Paniek over luchtvervuiling GESPREK VAN DE DAG Baud bedankt voor uitnodiging Victoria van Zweden: De enige vrouw 'Dit is geen terrein voor designrevolutie' Italianen moeten auto laten staan QZ- 09- Brievenbus MENSELIJK De inwoners van het eiland Yap in de Federale Staten van Micronesië in de Stille Zuidzee zijn doodsbenauwd. Op de kust van het eiland zijn dertien onbemande bamboe- vlotten aangespoeld. Op sommige daarvan lagen MEN SELIJKE RESTEN. De gebruikte bamboesoort is nergens in verre omtrek te vinden en niemand weet waar de vlot ten vandaan komen. Veel Yappen denken aan de toorn van de zeegeesten. De eerste vlotten werden eind vorig jaar op het strand aangetroffen. Op de laatste twee die zijn ontdekt, lagen schedels en menselijke botten. In een van de schedels zit een gat in het voorhoofd. De politie van Micronesië denkt echter dat het geen kogelgat is. Mi chael Field, een journalist uit Nieuw-Zeeland, heeft de vondst van de mysterieuze vlotten wereldkundig ge maakt. Hij denkt dat de vlotten mogelijk afkomstig zijn uit Indonesië. Het is echter volstrekt onduidelijk waarom alleen op de laatste twee aangespoelde vlotten botten en schedels zijn aangetroffen en de andere leeg waren. Niet alleen schaatsers wor den door Nederland naar de Olympische Winterspe len in Salt Lake City uitge zonden, ook twee Friese IJSHAKKERS gaan daar hun kunsten vertonen. Hans de Zwaan uit Drach ten en Rolf Dderlein de Win uit Boornbergum doen mee aan een wedstrijd voor ijssculpturen. Tijdens de spelen maken de ijshak- kers twee balletdansers. Een jury beoordeelt de soms wel 6 meter hoge beelden op orginaliteit en vakkundigheid. De twee Friese ijshakkers verdien den hun uitnodiging voor de Olympische Spelen met de tweede plaats die ze vo rig jaar behaalden tijdens de wereldkampioenschap pen in Alaska. Momenteel doen zij mee aan de we reldkampioenschappen ijs- hakken in Oostenrijk. De mannen hebben de afgelo pen periode geoefend door beelden in een koelcel van een bedrijf in Drachten te hakken. In de koelcel is het moeilijk werken bij on geveer 20 graden onder nul. Een topspeler van het ruige Australische rules football heeft voor een wel zeer rigoureuze ingreep gekozen om zijn sportcarrière te redden. Omdat zijn RINGVINGER tij dens wedstrijden voortdurend uit de kom schoot, besloot Daniel Chick, middenvelder van Hawthorn, het vermale dijde lichaamsdeel maarte laten AMPUTEREN. Opera ties hielpen nauwelijks en op natuurlijke wijze genas de vinger niet. Chick moest elke keer weer met een scheve vinger het veld verlaten. Hij had nog wel een andere op tie: de kootjes aan elkaar vast laten zetten. De 25-jarige speler van 'aussie rules', een in Australië zeer populaire sport, vreesde dat hij dan de bal minder goed zou kunnen vangen en gooien. Het koninklijke bruidspaar heeft ogenschijnlijk geen last gehad van wraakgevoelens bij het opstellen van de gasten lijst voor 02-02. Zelfs prof. dr. Baud, wiens rapport leidde tot het uitsluiten van Maxima's vader bij de plechtigheid, heeft een uitnodiging ontvan gen. Maar hij heeft voor de eer bedankt, zei hij maandag in het tv-programma B&W. Baud onderzocht in opdracht van de Nederlandse regering de rol van Jorge Zorreguieta tijdens de militaire dictatuur in Argentinië. Daaruit kwam naar voren dat het ondenk baar is dat de toenmalige staatssecretaris van landbouw niets wist van de praktijk van de repressie en de schending van de mensenrechten tijdens het Videla-bewind. Hoewel het rapport onlangs door het bruidspaar werd afgedaan als 'een mening', had