MKB: Geen vaste werkweek meer NMa breidt onderzoek ECONOMIE Run op vakanties in voorjaar en zomer meu^crLdT11 Kmart vraagt surseance aan naar bouwfraude uit 'Verdeling van uren per week of maand afspreken' Acties van vakbonden bij Centra Werk en Inkomen Containerreus in Rotterdam Hoofdkwartier Laurus mag weg uit Rotterdam Faillissement vaak onnodig 'Nederland is hervormingsmoe' Huiszoeking FBI in hoofdkantoor Enron >2 i bouwt lab jr voedseltest DSM gaat in Delft een laboratorium opzetten het ontwikkelen van voed- •ediënten. Er komen hon- medewerkers die nu nog aandam en Delft onderzoek n. Het nieuwe lab kost 12 (jen euro. DSM gaat er voe- gsmiddelen testen zoals ld e bakkerij waren, vlees- ducten, kaas, yoghurt, soe- sauzen en kant-en- laaltijden. flatie nog eeds hoogste 21 ijs el - De inflatie in de alf eurolanden bedroeg in ember 2,1 procent. Neder- dwas weer het land met de jgste geldontwaarding: 5,1 cent. Dat blijkt uit gegevens Eurostat, het statistisch bu il van de unie. Ook Ierland procent) en Portugal (3,9 cent) hadden een hoge in- 't in december. Het laagst de geldontwaarding in ■mbuig (0,9 procent), het enigd Koninkrijk (1 procent) rankrijk (1,4 procent). ilossing CAO ideropvang kht - De betrokken partijen en het conflict rond de jwe CAO voor de kinderop- nog deze week te beslech te vakcentrales FNV, CNV Inie MHP zijn gisteren met icheorganisatie MO Groep leengekomen dat zij probe- 17 uiterlijk vrijdag over de )een advies uit te brengen de kou uit de lucht te halen. el gegadigden artsysteem Kht - Als het aan de grote pbaar vervoerbedrijven ligt len passagiers vanaf 2003 een elektronisch vervoer- fijs. Voor het realiseren van elektronisch systeem heb- zeventig bedrijven van over ele wereld zich gemeld bij atiefnemer Trans Link Sys- s. Daarin werken de vijf ltste vervoerders samen: Connexxion, GVB Amster- HTM en RET. gron stapt de handel tERDAM - Nagron (vastgoed andel) gaat zijn handelsac- siten afstoten. Het bedrijf ich oncentreren op de ex- itie van vastgoed. De ver- i van de handelspoot, met geschatte waarde van enke- ïtallen miljoenen euro's, in 2002 zijn voltooid. Ijoenenorder ar De Schelde haag - De Koninklijke 1de Groep (KSG) in Vlissin- mag twee hydrografische 2 mingsvaartuigen bouwen 1 de Koninklijke Marine. vaartuigen worden ge- i 1 om onder meer vaarwe- in kaart te brengen. De ma- heeft die informatie nodig mijnenbestrijding, lan- soperaties en onderzee- bestrijding. Met de order is miljoen euro gemoeid. De pen worden in 2003 en I opgeleverd. lenwinst bij CB Nederland i t - Het aantal ondernemers ia organisaties is aangeslo- lij MKB-Nederland is vorig «gestegen van 152.000 naar 170. Op 1 januari zijn bo- 5 ien nog eens 1300 onder- ers toegetreden, zodat het i ital inmiddels ligt op 3 70. Het aantal banen bij ingesloten ondernemers is leid tot circa 2,5 miljoen, name het aantal leden in irg is sterk gestegen. it verpakken ft in Hengelo 1 elo - Akzo Nobel ver st zijn productie van ver zout toch niet van Hengelo i Duitsland. Het schrappen irca 200 banen is daarmee le baan. Volgens FNV lgenoten bleek na 'indrin- overleg' met de directie de ie toch nog voor een groot levensvatbaar te zijn. In de ve plannen worden waar- ïlijk 40 tot 50 banen ge- .pt. sl besluit over e-president ECB kfurt/brussel - President enberg van de Europese ale Bank heeft gevraagd j de opvolging te regelen ice-president Noyer. De jn van de Fransman ver- t eind mei 2002. Duisen- heeft de regeringsleiders le twaalf eurolanden opge- en snel met een kandidaat men. Met zijn actie brengt enberg met name Frankrijk n lastig parket. woensdag 23 JANUARI 2002 delft/anp - MKB-Nederland wil af van