Kamer hekelt Hermans' BaMastelsel BINNENLAND 1 OPRUIMING I Engeland weet wel raad met cellentekort 'Hervormingsvoorstellen beperken toegankelijkheid van het onderwijs' Kans op vervolging van Hoogendam nihil Explosieve groei Voedselwaakhond valt onder ministerie VWS RUIM BAAN r Buitenlandse bruiden 'Vluchtelingen dupe van drempel gezinsvorming' Rabbae blijft vechten voor politieke toekomst iefinanciering door euro bin - Studenten maken ksaal ongerust over de uitbetaling van hun stu- zen door de Informatie Groep (IBG) in Gronin- •lefooncentrale van de at gebeld door bezorg- Bten met de vraag of wel op tijd zal worden Jet overboeken van het ■Igens de geruchten f met een week ver orden. Volgens de IBG geld de 26e januari op iningen. Normaal is het banr tussen de 23e of de Je maand. lijk gebaar rkgestelden De regering zal nog aart laten weten of ze kan maken in de 'an de mensen die in Ie Wereldoorlog in na- id te werk zijn ge- iverwachtingen moe- >r niet te hoog gespan- Dat antwoordde mi- irst (welzijn) gisteren oor bijna de gehele Earner gesteunde mo- 'lebezien' hoe deze •gemoet kan worden ge- Kamerlid Middel wil haast met de zaak ie mensen gaan dood'. woensdag 23 JANUARI 2002 den haag/gpd - De Tweede Ka mer heeft veel kritiek op de wijze waarop onderwijsminister Her mans de hervorming van het uni versitair en hoger beroepsonder wijs wil doorvoeren. Dit nieuwe stelsel sluit aan bij Europese af spraken uit 1999 over uniforme ring van kwaliteit en het gebruik van uniforme academische gra den, bachelor en master. De voorgestelde stelselhervor ming 'gooit de toegankelijkheid te grabbel', zei CDA'er Eurlings. De PvdA was bij monde van Ka merlid Hamer niet minder mild over het zogenoemde bachelor- /masterstelsel ('BaMastelsel'). ,,lk vind het onaanvaardbaar dat de toegankelijkheid en financie ring zo in het gedrang komt", al dus Hamer. De Kamer ziet vooral in de kos ten een obstakel voor studenten. Want het collegegeld, dat kan oplopen tot 7.000 euro per jaar, zal moeten worden geleend. Hermans vindt dat een investe ring in eigen toekomst. De Ka mer ziet vooral het gevaar dat weinig draagkrachtige studen ten afzien van dergelijke topop leidingen. Als de samenleving zoveel waar de hecht aan uitstekend onder wijs, dan zal de samenleving daar ook geld voor moeten uit trekken, vindt een Kamermeer derheid. Dat betekent ook dat de studiefinancieringsmogelijk heden in stand blijven en niet worden beperkt tot uitsluitend de bachelorfase. De Kamer is verder niet gelukkig met de mogelijkheid voor on derwijsinstellingen om zelf een selectie te maken van bachelors die willen doorstromen naar een mastersopleiding. Die voorwaarden moeten dui delijk worden geformuleerd en voor iedereen inzichtelijk wor den gemaakt. Daarnaast blijven er vragen over de aansluiting van de programma's van een bachelor (algemeen) naar een master (specialisatie). Er wordt overigens niet getwij feld aan het nut van de stelsel hervorming. Daarom wordt verwacht dat een Kamermeerderheid het voorstel, met aanpassingen, toch zal steunen. roor duwen cabaretier - De Haagse recht- teft gisteren een 20-jari- wegens poging tot ig op de Amsterdamse f Thomas van Luyn leeld tot een celstraf van ir. Dat is een jaar min- twee weken geleden officier van justitie was )e verdachte duwde svan Luyn, die vooral is door zijn typetjes in irogramma 'Kopspij- gen een trein die op het jnd te vertrekken. Even obeerde hij dat nog- jen de trein reed. Een der kon door in te grij- ongeluk voorkomen. tien dragers 11 Zaanstad Achttien werkne- in de ING-Bank in Zaan- jken besmet te zijn ge- et de tbc-bacterie na met een vrouwelijke Bij die persoon, woon- ide regio Alkmaar, tbc al in november ,De besmette bankme- ïts zijn allen dragers van trie, maar zij hebben 1 tbc. Ook zijn zij niet lelijk voor anderen. De ;ft hen getraceerd in b