Baud al eerder als 'onafhankelijk on derzoeker' besloten niet naar de trouwerij te gaan. „Het zou wat raar zijn geweest als de vader van Maxima niet komt en degene die het rapport had geschreven er wel had geze ten", zo lichtte hij toe. Willem-Alexander heeft negen collega's in Europa. Wie zijn ze en wat doen ze? Een serie portretten van de troonopvolgers. Vandaag de derde aflevering: Victoria van Zweden Als enige en bovendien knappe vrouw on der de troonopvolgers is de Zweedse kroon prinses Victoria de afgelopen jaren te pas en te onpas gekoppeld aan haar collega's. Wil lem-Alexander bijvoorbeeld werd vaak in haar gezelschap gezien en dan ging het er altijd hartelijk en ontspannen aim toe. Nu kan het best dat Victoria (14 juli 1977) een oogje laat vallen op haar lotgenoten, maar uit praktisch oogpunt is het beter wanneer ze elders rondkijkt. De ontmoetingen met Willem-Alexander waren ook door het pro tocol bepaald, en niet door liefde. Bij haar geboorte was het overigens nog geen uitgemaakte zaak dat Victoria kroon prinses zou blijven. De Zweedse grondwet is namelijk pas in 1980 veranderd, waardoor jongens niet langer voorrang hebben boven meisjes. Zweden krijgt daarom in Victoria voor het eerst sinds 1644 weer een vrouw op de troon - de éénjarige regering van konin gin Ulrika (1719) niet meegeteld. Anderhalf jaar geleden is Victoria serieus be gonnen met haar werk als kroonprinses. Dat wil zeggen zelfstandig buitenlandse visites afleggen, fabrieken en ziekenhuizen bezoe ken, de familie vertegenwoordigen op brui loften en partijen en haar vader vervangen als regentes wanneer hij buiten het land is. „Mijn ouders zijn een goed voorbeeld. Ik ben blij dat ik van hen kan leren", aldus de prinses. Voor die tijd studeerde Victoria in de Ver enigde Staten, waar ze ook heen ging om aan de media-aandacht te ontsnappen. Aan het einde van haar tienerjaren had Victoria het moeilijk met alle belangstelling, hetgeen bij haar leidde tot anorexia. Pas in de VS kwam ze weer tot zichzelf. „Het leven is hier vrijer en anoniemer. Niemand kent mij hier", aldus Victoria. In Amerika kreeg Victoria een relatie met de drie jaar oudere Daniel Persson Collert, een landgenoot die ze al in 1993 op school heeft leren kennen. Victoria geeft toe dat hij haar 'vriendje' is. De twee worden ook in Stock holm regelmatig samen gezien en Collert woont verschillende koninklijke feesten bij, maar in september 2000 ontkent koning Carl Gustaf dat er een verloving aan zit te komen. Dat klopt ook. Daniel Collert laat augustus vorig jaar vanuit New York weten dat het uit is. „We blijven echter goede vrienden", al dus Collert, die volgens een homoblad tot de aantrekkelijkste Zweden behoort. In een interview vertelde Victoria aan welke eis haar partner in ieder geval moet voldoen: hij moet humor hebben. Zweden kan straks la chen. Hans Jacobs De nieuwe brievenbus. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Het Leidse ontwerpbureau NPK Industrial Design maakte de nieuwe brievenbussen van PTT Post. De bussen zijn steviger, groter en zijn volgens ontwerper en projectleider Jos Oberdorf zijn het de eerste brievenbussen ter wereld met een elektronica erin verwerkt. NPK en PTT Post werkten al eer der samen. De kleine brieven bussen, die vooral in landelijke gebieden worden gebruikt, zijn ook van de hand van de ontwer pers. Oberdorf: „De oude brie venbussen zijn van gegoten kunststof. De mallen die nodig zijn om ze te maken, waren ver sleten, dus toen heeft PTT Post besloten meteen maar nieuwe bussen te laten