Afghaanse rivalen slaags met elkaar BUITENLAND Israël zet zich schrap voor nieuwe terreur Debat Guantanamo bereikt VS met enige vertraging Parade VS niet blij met sluiting TV6 Rusland Salariseis Giscard voor EU-topfunctieabsurd woensdag 23 JANUARI 2002 Een Ierse rechtbank isteren de 49-jarige Colm iy schuldig bevonden aan ;enheid bij de bomaan- van 15 augustus 1998 in agh. Daarbij vielen 29 do- L De aanslag, de bloedigste lertig jaar conflict in Noord- and. erd opgeëist door de jdente organisatie Real IRA, jülitante afsplitsing van het Republikeinse Leger. De Murphy, die kans loopt op 3)l slang, is tot nog toe de ge persoon die werd aange- igd voor de aanslag. itroux trekt veel ers naar VTM - Iets meer dan een kijkers hebben het in- met Mare Dutroux ge- i, dat de Vlaamse zender i maandagavond in de jwsrubriek Telefacts uit- id. Het vraaggesprek doet iral veel stof opwaaien in pe omdat de journalist zich iet gezelschap van een libe ls senator makkelijk toegang 3)l dgië's best bewaakte ge- y gene wist te verschaffen. urnalist leider mpagne Stoiber - De Duitse christen- locratische leider Edmund ber heeft gisteren de voor- ige Bild- journalist Michael Big benoemd tot campag- ider voor de verkiezingen sptember. Stoiber neemt dan op tegen bondskanse- Schröder. Spreng was elf hoofdredacteur van Bild Son n tag. Spreng, zelf geen j in Stoibers CDU/CSU, is ns de campagne verant- -- rdelijk voor het imago van f Opl-lr.K hlgl-\ LT alvissen dood Japanse kust I 10 - Op de zuidwestkust van L( 11 zijn gisteren veertien issen gestrand. Mogelijk is lelft rvan al dood. De die- vermoedelijk potvissen, pa ien ontdekt in een ondiep, ichtig gedeelte vlak voor de van Oura. Vervolgens wer- 51 ze door de hoge golven te- de rotsen gesmeten. Zodra ee kalmer is, wordt gepro- I, id de walvissen naar dieper tr te brengen. 3 oorbraak' in Jkraxonderzoek t vork - Amerikaanse on- bekers zeggen een mogelij- oorbraak te hebben bereikt 9' t onderzoek naar de ver- zo noordelijken voor de ver- iding van de antraxbacterie ïVS. Volgens The New York 12 a is de genetische samen- ng vastgesteld van de spe- ke antraxbacterie die vorig uiteindelijk vijf Amerikanen even kostte. De nu vergaar- P Minis maakt het iets een- Eger vast te stellen in welk ratorium de antrax is 'ge- luceerd'. rlusconi niet n tv te slaan lij I - De Italiaanse premier uediamagnaat Silvio Ber- ïll oni is het eerste halfjaar van premierschap prominent vezig geweest op de Itali- g e televisie, zowel op zijn ei- rzenders als op de staatsom- RAI. Oppositieleider Fran- d D RutelÜ komt er juist be- 1 daf. Uit een gisteren open gemaakte studie blijkt dat Ei isconi in de periode van Itot januari 675 minuten te was op zijn eigen kanalen, iRutelli 39 minuten. ai erisme naar aël gehalveerd Zalem - Het aantal toeris- lij lat Israël in 2001 bezocht, vergelijking met het jaar cn voor met 51 procent afge- g ien. In 2001 werd het land icht door 1.196.600 toeris- u tegen 2.416.900 in 2000. f I aantal van 2001 is het laag- 1 inds de Golfoorlog van ,toen Irak 39 Scud-raket- €1 ifvuurde op Israël. De oor van de daling moet wor- [ezocht in de opleving van C tifada, de Palestijnse op- 1, en de Israëlische repres- ie daarop volgde. lip voor Goma - igzaam op gang i a - Een week na de uitbar- van de vulkaan Nyiragon- het VN-Wereldvoedselpro- uiia in de Congolese stad a begonnen met het uitde- an levensmiddelen, rdvoerders zeiden gister- d dat er 24.000 ton voeding orden aangevoerd om mo- 450.000 mensen geduren- ie maanden te voeden, tvoor nieuwe uitbarstin- ïad de VN er tot nu toe van houden vluchtelingen bui- Ie in het buurland Rwanda ichte kampen hulp te ver- islamabad/rtr-afp - Strijders die loyaal zijn aan krijgsheer gene raal Abdul Rashid Dostum, heb ben na gevechten met etnische Tadzjieken het district Oale Zaal in het noorden van Afghanistan ingenomen. Dat heeft het in Pa kistan gevestigde Afghaanse persbureau AIP vanmorgen ge meld. De rivaliserende