beetje, maar dat is dit soort motortjes eigen. Deze Polo 1.2 12V in de basisuit voering heeft niet veel extra's aan boord. Wel standaard ABS, maar gewoon slingers voor de zijruiten, niks centrale vergren deling, bij wijze van spreken al leen een knopje voor de achter ruitverwarming. Dat staat in schril contrast met de prijs die ervoor staat. Hij is er als 3-cilinder 1.2 in twee versies, maar ook als 1.4 ook weer in twee prestatieversies met 75 of 100 pk en drie (SDI en TDI-)diesels. Keus zat dus. De auto heeft binnenin een hoop bergplaatsjes en opvallend goed zittende stoelen, al is de verstel ling wat lastig. Achterin is het in deze 4-deurs uitvoering behel pen, maar als de voorzitters meehelpen door de stoelen niet te ver naar achter te schuiven gaat het wel. Lastig is de kofferklep-opening: de sleutel moet in het slot, maar als die dan niet naar de originele stand teruggedraaid wordt, blijft het slot open. En dat is knap las tig. De kofferruimte is goed van vorm en bovendien goed toe gankelijk. Het onderstel is van grote klas se. Soms ietwat week, maar over het geheel genomen veert de auto heel gerieflijk. Deze vierde generatie van de Polo (de eerste dateert alweer van 1975) doet het op hetzelfde onderstel als de Skoda Fabia en ook daar was al weinig mis mee. Het interieur is prachtig afgewerkt, de materia len zijn mooi en de twee grote klokken duidelijk, al moet je even wennen aan die blauwe zweem bij ingeschakelde ver lichting. De stuurbekrachtiging verloopt langs elektro-hydrauli- sche weg en het valt op dat dat systeem steeds beter wordt. Volkswagen Polo motor 3-cilinder 12V 1.2 liter vermogen: 65 pk koppel: 112 Nm bij 3.000 tr/min aandrijving: voorwielen afmetingen, lxbxh: 3,90 x 1,65 x 1,47 meter wielbasis: 2,46 meter inhoud bagageruimte: 270/1030 liter draaicirkel: 10,6 meter brandstoftank: 45 liter gewicht: 983 kg verbruik: 1 op 15 standaarduitrusting: ABS, stuurbekrachtiging, vier airbags en vier luidspre kers. prijs vanaf: 1.2(55 pk) 12.871, 1.2 (65 pk) 13.595, 4-deurs 481 extra Bij een wereldmerk hoort een passend en onderscheidend lo go. Daarom introduceert SsangYong een nieuw embleem. Dit weerspiegelt de ambities van de Kore aanse auto producent. De vleugels stellen een omar ming van de aarde voor en symboliseren daarmee de nieuwe en wereldwijde aanpak van SsangYong, dat nu weder om als zelfstandig merk los van Daewoo Motor Company ope reert. SsangYong wil met zijn em bleem de verzelfstandiging en de daarmee gepaard gaande re organisatie extra illustreren. De toekomst staat centraal. Het nieuwe management bij SsangYong Motor Company werkt aan groei van de produc tie en verlaging van de kosten. Dat is nodig om de financiële basis verder te verstevigen en de toekomst van het concern op de lange termijn zeker te stellen. In die strategie past een aanpak op grotere schaal. SsangYong slaat de vleugels uit Het merk strijkt neer op alle markten in de wereld, ook in Noord-Amerika. HEiNENooRD - De Suzuki Grand Vitara XL-7 heeft in Nieuw-Zee- land een belangrijke titel ge wonnen. In competitie met on der meer de Ford Escape/Mave- rick, Mazda Tribute, Land Ro ver's Freelander, BMWX5, Hy undai Santa Fe, Jeep Cherokee, Ford Explorer en Renault Scénic RX-4, heeft het blad 'New Zea land Company Vehicle' ge noemde Suzuki onderscheiden met de titel '4WD auto van het jaar'. Op een aantal punten on derscheidt de Grand Vitara XL-7 zich ten opzichte van de con currentie. Zoals de mogelijkheid de auto eenvoudig uit te breiden naar een 7-zitter. Ook wordt de XL-7 zeer gewaar deerd vanwege zijn handelbaar heid in de stad en op de (kleine) onverharde wegen, die Nieuw- Zeeland kenmerken. Dat gebeurt met de nieuwe Rex- ton, die op de IAA in Frankfurt debuteerde en vanaf mei 2002 in Europa leverbaar zal zijn. De auto zal dan ook belangrijk bijdragen aan een stijging van de productie in de komende ja ren tot het beoog de doel van 176.000 in 2005. De nieuwe aanpak te kent zich eveneens af in de Benelux. De