veiAulgiindeivoeken, iet is afgerond. ■land vóór »litie Bosnië - Nederland is voor- het plan van EU- itor voor buitenlandse ia om een EU-gelei- lacht op te richten in bleek gisteren tij- gesprek tussen Sola- r Kok en minister •n van buitenlandse plannen worden besproken met de iters van buitenlandse Nederland ook agen- voor zo'n politie- kan ongeveer duizend u nog onduidelijk. ng gijzeling 3 informatie 1SI IAM 'wee mannen en n. ouwen zijn gisteren eid aan de officier van in Rotterdam wegens ing van een poging tot g. Zij zouden vorige oensdag hebben gepro- en 42-jarige man uit isplaat te ontvoeren, al- oolitie. Het slachtoffer iter, terwijl hij werd ge en geslagen, te ontsnap- ordat hij hulp kreeg van ders. De verdachten den dat zij de man uit ontvoeren, omdat zij in 'den uithoren over een id van geld. iei en igere controle ,u en patiënten de - Er komen betere fel en voor en meer con- a het vastbinden van pa- lij in zorginstellingen. Dat ,01 inister Borst van volks- >n leid gistem in de Twee- in er gezegd in antwoord •n en van SP-Kamerlid H inleiding voor de Ka- 3gi jen was onderzoek van •el ectie voor de Gezond- n 1 tg (IGZ) waaruit blijkt ocent van de patiënten Hingen voor verstande- indicapten regelmatig J astgebonden. In enkele 1 overlijden daardoor Ongeveer tweehonderd studenten hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd te gen het nieuwe stelsel bachelor/master in het hoger onderwijs. Uit onderzoek van de Landelijke Studenten Vakbond hebben veel studenten geen idee wat hen binnenkort staat te wachten. Foto: ANP/Ed Oudenaarden 1 Cf Cf Cf straatroven m hartje Rotterdam assen/gpd - De kans dat oorlogsmisdadiger Dirk Hoogendam ooit nog in een Neder landse cel belandt, is nihil. De rechtbank in Assen voelde er gisteren niets voor om de aanklacht tegen de oud-SS'er te verzwaren met beschuldigingen van het plegen van oorlogsmisdaden. Verdere vervolging lijkt daardoor uitgesloten. Justitie kan Hoogendam immers niet meer voor de rechter dagen voor de misdaden, waarvoor hij vlak na de oorlog bij verstek al ter dood werd veroordeeld. Deze delicten, zoals deelname in vreemde krijgsdienst en ernstige mishandelingen, zijn verjaard. Van daar dat officier van justitie De Roos giste ren probeerde vervolging alsnog mogelijk te maken door de aanklacht tegen Hoogen dam met niet te verjaren oorlogsmisdaden uit te breiden. De rechtbank vond dit juri disch te creatief en stemde niet toe. Hoogendams advocaat Speijdel was tevre den met de beslissing van de rechtbank, maar zei met het oog op de slachtoffers en hun nabestaanden ingetogen te reageren. (advertentie) den haag/gpd - De nieuwe Ne derlandse Voedsel autoriteit (NVa), het instituut dat moet gaan waken over de voedselvei ligheid, wordt onderdeel van het ministerie van volksgezondheid. Onder de nieuwe dienst gaan de Keuringsdienst van Waren en De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) vallen. De NVa is verantwoordelijk voor het toezicht op de productie en de kwaliteit van het voedsel en geeft voorlichting over het voed sel. De dienst is onafhankelijk van het ministerie. De komst van de NVa heeft veel voeten in de aarde gehad. Land bouwminister Brinkhorst heeft lang geprobeerd de NVa onder zijn ministerie te laten vallen. De Tweede Kamer was daar te gen, omdat voedselveiligheid een zaak is van volksgezond heid. Het kabinet heeft nu aan die wens gehoor gegeven. De nieuwe dienst moet een ein de maken aan de versnippering die er nu is bij de controle. Een deel van de taken wordt uitge voerd door het ministerie van landbouw. Daar wordt de pro ductie van voedsel gecontro leerd, zoals de veeteelt en de slacht, maar ook de productie van veevoer. Onder volksge zondheid valt de Keuringsdienst van Waren, die de eindproduc ten controleert. Daarnaast heb ben diverse voedselproducenten nog hun eigen keuringsdien