MENINGEN 'Laten we niet teruggaan naar middeleeuwse toestanden' R8 Krant legt morele maatlat te hoog in 'affaire Arend Glas' Haarlemmerolie Aan vrijwillige bijdrage is niets vrijwillig Kwaliteit taalonderwijs De Krulder is in orde Niet moeilijk doen over koopzondag We moeten de vrije zondag koesteren WOENSDAG 23 JANUARI 2002 SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Onder de kop 'Gediskwalifi ceerd' (LD 16/01) geeft de krant zijn mening over de 'affaire Arend Glas, de bobsleeër die lid is geweest van de partij CP'86. Ik kan er enig begrip voor op brengen dat een kritische noot wordt geplaatst bij het in het verleden gehuldigde politieke standpunt, al vraag ik mij af waar het commentaar blijft als een sporter zich anderszins mis draagt. Waar ik geen enkel be grip voor heb, is het eindoor deel, neergelegd in de laatste zin van het commentaar 'Glas heeft zich blijvend gediskwalificeerd als burger'. Legt de krant de mo rele meetlat altijd zo hoog? Ik heb het in het verleden niet kunnen ontdekken. Recentelijk zijn de jeugdstand- punten van de leider van Groen links weer eens in de publiciteit gebracht, zoals het dwepen met het Rode Boekje van kameraad Mao en het goedpraten van de dictatuur van Pol Pot (Rode Kh mer) in Cambodja. Is in de ogen van het Leidsch Dagblad Paul Rosenmöller hiermee blijven ge diskwalificeerd? Voor een politi cus is zo'n kwalijk standpunt toch veel laakbaarder dan voor een sporter? Of wat te denken van LD-columnisten als Elsbeth Etty en Gijs Schreuders, die communistische sympathieën hadden? H.P. van leeuwen, Voorschoten. In het stukje 'Mijmeren over de Mare', in de Blauwe Steen van donderdag 17 januari jl.. las ik de uitspraak van de gemeente- voorlichter over de status van het structuurplan. Het plan blijkt geen besluit te zijn, maar een richtlijn. Een uitspraak die verbazing en verontwaardiging wekt. Bij het doorvoeren van be stemmingswijzigingen hanteert de gemeente Leiden het struc tuurplan als een bijbel. De bur ger wordt bij het indienen van bezwaren keer op keer buiten spel gezet. Steevast is het argu ment: 'Het is al vastgelegd in het Naar aanleiding van uw artikel in het Leidsch Dagblad van donderdag 10 januari jl., (Marijn Kramp) inzake de vrijwillige ou derbijdrage van het ROC te Lei den en de reactie van de SP deel ik u het volgende mede: Dat de vrijwillige ouderbijdrage geen vrijwillige zaak is, kan ik onderschrijven. In het cursusjaar 1997/98 moest ik voor mijn zoon het volle pond betalen. Terwijl hij nog een paar studiepunten nodig had voor het afronden van zijn opleiding bij het ROC (Korte Opleiding Detailhandel) in Leiden. Ook op het voorstel van mij om een ge relateerd bedrag te betalen in het kader van het beperkte ge bruik van de zogenoemde leer middelen werd niet positief ge reageerd. De betaling van de vrijwillige ouderbijdrage is toch gerelateerd aan een volledig cursusjaar! Door privé-omstandigheden was de betalingstermijn van de ze genoemde rekening verstre ken. Even later werd ik daar op een wat pijnlijke wijze aan her- In het Leidsch Dagblad van woensdag 16 januari wordt aan dacht besteed aan de zorglijke situatie van openbare basis school De Krulder te Katwijk. De enige openbare school in Kat wijk heeft het moeilijk vanwege een teruglopend leerlingenaan tal. Verondersteld wordt dat er een relatie is met een toestroom van allochtone kinderen. Au tochtone ouders vrezen voor de kwaliteit van het onderwijs en kiezen dan toch maar voor een 'witte' school. Onze kinderen gaan