VNG omarmt boeteplan van Alphen RIJN VEENSTREEK Twaalf partijen dingen naar gunst van Alphense kiezers HF «V Ashram stimuleert leerlingen voor opzetten sportactiviteitei 'O jee, daar komt Van Beek weer aan R Ter Aar hikt aan tegen bijdrage muziekschot Kleuters sluiten nephuwelijk nieuwkoop - Twee kleuters van basisschool De Rietkraag in Nieuwkoop spelen vrijdag het kroonprinselijk huwelijk na. Een ambtenaar van de burger lijke stand voltrekt het nephu welijk om 10 uur in het ge meentehuis. De plechtigheid maakt deel uit van een school project over het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima. Cursussen kunst in Koudekerk koudekerk aan den run - Beel dend kunstenaar Martin van Asperen uit Koudekerk aan den Rijn begint met een nieuwe reeks cursussen. Het gaat onder meer om cursussen in bewer king van steen en in boetseren. Meer informatie bij atelier De Hut. waar de cursussen plaats hebben: 071-3412605. Majorettentitel voor Con Brio alphen aan den rijn - Het ma- jorettenkorps van Con Brio is kampioen van Nederland ge worden. In Rotterdam was het keurkorps van instructrice San dra van Berkel de beste in de eredivisie bij de kleine groepen. De Alphense drum- en show band sleepte daarnaast nog drie bronzen medailles in de wacht. Alphense flat opnieuw bezocht alphen aan den rijn - twee maanden na een eerdere in braak hebben bewoners van een flat aan het Marsdiep in Al phen aan den Rijn opnieuw on gewenst bezoek gehad. Gister avond viel er echter niets meer te halen uit hun woning. De waardevolle spullen waren de eerste keer al buitgemaakt. De bewoners waren volgens de po litie overstuur door de nieuwe inbraak. woensdag 23 januari 200} door Peter Groenendijk alphen aan den run/ den haag - Het voorstel om ambtenaren bekeuringen te laten uitdelen voor verkeersovertredingen van de Alphense wethouder Groen in 't Wout valt in goede aarde bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). In een brief aan de Tweede Kamer noemt de VNG dit plan een oplossing voor pro blemen bij de politie. Politiebon den zijn nog altijd fel tegen. Groen in 't Wout verklaarde vo rige week dat hij ambtenaren (onder wie parkeerwachten) wil inzetten bij het bekeuren \an verkeersovertreders. Als deze ambtenaren de bevoegdheid krijgen om kleine verkeersover tredingen te beboeten, heeft de politie meer tijd om andere za ken aan te pakken, meent Groen in 't Wout. Zijn plan werd met hoongelach onthaald: de Raad van Hoofdcommissarissen, de diverse politiebonden en ook het politiekorps Hollands-Mid den zien niets in het plan. Maar de VNG heeft het idee van Groen in 't Wout nu omarmd en zegt in een brief aan de Tweede Kamer dat gemeenten prima in staat zijn om bekeuringen uit te delen voor bepaalde verkeers overtredingen. De VNG consta teert dat er bij politie te weinig capaciteit is. De politie gaat al leen tot actie over op doorgaan de wegen binnen en buiten de bebouwde kom en op basis van cijfers over het aantal doden en alphen aan den run - Alphenaren moeten op 6 maart uitgebreid de tijd nemen om hun stem uit te brengen. Niet minder dan twaalf partijen dien den een kandidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen in. Behalve de negen fracties die nu de 33 zetels bezetten, dingen ook de SGP en drie lokale partijen naar de gunst van de kiezer. De WD, CDA, PvdA, D66, ChristenUnie, Groen links en SP rekenen op een verlengd verblijf op het pluche. Datzelfde geldt voor de plaatselijke partijen De Vrije Lijst (voorheen Donna Vrij) en Lijst Verschuur/Krumpelman, die voortaan Beter m (zwaar)gewonden in het ver keer. De VNG vindt dat handha ving van de regels in woon- en winkelgebieden tekortschiet, hoewel