groepen die om het district streden, hebben banden met de twee belangrijk ste bewindslieden op het minis terie van defensie in de interim regering in Kabul. Het geweld roept opnieuw twijfel op aan de stabiliteit van deze regering. De etnische Oezbeek Dostum, be rucht om zijn wreedheid, is plaatsvervangend minister van defensie in de interim-regering. De Tadzjiekse milities zijn trouw aan minister Mohammad Fa- him van defensie. Volgens AIP begonnen de ge vechten zondag. Verscheidene strijders van beide partijen zijn gedood of gewond. Voordat de fundamentalistische Taliban in 1997 Qale Zaal, ongeveer zestig kilometer van Kunduz, verover den, was het district verscheide ne jaren het toneel van gevech ten tussen aanhangers van Dos tum en de jnilitie Shura-i-Nazar, die nu door Fahim wordt geleid. Volgens een medewerker van de Afghaanse geheime politie Khad misbruiken de rivaliserende groepen in Afghanistan de jacht op Talibanleider mullah Omar. Zij misleiden de Amerikanen om leden van andere stammen achter slot en grendel te krijgen. Daardoor raken de Amerikanen, die weinig kennis hebben van de situatie in Afghanistan, steeds meer verwikkeld in de strijd tussen rivaliserende mili ties in het land. Zo zouden de Amerikanen acht tien leden van de Kharot-stam hebben aangehouden op grond van onjuiste informatie van een andere stam, de Wazir. De acht tien werden ervan beschuldigd banden met de Taliban te heb ben en zijn naar de Amerikaan- ,se basis in Kandahar in het zui den van Afghanistan overge bracht. De oplaaiende rivaliteit tussen de starrüeiders werpt ook een schaduw over het succes van de donorconferentie voor Afgha nistan. Medewerkers van de Verenigde Naties zeiden giste ren al dat de situatie in het land onstabiel is, en dat het daarom de vraag is of de regering in staat zal zijn de toegezegde steun van bijna vijf miljard euro effectief te besteden. De interim-regering is gisteren begonnen met het op beperkte schaal betalen van salarissen aan ambtenaren, die vaak al ja ren geen geld meer hebben ge kregen. Het geld is afkomstig uit het Ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties. Gou verneur Abdul Fitrat van de Af ghaanse Centrale Bank zei dat de ambtenaren van het ministe rie van onderwijs het eerst aan de beurt zijn, en dat binnenkort de medewerkers van de andere ministeries aan bod komen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tei aviv - „Dit bloedbad zet de deur wijd open voor een harde oorlog, die met alle methoden de zionistische benden zal bereiken, waar zij zich ook bevinden." Er is geen reden die passage uit een gisteren gepubliceerd pamflet van Harnas, een reactie op de dood van vier van haar topmili- tanten, niet serieus te nemen. Het politieke leiderschap van de islamitische verzetsbeweging heeft de authenticiteit ervan be vestigd. En wat je ook van Ha rnas kunt zeggen, de beweging komt altijd na wat ze belooft. De Israëlische bevolking zet zich dan ook schrap voor een nieuwe reeks bloedige terreuraanslagen. De vraag hoe lang dit door kan gaan, durft bijna niemand meer te stellen. Twee weken geleden leek er wat licht aan de horizon, maar de moord door Israël op Raid Karim, leider in Tulkarem van de aan Fatah gelieerde Ak- sa-brigade, bracht een snel op lopende reeks gewelddaden te gen Israëlische burgers op gang. Over de vraag waarom Israël het na veertien dagen van bijna vol komen rust aan het Palestijnse front nodig achtte Karim uit de weg te ruimen, verschillen de meningen. Premier Ariel Sharon begon het benauwd te krijgen, menen sommigen. Had hij niet beloofd dat hij zou beginnen met de uit voering van de aanbevelingen in het Mitchell-rapport als er eerst een week totale rust' zou heer sen? In die visie is Sharon tot al les in staat, zolang hij maar geen bevriezing van de bouw van nieuwe nederzettingen hoeft aan te kondigen, een van de maatregelen uit het rapport. De Israëlische regering staat niet te popelen