OV-taxi in Leidse regio slaat aan LEIDSE REGIO Huisarts voelt zich door Oegstgeest in de kou gezet Woonzorgcomplex lost problemen Leiderdorp niet op' Meer parkeerruimte bij Rijneke Boulevard CDA wil meer geld voor welzijn R5 egstgeestse ouderen Hen adviescommissie PW wil meer wandel- en fietspaden eskist geschiedenis Leiderdorp sers de vuist (DORP - Twee fietsers gin- jsteravond om onduidelij- len met elkaar op de vuist derdorp. De politie zag [chtende stel omstreeks ir op de Rietschans. Een twee verklaarde dat hij er enige aanleiding' een an de ander had gekre- raarna de vechtpartij los te. Vermoedelijk was het ersgedrag van de ander de ak van de ruzie. De politie de mannen, een 53-jarige naar en een 46-jarige Lei- irper, voor verhoor aange- egen komst imemast »orp - GroenLinks is te- tatsing van een reclame- n Leiderdorp tussen de de brandweerkazerne. De vindt het nadeel van hori- rvuiling veel groter dan )rdeel van de extra in- »n. De reclamemast, die taal vijf jaar langs de A4 in. levert de gemeente e 40.000 euro op. Ook 1 op voorhand nog niet mast instemmen. De Leiderdorpse partijen c niet enthousiast, maar och akkoord. Wethouder itelde gisteravond in de prnmissie voor grondza- it het op dit moment Ie hele A4 toch al een eitje is'. Een reclamemast f minder zou niet meer ;en. Hij beloofde te on- ken of tabaksreclame mast geweerd kan wor- enkomst r Rijnfront hst - De gemeente ;eest houdt dinsdag 29 ja- tn informatieavond over it. Die wordt gehouden gemeentecentrum aan de g en begint om 19.30 uur. abliek wordt tijdens de komst op de hoogte ge lvan de ontwikkelingen stedenbouwkundig plan jnt. Naast projectleider G. ilkenhoef zijn ook de wet- prs Meester (ruimte en en Mathijsen (financiën) zig. irmatieavond r vluchtelingen - Vluchtelingenwerk [eest en Warmond viert haar tienjarig bestaan, itlopend op dat feest de Warmondse afdeling jeenkomst die in het te- aat van opvang en verblijf jchtelingen en asielzoe- i Warmond. Belangstel - zijn vanavond om 20.00 flkom in de aanbouw de Hervormde Kerk aan ren weg in Warmond, elingenwerk is naarstig tk naar nieuwe vrijwilli- i hoopt dat een aantal laten zich komt aanmel- woensdag 23 JANUARI 2002 'Ik ben geen commerciële instelling die investeringen makkelijk terugverdient' door Nancy Ubert oegstgeest - Huisarts Rogier van Geldre is 'zwaar teleurgesteld' in de gemeente Oegstgeest. Hij moet zijn patiënten nog ruim twee jaar ontvangen in een bouw keet. terwijl de gemeente hem drie jaar geleden had voorgehouden dat hij eind 2000 een vast onderkomen zou kunnen betrekken. Van Geldre vestigde zich eind 1999 in de nieuwbouwwijk Poelgeest. „Een be staande praktijk overnemen is makke lijker, dan kom je in een gespreid bedje. Maar ik vond het wel een uitdaging om zelf iets op te bouwen." Zijn planning is 'totaal de mist ingegaan', zegt hij. „Mijn praktijk zit nog steeds niet vol, omdat de groei van de wijk stagneert. Om het financieel gezond te houden werk ik nu drie middagen in de week als huisarts bij de Rijngeest Groep. Dit is een leuke combinatie, en ik heb het ook best naar mijn zin. maar het is na tuurlijk nooit de bedoeling geweest toen ik mijn praktijk begon." De huisarts verwijt de gemeente Oegst geest 'laksheid en incompetentie'. „Mij zou een passende ruimte tegen een re delijke prijs worden geboden. Onlangs heb ik gehoord dat ik het zelf maar moet uitzoeken met bouwbedrijf Du Prie. 