wel naar De Krulder. Wij hebben uit overtui ging gekozen voor het openbaar onderwijs en hebben daar nooit spijt van gehad. Ik vind het daarom jammer de school te zien krimpen. En ik vind het moeilijk te accepteren dat ou ders van wie je zou verwachten dat ze het openbaar onderwijs een warm hart toedragen, voor hun kinderen toch een andere keuze maken. Vooral als ik daar bij argumenten beluister die niet kloppen. Vorige week nog was in deze krant (in de rubriek 'Stemmen') een uitspraak te le zen van een mevrouw uit de Ad miraal de Ruijterlaan, die haar beklag doet over de kwaliteit van het taalonderwijs op de enige openbare school van Katwijk. Ze vertelt daarom maar gekozen te hebben voor een christelijke witte' school. Zo'n uitspraak doet mij pijn, vooral omdat het gevaar bestaat dat ze een eigen leven gaat lei- DE KWESTIE Winkels open op zondag - ik heb er geen principiële problemen mee. Als ondernemers het willen en de omgeving geen bezwaren heeft, moet het kunnen. Ze heb ben de keuze om open te gaan wanneer ze willen, maar ook om dicht te blijven. De WD identificeert zich niet met een bepaalde godsdienst. Maar we vinden wel dat mensen het recht moeten hebben om een vaste dag vrij te houden vanwege hun geloof, of het nu om de zondag of de zaterdag gaat. Trouwens: ook mensen zonder godsdienst hebben vaak behoef te aan een vaste rustdag in de week. Aan flexibelere openingstijden kleven niet alleen maar nadelen. Het is voor heel veel mensen een zegen: tweeverdieners, mensen die 's nachts werken... Ze kunnen hun leven vrijer en comfortabeler inrichten. Spreiding van openingstijden betekent ook minder drukte, prettiger winkelen. Ook in ande re sectoren wordt op zondag ge werkt: denk aan de horeca, het toerisme, musea en theaters. Moet dat nu ineens ook afgelo- Peter Vorenkamp. Foto: Mark Lamers pen zijn? Als je de gemeente Rijnwoude een beetje kent, weet je dat deze kwestie voorlopig geen grote problemen gaat veroorzaken. Onder winkeliers in Rijnwoude bestaat weinig behoefte aan koopzondagen. Dat geldt trouwens niet voor de Rijneke Boulevard, die deels in Rijnwoude ligt: daar wordt al ja ren op zondag gewinkeld, het voorziet duide lijk in een grote maatschappelij ke behoefte. Daarover heb ik nog nooit ie mand horen klagen. Ik vind het een slechte zaak als de christelijke par tijen nu ineens de Rijneke bou levard om prin cipiële redenen op zondag wil len sluiten, dat is niet geloof waardig tegen over de onder nemers. Dat de koop zondag in de Rijneke Boule vard succesvol is, toont aan dat de koopzondag in deze gemeen te best kan. Als ondernemers het willen, zie ik niet in waarom we daar moei lijk over moeten doen. Peter Vorenkamp, WD Wie kiezen we en waarom? In de aanloop naar de gemeenteraads verkiezingen van 6 maart komen op deze plek wekelijks twee kandidaat-politici aan het woord over een kwestie in hun gemeente. Vandaag Rijnwoude. Kees van Velzen (SGP/Christenunie) en Peter Vorenkamp (WD) over de koopzondag in Rijnwoude. Ik kan mij niet v vinden in koop zondagen in Rijn woude, en wel om twee redenen. De eerste is een prakti sche, de tweede een principiële. Als ik met het prakti sche standpunt mag beginnen, wil ik graag een voor beeld aanhalen. De vrouw van een col lega van mij werkt bij De Bijenkorf. Zij moet nu op zondag werken. Het echt paar ervaart dat als een ramp voor hun sociale leven. Er moet een dag in de week zijn, waar op de meeste maatschappelijke activiteiten stilliggen, om ook het sociale le ven wat aandacht te