Simon Bikindi: slachtoffer of moordenaar LEIDEN Grote vraagtekens bij aanklacht tegen 'Leidse' Rwandees «r 976 H HM V"" fl WOENSDAG 23 JANUARI 20Q De Haagse rechtbank buigt zich volgende week in een kort geding over de vraag of Simon Bikindi mag worden overgeleverd aan het Rwanda-tribunaal. De Rwandese asielzoeker Bikindi, die een jaar in het AZC Leiderdorp verbleef en vorig jaar in Leiden werd gearresteerd, wordt verdacht van oorlogsmisdaden tijdens de Rwandese burgeroorlog in 1994, waarbij ruim een miljoen mensen omkwamen. Minister Korthals (justitie) ziet Bikindi liever vandaag dan morgen naar Rwanda verdwijnen. Maar diverse deskundigen hebben grote moeite met Bikindi's mogelijke overlevering. Volgens hen is de Rwandese volkszanger het slachtoffer van ernstige onzorgvuldigheid in het Afrikaanse oorlogstribunaal, en is de zaak tegen Bikindi flinterdun. door Peter Groenendijk zender, waarop DJ's de Hutu's oproepen om massaal Tutsi's te vermoorden. RTLM waarschuwt de luisteraars geen medelij den te hebben met Tutsi-vrouwen en kin deren. De oproepen zijn niet aan dovemansoren gericht. Vele duizenden bloeddorstige, dronken Hutu's trekken het land door met kapmessen, bijlen en hamers. In de maanden april en mei van 1994 doden in- terahamwe's in totaal bijna een miljoen Tutsi's, waarmee de Tutsi-minderheid in Rwanda wordt teruggebracht van ruim anderhalf miljoen naar 700.000 mensen. Het is de meest rigoureus uitgevoerde et nische zuivering sinds de holocaust. Simon Bikindi speelt in eerste instantie een rol binnen RTLM. Hij is een van de vijftig aandeelhouders, die de oprichting van het station mogelijk maken. Zijn lied jes worden grijsgedraaid, en omroepers zeggen: „U hoort het, Simon Bikindi zegt het ook: vermoord die Tutsi's!" Bikindi's lied 'Ik haat de Hutu's' wordt het lijflied van de interahamwe's. Het lied gaat vol gens de RTLM-omroepers over Hutu's, die heulen met de vijand: de Tutsi's. Een deel van de tekst gaat als volgt: „Ik haat die Hutu's, die arrogante Hutu's, opscheppers, die andere Hutu's bespot ten, beste kameraden Ik haat die Hutu's, die ont-hutuïseerde Hutu's, die hun identiteit hebben verloo chend. beste kameraden Ik haat die Hutu's, die Hutu's die blinde lings marcheren, als imbecielen" In de zomer van 1994 betreedt een Franse troepenmacht Rwanda, om de genocide een halt toe te roepen. Groepen Tutsi's worden bovendien vanuit het buitenland Als Tutsi's eind 1994 wraak willen nemen voor de genocide, vluchten honderdduizenden Hutu's naar kampen net buiten Rwanda. Simon Bikindi verblijft maandenlang in een vluchtelingenkamp in Zaïre. Archieffoto: Jack Dabaghian als Bikindi weer vrij in Rwanda kan rond- n lopen, hij zijn kritiek duidelijk zal laten 1 horen. En de Rwandezen luisteren naar 1 Bikindi, want hij is nog altijd mateloos po- n pulair in Rwanda." If Bikindi beaamt het verhaal. „De armen ïl van Kagabe rijken ver, meneer", zegt hij. n „De ware oorzaak van deze zaak is de 1 wens van Kagabe om mij uit te schakelen. Ik kan zijn positie in gevaar brengen. Het volk van Rwanda luistert naar mijn lied- jes." Het is een complottheorie die ver gezocht lijkt, maar Filip Reyntjens acht het niet onwaarschijnlijk dat Bikindi's verhaal klopt. „De huidige regering in Rwanda stelt lijsten op met 'schuldigen'. In diverse gevallen blijken dat in werkelijkheid on- J schuldige mensen, die het regime dwars zitten. Het gaat dus om politieke afreke ningen van de regering-Kagabe. Ik weet 11 niet of het in het geval n van Bikindi ook zo is gegaan, maar het 'f komt regelmatig voor f dat iemand via deze dubieuze lijsten van ;i Kagabe op het lijstje 1 van het Rwanda- tribunaal terechtkomt. e' Sommigen zijn al vrij- L gesproken, anderen n zitten nog vast. Triest M maar waar." J1 Het Rwanda-tribunaal in Arusha (Tanzania) M laat weten dat de aanklacht tegen Bikindi n nog altijd recht overeind staat. Tegenge- luiden komen tijdens de rechtzaak in Afri- 'f ka wel aan de orde, zegt een