hier toch veel overtre dingen worden begaan en onge vallen plaatshebben. Volgende week discussieert de Tweede Kamer met ministers Korthals (justitie) en Netelenbos (ver keer) over verkeersveiligheid en regelgeving. De VNG wil dat de Tweede Kamer de discussie aanzwengelt over de uitbreiding van taken van ambtenaren. Wethouder Groen in 't Wout is blij dat de VNG zijn idee onder steunt. maar betreurt de kritiek die zijn plan heeft uitgelokt. „Ik wil helemaal geen taken afpak ken van de politie", zegt hij. „Maar feit is dat de handha\ing \un verkeersregels achterblijft. Het heeft geen enkele zin dat verschillende partijen elkaar dan gaan beschuldigen: we moeten samen een oplossing verzin nen." Groen in 't Wout zegt dat zijn uitspraak geen politiek stuntje was, maar dat hij een discussie wil over verkeersveilig heid. .Als ik de krant maandag opensla en lees dat het weekein de weer twaalf verkeersdoden heeft opgeleverd, schrik ik. Aan zinloos geweld besteden we zo veel aandacht. Vinden we al die doden in het verkeer dan soms wel normaal? We moeten dit probleem gezamenlijk aanpak ken, dus overheden en politie met elkaar. Je kunt elkaar wel bekritiseren, maar dat heeft geen enkele zin." Ad van Beek: „Ah ze me voor een wedstrijd aan zien komen, roepen ze al: „O jee, daar komt Van Beek weer aan. Die is ook niet van de bil jarttafel weg te slaan!" Foto: Henk Bouwman 86-jarige Oudeweteringer denkt nog niet aan stoppen Alphen heet. Daarnaast doen ook de Alphense Stadspartij en Leefbaar Alphen mee aan de verkie zingen. De keuzemogelijkheid in Alphen aan den Rijn is vele malen groter dan in buurgemeenten. In Ja- cobswoude doen alleen CDA, WD en Gemeente belang mee aan de verkiezingen. In Ter Aar meld den CDA, WD, Gemeente Belangen en Progres sief Akkoord. Alkemade heeft de keuze uit CDA, WD, PvdA en Mooi Alkemade. In Rijnwoude ten slotte doen CDA, WD, PvdA, D66 en SGP/Chris- tenUnie mee aan de verkiezingen. door Joris Rietbroek oude wetering - Hij begon met biljarten toen hij een jaar of vijf was. Inmiddels is Ad van Beek uit Oude Wetering 86 jaar en bil jart nog steeds. Tot op de dag van vandaag speelt hij competitie in de hoogste klasse in het district Veen- en Rijnstreek. Zijn vaste stek is café De Sport in Weteringbrug. „Het begon allemaal in het schilders- en loodgietersbedrijf van mijn vader aan het Noordeinde in Roelofarendsveenherin nert Van Beek zich. „Op een dag had een collega van mijn vader de snijtafel waarop glas werd gesneden met een doek bedekt en er een band omheen gemaakt. Zo konden we in de werkplaats biljarten. Ik heb daar ja ren geoefend. Het was voor die tijd erg bij zonder. Veel geld was er immers niet en je mocht toen niet naar het café. Tegenwoor dig duiken jongens van een jaar of vijftien wel de kroeg in." Van Beek ontpopte zich al snel als een ge ducht tegenstander. „Later kwamen jongens uit de buurt ook wel eens spelen, maar sommigen liepen al snel schreeuwend weg." Op een gegeven moment ging Van Beek buiten de werkplaats wedstrijdbiljarten bij de katholieke jeugdvereniging de St. Jozef gezellen, totdat in 1963 het district Veen- en Rijnstreek werd opgericht. Door de jaren heen heeft Van Beek talloze bekers en medailles weggesleept. Zijn over volle prijzenkast ziet er indrukwekkend uit. Er hangen medailles in uit 1949 en 1950, toen Van Beek kampioen van de gemeente Alkemade werd. Ook is te zien dat Van Beek in de jaren '70 meer seizoenen achter elkaar districtkampioen libre is geworden „Ik heb eigenlijk nog veel meer gewonnen dan in dit kastje te zien is", glundert hij. „Maar ik heb veel bekers weggegeven, aan mijn kleinkin deren bijvoorbeeld en er zitten er ook nog veel weggestopt