om een begin te ma ken met de uitvoering van die bestandsvoorstellen. Dat zou tot interne ruzie leiden, en de val van de centrum-rechtse rege ring dichterbij brengen. Maar Sharon heeft geen gebrek aan excuses. Wat internationaal werd gezien als twee weken rust, noemde hij 'virtuele kalmte' en 'gezichtsbedrog'. De Palestijnse milities, zei hij, gebruikten de betrekkelijke rust om zich voor te bereiden op nieuwe aansla gen op onschuldige Israëlische burgers. Dat rechtvaardigde 'de voort gaande militaire operaties tegen de terroristische infrastructuur', waarmee Israël volgens hem de strijd tegen het Palestijnse ge weld zal winnen. Bijgevolg kre gen de veiligheidsdienst en de speciale eenheden geen orders de liquidatiecampagne tegen van terrorisme verdachte Pales- tijnen stop te zetten. Ze moch ten hun lijst gewoon afwerken, en dat betekende de dood van Karim. De escalatie die volgde, liet zich gemakkelijk voorspellen. De Ak- sa-brigade schoot eerst een sol daat en daarna twee kolonisten dood. Vorige week was er de bloedige aanval op een feestzaal in Hadera en gisteren de schiet partij in Jeruzalem: dertien Isra ëlische doden en tientallen ge wonden in een week. Opnieuw wordt de vraag gesteld of de li quidatie van verdachten de juis te politiek is om de Palestijnse militanten het zwijgen op te leg gen en de Israëlische burgerij te beschermen. Sharon, stafchef Shaul Mofaz en de hoofden van de veiligheids diensten menen van wel. Na tuurlijk weten we dat dit soort moorden nieuw geweld uitlokt, zéggen ze, maar het gaat om de lange termijn. De radicale mili ties beschikken over een beperkt aantal sleutelfiguren. Als Israël die doodt of gevangen zet, is een groot deel van het karwei ge klaard. De regering hamert er dagelijks op dat het ontmantelen van de milities de taak is van de Pales- new delhi - Indiase soldaten marcheren in traditioneel kledij door de straten van New Delhi tijdens een oefening voor de 'Dag van de Repu bliek'. Deze dag, die de militaire kracht en en culturele diversiteit van het leger moet benadrukken, is dit jaar minder groots opgezet, omdat veel militairen en materieel ingezet zijn in Kashmir, aan de grens met Pakistan. India beschuldigt het buurland onderdak te bieden aan isla mitische separatisten, die onder meer betrokken waren bij de aanslag op het parlement in New Delhi, eind vorig jaar. De rebellen strijden voor aansluiting van het Indiase deel van Kashmir bij Pakistan, of voor zelfstandigheid van het gebied. Gisteren werd in Calcutta opnieuw een aanslag gepleegd die aan hen wordt toegeschreven. Bij een be schieting van het Amerikaanse culturele centrum in de stad werden zeker vier politiemensen gedood. India beschuldigt aartsrivaal Pakis tan, met wie het sinds 1947 al twee oorlogen om Kashmir uitvocht, er al jaren van dat het de separatisten steunt, maar dat land ontkent. De Dag van de Republiek wordt komende zaterdag gevierd, precies vijftig jaar na het uitroepen van de republiek in India. Foto: Reuters/Pawel Kopczynski tijnse Autoriteit, 'maar zolang dat in gebreke blijft, doen we het zelf. Dat is trouwens voor een deel grootspraak. Eergiste ren omsingelde het leger twee vluchtelingenkampen bij Tulka rem, die centra zijn van terreur cellen en illegale wapenopslag. De Palestijnse politie durft er niet binnen te gaan, en ook het leger zag uiteindelijk van ingrij pen af omdat het er niet met tanks en pantserwagens kan manoeuvreren. Optreden met infanterie zou te veel levens ei sen. Van de VS heeft Israël voorlopig niets te vrezen. Washington heeft groen licht gegeven, met als enige voorwaarde dat het le ger de Palestijnse burgerbevol king zoveel mogelijk ontziet en Arafat in leven laat. De Israëli sche regering heeft daar weinig moeite mee. Ze beschouwt Ara fat als 'irrelevant', en verwacht dat zijn status onder zijn eigen bevolking de komende maan den flink zal dalen. Doordat zijn bewegingsvrijheid is beperkt tot een miniem deel