De misdaadroman mag weer LEIDEN REGIO 'Een dakloze gaat van pissebed naar kakkebedy R3 fcmmelant op Rapenburg uitdelen parkeerbonnen Thuis op Straat doet het goed in alle wijken [ONDERZOEK H30ZH3CIN0 HORA EST ANNO 1902 ANNO 1977 woensdag 23 JANUARI 2002 ic-Jan Berendsen Twee mannen, een 51- inuverpenaar en een in- van Alphen aan den Rijn n gisteravond op het Ra- g opgepakt na een par- ie. Rond acht uur kwam parkeercontroleur café '1 ice binnen met de vraag fout geparkeerde auto's kroeg konden worden aid. De drie eigenaars laar buiten en bedank- arkeerwachter voor het tij niet meteen een be- lad uitgeschreven maar m gaf de wagens weg te jen bleek echter dat er jn achter de ruitenwis- jntstond een woorden- waarna de politie in- et drietal werd weder- :ht hun auto's weg te Wee weigerden, de Al- werd nadat hij zijn mo gestart, aangehouden blaastest. Uiteindelijk samen met de inwoner verpen, die zakelijke be langen in Leiden heeft, meege nomen. De derde chauffeur werd ongemoeid gelaten. De blaastest van de Alphenaar was negatief en de man mocht tegen half tien weer gaan. De Belg die een blaastest weigerde werd uiteindelijk rond elf uur vrijgelaten met een proces ver baal aan zijn broek vanwege die weigering. Lullig, kinderachtig en uitlok king", zo omschrijven de drie de actie van de politie. „Natuurlijk hadden die auto's daar niet mo gen staan, maar om dan maar meteen mensen mee te nemen naar het bureau slaat nergens op. Alsof de politie niks beters heeft te doen. Het leek verdacht veel op een geplande actie." En dat is niet waar volgens de politie. „Die agenten passeerden toevallig en zagen dat er een discussie was. Er werd bepaald niet op een rustige manier over en weer gecommuniceerd. Toen mensen aanstalten maakten om in hun auto te stappen, werd hen gevraagd een blaastest af te leggen." (advertentie) Een scene uit het daklozentheater: John stuurt Isaac onder het toeziend oog van Mario en Martin, de deur uit. De dakloze moet zichzelf maar redden. Publiciteitsfoto Daklozen vragen met toneelstuk aandacht voor hun problemen door Marijn Kramp leiden - Het is niet de nieuwste realitysoap van een van de com- merciëlen, maar gesubsidieerd toneel. Vier Leidse daklozen spelen vanavond op de bühne van het Volkshuis hun leven op straat na. Met als doel politici wakker schudden. Het duurde weliswaar een klei ne twee jaar voordat projectlei der Ferry Rigault het geld bij el kaar had gesprokkeld en het project van start kon gaan, maar toen het afgelopen zomer een maal zover was, liep het van een leien dakje. „Het had ook hele maal mis kunnen gaan. Want dak- en thuislozen hebben nu eenmaal niet de regelmaat in hun leven om op repetities voor een toneelstuk te kunnen ver schijnen." Niettemin kwamen afgelopen zomer een kleine vijftien dak- en thuislozen opdraven op de eer ste bijeenkomsten in het LVC. Sommigen hadden een zetje in de rug gekregen van Binnen vest-medewerkster Marja van Delft, die met haar auto bezoe kers van het Sociaal Pension naar de repetitieruimte in het LVC bracht. Zo vond ook John Langerak zijn weg naar het po dium. „Ze bleef maar zeuren over dat toneelstuk, dus om daar vanaf te zijn ben ik maar een keer meegegaan." En daar heeft hij, net als mede spelers Lodewijk Dumas, Jeroen de Ko ning, Isaac Lens en Mario Mer- ritt uiteindelijk geen minuut spijt van gehad. Tijdens de eerste bijeenkomsten moesten de deelnemers over hun belevenissen vertellen. De verhalen over het leven op straat, de zwerftochten langs hulpverlenende instanties, de frustratie van tegenstrijdige re gelgeving en onwelwillende ambtenaren vormden de basis van het script voor de voorstel ling 'Kijkdoos'. Voor John is het verhaal zeer herkenbaar. Zo'n twintig jaar geleden, hij was toen 19, raakte hij door psychi sche problemen en een verkeer de diagnose dakloos. „Je raakt in de war en verliest je huis. In het begin kan je dan nog wel bij vrienden en kennissen terecht, maar op een gegeven moment houdt ook dat op en dan ga je van pissebed naar kakkebed. Zo noem ik dat zwervende leven al tijd." Die zwarte maanden die hij des tijds op straat doorbracht die nen nu ter inspiratie voor zijn toneelspel. „Het