in een doos." In zijn team is Van Beek jarenlang de eerste speler geweest, maar zijn zoon Evert heeft hem kortgeleden ingehaald. Vader en zoon spelen al tien jaar samen en tegenwoordig heeft Evert de plaats van de eerste speler in genomen. „Mijn kleinzoon, Bart van Beek, is ook al met biljarten bezig en krijgt zelfs les. Het zit echt in de familie", zegt Van Beek. Heeft hij er nooit aan gedacht om het biljar ten op te geven? „Nee, geen moment", is zijn resolute antwoord. „En ik ga voorlopig nog even door. Weet je wat het is, een sport als voetballen kun je hooguit tot je veertigste doen, maar met biljarten kun je altijd door gaan. Het blijft gewoon prachtig om zoveel mogelijk punten in een serie te halen. Biljar ten is trouwens psychisch gezien best een zware sport, vooral als je op een hoger ni veau speelt. Veel mensen beseffen dat vol gens mij niet. Ik heb een keer iemand gezien die zo gespannen was dat plotseling zijn keu doormidden brak, omdat hij te hard duwde. En als je tegenstander in een keer veel pun ten haalt, moet je rustig blijven zitten. Je kan dan moeilijk een keu in zijn nek leggen." Misschien nog wel belangrijker dan de bil- jartsport zelf, vindt Van Beek de contacten die hij in de loop van de jaren heeft opge daan. „Ik kom elke keer weer oude beken den tegen, prachtig is dat. Als ze me voor een wedstrijd aan zien komen, roepen ze al: 'O jee, daar komt Van Beek weer aan. Die is ook niet van de biljarttafel weg te slaan! Zijn eenmalige deelname aan het landelijk 'kampioenschap is wellicht het hoogste dat Van Beek behaald heeft in de biljartsport. Maar zelf heeft hij een ander hoogtepunt voor ogen dat hij zal nooit vergeten: „Ik heb tijdens een wedstrijd een keer een serie van ruim 100 punten gehaald. Dat zal me nu niet meer lukken. ter aar Ter Aar vindt del ten, die de opheffing van de meenschappelijke rege Streekmuziekschool Alphen den Rijn met zich meebreng hoog. De politiek hikte daai t era vond tijdens een comi sievergadering tegenaan. Volgens wethouder Jonker h Ter Aar het onderste uit del „Er ligt hier een 'pijnvoon met het uiterste bod waarin gemeenten Alphen, Ter Aai Liemeer elkaar konden vindi zei hij. Het opheffen van de rege staat in Ter Aar al jaren op verlanglijstje. De gemeente af van de hoge kosten en de drage van ongeveer 450 e (1.000 gulden) per eigen i ziekleerling. Voor de beëi ging van het contract moet Aar wel een eenmalige bijdi van 214.000 euro (471.0001 den) op tafel leggen. Daan had de politiek grote moeite. In de plaats van de regeling: sen Alphen. Tér Aar en Liem die volgens het voorstel perl nuari 2003 wordt opgehei komt er een privaatrechtd stichting. Alphen neemt de antwoordelijkheid voor stichting zodat de docenten het andere personeel van muziekschool hun arbeidsw waarden als ambtenaar beh den. Voor de overname van risico's vraagt Alphen van Aar 214.000 euro en van i meer 83.000 euro (182.0001 den), berekend op basis van gemiddeld aantal afgenot uren in de afgelopen drie jaa „Het doel was verlaging van bijdrage aan de muziekscho zo bracht CDA'er Van Tol herinnering. „Maar nu beu we 214.000 euro, waarvoor niets terugkrijgen." Ook raad Hardenberg (WD) zag niets rug van het oorspronkelijk d afbouw van de regeling, zoal gemeenteraad vier jaar gele had bepaald. Jonker wees er echter op da na vijf jaar een voordeel treedt, omdat tegenover des malige bijdrage de jaailj subsidie aan de muzieksdl wegvalt en dat er een ej komt aan de open-eindfinan ring van de muziekschool. J is de beste manier om van gemeenschappelijke af te I men. Het is nu slikken of( ken." De WD en oppositiepartij I zagen dat in en steunden voorstel, het CDA en Gemen belangen willen er