Kroymans Corpo ration, het concern waartoe SsangYong Nederland C.V. be hoort, heeft de import van SsangYong in België en Luxem burg overgenomen. Dit luidt een intensieve samenwerking met de Belgische SsangYong im portorganisatie in. De hieruit voortvloeiende synergie draagt bij aan kostenbesparing en ver sterking van de service. Bij het ontwerp van het merkembleem is verder gekeken naar de stijl en de klasse die het merk moet uit stralen. SsangYong richt zich immers op het segment van luxe full size 4WD's. Daarbij past een embleem van allure, stijl en ka rakter. Het nieuwe logo prijkt sinds begin dit jaar op alle au to's van SsangYong die de fa briek verlaten. (advertentie) 100% service •meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. levendaal 76 Lekten Tel.: 071-5131515 Sumatrastraat/Tioek Willem de Zwijgeriaan Leiden Tel.: 071 - 568 06 80 lieshout - Spraakgestuurde functies in een auto zijn peper duur en werken vaak niet vlek keloos schreven we onlangs in een verhaal over handsfree bel len, dat vanaf 1 maart verplicht wordt. Er zijn kamerleden die vinden dat stembesturing (voice-dialing) veiliger is dan handbediening. Versluis Car Audio in Lieshout zegt een handsfree installatie te hebben die feilloos werkt met spraakbesturing. Het gaat hier om de CK2000. Deze installatie wordt weer overtroffen door de CK3000 met de nieuwste Bluetooth-techniek. Bluetooth werkt met draadloze verbinding over een afstand van enke ters en zal vooral in auto's gang maken. De carkit wordt onzichtba gebouwd. De gsm-telefoo dan gewoon in vestzak of tje blijven zitten, want de I ning verloopt via spraakst en de verbinding met de c wordt via Bluetooth, dus loos gelegd. En dat systeei werkt met elke gsm die mi Bluetooth uitgerust is. Mo teel zijn dat maar enkele r ken. De CK2000 kost 542,2 ro voor bijvoorbeeld Noki CK3000 vraagt een bedrag 680,21 euro. Allemaal incl inbouw en BTW. FIETSSTROOK In het nieuwe Bouwbesluit, waarin alle voorschriften staan waar architecten en projectont wikkelaars rekening mee moe ten houden, is de fietsenberging geschrapt. In de vorige versie van het Bouwbesluit, die stamt uit 1992 waren minimumeisen geformu leerd voor een afsluitbare ber ging die elke woning moet heb ben. Op het ministerie van VROM, verantwoordelijk voor het Bouwbesluit, leefde al langer de wens het aantal eisen in het Bouwbesluit te vermindei Het schrappen van de fiet berging is echter voor vee trokkenen niet de juiste w omdat er tot nu toe te wei aandacht is in de bouwwe voor het stallen van fietsei Ook in veel nieuw gebouv wijken ontbreekt de fletse ling, zo bleek uit een ondt van MuConsult. In dit rap getiteld 'fietsensenberginj nieuwbouwwoningen, slu van de begroting' wordt ji pleit voor strengere regels Het Ministerie van Financiën is zo langzamerhand één van de belangrijkere spelers als het gaat om het bevorderen van mobili teit. Steeds vaker zijn de fiscale consequenties doorslaggevend voor het slagen van ideeën of plannen van bijvoorbeeld het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Dit uit zich bijvoor beeld in de fietsaftrek. Logisch en terecht dat het gebruik van het schoonste, gezondste, mak kelijkste en betrouwbaarste voertuig door het Kabinet on dersteund wordt. Fietsaftrek is zo ongeveer de laatste aftrekpost voor woon werkverkeer die nog bestaat, in tegenstelling tot vroeger, toen woon-werkverkeer nog als een noodzakelijkheid voor het werven van een inkomen gezien. Maar, eind goed, goed: de fietsaftrek moet muleerd worden. Daarom het Ministerie van Financ een modelverklaring opge die het voor werkgever en nemer wel heel eenvoudij maakt om fiscale voordel* krijgen. Die aan ons allen men, door een schoner m kortere files, betere gezon en een grotere verkeersve heid. RAI Vereniging denk vele Ondernemingsraden vakbonden dit signaal zul oppakken. Want in combi met de fiscaal vrijgestelde of een bedrijfsfietsenplan er nog meer voordelen uil

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22