van Ramallah, is Arafat in wezen een Israëli sche gijzelaar. Het is afgelopen met zijn wereldreizen en bin nenkort heeft hij zelfs geen geld meer om de salarissen van zijn politie te betalen. moskou/dpa-rtr - De Verenigde Staten hebben negatief en be zorgd gereageerd op de sluiting van TV6, de laatste onafhankelij ke tv-zender in Rusland. De Russische autoriteiten sloten het station maandag. „De juridische actie en de slui ting van TV6 zijn zeer moeilijk te begrijpen vanuit een zakelijke of financiële context", zei woord voerder Boucher van het minis terie van buitenlandse zaken. „Al enige tijd bestaat de sterke indruk van politieke druk in het juridische proces tegen de onaf hankelijke media in Rusland, onder meer in deze zaak." Boucher wees op 'de zeer onge wone en snelle ontwikkelingen' in deze zaak, terwijl zoiets nor maal maanden in beslag neemt. „Daarbij is de wet die gebruikt wordt om TV6 te vervolgenpas twee keer eerder gebruikt, beide malen tegen onafhankelijke me dia. Deze wet verliep bovendien op 1 januari." De zender is inmiddels vervan gen door een sportkanaal. De sluiting volgt op een uitspraak van het hof van arbitrage, dat eerder had besloten dat het sta tion dicht moet omdat het geen winst zou maken. Medewerkers van de zender hebben dat altijd ontkend. „De autoriteiten heb ben laten zien dat hun enige doel was ons de mond te snoe ren", aldus directeur Kiseljov gisteren. De stroom en de telefoonlijnen van de zender werden onver wacht afgesneden, zei een woordvoerster van TV6. De fre quentie van TV6 wordt naar ver luidt op 27 maart geveild. De nieuwsredactie wil dan pogen de uitzendrechten te verwerven. De onafhankelijke zender was voor het grootste deel in handen van Boris Berezovski, een uitge sproken tegenstander van presi dent Poetin. TV6 uitte soms scherpe kritiek op het beleid van de Russische regering, zoals on der meer de oorlog in Tsjetsje nië. Veel journalisten van TV6 kwamen van het veel grotere NTV, dat vorig jaar al werd over genomen door het staatsbedrijf Gazprom. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Onder het Amerikaanse pu bliek is niet veel medeleven met de op Cu ba gedetineerde strijders van al-Oaeda en de Taliban te ontdekken. Hoezo onmense lijke behandeling, denkt de overgrote meerderheid van de Amerikanen. De ge vangenen kunnen net zo lekker slapen als de Amerikaanse soldaten op de basis in Guantanamo Bay, ze krijgen cultureel ver antwoord eten, ze mogen de koran lezen en er wordt zelfs een 'eigen' geestelijke aangevoerd. De gedetineerden worden menselijk be handeld, vindt dan ook 85 procent van de ondervraagden in een snelle opinie peiling van nieuwszender CNN. Veel Amerikanen begrijpen niet waar Europa, de Verenigde Naties en Amnesty Interna tional zich druk over maken. Het heeft een week geduurd voor de Amerikaanse media meer aan het onderwerp deden dan een plichtmatig stukje, ergens ver op een binnenpagina weggestopt. De more le boodschap van overzee kwam niet aan. De wond die 11 september heeft ge slagen, doet nog te veel pijn. Na de grote koppen in de Britse kranten van het afgelopen weekeinde ('GEMAR TELD!', 'BARBARIJ!') kan Amerika niet meer om het onderwerp heen. Ook al meldt een krant als de Washington Post nog met enig genoegen dat ook de Britse bevolking ondanks de schreeuwende koppen niet echt wakker ligt van Guant anamo. Volgens een peiling van een Brit se praatshow vindt slechts 8 procent van de Britten dat de gevangenen onmense lijk worden behandeld. Maar eigenlijk zijn de leefomstandighe den in de cellen in 'Camp X-Ray' niet het cruciale probleem, ook al worden daar aan de meeste woorden gewijd. Het gaat vooral om een eerlijke procesgang voor de gevangenen. 