nog vooi raadsvergadering op 31 jan met hun fracties over spreka OEVERLOOS Een losse flodder van een Al phense wethouder dreigt lan delijk in te slaan als een bom. In Hoogmade ruziën een teleurge stelde boekenschrijver en een gepikeerde heer van stand vol gens aloude plaatselijke tradi ties. Verkiezingspraatjes Dacht wethouder Groen in 't Wout werkelijk dat zijn laatste plannetje binnen twee weken de Tweede Kamer zou halen? Of was de door hem bepleite boete door ambtenaren, zoals boze tongen beweren, maar een verlöezingsstuntje? Feit is, dat hij inmiddels serieuzer wordt genomen dan iedereen dacht. Even terughalen: Groen in 't Wout stelde vorige week voor om ambtenaren verkeersover treders te laten bekeuren. Poli tieagenten hebben het veel te druk, dus mogen parkeerwach ten en ambtenaren het oplos sen. Een taak die eigenlijk bij de politie hoort, kunnen ambtena ren ook wel uitvoeren, aldus Groen in 't Wout. Een rondje langs politie, poli tiebonden en andere betrokken instanties leverde al snel een duidelijk beeld op: niemand laat ook maar een spaan heel van het Alphense ideetje. Het kan niet, het mag niet en het zal dus ook niet. Exit plan. De op positiepartijen SP en Groen links stonden direct klaar om toe te happen: het plan van Groen in 't Wout was verkie zingsretoriek, Groen in 't Wout riep maar wat - „dat doen wet houders hier wel vaker", riep de SP zelfs. Verkiezingspraatjes? Ja, de planning was goed: het planne tje haalde zelfs de landelijke krantenkolommen en met de verkiezingen op komst is dat leuk meegenomen. Maar in middels is er meer succes: hoe wel de politie er niets van wil weten, heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) het idee overgenomen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de VNG dat dit de op lossing bij uitstek is voor het personeelsgebrek van de politie en dat de overheid dit idee lan delijk moet doorvoeren. Groen in 't Wout is dus minder gek dan politie en oppositie dachten. Volgende week buigen de Tweede Kamer en minister Korthals zich over het voorstel. Geef toe: dat hadden we niet verwacht. Nu maar hopen dat de wethouder ook buiten ver kiezingstijd met zulke prikke lende ideeën komt. Om de schijn van verkiezingspraatjes te voorkomen. Middeleeuws Oude tijden herleven in Hoog- Bijdragen aan deze rubriek door Peter Groenendijk en Tim Brouwer de Koning heer Lodewijk Wittert van Hoogland helemaal nergens over. De Alphense 'nar' klaagt steen en been omdat de Haar lemse 'heer van Hoogmade' zijn familiearchief voor hem ge sloten houdt. Zo kan Historie Hansje nooit een mooi jubile umboek over zijn geboortedorp schrijven. De jonkheer op zijn beurt voelt zich gepasseerd, omdat hij zo laat van de jubile umactiviteiten op de hoogte is gesteld. Het mooie aan ruzies is dat zij kunnen escaleren. Het ene woord haalt het andere uit. Als de jonkheer zijn archief vergren delt, laat ik hem geen voor woord schrijven, blufte Hans. Zo heurt een ondergeschikte niet om te gaen met de VIP van Hoogmade, pareerde jonkheer Lodewijk gepikeerd. Ik doe graeg wat veur mijn geliefde durpie, maer dan wel op mijn veurwaerden. Eén eis van de boze Lodewijk gooit de deur voor Hans met een al in het slot. De jonkheer laat weten dat hij geen behoefte heeft aan oude koeien uit de sloten van Hoogmade. Speur neuzen als Van der Wereld doen niets liever. Hoe ouder de koe, hoe beter. Hans snapt bo vendien net zo goed als Lode wijk dat er geen koe zo bont is of er zit wel een vlekje aan. Dat vlekje, de zwarte bladzijde uit het familiearchief over hoge pachten in de vorige eeuw, wil de historicus graag belichten en de jonkheer juist verdonkere manen. Dat is zo klaar als een klontje. Om