'Zij zijn de aanbieder, u de koper, dus u komt er zelf wel uit', heeft de projectleider me letterlijk gezegd. Ik hoop inderdaad dat we eruit komen, maar als de prijs die ik moet betalen te hoog uitvalt heb ik een groot probleem. Ik ben geen commerciële instelling die investeringen makkelijk terugverdient." Projectleider G. van Valkenhoef vindt dat Van Geldre de tegenslag had moe ten incalculeren. „Dat is ondernemers- risico." De huisarts heeft geen reden tot klagen, zegt hij. „We hebben een keet voor hem neergezet en aan klan tenbinding hoeft hij nauwelijks te doen. Elke nieuwe bewoner van Oegst geest die geen huisarts heeft, meldt zich vanzelf bij hem aan." Van Valken- hoef had Poelgeest ook 'graag anders gezien'. „Dat de arts door bouwstagna- tie een paar extra moeilijkheden heeft te overwinnen, kan ik niet ontkennen. Maar ik ben blij dat nu eindelijk schot in de zaak komt." Volgens Van Valkenhoef is het nog een kwestie van een paar weken en het plan voor een voorzieningengalerij' in de wijk is rond. Aan de Cruciuslaan ko men appartementen te staan met daar onder ruimten voor huisarts, fysiothe rapie, tandarts, kinderdagverblijven en een supermarkt. „Ik heb eindelijk over eenstemming bereikt met de project ontwikkelaar, nu moet het gemeente bestuur nog meegaan." Dat hij Van Geldre zelf laat onderhandelen over de grootte en indeling van de huisartsen post vindt de projectleider niet meer dan logisch. „Als ik daar als gemeente ga tussenzitten, weet ik wel hoe dat af loopt. Dan moet Oegstgeest weer extra in de buidel tasten. Pas wanneer de on derhandelingen helemaal dreigen spaak te lopen en de huisarts over weegt zich elders te vestigen, kom ik weer om de hoek kijken." Van Geldre had meer support verwacht. „Ik hoef niet in de watten gelegd te worden, maar de gemeente had me wel wat meer mogen steunen. Een goed voorzieningenniveau in de wijk hoort toch ook bij het takenpakket van een gemeente?" De woonboulevard aan de Hoge Rijndijk krijgt er 200 parkeerplaatsen bij. Foto: Hielco Kuipers door Jan Preenen zoeterwoude - De Rijneke Bou levard aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude breidt het aantal parkeerplaatsen flink uit. Op dit moment zijn er achthonderd. Dat worden er nog dit jaar meer dan duizend. De ondernemers hebben daarvoor vorig jaar de ruimte gekregen door de paral lelweg ter hoogte van de Boule vard voor 920.000 gulden over te nemen van de gemeente Zoeter woude. De onderhandelingen met de gemeente Rijnwoude over het resterende stukje op het grondgebied van Hazers- woude-Rijndijk lopen nog. „Het is belangrijk dat we bin nenkort helemaal op eigen ter rein kunnen parkeren en niet meer afhankelijk zijn van de ge meente. Iedere klant wil de auto toch het liefst voor de deur neerzetten en dat kan hier straks", aldus C. van der Geest. Hij geldt als pionier aan de Rij neke Boulevard. Bijna 25 jaar geleden opende hij zijn eerste zaak, de Kastenspecialist, aan de Hoge Rijndijk. Inmiddels bezit hij ongeveer de helft van het aantal winkels. Met projectont wikkelaar H. Niersman werkt hij aan het 'vervolmaken van het winkelbestand' en uitbreiding van de parkeerruimte. „Met de overdekte wandelroute langs de winkels, die al gedeeltelijk is ge realiseerd, en de opgeknapte parallelweg krijgt de Boulevard straks een beter aanzien." De onderhandelingen over de parallelweg hebben lang ge duurd. Volgens Van der Geest was er vijf jaar geleden al in gro te lijnen overeenstemming. „We moesten het toen nog eens zien te worden over de vele leidingen onder de grond. We mogen de weg bijvoorbeeld niet asfalteren. Als er iets aan de hand is, moet iedereen er snel bij kunnen ko men." De bestrating waarvoor nu is gekozen, kost twee a twee- eneenhalf miljoen gulden. De parallelweg is voor de ge meente veel minder interessant geworden na het gereedkomen van rijksweg 11. De Hoge Rijn dijk is veel minder druk. Om het verkeer nog verder terug te drin gen, brengt Rijkswaterstaat weg versmallingen en plateaus aan. „De bus stopt straks ook ge woon op de weg. Van die dingen hebben we met een eigen weg geen last meer. Langs de Rijneke Boulevard komen op de Hoge Rijndijk vier in- en uitritten, on der meer aan het begin en aan het einde vein het winkelcom plex. Vlak voor het haventje van Heineken wordt de parallellel- weg afgesloten voor doorgaand verkeer. Bewoners van de Oost hoekwoningen hebben danr geen last meer van het winke lende publiek dat langsrijdt." regio- De introductie van de OV- taxi is succesvol verlopen. In de eerste twee maanden waarin de taxi reed, oversteeg