woordvoer- !l' der. De Franse journaliste Stephanie Maupas. die alle gebeurtenissen rond het Rwanda- c tribunaal op de voet volgt, durft al wel op f de discussie in te gaan. Zij verwerpt het l( volledige verhaal van Overdulve en Reyn- 'r tjens. Maupas weet het zeker: de Rwan- dees is schuldig. „Bikindi is een gevaarlij- ke gek", zegt zij fel. „Als Overdulve zegt n dat de teksten niet aanzetten tot moord, is 11 hij waarschijnlijk een vriend van Bikindi J Een politieke vriend." Maupas ontmoette Bikindi op 8 november 2000 in een res- 1 taurant in Leiden, en woonde een dienst 1 bij in de Waalse Kerk, waar Bikindi op- trad. „Bikindi zei: men kan ook moorden met de tong. Hij is zich dus bewust van zijn schuld. Want schuldig is hij." o Op 31 januari komt Simon Bikindi naar het Paleis van Justitie in Den Haag. De rechter bepaalt of Bikindi mag worden M overgeleverd aan het Rwanda-tribunaal, of dat de aanklacht inhoudelijk moet wor- e den getoetst. Als hij wordt overgeleverd, a mag het tribunaal in Afrika uitmaken of Bikindi een moordenaar is, of een slacht offer van een falende aanklager. Bikindi S zelf heeft er alle vertrouwen in. „Ik ga lie- 11 ver vandaag dan morgen naar het Tribu- naai. God zal toezien wanneer er over e mijn lot besloten wordt. Ik ben een on schuldig man en heb niets te vrezen." w imon Bikindi is het slachtoffer van falende rechtspraak. Hij heeft absoluut geen rol ge speeld in de genocide, en het idee dat zijn liedjes zouden hebben aangezet tot volke renmoord, is absurd. Het is triest wat Bikindi overkomt. Deze man is onschul dig." Daniel Ribs, predikant van de Waalse Kerk in Leiden, kent geen twijfel. Ribs kent Si mon Bikindi sinds diens vlucht naar Ne derland in 2000 en gelooft heilig in de on schuld van de Rwandees. „Deze man hoort niet achter tralies." Is Daniel Ribs soms gehersenspoeld door Bikindi, die hij zelfs enige tijd onderdak verleende? De aanklacht van Carla del Ponte, hoofdaanklager van het Rwanda-tribunaal, liegt er namelijk niet om. Simon Bikindi, de populairste zanger van Rwanda, zou met zijn liedjes hebben aangezet tot volkerenmoord. Hij zou met zijn opzwepende teksten en muziek Hu tu's hebben aangespoord tot het ver moorden van Tutsi's tijdens de burgeroor log in 1994, en daar mee medeplichtig zijn aan de moord op duizenden Tutsi's. De volledige aan klacht tegen Bikindi telt liefst 35 verschil lende beschuldigin gen. Een gevangenis straf van tientallen ja ren dreigt. Zou een Leidse pre dikant het beter we ten dan Carla del Ponte? Het lijkt onwaar schijnlijk. Maar Ribs staat niet alleen in zijn verba zing over de zaak-BUöndi. De belangrijk ste Rwanda-experts in Nederland en Bel gië hebben ook hun twijfels over de schuld van de in Nederland verblijvende zanger. Kees Overdulve, die 23 jaar in Rwanda woonde en de taal van het land vloeiend spreekt, geldt algemeen als de Nederlandse Rwanda-expert bij uitstek. Hij schreef op verzoek van Bikindi's advo caat een rapport over de teksten van Bikindi en begrijpt niets van de aanklacht. „De beschuldigingen zijn niet op feiten gebaseerd zegt hij. „Er is geen sprake van dat Bikindi in zijn teksten oproept tot volkerenmoord. Wie de teksten in het juiste perspectief plaatst, ziet zelfs dat hij zijn landgenoten om vreedzaamheid vraagt. In de aanklacht worden de teksten uit hun verband gerukt. Je zou ze kunnen vergelijken met de Nederlandse geuzen liederen, geschreven na de bevrijding van de Spaanse overheerser in de tachtigjarige oorlog. Vergelijk het maar met het Wilhel mus." En ook de Vlaamse Rwanda-kenner Filip Reyntjens, zelf al meermalen door het tri bunaal gehoord als getuige-deskundige, twijfelt aan de juistheid van de aanklacht. Volgens Reyntjens, hoogleraar Afrikaans recht aan de Universiteit Antwerpen, is er alle reden om te twijfelen aan de aan klacht. „Het Rwanda-tribunaal is een tweederangs tribunaal, zeker in vergelij king met het Joegoslavië-tribunaal. Het gaat er daar bepaald niet zorgvuldig aan toe: met