Roskam nog niet gere Platdakkers en jamhuizen, maar geen groenteboer DUIN BOLLENSTREEK Sporen van Romeins aquaduct onder het Katwijkse stran LeidschÉ&Dagblad Neem een proefabonnementWEKEN VOOR 22 00 BEL 071-5128030 De Stelling Avontuur en hulp naar Albanië De wereld om je heen. WETEN WAARVOOR JE KIEST Leidsch Dagblad houdt u de komende periode als geen ander op de hoogte van het nieuws rond de nationale- en gemeenteraadsverkiezingen. Voor een (proef)abonnement belt u 071 -512 80 30. Zie ook de bon op de voorpagina. STEMM&N In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen bezoekt het Leidsch Dagblad één straat in elke gemeente in de regio. De be woners spreken zich uit over de problemen van die straat, hun politieke voorkeur en waar het op het gemeentehuis over zou moeten gaan. Daaruit komt een stelling voort, waar alle lijst trekkers vervolgens op reageren. Welke straat bezocht wordt, bepaalt de burgemeester door blind te prikken op de platte grond. Han Polman stuurde de redactie naar de Duinsloot in NoordwijkerhouL Jamhuizen. EenBollenstreekse term voor grote huizen waar voor de eigenaars zich zo in de schulden hebben moeten ste ken dat jam hun enige broodbe leg is. Aan De Duinsloot in Noordwijkerhout staan onge veer honderd huizen. Twintig daarvan zijn jamhuizen. Een daarvan is het huis van de fami lie Van Laar. Meneer Van Laar kent de term, maar aan zijn smakelijke lach valt af te leiden dat hij er geen boterham minder om heeft gegeten sinds zijn ge zin 21 jaar geleden in het huis trok. „Het is hier perfect, heel pret tig", antwoordt hij op de vraag of hij er met plezier woont. „Je hebt hier rust en ruimte." Toch stonden lange tijd veel van de 23 jamhuizen leeg. Dat lag aan de huizenmarkt, die begin jaren tachtig instortte. „Het leek wel een spookwijkje. Pas toen kopers de mogelijkheid kregen hun huis 'casco' en dus goedko per te kopen stroomde het buurtje langzaam voL" Een van die 'cascokopers' woont om de hoek. De heer des huizes is ondernemer, bekend in het dorp, en wil alleen ano niem in de krant. „Je woont hier heel leuk, de straat heeft een lusvorm en is dus geen door gaande straat. Daardoor komen er bijna alleen bewoners en dat maakt het lekker rustig en vei- üg" De geboren Noordwijkerhouter vindt De Duinsloot geen typisch Noordwijkerhouts straatje. „Dat komt doordat er zoveel 'ande ren' wonen. Bijvoorbeeld men sen van Schiphol of Estec, die zijn weer na een paar jaar ver trokken. Ik heb in de laatste paar jaar vier keer kennis ge maakt met nieuwe buren naast ons." De echte getrouwe Duinsloot - bewoners zitten in de huizen aan de kant van de Victoriberg. „In mei wonen we hier 22 jaar", zegt een van hen. „Deze wonin gen zijn lekker ruim opgezet, ze ker als je het vergelijkt met de huizen rechts van ons die maar twee verdiepingen hebben. Die noemen we de platdakkers. Of de huizen die in de tweede bouwfase van deze wijk zijn ge bouwd. Die zitten hutjemutje bij mekaar opgepropt", aldus de mevrouw die haar naam liever niet in de krant ziet. „De begintijd was geweldig, in bijna alle huizen kwamen gezin nen met jonge kinderen te wo nen. Met zoveel vriendjes en zo veel ruimte hebben kinderen het heel erg naar hun zin. Die tijd is voorbij. De kinderen zijn groter gegroeid en de moe ders van toen zijn oppasoma's geworden. Mevrouw Voom, van drie huizen verderop, is een van hen. Vlak voordat haar dochter haar kleindochter komt brengen heeft ze wel even tijd om te