de vaste werkweek. Werknemers moeten be reid zijn de ene week of maand veel meer te werken en de andere periode veel min der. Dat stelt de organisatie voor middel grote en kleine bedrijven (MKB) in een ar- beidsvoorwaardennota die gisteren is ge presenteerd. De nota is de basis voor de onderhandelingen voor CAO's in vele branches. Voorzitter De Boer vindt het niet meer van deze tijd om een vast aantal uren per week te werken. „Niet langer 40 uur per week, maar 160 uur per maand. Dan kun je per week of per maand overleg gen hoe je de uren verdeelt." De variabele werktijden zijn volgens De Boer nodig omdat de vraag naar produc ten en diensten wisselt. De organisatie zet bij de CAO-onderhandelingen dit jaar in op nul procent loonstijging, van wege terugvallende economische groei. Wel wil MKB investeren in kinderop vang, ouderenbeleid en opleidingen. CNV-voorzitter Terpstra zegt in een re actie de voorstellen 'merkwaardig' te vinden. „Nul procent is niet meer van deze tijd, de inflatie is al vier procent", aldus Terpstra. Het idee voor variabeler werktijden vindt de CNV-voorman wel heel erg werkgeversachtig klinken. „Dit nodigt werknemers niet bepaald uit om in het midden- en kleinbedrijf te gaan werken. Als je elke week moet overleg gen over de werktijden, organiseer je de chaos bij de fietsenmaker op de hoek." FNV-voorzitter De Waal noemt het MKB-idee onhandig. Bij nul procent loonsverhoging en wisselende werktij den zullen de werknemers niet toestro men in een sector die toch al krap zit, verwacht de FNV-voorman. Werkgeversorganisatie VNO-NCW is wel voor het loslaten van vaste werktijden. Deze organisatie zet bovendien vraagte kens bij de huidige toeslagen voor over-, avond- of weekeindewerk. Werkgevers koepel in de land- en tuinbouw, LTO- Nederland, beschouwt het MKB-voorstel als steun. LTO probeert al langer werk nemers flexibeler te laten werken, vooral afhankelijk van oogstpieken. MKB-voorzitter De Boer. Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) gaat de hele bouwsector grondig onder de loep nemen. Het lo pende onderzoek naar de bouwfraude wordt fors uitge breid. Reden is dat de waak hond veel tips binnenkrijgt van bouwondernemers die menen dat de concurrentie wordt be lemmerd, bijvoorbeeld door on derling prijsafspraken. Vorig najaar zette de NMa al een speciaal team in om mogelijke kartelafspraken in de bouwwe reld te onderzoeken. Ook het openbaar ministerie werd hier bij ingeschakeld. Directe aanlei ding waren de beschuldigingen van A. Bos. Die beweerde dat in de Nederlandse bouwwereld al jaren afspraken worden ge maakt door ondernemers on derling waardoor met name de overheid honderden miljoenen te veel heeft betaald. Voor dat onderzoek werd ook een informatielijn opengesteld waar bedrijven terecht konden met verhalen over aanbestedin gen. „Daar zijn veel tips uitge rold, die we willen natrekken", zegt een woordvoerster. Ook wil de NMa onderzoeken in hoever re bedrijven werken met scha duwboekhoudingen. De NMA verwacht dat het onderzoek nog zeker twee jaar duurt. De Kamercommissie die voor onderzoek doet naar een even tuele parlementaire enquête naar de bouwfraude is ge schrokken van de geringe ken nis bij de overheid van aanbe stedingen. Ook de praktijk dat bouwbedrijven apparatuur als kranen en shovels bij overheids projecten in één keer afschrij ven, wekt verbazing. De commissie legde gisteren de laatste hand aan het eindrap port dat morgen aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. Daarin komen de kamerleden unaniem tot de aanbeveling bij de enquête bouwers, ambtena ren en deskundigen openbaar te verhoren. De commissie vindt dat op nieuw