Alphen accepteert morrend uitstel bouw theater RIJN VEENSTREEK Tuin van Veense pastorie weer zoals vroeger Toehoorder wordt spreekbuis van Gemeente Belangen Ter Aa HBV Alkemade Jan van der Tang ii Raad van Toezich Poppetjes worden archeologische tekeningen Werkstraf voor dumpen hond Extra archeologisch onderzoek naar 'stuk drijfhout' Lening moet Stichting f Welzijn verleiden tot fusie Verkiezingsavond WLTO Aikemade alkemade - Met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart houden de WLTO-afde- lingen Ade en Roelofarends- veen op dinsdag 29 januari een politieke avond. De lijsttrekkers en agrarisch specialisten van de vier politieke partijen (CDA, WD, PvdA en Mooi Alkemade) debatteren over de toekomst van de agrarische sector in Al kemade. Belangstellenden kun nen ook vragen stellen tijdens de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint in het gemeentehuis aan het Westeinde in Roelof- arendsveen. Zeventien auto's opengebroken hazerswoude - dorp Zeventien auto' s zijn in de nacht van woensdag op donderdag in Ha- zerswoude-dorp opengebro ken. In de Breitnerlaan en Ru benslaan ging het om negen auto's, waarvan de ruit was in geslagen. Uit alle wagens wer den autoradio's en andere spul len ontvreemd. In de Recht huisstraat en Ridder van Mont- foortlaan gebeurde hetzelfde bij nog eens acht auto's, waaron der een bestelbusje. Hoewel een van de bewoners een signa lement kon geven van twee mannen die hij had zien lopen, heeft de politie nog geen spoor. Extra surveillance en een buurt onderzoek moeten meer duide lijkheid geven. den haac/alphen aan den rijn - Een 23-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn is veroordeeld tot een werkstraf omdat zij haar hond had vastgebonden aan een paal in recreatiegebied Zee- gersloot. De Haagse politierech ter gaf haar gisteren een straf van twintig uur. De vrouw had op 5 januari vorig jaar zo'n ruzie met haar man ge kregen dat zij hun huis moest verlaten. Ook de hond was niet langer welkom. De Alphense trok in bij haar moeder, maar kon de viervoeter niet meene men omdat haar moeder drie katten had. Ze bond de hond aan een paal in het recreatiege bied. Recreanten kregen mede lijden met het dier en belden de politie. Agenten redden het broodmagere beest. Achteraf noemde de verdachte het achterlaten van haar hond de grootste fout in haar leven. Officier van justitie Steen eiste een boete van 500 euro. Politie rechter Pereira Horta zei dat de vrouw er met een boete te ge makkelijk vanaf zou komen en vonniste een werkstraf: „Ik vind dat mevrouw aan den lijve moet voelen dat ze dat beest iets vre selijks heeft aangedaan", zei hij. Met de hond is het goed afgelo pen. Volgens de aanklager is hij goed opgevangen door een nieuwe baas. De Alphense krijgt haar hond niet meer terug. vrijdag 25 JANUARI 2002 door Annette Lameijer alphen aan den run - Alphen aan den Rijn legt zich neer bij uitstel van de bouw van het theater/bioscoopcomplex. Door de vondst van wat vermoedelijk een Romeins schip was, kunnende werkzaamheden volgens wethouder De Leest niet op 1 maart beginnen. Internationale afspraken verbieden dat. De gemeenteraad ging gisteravond morrend akkoord met de vertraging en stelde geld beschikbaar voor extra archeolo gisch onderzoek. De kritiek op het uitstel van de bouwwerkzaamheden in het centrum van Alphen kwam van de raadsleden Bosma (Groenlinks), Zandvliet (PvdA) en Van Arkel (Christen- Unie). De laatste betwijfelde of de vondst in de bouwput inderdaad uit de Romeinse tijd stamt. „Hoe zeker kunnen we zijn dat we niet te maken hebben met een stuk drijf hout", aldus Van Arkel. De wethouder antwoordde dat de gemeente de bouwactiviteiten wel moet stilzetten, omdat daar nationale en internationale afspraken over bestaan. De Leest doelde daarmee op de Verdragen van Malta en de Monumentenwet. De gemeenteraad ging. na vermanende woorden van CDA- raadslid Habermehl. akkoord met het krediet van 242.180 euro (bijna 534.000 gulden). Dit geld is bestemd voor de technische voorzieningen voor het onderzoek dat moet vaststellen of het inderdaad een Romeins schip betreft. Ha bermehl: .Als we één van de destijds in Zwammerdam op gegraven Romeinse schepen zien staan in archeologische boeken zijn we ook allemaal trots." Voor