het aantal gebruikers de verwachtingen. Volgens Connexxion zijn in de eerste dagen van het jaar in to taal 1660 ritten zijn gemaakt, of wel 277 per dag. Het overgrote deel van de ge bruikers (85 procent) is gehan dicapt en afkomstig uit Leiden. Niet-gehandicapten maken, met vijftien procent, vaker van de OV-taxi gebruik dan verwacht. Het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio (Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten, Zoeterwoude) had ge rekend op elf procent. De SLR verwacht dat het aantal gebrui kers van de OV-Taxi cüt jaar stijgt naar een gemiddelde van zo n 550 per dag. De OV-taxi is een initiatief van het Samenwerkingsorgaan Leid se Regio (SLR) en wordt uitge voerd door busmaatschappij Connexxion in samenwerking met lokale taxibedrijven. In een gebied dat grofweg wordt be door Hoofddorp, Bos koop, Zoetermeer, Leidschen- dam en Wassenaar kunnen mensen zich van deur tot deur laten vervoeren. De OV-taxi moet minimaal een half uur van tevoren besteld worden via 0900-2022368. Vanaf 1 januari vervangt de OV- taxi het vervoer in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandi capten. Voor die datum is vijftig dagen met het nieuwe systeem proefgedraaid. In deze periode deden gemiddeld veertig men sen per dag een beroep op de OV-taxi. In de eerste week na 1 januari is dit aantal toegenomen tot 277. De Voorschotense wethouder en voorzitter van de commissie verkeer en vervoer van de SLR, A. Draijer, is tevreden over de eerste resultaten van de OV-taxi. „Mijn beeld is dat we boven de ramingen draaien. Ik heb de in druk dat de taxi goed aanslaat." Draijer vermoedt dat het succes mede te danken is aan de goed bezochte voorlichtingsbijeen komsten, die in alle plaatsen in de regio werden gehouden. warmond - Progressief War mond wil meer recreatie, maar dan wel op kleine schaal. Min der dan nu het geval is moet het accent daarbij liggen op water recreatie. Vooral voor fietsers en wandelaars moeten meer moge lijkheden komen. Dat valt te le zen in het verkiezingsprogram ma van de partij. PW wil de komende vier jaar ex tra fiets- en wandelroutes aan leggen. Zo moet er een fietsrou te komen rond de Kagerplassen, en een wandelroute die Haagh- weijde via de Klinkenberg met het Bos van Oostergeest, het Bos van Krantz en de Klinkenberger pias verbindt. Verder wil de par tij dat het mogelijk wordt om vanuit het dorp via de Zwanbur- germolen naar de Kaagsociëteit te wandelen. Ook een wande ling vanuit de dorpskern via de Klaas Hennepoelpolder naar Oud-Poelgeest en het Leidse Hout zou volgens PW mogelijk moeten worden. Om de recrea tie een impuls te geven wil de partij van lijsttrekker H. Goud smit het aantal kampeerplaat sen vergroten. In het verkiezingsprogramma stelt PW verder voor op Kou- denhoom te beginnen met het verhuren van kano's, roei- en zeilboten. Ook zou er gelegen heid moeten komen om af te meren en kunnen de sanitaire voorzieningen beter. De partij stelt dat nieuwe bossen en een botanische tuin prima op het ei land passen. Een pont moet het eiland verbinden met de Veer- polder en de Broek- en Si- montjespolder. Daarnaast wil PW de horecafunctie uitbreiden. Nu is er op Koudenhoom slechts een 'snackkiosk' aanwe zig. Tenslotte stelt de partij voor om het aantal passantenplaat sen uit te breiden, een kleine golfbaan aan te leggen en een openluchttheater te bouwen. De plannen van PW sluiten aan bij die van andere partijen. Eer der hielden ook het CDA en de WD een pleidooi voor het daadwerkelijk invulling geven aan de titel 'recreatiegemeente'. De gevestigde partijen lijken hiermee een antwoord te zoe ken op de komst van Warmond @nders als nieuwe groepering in de politiek. Warmond @nders ontstond vorig jaar uit onvrede over de weinig daadkrachtige politiek van bestaande partijen. oegstgeest - Het CDA Oegst geest wil de komende vier jaar extra geld beschikbaar stellen voor welzijn. Net als vier jaar ge leden wil het CDA zich met zijn partijprogram presenteren als een partij 'die de mens centraal stelt'. Zo moeten ouderen en zieken in een platform vertegen woordigd zijn en dient de ge meente een vrijwilligersbeleid te ontwikkelen. De groei van de sportfaciliteiten staat volgens het CDA niet in verhouding tot de groei van het inwonertal. Wat hen betreft kan de nieuwe sporthal zo gebouwd worden. 