ontwerpen." Niet dat het postbedrijf erg on tevreden was over de oude ver trouwde brievenbussen. „Maar er kon nog wel wat aan verbe terd wordenzegt Oberdorf. .Allereerst wilde de PTT grotere brievenbussen hebben. De nieuwe bussen zijn anderhalf keer groter." „Verder is de com municatie met de brievenposter niet goed", gaat Oberdorf ver der. Als je een brief wilt posten en je wilt weten of de bus niet al is gelicht, moet je een soort re bus oplossen door aan de on derkant een cijfertje te bekijken en dan helemaal aan de andere kant van de kast te kijken met welke dag van de week dat nummertje correspondeert. We hebben dit opgelost door een digitale display centraal op de brievenbus te plaatsen waarop gewoon te lezen is wanneer de volgende lichting is." De digitale display zorgt voor een internationale noviteit: een brievenbus met ingebouwde elektronica. Oberdorf: „Hiervoor is geen aansluiting op het licht- net nodig. De display wordt ge voed door batterijen, die alleen bij verandering van de dag wor den aangesproken. De rest van de dag komt er geen stroom aan te pas. De batterijen gaan dus lang mee." De echte test voor de nieuwe brievenbussen komt natuurlijk tijdens oud en nieuw. Want je kunt nog zolang bezig zijn met ontwerpen: een opzettelijk ver keerd geplaatst rotje en de brie venbus is kapot. „Deze bussen zijn sterker dan de oude", zegt Oberdorf. Volgens Oberdorf moet je bij het ontwerp van brievenbussen te rughoudend zijn met het veran deren van de uiterlijke kenmer ken van het ding. „Je kunt met het uiterlijk niet zoveel kanten op. Sommige rondingen en schuine lijnen kun je gebruiken om de post binnenin wat beter te laten stapelen, maar dan heb je het wel gehad. De mensen moeten zo'n ding wel blijven herkennen als een brievenbus. Dit is geen terrein voor design revolutie." Coen Polack Huwelijk legt vliegverkeer lam Het luchtverkeer boven Amsterdam wordt op 2 fe bruari uit veiligheidsrede nen drastisch beperkt, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Tijdens de kerkelijke inzegening mag er, ook al vanwege het la waai, niet boven de stad worden gevlogen. Een aan tal uren voor en na alle plechtigheden mogen de toestellen niet lager komen dan 3000 voet (1 kilometer). Uitzonderingen zijn ervoor politie, hulpdiensten en NOS. Prinses Victoria met op de achtergrond I zus Madeleine en broer Carl Philip. Foto ters/ Christian Charisius w ie Nederlandse postzegel. Sindsdien volgde een assortiment aan bussen elkaar gere geld op. Sommige van prachtig gietijzer met koperbeslag. andere ware hoog standjes van design en art déco. Ze kwa men en ze gingen. Er hing een waas van romantiek rond met name de vroege bussen op een ouderwets betegeld trot toir. Geliefden talmden voor die ene gleuf, alvorens hun minnebrief naar binnen te laten glijden. Het had iets on omkeerbaars als de boodschap van hoop of liefdespijn voorgoed in het voorge borchte van zo'n brievenbus verdween. Dat werd met die bussen van hardplas- tic halverwege de 20ste eeuw natuurlijk anders. De postiljon d'amour werd nieuwsgierig. Hij stelde de correcte gleuf afhankelijk van de postcode van de ge adresseerde geliefde. Minnaars moesten nadenken, voordat zij scheidden van hun brieven en nadenken is altijd slecht voor de liefde. Veranderen zit in de mens ingebakken en trouwens ook het verzet ertegen. Of straatmeubilair een uiterste houdbaarheidsdatum heeft, is de vraag. Het is bij mijn iveten nog nooit onder zocht. Mij storen die oude rode bakken niet. Het is meer andersom. Als ze dun gezaaid zijn of in het kader