ver tellen over de straat die ook voor haar al 22 jaar haar straatje is. „Het was vroeger door de kinde ren zo makkelijk om contact te maken met de buurt. Maar ja, de bewoners van toen trekken langzamerhand weg." Er zijn weinig negatieve kanten aan het wonen in De Duinsloot. „Uhm, nou ja. het is jammer dat de lichten van parkerende au to's zo in de woonkamer schij nen. Dat is het. Of-eh, oh ja, vroeger hadden we aan de ach terkant nogal last van hangjon geren, maar dat heeft de ge meente goed opgelost. Nu heb ben de jongeren een zitplek die meer in het zicht is. Ze houden zich daardoor rustiger." De overlast van de hangjonge ren dateert van een jaar of vijf terug, maar zit bij sommigen nog in het geheugen gegrift. „Van alles deden ze hier, cros sen, lawaai, veel drank. Met sluisjes heeft de gemeente het onmogelijk gemaakt dat ze daar met brommers kunnen komen en door het aanleggen van een grote plantenbak is de vrije ruimte kleiner geworden. Dat laatste was tegen de zin van de bewoners, omdat de speelruim te voor de kinderen kleiner werd", aldus de vrouw die eerst zei dat ze niets te klagen had. „Nou ja, het valt toch wel mee wat ik zeg?" Schuin tegenover de oma's woont Marcellus 'Ceel' de Groot. Hij is 67 jaar, gepensio neerd bloemenhandelaar en zijn hele leven lang woont hij in Noordwijkerhout. Het huis aan De Duinsloot kocht hij zeven tien jaar geleden in de kroeg van een man die er per se van af wil de nadat zijn huwelijk was stuk gelopen. De Groot, die in zijn eentje vier kinderen groot bracht, woont nu in een mooi huis maar werd geboren in een pandje met drie ramen en geen voordeur. „In een storm waaide de oude deur weg. Eert raam kostte 12,50 en een deur was dertig gulden. De huisbaas wil de het zo goedkoop mogelijk en vanaf toen hadden we dus drie ramen. Ons huis werd het 'Gla zen Paleis' genoemd." De Groot komt uit de tijd dat ie dereen in Noordwijkerhout ie dereen kende.Als je een wind liet, wist een half uur later het hele dorp dat. Die tijd komt nooit meer terug. Zeventig pro cent van de bewoners die er nu wonen is import en de gemeen te heeft haar best gedaan om het dorp de nek om te draaien. Als je in het centrum komt, schrik je je toch te pletter, het lijkt wel of er een cowboyfilm wordt opgenomen. Overal zijn planken voor de ramen getim merd. In het winkelcentrum is niet eens een groenteboer. Cen trumplannen? Hou toch op!" Het stille, niet aantrekkelijke winkelcentrum is ook de ano nieme ondernemer opgevallen. Hij is sceptisch over de plannen om nog wat te maken van het Noordwijkerhoutse winkelcen trum. „En daarbij vertolk ik niks bijzonders, als ik goed om me heen luister hoor ik overal het zelfde. Zeg nou zelf: een winkel centrum zonder groenteboer, dat kan toch niet?" Gerard Baas Archeologen geven zoektocht naar castellum Brittenburg niet op door Saskia Decorte katwijk - Dit voorjaar willen amateur-archeologen opnieuw proberen de geheimen van het Romeinse castellum Brittenburg te ontdekken. Ze zijn van plan met handboortjes het Katwijkse strand aan een nadere inspectie te onderwerpen. Onder het zand zou wel eens een aquaduct verborgen kunnen zitten, dat als watervoorziening diende voor de Brittenburg. Hoewel eerdere speurtochten niets opleverden, geven de amateur-archeologen van de Archeologische Werkge meenschap Nederland (AWN) de zoektocht niet op. Volgens Simon Oud van de AWN jagen ze zeker geen waan ideeën na. „Er zijn voldoende historische