Weinig te doen voor allochtone jongeren 'We deden gewoon ons werk' Eerste welkomstpakket uitgereikt ,Dpen brief aan wethouder Hillebrand Zagen in eeuwenoud eikenhout Boeken Informatiedag ziekenhuizen www.autoheemskerk.com NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN REGIO Uitgekeken op uw collega's door Timoteus Waarsenburg leiden - Allochtone jongeren vin den het aanbod van cultuur en recreatie in Leiden zwaar onder de maat. Bovendien, zo luidt de klacht, sluiten de spreiding en het aanbod niet aan op de be hoeften van de jongeren. Dat blijkt uit een onderzoek dat de gemeente heeft laten uitvoeren naar de vrijetijdsbesteding van allochtone jongeren. De resulta ten worden vanmiddag gepre senteerd in het Leidse Volkshuis. Het onderzoek, officieel een 'maatschappelijke verkenning' geheten, is uitgevoerd door veertien raadsleden. Ze bezoch ten in de afgelopen weken meer dan honderd Marokkaanse, Su rinaamse en Turkse jongeren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar en een aantal ouders. Ook hebben ze gesproken met beleidsmakers en aanbieders van vrijetijds- voorzieningen. Volgens de on dervraagde jongeren moet het aanbod van vrijetijdsbesteding meer op hun culturele achter grond worden afgestemd. De jongeren willen meer trap en basketbalveldjes in de stad en meer plaatsen waai' ze goed koop of gratis kunnen internet ten. Uit datzelfde onderzoek blijkt echter ook dat het be staande aanbod van voorzienin gen door deze groep niet opti maal wordt benut en dat veel jongeren en hun ouders vaak niet eens op de hoogte zijn van de bestaande vrijetijdsvoorzie- ningen. „Er zijn natuurlijk veel sportver enigingen in Leiden, maar voor al de verplichte trainingen zijn onder allochtone jongeren niet populair," weet een voorlicht ster van de gemeente. „En wat het cultuuraanbod betreft, de jongeren willen meer films over hun geboortelanden zien die een evenwichtig beeld geven. Internetten is ook erg populair. Maar op de plekken waar het gratis wordt aangeboden, geldt een tijdslimiet. Internet in de bi bliotheken vinden ze te duur." Een paar weken geleden meldde D66-raadslid J. Sorgdrager, die meewerkte aan het onderzoek, al dat veel allochtone jongeren de bestaande voorzieningen te duur vinden. „Het liefst krijgen ze alles op een presenteerblaad je en gratis aangeboden", sprak zij toen in de raadscommissie welzijn. Meisjes hebben vooral behoefte aan sportverenigingen waar zij zonder de mannen kunnen sporten. „Ze willen met vrou wen onder elkaar bijvoorbeeld kunnen kickboksen en basket ballen", aldus de voorlichtster. „Ook tennis en fitness worden genoemd, maar de meisjes wa ren niet op de hoogte van de be staande verenigingen." Volgens de gemeente zijn de ge legde contacten zeer waardevol en gaat de gemeente zeker aan de slag met het rapport. „Het is geen kwestie van 'u roept, wij draaien'. Maar we willen in ge sprek blijven met deze jongeren en hun wensen in het gemeen tebeleid opnemen." leiden - Nieuwe inwoners van Leiden hoeven voortaan niet meer zelf informatie bij elkaar te sprokkelen over hun nieuwe woonplaats. Ze krijgen een wel komstpakket van de gemeente. Wethouder Melanie Schultz van economische zaken reikte giste ren op het stadhuis het eerste pakket uit aan Annie Jansens, die vorige week van Leiderdorp naar Leiden is verhuisd. Het welkomstpakket bestaat uit de stadsgids van Leiden,een stadsplattegrond, een gratis kaartje voor museum de Laken hal, een boekje met adressen van sportverenigingen