'Ondeugdelijk beheer financiën Eurocollecte' Amputatie van verkeerde been niet in geld uit te drukken BINNENLAND 2 Kamer verdeeld over xtc-testen op feesten RIVM: Terugdringen broeikasgas minder moeilijk dan verwacht Lockerbie-rechters Accountantsbureau kritisch over ex-directeuren 'Oordeel kabinet over WAO voor de verkiezingen' Viereneenhalf jaar geëist wegens mensensmokkel Eisen tot vijftien maanden cel tegen 'koningskoppeF Rolactie van Greenpeace htverkeer Belegd •01 - Het vliegverkeer van Schiphol is gisteravond tijd stilgelegd wegens een oefening bij de Luchtver- eiding Nederland. Vol de organisatie leverde dit lale vertragingen van en- ïinuten op. Tijdens de oe- 'y die voor de eerste keer ze schaal werd uitge- is de luchtverkeerstoren imd. Het betrof een oefe- vaarbij brand werd gesi- !rd in de 100 meter hoge op Schiphol. De acht ver- eiders moesten de toren en en in een nabijgelegen 'ter hoge noodtoren hun aamheden hervatten. De ing duurde anderhalf uur. door Claudia Sondervan middelburg - Hoe vertaal je in geld de geleden pijn, gederfde levensvreugde, de totale veran dering van je leefomstandigheden en het ver lies van wat je deed aan werk of zorgtaken? „Het uitdrukken van ellende in geld is een on mogelijke vertaalslag", beaamt letselschade advocaat H. Struijk naar aanleiding van de vrouw bij wie vorige week in een Vlissings zie kenhuis het verkeerde been werd geampu teerd. Hij maakt die vertaalslag niettemin, als juri disch adviseur in persoonlijke schade en in die functie regelmatig geraadpleegd door het In- formatie- en Klachtenbureau Geneeskunde in Zeeland. „Medische ingrepen brengen altijd risico's met zich mee. Daarom moet de patiënt tevoren worden geïnformeerd en toestemming voor de behandeling geven. De patiënt mag verwachten dat de ingreep wordt uitgevoerd zoals contractueel overeengekomen. Dat ligt vast in de Wet op de Geneeskundige behan- delovereenkomsten. Ziekenhuizen zijn tegen woordig centraal aansprakelijk. Dat die aan sprakelijkheid er is in het geval van de vrouw wiens verkeerde been werd geamputeerd, lijkt evident." Letselschade bestaat uit een aantal elementen, die gewogen worden naar de persoonlijke om standigheden van de patiënt, statische cijfers als normale levensverwachting en inschattin gen van het toekomstig economisch verlies voor de patiënt aan de hand van een mogelijk carrièreverloop. Het komt neer op een hoop giswerk en veronderstellingen die gekoppeld worden aan bedragen die door jurisprudentie als gangbaar worden geaccepteerd. Een element in de uiteindelijke schadevergoe ding is het smartegeld, de financiële compen satie voor gederfde levensvreugde. „Het hangt sterk af van allerlei zaken, zoals het percentage van blijvende invaliditeit door de medische fout", zegt Struijk. „Globaal staat er volgens de jurisprudentie voor een afgezet been een be drag tussen de vijftig- en honderdduizend gul den." Dat komt neer op circa 22.700 tot 45.400 euro. „Een te kleine pleister voor de wonde," erkent Struijk. „Nederland is daarin nog altijd sterk conservatief." De patiënte in het ziekenhuis in Vlissingen, die zelfstandig woonde en de zorg droeg voor ge zinsleden, moet nu beide benen missen. De onkosten die woningaanpassingen of een an dere, aangepaste woning en verdere hulpmid delen meebrengen, vormen een tweede ele ment in de totale uitkering. „Voor zover die kosten niet worden vergoedt via ziektekosten verzekering en andere invaliditeitsuitkerin- gen." Ook daar spelen allerlei aanvullende dingen mee, zoals het gedwongen verlaten van de eigen leefomgeving, maar ook eventuele baat als dure onderhoudskosten aan de eerste woning gaan vervallen. Een derde component moet de kosten dekken voor het verlies aan werkzaamheid, ook die van huishoudelijke en verzorgingstaken. Voor dat geld moet de patiënt de komst van huis houdelijke hulp en eventueel verpleeghulp kunnen inroepen. „Ziekenhuizen hebben klachtenregelingen