gunnen. We hebben behoefte aan rust en contacten met onze naasten. Dat is van groot belang en dat moeten we koesteren. Het is een standpunt dat velen met ons de len, ook de vakbonden. Maar zoals u al vermoedde, ben ik ook vanuit principieel oog- Kees van Velzen. Foto: Mark La mers punt tegen de koopzondag. On ze Schepper heeft ons een dag cadeau gedaan om uit te rusten van onze werkzaamheden. Dat is een prachtig geschenk, dat we moeten koesteren. Ik begrijp best dat mensen als de heer Vo renkamp daar anders over den ken, maar voor veel mensen in Rijnwoude is ook dit een be langrijk argument om de koop zondag niet te willen. De overheid moet niet alleen maar achter de markt aanlopen. Af en toe moet ze ook durven optreden om de grotere belan gen te verdedigen. In dit geval ij daar zeer zeker sprake van. Toen vorige maand een super markt in Rijnwoude op de zon dag voor kerst de deuren wilde openen, heeft burgemeester Westra daar zijn goedkeuring aan gegeven. Hij heeft dat niet met zijn commissie overlegd. F vind dat jammer. De zieke bur gemeester Boelen, die Westra tijdelijk vervangt, had wel de ge woonte om dit soort zaken kort te sluiten. Dat had nu ook moe ten gebeuren. Zeker als nieuwkomer in de ge meente had Westra even moe ten kijken naar de gevoelens d over dit onderwerp leven in de raad en in de gemeente. Dat de plaatselijke fractie van zijn eige partij, het CDA, nu ook tegen d koopzondag is, vormt een heel duidelijk signaal naar de burge meester met deze materie mo» ten we voorzichtig zijn. Rijn woude is geen plek voor koop zondagen. Kees van Velzen, SGP/ChristenUnie KLANKBORD structuurplan Boomgaard van Kennis'. Totdat het de gemeente wat minder goed uitkomt, zoals nu bij het plan om het water terug te brengen in de Mare. Dan is het ineens een 'richtlijn'. Kortom, de gemeente Leiden hanteert het plan wanneer het haar toevallig goed uitkomt; een verderfelijke gelegenheidspoli- tiek. De naam 'Structuurplan Haarlemmerolie' zou meer op zijn plaats zijn. H. Boting Leiden innerd. Er lag ineens een brief op de deurmat, van een deur waarderskantoor. Ook met dit bureau was niet tot een redelijke schikking te komen, gebaseerd op eerder genoemde situatie. Vermeerderd met de incasso kosten kreeg deze vrijwillige schoolbijdrage een nu wel heel verplicht tintje. Volgens het genoemde artikel worden nu nog drie bezwaren individueel bekeken. Op mijn si tuatie heeft men destijds toch wat minder prettig gereageerd. Voorts behoren deze vrijwillige kosten naar mijn inziens niet tot het primaire onderwijs en kun nen in feite op grond van deze wettelijke bepaling niet op der gelijke dwangmatig wijze wor den binnen gehaald. Daarnaast vervalt naar mijn in ziens het vrijwillige karakter, doordat daarvoor (toen) in de zogenoemde 'leerlingenover eenkomst' voor moest worden getekend. HJ.G. Wijsman Hazerswoude Dorp den. Het is de persoonlijke me ning van deze mevrouw, maar mij is niet duidelijk waar ze dit vermeende gebrek aan kwaliteit op baseert. Toch niet op het aantal allochtone leerlingen? Uit eigen ervaring kan ik zeggen dat (waarschijnlijk juist door de er varing die is opgaan met het bieden van onderwijs aan al lochtone kinderen) het taalon derwijs op De Krulder van een uitstekend niveau is. Er wordt gebruik gemaakt van moderne methodieken, waarin de leer krachten deskundig zijn bijge schoold. Men tracht daarbij aan te sluiten bij het individuele ontwikkelingsniveau van elk kind, wat maakt dat ieder kind tot zijn recht komt. Het rapport van de