gekeken moet worden naar de bouwfraude bij de Schipholtunnel. Weliswaar trof het OM daarover vorig jaar een schikking met de frauderende bedrijven maar er blijven nog veel vragen over, aldus commis sieleden. zoetermeer/anp - De vakbon den gaan handtekeningenacties houden onder het personeel van de Centra voor Werk en In komen. Dat is de instantie die op 1 januari is voortgekomen uit de arbeidsbureaus. Dat heeft de Abvokabo FNV gisteren gemeld na overleg met de CNV-bond CFO en De Unie. Aanleiding is dat de bonden gis teravond het werkgeversaanbod voor een CAO hebben afgewe zen. De directie stelde onder meer 2,5 procent loonstijging over 12 maanden voor en af schaffing van het betaald ouder schapsverlof. „Het idee voor af schaffing vinden we absurd. Bo vendien willen we vier procent hoger loon", aldus een woord voerster van de Abvakabo FNV. Bij de handtekeningenacties, waarmee de bonden een beter aanbod willen bewerkstelligen, wordt ook de hoge werkdruk voor het personeel betrokken. Medewerkers kampen momen teel met veel werk door een re organisatie, een onverwacht grote toeloop van klanten, hape rende computerprogramma's en ontbrekende formulieren, zo erkent de Centrale Organisatie voor Werk en Inkomen zelf ook. Als compensatie is aan het uit voerend personeel al een bedrag van 150 euro uitbetaald. Rotterdam - In de Rotterdamse Waalhaven arriveerde gisteren de 'Rotterdam Bridge'. Het nieuwe containerschip van de Japanse rederij K-Line met een capaciteit van 5600 zee containers en een lengte van 275 meter behoort tot de grootste schepen van de wereld. Rotterdam is de eerste haven in Europa die de containerreus aandoet na Port-Said. Foto: ANP/Wim Vleghaar breda/gpd - Reisbureaus hebben te maken met een grote toeloop van mensen die een mei- of zomervakantie willen boeken. Wie te lang wacht met het boeken kan het straks schudden. Lastminute-reizen zullen er dit jaar niet of nauwelijks zijn. „Er is sprake van een enorme run. Zoiets hebben we in jaren niet meer meege maakt", zegt woordvoerster Patricia Egelie van Travel Unie Nederland (Arke en Hol land International). „Wie lang wacht, kan straks alleen nog maar aangeven dat hij naar het strand wil. Zelf een bestemming uitzoeken is er dan niet meer bij", aldus Mi rjam Dresmé, woordvoerster van reisbran cheorganisatie ANVR. Berichten over slechtere economische om standigheden ten spijt, hebben de meeste mensen een vakantie nog steeds hoog op hun prioriteitenlijstje staan. Algemeen werd verwacht dat door de aanslagen in de VS de reislust bij velen zou afnemen. Nogal wat touroperators besloten minder reizen in te kopen uit angst dat vliegvakanties impopu lair zouden worden. Nu blijkt dat het met die angst erg meevalt. Oktober en november waren weliswaar zeer rustige maanden voor de reisbureaus, sinds half december wordt volop geboekt „Men sen zijn helemaal niet meer terughoudend. Ze reserveren hun vakanties alsof er nooit wat is gebeurd", weet Zwaan. Dresmé vindt niet dat de touroperators een foute inschatting hebben gemaakt. „Geen touroperator is erbij gebaat om verkeerd of te weinig in te kopen. In september was moeilijk in te schatten hoe mensen zouden reageren op de ontwikkelingen in de VS, het was koffiedik kijken. Niet alleen de zomer reizen zijn enomi in trek, ook de meivakan tie - die voor velen dit jaar uit twee weken bestaat - is populair. dulles/anp/afp/dpa - Het Ame rikaanse mediaconcern AOL Ti me Warner eist schadevergoe ding van Microsoft omdat het sofwarebedrijf dochter Netscape de nek zou hebben omgedraaid. De aanklacht is gisteren bij een federale rechtbank in Washing ton neergelegd. De kwestie draait om de omstreden