en een beroepsfoutenver zekering. Ze geven zaken als deze doorgaans gelijk uit handen aan hun verzekeraars. In Ne derland zijn twee bedrijven die zulke verzeke ringen dekken." De centrale verantwoordelijkheid van zieken huizen is een grote verbetering ten opzichte van vroeger, toen de eisende partij de aanspra kelijke persoon diende aan te wijzen. Struijk: „Dit soort zaken ligt echter vaak zo gecompli ceerd. Het is vaak moeilijk te traceren waar iets precies mis ging. Medische dossiers zijn ach teraf vaak moeilijk te doorgronden. En het is uiterst menselijk - en de medische sector heeft dat in het bijzonder - om fouten snel af te dek ken. Dat komt de tevredenheid van de patiën ten niet ten goede. Over een gewenste uit komst van een behandeling kun je niets eisen. Maar over klant tevredenheid wel." izinkbare' g op water x iaag - Rijkswaterstaat be- I St najaar met een proef f. en drijvende weg over een v van de Maas. Op de 100 )a„ flange weg, die bestaat uit rlkaar gekoppelde alumini um ontons, kunnen automo- xx met een snelheid van lometer per uur over het rijden. De drijvende weg »ral geschikt als omlei- loute. De constructie van tg is stijf, waardoor auto- listen weinig hinder on- iiden van bewegingen. De La ins zijn onzinkbaar door ulling van piepschuim. rde nden en katten ven spoorloos <e haag - Weggelopen hon- katten die geregistreerd j g ibij een speciale databank inds 1 januari niet meer Iel sporen. De databank van sv jchting Registratie Huis- n Nederland viel onder het 1 iterie van Landbouw en IU() n januari worden overge- >n aan een nieuwe organi- M| Dit is echter nog niet ge- wi Volgens een woorvoerder rhandelt het ministerie er jj( erschillende organisaties (databank per 1 maart Z onder de pannen te bren- Tot die tijd is het systeem p gebruik. g weinig steun »r spotters 1 K. 0VEN - De inzamelactie financiële steun aan de ar« rlandse vliegtuigspotters ekenlang in een Griekse jn vastgehouden, heeft tot e slechts 2200 euro opge- i Dat zei initiatiefnemer JL i Haaren gisteren. Het duo e, iim een maand vast in een se gevangenis. Ze zijn be- ,n,|kiigd van het 'toegang ver- fen tot nationale gehei- Half december kwam het borgtocht (ruim 0 euro per persoon) vrij. m linisterie van buitenland en heeft dit bedrag voor- 'i" oten. De twee hobbyisten g,u ichten deze week de reke- ;ra lan het ministerie, rti, indhaaf motie >ib dsoldaten' 37 enjtAAG - De Tweede Kamer staatssecretaris Van van defensie zich houdt (jj Ie minimumleeftijd van en jaar voor een baan bij Van Hoof wil wegens ersoneelstekort afwijken ie internationaal overeen- nen afspraak. Van Hoof t mogelijk maken om ze- injarigen een militaire op- g te laten volgen, terwijl meel nog burger zijn. nst gedode dhovenaren oven - Ruim vijfhonderd len en vrouwen herbben en in Al Fourgaan moskee dhoven de laatste eer aan rige week in Kashmir ge- twee Marokkaanse Eind- laren. Na afloop werden ee kisten de moskee uitge- n en naar een mortuari- jvoerd. Daar blijven de li- en in afwachting van ver- laar Marokko waar de worden begraven. Het is iet bekend wanneer dat i; ro-scholier rdt lijsttrekker - Leefbaar Heiloo gaat meenteraadsverkiezingen t een lijsttrekker van acht- lar: Nathan van Kiel. De student, die dit jaar eind en doet, heeft goede hoop artij naar een zetel in de enteraad te leiden. Van voor de functie te zijn 1 door zijn vader die tot richters van Leefbaar Hei- ehoort. Hij is niet uit op olitieke carrière. Volgens iel heerst in Heiloo een kaan democratie. „De en die in de gemeente- dtten, vergeten dat ze vertegenwoordigers zijn", eert hij zijn deelname. kamp zeist - In Kamp Zeist begint vandaag de behandeling van het hoger beroep in de zaak-Lockerbie. De rechters presenteerden zich al eerder voor de camera. Van links naar rechts: Lord Kirkwood, Lord Macfadyen (staand), Lord Osborn, Lord Nimmo Smith en Lord Cullen Lord. Foto: ANP/Olaf Kraak den haag/gpd - De ex-directeu- ren