Onderwijsinspectie van het afgelopen jaar was 'lovend' over de extra ondersteuning die op De Krulder wordt geboden bij leerproblemen. Het taalon derwijs is daar een belangrijk onderdeel van. Natuurlijk, iedere ouder heeft het recht in alle vrijheid de school te kiezen die past bij zijn of haar levensovertuiging. Dat is een groot recht. Maar wenst men openbaar onderwijs, dan hoeft de kwaliteit van het taal onderwijs op De Krulder echt geen reden te zijn een andere keuze te maken. Het taalonder wijs op De Krulder laat namelijk helemaal niets te wensen over. Truus van Duijvenboden Katwijk aan den Rijn Twee of meer gevangenen in een cel, kan dat? In Nederland bakke leien we er al jaren over. De 'bol letjesslikkers' op Schiphol die door het cellentekort op vrije voeten worden gesteld, hebben de discussie weer in alle hevig heid doen losbarsten. Het cellen tekort blijft nijpend, ondanks een forse uitbreiding van het aantal cellen in de afgelopen jaren. In landen als Duitsland en België zijn meerdere gevangenen in de zelfde cel eerder regel dan uit zondering. Moet Nederland zich hierbij aansluiten? Mogen gevan genen met twee of meer in één cel worden gezet? Theo de Roos, hoogleraar straf- en procesrecht aan de Univer siteit Leiden: „Ik vind het plaatsen van meer dere gevangenen in één cel een heel slecht idee vanuit de Ne derlandse situatie en traditie. Nederland heeft wat het gevan geniswezen betreft een goede reputatie, het laatste wat je wilt, is dat de bestaande kwaliteit er op achteruit gaat. Niet omdat het zo 'zielig' is voor de gevan genen, maar omdat het gewoon niet moet kunnen dat de huidi ge normen vervagen. Je moet je niet aanpassen aan de landen waar de situatie veel slechter is. Zelfs als noodmaatregel vind ik het drie keer niks. Over het hui dige beleid ben ik niet te spre ken: ook het volstoppen van leegstaande cellen lost ook niets op. Nee jongelui, denk ik dan, buffercapaciteit is gewoon noodzakelijk." Karin Schut, ex-gedetineerde die vierenhalve maand vastzat op Curasao: „Op Curasao zaten we met 9 tot 12 mensen in een cel, ze nemen je zo je laatste stukje privacy af. Ik ervaar dat als een extra straf: je moet één toilet en douche, zonder afscherming, met elkaar delen. Je moet continu je spul len in de gaten houden, anders zijn ze weg. En je zit voortdu rend op eikaars lip omdat er veel te weinig ruimte is." Ramon Wassing, Leiderdorpse cipier bij de penitentiaire in richting in Scheveningen: „Voor cipiers is het een logistiek probleem. Nu lopen we met twee bewaarders op 24 man, als er meer mensen in een cel zitten zijn er ook meer cipiers nodig. We zitten al met een personeels tekort, dus dat is niet slim, het is niet te realiseren. Gevangenen aan de seksualiteit denkt, on maar iets te noemen, dan zijl twee seksueel delinquenten ii dezelfde kamer zeker niet aan ti bevelen." Fred Neringbeugel Stuut, gedetineerde die drieënhal jaar vastzat in Duitsland: „Als noodoplossing kan ik wel mee leven. Je hebt de keuzt verdachten van misdrijven ui nood met een dagvaarding naa huis sturen, of ze met twee één cel zetten. Dan vind ik he laatste beter. In Duitsland zat met een Engelsman in de cel a ik vond het wel prettig dat ik wj aanspraak had. Een probleem ii Nederland is wel dat er te weini faciliteiten zijn voor een dubbi aantal mensen. Op langere tei mijn kunnen volgepropte celle i' agressiviteit opleveren. De be wakers krijgen misschien wa meer de rol van politieageni maar moeten zeker niet voq1 hun leven vrezen. Je moet ook