aanwijzingen dat er iets was", aldus Oud, die inspi rator is van het project. „Er zou een stuk muur onder het Kat wijkse strand door kunnen lo pen. We weten niet of er nu nog iets ligt, maar met een beetje ge luk vinden we een puinspoor." De archeologen veronderstellen dat de muur, die amper een me ter breed moet zijn geweest, een aquaduct is. Zij hopen dat res ten van de muur hen naar de plaats leiden waar fort Britten burg voor de kust van Katwijk in zee verzonken is. De Brittenburg intrigeert onderzoekers al jaren. In 1960 was er al een zoektocht op de zeebodem naar het castel lum, maar zonder resultaat. Amateur-archeoloog Oud raakte zo'n acht jaar geleden in de ban van de Brittenburg. Op een ou de gravure van de Belgische car tograaf Ortelius ontdekte hij een muur die door de duinen naar zee loopt. Een andere aanwij zing is dat het Mallegat, het ou de uitwateringskanaal van de Rijn dat in 1571 werd gegraven, anders loopt dan oorspronkelijk op de tekeningen werd aangege ven. De afbuiging van de loop van het kanaal zou kunnen wij zen op een grote hindernis op de route, mogelijk een muur. Aan de hand van dit literatuur onderzoek kreeg Oud het ver moeden dat er in de buurt van de vroegere uitmonding van het MallMÉt, ten zuiden van het Prin&J^endrikkanaal, wel eens bets' in de grond zou kunnen zitten. 1 Vier jaar geleden speurden on derzoekers met elektromagneti sche apparatuur het strand ter hoogte van de Koningin Wilhel- minastraat af. Ook toen lever den de inspanningen geen aan wijzingen op, maar dat is voor Oud geen reden om de speur tocht op te geven. „Zolang we geen tegenbewijs vinden, blijft onze hypothese overeind." Reden genoeg om dit voorjaar opnieuw onder het zand naar resten van de muur te zoeken. Om te voorkomen dat de dui nen wegspoelen, mogen de ar cheologen van de gemeente Katwijk het zand niet afgraven. Daarom maken ze gebruik van piepkleine handboortjes, waar mee ze 4 5 meter diep willen gaan. Als de amateur-archeolo gen bij het testen van het mate riaal op het strand niet op grote problemen stuiten, is de kans groot dat ze deze lente beginnen met boren. „Verwacht geen groot spektakel, je kan amper zien dat we iets aan het doen zijn", aldus Oud. Het hele pro ject wordt door de amateurs uit eigen zak betaald. „We hebben maar een schrijnend budgetje en beperkte middelen." Woordvoerster 1. Roorda van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek vindt het plan van de amateurs 'zeker geen tijdverspilling'. „De veronder stelling bestaat inderdaad dat er in zee een Romeins castellum ligt." Toch voelen de professio nele archeologen zich niet direct geroepen het strand aan nadere Noordwijkerhout maakt plan nen om het winkelcentrum aantrekkelijker te maken. Trek kers', grote supermarkten, zou den een oplossing zijn. De Noordwijkerhouters zelf maken zich echter meer zorgen over het verdwijnen van de kleine winkeltjes. De Stelling: het ge meentebestuur moet zijn pijlen richten op kleinschaligheid in het winkelcentrum. Arend Ket (CDA), nestor van de Noordwijkerhoutse ge meenteraad: Noordwijkerhout zou er bij ge baat zijn als achter elke etalage een ander winkeltje zat. Dan heb je als winkelcentrum een eigen uitstraling. Het lijkt me hartstikke leuk als kleine onder nemers die stap durven zetten, maar er is wel enorme lef voor nodig. Wil Hof-van Putten (PvdA): Het gaat om de combinatie. De grote trekkers trekken de kleine winkels aan. Ons winkelcen trum moet een