Israël wacht oorlog op alle fronten Referendum over Aalmarktproject op de valreep afgeblazen ritiek op aanklacht tegen eidse' Rwandees Bikindi phef over Argentijnse priester bij huwelijk Maxima Experts: Chatsessie was een beetje dom Twee doden en veertig gewonden bij aanslag in centrum Jeruzalem ui Gaal naar inchester' Waakhond weg, inbrekers ruiken kans TTTT Leidsch Dagblad NR. 42830 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 23 JANUARI 2002 door Wim Koevoet leiden - Het referendum over het AaJ- marktproject is vannacht rond half twee na een uiterst tumultueuze, cha otische en spectaculaire raadsverga dering afgeblazen. Het college van burgemeester en wethouders heeft zijn plannen voor het stadshart inge trokken, waarmee de aanleiding voor zo'n volksraadpleging is vervallen. Toch zijn vandaag de vijf stembureaus in de stad waar handtekeningen kon den worden gezet ter ondersteuning van de referendumaanvraag, gewoon geopend. Zij die hun handtekeningen komen zetten, zullen tekst en uitleg krijgen over de laatste ontwikkelingen. In een nog samen te stellen project groep wordt tot uiterlijk 1 oktober over een alternatief voor het Aal marktproject overlegd. Die project groep, die breed wordt samengesteld, krijgt de beschikking over alle infor matie en mag zelf onderzoek verrich ten en ontwerpen laten maken. Over het ontwerp-stadsvernieuwingsplan dat de projectgroep moet afscheiden, neemt de gemeenteraad het finale be sluit. Een referendum over dit plan is niet mogelijk. De uitkomst van de raadsvergadering kwam uiterst onver wacht. De onderhandelingen tussen de zestien in een werkgroep verenigde aanvragers van een referendum over het Aalmarktproject en de wethouders A. Pechtold (D66) en R. Hillebrand (PvdA) waren immers vastgelopen. De werkgroep en het college hadden de afgelopen dagen tevergeefs gepro beerd een referendum te voorkomen. Tot en met gistermiddag is gepro beerd een akkoord te bereiken waarbij de gemeente het Aalmarktproject zou intrekken en de werkgroep haar refe rendumaanvraag en er zou aan een alternatief worden gewerkt. Het laat ste aanbod van de gemeente, dat in sommige opzichten nog verder ging dan het vorige, kreeg gistermiddag geen goedkeuring van de werkgroep. Ze vond dat ze te weinig tijd had het voorstel te bestuderen en bovendien konden alle werkgroepleden elkaar niet bereiken om erover te beraadsla gen. Ook de bewoners zaten echter niet te wachten. Voor hen was het vooral een middel om de gemeente onder druk te zetten. Na enige pen deldiplomatie van het Christenunie raadslid F. van As vannacht, die de be woners duidelijk maakte dat het nu of nooit was, stemden de werkgroeple den toch in met het laatste aanbod. Na een allerlaatste gesprek 's nachts bereikten gemeenten en werkgroep een akkoord, tot opluchting van poli tiek en bezwaarmakers. Pagina Ri: Ruime steun, felle kritiek en een verrassende wending ap Toorenaar jureert in Duitse iterix-quiz V-taxi in idse regio rat aan NG omarmt leteplan in Alphen Hester - Louis van Gaal de nieuwe trainer worden Manchester United. Dat het Algemeen Dagblad htend. De Engelse kampi- 3u hebben besloten de ex- roach als opvolger van de I seizoen vertrekkende Sir Ferguson aan te stellen, zou voormalig Ajax-trai- Adriaanse bij de Mancu- het beoogde hoofd jeugd- üngen zijn. Van Gaal en inse werkten al eerder bij unen. ikundigen: Deze man hoort niet achter tralies door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Twee Israëlische vrou wen zijn vannacht overleden aan hun verwondingen als gevolg van de