'Stille armoede' moet bestreden worden. Het CDA pleit voor kwijtschelding van schulden en een extra uitkering aan langdu rig bijstandsgerechtigden. Sociale woningbouw verdient volgens de partij meer aan dacht. In Oegstgeest valt 17 pro cent van de woningen in die ca tegorie. Het CDA wil dat percen tage opkrikken naar 30 procent en daarvoor onder meer een deel van het voormalige MEOB- terrein gebruiken. Ook voor ou deren wil de partij meer 'woon voorzieningen op maat'. Verdoes blij met stapje in de goede richting kest - De achterban van ng Welzijn Ouderen jeest (SWOO) wil dat een zorgadviescommissie ingesteld. Als de gemeen- lissingen moet nemen die en en eventueel gehandi- aangaan, moet die com- voorstellen doen die door elgroepen worden aange- L ■ns werd gisteren geuit, tij- een politiek debat in het intecentrum. Op verzoek Ie SWOO debatteerden eden van de vier politieke 1 in Oegstgeest en A. Ver- Ie directeur van de Stich- lenstverlening Leiden, on- iding van voorzitter T. ie Koek van Leeuwen e toekomst van ouderen dorp. Het publiek mocht n zegje doen. idige klankbordgroep van en moet meer status krij- inden zowel de ouderen itici. In de praktijk krijgt nkbordgroep achteraf in- tie over beslissingen. Zo 1 de ouderen nauwelijks op ontwikkelingen die angaan. De groep moet tatus krijgen en het over leg met de gemeente moet in tensiever worden. Voor het subsidiebeleid dat de gemeente momenteel voert, hebben de SWOO-aanhangers geen goed woord over. Oegst geest ondersteunt alleen 'activi teiten'. Dat brengt de SWOO, die ook huisvestings- en perso neelskosten heeft, in de proble men, vinden zij. „We hebben al- leen maar ellende gehad." Vol gens Verlaan mist de Oegst- geestse gemeenteraad kansen. Zij zou het ouderenbeleid veel meer inhoud kunnen geven. „En u vergelijkt appels met pe ren. Een SWOO is geen openba re bibliotheek." De raadsleden zijn van mening dat het subsidiebeleid van Oegstgeest wel degelijk voldoet. Onlangs heeft de gemeenteraad besloten een extern bureau in te schakelen dat gaat onderzoeken hoe de ouderenorganisatie de puntjes op de 'i' kan zetten. Wellicht kan ze op een aantal zaken bezuinigen door effectie ver te werken. ,,Als blijkt dat er geld bijmoet, zullen we zeker onze verantwoordelijkheid op pakken", aldus WD-raadslid M. van den Brandeler. •dorp - De Oudheidka- ;aat vanaf 1 februari met ïskist over de geschiede- an Leiderdorp langs alle len zes van de basisscho- is een coproductie van Jdheidkamer en het edu- projectbureau 'Kids Cre- en bevat onder meer een raadspel over oude voorwer pen en verborgen aanwijzin gen aan wie de kist ooit heeft toebehoord. Het project wordt afgesloten met een bezoekje aan de Oudheidkamer. Doel van het onderwijsproject is de geschiedenis van Leiderdorp op een speelse manier tot le ven te brengen. door Eric Went leiderdorp - „Een nieuw woon zorgcomplex lost het probleem van de enorme wachtlijsten voor verzorging en verpleging niet op. Daarvoor moet er in Leiderdorp heel wat meer gebeuren." Dat zegt T. Verdoes, voorzitter van de stuurgroep Cor Gordijnproject. Die groep gaat het plan voor een nieuw Leiderdorps woonzorg complex bij Dillenburg uitwer ken. Als alles volgens schema ver loopt gaat de eerste paal van het complex in 2004 de grond in. Het afgelopen jaar heeft de stuurgroep gebruikt om de ver schillende partijen die bij het project betrokken zijn aan el kaar te laten 'snuffelen'. Behalve zorgcentrum Dillenburg zijn dat verpleeghuis Leythenrode, Thuiszorg Groot-Rijnland, het gemeentebestuur en de Algeme ne Woningbouwvereniging Lei derdorp (AWL). „Dat snuffelen heeft tot een gezamenlijke visie geleid", stelt