'Gitmo', zoals de basis in Guantanamo Bay ook wel wordt ge noemd, is een niemandsland. En als de uit Kandahar overgevlogen mannen geen krijgsgevangenen zijn, maar 'gedetineer den' en 'onrechtmatige strijders', welke rechten hebben ze dan? Het Amerikaanse vertrouwen dat Bush en zijn oorlogsteam ook in deze kwestie de juiste beslissingen zullen nemen is groot. Maar de zorgelijke geluiden uit Eu ropa en van de Verenigde Naties doen hun werk. Er worden nu indringende vragen gesteld door de Amerikaanse me dia. Kranten waarschuwen in commen taren dat de VS het aan hun stand ver plicht zijn de gedetineerden een eerlijk proces te geven. Het kan niet zo zijn dat het Pentagon uitmaakt wat er met hen gebeurt, aldus de New York Times. Dat de Amerikaanse regering zich zorgen maakt over de slechte public relations, werd gisteren duidelijk tijdens de dage lijkse persconferentie van defensieminis ter Rumsfeld. Hij trok er een uur voor uit om alle vragen te beantwoorden. „Het is tijd om alle opwinding over deze deze zaak te temperen aldus Rumsfeld. De VS hebben geen belang bij een transat lantisch schisma in de coalitie tegen het terrorisme. Rumsfeld herhaalde erg vaak dat de om standigheden in Guantanamo Bay hu maan zijn. Een open cel in het zonnige Cuba is zo erg nog niet, zei hij. Maar wat de toekomst van de gevangenen betreft, zei hij eigenlijk niets. De VS menen dat ze het zich niet kunnen veroorloven de hele groep de status van 'krijgsgevangene' te geven, omdat dat juridische vervolging van terreurdaden zou kunnen bemoeilij ken. De internationale gemeenschap zal voorlopig moeten afwachten, aldus Rumsfeld, tot 'de juristen' hebben uitge zocht wat er met de individuen moet ge beuren. Hij bestreed dat de VS zijn 'eigen' Tali- banstrijder - John Walker Lindh - beter behandelen. Walker, gisteren naar de VS overgevlogen, wordt vervolgd, en zodra genoeg informatie is verzameld over het groeiende aantal gevangenen in Cuba wordt ook over hen een besluit geno men. De mogelijkheden zijn talrijk: krijgsgevangenen kunnen worden terug gestuurd of overgedragen aan een Ameri kaanse militaire rechtbank, terroristen kunnen voor een straff echtbank terecht komen. Of voor de nog op te richten en omstreden militaire tribunalen. Hoe lang dat gaat duren? Rumsfeld weet het niet. In de tussentijd worden de ge vangenen 'menselijk behandeld' en hou den de VS ze 'van de straat', opdat ze geen nieuwe terreuraanvallen kunnen plegen. „De wereld en het Amerikaanse publiek zullen dat toch volledig kunnen begrijpen", zei hij. „Het gaat per slot van rekening om zelfverdediging." door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Franse oud-presi dent Giscard d'Estaing vraagt 20.000 euro netto per maand als voorzitter van de werkgroep die advies uitbrengt over de toe komst van de Europese Unie. Daarnaast wil hij kunnen be schikken over een suite in een van de sjiekste hotels in Brussel. PvdA-europarlementariër Van den Berg noemt de eisen van de Fransman 'absurd'. Giscard d'Estaing werd medio december door de EU-rege- ringsleiders in de EU benoemd tot voorzitter van de zogenaam de Conventie, de functie waar voor ook premier Kok lange tijd in beeld was. De adviesgroep moet volgende zomer aanbeve lingen doen hoe de EU met twaalf nieuwe lidstaten erbij be stuurbaar blijft. De regeringslei ders beslissen nadien op basis van het Conventieadvies over de nieuwe EU-structuur. Met 20.000 euro per maand net to komt Giscard ongeveer op hetzelfde inkomensniveau rils voorzitter Prodi vanÉle Europe se Commissie. Zijn status als oud-president van de Franse re publiek noopt daarnaast tot een tijdelijk onderkomen in Brussel met enige allure. Gedacht wordt aan een appartement in het Conrad-hotel, een van de duur ste gastenverblijven in de Euro pese hoofdstad. Van den Berg is absoluut niet te spreken over de-financiële wen sen van Giscard. „Dit geeft een verkeerd signaal aan de burger", aldus de PvdA'er. Hij wijst erop dat Giscard ook nog een royaal pensioen krijgt van de Franse overheid. De uitgaven voor de Conventie in 2002 (tien maan den werk) bedragen naar schat ting 35 miljoen euro.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7