van de Stichting Nationale Eurocollecte (SNE) hebben 'on deugdelijk' financieel beheer ge voerd door zich niet aan interne procedures te houden. Accoun tantsbureau Deloitte Touche concludeert dit na een onderzoek in opdracht van het bestuur van de SNE. Het bureau schrijft dat 'niet kan worden vastgesteld of bij alle door de directie aangegane ver plichtingen en gedane betalin gen uitsluitend in het belang van de Stichting Nederlandse Eurocollecte is gehandeld.' De ex-directeuren, R. van Haeften en J. Zeekant, hebben aan het onderzoek hun medewerking verleend. Volgens SNE-bestuursvoorzitter Paul Nouwen bekijkt een advo caat of het rapport eventueel aanleiding geeft voor juridische stappen tegen de Stichting Ideële Activiteiten (SIA), die Van Haeften en Zeekant als directeu ren leverde. Hij verwacht niet dat die er komen. „De conclu sies hebben ons wel bevestigd in de juistheid van de beslissing om de samenwerking met de SIA te beëindigen." Volgens Nouwen is het onderzoek uitge voerd om 'absoluut zeker te zijn dat alle activiteiten achteraf te verantwoorden zijn. Het gaat tenslotte om de centjes van de burgers.' Het bestuur van de Eurocollecte maakte 15 januari een einde aan de samenwerking met de SIA omdat die een wanprestatie zou hebben geleverd. Volgens Nou wen werd het bestuur door Van Haeften en Zeekant, beiden met een lange staat van dienst in het werken voor goede doelen, slecht geïnformeerd en werden interne procedures niet nage leefd. „Er werden bijvoorbeeld dingen besteld voor bedragen waar een paraaf van de pen ningmeester voor nodig was. Die werd niet gevraagd." De SIA en de in ongenade geval len managers Van Haeften en Zeekant hebben een hele ande re versie van de gebeurtenissen. Volgens hen gingen de be stuursleden herhaaldelijk op de stoel van de directeuren zitten. ,,Het gevolg hiervan was dat de directie in haar functioneren werd belemmerd", schrijft de stichting via haar advocaat. Vo rig jaar november werd het be stuur per brief op zijn disfunc tioneren gewezen. Daarop zou den Nouwen en penningmees ter Van de Merwe zijn afgetre den, gevolgd door de overige vier bestuursleden. Nouwen ontkent dit. Advocaat Schurink van de SIA en Van Haeften en Zeekant is zeer verbaasd dat Nouwen de conclusies van Deloitte Tou che naar buiten brengt terwijl SIA volgens hem alleen een con cept-versie van het rapport kent. „Pas afgelopen vrijdag hebben wij een wederhoor ingediend bij Delotte Touche", constateert hij. „Wij nemen hier grote af standvan." den haag/anp - Het kabinet komt nog voor de Tweede-Ka merverkiezingen in mei met een standpunt over de WAO. Die toezegging heeft staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken gisteren in de Kamer gedaan. Premier Kok was vrijdag na af loop van de ministerraad voor zichtiger. Hij zei dat het kabinet een uiterste poging zal doen om voor 15 mei te reageren op het WAO-akkoord dat de werkge vers- en werknemersorganisa ties in de Sociaal-Economische Raad hebben gepresenteerd. Maar Kok maakte ook duidelijk dat het moeilijk zal worden om voor de verkiezingen met een oordeel te komen. De verschil lende bewindslieden moeten het namelijk nog eens worden over het onderwerp, zei hij. In een vraaggesprek met Vrij Nederland deze week is Hooger vorst minder optimistisch. „Het is nu wel erg kort voor de verkie zingen. Daarom wordt het heel moeilijk om met dit kabinet nog gewaagde besluiten te nemen." Beroep na vrijspraak medeverdachten haarlem/anp - Een 39-jarige man hoorde gisteren voor de rechtbank in Haarlem 4,5 jaar celstraf tegen zich eisen. Justitie verdenkt hem er van aan het hoofd te hebben gestaan van een groep mensensmokkelaars. Volgens officier van justitie Nienhuis heeft de verdachte een leidinggevende en organiseren de rol gespeeld bij de smokkel van illegalen naar Canada. De verdachte zelf zei dat zijn aan deel maar klein was. Hij gaf toe dat hij tussen mei en augustus 