name het bureau van de procu reur is erg onzorgvuldig. Ook zijn er geval len bekend van vriendjespolitiek en lie gende getuigen." Reyntjens twijfelt aan de schuld van Bikindi. „Er zijn diverse zaken waar ik mijn twijfels over heb. Ik ben onder de in druk van de bevindingen van Kees Over dulve. die de teksten heeft bestudeerd. Als het klopt wat hij zegt, heb ik grote proble men met de zaak tegen Bikindi." De advocaat van Simon Bikindi, Roelien Kamphuis-Jansen van Rosendaal uit Kat wijk, vindt dat de rechtbank de aanklacht tegen Bikindi eerst inhoudelijk moet toet sen, voordat Bikindi overgeleverd mag worden. „Een aanklacht van het Rwanda- tribunaal kan, indien de advocaat directe onschuld kan aantonen, kritisch onder de loep worden geno men door een Neder landse rechter. De uit leveringswet zegt dat. Maar het is tot nu toe niet gebeurd. De mi nister wil Bikindi overleveren, zonder inhoudelijk naar de zaak te laten kijken. Bovendien wil hij Bikindi geen garantie geven dat hij na zijn vrijspraak terug kan keren naar Neder land, terwijl de rechter dat wel heeft gead viseerd. Dat is een kwalijke fout en een schending van mensenrechten." Simon Bikindi wordt geboren in 1954 in het noorden van Rwanda. Hij behoort tot de Hutu's, de grootste van de drie etni sche groeperingen in Rwanda (de andere zijn de Tutsi-stam en de twa's). Na zijn studie maakt hij carrière als zanger en danser als leider van een beroemd ballet viert hij successen, en in de jaren tachtig groeit hij met zijn opzwepende muziek en teksten uit tot een van de populairste zan gers van Rwanda. „Iedere Rwandees kent Simon Bikindi", zegt zijn vriend Lin Muyi- zere, voorzitter van de vereniging van Rwandezen in Nederland (de CODAC). „Hij is al sinds de jaren tachtig een be roemdheid. Hij is geliefd in alle lagen van de bevolking, Hutu's en Tutsi's." In de vroege jaren negentig ontwikkelt zich in Bikindi's vaderland Rwanda een menselijk drama van apocalyptische om vang. De Hutu's, die 85 procent van de bevolking vormen, voelen zich onder drukt door de regering en door de Rwan dese Tutsi's. Overal in het land ontstaan interahamwe's, Hutu-milities die erop uit trekken om Tutsi's te doden. In 1993 richten enkele tientallen Hutu's de nieuwe radiozender Radio van de Dui zend Heuvels (RTLM) op. Bikindi is een van hen. Het radiostation blijkt een haat- Rwanda, 1994: Tutsi's proberen kleren van verdwenen familieleden te herkennen. Tijdens de Rwandese genocide werden een miljoen Tutsi's vermoord. Archieffoto: Alexander Joe bewapend, om terug te kunnen slaan. In juni slaan honderdduizenden Hutu's daarom op de vlucht. Zij komen terecht in vluchtelingenkampen buiten Rwanda. In het land zelf neemt het Rwandees Patriot tisch Front (RPF) de macht over, waarmee de burgeroorlog ten einde is. Simon Bikindi is een van de vele Hutu's die vluchten. Ook hij is bang voor wraak- nemende Tutsi's. Bikindi komt terecht in een vluchtelingenkamp in Zaïre. Pas twee jaar later, in 1996, keert Bikindi terug: hij wordt al snel opgepakt door de nieuwe RPF-regering, die hem wil vervolgen we gens zijn aandeel in de volkerenmoord. Maar hun aanklacht (Bikindi zou een ex treme anti-Tutsi-partij hebben opgericht) kan niet hard worden gemaakt. De rege ring blijft Bikindi echter kritisch volgen en in 2000 vlucht hij naar Nederland. Hij komt terecht in het asielzoekerscentrum Leiderdorp, en maakt via zijn al in Neder land verblijvende vriend Lin Muyizere kennis met dominee Daniel Ribs. Muyize re: „Bikindi was bang. Hij voelde dat hij niet met rust gelaten werd." Die angst blijkt terecht. Het Rwanda-tribunaal, dat de oorlogsmisda den uit 1994 moet bestraffen, vaardigt een internationaal arrestatiebevel tegen hem uit. Hoofdaanklager Carla del Ponte zegt dat Bikindi een belangrijk figuur binnen de volkerenmoord is geweest. Zijn lied 'Ik haat de Hutu's' zou zijn gericht tegen Hu tu's die met de Tutsi's collaboreerden, en zo hun eigen stam niet trouw bleven. Bo vendien zou