heeft mij een reis terug in de tijd opgeleverd en daardoor kon ik ook het een en ander verwerken. Daar was ik eigenlijk nog nooit aan toe ge komen." Sinds enige weken is hij thuis- en dakloos af. Hij woont in een doorstroomhuis van de stichting waar hij gedu rende een jaar begeleid wordt bij het zelfstandig wonen. „Maar dat is niet van dat psychologi sche geouwehoer, hoor. Want daar ben ik door de jaren heen allergisch voor geworden." Dat aandacht noodzakelijk is, blijkt uit de cijfers. Het aantal dak- en thuislozen neemt de laatste paar jaar sterk toe. Dit is volgens Marja en Ferry het ge volg van de veranderde wetge ving in de psychiatrie en van de toegenomen tweedeling in de maatschappij. Vooral het aantal jongeren, vrouwen met kinde ren en illegalen neemt toe op straat. Een verontrustende ont wikkeling, meent Marja, die niet alleen in de vier grote steden is te zien, maar ook in Leiden. Zo werkt de stichting Binnenvest tegenwoordig met wachtlijsten voor bepaalde voorzieningen. Iets wat twee jaar geleden nog niet nodig was. „Neem het slaaphuis, de capaciteit is al ge ring en het gebouw is slecht on derhouden, maar het blijft bij een tekort aan personeel ge woon dicht. Natuurlijk is dat overmacht. Maar waar moeten die mensen dan naar toe?" Na het optreden hopen de spe lers en regisseur Luc Opdebeeck op deze vraag en tal van andere een antwoord te krijgen. Het is namelijk de bedoeling dat na het half uur durende toneelstuk flink gediscussieerd wordt over de dak- en thuislozenproblema- tiek. „Want zolang je daklozen wegstuurt", besluit John, „blijf je over ze struikelen". De premiere van Kijkdoos van avond in het Volkshuis is inmid dels uitverkocht, maar voor de voorstelling op 26 februari zijn nog kaarten verkrijgbaar. Tevens staan een aantal voorstellingen op scholen gepland. Voor meer informatie en voor reserveringen: 010-4361766. den haag/leiden - Het project Thuis op Straat (Tos), dat de buurt met tal van activiteiten leuker en veiliger moet maken, heeft een zeer positieve uitwer king op de leefbaarheid van een achterstandswijk. Onder invloed van het Tos-pro ject groeit het gevoel van veilig heid onder kinderen en raken bewoners vaker actief betrokken bij hun wijk. Dat blijkt uit onderzoek dat de Erasmus Universiteit in Rotter dam heeft uitgevoerd. Mede werkers van de universiteit heb ben de leefbaarheid onderzocht van vijf wijken waar een Tos- project draait. Het gaat om Lei den Zuid-West, twee projecten in Rotterdam, en een en Dor drecht. Opvallend is de toename van de beleving van de veiligheid onder kinderen. Zesendertig procent zegt vaak ruzie te hebben als het toezicht van Tos ontbreekt. Dat aantal slinkt naar zes procent, als een Tos-project draait. Ook zaken als kattenkwaad nemen aanzienlijk af. De helft van de ondervraagde volwassenen constateert dat on der invloed van Tos de overlast in de wijk afneemt en veiligheid toeneemt. In de eindconclusie wordt het Tos-project daarom geslaagd genoemd. De onderzoekers constateren verder dat niet alleen de projec ten in de achterstandswijken baat hebben bij Tos. Ook voor een bovenmodale wijk als Goverwelle (Gouda) blijkt Tos een concept dat voorziet in een behoefte onder kinderen en vol wassenen'. Voor het onderzoek is gebruik gemaakt van een elektronisch dagboek, dat de medewerkers van Tos iedere dag hebben inge vuld. Het onderzoek is aange vuld met vragenlijsten die zijn voorgelegd aan de kinderen en volwassen uit de wijk. Het onderzoek wordt morgen op het Provinciehuis aangebo den aan gedeputeerde van de provincie E. Hallensleben. Het is daar discussiestuk op de confe rentie Thuis op Straat. Hallensleben. „Tos is een ont zettend goede aanpak om de buitenruimte op een goede ma nier te gebruiken. Met de confe rentie willen we bepalen hoe het ervoor staat, waar we nog kun nen verbeteren. En uiteraard hopen we dan met subsidies meer gemeenten te interesseren voor Tos." DOOR PETER GROENENDIIK leo D'haen over nieuwe Amerikaanse 'crime fiction' a gierigheid is de belang- drijfveer voor de weten- r rubriek In Onderzoek greep uit de vele on- pen waar Leidse onder- zich in hebben verdiept, g: literatuurwetenschap per Theo