van een effi ciënte bedrijfsvoering plotseling van een vertrouwde plaats zijn weggehaald, dan pas heb ik de pest in. Mensen willen een nieuw behang, omdat ze denken op het bestaande te zijn uitgekeken. Ze breken een muur uit hun huis en betreuren het eigenlijk al du moment de zwartklus- sende metselaar op de vrije zaterdag de moker heft. Hoeveel erg verkeerde dak kapellen klitten niet als achteraf onge wenste moetjes aan gevels die van zich zelf zo mooi hadden kunnen zijn? Ver anderen is een corvee net als vakantie. Hoeveel mensen namen in het kader van verandering afscheid van hun d< liefde voor een ander om er ras ad "a komen dat een nieuw geluid zelde staat vooreen nieuwe lente. Ik ven dat de tweelingbus als draagmoeA |l veel van dat leed een dik boek zou nen schrijven. Pikant is dat zijn even rode opvolg teren ten doop is gehouden aan de lC Haagse Hofvijver. Uitgerekend del ei vijver, een waterpartij die in alle a h eeuwen van zijn bestaan nauwelif jn veranderd en waarvan zelfs de ooi spronkelijke Middeleeuwse afineti van 250 bij 100 meter tot nu toe ut er in stand zijn gebleven. Alweer een:n venu aan mijn oevers, peinst de H m ver. De aloude plas blijft onbewoi zelfs al is hij tijdelijk voor een deel ec kunstmatig bevrorenHet zal zijn wel duren. oc Hl ini as Na 57 droge dagen regende het gisteren even in Milaan. Er viel echter onvoldoende water om de paniek te bezweren die de combi natie droogte, windstilheid en luchtverontreiniging heeft ver oorzaakt. In het noorden van Ita lië zijn voor lokale begrippen dra conische maatregelen genomen: na twee autoloze zondagen was gisteren de eerste dag van alter nerende rijverboden. In Turijn en Milaan mochten overdag alleen auto's met even nummerborden de straat op, vandaag zijn de be zitters van kentekens eindigend op een oneven cijfer aan de beurt. Door de weersomstandigheden blijven loodhoudende deeltjes en benzeen boven Noord-Itali aanse steden hangen. Volgens minister van gezondheidszorg Girolamo Sirchia is de situatie bijzonder gevaarlijk omdat de vervuiling ook de huizen bin nendringt. Sirchia heeft opge roepen om in alle grote steden stop- en parkeerverboden af te kondigen. „We moeten eindelijk eens naar voorbeelden elders ter wereld kijken. Naar de stad rij den met de auto, prima, maar net zoals bijvoorbeeld in New York en Lugano moet met totale verkeersverboden het autoge bruik in het centrum worden ontmoedigd." Dat zijn revolutionaire geluiden voor een land waar tachtig pro cent van de bevolking voorkeur geeft aan vervoer per auto. Er zijn op ruim 57 miljoen mensen meer dan 32 miljoen auto's; per jaar worden er vier keer meer auto's gekocht dan het aantal nieuw geborenen. De gevolgen voor gezondheid en milieu zijn navenant: in de grote steden overschreed de luchtverontrei niging de afgelopen dagen vier tot vijfmaal de toegestane norm. Volgens officiële statistieken is Italië het meest vervuilde land van Europa. In een regerings rapport van twee jaar terug wordt gemeld dat er dagelijks tien mensen sterven aan door luchtverontreiniging veroor zaakte leukemie. Het totaal aan tal sterfgevallen door aan ver vuiling gerelateerde ziekten is jaarlijks 15.000, op een totaal van 80.000 voor de hele Europe- Een politie controleert een auto voor de kathedraal van Milaan. Gisteren mochten alleen auto's met een even nummerbord de straat op, vandaag is het de beurt aan de auto nc met een oneven nummerbord. Foto: AP/Luca Bruno se Unie. De verkeerscongestie op de snelwegen is in Italië veer tig procent groter dan in Duits land