wel naar kijken wie je bij el kaar zet." Herman Verbeek, psycholoo bij de penitentiaire inrichtin de Geniepoort in Alphen aa de Rijn: „Ik kan er kort over zijn: het onwenselijk omdat het span ningsverhogend werkt onder d gedetineerden." Saskia Decorte Twee gevangenen in een cel. In het buitenland vaak de gewoonste zaak van de wereld. Het lost (tijdelijk) een ruimteprobleem op. Maar hoe zit het met privacy en veiligheid? Foto: GPD/Toon Mesman. hebben dan ook minder priva cy. Bovendien ritten er soms be hoorlijke gekken bij. dus het wordt al snel onveilig in zo'n celletje." Dominee Spoor, Utrechtse ge vangenispredikant die sinds 1973 honderden binnen- en buitenlandse gevangenissen bezocht: „Het mag niet gebeuren, en wel om drie redenen. Ten eerste gaat het regime in de inrichtin gen erop achteruit, er is minder controle met meer mensen in de cel, waardoor gevangenen kunnen samenspannen tegen de bewaking. Ten tweede wordt het als gevolg daarvan een stuk zwaarder voor de bewaking, de veiligheid komt in gevaar. Als laatste mag het niet om huma nitaire redenen, maar dat is hier het grootste probleem niet. Je kan best met iemand in een cel terechtkomen met wie je heel lekker kan schaken. Over tijdelij ke meerpersoonscellen op Schiphol zul je mij niet horen, maar als algemene maatregel voor heel het gevangeniswezen lijkt het me zeker geen goed idee. Laten we alsjeblieft niet te ruggaan naar Middeleeuwse toestanden." Ine van der Gugten, oprichtster afdeling Katwijk van de Vereni ging Relatie van Gedetineerden en moeder van ex-gedetineer de: „Mensen in de gevangenis rit ten al in een stresssfeer en die vergroot je alleen maar door ze bij elkaar te zetten. Je kan niet meer alleen zijn met je gedach ten. Je krijgt die celgenoten echt opgedrongen, je kan ze niet kie zen. Er ritten mensen met heel verschillende achtergronden, geaardheid of instelling in de gevangenis. Er ritten er heel veel mensen met een geestelijke stoornis in de gevangenis, die hun celgenoten mee naar bene den trekken. Bovendien is de hele zaak een misstand: het draait helemaal niet om een cel lentekort, maar om een perso neelstekort. Daarom rijn hele afdelingen niet in gebruik. De gevangenissen moeten meer personeel aantrekken en behou den." Rob Vermeer, directeur jeugd gevangenis Teyiingereind in Sassenheim: „Ik kan alleen spreken uit het oogpunt van jongeren, maar meerdere jonge mensen op één enkele kamer is zeker geen goed idee. Zowel in het belang van de jongeren zelf als met het oog op hun beheersbaarheid. Jeugdigen hebben rust nodig. Wij werken in leefgroepen en de eigen ka mer is een rustpunt. Het is niet goed als je dat rustpunt met ie mand moet delen. Iemand naar rijn kamer sturen gebruiken we ook als straf- of ordemaatregel. Als ze daar met z'n tweeën zit ten, wordt ook dat een stuk moeilijker. Ik ben er geen voor stander van. Als je bijvoorbeeld Euro en bloemenprijzen: We komen nog even terug 0 de stelling van vorige week di handelde over de vraag of h< leven door de komst van de ei ro duurder is geworden. J mailde Leidenaar Nico Bakke die als voorbeeld aandroeg di een bosje bloemen op het Di; mantplein van 15 gulden na; 7,50 euro was gegaan: een prijs verhoging van 10 procent. D eigenaar van de bewuste blot menboetiek is bepaald niet g( lukkig met deze publiciteit e volgens hem klopt het ook nie „Bij al onze producten hebbe we de normale calculatie va gulden naar euro toegepast, al prijzen zijn in principe hetzel de gebleven", aldus de blo< menman. Hij wijst