sten, zoals de zuivelindustrie. Bij calamiteiten bleek in het ver leden dat onduidelijk was welk ministerie waarvoor verant woordelijk was. Daardoor wer den misstanden soms op de verkeerde plekken gemeld. #^4 NOORD HOLLAND Op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 januari 2002 in het Kennemer Sportcentrum een bedrijvenpresentatie c.q. banen- en opleidingsbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, school verlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen- en opleidingsaanbod uit de regio! Gratis entree! www.ruimbaanin.nl IJsbaanlaan 4a, Haarlem door Dick Hofland londen - Twee gevangenen in één cel, in Engeland is het geen probleem. Als het moet stoppen ze er daar zelfs vijf bij el kaar. „Klikt het niet, dan vliegje elkaar wel constant aan", zeggen veroordeelden. Een kijkje in Wormwood Scrubbs, een Victori aanse gevangenis in Londen. Micky en Steve roken alletwee. kijken naar dezelfde tv-programma's en zijn gek op PlayStation. Dat komt goed uit, want ze moeten het samen zien te redden in een cel van twee bij drie, die van 's avonds acht uur tot 's morgens acht uur op slot gaat. „Je hebt het liefst een plek voor jezelfzeggen ze. „maar we hebben nu eenmaal geen keus." Micky noemt het pure mazzel dat Steve en hij het goed met elkaar kunnen vin den. Ze hebben het soms best gezellig, maken nooit ruzie en realiseren zich dat ze voor hetzelfde geld met iemand hadden geze ten met wie ze niets gemeenschappelijks hadden. Steve: „Reken maar dat je dan heel vaak met elkaar op de vuist gaat, want dat is de manier waarop je hier conflicten oplost." In Wormwood Scrubbs, de Victoriaanse gevangenis in het zuiden van Londen, oogt alles als verleden tijd. De torens, de tuin, de gangen en de cellen. Hier en daar is door een kijkluikje te zien hoe ge vangenen met z'n tweeën op stapelbed den liggen te lezen. De fitnessruimte, t waar tientallen gevangenen keurig in de rij staan te wachten, detoneert met zijn supermoderne apparaten. In deze omgeving slijten zo'n duizend mensen hun leven. Blank en zwart, licht en zwaar, alles door elkaar, zoals dat in heel Engeland en Wales het geval is. Voor de 68.000 gevangenen zijn niet genoeg cellen. Dat komt voor een belangrijk deel omdat in Engeland iedereen levenslang krijgt die voor de tweede keer terecht staat wegens een seksueel misdrijf of voor het aanvallen van een medeburger met een wapen. Te veel gevangenen, te weinig cellen, dan is de keus voor twee in één cel niet moei lijk. Zoë Newton en Mick Flint, twee be wakers in blok A, begrijpen niet dat Ne derland daar zo moeilijk over doet. De gevangenen Steve en Micky moeten zelfs een beetje lachen als ze horen dat in Ne derland bolletjeslikkers niet kunnen wor den vastgezet omdat er niet genoeg cel len zijn. Blok A telt zeven éénpersoonscellen, zes tweepersoons en twee vijfpersoons. Er zijn gevangenissen waar door ruimtege brek af en toe zelfs veertien mensen in een cel moeten, maar daarvan zeggen deze bewakers dat het vragen om proble men is. In Wormwood Scrubbs kan iede re gevangene voor elk van de drie vor men van detentie in aanmerking komen. Daar door kan iemand die een moord heeft gepleegd in dezelfde cel terechtko men als iemand die een veel lichter ver grijp op zijn naam heeft staan. Newton: „Je zou misschien verwachten dat zoiets problemen geeft, maar dat is dus niet het geval. Kijk, die cellen met vijf mensen, COMMENTAAR De maatregel van het kabinet om buitenlandse huwelijks partners (van buiten de Europese Unie) mee te laten betalen aan de verplichte inburgeringscursus is vooral gericht tegen de ongebreidelde import van bruiden en familieleden door Turkse en Marokkaanse mannen. Het gaat jaarlijks om zo'n negenduizend bruiden. Minister Van Boxtel, bedenker van de 'huwelijkspremie', rept niet van een extra drempel, dat zou namelijk in strijd zijn