aanslag gistermiddag in het centrum van Jeruzalem. Meer dan veertig mensen raak ten gewond. Kort voor de aan slag had de islamitische verzets beweging Harnas 'een totale oorlog tegen Israël op alle fron ten' afgekondigd. Daarmee zijn nu alle Palestijnse organisaties die ruim een maand geleden een geheel of gedeeltelijk bestand hadden afgekondigd, weer actief in de strijd tegen Israël. De 24-jarige dader, die door de politie is doodgeschoten, be hoorde tot de Aksa brigade, ccn aan Yasser Arafats Fatah-bewe ging verbonden militie. Hij opende even na vier uur in de drukke Jaffa Straat met een au tomatisch wapen het vuur, eerst op wachtenden bij een bushalte en daarna op voorbij gangers. Toen hij twee magazijnen had leeggeschoten, vluchtte hij. Na een korte jacht werd hij dood geschoten. Er ontstond paniek onder de omstanders toen het gerucht ging dat een tweede terrorist vrij rondliep, maar vol gens de politie ging het om een eenmansactie. De dader nam mogelijk wraak voor de liquida tie door Israël, tien dagen gele den, van Raid Karim, de plaat selijke leider van de Aksa-briga- de in Tulkarem. Gisteren, na de dood van vier Hamas-militanten bij een Israë lische operatie in Nablus, waar schuwde ook Harnas dat zij bloedig wraak zal nemen. De vier Hamas-militanten wer den gedood toen commando's hun schuilplaats in Nablus be stormden. Volgens een leger- woordvoerder werden ze dood geschoten toen ze zich verzet ten, maar het Palestijnse Be- Kogelgaten in een winkelraam in de drukke Jaffastraat in Jeruzalem, waar een Palestijn gistermiddag het vuur opende op wachtende mensen bij een bushalte. Van de veertig gewonden zijn inmiddels twee vrouwen overleden. Foto: Reuters/Nir Elias stuur spreekt van een liquida tie. Volgens minister Saib Era- kat zijn de militanten in hun slaap geboeid, en vervolgens opgeblazen. Het leger zegt dat alleen explosieven zijn gebruikt om de deur van hun flat te ope nen. Onder de vier waren vol gens Israël twee bomexperts. Zij zouden de bommen hebben ge maakt waarmee vorig jaar aan slagen zijn gepleegd op een piz zeria in Jeruzalem, een disco theek in Tel Aviv en een bus in Haifa, met tientallen doden als gevolg. Volgens het leger is in de schuilplaats genoeg materiaal ontdekt voor de aanmaak van een nog eens honderd bom men. Pagina Buitenland: Israël zet zich schrap voor nieuwe terreur (advertentie) eter Groenendijk De Rwandese zanger Simon Bikindi is ten ite aangeklaagd door het Rwanda-tribunaal. eweren diverse betrokkenen en experts, on- rie de Nederlandse Rwanda-kenner Kees ulve. Volgende week verschijnt Bikindi voor lagse rechter in kort geding. Die beslist of mag worden overgeleverd aan het Rwan- lunaal. Bikindi is door het tribunaal aangeklaagd is het aanzetten tot volkerenmoord. Vanwe- radicale liedteksten is hij volgens de aan- indirect verantwoordelijk voor de dood van luizenden Tutsi's, tijdens de genocide in ia in 1994. Maar volgens Overdulve, die "s teksten analyseerde, is de aanklacht niet ten gebaseerd. „Er is geen sprake van dat in zijn teksten opriep tot volkerenmoord", itwerpse hoogleraar Afrikaans recht Filip ens sluit niet uit dat Bikindi het slachtoffer ernstige onzorgvuldigheden. „Het gaat er binnen het Rwanda-tribunaal bepaald niet zorg vuldig aan toe. Ook zijn er gevallen van vriendjes politiek en liegende getuigen. Als Overdulves ana lyse van de teksten juist is, en daar ga ik van uit, dan heb ik grote moeite met de zaak tegen Bikin di." Simon Bikindi verbleef een jaar lang in het AZC Leiderdorp, totdat hij op 12 juli 2001 in het cen