en boek jes over milieuvriendelijk klus sen. Nieuwkomers worden ook uitgenodigd door VW Leiden voor een stadswandeling. Hier zijn overigens wel kosten aan verbonden. Nieuwe Leidenaren krijgen na dat ze zich hebben ingeschre ven bij de gemeente voortaan een welkomstkaart. Op vertoon van deze kaart kunnen ze het informatiepakket ophalen bij het stadhuis. Nieuwkomers die zich schriftelijk aanmelden, krij gen de welkomstkaart thuisge stuurd. Schultz is trots op het pakket voor nieuwelingen. „Het is goed om niet af te wachten tot men sen informatie komen vragen. Nu krijgen ze alles wat ze nodig hebben direct mee." Schultz denkt ook dat het goed is dat er een vrijkaartje voor de Lakenhal in zit. „Daarmee hopen we nieuwe inwoners over de drem pel heen te helpen om daar eens een kijkje te nemen." Nieuwe bewoonster Jansens vindt dat het pakket goed van pas komt. „Ik wist bijvoorbeeld nog niet wanneer het vuilnis wordt opgehaald en op welke frequenties de lokale radiozen ders zitten. Dat kan ik nu opzoe ken in het gemeentegidsje." Nu in alle filialen boeken tegen spotprijzen natuurlijk bij: DEKKER ...uw complete boekhandel leiden - De drie ziekenhuizen ip de Leidse regio houden niorgteri voor schoolverlaters en herin treders een informatiedag. De ziekenhuizen willen hen hier mee stimuleren een opleiding in de zorg te gaan doen. In het Rijnland Ziekenhuis in Leider dorp en in het Diaconessenhuis en het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC) in Lei den zijn informatiestands over opleidingen. De informatiedag is van 11.00 tot 15.00 uur. OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN L. 071-5310811 Timmerlui van Burgy zetten de kettingzaag in de kap van de Pieters kerk. Foto: Hielco Kuipers vervolgens naar boven getakeld. Aan de hand van deze tekens kon je dan eenvoudig zien welke stukken bij elkaar hoorden. De ze balken zijn van de eerste bouwperiode, rond 1500." Maar aan diezelfde balk zitten andere balken en balkjes vast met diverse soorten ijzerbeslag. „De kerk is natuurlijk al zo ont zettend oud en er is al vaak aan gerestaureerd. Vandaar dat je tal van bouwstijlen ziet. Alle ingre pen bij elkaar vertellen het ver haal van de kerk. "Vlak boven de plek waar de timmerlui bezig zijn, wijst Rietbroek nog op twee halve gaten in een balk. „Rond de vijftiende eeuw werd dit soort lange zware balken niet over de lengte doorgezaagd, maar boorden ze op een paar plaatsen in de balk gaten. Dat zijn wisgaten. Daar ging dan hout in dat nat werd gemaakt. Door het uitzetten van die prop pen, spleet het hout." John, een van de timmermannen, luistert aandachtig. „Ik heb een groot respect voor de timmermannen van vroeger." Dan pakt hij zijn kettingzaag. „Maar ik ben wel erg blij dat wij zo niet meer hoe ven te werken." (advertentie) Deuren van Lieftink komt u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof. Dus: topkwaliteit met KOMO-keur. Kom binnen en overtuig uzelf De deur van onze showroom staat open voor u. LEIDEN Brandweerman Steven Brown uit New York (voorgrond) en zijn collega Gregory Fagan bezochten gisteren Leiden en werden onder meer ont vangen door burgemeester Jan Postma. Foto: Mark Lamers Brandweerlieden uit New York bezoeken Leiden door Eric-Jan Berendsen Steven Brown en Gregory Fagan hadden geluk op 11 september. De twee brandweerlieden van het New York Fire Department, squad 1 Brooklyn, waren die dag vrij, omdat ze kort daarvoor een 24-uursdienst hadden ge draaid. Toen het tweede vlieg tuig