het onderzoek moet er een speciale damwand wor den gemaakt die instorten van de graafput voorkomt. Deze wand kan later dienen ter versteviging van de fundamen ten van het theater/bioscoopcomplex. In december vorig jaar stuitten de medewerkers van de Nijmeegse universiteit op de resten van het schip. Nader onderzoek van het Rijksinstituut voor Oudheidkundig demonderzoek (ROB) leert dat het vrijwel zeker een meins galjoen betreft. Om dat vermoeden te bevest moet de ROB een diepgaander onderzoek instellen. Z vliet (PvdA) liep vooruit op de uitkomsten van het on zoek en vreesde een enorme stagnatie van de boi Leest: „We hebben geen keuze, er ligt een aanwijzii de minister." De kosten van de opgravingen zijn voor de rekent het Rijk, evenals een eventuele conservatie. De Leest zou toch uniek zijn als het inderdaad een Romeins betreft." 'Een kale bende' vinden de bejaarde bewoners van Arendshorst het uitzicht op de pastorie. Foto: Hielco Kuipers roelofarendsveen - De beWO- ners van bejaardencentrum Arendshorst in Roelofarends- veen vinden het maar een kale boel aan de overkant. Dinsdag liet het kerkbestuur van de pa rochie Sint Petrus Banden de twee kastanjes in de tuin van de pastorie aan het Noordeinde omzagen. De bejaarden ver heugden zich al op de bladeren die straks weer groen zouden kleuren, en genoten in de herfst altijd van de kinderen die kas tanjes kwamen rapen. Een kale bende, dat is het nu volgens hen. Hein Bakker, vice-voorzitter van het kerkbestuur, vindt het ook niet leuk dat de kastanjes zijn gereduceerd tot brandhout. „Natuurlijk hebben we veel re acties gekregen. Als je bomen omhakt valt dat op. Vergelijk het maar met de bomenkap langs de Ripselaan of de provinciale weg destijds. Het is jammer, maar het was helaas nodig. Want de bomen waren oud, zegt Bakker. „En je wilt het niet zover laten komen dat er een tak naar beneden valt en een voorbijgan ger raakt." Maar de kap heeft nog een andere reden: de pasto rie in de oude glorie herstellen. Na een grootschalige renovatie beurt die vorig jaar plaatshad, is het nu tijd om een hek te plaat sen. Een hek zoals dat er vroeger ook stond. En daarvoor stonden de bomen in de weg. Bovendien krijgt de pastorie verlichting te gen de gevel. „Er is een half mil joen gulden tegenaan gegaan. Als er dan van die enorme bo men voor staan, zie je er niets meer van, ook van die verlich ting niet", aldus Bakker. De liefhebbers van groen hoe ven niet lang te treuren. De tuinman plant binnenkort nieu we, kleinere bomen in de tuin van de pastorie. Drie stuks om precies te zijn. Zoveel stonden er vroeger ook. door Janneke Dijke alkemade De huurdersbelan- genvereniging (HBV) Alkema de wil Jan van der Tang voor dragen als lid voor de nieuwe Raad van Toezicht van Wo ningbouwvereniging Alkema de (WBA). Van der Tang heeft zich om die reden lager op de kieslijst van de plaatselijke PvdA laten zetten. Directeur Rob Hensen van WBA kijkt vreemd op van de aanmelding van Van der Tang. „Ik vind het niet netjes om nu al over de Raad van Toezicht in de krant te spuien. Die oprichting is nog helemaal niet zeker." De PvdA-leden zetten Van der Tang eind vorig jaar tegen zijn zin op de vijfde plek voor de gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart. De PvdA heeft op dit moment vier zetels in Alkema de, waarvan Van der Tang er één bezet. Hij hoopte een ho gere plek te bemachtigen, maar het bestuur en de leden gaven de voorkeur aan de jon geren Floris Schoonderwoerd en Jurian Jansen. Aanvankelijk nam Van der Tang genoegen met de vijfde plek, maar bij nader inzien komt hij daarvan terug. „Ik dacht eerst dat ik als vijfde kandidaat ook nog wel in de gemeenteraad kom komen. Maar nu Mooi Alkemade is op gericht, lijkt me dat geen haal bare kaart. Dan draai je auto matisch in commissies mee, maar daar heb ik niet zo'n zin in. Nu de HBV me wil voordra gen voor de Raad van Toezicht van de woningbouwvereni ging, heb ik gevraagd om een lagere plek op de PvdA-lijst." Iemand die lid is van de r van de woningbouwverenij mag niet in de gemeentel zitten. „En ik houd ook van dat twee-pettengedoe" dus Van der Tang. WBA-directeur Hensen het vreemd dat de PvdA d middel van een persbet n naar buiten brengt dat Van Tang in de Raad van Toez n wil, terwijl bij de woningbo vereniging niemand dat weet. „Ik heb nooit het sigi p gekregen dat hij erin wil. 1 \Teemd dat de communie e zo via de PvdA verloopt - vindt het wel zo netjes om eerst aan onze corporatie t(L| ten weten." WBA heeft nog een Raad Commissarissen, met d naast een bestuur en een recteur. Straks wordt dat Raad van Toezicht met een V; recteur-bestuurder, zo m !