2000 ruim tien Pakistani naar Canada heeft helpen smokke len. Volgens hem ging het om familieleden en kennissen en heeft hij nauwelijks aan de smokkel verdiend. De groep vermeende mensen smokkelaars werd in mei vorig jaar opgerold na een uitvoerig onderzoek door de marechaus see van Schiphol. Het onder zoek werd opgezet, nadat er eind 2000 vanuit Canada infor matie was binnengekomen dat zo'n tien Pakistani en Surina- mers in Nederland zich zouden bezighouden met mensensmok kel. Verschillende KLM-medewer kers werkten mee aan de smok kel. Ze zorgden er voor dat ille galen in KLM-kleding via de ba gagekelder langs de douane konden worden geloodst. In de slurf naar het vliegtuig namen de illegalen dan de plaats in van een passagier die normaal had ingecheckt. Voor deze service moesten duizenden guldens worden betaald. Volgens de advocaat van de ver dachte, gaat het helemaal niet om een ernstig misdrijf. Hij stel de dat de officier zijn cliënt ten onrechte als grote man afschil derde. Volgens de raadsman moet op alle punten vrijspraak volgen. Vorig jaar werden zeven andere verdachten in deze zaak nog vrijgesproken van mensen smokkel. De meeste verdachten werden wel schuldig bevonden aan oplichting en deelname aan een criminele organisatie. Daar voor kregen ze straffen van an derhalf tot drie jaar opgelegd. Het openbaar ministerie is gis teren tegen die uitspraak in ho ger beroep gegaan. Uitspraak 5 februari. den haag/anp - Advocaat-gene- raal M. van der Horst heeft gis teren bij het hof in Den Haag celstraffen van twaalf en vijftien maanden, waarvan vier en vijf maanden voorwaardelijk, geëist tegen de voormalige chef van de Criminele Inlichtingendienst (CID) Kennemerland en zijn toenmalige rechterhand. Volgens het openbaar ministerie (OM) hebben K. Langendoen en J. van Vondel in 1995 bij de par lementaire enquêtecommissie- Van Traa onder ede gelogen over betalingen aan een politie- informant, bekend als 'de Sap man'. De eis tegen Van Vondel valt ho ger uit, omdat hij volgens Van der Horst Sapman ook heeft be dreigd. De rechtbank veroor deelde het 'koningskoppel' eer der tot celstraffen van vier en zes maanden. De commissie-Van Trad, diè on derzoek deed naar de opspo ringsmethoden van politie en justitie, deed in februari 1996 aangifte van meineed tegen Langendoen en Van Vondel. De Sapman had achter gesloten deuren bij de commissie ver klaard dat hij grote sommen geld van de CID-ers had ontvan gen. Langendoen en Van Vondel ontkenden dat. Wel gaf de laat ste toe dat hij na zijn vertrek bij de politie een groot bedrag aan de informant had gegeven. Dat geld was afkomstig van IRT- informant K. Jagemath. De Sap man was in de problemen geko men en dreigde informatie naar buiten te brengen over de Delta methode, waarbij de politie drugs doorliet om informanten in criminele organisaties te laten groeien. Om dit gevaar af te wenden, gaf Jagernath via Van Vondel geld aan de Sapman. Tijdens het hoger beroep werd bekend dat de Sapman de com missie-Van Traa nooit toestem ming heeft gegeven om zijn ver klaring te gebruiken. De com missie brak die belofte door zijn getuigenis in de aangifte tegen het koningskoppel op te nemen. Toch heeft dat volgens het OM geen gevolgen voor het proces tegen Langendoen en Van Von del. De raadslieden van de twee ver dachten menen echter dat het OM niet-ontvankelijk moet wor den verklaard vanwege de belof tebreuk. Advocaat G. Spong ziet wel vergaande politieke conse quenties als het OM niet-ont- vankelijk wordt verklaard als ge volg van de handelswijze van de commissie-Van Traa. Maar daar moeten de rechters zich volgens hem niets van aan trekken. „Daar mogen we in de ze rechtszaal niet voor wijken", stelt de raadsman. den haag/anp - De Tweede Ka mer is verdeeld over het testen van xtc-pillen op grote danspar ty's. WD, CDA, SGP en Chris tenunie, samen goed voor exact de helft van de 150 Kamerzetels, zijn ronduit tegen