zich in de tweede toren van het World Trade Centre boorde, werden zij opgeroepen. Een to tal recall, herinnert Brown ach. „Alle brandweerlieden die geen dienst hadden, moesten naar de rampplek, Ground Zero. Zo'n oproep had ik nog nooit eerder meegemaakt." De twee meld den zich op hun post, maar daar was niemand. „Toen zijn we zelf maar gegaan. Het verkeer stond muurvast dus hebben we een ambulance aangehouden om naar de Twin Towers te gaan." Later bleek dat van de 20 brand weerlieden van squad 1 die op Ground Zero werkten, er 12 om het leven zijn gekomen. Zij wa ren na de eerste inslag als een van de eerste brandweerploegen ter plaatse. Op de onheilsplek aangekomen wisten Brown en Fagan niet wat ze zagen. „We zijn gewend om branden te blussen, maar de aanblik van de Twin Towers was uniek. Die beelden kenden we alleen van televisie als er ergens in het Midden-Oosten een auto bom was ontploft." Het tweetal werkte onafgebroken ruim 48 uur door. „Niemand dacht aan geld. We wilden maar één ding en dat was mensen redden." De eerste dagen waren heil. „Omdat de gebouwen waren in gestort was de waterleiding ook kapot. Er was dus geen druk om te blussen. Gelukkig konden we blusboten inzetten. Beide torens hadden 110 verdiepingen vol met kantoren. Er gingen geruch ten dat er wel eens 10.000 slachtoffers konden zijn. We be gonnen met graven, maar we vonden niets. Geen computers, geen bureaus, geen lichamen, alleen maar staal, stof en puin. Heel naargeestig was dat." De eerste twee weken na de aanslag werkten de twee elke dag op Ground Zero. „In feite bestond squad 1 niet meer. Beetje bij beetje boekten we re sultaat. Zo vonden we toch een helm. Familie van vermisten was gevraagd een kam of tan denborstel in te leveren zodat met dna-materiaal kon worden vastgesteld van wie die helm was. Ook al vond je geen li chaam, voor de nabestaanden betekende het enorm veel." In totaal vonden 343 NewYork- se brandweerlieden de dood. Hun collega's die de reddings werkzaamheden uitvoerden, werden door de Amerikaanse bevolking uitgeroepen tot hel den. „Als we na ons werk de rampplek verlieten, stonden er rijen New Yorkers te applaudis seren, ze hadden spandoeken, we kregen voedsel en we wer den omhelsd. In het begin was dat nog wel leuk, maar later niet meer. Om eerlijk te zijn werd het gênant. We zijn firefighters, we deden gewoon ons werk." Het duo was gisteren in Leiden om even afstand te nemen van alle narigheid. Op uitnodiging van de American Community Council bezoeken zij Den Haag, Wassenaar, Amsterdam en Lei den waar zij de overblijfselen, de roots, bekijken van,veel Ameri kanen die zich zien als afstam melingen van de Pilgrim Fathers. Zo bezoeken zij het Pil grim-museum in de Beschuit steeg en het Pilgrim-archief op de Boisotkade. Ook de kazerne van de brandweer in de Roose- veltstraat werd aangedaan. Zon dag vertrekt het tweetal weer. Nieuwe collega's hebben in squad 1 inmiddels de plaats in genomen van de 12 verongeluk te brandweerlieden. „Er is bij de New York brandweer een wachtlijst met 5000 kandida ten", aldus Brown. „Mensen vervangen is het probleem niet, maar we hebben geweldig veel ervaring verloren. Momenteel trainen we dus veel met de nieuwelingen om weer een in gespeeld team te worden." Brown en Fagan lijken de ver schrikkingen van de elfde sep tember en daarna goed te heb ben verwerkt. „We praten veel met collega's. Zo kunnen we aardig ons ei kwijt. Maar thuis is dat anders. Veel vrouwen van brandweerlieden zetten