hij actief zijn geweest binnen de haatzender RTLM. Op 12 juli 2001 fietst Bikindi door de Leid se binnenstad, op de Lammermarkt, als een speciaal arrestatieteam hem van zijn fiets rukt. Hij wordt overgebracht naar het politiebureau aan de Langegracht, en later naar de Scheveningse gevangenis. Minis ter Korthals wil hem uiüeveren aan het Rwanda- tribunaal. Tussen de andere gevangenen in de peni tentiaire inrichting in Scheveningen maakt Simon Bikindi een opvallend opge wekte indruk. Bikindi, een grote, gezette man met een rond hoofd en een baard van een paar dagen, is blij met de visite. Hij omarmt de bezoekers en trakteert ze op een brede glimlach. „Welcome my friends", zegt hij vrolijk. Is dit de man die al een jaar achter tralies zit, en zijn vrouw en vijf kinderen al enkele jaren niet meer gezien heeft? „Ik ben hier niet ongelukkig", legt Bikindi uit. „Ik heb er alle vertrouwen in dat de rechtbank de waanzin van de aanklacht in zal zien." Maar zijn glimlach verdwijnt als de concrete beschuldigingen ter sprake komen. „De aanklacht is complete on zin", roept hij door de bezoekersruimte, terwijl hij met zijn enorme hand op tafel slaat. „Hoe durven ze te zeggen dat mijn liederen aanzetten tot moorden? Het heeft niets met de realiteit te maken. In mijn ballet zaten net zo veel Hutu's als Tutsi's. Zou ik dan Tutsi's willen laten vermoor den?" En Bikindi's betrokkenheid bij RTLM dan? „Ik was inderdaad een aandeelhouder van RTLM, maar begrijpt u goed: RTLM was bij de oprichting in 1993 geen haatzender. De bedoelingen waren toen goed. Pas in 1994, kort voordat het conflict losbarstte, is RTLM de haatradio geworden waarover u het heeft. Daar was ik niet bij betrokken. Ik was in de maanden april, mei en juni, de periode waarin RTLM verhardde en de genocide losbarstte, in België." Dat laatste is door de Belgische overheid inmiddels bevestigd. Deskundigen vallen Bikindi bij. Kees Overdulve begrijpt niets van de aanklacht. „De teksten zijn door de aanklager niet in hun verband gezien. Wie de teksten goed bekijkt, ziet dat Bikindi absoluut niet op roept tot moord. Ik heb de teksten ver taald en geanalyseerd, en kan alleen maar zeggen dat de aanklacht op los zand is ge baseerd." Hij-neemt de tekst van het ge wraakte lied 'Ik haat de Hutu's' als voor beeld. „Daarin zegt Bikindi ook: ik haat de Hutu's die geweld gebiuiken. Het is niet gericht tegen Hutu's die met de Tutsi's heulen, en zeker geen aanzet tot geweld." De bekendste Rwan- da-autoriteit in de lage landen, Filip Reyntjens, vreest dat onzorgvuldigheid tot de aanklacht tegen Bikindi heeft geleid. „Ik sluit niet uit dat het bureau van de procureur iedereen schuldig acht, die bij de radiozender RTLM betrokken is geweest - en dus ook Bikindi. Maar snijdt dat hout? Ja, hij was aandeelhouder, maar RTLM was bij de oprichting echt nog geen haatzender. Het was een leuk initiatief, dat pas later ver worden is tot de haatradio voor de intera hamwe's. De aandeelhouders kun je daar niet voor bestraffen. Ik ken diverse men sen die tot de aandeelhouders behoorden, en zij zijn daarvoor nooit aangeklaagd. Zij wisten niet wat er later met RTLM zou ge beuren." Ernstige onzorgvuldigheden typeren de rechtsgang binnen het tribunaal, zegt Reyntjens. „De aanklacht tegen Bikindi mag dan uitvoerig zijn, het zijn vaak stan daardteksten die zo uit de tekstverwerker komen gerold en waar even de naam van een verdachte wordt ingevuld. Een bij zonder ernstige misstand, maar dat heb je wanneer je een tribunaal vult met lieden van de tweede garnituur. Want dat is met het Rwanda-tribunaal gebeurd." Dat verklaart echter nog niet waarom Bikindi op de lijst van het Rwanda-tribu naal is gekomen, en andere RTLM-aan- deelhouders niet. Muyizere en Bikindi we ten het zeker: de aanklacht komt eigenlijk bij de huidige president van Rwanda, Ka gabe, vandaan. Muyizere: „Kagabe wil ie der verzet in de kiem smoren. Hij weet dat

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16