testen. PvdA, D66 en Groenlinks delen het kabinetsstandpunt dat een proef met testen zinvol is om te kijken of zo een beter inzicht te krijgen is in de pillenmarkt. Als er' wordt getest, moeten de gebruikers wel worden voorgelicht over de gevaren van de pillen, aldus de drie partijen. Het gaat wel om harddrugs en van het testen mag niet het sig naal uitgaan dat het wel goed is. Juist dat laatste is voor WD, CDA, SGP en Christenunie re den tegen het testen op party's te zijn. Deze partijen verweten gisteren in de Kamer PvdA- woordvoerder Apastolou dat hij binnen een maand van mening was veranderd. Tijdens het vori ge Kamerdebat, half december, hadden zij de indruk gekregen dat ook hij niets van testen wil de weten. Maar de PvdA'er wees dat ver wijt van de hand. Zowel toen als nu onderkent Apostolou dat tes ten gebruikers misschien het idee geeft dat zij hun gang kun nen gaan. Maar om trends te zien, is het wel goed. Minister Borst van volksgezond heid wil na een jaar belajken of testen ter plaatse een beter in zicht geeft in de xtc-markt dan de bureautesten die nu ook worden gedaan. Voordeel van het testen op party's is dat er onmiddellijk gewaarschuwd kan worden wanneer er pillen in omloop zijn die dodelijk zijn of ernstige schade aan de gezond heid veroorzaken, zei zij gisteren in de Tweede Kamer. arnhem - Enkele tientallen actievoerders van Greenpeace hebben gis teren in rollende buizen het kantoor van Essent in Arnhem bezet. Zij deden dit uit protest tegen de pogingen van het energiebedrijf de kerncentrale in Borssele open te houden. Foto: ANP/Toussaint Kluiters den haag/anp - Het wordt voor Nederland veel minder moeilijk dan tot dusver werd aangeno men om aan de internationale afspraken over terugdringing van de uitstoot van broeikasgas te voldoen. Dat blijkt uit een rapport dat het RIVM (Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne) binnen enkele weken publiceert. Tot voor kort werd ervan uitge gaan dat ons land voor de opga ve stond om de uitstoot van broeikasgassen in 2010 terugge bracht te hebben met zo'n 50 miljoen ton om te voldoen aan de zogeheten Kyoto-afspraken. Het RIVM en het ECN (Energie- Onderzoekscentrum Nederland) stelden dat eerder deze maand al bij tot 40 miljoen ton. Deze aanpassing had onder meer te maken met het lager ramen van de economische groei, met de toegenomen import van elektri citeit en met milieumaatregelen in de landbouw. In de berekeningen was toen nog niet meegenomen het be leid dat in juli vorig jaar nog niet bekrachtigd was en evenmin wat Nederland in het buiten land onderneemt om de uitstoot van broeikasgas daar terug te dringen. Inmiddels is in de elektriciteits sector een zogeheten kolencon venant getekend, zijn er met grote delen van het bedrijfsleven nieuwe meerjarenafspraken ge maakt over zuiniger gebruik van energie, zijn er nieuwe en har dere afspraken gemaakt met provincies en gemeenten over het plaatsen van windmolens en zal het RIVM ook rekening hou den met de invoering van de ki lometerheffing. Daarnaast wordt een berekening gemaakt van wat maatregelen in het bui tenland opleveren. Het ministerie van economische zaken gaat ervan uit, dat ons land de Kyoto-doelstellingen ongeveer gaat halen. Dat zou in houden dat het energiebeleid, waarvoor economische zaken verantwoordelijk is, niet aange scherpt hoeft te worden. Minister Pronk (milieu) is nog niet aan die conclusie toe. Vol gens Pronk moet 50 procent van de Kyoto-doelstelling in eigen land worden verwezenlijkt, maar de berekeningen van RIVM en ECN wijzen uit dat dit slechts ongeveer eenderde zal zijn. Minister Jorritsma wil niet vasthouden aan de 50-procent- norm. Pronk zei gisteren in de Tweede Kamer op vragen van Groen links dat hij extra maatregelen niet uitsluit. Het kan daarbij gaan om verdere verhoging van de energieheffing en accijnsver hogingen voor brandstoffen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5