hun echtgenoten onder druk om een andere baan te zoeken. Daar naast is er niet één brandweer man in New York die de afgelo pen vijf maanden veel thuis is geweest. Ook dat leidt privé tot grote spanningen. Maar zolang er nog gewerkt en gezocht wordt op Ground Zero is er geen brandweerman die zijn baan opgeeft. No way, man." Het tweetal is warm voorstander van de bouw van een monu ment op de rampplek. „Dat be tekent enorm veel voor familie leden van vermisten die we nooit meer zullen vinden. Die mensen kunnen daar afscheid nemen van hun geliefden en hen herdenken." Over de her bouw van de Twin Towers wil Brown zich niet echt uitlaten. „Dat moet de politiek maar be slissen." Fagan is stelliger. „Stel dat die gebouwen weer worden neergezet. Ik zou op dit moment niemand kennen die daar nog durft te gaan werken." door Timoteus Waarsenburg leiden - De Pieterskerk krijgt een nieuwe kap. Gistermiddag zet ten de timmermannen van het Leidse aannemersbedrijf Burgy hun zagen in de zware balken. Een deel van de balken in de kapconstructie verkeert in zeer slechte staat. Het hout is deels aangetast door vocht. De rest van de schade is aangericht door de bonte knaagkever. De slechte stukken worden verwij derd en vervangen. De hele kap krijgt een behandeling die toe komstige aanvallen van de knaagkever moet voorkomen. De restauratie gaat zo'n vijf jaar duren. Behalve de kap krijgen ook de hoge ramen, het natuur- steenwerk van de zuilen en ge welven en het lei- en loodwerk op het dak een grondige beurt. Bovendien wordt de Vieringto ren vervangen. Met de hele res tauratie is een bedrag van ruim tien miljoen euro gemoeid. De Stichting Pieterskerk Leiden moet iets meer dan de helft van dat bedrag betalen. De rest komt uit rijkssubsidies. Architect Paul Rietbroek, van het architectenbureau ir. B. Veltman, geeft tekst en uitleg. „De kopse kanten van deze bal ken zitten in de muur, pal onder de goot. Als het ergens lekt is het meestal daar. En dat zachte hout is erg in trek bij de knaag kever. Soms lijkt een balk van buitenaf nog redelijk, maar is het hele binnenwerk verpulverd. Wat aangetast is, vervangen we door nieuw eikenhout. Maar we proberen natuurlijk zoveel mo gelijk van de oude constructies intact te laten." Rietbroek wijst op een paar krassen in een balk. „Dit zijn merktekens. Vroeger werden de balken gezaagd op de grond en 't Dijkje: elf v levenswerk lat in rook op Archeologen ijven speuren lar Brittenburg k oor kwijt ens vechtpartij i - Bij een vechtpartij in loning aan de Kruisstraat den zijn gisteravond drie en gewond geraakt. Een ige Leidenaar drong even luur het huis van zijn ex- lin (20) binnen, mishan- haar en vernielde een 1 spullen. De vrouw liep k gezicht op en blauwe in op haar arm. De man reen, om even later weer te komen. Toen ontstond fchtpartij tussen hem en iend (31) van de vrouw, is die knokpartij werd van jarige een stuk oor afge- en liep de ander een vond op in zijn wang. Bei- nphanen zijn ingesloten. Iale kap aan wijkstraat Werknemers van een ►drijf hebben gisteroch- la/jot ontzetting van omwo- rn een aantal coniferen lm t in de tuin van het voor- Rijkszuivelstation aan de ijkstraat. Het pand wordt nteel verbouwd tot ap- ïentencomplex. Mede- I s van de gemeente con- y den illegale kap en scha- tde politie in die proces- opmaakte. De gemeen- kt of er juridische stap- en het bedrijf kunnen n genomen. i, (advertenties) De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 groot ongenoegen van ambte naren