koppe ling van Microsofts intemetpro- gramma Explorer aan bestu ringssysteem Windows. Advoca ten noemden vorig jaar een be drag van 12 miljard dollar. rotterdam/gpd - De 280 werk nemers van detailhandelscon cern Laurus, die sinds een half jaar in de Van Nelle Ontwerpfa- briek in Rotterdam huizen, mo gen van de president van de Rotterdamse rechtbank weer te rug naar de oude hoofdkantoren in Amersfoort, Den Bosch en Helmond. De rechtbank deed gistermid dag laat summier uitspraak in het kort geding dat de Van Nelle Ontwerpfabriek had aangespan nen tegen het supermarktcon cern. De rechtbank wees daarin de vordering af dat de werkne mers van Laurus fysiek aanwe zig moesten zijn in de Van Nelle Ontwerpfabriek. Bestuursvoorzitter J. Konings is blij met deze beslissing, die de noodzakelijke rust en stabiliteit onder de kantoormensen terug brengt. De 280 werknemers van Laurus zullen binnen afzienbare tijd vertrekken. Het is nog te vroeg om een datum te noe men, aldus Konings. De eigenaren van de Van Nelle Ontwerpfabriek reageren teleur gesteld. R. Meertens: „Toch zie ik het positief, want tijdens de zitting beloofde Konings dat hij niet alleen de huur voor tien jaar (35 miljoen gulden) maar ook de servicekosten en eventuele fi nanciële schade zal betalen. Dat is meer dan ik had gehoopt. Of wij in hoger beroep gaan hangt af van de uitleg die de president van de rechtbank ons zal ge ven." Laurus had eind december al uit Rotterdam willen te vertrekken, maar moest de verhuizing door het kort geding uitstellen. den haag/anp - Tweederde van de failliet verklaarde onderne mers denkt dat het bankroet had kunnen worden voorko men. Dit blijkt uit een steek proef, waarbij 39 ondernemers gevraagd werden naar hun erva ringen. Staatssecretaris Ybema (econo mische zaken) stuurde de resul taten gisteren naar de Kamer ge stuurd. De resultaten zijn niet representatief, maar het minis terie draagt hiermee wel nieuwe munitie aan bij pogingen om het faillissementsrecht in ons land te hervormen. De ondervraagde ondernemers zijn overwegend positief over de rol van de curator, en minder te spreken over de bank. Ook blijkt uit de steekproef dat in meer dan de helft van de gevallen de ondernemer zelf het faillisse ment aanvroeg en dus niet de leveranciers. Het ministerie is er al langer van overtuigd dat de surseance van betaling in ons land niet goed werkt. Het merendeel van de ondernemingen gaat alsnog fail liet. Ondernemers zouden het faillissement oneigenlijk gebrui ken voor een 'doorstart', vaak ten koste van schuldeisers en werknemers. EZaken wil daar om de surseance zo aanpassen, dat ondernemers meer kansen krijgen hun bedrijf te saneren en schuldeisers een redelijke oplos sing te bieden. Een van de megasupermarkten van Kmart in Lakeland in de staat Florida. Foto: Reuters/Joe Skipper troy/anp-afp-rtr - De Ameri kaanse supermarktketen Kmart heeft gisteren uitstel van beta ling aangevraagd. De keten is de afgelopen maanden in grote problemen gekomen door zwa re concurrentie met Wal-Mart, de grootste discounter in de VS. Kmart is de nummer twee, maar zit met een enorme schulden last van 11,3 miljard dollar op gezadeld. Door een beroep op de Ameri kaanse faillissementswetgeving wil Kmart zich beschermen te gen schuldeisers. Een rechter moet zich daar nog over buigen. Om de komende tijd de 2114 winkels open te houden heeft het bedrijf een overbruggings krediet geregeld van twee mil jard dollar. Kmart denkt volgend jaar weer normaal te functione ren. Op de surseance werd al enkele weken gespeculeerd, vooral toen bleek dat Kmart in decem ber zijn omzet had zien afne men terwijl zijn zaken in de kerstperiode