D'haen. 10 tden misdaadromans h ij de afgelopen jaren ge- r fheo D'haen, hoogleraar Amerikaanse letter- schreef een boek over rtperne Amerikaanse mis- lan, en verdiepte zich D 1 dag in dag uit in de n van seriemoorde- smoezelige recher- Maar wat ligt er, nu het oek achter de rug is en - k af, op D'haens nacht- „Tja... Toch weer een droman. Een spannend over twee beroepsde- Ik ben ze nog niet zat, llers. Nooit." tenschappelijke studie isdaadromans: de purist meewarig het hoofd, z^ves, dat is toch pulp onwetenden? Daar it' je als hoogleraar aan 1 ue Leidse academie u it serieus mee bezig? s igma verdwijnt langza- ld, en gelukkig maar", 'Ifiaen. „De misdaadro- ig weer. De scheiding k ïogere en lagere litera ir vaagt." if i lange tijd wel anders, j adromans lezen was e ellectuelen altijd een n eszonde. En in Neder ig ior veel mensen nog lejhoor. Welnu: ik beken Ik lees ze! En ik geniet De stap naar een seri- lerzoek naar crime fic tion was derhalve voor D'haen niet zo groot. Hij schreef Con temporary American Crime Fic tion samen met een Utrechtse collega, en deed het met veel plezier. „Het lezen van al die detectives was geen straf, ook dat beken ik. Maar ik lees ook nog steeds Hemingway, schrijf dat alsjeblieft op. Anders kost het me mijn baan." Nederland loopt misschien nog wat achter bij de ontwikkelin gen in Amerika, maar de kente ring van not done naar bon ton is onmiskenbaar. Hoe komt dat? Waarom mag de intellec tueel inmiddels zonder géne een James Ellroy of een Mi chael Connelly pakken? Waar om staan bij boekhandel Kooij- ker twee keer zoveel misdaad romans als tien jaar geleden? Het heeft volgens D'haen veel te maken met de inhoud van de romans zelf. „Het genre is definitief volwassen geworden. Je ziet in de Amerikaanse mis daadromans van vandaag een belangrijke rol voor psycholo gische aspecten. Ook is er veel meer aandacht voor maat schappelijke ontwikkelingen: geweld binnen het gezin, kin dermishandeling Schrijvers als Ellroy en Patricia Cornwall hebben veel meer oog voor de realiteit dan hun voorgangers. Dat wordt door literatuurlief hebbers gewaardeerd." Een andere ontwikkeling in het genre is de grotere rol voor minderheden. Zowel schrijvers als personages zijn steeds vaker vrouw, zwart of homoseksueel. „De detective was altijd een blanke man, die leefde tussen hotelkamer en politiebureau, en die de fles whisky nimmer uit het oog verloor. Bij dat eendimensionale plaatje bleef het meestal. Nu zie je meer aandacht voor het per soonlijke leven van de detecti ve, en treedt ook veel meer va riatie op. Het boek dat ik nu lees, Reflecting the sky van S.J. Rozan, gaat over twee detecti ves: een blanke man en een vrouw van Aziatische afkomst. De etniciteit speelt in die ro man een belangrijke rol. Daar mee zegt het boek veel over de Amerikaanse maatschappij van vandaag." Ellroy, Connelly, Cornwall. Het zijn stuk voor stuk succesvolle auteurs, van wie de boeken in middels zelfs succesvol ver filmd worden (zie LA. Confi dential). Kent Nederland ook al zulke misdaadauteurs? Of moe ten wij het nog steeds doen met de formule-detectives van Appie Baantjer? „De trend steekt langzaam de oceaan over", zegt D'haen. „Omdat die auteurs hier zo vreselijk popu lair zijn, willen uitgevers na tuurlijk graag hun eigen, Ne derlandse versie van James Ell roy. Maar behalve René Appel ken ik nog geen auteurs die zich eraan wagen. Ik kan mij voorstellen dat daar wel veran dering in gaat komen." Tot die tijd doet D'haen het met de Amerikanen, want Baantjer is aan hem niet be steed. „Die toenemende psy chologisering en de grotere aandacht voor de maatschappij bevallen mij wel. Als lezer be leef ik daardoor veel meer ple zier aan misdaadromans. Er verschijnt nog steeds veel slecht spul, hoor: regelmatig zet ik een boek na de eerste tien pagina's weer in de kast. Aan boeken die die diepgang totaal missen, ga ik mijn tijd niet besteden. Er zijn veel te veel goede boeken om slechte te gaan lezen." Theo D'haen. Foto: Taco van der Eb Opmerkelijke stellingen toegelicht Een staat van permanente spanning is een voedingsbo dem van creativiteit. Stelling 10 bij het proefschrift 'Functional and Clinical