een Volkswagenbusje op het dak van het pand op de hoek van de Korevaarstraat en de Jan van Houtkade. In 1997 botste hij met de gemeente rond een vergunning voor kof- fietent Plantsoenzicht aan de Zoeterwoudsesingel. In 2000 had hij een geschil met omwo nenden van de biologische kweektuin van de universiteit omgeven door de Witte Singel, Bilderdijkstraat, Vreewijkstraat en Jan van Goyenkade omdat hij op die plek een parkeergara ge wilde bouwen. Daarop werd de tuin door buurtbewoners van Verbaan gekocht. Momen teel ruziën de gemeente en Ver baan over de bouw van appar tementen aan de Maresingel. En zo kunnen wij nog wel even doorgaan. Hoewel Verbaan ook wel weer een man is die als Prins Carna val van de Hutspotten de Pie terskerk afhuurt voor een gezel lige middag voor ouderen, of op eigen titel in de Stadsgehoor zaal voor dezelfde doelgroep iets op poten zet. Het is niet al leen kommer en kwel, om het zo maar te zeggen. Woordvoerder Fons Delemarre van de gemeente is bekend met de 'problematiek' rond Ver baan. „Hij heeft inderdaad re gelmatig gebeld over allerlei bouwplannen. Maar er is een afspraak met hem gemaakt dat hij niet bij de wethouder moet zijn. De wethouder heeft daar namelijk ambtenaren voor die dat soort zaken afhandelen. Er is een vast contactpersoon die Morgen vindt u de baan die bij u past in 'gelopen jaar heb ik u tien- malen telefonisch bena- Hiervan zijn uw secreta- 'n uw bestuursmedewer- p de hoogte. Helaas heeft u 12 de moeite genomen om 'jj rug te bellen. Ook heb ik |g reactie van u vernomen aanleiding van de brieven nc ijn advocaat naar u heeft ivf nden. Ik vind dit een meer \izarre en schandalige hou- van een wethouder van de mte Leiden. Wilt u nu zo. 30S (lelijk zijn om naar aanlei- van deze open briefde tele- e pakken en mij te bellen. Et riendelijke groet, sli ?rbaan. Vorig jaar voerde onder nemer Jan Verbaan ook al eens actie tegen de ge meente. Door op de Hout- werf posters op te hangen, hoopte hij met wethouder Ron Hillebrand in gesprek te komen. Die liet echter niets van zich horen. Archieffoto: Hielco Kuipers de heer Verbaan te woord wil staan. Probleem is dat mijnheer Verbaan het niet altijd eens is met de uitkomst van die ge sprekken en dan alsnog de wet houder wil spreken. Maar daar is de wethouder niet voor. Hij is weliswaar formeel verantwoor delijk maar laat dat over aan de dienstdoende ambtenaar. Dat geldt ook voor brieven van de advocaat van de heer Verbaan. Ook die worden behandeld door de betreffende afdeling. Overigens is de wethouder best bereid tot een gesprek met de heer Verbaan maar dan wel over algemene beleidszaken of politieke kwesties en niet over bouw- of bestemmingsplan nen." Eric-Jan Berendsen Komt het ooit nog goed tussen Jan Verbaan en Ron Hillebrand, de wethouder die ruimtelijke ordening in zijn portefeuille heeft? Zij lijken niet meer door één deur te kunnen. Verbaan, ondernemer, huizenbezitter en projectontwikkelaar, voelt zich in de ban gedaan door de ge meente. Hij vraagt zich af waar om Ron Hillebrand niet met hem om de tafel gaat zitten. Verbaan voelt zich genegeerd en is daar boos om. Nu is Verbaan ook niet een van de makkelijkste mensen. Hij ligt regelmatig met de gemeente en stadsgenoten overhoop, en laat zijn ongenoegen dan in niet mis te verstane bewoordingen we ten. Zo zette hij al in 1995 tot Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 0172 43 26 21 www.lieftink.nl Openingslijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13