(j de HBV. „Dat is nog niet t i zeker", reageert Hen „Daarover moeten nog alli e mensen zich buigen." Piet van Veen, voorzitter de HBV, begrijpt dat niet. ze omschakeling van Raad Commissarissen naar I" van Toezicht zie je in het land bij woningbouwveré= gingen. Ik begrijp niet wat geheim aan is." Hij gelooft het doorgaat. „Je gaat niet in gang zetten om het vei gens weer af te breken. In huidige Raad van Commi rissen heeft de HVB één ve genwoordiger, Ted Lauw tp Straks, als de Raad van zicht is opgericht, krijgen twee vertegenwoordigers, van der Tang wordt dan tweede man." (advertentie) alphen aan den rijn - De Stich ting Welzijn krijgt een lening van 120.000 euro (bijna 265.000 gulden) om het welzijnswerk in Alphen aan den Rijn veilig te stellen. De gemeente gaat meer dan voorheen verschillende in stellingen tot samenwerking dwingen. Dat is de uitkomst van de gemeenteraadsvergadering, waarbij gisteravond de verwijten tussen wethouder De Leest (D66) en oppositiepartijen Groenlinks, ChristenUnie en SP over tafel vlogen. De gemeentelijke nota uit 1997 "Welzijn een nieuwe start' dient als leidraad bij de hernieuwde fusiebesprekingen van de Stich ting Welzijn met de Stichting Beheer Ruimten en de Stichting Madonna. Doel is bundeling van accommodaties, van perso neel en subsidies. De leefbaar heid van de lokale samenleving staat daarbij voorop. Activiteiten zoals de telefooncirkel worden binnen enkele weken weer ge start. Ook benoemt de gemeen te uiterlijk op 1 februari een nieuwe interim-directeur. Vooral SP-voorman Gronert speelde volgens de collegepartij en WD en CDA op de man met de suggestie dat de wethouder zich de laatste tijd teveel met het stadshart had bemoeid en te weinig met zijn portefeuille wel zijn. WD-raadslid Windhorst zette Gronert vervolgens op zijn nummer. De gemeente had de greep verloren tijdens het fusie proces, vond het ChristenUnie- raadslid Tigelaar. Ook hij legde de schuld neer bij wethouder De Leest, die de regie weer in handen beloofde te nemen. Fractievoorzitter De Groot van Groenlinks vond dat de ge meente de problemen bij eerde re fusiebesprekingen te laat had onderkend. „De geesten bij de verschillende instellingen waren nog niet rijp", zei zij. De bewe ringen van wethouder De Leest dat hij de fracties telkens tijdig had ingelicht noemde zij perti nent onjuist. Burgemeester Schoof nam het vervolgens voor zijn wethouder op. Tigelaar wilde met het PvdA- raadslid Zandvliet wel instem men met het college-voorstel op voorwaarde dat de wethouder de raad maandelijks rapporteert over de voortgang. Z.Q-a°- www.leidschdagblad.nl door Annette Lameijer alphen aan den rijn - Niemand van de raadsleden zat gisteravond tijdens de raads vergadering echt te wachten op een nieuw plan over kunst en cultuur in de openbare ruimte. Een deel van de raad snapte er zelfs helemaal niets van. We hebben toch al een beeldende kunst nota, een openbare ruimte plan, een beeldregieplan en een fietsenplan? was de teneur. Waarom komt de wethou der nu met weer een visie op kunst? Ten de le had de wethouder de Leest dat aan zich zelf te danken, want erg duidelijk verwoord was de nota niet. Zelfs na een tweede keer snapte raadslid Van Arkel (ChristenUnie) er nog niets van. In het kort komt het erop neer dat nu Al phen toch op de schop gaat, de verschillen de cultuuronderdelen, zoals beeldende kunst, archeologische vondsten en het be houd van de architectuur beter op elkaar moeten aansluiten. De verschillende cul tuuruitingen moeten één verhaal worden dat door het stadshart zingt. Meer samen hang dus tussen de Hoge en de Lage Zijde. De stadsarchitect kan daar een coördine rende rol spelen. Aan de hand van concrete voorbeelden kon de wethouder het eigenlijk pas na de raadsvergadering goed uitleggen: „In het ontwerp van het Stepping Stone ge bouw stonden eerst poppetjes gepland als ornamenten. Maar die