ambiance en een assortiment hebben die passen bij ons image. Gelukkig blijkt uit onderzoek dat de on dernemers zelf er nog alle ver trouwen in hebben. Jenny Brama-Jordaan (D66): Er zijn in de streek al zoveel su per-supers, waarom zouden mensen juist hun boodschap pen gaan doen in de Noordwij kerhoutse super? Het zou ook nog eens de nekslag zijn veel kleine winkeltjes die moeite hebben om het h< boven water te houden. Ron Nulkes (WD): Noordwijkerhout is gebai een 'publiekstrekkerKle ondernemers zien daardt meer kans om zich te ves want om een winkeltje o| houden moet je klanten 1 ben. De overheid moet v< klanten voorwaarden sch door het centrum aantrek te maken. Rijnsburger Post pakt prijs rijnsburg - Rijnsburger Rémon Post heeft voor zijn revolutio naire verfpomp de European Engineering Award gewonnen. En tijdens de feestavond in Nij- kerk werd het ontwerp ook nog beloond met de 'Special Award for Excellence', minstens even prestigieus. Post. die zijn appa raat vorige week in deze krant presenteerde, is een blij man. Ondanks dat er geen geld met de prijs te verdienen was. „Het is op zijn minst erkenning", zegt hij. „En het kan voor de re clame ook nooit kwaad." Valkenburg knapt gemeentehuis op valkenburg - Valkenburg gaat het gemeentehuis opknappen. Daarvoor wil het college een bedrag van 267.000 euro be schikbaar stellen. De commis sie Middelen is al akkoord. Op 5 februari buigt de gemeenteraad zich over het voorstel van bur gemeester en wethouders. Het gemeentehuis wordt 'groot scheeps' aangepakt. Het plein wordt opnieuw bestraat en krijgt een nieuwe riolering. Voorts worden de brandveilig heid en de beveiliging verbe terd. en krijgt de binnen- en buitenkant' een opknapbeurt. Dick van Dooren (links) en Richard de Groot helpen Albanië. Van Doo ren is vanmorgen met een vracht wagen vol ver trokken naar het noodlijdende land. Foto: Dick Hogewoning Gemeente Katwijk moet opnieuw garant staan voor acht ton noordwukerhout/hillegom Albanië heeft hulp nodig en de broers Van Dooren brengen die. Vanmorgen zijn ze vertrokken, met een \Tachtwagen vol hulp goederen voor ziekenhuizen, scholen en particulieren. „Kleren, heel veel kleren nemen we mee", zegt Dick van Dooren. Hij heeft zich aangemeld bij de stichting Hoop voor Albanië om met zijn Hillegomse vervoerbe drijf spullen te gaan brengen. „Een beetje voor het avontuur natuurlijk, je komt daar niet elke dag", zegt Van Dooren. „Maar ook omdat die mensen het nog steeds heel hard nodig hebben." Hulpgoederen zijn er genoeg te krijgen, maar sponsors vinden wordt steeds lastiger, zegt hij. Nu geeft Richard de Groot, van de onbemande benzinepomp bij Noordwijkerhout. een volle tank weg voor de vrachtwagen. Vijfhonderd liter diesel. En uit de regio helpen nog meer be drijven mee: DAF leent een trek ker voor de vrachtwagen, de be drijven Lubbe uit Lisse, Meijer en Weyers uit Hillegom, Harry's Horse uit Lisse, Van der Kwaak, Van der Geest en Drost, Dam van Leeuwen- allemaal helpen ze mee. Dick en jongste broer Jürgen nemen er gewoon snip perdagen voor op. Het is ook voor het avontuur, ten slotte. Sponsors kunnen terecht bij de Stichting Hoop voor Albanië, of hun bijdrage storten op reke ning 43.04.20.021. door Saskia Buitelaar katwijk - De redding van De Ros kam in Katwijk aan den Rijn is nog altijd niet rond. De stichting die het gebouw heeft gekocht, heeft een lening van 800.000 euro nodig om het monumentale pand te verbouwen. De gemeen