en zelfs 60 procent in ver gelijking met Frankrijk. Er rijden in Italië nog altijd zo'n zes mil joen auto's op loodhoudende benzine. Dat geeft al aan hoe laks Itali aanse regeringen zijn geweest met maatregelen om het auto gebruik terug te dringen. Met de huidige alarmfase overtroeven politici elkaar in het voorstellen van radicale veranderingen. Pre sident Formigoni van de regio Emilia-Romagna wilde zelfs drie dagen achtereen al het gemoto riseerde verkeer van de straat bannen. Uiteindelijk bleef de autoloze zondag over voor plaatsen met meer dan 50.000 inwoners. Bij de laksheid hoort ook dat het openbaar vervoer op die autolo ze dagen (vastgesteld is dat die 35 procent minder luchtveront reiniging opleveren) op een minder frequent zondagsrooster blijft rijden. De regering ziet al die lokale maatregelen met lede ogen aan. „We moeten wel stre ven naar een zo uniform moge lijk beleid, dat de gezondheid van alle burgers in dit land ten goede komt", zei Sirchia giste ren. Zijn collega van industrie studeert nu op plannen om be drijven en scholen op verschil lende tijdstippen te openen, zo dat de ochtend- en avondspit- sen worden gespreid. De verwachting is echter dat zo dra de weersomstandigheden veranderen de plannen en goe de voornemens weer in bureau laden verdwijnen. De auto is hier een meer dan heilige koe. „De overheid had al lang raL ten investeren in de aanleg 1 fietspaden", zegt Luigi Ricc j van de Federatie Vrienden i de Fiets. „Nu durven mens leen op autoloze zondagen )u fiets te pakken, doordeweel jj( fietsen in de stad levensgev n lijk." Hans Geleijnse RUDI CARRELL (66) lijkt zijn stre ken maar niet te verleren. De tv-vete- raan heeft in Duitsland vooreen schandaal gezorgd. Carrell was zon dag te gast in de Grips-Show van Günther Jauch. Hij verraste de pre sentator en het publiek door plots klaps een grap te vertellen over de Berlijnse burgemeester Klaus Wowe- reit. Die gaf tijdens de laatste verkie zingen in de Duitse hoofdstad toe homoseksueel te zijn. „Waarom zijn moslims bang dat Wowereit in een moskee komt?", vroeg Carrell. die vervolgens de islamitische gebeds houding aannam. „Omdat daar dui zend Arabieren zo knielen", was het antwoord. Die grap heeft voor felle reacties in de Duitse media gezorgd. Daarin wordt meteen een vergelijking getrokken met het schandaal rond in Carrell in 1987. Carrell liet toen in zijn Tagesshow een film zien waarin de toenmalige Iraanse leider Khomeini damesondergoed krijgt toegeworpen. Uit protest zette Iran Duitse diplomaten het land uit en Car rell had na bedreigingen politiebescherming nodig. Car rell heeft zich inmiddels verontschuldigd. Gisteren hebben ze bij de PTT de nieuwe brievenbus geïntroduceerd. Daaraan ging de nodige geheimzinnigheid voor af, want hoe meer die oude nutsbedrij ven privatiseren, hoe meer zede deur voor pottenkijkers sluiten. Maargoed, de nieuwe lijkt erg op de oude, is weer rood en heet bestand tegen vandalisme. Waarom die vertrouwde tiveelingbus er zonodig uit moest bleef gissen. Mooi waren ze niet. maar twee gleuven had den ze al. Het waren geen eendagsvlie gen. Ze verschenen voor het eerst in 1963 in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam toen niemand nog van de Beatles had gehoord en er zegge één televisiekanaal bestond in zwart en wit. Dat was dus de prehistorie, leren ze bij Adelmund op het studiehuis. Je kunt het ook anders bekijken. De al lereerste brievenbus werd in 1850 ont worpen, nog voorde komst van de eerste

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2