poppetjes stonden nergens voor. Nu zijn deze aangepast. Het lijken nu archeologische tekeningen. De ar cheoloog gaat uit van een scherf, en tekent de rest erbij. Zo refereert het gebouw straks aan de archeologische vondsten die daar gedaan zijn." De wethouder kwam met nog een ander voorbeeld: „Je zou bepaalde vondsten in de contouren van het toekomstige Rijnplein weer kunnen geven in een andere kleur steen." Ook denkt hij aan kunstuitingen die de bezoeker van een gebouw van buiten naar binnen leiden. Maar eerder op de avond ging het gesteggel in de raad over de onduidelijkheid in de kunstnota en over het woordje totaalvisie in de kunst. De wethouder verzekerde dat er niet ineens een heel andere kunstvisie komt. „Deze notitie is een aanvulling op wat er is. We zitten midden in de uitwerking van het Stadshart. Als je niks doet, krijg je om het maar even plat te zeggen, niet meer dan het beeld op de sokkel." De gemeenteraad ging tenslotte met 16 tegen 13 akkoord. Rien van Kessel na dood van wethouder plotseling in de schijnwerpers door Tim Brouwer de Koning ter jlar - Het ene ogenblik ben je nog een anoniem raadslid, het andere moment lijsttrekker van de tweede politieke partij van Ter Aar. Het overkwam Rien van Kes sel, die na het plotselinge overlij den van wethouder Lizelot van Doorn, tevens beoogd lijsttrekker van Gemeente Belangen, 'om hoog viel'. Want ook op fractie voorzitter Ewald van der Blij kan de partij geen beroep doen, van wege diens drukke baan. Het laatste beetje routine van de lo kale groepering. Van Kessel dus, moet plotseling de kar trekken. Dat is zeker even wennen, zo'n plaats in de schijnwerpers? „Het valt wel mee, al was ik lie ver om een andere reden lijst trekker geworden. Door het plotselinge overlijden van me vrouw Van Doom kregen we al lemaal een tikker. Het is een vreselijk cliché, maar toch zeg ik dat het in haar geest is dat de partij verdergaat met haar werk. Dat ik nu lijsttrekker ben is een verrassing, maar ik loop er niet voor weg. Ik ben 51 jaar en heb inmiddels wat levenservaring. Daardoor weet ik dat anderen ook niet altijd zijn wat ze lijken. Angstig ben ik niet, maar ik vind het wel spannend. Je zou kun nen zeggen dat het na jaren van warmlopen nu om het 'echie' Hoe bent u in de politiek gerold? „Nadat ik uit De Kwakel naar Ter Aar was verhuisd, ben ik me hier steeds meer thuis gaan voe len. Ik had al eens aangegeven Rien van Kessel: „In de horeca heb Taco van der Eb dat ik belangstelling had voor de gemeentepolitiek. Dat was toen niet op het juiste moment. Maar bij de vorige gemeenteraadsver kiezingen, in 1998, hebben ze me erbij gevraagd. Met 'ze' be doel ik meneer Bom en meneer en mevrouw Van Doom, die Ge- ik leren luisteren." Archieffoto: meente Belangen droegen." Bevalt de gemeentepolitiek u? „Het was wel even wennen. Ik heb eens een heel weekeinde dikke stapels stukken zitten le zen. Op maandag kwam ik er achter dat ik er helemaal niets van had onthouden. Zo mc het dus niet. Sindsdien rich Ja mij meer op hoofdlijnen." Hoe komt het dat u zo zeldi ,n woord neemt tijdens openb vergaderingen? „Ik kom oorspronkelijk uit 5S horeca Daar heb ik geleerc t goed te luisteren. Dat doe i «j, de politiek ook. Al gaat dat veranderen nu ik lijsttrekke ben. Ik word de spreekbuis1 de partij, al zeg ik met nadi 's dat het bij Gemeente Belan iei niet om ik gaat, maar om v Wij vormen een team. Het er bij ons democratisch aaitel toe." Lukt het Gemeente Belan ge en het vertrek van jan Born (w huizing), de dood van Lizel van Doom en het terugtred 5 van Ewald van der Blij om doende nieuw kader te werkje „Wj zijn al een paar jaar b< )U om onze achterban te versi de ken. Gelukkig dienen zich t weer nieuwe mensen aan, uit onze kieslijst met zestieijn personen blijkt. Maar het b in moeilijk om mensen te vin die veel tijd in deze 'hobby len steken." hi Wat venvacht u van nieuufa fractiegenoten? „Ze moeten zich net zo geifcn veerd als ik vastbijten in hi ;r commissiewerk." fta Ik Hoe ver reiken uw politieke le bities? „Eerst maar eens kijken hol^, lijsttrekkerschap me bevalt ra; Wethouder hoef ik niet zo i te worden. Maar als onze p er na de verkiezingen één i di leveren, dan doen we dat z uv ker."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16