te moet daarvoor opnieuw ga rant staan. De tijd dringt, want over een week verloopt de ga rantstelling voor de lening die in oktober is afgesloten om het ge bouw te kopen. Als de stichting, de gemeente en de Rabobank er niet voor 31 januari uit zijn, moet de stichting het gebouw weer verkopen. De stichting Culturele Huisves ting De Roskam kocht vorig jaar het ruim vier eeuwen oude pand van cateringbedrijf Cor Jansen. Zij wil het monumentale pand opknappen en intern ver bouwen om er een grand café, zalencentrum en een onderko men voor verenigingen in te maken. Op die manier wil de stichting De Roskam op een ver antwoorde manier in stand houden. Het opvallende ge bouw aan de Turfmarkt deed in vorige eeuwen dienst als raad huis, rechtbank, politiebureau en pleisterplaats. De stichting is vorig jaar speci aal opgericht om De Roskam te redden, maar heeft zelf geen geld. De gemeente stelde zich garant voor een lening, zodat het pand kon worden gekocht. Voorwaarde was wel dat de stichting een gedegen onderne mingsplan maakte. Voor dit red dingsplan is nu opnieuw zo'n acht ton nodig. De gemeente kan daar niet zon der meer 'ja' op zeggen, zegt voorzitter J. de Winter van de stichting. „Dan waren we er al lang uitgeweest. We zijn al maanden in gesprek en ik heb na onze laatste bespreking giste ren het gevoel dat het nog steeds twee kanten kan op- De Winter ziet de gemeente worstelen met de kwestie. Be houd van De Roskam is voor Katwijk van groot belang en het is de vraag wat er met het ge bouw gebeurt als een onderne mer of projectontwikkelaar er mee aan de haal gaat. Maar te gelijkertijd wil de gemeente niet als financiële instelling funge ren. „De gemeente heeft nog wat tijd gevraagd om gesprek ken te voeren met de financiële en politieke betrokkenen", zegt De Winter. Wethouder J. Van der Plas laat via een woordvoerder weten dat er 'positieve ontwikkelingen' zijn. Begin volgende week, als er gesproken is met de Rabobank, is er meer duidelijkheid. De Winter vindt 'positief een te groot woord. „We kunnen wél vaststellen dat het probleem de volle aandacht heeft van de ge meente." Hij benadrukt dat haast is gebo den. De gemeente staat tot eind deze maand garant voor de le ning van de aanschaf. De ting verwacht dat de ba geld terug wil zien, als op nuari het reddingspla lond is. Er is een grote investeriii voor de verbouwing, on flink moet worden gd reerd. De buitenkant is j mentaal, daarvoor is nuj status van rijksmonumen gevraagd. „Maar binnen is de ban ningen van menig klusj zichtbaar", vat De Win men. „Het is ouderwed niet authentiek." De Winter hoopt dat de 1 bereid is om opnieuw ga staan voor een lening ai stichting. „Het zou on ven zijn om nu weer een b< koop' op de deur te sp Dan leg je de toekomst monument in handen vrije markt. De Roskam dan een lastige financiëli tie, het is een stuk Katwij torie." (advertentie) inspectie te ondenj „Eventuele restanten va Brittenburg worden nil dreigd, dus onderzoek da is niet urgent. Bovendij onderzoek dat zich geda op de zeebodem afspd tijd en geld." Ze nod 'mooi meegenomen' dj AWN er zich nu vrijwil! bezig gaat houden. „Hctl ker geen kwaad, maar d( is of ze met hun beperkte rialen iets zullen vinden." Simon Oud zegt lachend amateurs het zich wel I permitteren om te zoeka de Brittenburg. „We dq voor de lol. Anderen bekfl de Matterhom, wij borei een muur onder het Ka strand." NOORD

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20