trum van Leiden werd gearresteerd. Bikindi wordt begeleid door de Leidse predikant Daniel Ribs en de Katwijkse advocaat Roelien Kamphuis-Jansen van Rosendaal. Bikindi maakt in de gevangenis een montere indruk, maar wordt woest als de aanklacht van het Rwanda-tribunaal ter sprake komt. „De aanklacht is compléte onzin", roept hij, terwijl hij met zijn hand op tafel slaat. „Hoe dur ven ze te zeggen dat mijn liederen aanzetten tot moorden?" Het tribunaal laat weten dat de aan klacht nog volledig overeind staat. Pagina R4: Simon Bikindi: slachtoffer of moordenaar? Een mooi vak leren en meteen al goed verdienen Informatiedag zaterdag 26 januari den haag/gpd - Telecombedrijf KPN had van tevoren moeten weten dat de chatsessie van kroonprins Willem-Alexander en zijn verloofde Maxima gega randeerd het doelwit zou wor den van sabotage. Volgens be veiligingsexperts wemelt het we reldwijd van de intemetvanda- len, die eerder ook al chatsessies met toenmalig Amerikaans pre sident Bill Clinton en popster Michael Jackson verknalden. KPN, dat vooraf een vlekkeloze chatsessie garandeerde, zoekt formeel nog uit naar wat er gis teravond nou precies is ge beurd. Maar voor ejq>erts op het gebied van computerbeveiliging staat het wel vast dat het om een geregisseerde aanval gaat, be staand uit een bombardement aan 'belangstellenden'. De site van het koninklijk huis werd ruim drie miljard keer opgeroe pen, waar gerekend was op en kele tienduizenden belangstel lenden. Een 'dos' (denial of service at tack) heet dat in de wereld van computer en internet. Een com putervandaal schakelt daarbij over de hele wereld honderden zo niet duizenden pe's in. Op hetzelfde moment laat hij al die computers een aanval doen op één internetpagina. Dat is eer der bijvoorbeeld ook gebeurd bij sites van grote bedrijven, die daardoor voor een bepaalde tijd onbereikbaar waren. alphen aan den rijn - Het echt paar Markwat uit Alphen aan den Rijn had jarenlang geen last van inbrekers. De trouwe herder Deyli deed zijn werk als waak hond goed. Op de avond dat de dierenbescherming de hond liet verwijderen, sloegen inbrekers direct toe. De politie kreeg afgelopen zon dag van een buurtbewoner een klacht: de hond van het echt paar Markwat stond al uren te verkleumen in de stromende re gen, zonder een plek om te schuilen. Het echtpaar was zelf niet thuis. De politie liet de hond vervolgens weghalen door de dierenbescherming, omdat honden altijd moeten kunnen schuilen. „Dat is volgens de re gels", zegt een politiewoord voerder. Maar het vertrek van de herder Deyli had vervelende gevolgen. Inbrekers zagen hun kans schoon. Enkele uren nadat de hond was meegenomen, braken onbekenden in bij het echtpaar. Zij namen 8000 euro, camera's en reservesleutels van auto's mee. Toen de bewoners 's avonds om half elf thuiskwa men, hadden zij een dubbele klap te verwerken: een inbraak en een verdwenen hond. Een uurtje later bleek het leed nog niet geleden: toen het echt paar de hond op ging halen bij de politie, werden de vervoers kosten van de dierenambulance nog in rekening gebracht. Doodstraf geëist tegen sekteleider Tokyo - In het proces tegen To- momitsu Niimi, een van de lei ders van de Japanse sekte Aum Shinrikyo, is vandaag de dood straf geëist. Volgens de aankla gers heeft Niimi bijna zeven jaar geleden een sleutelrol ge speeld in de aanslag met het dodelijke gifgas sarin in de me tro van Tokyo. De aanslag kost te twaalf mensen het leven. Ze ven sekteleden zijn eerder ter dood veroordeeld. Fyffes dreigt met boycot Suriname Paramaribo - Multinational Fyffes dreigt Suriname als leve rancier van bananen te schrap pen als er niet snel een einde komt aan de staking bij het be drijf Surland. De tweeduizend arbeiders verschijnen daar al twee weken niet op het werk. Ze willen zo de aandacht vra gen van de Surinaamse regering voor de ongezonde financiële positie van de onderneming. Surland heeft zes miljoen dollar nodig om het hoofd boven wa ter te kunnen houden. iaag/gpd - Pater Rafael de Argentijnse priester rol heeft bij het huwelijk oonprins Willem-Alexan- Maxima Zorreguieta, is in land in opspraak geraakt, 'lad Vrij Nederland schrijft in Argentinië zeer ge- fcrde priester een fervent ;r van de dictatuur van «raai Jorge Vïdela is. PvdA in de Tweede Kamer wil- heldering van het kabinet et verleden van Braun. ia noemde de priester af- n vrijdag tijdens het tele visie-interview een 'familie vriend' en een 'geweldige en in spirerende man'. Braun is me dewerker van het katholieke maandblad Criterio waarvan tot nu toe werd gemeld dat het kri tischer tegenover de junta stond dan de rest van de rooms-ka- tholieke pers. Maar dat bleek niet uit Brauns bijdragen nadat hij in 1978 hoofdredacteur was geworden, schrijft VN-journalist Jan Thielen na archiefonder zoek De columnist-priester roemde de 'morele autoriteit' van generaal Vïdela. Die kwam volgens hem op voor de 'Argen tijnse beschaving'. Tegenover het NOS-Joumaal verklaarde Braun gisteren dat hij ten tijde van zijn steunbetuiging aan het Videla-regime nog niet op de hoogte was van de ver dwijningen en andere schendin gen van de mensenrechten. Eenmaal op de hoogte van de ophef in Nederland rond zijn persoon, weigerde hij elk com mentaar. Dominee Carel ter Linden, die op 2 februari de dienst in de kerk leidt, wil evenmin op de kwestie ingaan. „Er zal wel een onderzoek door de Rijksvoor lichtingsdienst komen en of dat consequenties heeft kan ik niet overzien." Ter Linden heeft Braun eerder ontmoet. Daarbij is, zegt de hofpredikant desge vraagd, het Argentijns verleden ter sprake gekomen. Bij mensenrechtenorganisaties als Amnesty International is Braun niet bekend. De Utrecht se hoogleraar culturele antropo logie Tom Robben, die jarenlang onderzoek in Argentinië heeft gedaan, zegt dat Braun naar Ar gentijnse maatstaven als 'gema tigd rechts' kan worden aange merkt. Naarmate hij gisteren en vandaag over hem heeft gele zen, krijgt hij een genuanceer der beeld van Braun. Maar dat hij, zoals Jan Thielen stelt, folte ren onvermijdelijk vond om subversieven te bestrijden, noemt Robben een 'twijfelach tig' standpunt voor een priester. Volgens Thielen prees Videla Braun in een brief voor de 'ge trouwe wijze waarop Braun de werkelijkheid van Argentinië wist te interpreteren'. Zo trok hij in maart van 1978 fel van leer te gen de Franse kardinaal Marty die protesteerde tegen de ont voering en de verdwijning van een aantal nonnen in Buenos Aires. In zijn column fulmineer de Braun met regelmaat tegen de buitenlandse lastercampag nes tegen de junta. Die campag nes zouden 'obscure doelen' dienen. Niet alleen de Ameri kaanse president Carter kreeg ervan langs, ook de activisten te gen het WK-voetbal in Buenos Aires in 1978, meldt Thielen in zijn bijdrage voor VN. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken g Naam □MDV Straat PostcodePlaats Telefoon (i.v.m. controle nabezorgmg)- Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaing 6 trqn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl I AVi J :1 JI UIJ J

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1