non-stop open wa ren. Maandag besloot een be langrijke leverancier van kruide nierswaren, Fleming, al de leve ringen aan Kmart stop te zetten omdat het zijn rekeningen niet meer betaalde. Het 105 jaar oude Kmart heeft een jaaromzet van meer dan 30 miljard dollar. Het bedrijf wil re organiseren om uit de verliezen te komen. Daardoor gaan waar schijnlijk honderden winkels dicht. Bij de keten werken nu nog 250.000 mensen. Kmart maakte ma de bekendma king van de surseance een dui keling op Wall Street. Het aan deel zakte bijna 60 procent tot 72 dollarcent. Aandeelhouders hadden sinds begin deze maand hun bedrijf al tweederde minder waard zien worden. den haag/gpd - Nederland lijkt na twintig jaar succesvol econo misch beleid hervormingsmoe. Dit vormt een serieuze bedrei ging voor de welvaart en de con currentiekracht. Vooral de rela tief lage productiviteit van werk nemers moet snel omhoog. Dat schrijft de OESO(organisatie van industrielanden) in een gisteren gepresenteerd rapport over de Nederlandse economie. De OESO spoort het kabinet aan met een minder strenge ar beidstijdenwet te komen en meer buitenlandse specialisten van buiten de EU aan te trek ken. Daarnaast dienen er maat regelen genomen te worden die de productiviteit verhogen. Ne derland heeft in vergelijking tot de meeste andere westerse eco nomieën in de tweede helft van de jaren '90 een erg bescheiden productiviteitsgroei geboekt. In vesteringen in internet- en com municatietechnologie worden te weinig gestimuleerd, schrijft de OESO. washington/rtr/afp/dpa - Agenten van de Amerikaanse federale politie FBI en van het ministerie van Justitie hebben gisteren in Texas een huiszoeking verricht in het hoofdkantoor van Enron. De vrijwel faillie te energiereus wordt verdacht belastende documenten te hebben vernietigd, on danks een aantal lopende onderzoeken en het neerleggen van de boeken. De operatie volgt op de beschuldigingen van het onlangs ontslagen bestuurslid Castenada dat nog de afgelopen weken documenten zijn vernietigd. Advocaten van gedupeerde aandeelhouders van En ron beschuldigen de bestuurders ervan complexe en duistere structuren te heb ben opgezet om omzet-, winst- en ver liescijfers te verdoezelen. Volgens Castaneda begon het vernietigen van documenten in oktober toen de Amerikaanse beurswaakhond SEC een eerste onderzoek instelde. Het versnip peren van documenten zou tot vorige week geduurd hebben, aldus Castaneda. Openbare aanklager Lerach nam gisteren een doos met versnipperde papieren mee naar een rechtbank in Houston, waar vandaag een hoorzitting wordt ge houden. Morgen beginnen in het Con gres hoorzittingen over het financieel schandaal. Daarbij zal onder meer de rol van bedrijfsaccountant Arthur Andersen onderzocht worden. De afgevaardigden zullen onder anderen David Duncan, één van de partners van Andersen, ondervra gen. De man werd half januari ontslagen. President Bush herhaalde gisteren dat zijn regering niets te verwijten valt in het fiasco. „Enron-bestuurders die het Witte Huis om hulp hebben gevraagd, werd ge zegd dat hier geen hulp te verwachten is". Hij hekelde de handelwijze van het bedrijf, dat zijn werknemers en aandeel houders in het ongewisse liet over de gang van zaken. Inmiddels worden de bezittingen van het energieconcem beetje bij beetje ver kocht. Eerder deze maand werd de Zwit serse bank UBS eigenaar van Enrons handelsactiviteiten op het terrein van gas en stroom in Noord-Amerika. Gisteren bracht het Belgische Tractebel een bod uit op een belang van 50 procent in het Zuid-Koreaanse SK-Enron, distributeur van aardgas en lpg.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9