met de Grondwet, maar spreekt liever van een extra 'afwegingsmoment'. Van de aanstaande bruiden wordt verwacht dat zij de helft van de kosten van de inburgeringscursus (3000 euro) op hoesten. De gedachte hierachter is dat 'oprechte' huwelijks partners beter hun best zullen doen te integreren als ze moe ten meebetalen. Relaties die weinig of niets met liefde heb ben te maken en puur uit praktische, culturele of economi sche redenen geboren zijn, worden door de hoge kosten ontmoedigd. Hoewel Van Boxtel zich op glad ijs begeeft door voorwaar den te stellen aan het recht op gezinsleven en vrije partner keuze, valt zijn voorstel te prijzen. De praktijk leert dat inte gratie in de Nederlandse samenleving juist bij bovenge noemde groep geen prioriteit heeft. Sterker nog: behoud van de eigen culturele identiteit staat bij velen voorop. Een groei end deel van de bevolking blijkt als gevolg hiervan de Neder landse taal niet machtig te zijn en is bovendien volstrekt on bekend met onze omgangsvormen. Dat feit op zich werkt ontwrichtend op de Nederlandse samenleving als geheel. Terwijl de aandacht van de politiek vooral uitgaat naar de asielzoekersproblematiek blijken gezinsvorming en gezins hereniging tot een veel grotere migratie te leiden. De tweede generatie Turken en Marokkanen blijkt tegen de verwachting in nog altijd hun partners uit het land van herkomst te halen. Door deze 'ongewenste' vorm van migratie vanuit de posi tieve invalshoek van de integratie te benaderen, maakt Van Boxtel dit uiterst gevoelige onderwerp in elk geval bespreek baar. Meebetalen aan inburgeringscursus den haag/gpd Duizenden vluchtelingen worden hard ge troffen door het kabinetsplan om mensen die een huwelijks kandidaat of hun gezin naar Ne derland laten overkomen mee te laten betalen aan hun inburge ringscursus. Volgens de Vluchtelingenorga nisatie Nederland (VON) heeft die maatregel een verwoestend effect op het gezinsleven van vluchtelingen. De maatregel geldt voor ieder een, maar is vooral bedoeld om Marokkanen en Turken te ont moedigen een partner uit het land van herkomst te halen. Mi nister Van Boxtel (integratiebe leid) ontkent dat hij een financi ële drempel wil inbouwen, maar spreekt liever van een 'extra af wegingsmoment De hoogte van het bedrag houdt Van Boxtel nog geheim, maar het gaat wel om een 'flink be drag", zegt hij. Directeur Akel van het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB), die het plan hielp bedenken, schat dat het zo'n 3.000 euro wordt. Dat is de helft van de kosten van een inburgeringscursus. „Dat zou ramspzalig zijn voor vluchtelingen in Nederland", reageert directeur özgümüs van de VON. „Laten we eerlijk zijn, de maatregel is vooral bedoeld voor Turken en Marokkanen. Maar zij zijn nu juist veel beter in staat om een dergelijk bedrag op te hoesten dan vluchtelin gen. Ze zitten hier langer, dus ze hebben vaak werk of vrienden en familie die hen uit de brand kunnen helpen." rotterdam/gpd - Het aantal straatroven in het centrum van Rotterdam is vorig jaar explosief gestegen. Het Straatroofteam van de poli tie telde 1.274 aangiften, tegen 739 in het jaar daarvoor. Van de 253 arrestanten is 99 procent niet van Nederlandse origine, komt 85 procent uit ge broken gezinnen en is 36 pro cent minderjarig. De daders opereren vaak in groepen en hebben het voorzien op geld, sieraden en gsm's. Verontrustend is de conclusie van de politie dat een gearres teerde groep direct wordt opge volgd door een nieuwe groep. Voor de oprichting van het Straatroofteam in 1999 was het de bedoeling om het aantal be rovingen op straat met een kwart te verminderen. Die doelstelling is onlangs bijge steld. Het Bestuurlijk Justitieel Overleg Rotterdam-Centrum is inmiddels tevreden als 'de fors stijgende lijn in het aantal aan giften in elk geval tot stilstand wordt gebracht'. „De