Verdoes. „Die visie gaan we komend jaar vertalen in plannen. Als dat lukt, kunnen we over drie jaar gaan bouwen." De gedachten van de vijf part ners gaan uit naar een totaal nieuw complex, op de plek van de Dillenburg, de Muzenhof en de bibliotheek. Dat complex be staat uit 60 verzorgingshuis plaatsen, 100 zorgappartemen- ten, 10 plaatsen voor kortduren de opname en drie ruimten voor dagvoorziening. Daar bo venop wil de stuurgroep zo'n vijftig plaatsen extramurale ver zorgingshuiszorg in de wijk ver zorgen. De kosten van het totale De Cor Gordijnsingel is de ideale plek voor een woonzorgcomplex, vindt Verdoes. „Het ligt dicht bij allerlei voorzieningen zoals winkels en er is goed openbaar vervoer in de buurt." Foto: Hielco Kuipers 'zorgpakket' aan de Cor Gor dijnsingel bedragen ongeveer 7,5 miljoen euro. Volgens Verdoes is het hoog tijd dat Leiderdorp een woonzorg complex krijgt. .Alleen de Dil lenburg heeft al een wachtlijst met 170 namen. Leythenrode heeft grote problemen en in het Rijnland Ziekenhuis liggen steeds meer mensen cüe eigen lijk in verpleeghuizen horen. Al les bij elkaar legt dat een enor me vraag neer bij Leiderdorp." De Dillenburg 'ombouwen' of uitbouwen, is volgens de pro jectgroep niet haalbaar. „Het gebouw is sterk verouderd. De kamers zijn te klein en als we daar iets aan doen, wordt de zorgcapaciteit kleiner. Boven dien is het niet mogelijk om het gebouw uit te breiden. Daar ontbreekt de ruimte in de om geving voor", legt Verdoes uit. Bovendien past het niet in de fi losofie van de stuurgroep. „We willen mensen zo lang mogelijk in flexibele woningen laten wo nen en zo min mogelijk in grote groepen bij elkaar zetten. We proberen de zorg en de verple ging naar de woningen toe te brengen. Dan past het niet om de Dillenburg te vergroten." Dat de Muzenhof en de biblio theek voor het Cor Gordijnpro ject moeten wijken is onvermij delijk. „Op zoek naar andere lo caties hoeven we niet te gaan, want die zijn er niet", meent Verdoes. „Bovendien is er geen idealere locatie dan deze. De plek ligt dicht bij allerlei voor zieningen zoals winkels, en er is goed openbaar vervoer in de buurt. Bovendien kunnen alle bewoners van 't Keerpunt straks ook van de voorzieningen van het woonzorgcomplex profite ren. Dan slaan we meerdere vliegen in een klap." Welke partij in de stuurgroep precies welk bedrag moet beta len is nog niet duidelijk. „Daar hebben we het nog niet over ge had. Wel is duidelijk dat er links en rechts allerlei subsidiepotjes zijn waar we aanspraak op kun nen maken. Pas daarna gaan we bekijken wie wat moet betalen. We hebben nu toch nog niet veel meer dan een papiertje met wat algemene uitgangspunten." Anders wordt dat als in op dracht van de stuurgroep een architect aan het werk gaat. „In februari komen we bij elkaar en hopen we deze stap te kunnen zetten." De stuurgroep denkt ook nog na hoe omwonenden bij de plan nen betrokken kunnen worden. „We hebben al geregeld overleg met de Seniorenraad en de stichting Pluspunt.. Maar dat is niet genoeg. De vraag is nu in hoeverre we dat overleg moeten uitbreiden." Ook moet er ant woord komen op de vraag wat de beste volgorde is om het complex te bouwen. „In de eer ste fase zouden we bijvoorbeeld kunnen bouwen op de plek van de bibliotheek. Als dat klaar is kunnen de bewonerqpan de Dillenburg over naar nun nieu we woonplek, en kan het oude gebouw tegen de grond." De werkgroep streeft ernaar dat het woonzorgcomplex in 2005 helemaal klaar is. „Dan zet Lei derdorp een stapje in de goede richting, maar is het zeker nog niet uit de problemen", waar schuwt Verdoes. „Leiderdorp vergrijst namelijk in rap tempo. In 2010 neemt het aantal 75- plussers met bijna 40 procent toe, en het aantal 85-plussers zelfs met 55 procent. Misschien dat we moeten overwegen om bestaande bouw aan te passen aan senioren. Want het is voor het dorp heel hard nodig dat er op dit gebied nog wel wat meer gebeurt."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17