er wel op d: de inkoopprijzen van bloeme op de veiling per dag kunne verschillen en dat datzelfc daarom ook geldt voor de ve koopprijzen van de boekettea Er mogen meer dan één gevangene in een cel De reacties die via internet bin nenkwamen op de stelling 'Er mogen twee of meer gevange nen in een cel worden gezet' la ten niets aan duidelijkheid te wensen over. De grote meerder heid van lezers heeft weinig me dedogen met gedetineerden en vindt dat er bij gebrek aan ge vangenisruimte best meerdere gevangenen in één cel geplaatst mogen worden. Tegenstemmers vinden dat daarbij voorbijge gaan wordt aan de gevaren voor zowel gevangene als bewakend personeel. Een selectie uit de reacties die binnenkwamen via www.leidschdagblad.nl G.Nijenhuis (Den Haag): „Ik ben het er niet mee eens. Alleen A. Stam (Alphen aan den Rijn): het om invoer van harddrugs „Ik vind dat er minimaal twee gaat." gevangenen in een cel geplaatst moeten worden, omdat drugs smokkelaars anders helemaal een vrijbrief krijgen om hard drugs via Nederland binnen te smokkelen, omdat men er al leen vanaf komt met een af standsverklaring en een veroor deling ontloopt. De smokke laars nemen van te voren een bewust risico, dan moet ook het risico maar worden genomen om bij aanhouding met meer dan een persoon in een cel te belanden. Nu al ritten er op el ke vlucht vanuit bepaalde lan den een schrikbarend aantal slikkers en dit zal alleen maar toenemen, wanneer er toch geen strafvervolging plaats vindt. Wat ook te denken van de demotivatie bij opsporings ambtenaren: je krijgt toch op een gegeven moment het ge voel 'waar doe je het voor'. Ge lukkig is het nog niet zover, want je wilt als opsporingsamb tenaar toch dat die troep niet op straat komt. Dus politiek Den Haag, wanneer U wilt dat het rechtsgevoel in Nederland niet verder wordt ondermijnd, neem dan het besluit om meer dan een persoon per cel in te voeren." K. van der Maat (Zoeterwou- de): „Twee of meer gevangenen in een cel is altijd nog beter dan ze te laten lopen." M. Hofmann (Oegstgeest): „Gevangenen hebben naar mijn mening hun recht op pri vileges opgegeven, toen ze het delict pleegden. Mensen in ver pleeghuizen of psychiatrische instellingen slapen ook met meerderen op een kamer en zij hebben nooit iets strafbaars ge daan." N. Sixma (Leiderdorp): „Het gevaar voor personeel van de penitentiaire inrichtingen (p.i.'s) dat ontstaat door twee gedetineerden op een cel te zet ten is te groot. Als de politiek iets wil veranderen aan de situ atie, zoals deze is op dit mo ment, moet men meer geld over hebben voor personeel. De grootste reden van het cellente kort is een tekort aan geschoold personeel. Bovendien komt de goede terugkeer van gedeti neerden in de samenleving in gevaar. De meeste studeren in de p.i. en werken aan een toe komst. Dit mogen bolletjesslik kers en steeds terugkerende ge detineerden niet in gevaar brengen." Stelling nemen via het internet Lezers kunnen zich via de website van de krant (www.leidschdagblad.nl) uit spreken over actuele kwesties. Wekelijks wordt een 'opinie peiling' gehouden waarvan de uitslag elke woensdag in de rubriek Klankbord wordt ge publiceerd. Om lezers zonder internet niet uit te sluiten kan ook schriftelijk (postbus 54, 2300 AB Leiden) worden ge reageerd. De stelling van deze week waarop u - tot en met maandag - kunt reageren luidt: Het gekrakeel over het verle den van de vader van Maxi ma moet maar eens een keer afgelopen zijn.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20