oorspron kelijke ambities zijn te ambiti eus gebleken", erkent een ge meentewoordvoerder. Het Straatroofteam is al een paar keer uitgebreid en telt nu elf mensen. daar ben ik ook niet zo gek op. We pro beren dat zoveel mogelijk te voorkomen, maar dat lukt nu eenmaal niet zo makke lijk" Flint: „Het is jammer, ik gun ieder een zijn privacy, maar we leven nu een maal niet in een ideale wereld en dus is het ook in de gevangenis niet ideaal. Daar moet je niet al te moeilijk over doen." Newton vertelt dat Mick en Steve een be hoorlijk luxe cel hebben naar de maatsta ven van Wormwood Scrubbs. Standaard staan er twee bedden of een stapelbed en heeft elke gevangene een eigen kastje. That's it.Als gevangenen hier binnen komen, hebben ze geen keus in wat voor cel ze komen, en met wie. Maar daarna willen we zoveel mogelijk proberen ge lijkgestemden bij elkaar te zetten. Soms komt iemand een familielid tegen, of een oude vriend, en als die graag bij elkaar willen, dan proberen we dat meestal wel te regelen. Hun grootste straf is dat ze hun vrijheid kwijt zijn, waarom zouden we het ze dan nog moeilijker maken?" door Peet Vogels den haag - GroenLinks-Kamer- lid Mohammed Rabbae is altijd goed voor rumoer. Zijn entree in de politiek in 1994 was storm achtig, met een duolijsttrekker schap en een forse verkiezings nederlaag. Zijn dreigende ver trek, de partij zette hem op een in zijn ogen te lage plaats op de verkiezingslijst, zal ook niet zon der rumoer verlopen. Rabbae wil op het partijcongres op 9 fe bruari alsnog op een hoge plek op de lijst, anders stapt hij op. Of Rabbae dat dreigement uit voert, wordt betwijfeld. „Hij rea geerde emotioneel op het nieuws, dat is begrijpelijk", al dus Groenlinks-voorzitter De Rijk. „Ik hoop en verwacht ech ter dat hij zijn dreigement in trekt." Rabbae kwam in 1966 uit Ma rokko naar Nederland, studeer de economie aan de Universiteit van Amsterdam en werd in 1982 voorzitter van het Nederlands Centrum Buitenlanders. In 1989 vroeg Groenlinks hem al om voor de partij in de Tweede Ka mer te gaan zitten; maar dat weigerde hij. In 1994 zei hij wel ja en vormde met Ina Brouwer een duolijst trekkerschap. Nog tijdens de verkiezingen kwam de eerste rel. Het ging om oude uitspraken van Rabbae dat moslims een verbod op de publicatie van het boek De Duivelsverzen van Sal man Rushdie moesten vragen bij de rechter. Het regende op zeggingen en Rabbae haastte zich te verklaren dat hij het zo niet had bedoeld. De rel en andere zaken leidden tot een verkiezingsnederlaag. Medelijsttrekker Brouwer stapte op. Rabbae wilde ook opstap pen, maar bleef na aandringen van de nieuwe fractievoorzitter Rosenmöller. De jaren in de Kamer gingen goed, Rabbae groeide uit tot een gewaardeerd Kamerlid en on derscheidde zich als lid van de enquêtecommissie Van Traa, die de illegale opsporingsme thoden van de politie en justitie onderzocht. Bij de verkiezingen van 1998 kwam Rabbae op plaats vier. Op het gebied van onderwijs, zijn portefeuille van de afgelo pen vier jaar, wist Rabbae echter weinig potten te breken. Wel haalde hij uitgebreid de pers met zijn oproep te stoppen met grappen over Bin Laden en moslims, omdat dat kwetsend is voor moslims en aan zou zetten tot haat en onbegrip tussen au tochtonen en allochtonen. Voor de kiescommissie van Groenlinks was dat echter te mager. Voor Rabbae was geen hoge plaats meer weggelegd op de nieuwe lijst. Zelf voelde hij dat als verraad, zeker van frac tievoorzitter Rosenmöller. De komende weken worden be slissend voor de politieke toe komst van Rabbae. In Neder land althans. In een irtüBview met Radio Rijnmond zei Rabbae vorig jaar dat hij wel minister in Marokko wil worden als hij de Nederlandse politiek verlaat. (advertentie) Heemstede, Binnenweg 211, 023-5292509 www.perez-perzen.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3