beide partijen volgens goed middeleeuws gebruik tot elkaar te brengen, is vindingrijkheid nodig. Hans dacht de jonkheer met een list voor zijn karretje te kunnen spannen. Als ik heer Lodewijk nu het voorwoord voor mijn prachtige jubileum boek laat schrijven, gaan alle archieven voor mij open, zo re deneerde hij in zijn eenvoud. Maar de historicus zag één ding over het hoofd. Lodewijk is he lemaal niet geïnteresseerd in het eerste woord, maar wil al tijd het laatste weurd hebben. Tekening: Maarten Wolterink made. In het dorpje aan de Does, dat dit jaar zijn 750-jarig bestaan viert, gooien twee he ren met modder naar elkaar. Wie terugverlangt naar de Mid deleeuwen moet in 2002 vooral naar Hoogmade komen. Net als bij tweegevechten in lang vervlogen tijden gaat de twist tussen vrijetijdshistoricus Hans van der Wereld en jonk- alphen aan den run - Het Ash- ram College in Alphen aan den Rijn gaat leerlingen tussen veer tien en achttien jaar stimuleren sportactiviteiten op te zetten en uit te voeren. De school doet dit op uitnodiging van het Neder lands Instituut Sport en Bewe gen (NISB). Hoewel de campag ne met de titel 'WhoZnext' offi cieel nog moet beginnen, heb ben zo n veertig scholieren zich inmiddels al aangemeld, meldt docent lichamelijke opvoeding Hans de Bruin. Het NISB heeft de scholenge meenschap in Alphen een sleu telrol in de campagne toebe dacht. Leerlingen van het Ash ram College moeten zich als on derdeel van hun studie in twee jaar tijd veertig uur dienstbaar maken voor de maatschappij, vertelt De Bruin. Ze mogen zelf kiezen waaraan ze die uren be steden. De school controleert hen en beloont die bezigheid met een cijfer. De Bruin: „Het is een verplicht vak op het Ash ram, dus krijgen de scholieren daar studiepunten voor." Over wat de campagne precies inhoudt, zegt de docent: „Je kunt er alle kanten mee op. Een groepje leerlingen kan bijvoor beeld een voetbaltoernooi orga niseren of wat basketbalveldjes onder zijn hoede nemen en on derlinge wedstrijdjes organise ren. Maar ze kunnen zich ook dienstbaar maken bij een ver eniging, die krap in de begelei ders zit. Je kunt denken aan het trainen en begeleiden van jeug dige voetballertjes. We gaan kij ken wat er leeft en overleggen vervolgens in welke richting we de leerlingen moeten dirigeren." Het NISB neemt de training van de scholieren voor zijn rekening. Het instituut maakt deelname aan de campagne aantrekkelijk door topsporters als tennisser Jacco Elting, schaatser Jacco-Jan Leewangh, Roda-voetballer Eric van der Luer en andere beken den uit de sportwereld als bege leider aan de leerlingen te kop pelen. Donderdag- en vrijdag avond en zaterdagochtend (24, 25 en 26 januari) zijn er open dagen in de Alphense scholen gemeenschap. De activiteiten die hieruit voortvloeien sluiten aan op de zogenaamde sport- credit van het Ashram, de sport lessen voor bovenbouwleerlin gen. Zij mogen daar zelf kiezen in welke takken van sport zij zich willen verdiepen en verbe teren. Volgens De Bruin is de kans op afhaken kleiner als jongeren in vloed hebben op het sportaan- bod. Dat is ook de gedachte achter de campagne 'WhoZnext'. Het is een land ke actie, die regionaal wordt gevoerd. Het Ashram Collej samen met de gemeente Alp betrokken bij het opzetten i een campagneteam. Dit tl gaat op pad om de jeugd te formeren en organiseert zelfi activiteiten. Een belangrijke! is om aanbieders van 3 (scholen, clubs, gemeenten) actie aan te zetten. De Bn „Als de sportaanbieders jfl ren aanmoedigen, advisere? begeleiden, heeft de actie jeij participatie kans van slagen I Ashram trekt de kar." J (advertentie) www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18