As pects of Tumor Factor alpha (TNF) Gene Polymorphisms waarop E.L. Kaijzel op 12 de cember promoveerde in de ge neeskunde'. „Zeker, creatieve ideeën bor relen ook op tijdens momen ten van rust. Ik denk echter dat hoge druk, het moeten presteren om een deadline te halen, aanzet tot meer presta tiegerichtheid. Neem de ont wikkeling van de 'bunker- buster', de bom die voor de bombardementen in Afgha nistan werd gebruikt. Die schijnt binnen 2 weken te zijn ontwikkeld en wordt zeer in genieus en efficiënt gevonden. Ook de druk van het moeten publiceren zet je aan om hard na te denken en leidt vaak tot creatieve oplossingen." 2 Leidsch Dagblad. IRCmiiVEN Donderdag 23 Januari LEIDEN - Mevrouw de weduwe prof. Tiele heeft, ter voldoening aan den wensch van haar overleden echt genoot, zijn kostbare boékerij aan de Universiteits bibliotheek geschonken. Behoudens nadere goed keuring zal voor deze boekerij in het huis vroeger door pof. De Vries bewoond, een vertrek worden be stemd, dat ook door de mildheid van mevrouw Tiele zooveel mogelijk als de studeerkamer van den groo- ten geleerde zal worden ingericht en 'Tiele's kamer' zal heeten. De zorg voor het een en ander is opgedra gen aan prof. De Goeje, als Interpres legati Warneri- am, en dr. De Vries, als Bibliothecaris. Mevrouw de weduwe Tiele stelt daarbij jaarlijks een aanzienlijke som beschikbaar, ten einde de verzameling met na me wat de Assyrische en Oud-Perzische letterkunde en de Godsdienst-wetenschap betreft, op de hoogte van den tijd te houden, met de belofte maatregelen te treffen, opdat dit ook na haar overlijden zal kun nen voortgezet worden. Tiele's kamer zal het schoonste gedenkteeken worden, dat ooit voor een geleerde is gesticht, en een blijvend getuigenis zijn van zijn liefde voor de Leidsche Universiteit, en van de grootsche wijze, waarop zijn echtgenoote den door hem gekoesterden wensch vervult. Maandag 24 januari LEIDEN - Ook in de Zeeheldenwijk zal binnenkort een wijkcomité worden opgericht. Belangrijkste oor zaak dat een aantal bewoners de koppen bij elkaar heeft gestoken, is de bouw van de Sumatrabrug, die onlangs is begonnen. Alle wijkbewoners hebben een informatiestencil in de bus gekregen. Binnenkort volgt een eerste vergadering. De Sumatrabrug wordt aangelegd over de Rijn ter hoogte van de Sumatrastraat met de bedoeling het industrieterrein De Waard beter bereikbaar te ma ken. Al tijdens de verschillende bijeenkomsten die met de bewoners over de bouw van de brug werden belegd, bleek dat men in de Zeeheldenwijk bang is voor een intensiever verkeer. De kans dat veel auto mobilisten de Sumatrabrug zouden gebruiken als snelle verbindingsroute naar de binnenstad (daarbij de Zeeheldenwijk doorkruisend) werd door de bewo ners zeer groot geacht. Op advies van een tweetal gemeente-ambtenaren gaan de bewoners nu zelf een plan op stellen voor de verkeersmaatregelen, die straks als de brug klaar is, genomen moeten worden, om gevaarlijke verkeerssituaties te voorkomen. Dit plan zou na voltooiing aan de gemeente kunnen wor den aangeboden. LEIDEN - Voor het eerst in de Leidse geschiedenis doet een lid van het GPV zijn intrede in de gemeen teraad. Het is de heer H.H. van der Meij, die met in gang van volgende maand SGP'er ir. M. Houtman opvolgt. Dat is mogelijk doordat beide partijen voor de verkiezingen in 1974 een lijstverbinding aangin gen. In 1970 drong de SGP voorde eerste maal tot de Leidse gemeenteraad door. De naam van Hout man prijkte toen op de lijst voor de Protestants- Christelijke Groepering (samenwerkingsverband van ARP, CHU en SGP en hij werd met voorkeurstem men gekozen. Toen ARP en CHU de banden met de Katholieke Volks Partij zeer nauw gingen aanhalen door het CDA te stichten, stapte de SGP, ih 1974, uit de pro testants-christelijk drie-eenheid. Het GPV, dat in het verleden nog nooit aan de plaatselijke verkiezin gen had deelgenomen - maar in '70 zijn leden advi seerde op Houtman te stemmen - werd de nieuwe partner van de SGP. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 bi zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan dc babe van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15